PDA

Tüm Versiyonu Göster : Suyun Kirliliği??

Bir Dost
12-11-2005, 12:05
Suyun kirliliği yada suyun temiz ama bulanık olması balık avını ne kadar etkileyebilirki.....

Taygun KOCABIYIK
12-11-2005, 14:36
bence pek etkilemez
bundan 7-8 yıl önce izmir körfezi iğrenç kokarken suyun rengi artık kırmızıya dönmüştü bizde annemlerle kordonda geziyorduk gördüğüm manzara karşısında şok oldum adam o suda bir torba dolusu eşşek ısparozu tutmuş torbayada su doldurmuş inanın torbanın arkası görünmüyordu. Tabi ısparoz bol balık oda bir ayrı mesele.
Sonuç olarak su bulanık olsada balık yakalanır ama bence net görüşlü temiz su daha iyi.

aserkansatı
15-11-2005, 05:36
Suyun bulanık olduğu o dönemde Bostanlıdan ve Karşıyaka marina önünden bel hizasındaki sudan şamandıralı olta ve ekmek içiyle çok balık tutuyorduk.Su şimdi daha berrak,artık o sistem iş yapmıyor.Fırlatıp avlanıyorsun.

levrek
15-11-2005, 06:57
Suyun kirliliği eğer çevre kirlenmesinden kaynaklanıyor ise balık popülasyonunu önemli derece de olumsuz olarak etkiler, hele hele akıntısı olmayan ve göllerde. Suyun temiz ama bulanık olması ise zaten o yöre balıklarının alıştığı bir durumdur,bundan dolayı da etkilemez.

katiti
15-11-2005, 19:02
suyun temizliğini tartışmıyorum bile. sırf oltalarım kirlenmesin diye yıllardır körfeze tek olta sallamışlığım yoktur.

temiz su için ise hava değişimi ve dalga nedeni ile su bulanıyorsa o zaman özellikle avcı balıklar (levrek vs. gibi) daha iyi av veriyor bence. ben en büyük balıklarımı genelde bu tür havalarda yakaladım diyebilirim.

eee ne de olsa kurt puslu havayı sever :) .

levrek
16-11-2005, 15:20
Evet Mert,
kıyılara vuran rüzgar ya da akıntı etkenli dalgalar,buradaki yem olabilecek herşeyi havalandırır,ayrıca küçük balıklarda kötü havalarda kıyılara sığınır.Bundan dolayı da hatırı sayılır balıklar avlanmak için kıyılar.Tabi ki bizlerde :D

uzman
22-11-2005, 06:20
Arkadaşlar herkese selam,
Suyun kirliliği konusunda en fazla sıkıntı yaşayan amatör olarak fikrimi ifade etmek isterim. Malum Kızılırmak adı gibi kırmızıya yakın bir renkle akar pekçok zaman. Özellikle ilkbahara doğru karlar eriyip de tarlalardaki toprağın ırmağa karışması ile iyice çekilmez olur. Tabii ki buna kirlilik diyebilir miyiz bu ayrı bir konu ama kızılırmak bulanık iken avın pek tadı yoktur. Bu zamanlarda buralarda eskimoların balık avlamak için kullandıkları bir tekniğe benzeyen "tırıvırı" denen doğa düşmanı bir av aracı sıkça kullanılır. Bu misinaya bağlanan yaklaşık 1-1.5 metekarelik misinaya benzer bir ağdır. Kopmazsa sorun yok ama bir de ırmaktaki dallara dolanıp koparsa katliama sebep olmaktadır. Allahtan jandarma engellemeye başladı son zamanlarda. Ben ırmağın coşkun ve bulanık olduğu zamanlarda hayata küsmüş gibi olurum. Ağzımı bıçak açmaz... Barajlarda ise çevresel atıklar fazla ise kıyılar biraz kirlenir. Kıyılardan patlıcan, kabak ve domates gibi sebzeleri tutabilirsiniz ama balığı pek etkilemez bu durum. Sadece balığın yemine benzer atıklar var ise balık oltaya pek gelmez örneğin Ağcaşar barajı böyledir.
Herkese saygılar....

levrek
23-11-2005, 04:48
:dikkat: Aman arkadaşlar,
şu tırıvırı lanetini kullananları lütfen uyarın,uymayanları şikayet edin,yüzlerce,binlerce yavru balık telef olmaktadır.

aserkansatı
23-11-2005, 05:12
Sevgili Erol bir ekleme yapmak istiyorum bu tırıvırı denen illet kiloluk balıkları bile yakalayabiiyor.Tam bir baş belası...

Taygun KOCABIYIK
24-11-2005, 01:01
şu tırıvırı için hayır kampanyaları falan var onların bir resimini bulup siteye eklemeyi düşünüyorum bulan olursa bana iletsin lütfen

uzman
24-11-2005, 01:53
Arkadaşlar bu forumu şimdi daha çok sevdim. Demek ki bu tırıvırıyı benden başka da sevmeyen varmış. Kendimi şimdi daha iyi hissediyorum. Yazımda fazla sert yazmamıştım tırıvırı denen saçmalık hakkındaki fikirlerimi ama demek ki aklın yolu birmiş.
Hepinizi seviyorum......

levrek
24-11-2005, 05:39
Tago, yarın yollarım sana,kısada olsa Tırıvırı,
Genellikle 70 cm.x100 cm. ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağdan yapılmış dikdörtgen bir perdenin ucuna takılmış kurşundan oluşuyor. Denizler ve İç sularda Amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 2002/2004 av dönemine ait 35/2 numaralı sirkülerdeki Yasak ve Sınırlamalar Avlanma Vasıtaları bölümü Madde 9 un üçüncü paragrafında Olta ucuna ağ v.b. araçlar takılarak avcılık yapılması yasaktır denilerek kullanımı yasaklanmıştır.

levrek
24-11-2005, 15:33
Tago ,ekte Logoyu bulabilirsin,sevgiler

Taygun KOCABIYIK
25-11-2005, 01:00
Tago, yarın yollarım sana,kısada olsa Tırıvırı,
Genellikle 70 cm.x100 cm. ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağdan yapılmış dikdörtgen bir perdenin ucuna takılmış kurşundan oluşuyor. Denizler ve İç sularda Amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 2002/2004 av dönemine ait 35/2 numaralı sirkülerdeki Yasak ve Sınırlamalar Avlanma Vasıtaları bölümü Madde 9 un üçüncü paragrafında Olta ucuna ağ v.b. araçlar takılarak avcılık yapılması yasaktır denilerek kullanımı yasaklanmıştır.
erol abi daha önce tırıvırı atan görmüştüm onun nasıl bir meret olduğunu biliyorum sadece şu tırıvırıya hayır logosunu istemiştim yinede ilgin için teşekkürler.

levrek
25-11-2005, 04:02
Sevgili Tago,logon hemen üsteki rar lı dosyanın içinde,sınavlar yoğun galiba :D

Taygun KOCABIYIK
26-11-2005, 01:16
erol abi sitede komple yasak avcılık karşıtı bir bölüm oluşturmayı planlıyorum onun için eklemedim.

levrek
26-11-2005, 05:07
Selam Tago,
seni sonuna kadar destekliyoruz,Dökümanlar bölümüne, (12 AĞUTOS 2004 TARİH VE 25551 SAYILI RESMİ GAZETE’DE YAYINLANMIŞTIR)
DENİZLERDE VE İÇ SULARDA AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN 36/2 NUMARALI SİRKÜLER ini ekledim,sevgilerimle

uzman
26-11-2005, 08:41
Arkadaşlar, bilmem farkında mısınız ama, bu başlık suyun kirliliği idi. Her zamanki patavatsızlığım ve konuyu dağıtma özelliğim yüzünden konu tırıvırıya geldi :)
Allahtan bu seferki dağıtma işini güzel yaptım. Sıkıntı yaratan bir konuya dağıttım asıl konuyu. :) :deli: :)

Taygun KOCABIYIK
26-11-2005, 15:33
uzman abi konu dağılacaksa böyle dağılsın sorun değil zaten suyun kirliliği hakkında ilk sayfada baya yazı var ki benimde bir yazım var üzülmeye gerek yok güzel bir konu oldu bu.

levrek
27-11-2005, 02:06
Selam arkadaşlar,
uzman arkadaşımın dediği gibi,suyun kirliliğinden bahsederken, avlanma kirliliğine geldi iş.Sonuçta ikisi de kötü :D

uzman
27-11-2005, 06:02
Yaw arkadaşlar bana karşı hoşgörünüz çok fazla.... Ortamı bozsam da hoşgörüyorsunuz. Konuyu başka bir kanala yönlendirdim yaw. Biraz eleştirin. Ahhh Doktorcum ahhhh seni aramaz mıyım şimdi ben? :deli:

levrek
27-11-2005, 06:42
hahaha, oda bizi merak ediyordur eminim ?

uzman
27-11-2005, 07:16
Sanmam. O koskoca bir Dr. Belki de uzmandır. Biz de yarın öğretmenlik kariyer sınavına girecek olan zavallı bir uzman nüsvettesiyiz işte.
Bu arada yarın yapılacak olan öğretmenlik kariyer sınavında başta forumumuzun kariyerli müdavimi olan Seko arkadaşım olmak üzere benim gibi zavallı öğretmenlere başarılar dilerim...
Sevgilerimle.... :'(

aserkansatı
27-11-2005, 07:23
Ben girmiyorum abicim...Ben karşıyım böyle tek sınavlı kariyerlere...Ama sana başarılar dilerim kardeş,umarım başarırsın... ;)

levrek
27-11-2005, 07:24
Gönlümüz sizinledir,başarılar

uzman
27-11-2005, 07:28
Aslında ben de karşıyım ama ne yapacan işte, akıntıya kapıldık giriyoruz. Kazanma şansı da görmüyorum değerli meslektaşım. Ben Makina öğretmeniyim. Yani Teknik okulda çalışıyorum. Bir tane de mesleki soru yok. Edebiyat, tarih, vs... Zaten bizimkiler se sopa yemiş gene Ankarada.... Moralim de bozuk....
Hak aramanın yanlış olduğu bir sistemde herşey mübah görülüyor. Garip değil mi?
Saygılarımla....

aserkansatı
27-11-2005, 07:31
Aynen öyle sevgili dostum...İşte bu yüzden girmiyorum ama nereye kadar..Kaç yıl dayanırım bilmiyorum... :D Sevgiler bizden...

uzman
27-11-2005, 07:33
Yaw sn hocam hata yapmışsın bana göre.
Keşke sen de girseydin. Ne kara cahiller giriyor bu sınava... Afedersin bir şeyin başı ol da ne başı olursan ol zihniyeti hakim şu sıralar....
Allah sana da gönlüne göre versin....
Sevgilerin devamı bizden.....

Taygun KOCABIYIK
27-11-2005, 16:01
haa evet evet su kirliliği bencede çok kötü uzman ve serkan abi :D

Bir Dost
27-11-2005, 21:20
konu neydi yaaa su kirliliğimiydi unuttum

aserkansatı
28-11-2005, 01:55
Gecenin bi vakti muhabbete dalmışız arkadaşlar,pardon... ;)

uzman
28-11-2005, 04:14
Geldim arkadaşlar. İki meslektaşın fikir teatisi ve eğitim sistemindeki arazlar vardı kirlilik başlığının altında... :)
Aslında şöyle bir felsefik bakış tınca, eğitim sisteminde de su biraz bulanık değil mi? :'(
Bu arada sınava da girdik, sanırım başaracak kadar soru çözdük. Sadece bilgi olsun diye yazıyorum. Yoksa kendimi kötü hissettim sınavda. Adeta oksijensiz, kirli bir suda solumaya çalışan bir balık gibiydim.... :deli:
Saygılarıla....

Taygun KOCABIYIK
28-11-2005, 04:17
Yok Abiler Ne Kizicaz Oda Güzel Konu Zaten Ilk Sayfada Olayi Bitirdik Biz Açiklamalarimizla

Bir Dost
29-11-2005, 08:09
Yavvv siz ne kadar alıngan olmuşsunuz yahuu!!!