PDA

Tüm Versiyonu Göster : Acemiden minekop avı

sinarit_baba
03-06-2007, 20:53
acemiden minekop avı

Cumartesi günü saat 16 gibi işlerimi bitirince 3 haftadır oltalarımın suya değmemiş olmasının verdiği gazla kendimi olay mahalinde buldum. Yaklaşık 2 saat boyunca oltama takılan tek kayda değer balık bu minekop oldu. Bunun dışında gelen küçük boyutlu isparoz, karagöz ve kaya balıkları aynen denize iade. Yem olarak sülünes kullandım. Takım olarak 0,30 uyduruk misinadan beden, 0,25 viking supertech misinadan takım ve vmc 6 numara kısa pala çapraz iğne.
Henüz olay mahaline yeni gelmişken 2 at çek tık yok, bugün de elimiz boş döneceğiz diye düşünerek 3 kez doldurup yoladım. Daha boşluğunu almadan sert tıklamalar aldım, hayırdır bu ne dememe fırsat olmadan kendimi bu kuzuyu çekerken buldum. Balık bir sağa bir sola dolaşırken sağlam bişey geliyor acaba ne diye düşündüm. Daha önce 2 adet levrek ve 2 adet çupradan başka kayda değer bir balık çekemeyen bir acemi olarak sanırım çupra geliyor dedim. Balık kıyıya yaklaştıkça daha da delirdi. Sert kafa darbelerine misina dayanamayacak diye düşündüğümden normalde kapalı olarak kullandığım kaloma ayarını yapmaya yeltensem de balığı kıyıda görünce birden unuttum. Derken kayaların arasında iğne balığın ağzından çıktı. Balık bir kayanın altına girdi, kuyruk ve balığın bir bölümü dışarıda. Uzun uğraşlar sonunda kayadan çıkarmayı başarabildim. İşin garibi bu balığı daha önce hiç görmemiştim, sanırım İzmir civarında pek rastlanan bir balık değil. Olay mahalinde ben dahil ne balığı olduğunu bilen kimse yoktu. Eve gelip internetten aratınca minekop olduğunu öğrendim. Hatta ben ilk çektiğimde sarpa sanmıştım:D
Daha iyisinin sizlere denk gelmesi dileğiyle.
[Only Registered Users Can See Links]

igmsva
03-06-2007, 20:56
ellerine sağlık bayağı heyecanlandırmış seni:D

aserkansatı
03-06-2007, 21:48
Ersincim tebrik ederim.Denizde çok usta değilim.Bu yüzden minakopla eşkinayı hep karıştırırım.Bunu ben tutsam eşkina sanırdım inan ki...Ağırlığı 1,5 kilodan fazladır herhalde...

Rauf
03-06-2007, 22:24
Ersin tebrikler her şeyin bir ilki vardır ben şahsen bu kadar senedir balık avlarım daha bu ölcülerde balık tutmadım bravo.hemde cok kalite bir balık.selamlar

çupra
03-06-2007, 22:35
kardeş daha irilerini yakalaman dileği ile rastgelsin minekop hakikaten güzelmiş

Taygun KOCABIYIK
03-06-2007, 22:53
Ersin abi tebrik ediyorum gerçekten güzel bir balık av yaptığın yeri aşağı yukarı tahmin edebiliyorum ama yanılıyorda olabilirim :) Ben sormadan haydi sen söyle bakalım nereden avladın bu kuzuyu :)

Wetblue
03-06-2007, 23:02
Dost güzel bir av. Tuzda yapmanı tavsiye ederim. Tarif bilmiyorsan internette var. Nefis olur.

nevzat
04-06-2007, 11:50
Ersin tebrikler,çok güzel bir balık .Boşuna rastgele demiyorlar.Ha aklıma gelmişken söyleyeyim;arkadaşlar ağ ile 2 adet menakop tutmuşlardı, biri 6 kilo diğeri 12 kilo muhteşem yaratıklar valla.

mufi
04-06-2007, 12:35
Ersin afiyet olsun şansın devamlı olsun..

discus
04-06-2007, 13:11
ersin sen artık acemi balıkçı değil maşallah uzman oldun...şansının hep yanında olması dileğiyle tebrikler....gerçekten harika bir minakop....

katiti
04-06-2007, 14:29
Ersincim tebrik ederim.Denizde çok usta değilim.Bu yüzden minakopla eşkinayı hep karıştırırım.Bunu ben tutsam eşkina sanırdım inan ki...Ağırlığı 1,5 kilodan fazladır herhalde...

Serkan Abi eşkina daha koyu renkli olur. Minekop ise daha beyazdır ve solungacın uç tarafında siyah bir leke olur.

Tebrikler. Nerden yakalandığını merak ettim doğrusu, bu taraflarda pek görülmüyor çünkü...

ADNAN
04-06-2007, 14:41
Ersin öncelikle tebrikler ama acemi olmadığını söylemek zorunda hissettim kendimi, kerteriz bile yok yani adresi bile vermemişsin ;)

Anıl ÜNALAN
04-06-2007, 14:55
Tebrikler dostum çok güzel av çıkartmışssın başarılarının devamını diliyorum..

sinarit_baba
04-06-2007, 18:52
Sağolun dostlarım. Benim balık avcılığı ile uğraşmaya başlamam henüz bir seneyi bile bulmadığından sizin gibi yıllarını bu işe vermiş ustalarımın yanında bir acemiden öteye gidemem sanırım. Zaman zaman nacizane bir balık yakalayabilirsem bu tamamen şansımdandır. Benimle aynı yerde avlanıp bir livar balık tutan insanların yanında sıfır çekmiş biri olmam bu düşüncemi doğruluyor. Bu durumda benim alacağım bir mırmır yada lidaki bile benim için değil amorti büyük ikramiye oluyor. Kendime acemi demem bundandır. :(

İlker abim heyecenlanmak ne demek ellerim titredi resmen. Birde etraftan bakan insanlar açısından da bir garipti. Kayaların arasında 10 dakika falan kalınca ne yapıyor bu vatandaş diye garip garip bakıyorlardı.

İshak abicim nicedir amorti için giderim ama ne yazıkki amorti bile alamadan gelirim. Bu sanırım bu yıl için şansımın döndüğü anlamına geliyor diye düşünürken pazar günü yine herşey aynıydı ne yazıkki. Sanırım daha bir süre amortiye oynamam gerek.

Serkan abicim balığı tartma imkanım yok ama sanırım 1.5kg gelir.

Rauf abim keşke bende senin gibi çok tutsam da böyle büyüğünü tutamasam. Vallaha her gittiğimde elim boş dönünce millete madara oluyorum.

Tagocum zaman kısıtlılığı nedeniyle narlıdere ötesine geçemeyeceğimden, o gün için narlıderede olta salladım. Şansım varmış sanırım. Olay mahalinde konuştuğum bir balıkçı bir süredir ara ara bu balıktan çıktığını söyledi. İnternette de bunu doğrulayanlar var. Sanırım mevsimi geldi.

Mert sahilevlerinde liman ile istihkam duvarı arasında kalan alandan aldım, ama bunun dışında balık görmedim. Küçük küçük isparozla karagözler falan var.

Adnan abim pek sevdiğim bir yer değildir sahilevleri bu ikinci gidişimdi zaten ayrıca birkaç saat fazla zamanım olsa en azından güzelbahçeye giderdim, bu yüzden yazmak istemedim malum pek temiz olduğu söylenemez yoksa vallah kötü bir niyetim yoktu reklamını yapmak istemedim.:(

Hepinize iyi dilekleriniz için teşekkürler. Daha iyisinin sizlere denk gelmesi dileğiyle.

Taygun KOCABIYIK
04-06-2007, 18:57
Ersin abi tahminim doğru çıkmış o bölgede bundan çok daha irileri bile zaman zaman oltaya denk geliyor nasip kısmet işi.

sinarit_baba
04-06-2007, 19:01
Aynen öyle taygun nasip işi. Benim yanımda tam teşkilat 3 kamış sallayanlar eli boş döndü. Ben kokmuş sülünes tek kamış ve 6 numara iğne ile bunu aldım. Garip geliyor insana.

Taygun KOCABIYIK
04-06-2007, 19:48
Aynen öyle taygun nasip işi. Benim yanımda tam teşkilat 3 kamış sallayanlar eli boş döndü. Ben kokmuş sülünes tek kamış ve 6 numara iğne ile bunu aldım. Garip geliyor insana.
Abi nasipte varsa gelir şamdan yemenden nasip değilse ne gelir elden diye bir söz vardır bu gerçekten çok doğru :) bende ilk çupramı kokuşmuş sülünez ve paslı bir zokayla almıştım :)

eşref sürek
05-06-2007, 03:23
kısmetin buymuş bir dahaki avda daha çok yakalamanı dilerim rastgele

ADNAN
05-06-2007, 22:47
Ersin zaman bulduğumuzda kordona bile ava gideriz stres atmak için, tekrar tebrikler..

freediver
05-06-2007, 23:01
drenalin dolu bir av molmus sanirim...Tebrikler güzel balik

smtolga35
06-06-2007, 09:32
ellerin dert görmesin. bu minekop beni sevmiyor. çünkü bir hafta ara ile 3 kez önüme kadar getirdiğim halde dışarıya alamadım. çünkü kıyıya yaklaştığı anda deliriyor. tabiki sonrada ben......

sinarit_baba
06-06-2007, 09:34
Aynen öyle bende de kayalıklarda delirip iğne ağzından çıktı ancak kayalıklara sıkıştığından zor da olsa aldım. Birdaha denk gelirse daha dikkatli çekeceğim.

smtolga35
06-06-2007, 09:35
ayrıca küçük bir hatırlatma yapayım. her yıl geleneksel olarak mayıs haziran ve ekim kasım aylarında sahilevlerinde bolca bulunur. ama kıyıya alabilene...

Rauf
06-06-2007, 10:53
Minakop ve eşkina balıkları tanımak ve bu iki balığın ortak özelliklerini tanıyalım.
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

igmsva
06-06-2007, 11:57
eski denizci abim bilgilendirme için teşekkürler

sinarit_baba
06-06-2007, 13:55
Bu iki balık en kolay renginden ayırt edilir sanırım. Eşkinayı çok daha koyu renkli bir balık olarak biliyorum. Güzel bir balık olsa da tadı için çok iyi şeyler duysam da benden uzak dursun.

Rauf
06-06-2007, 21:43
Bu iki balık en kolay renginden ayırt edilir sanırım. Eşkinayı çok daha koyu renkli bir balık olarak biliyorum. Güzel bir balık olsa da tadı için çok iyi şeyler duysam da benden uzak dursun.

Ersin kardeşim hayırdır neden senden uzak dursun bi numaramı yaptı sana;) aslında lezzetli ve beyninin iki yanında cıkan taşların bile insan icin faydası vardır.