PDA

Tüm Versiyonu Göster : Fotoğraf Makinasi Için Yardim

nevzat
03-06-2007, 18:14
Değrli dostlarım,maceraları görüntülemek için dijital fotoğraf makinası almaya karar verdim ,zira arkadaşların telefonlarıyla çekip bilgisayara almak çok zor oluyor.İşimi görecek ,fazla pahalı olmayan makinalar için öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Selamlar.

rüzgar2
03-06-2007, 18:48
nevzat ne kadar bütçen var ona göre yardım edelim....

ishak BALLICA
03-06-2007, 19:47
Nevzat kardeşim, doğruyu ifade etmek gerekirse elimde eskiden aldığım ve işimide gayet iyi gören bir eski fotoğraf makiman olduğu halde; Sırf bu yüzden tutup bende bir tane digital fotoğraf makinası aldım.

Aldığım fotoğraf makinası NIKON marka...Gayet güzel ve oldukçada işimi görüyor. Üstelik bütçene göre de L-3,L-2,L-1 vs... gibi modelleride var.Sevgili dostum , blmeni siterim ki; iş fotoğraf makinası almak ile bitmiyor.Birde bunları film haline getirip ör. ''[Only Registered Users Can See Links]'' gibi bir video paylaşım sitesine de yüklemen gerekiyor.

Ayrıca, bütün bu işler için de birazcık teknik bilgi alman de gerekebilir..Şöyle ki, Bilindiği üzere youtube'ye film yüklemeden önce bunu ''Moviemaker'' da işlemen gerekiyor...Yalnız bu işlemi yaparkende, ''Moviemaker'' in, senin yaptığın çekimleri tanıması lazım...

Mesela, benim satın aldığım NİKON L-2 marka makina bir kayıt tercihi olarak,bütün yaptığım çekimleri ''MOV'' denilen tarzda kaydediyor...Dolayısı ile kahretsin bu tür uzantıları da ancak ve ancak ''quiktime'' programı açabiliyor ve gösterebiliyor...Yani, her bilgisayarda hemen hemen mutlaka yüklü olan ve hepimizin de gerek müzik dinlediği ve gerekse film seyrettiği ''Windovs media player'' açıp yürütemiyormuş...

Bu defa da, öyle bir durumla karşılaştığımızda ''çekilen videonun formatlanması'' işi karşımıza çıkıyor...İşte bunun içinde bir ''Video converter'' programına ihtiyacın olabilir.....Böyle bir program sayesinde satın aldığın digital fotoğraf makinasının yaptığı kendine özel formatı; istediğin format ile değiştirme şansın oluyor...

Fotoğraf makınası satın alırken İşte bütün bunları da aklında tutmak gerektiğini
hatırlatmak isterim...

balic
03-06-2007, 19:51
ishak abi ace mega codecs adlı programı yüklemeni tavsiye ederim...ben yükledim media playerın açamadığı uzantı yok..

ishak BALLICA
03-06-2007, 20:01
ishak abi ace mega codecs adlı programı yüklemeni tavsiye ederim...ben yükledim media playerın açamadığı uzantı yok..

Ferhat ben bu olayı aşmak için hakikaten çok ama çok uğraşmıştım...Eğer zahmet olmaz ise bahsettiğin programı tam olarak nereden bulacağım...Yani bana bir link adresi filan verebilirmisin abisi....

balic
03-06-2007, 20:05
[Only Registered Users Can See Links]

abi burada var ama güvenirliliği hakkında bilgim yok virüs taraması falan yaptırırsan iyi olur...

aserkansatı
03-06-2007, 20:30
Bu işleri Samiye sormak lazım çünkü dijital fotoğraf makinelerinden anlıyor ve araştırıyor.Bende 6 megapiksel çözünürlüğü olan Samsung cyber 600 var.250 milyona almıştım,şimdi 240a düşmüş.İşimi görüyor ama yine de iyi bir nikon almak hayallerimi süslüyor...Ben Nikon fanatiğiyim.Üstüne tanımam..:helal: :helal: :helal:

balic
03-06-2007, 21:03
abi bendede 5.0 megapiksel samsung A55W var ben memnunum ama tabiki çok daha iyileri mevcut piyasada bana kalırsa 5 yada 6 megapiksel foto mak. yeterli çünkü daha iyileri neredeyse dvd kaydı yapabilen kameralarla fiyat olarak aynı bence tercihi iyi yapmakta yarar var

Wetblue
03-06-2007, 21:24
7 MgP aşağı olmayan HP tavsiye ederim. Teknik desteği de iyi yılbaşına fiyatları düşecek beklemek lazım bence. Yurt dışından 200$ civarı almak mümkün ama gümrük işi bozuyor pahalıya geliyor. Ne alırsanız alın hafıza kartı+çanta+bağlantı kabloları+şarjlı pil veriliyormu dikkat edin. Gövde çelik olursa fena olmaz çünki ufak olduklarından bir kez bile olasa yere düşebilir.

aserkansatı
03-06-2007, 21:57
Çok haklısın.250milyona makinayı aldım,80 milyona kart aldım...

nevzat
03-06-2007, 23:29
Değerli dostlarım,az önce yağmur nedeniyle ertelenen 19 Mayıs gösterilerinden geldim(Karşıyaka Bostanlı rekreasyon alanında, benim kızın da gösterisi vardı).Orada beraber gittiğimiz bir arkadaşım nasıl olsa daha ileride bi kamera da almak isteyeceğimi ve kameranın fotoğraf çekme özelliğide olduğunu almışken şartları biraz daha zorlayıp kamera almamı tavsiye etti,bu fikir nasıl acaba ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

aserkansatı
03-06-2007, 23:33
Pikselliyse al...Yoksa 640 a,480 fotoğraf verir.Çok nette olmaz,pişman olursun.Nereden mi biliyorum?:) Aynı şeyi iki yıl önce yaptım.Şimdi de makina aldım da oradan biliyorum...;)

Taygun KOCABIYIK
03-06-2007, 23:43
Abi ben kodak kullanıyorum memnunum c340 modeli aldığımda 300 civarıydı ucuzlamış olması gerekir şimdi. fakat eğer bütçen elverirse canon al başka makina alma. 2. sırada kodak derim. fiyatına aldanıp HP makinalara yönelmeni tavsiye etmem. Alacağın makinanın özelliklerinde 5mp ve üzeri makinalara yönelmeni tavsiye ederim marka olarakta dediğim gibi canon daha sonra kodak ;)

nevzat
03-06-2007, 23:47
Sami kaptan ben taksitle bir şey almayı hiç sevmem,bu yüzden şimdiye kadar hiç kredi kartı kullanmadım.Çalıştığım şirket anlaşmalı bankasını değiştirince ,yeni bankanın kredi kartını aldım ve eğer kamera olayı sizin fikir ve yardımlarınızla aydınlanırsa bu maksatla kullanmayı düşünüyom,tabiiki fotoğraf makinasını önerirseniz nakit olarak 250ytl civarı ayırabilirim önerilerinize şimdiden teşekkürler.İshak abicim evelallah sizlerin yardımı ve desteğiyle inşallah bu işi de öğrenicem ,hanım duymasın,bunları almaktaki en önemli unsur sitede av macera ve fotoğraflarını rahatça paylaşabilmek.

freediver
03-06-2007, 23:52
Nevzat Abi sana söyle bir tavsiyede bulumayim...
1-Alacagin makinanin ekrani cok büyük olmasin.cok pil sarfediyor...
2-Makinanin cözünürlü 2,1 megapiksel olmasi yeterli
2-Alacagin makina mutlaka pille calissin
3-Makinayi aldiktan sonra 4 tane yüksek amperli pil ve dolum cihazi al..
4-Markali olmasi önemli degil..Artik elektronik aletlerin hemen hepsi uzak dogu üretimi ve ic donanimlari ayni adamlar sadece marka satiyor...

katiti
04-06-2007, 11:48
Nevzat Abi sana söyle bir tavsiyede bulumayim...
1-Alacagin makinanin ekrani cok büyük olmasin.cok pil sarfediyor...
2-Makinanin cözünürlü 2,1 megapiksel olmasi yeterli
2-Alacagin makina mutlaka pille calissin
3-Makinayi aldiktan sonra 4 tane yüksek amperli pil ve dolum cihazi al..
4-Markali olmasi önemli degil..Artik elektronik aletlerin hemen hepsi uzak dogu üretimi ve ic donanimlari ayni adamlar sadece marka satiyor...

Cumhur bu maddelerin bazılarına katılmıyorum. Neden dersen:

Eğer çekilen fotoğrafların baskısı yaptırılacaksa 2,1 MP bence kesinlikle yeterli değil. Aynı makinenin 3,1 ve 4 MP çözünürlüklerinde çekilmiş fotoğraflarının aynı yerden baskılarını inceledim. Görüntü kaliteleri arasında bariz farklılıklar var. Alınacak makinin 4 MP'de aşağı olmasını tavsiye etmem bu durumda.

Makinenin pille çalışması tercih meselesidir. Ben şimdiye kadarki tüm makinelerimde sakız pil tercih ettim. Bir oturumda 130-140 fotoğraf çektiğim de oldu, henüz pil bitirmeyi başaramadım :). Ama dediğim gibi sonuçta tercih meselesidir.

Makinenin markalı olması konusunda ise kesinlikle sana katılmıyorum. Herşey Uzakdoğu'da üretiliyor olabilir, ama teknolojiler arasında bariz farklar var. Ben her zaman için işi fotoğraf olan bir firmanın makinesini almaktan yanayım (örneğin kodak, nikon, olympus vs). Görüntü ünitelerinin (CCD) kalitesinde bariz farklılıklar var.

varior
04-06-2007, 23:15
bende HP M425 var internetten araştırabilirsin, macro çekimler çok iyi.. pili 2 adet ve gün boyunca yetiyor, yanında 512 MB SD kart veriyorlar, yaklaşık 578 tane fotograf çekiyor, video çekersen yarım saat.. görüntü kalitesi çok iyi.. fiatı 200 ytl ve 10 taksit.. tüm vestel bayilerinde var..

bol şanslar..

freediver
05-06-2007, 03:08
Cumhur bu maddelerin bazılarına katılmıyorum. Neden dersen:

Eğer çekilen fotoğrafların baskısı yaptırılacaksa 2,1 MP bence kesinlikle yeterli değil. Aynı makinenin 3,1 ve 4 MP çözünürlüklerinde çekilmiş fotoğraflarının aynı yerden baskılarını inceledim. Görüntü kaliteleri arasında bariz farklılıklar var. Alınacak makinin 4 MP'de aşağı olmasını tavsiye etmem bu durumda.

Makinenin pille çalışması tercih meselesidir. Ben şimdiye kadarki tüm makinelerimde sakız pil tercih ettim. Bir oturumda 130-140 fotoğraf çektiğim de oldu, henüz pil bitirmeyi başaramadım :). Ama dediğim gibi sonuçta tercih meselesidir.

Makinenin markalı olması konusunda ise kesinlikle sana katılmıyorum. Herşey Uzakdoğu'da üretiliyor olabilir, ama teknolojiler arasında bariz farklar var. Ben her zaman için işi fotoğraf olan bir firmanın makinesini almaktan yanayım (örneğin kodak, nikon, olympus vs). Görüntü ünitelerinin (CCD) kalitesinde bariz farklılıklar var.

Mert evet söylediklerinde haklisin sanirim...
Ama benim kameram Canon Ixus V2 2,1 cözünürlüklü ve akülü...Bu sanirim marka ile alakali
18X24 boyutunda fotograflar cam gibi cikiyor...
Pil konusunda evet pilli daha uygun olabilir cünki temini ve fiyati uygun...
Ama dijital ekran büyük olursa pil tüketimi fazla oluyor...
Herkes en iyisini almak ister ama bir de maddi durum olayi mevcut....

Birde bir sorum var.Kusurabakma bilmiyorum SAKIZ PIL nedir?

rüzgar2
05-06-2007, 08:37
Değerli dostlarım,az önce yağmur nedeniyle ertelenen 19 Mayıs gösterilerinden geldim(Karşıyaka Bostanlı rekreasyon alanında, benim kızın da gösterisi vardı).Orada beraber gittiğimiz bir arkadaşım nasıl olsa daha ileride bi kamera da almak isteyeceğimi ve kameranın fotoğraf çekme özelliğide olduğunu almışken şartları biraz daha zorlayıp kamera almamı tavsiye etti,bu fikir nasıl acaba ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
olay anlaşıldı ..ozaman sana canon s3 al hem fotoğraf çek hemde kaliteli video çekimi yap..bu 2 özelliği seni tatmin edecek şekilde sunan başka makina bulamazsın..
bende hem canon s3 var hemde pentax K10D ...

katiti
05-06-2007, 12:31
Kusurabakma bilmiyorum SAKIZ PIL nedir?

Cumhur sakız pil cep telefonu pilleri gibi olan pillere deniyor. Yani senin akülü dediğin ile aynı şey aslında.

Ayrıca belirleyici olanın maddiyat olduğu konusuna kesinlikle katılıyorum :)...

discus
05-06-2007, 12:40
olympus FE-160 tavsiye ederim bende siteye üye olduktan sonra aldım ucuz ve iş görüyo...

sinarit_baba
05-06-2007, 12:58
Herkes kendi makinasını anlatmış o zamam bende bir tavsiyede bulunayım. Bende kodak c330 var fiyat olarak 240ytl almıştım, eğer bulunabilirse daha ucuzlamış olmalı. 4MPixel ve kalitesi gerçekten iyi. Bu fiyat aralığında alınabilecek iyi makinelerden bir tanesi. Bana göre marka tercihi öncelikle nikon daha sonra canon ve kodak olmalı. Bence hp tercih etmemekte fayda var. İnternette bu markanın fotoğraf makinalarından memnun olmayan çok kişi var.

nevzat
05-06-2007, 13:38
rkadaşlar az önce Carrefour'daydım ,teknosa ya da uğradım şu makinalar üzerinde yoğunlaştım;Panasonic LS70 ,7.2MP-269YTL;--SONY CYBERSHOT S650 7.2 MP 329 YTL;birde 200 kusur ytl civarı samsung vardı tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Taygun KOCABIYIK
05-06-2007, 13:51
Herkes kendi makinasını anlatmış o zamam bende bir tavsiyede bulunayım. Bende kodak c330 var fiyat olarak 240ytl almıştım, eğer bulunabilirse daha ucuzlamış olmalı. 4MPixel ve kalitesi gerçekten iyi. Bu fiyat aralığında alınabilecek iyi makinelerden bir tanesi. Bana göre marka tercihi öncelikle nikon daha sonra canon ve kodak olmalı. Bence hp tercih etmemekte fayda var. İnternette bu markanın fotoğraf makinalarından memnun olmayan çok kişi var.
Abi senin makinanın bir üst modeli var bende sadece 1 mp daha fazla çözünürlük var gayet kaliteli özellikleri çok güzel bende kodak yada canon tavsiye ediyorum illaki.

Wetblue
05-06-2007, 14:08
[Only Registered Users Can See Links]

YUKARDAKİ ADRESTEN ÇOK UYGUN BİR 5 MGP HP BULDUM BEN MAKİNAMI DEĞİŞTİRİYORUM. BONUS KART DAHA UZUN VADE YAPIYOR BEN HSBC İLE 6X28YTL YE ANLAŞTIM. 1CGBYT KART VE ÇANTA HEDİYE.. BİLGİNİZE

freediver
05-06-2007, 22:54
olympus FE-160 tavsiye ederim bende siteye üye olduktan sonra aldım ucuz ve iş görüyo...

Seko senin cok ucuz dedigin makian burada 199 € .....
Ve canavar gibi özellikleri var...Olympus un ben hic ucuz makinasini görmedim...