PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yunuslara Zarar Gelmesin !

Wetblue
11-05-2007, 15:15
Aslinda Yunuslara Bir Kastim Yok . Zaten Bu Yaziyida Onlarin Iyiliğine Yaziyorum. Bulunduğum Kiyida Gittikçe Artan Bir Yunus Popilasyonu Var. Sakin Iyi Ne Güzel Demeyin çünki Malum Artan Nufus Beslenme Sorunu Demektir. Genelde Bu Hayvancik 5-6 Kg Balik Tüketir Günde Ama Ya Balik Ağa Takilmiş Ve Bunu Yemeyi Alişkanlik Edinmiş Yunuslar Varsa ?
Olaya Iki Taraf Var. önce Balikçilar Açisindan Bakalim. Bu Kişiler 5 M. Sandali Zor Almiş Günlük 20 Tl Nafakaya çalişan Küçük Balikçilar . Yaptiklari Ağlar Bu Balik Tarafindan öylesine Deliniyorki Tamiri Mümkün Değil. Ayricada Ağda Balik Kalmiyor. şimdi Sizden öneriler Bekliyorum. Hem Yunuslar Mutlu Olsun Hemde Balikçilar. Yoksa Birisinin Cani Sikilip Bu Sevimli Yunuslara Kötü Bişi Yapacak Diye Endişeliyim. Hayvan Koruma Altinda Ama Açlik Insana Yanliş şeyler Yaptira Bilir. Ağlardan Yunuslari Nasil Uzak Tutariz?

:helal:

Güven ÖZYELDAN
11-05-2007, 15:45
valla cumhur hayvanlarda haklı maşşallah teknelerden açıkta birşey bulamıyolarki hayvanlar mecburen kıyıya geliyorlar tabiki kolay yemde oluyor ağdaki balık hazır yakalanmış bir yerede kaçamıyor ....yunusları uzaklaştırmak için bir çeşit sonar kullanıyorlardı hatırladığım kadarıyla bu tarz ağ atanlar yunusları tedirgin eden bir ses bu yüzden balık ağlara yaklaşmaktan çekiniyor bir süre sonrada alışkanlığından vazgeçiyor...tabiki klasik ağ bekleme yöntemleri de var taşlı sopalı silahlı yunus kovalama timleri...:D yada balığın geliş saati takip edilirse (ağlara saldırdığı saat) ve bu andan önce ağlar toplanırsa böylece balığın ağ alışkanlığından uzaklaşması sağlanabilir..çünkü yem bulduğu ağı aynı zaman dilimi içinde ziyaret ettiği söyleniyor ağcılar tarafından buda bir çözüm olabilir belki...

Wetblue
11-05-2007, 15:51
Yazdiklariniz Denemiş Inanin. Sonar Türü Birşey Getirip Deneyen Olmuş Ilk Seferinde Işe Yaramiş Bir Ay Sonra Dalga Geçmeye Başlamişlar. Gözümle Gördüm Inan Ağin Bir Ucundan Topluyorsun öbür Başta Dalip çikiyor. Yer Değiştirme, Saatini Değiştirme, Sopa Ile Suyu Döğmek Işe Yaramiyor. Geçen Cuma Akşami Benim şahit Olduğum Bir Olay Oldu. Gece çaparideydim 23,30 Da Ay çikti O Sirada Yunuslar Geldi 01 De Arkadaşlar Dinledi Tik Yok Lambayi Söndürdüm Onlar Sardalyaya Ağ Atti Kataya çiktik03,30 Da Ağlari Topladiklarinda Sadece Kafasi Kalmiş Iki Kasa Sardalya Varmiş 400 M Ağda. Anlayacağiniz Durum Feci....

Güven ÖZYELDAN
11-05-2007, 15:58
Yazdiklariniz Denemiş Inanin. Sonar Türü Birşey Getirip Deneyen Olmuş Ilk Seferinde Işe Yaramiş Bir Ay Sonra Dalga Geçmeye Başlamişlar. Gözümle Gördüm Inan Ağin Bir Ucundan Topluyorsun öbür Başta Dalip çikiyor. Yer Değiştirme, Saatini Değiştirme, Sopa Ile Suyu Döğmek Işe Yaramiyor. Geçen Cuma Akşami Benim şahit Olduğum Bir Olay Oldu. Gece çaparideydim 23,30 Da Ay çikti O Sirada Yunuslar Geldi 01 De Arkadaşlar Dinledi Tik Yok Lambayi Söndürdüm Onlar Sardalyaya Ağ Atti Kataya çiktik03,30 Da Ağlari Topladiklarinda Sadece Kafasi Kalmiş Iki Kasa Sardalya Varmiş 400 M Ağda. Anlayacağiniz Durum Feci....

hocam durumunuz gerçekten vahim allah kolaylık versin duyduğum yöntemler bunlar yeni bir fikirle karşılaşırsam bilginize sunarım...sizden ricam yunusların fazla zarar görmemesini sağlayacak bir yöntem kullanmanız...şimdiden kolay gelsin...