PDA

Tüm Versiyonu Göster : 06/05/2007 Mordogan

orca
07-05-2007, 17:02
Aslinda bu hafta icin bir av programim yoktu. Gecen hafta esim Izmir disinda oldugu icin bu haftasonu dinlenmeyle gecer diye dusunuyor, isin dogrusu baliksiz bir haftasonu gecirecegim icin biraz da uzuluyordum. Hava tahminleri hem cumartesi hem de Pazar icin cok olumluydu. Sadece Pazar gunu, ruzgar hafif de olsa guneyli olacagi icin havanin iyice sicak olacagini, baligin da pek keyifli olmayacagini ongorup, kendimi teselli ediyordum:D

Cuma aksami esim gelip de daha once de sık sık beraber baliga ciktigimiz, isyerindeki arkadaslarla Pazar gunu icin balik plani yapsak nasil olur diye sordugunda ne sicak, ne guneyli ruzgar ne de baska bir sey kalmadi kafamda:). Ancak, hanimlarla birlikte balik plani yapinca, ister istemez, biraz buyukce ve tuvaletli bir tekne bulma ihtiyaci hasil oluyor. Bu Pazar havanin guzel olacagini duyan da balik programi yapmis sanirim, o yuzden 8 kisi alacak, tuvaleti de olan bir tekne bulmamiz biraz guc oldu.

Bu tayfayla genelde Eski Foca’dan ava cikariz. Manisa’da, hastanede calistiklari ve haftasonu da olsa kimi zaman acil bir sekilde hastaneye cagrilmalari gibi bir durum olabilecegi icin, ulasim bakimindan Manisa’ya en yakin sayilabilecek Eski Foca’yi tercih ediyoruz. Amma ve lakin, Eski Foca’da bizim isimizi gorebilecek teknesi olan, tanidigim ne kadar kaptan varsa aramama ragmen, tum tekneler kiralanmisti. Baska yerlerde aramalara devam ettik ama durum hep ayniydi.

Son dakikada Mordogan’dan guzel bir haber geldi, istedigimiz gibi bir tekne bulunmus, rotamiz belli olmustu:). Cumartesi gecesi, klasik olarak gene hic uyumamis, hazirliklarimi yapmis, nevaleleri hazirlamistim. Bana yeter ki balik deyin, ben ne lazimsa hazirlarim:):

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Sabah 04:30’da Bornova’dan baslayan yolculugumuz, yem, kahvalti vb molalarin ardindan 06:30’da Mordogan’da nihayete ermis, biraz gecikmeyle de olsa gunes dogarken 07:00 de vira bismillah deyip yola cikmistik.

Teknemiz, guzel bir yat; kaptanimiz da dunya sevimlisi, hossohbet, balikci dostu bir abimizdi. Uzunada aciklarinda, yasak bolgenin hemen disinda bir avlaga goturdu bizi. Oldukca bereketli bir mekanmis, uzun zamandir ilk defa sabah suyundan aksamsuyuna kadar hic yer degistirmeden gecirdigimiz ilk av oldu. Izmaritler o guzelim renkleriyle arz-i endam etmeye basladilar. Ortalama su boydaydilar:

Sabahin ferah serinligi, oglen yerini amansiz bir sicaga birakti. Ancak, kisa bir sure sonra ruzgar yon degistirip kuzeyden esmeye baslayinca hem havadaki pus dagildi, hem de bir sureligine de olsa rahat nefes aldik.

Bulundugumuz yer, at-topla balik yapiyordu. Bos donen olta neredeyse olmadi diyebilirim. Sabahleyin aldigim yemi gorunce “Ne yaptin sen” diyen arkadaslar aksama dogru yem bitecek korkusunu yasamadiklari icin bana dua etmislerdir herhalde. Ben de, icime mi dogdu ne, 2 patlak mamun, 400 sulunes, 8 paket boru kurdu almis, Mordogan’dan, kaptandan gelen haber ve istek uzerine de 2 kilo sardalya tuzlamistim. Ne bizim, ne baliklarin nevalesi eksik kalmadi yani gun boyunca:D

Bu arada, Av yasagi basladigi icin sardalya altinla basabas olmus durumda. Tezgahlarda sardalya diye kolum kadar tirsiler satilmakta, kilosu 7 ytl’ye. Allahtan, tanidik bir balikcidan uzatma ile alinmis 2 kilo sardalya bulabildim tuzlayacak.

Izmarit gun boyunca, oglenin en sicak saatlerinde dahi hic kesmedi, Bir ara kirma mercan yogunlugu basladi. Sabah, oglen ve aksamustu birer posta mercan geldi. Maalesef mercanlar hala ince. Bu arada dipteki baliklara atip cekerken ortasuda oltaya yuklenmeler ortami heyecanlandirdi. Gelen istavritler, bogaz balikcilarini kiskandiracak gibiydi:

Hanimlar show yapti:

orca
07-05-2007, 17:03
Ardindan uskumrular arz-i endam eylediler:

Uskumrular gelmeye basladiktan cok kisa bir sure sonra, uskumru pesindeki avcilarin sadece biz olmadigimiz anlasildi. Deniz uzerinde sahit olunan en guzel gosterilerden birinin, yanlis saymadiysam 7 aktoru, “siz durun bakalim, once biz bi karnimizi doyuralim” diyen yunuslar, avlanip karinlarini doyururken bize de muhtesem bir gosteri sundular:

Uskumrular gitmis, allahtan yerlerini kisa sureli de olsa mercana birakmislardi:

Teknede tuttugumuz baliklari koyacak kova, livar kalmayinca:), “artik yeter” diyerek aksam suyunu yarida kesip donuse gectik. Uzun bir gunun yorgunlugu, bol balik tutmanin keyfi, koca bir gun denizde olmanin mutlulugu, saatlerce suren sohbetlerin hazzi, hepsi birbirine karisti.
Yanik yuzler ve yanik”dizler” donuste:)
Donuste hasilat ortaya cikti:

orca
07-05-2007, 17:04
Kirmizilar:)

Maviler:):

Mandagoz Mercanlar:):

Gopesler:):

Izmaritler(kovanin hepsi):)

Miktar olarak cok balik tuttuk belki, ama kaptanla ben butun gunu buyuk balik niyetinde gecirdigimiz icin hasilata katkimiz da dusuk oldu. Tuttugumuz baliklari total kilo olarak da buyukluk olarak da sirkuler dahilinde tutmaya gayret ettik. 50 m.den, solungacina saplanmis igneyle gelen ufak baliklar elbette zayi oldu, ama onun disinda bu tutulan kadar olmasa da hic abartmiyorum, yaklasik toplamin dortte biri kadar balik iade edildi.

Biz esimle birlikte avlandigimiz icin bizim payimiza dusen biraz fazla oldu tabii, ben de uzun zamandir yapmayi dusundugum birseyi yapmaya firsat buldum.

Ozellikle av yasaginin basladigi su donemde, yani balik fiyatlari iyiden iyiye el yakarken, begenmedigimiz isparozun bile kilosu 7-8 YTL’ye cikmisken, kac zamandir, “soyle biraz goz de sofra da dolduracak kadar balik tutsam da versem” diye dusundugum 2 aileye dagittim baliklari, hora gecmistir umarim

Güven ÖZYELDAN
07-05-2007, 17:07
hocam eline gönlüne sağlık harika av herşeye rahmen bol bol tadını çıkarmışınız avın paylaşım için bu güzel anları teşekkürler darısı tüm arkadaşlarımızın başına....

gokseldbuga
07-05-2007, 17:11
başarılı bir av, herzamanki gibi ayrıntılı, heyecan verici, sürükleyici bir rapor tebrik ederim kardeşim.

katiti
07-05-2007, 17:19
Maşallah hem çeşitli, hem de bereketli bir av olmuş. Uzun süredir böylesini göremiyorduk, iyi geldi :). Tebrikler...

mufi
07-05-2007, 18:04
maşallah ,maşallah .. berketi eksilmesin.. çok hoş.. fotoğraflarda...çok güzel..
madem bu kadar balık tuttunuz doğru balık haline..:helal: :helal:

nadir demirbuğa
07-05-2007, 18:13
bravvo arkadaşlar tebrikler.harikasınız devamlı olur inşallah

aserkansatı
07-05-2007, 18:15
Tebrik ederim.Oldukça doyurucu bir av olmuş...

Taygun KOCABIYIK
07-05-2007, 18:20
Tebrik ederim aşağıda ne var ne yok yukarı kaldırmışsınız :)

amatör balıkçı
07-05-2007, 19:41
vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa[Only Registered Users Can See Links] [Only Registered Users Can See Links] bu ne yavvvvvvvvvvvv maşallah diyor tebrik ediyorum affınıza sığınarak tekneye ne kadar ödediğinizi merak ediyorum.

Egeli
07-05-2007, 22:34
Süper av olmuş vallahi...:helal:
Tebrikler...

giritli
07-05-2007, 23:08
maşşallah maşşallah....avınız çok bereketliymiş...allah içinize sindirsin ama benim gözüm pembelerde kaldı vallaha...:D
inşallah bir dahaki avınızda iz-le go-la başlayan balık tutamazsınız hep pempe gelir:P

balic
07-05-2007, 23:16
abi tebrikler helal olsun...

nevzat
08-05-2007, 00:44
Tebrikler ,sonucu memnuniyet verici,ayrıca aile ile geçirilen mükemmel bir av ve keyif günü,imrendim,hayran kaldım ne mutlu size...Kelimelerim kıskançlık kokuyo olabilir,elimde değil ,zira benim hanımın eline daha bir olta tutturabilmiş değilim.

Uzm.Dr.Rastgele
08-05-2007, 07:18
Sevgili Onur kardeşim, bu güzel av anınızı çok güzel ifadelerle bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.....Eminim, uzun süre hafızalarınızdan çıkmayacak çok güzel bir macera yaşamışsınızdır....Her avınızın bu tatda geçmesi dileğiyle rastgelsin....

aganta borina borinata
08-05-2007, 07:25
tebrikler...

rastgelsin...

ismail çakır
08-05-2007, 07:26
tebrikler..:helal: . güzel balıklar ve geçirilen güzel bir gün... daha ne olsunki...

HALDUN YALIMLI
08-05-2007, 08:13
Onur harika bir anlatım ve nefis kareler, balıklar zaten tam çeşit olmuş. Umarım dostlarla daha güzel avlar yaparsın tebrikler. RASTGELSİN

yalcinicli
08-05-2007, 08:34
Sevgili Onur, cumartesi sabahtan geçerken mekanına uğramama rağmen kapalı oluş nedeni belli oldu. :)

Soğuk sandvicler süper, gelir elinden bilirim. :)

Ne o kırçalar öyle ? Parmak kadar. Pet şişeye de doldurmamışsın. :P

Uzun süredir özlediğim, ama bir türlü gerçekleştiremediğim harika görseller için de teşekkürler. Resmen mis kokusunu hissettim.

Sağlıcakla...

orca
08-05-2007, 13:49
herkese guzel yorumlari icin cok tesekkur ederim. daha guzel avlari burada paylasabilmeyi umarim...
maşallah ,maşallah .. berketi eksilmesin.. çok hoş.. fotoğraflarda...çok güzel..
madem bu kadar balık tuttunuz doğru balık haline..:helal: :helal:

aman muvaffak abi, bu kadar cok balik olsun da ben gene dagitayim, halle malle isimiz yok:D

başarılı bir av, herzamanki gibi ayrıntılı, heyecan verici, sürükleyici bir rapor tebrik ederim kardeşim.

sevgili goksel,
rastgelsin'de ilk raporumun buyuk balikla olmasa da bi dunya balikla olmasina sevindim ben de. daha guzellerini yayinlayacagimi umuyorum...

vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa[Only Registered Users Can See Links] [Only Registered Users Can See Links] bu ne yavvvvvvvvvvvv maşallah diyor tebrik ediyorum affınıza sığınarak tekneye ne kadar ödediğinizi merak ediyorum.

bulent abi,
tekneye sabah suyundan aksam suyuna kadar 175 YTL odedik, 8 kisi. son kurusuna kadar da kaptana helal olsun, hem goturdugu avlaktan, hem sohbetinden, ayrica demledigi guzel caylardan dolayi:)
yazin ara ara sizin o taraflara geliyorum, ama hep kisitli zaman oldugu icin pek de avlanamiyorum,umarim bu yaz denk getiririz, bana biraz oralarda yol yordam ogretirsiniz:)

er35han
08-05-2007, 14:04
hocam tebrikler aile boyu av ve aile boyu keyif olmuş,;) işte bizim arayıpda bulamadığımız kadar iyi bir tekne de balık muhabbeti.:helal: inşallah bizde sizin gibi eşlerimizide getirebileceğimiz cümbür cemaat kalabalık bir rastgelsin tekne organizasyonu yaparız.:)

Kozer
08-05-2007, 14:50
Abi siz ne yapmışsınız böyle maşallah diyecek bir laf bulamıyorum bütün avlarınız hep böyle bereketli olsun tebrik ederim.

orca
08-05-2007, 14:57
maşşallah maşşallah....avınız çok bereketliymiş...allah içinize sindirsin ama benim gözüm pembelerde kaldı vallaha...:D
inşallah bir dahaki avınızda iz-le go-la başlayan balık tutamazsınız hep pempe gelir:P

adasim,
umarim kizillar, esmerler senin de oltani bos birakmazlar:D

Tebrikler ,sonucu memnuniyet verici,ayrıca aile ile geçirilen mükemmel bir av ve keyif günü,imrendim,hayran kaldım ne mutlu size...Kelimelerim kıskançlık kokuyo olabilir,elimde değil ,zira benim hanımın eline daha bir olta tutturabilmiş değilim.

nevzat hocam,
bana hic kiskanclik kokmadi kelimeleriniz. yenge hanima ne yapip edip bir kere olsun oltayi tutturun, ve gene ne yapin edin bir balik cektirin. hanimlar da benim gozlemledigim, bizler gibi, bir kereden sonra bir daha asla iflah olmuyorlar:D

Sevgili Onur, cumartesi sabahtan geçerken mekanına uğramama rağmen kapalı oluş nedeni belli oldu. :)

Soğuk sandvicler süper, gelir elinden bilirim. :)

Ne o kırçalar öyle ? Parmak kadar. Pet şişeye de doldurmamışsın. :P

Uzun süredir özlediğim, ama bir türlü gerçekleştiremediğim harika görseller için de teşekkürler. Resmen mis kokusunu hissettim.

Sağlıcakla...

yalcin abim, guzel abim,

bu aralar cumartesileri ofisi acmiyorum, ama balik mevzusundan degil, izmir disina cikmak zorunda kaldigimdan. gene de en yakin zamanda bir cayimi icmeye bekliyorum.
ayrica bulent abiyle hala bana "hadi" demenizi bekliyorum:)

kturkol
08-05-2007, 18:14
onur av muhteşem olmuş, ellerinize sağlık afiyet olsun. ancak son söylediğin cümle herşeye değer. umarım afiyetle yemişlerdir.

discus
08-05-2007, 20:49
abicim kendimi resmen balıkçı tezgahına bakıyor sandım bir an maşallah allah daim eylesin...

BLACK SHARK
08-05-2007, 21:13
Merhaba Arkadaslar ...

Cok güzel bir av olmus .... Yaninda raki ve salatayi unutmayin , afiyet olsun .....

selamlar

chondrostoma
08-05-2007, 22:33
Tebrikler, balıklarda en az sandviçler kadar güzelmiş:D

mercan
09-05-2007, 09:30
arkadaşım uzun zamandır böyle güzel av görmedim. tebrik ederim.

amatör balıkçı
10-05-2007, 20:18
Sevgili Onur bizim bu taraflara gelirsen tabiki her konuda yardımcı olabilirim,benim ikametim Burhaniye nin içi olmasına rağmen ben günümün çok büyük bölümünü limanda geçiririm(iskele mah) çünkü teknem bu limanda bağlı teknem aynı zamanda benim ikinci evim,eğer gelirsen teknemin adı ve benim tanınma ismim "Hocam".

dejavus
28-01-2008, 22:53
Baktıkça bakası geliyor insanın ne güzel bir av olmuş.balığa gitmiş kadar olduk miskin miskin evimiz de otururken .elinize sağlık ..