PDA

Tüm Versiyonu Göster : LÜFER rapalaları.

Rauf
05-06-2007, 13:26
Uzun bir müddettir lüfer avı yapan arkadaşların av teknikleri ve kullandıkları rapala modelleri hakkında ceşitli bilgiler edindim.Buna göre ister karadan at cek tekniğiyle olsun gerekse tekne ile yapılan av teknikleriyle olsun lüfer avında şu rapala modeli lüfer icindir gibi bir sabitleşmiş ortak marka ve model yok.
bu demektirki bu hayvanın av yapacağı zaman (kendisi)o bölgedeki canlı yeme benzer bir rapala bu iş icin ideal oluyor kanaati bende oluştu.bunlara rapala harici tüğden yapılmış capari tipi takımlar veya silikon raglou tipi canlı yemlerde dahil.Aşağıda eklediğim rapala modelleri Lüfer icin kullanılmış ve hepside av yapanlar tarafından met edilmiştir.
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Görüldüğü gibi rapalalar cok değişik ve ceşitli.bunlara ekliyeceğiniz başka lüfer icin rapala ceşitlerini biliyorsanız sizlerde bu konu icinde resimleri ekleyin ki bu konuda bilgi isteyen arkadaşlarımız icin geniş bir ceşit sergiliyelim selamlar .

Taygun KOCABIYIK
05-06-2007, 13:31
Rauf kaptanım çok güzel çalışma ellerine sağlık. Umarım lüfercilerden yeni modeller gelir.

balic
05-06-2007, 13:38
Rauf abi lüfer balığının av ve avcılık tekniklerine bende çok meraklıyım rapala resimleri için teşekkürler yanlız sadece rapala yetersiz kalır bu balığı avlamak için diye düşünüyorum. çeşitli takımlar hakkında fotoğraf bulmaya çalışıcam..

Rauf
05-06-2007, 13:42
Rauf abi lüfer balığının av ve avcılık tekniklerine bende çok meraklıyım rapala resimleri için teşekkürler yanlız sadece rapala yetersiz kalır bu balığı avlamak için diye düşünüyorum. çeşitli takımlar hakkında fotoğraf bulmaya çalışıcam..

Ferhat işte bende bunun icin actım burayı bu konuda ne kadar resim ve bilgi olursa o kadar iyi olur.sağ ol.

igmsva
05-06-2007, 13:55
canım kaptanım, rauf abim işte olay budur, bilgi böyle paylaşılır:D :D :D
abi çok teşekkür ediyorum, emeğine elin sağlık.

discus
05-06-2007, 13:56
canım abim emeğine sağlık hadi bakalım görelim şu rapalaları....;) :) :) :)

katiti
05-06-2007, 14:15
Rauf Abi balığın bölgede bulunan ava benzer sahteleri seçtiği konusunda hemfikirim. Bu sadece lüferde değil, tüm balıklarda geçerli bence. Güzel çalışma, eline sağlık...

Wetblue
05-06-2007, 19:30
En Altta Olani Bizim Sularda Ve Marmarada çok Işime Yaramişti Benim Favorimdir. Avci Bile Yakaladim Bununla.

freediver
05-06-2007, 22:29
abi
o gösterdigin rapalalara lüfer degil...turna,levrek..kuzu,akya,torik vs... de atlar..cok güzeller

albastar üretmis sanirim ama rapala nin taklitleri...ama cok güzel görünüyorlar umarim iyi sonuc verir

Rauf
05-06-2007, 22:50
canım kaptanım, rauf abim işte olay budur, bilgi böyle paylaşılır:D :D :D
abi çok teşekkür ediyorum, emeğine elin sağlık.

Rica ederim kaliba bu konulara daha fazla zaman ayırmam gerekecek vakit buldukca şu sıralar bilhassa gerekli olmaya başladı.

Rauf
05-06-2007, 22:51
En Altta Olani Bizim Sularda Ve Marmarada çok Işime Yaramişti Benim Favorimdir. Avci Bile Yakaladim Bununla.

cumhur kardeşim herhalde senin rapalan dimi zaten senin resmindi.

Rauf
05-06-2007, 22:54
abi
o gösterdigin rapalalara lüfer degil...turna,levrek..kuzu,akya,torik vs... de atlar..cok güzeller

albastar üretmis sanirim ama rapala nin taklitleri...ama cok güzel görünüyorlar umarim iyi sonuc verir

evet genc arkadaşım bunları kullanan arkadaşların hepsi bu ceşitlerle lüfer veya kofana yakalamışlar benim parmak bastığım nokta hepsinin değişik tipte olduğu selamlar.

HALDUN YALIMLI
06-06-2007, 08:27
Açıkça bendaha lüfere kullanmadım, fakat bu rengin kuzey Ege kıyılarında iş yaptığını gördüm. Yüzüşü ve aksiyonu güzel, sadece iğneleri kalitelileriyle değiştirerek kullanmak gerekiyor. RASTGELSİN.

[Only Registered Users Can See Links]

araştırıcı
06-06-2007, 09:34
Açıkça bendaha lüfere kullanmadım, fakat bu rengin kuzey Ege kıyılarında iş yaptığını gördüm. Yüzüşü ve aksiyonu güzel, sadece iğneleri kalitelileriyle değiştirerek kullanmak gerekiyor. RASTGELSİN.

Haldun Bey: Bu sahte balığın markası ve modeli nedir? Ben resimdeki balığın üzerindeki iğne modeliyle (boy olarakta hemen hemen aynı) Alinin Balıkları isimli bir yapay balıkla Mart ayında 2.800 gr Kofana çıkarmıştım... İğne oldukça iyi sayılır... Bence siz yapay balığın salınımını bozmayın....
Rastgele..

Rauf
06-06-2007, 10:32
Haldun arkadaşımla özelden konuşurken prenses marka olduğun söylemişti yanılmıyorsam.

HALDUN YALIMLI
06-06-2007, 10:58
Markası yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. Rauf abi diğer açık renk olandı senin dediğin bu lure Pelican 9 cm. tek iyi olmayan özelliği iğnelerinin sağlam olmaması. Tecrübeyle sabittir :D . RASTGELSİN

araştırıcı
06-06-2007, 12:19
Markası yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. Rauf abi diğer açık renk olandı senin dediğin bu lure Pelican 9 cm. tek iyi olmayan özelliği iğnelerinin sağlam olmaması. Tecrübeyle sabittir :D . RASTGELSİN

Sağolun Haldun Bey.....
İğnelerle ilgili uyarıyı dikkate alacam....
Rastgele...

HALDUN YALIMLI
07-06-2007, 07:42
Levent bey, bizlerin burada yapabileceği en güzel şeyi, paylaşımı gerçekleştiriyoruz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Her konuda yardımlaşmak için buradayım. RASTGELSİN.

ismail çakır
07-06-2007, 18:49
lüfer balığının sahte balık ile at-çek avcılığı çok zevkli olur.çok kısa zamanda 20-30 tane yakalayabilirsin.lüfer avcılığında kullanılan sahte balıklar balığın zevkine göre her sene değişim gösteriyor. pahalı orjinal rapalaya atlamayan lüfer bakıyorsunuz 3-5 ytl.lik sahte balığı doyumsuz şekilde yiyor.bu lüfer balıkçılığı konusunda biraz tecrübeliyimdir. konuyu biraz daha açarsam. lüfer balığında kullandığımız sahte balıkların gagalarını tamamen keseriz veya çok az bırakırız.sahte balığın daha ileri ve istenilen uzaklığa gitmesi için üstten delerek içine şırınga ile yeteri kadar su basarız.daha sonra deliği yapıştırıcı ile kapatırız.sahte balığın orjinal balansı bozulur mutlaka fakat lüferde hızlı sarım yapıldığı için pek de farketmez. at-çek de 2.75 veya 3 mt.lik hafif kamış ve yine ağırlık bakımından en uygun ve en hafif makine tercih edilmelidir. at-çek çok yorucu olmaktadır.lüfer at-çek de ne kadar hızlı çalışırsanız o kadar verim alırsınız.onun için kamışın , makinanın,misinanın, sahte balığın ve hepsinden önemlisi moral-motivasyonun uyğun olması gerekir. tabi hepsinin başı NASİP..
benim sahte balık stoku belki 100 tane vardır. bunların kimisi ile hiç balık yakalamak nasip olmadı. onun için üç sahte balığın resmini ekliyorum. üstteki orjinal rapala huskyjerk MU şu anda üretimi yok. ortadaki balık yıllar boyu balık yakaladığım yazorinin fosforlu yeşili. çantamda mutlaka bulunur. ve tavsiye ederim. alttaki sahte balığı da bugün iki tane aldım. birinin gagasını kesip lüferde kullanacağım. diğerini de levrekte kullanacağım.
benim bu anlattıklarım çanakkale boğazı av tecrübelerimdir.başka av yerlerinin değişik usul ve yöntemleri olabilir. ama bu bilgiler de bilgi dağarcığınızın bir köşesinde bulunsun...
rastgelsin...

igmsva
07-06-2007, 20:36
üstadım bu gaga meselesini daha önce konuşmuştuk, olay tamamen tecrüben ile sabit olduğuna göre fazla lafa gerek yok. senin at çekte de nekadar tecrübeli olduğunu biliyoruz. tecrübelerini birkez daha bize aktardığın için teşekkür ederim :helal:

kturkol
07-06-2007, 21:39
ismail abi paylaşımın için çok teşekkürler.

Rauf
07-06-2007, 22:39
hemşo helal olsun bu bilgileri verdiğin icin yüz tane var haa dur bi yarın benimkileri bi sayıyım 15 tane varmıdırki :) ben annamam hepsini getirecem oraya artıkın hangisinin ne yapıcanı söylersin iyi günler ismail usta.

Wetblue
08-06-2007, 07:58
:confused: Rapalalar Konusunda Bizim Balikçilar Pek Bilgili Değil Malum. Türkçe Güzel Yazilmiş Bir Site Varmi? Bilen Varsa Lütfen Söylesin. Teşekkürler.

araştırıcı
08-06-2007, 08:19
lüfer balığının sahte balık ile at-çek avcılığı çok zevkli olur.çok kısa zamanda 20-30 tane yakalayabilirsin.lüfer avcılığında kullanılan sahte balıklar balığın zevkine göre her sene değişim gösteriyor. pahalı orjinal rapalaya atlamayan lüfer bakıyorsunuz 3-5 ytl.lik sahte balığı doyumsuz şekilde yiyor.bu lüfer balıkçılığı konusunda biraz tecrübeliyimdir. konuyu biraz daha açarsam. lüfer balığında kullandığımız sahte balıkların gagalarını tamamen keseriz veya çok az bırakırız.sahte balığın daha ileri ve istenilen uzaklığa gitmesi için üstten delerek içine şırınga ile yeteri kadar su basarız.daha sonra deliği yapıştırıcı ile kapatırız.sahte balığın orjinal balansı bozulur mutlaka fakat lüferde hızlı sarım yapıldığı için pek de farketmez. at-çek de 2.75 veya 3 mt.lik hafif kamış ve yine ağırlık bakımından en uygun ve en hafif makine tercih edilmelidir. at-çek çok yorucu olmaktadır.lüfer at-çek de ne kadar hızlı çalışırsanız o kadar verim alırsınız.onun için kamışın , makinanın,misinanın, sahte balığın ve hepsinden önemlisi moral-motivasyonun uyğun olması gerekir. tabi hepsinin başı NASİP..
benim sahte balık stoku belki 100 tane vardır. bunların kimisi ile hiç balık yakalamak nasip olmadı. onun için üç sahte balığın resmini ekliyorum. üstteki orjinal rapala huskyjerk MU şu anda üretimi yok. ortadaki balık yıllar boyu balık yakaladığım yazorinin fosforlu yeşili. çantamda mutlaka bulunur. ve tavsiye ederim. alttaki sahte balığı da bugün iki tane aldım. birinin gagasını kesip lüferde kullanacağım. diğerini de levrekte kullanacağım.
benim bu anlattıklarım çanakkale boğazı av tecrübelerimdir.başka av yerlerinin değişik usul ve yöntemleri olabilir. ama bu bilgiler de bilgi dağarcığınızın bir köşesinde bulunsun...
rastgelsin...

Saygıdeğer İsmail Bey;
Gönderdiğiniz kıymetli (saf tecrübe, kesin sonuç verileri) bilgiler için Teşekkür ederim...
Yo-zurinin fosforlu balığının türü ve modeli ve uzunluğu nedir? bulunabilir mi?
Rapalanın MU modeli renk olarak mı? yoksa model olarak mı? önemli... Eğer bu modele özgü başka renkler varsa verimli olmuyor mu? denendi mi aceba?
Cevabınız için Şimdiden teşekkür ederim....
Rastgele....

HALDUN YALIMLI
08-06-2007, 08:31
:confused: Rapalalar Konusunda Bizim Balikçilar Pek Bilgili Değil Malum. Türkçe Güzel Yazilmiş Bir Site Varmi? Bilen Varsa Lütfen Söylesin. Teşekkürler.

Cumhur abi, söylemek istediğin konuyu biraz daha açarsan yardımcı olmaya çalışırım. RASTGELSİN

HALDUN YALIMLI
08-06-2007, 08:34
İsmail abim, döktürmüşsün vallaha güzel bilgilerin için teşekkürler. Rauf abi yanına gelince avlayacağınız balıkların boy boy resimlerini görürüz umarım. RASTGELSİN

cevat2
08-06-2007, 08:58
Arkadaşlar artık suni yemlerin isimlerini ayırmamız zamanı geldi diye düşünüyorum.Ülkemizde ilk kullanılmaya başlayan ve genel olarak tümüne adını veren Rapala bir marka bildiğiniz üzere.Bu tip yemler vobler veya lure olarak isimlendirilmiştir.Balıklar üzerinde ki etkileri ve önermeler esnasında karışıklık yarattığından site olarak ya vobler diyelim, yada lure, vobler daha çok kullanılıyor ve ürünler bu ad ile satılıyor.Örneğin lüfer rapalaları denince Rapala markasının lüfer, avında iş yapan ürünleri akla gelmeli,bunun yanında yozuri,strike pro,pelikan v.s. bir sürü marka var.Görüşlerinizi alarak bu konu hakkında doğru isimlendirmeye geçmeyi teklif ediyorum.

katiti
08-06-2007, 09:54
Arkadaşlar artık suni yemlerin isimlerini ayırmamız zamanı geldi diye düşünüyorum.Ülkemizde ilk kullanılmaya başlayan ve genel olarak tümüne adını veren Rapala bir marka bildiğiniz üzere.Bu tip yemler vobler veya lure olarak isimlendirilmiştir.Balıklar üzerinde ki etkileri ve önermeler esnasında karışıklık yarattığından site olarak ya vobler diyelim, yada lure, vobler daha çok kullanılıyor ve ürünler bu ad ile satılıyor.Örneğin lüfer rapalaları denince Rapala markasının lüfer, avında iş yapan ürünleri akla gelmeli,bunun yanında yozuri,strike pro,pelikan v.s. bir sürü marka var.Görüşlerinizi alarak bu konu hakkında doğru isimlendirmeye geçmeyi teklif ediyorum.

Cevat Abi güzel bir konuya değinmişsin gerçekten. Ama bir konuda sana katılmıyorum: Neden yabancı isimleri kullanalım ki? Bu ürünlere "sahte yem", "sahte balık", "yapay yem" ya da "yapay balık" diyebiliriz bence. Tabii aklına başka bir Türkçe karşılık gelen varsa o da olabilir. Diğer "mepps" türü ürünlere zaten "kaşık" deniyor...

HALDUN YALIMLI
08-06-2007, 09:55
Cevat abi dediğine katılıyorum. Vobler yada lure şeklinde telaffuz etmek en güzeli ve doğru olanıdır. Biz türk insanının içinde var bu hastalık, örneğin; Çamaşır suyu - Klorak, Margarin - Sanayağ, Çamaşır detarjanı - Tursil gibi. Bakalım uygulama nasıl olacak. RASTGELSİN

nevzat
08-06-2007, 10:58
Mert bu güzel fikri içtenlikle destekliyorum kardeşim.Anlaşılabilir kelimeler kullanmak varken ne gerek var böyle yabancı kelimelere,marka olarak telaffuz edilebilir fakat genel anlamı olan kelimelere (sahte balık-yapay yem...)yabancı isimlerini söylersek anlaşımda güçlük çıkaracağı kanısındayım.

cevat2
08-06-2007, 11:51
Mert ,tabiiki buda bir fikir, türkçemizi kullanabiliriz.Fakat araştırıcı üyelerimiz yurt dışı malzeme sitelerinde ararken daha kolay ulaşabilirler diye vobler veya lure önermiştim.Bakalım diğer arkadaşlarımızın görüşlerinide alalım yeterki hepsine rapala demekten kurtulalım.Haldun doğrusun ağız alışkanlığı selpak diye kağıt mendil istiyoruz bir sürü marka var ilk olan alışkanlık yapıyor.Maksat marka ismini, ürün ismi ile karıştırmamak.

ismail çakır
08-06-2007, 16:19
Saygıdeğer İsmail Bey;
Gönderdiğiniz kıymetli (saf tecrübe, kesin sonuç verileri) bilgiler için Teşekkür ederim...
Yo-zurinin fosforlu balığının türü ve modeli ve uzunluğu nedir? bulunabilir mi?
Rapalanın MU modeli renk olarak mı? yoksa model olarak mı? önemli... Eğer bu modele özgü başka renkler varsa verimli olmuyor mu? denendi mi aceba?
Cevabınız için Şimdiden teşekkür ederim....
Rastgele....
levent bey,
bilğilerin paylaşıldıkça çoğaldığının, paranın da harcandıkça azaldığının bilincindeyim.:D pahalı malzeme ve pahalı makina-kamış iyi balık yakalar diye bir şey yok.yeterki uygun makina-kamışınız bulunsun...levrek at-çek avcılığnda fazla büyük olmayan 30-40 lık makinalar yeterli olur. tabi 3 bilyalı olması avantaj sağlıyor.lüfer avcılığnda ise daha kuvvetli 60-80 lik makina kullanılması daha iyi olur. lüferde seri çalışabilmeniz için hızlı sarım için uyğun ve çekim gücünün kuvvetli olması gerekir. ben lüferde ve levrekte bunlara uygun ayrı ayrı makina kullanırım.ve bu at-çek takımlarım mümkün olduğunca en hafiflerinden olur.yemli takımda kullandığım makina ağırda olsa farketmez.
yo-zori marka sahte balığın kutu etiketi şöyle:
ARC MİNNOW
EV8F9 floting
110 mm.
bu sahte balık bulunur.
rapalanın mu modeli yok. sitesinde 2 çarpmalısının resmini gördüm. fakat satıcılarda yok.
tabiki renk çok önemli. rapalanın seride bulunan bütün sahteleri aynı boy ve özellikte olmalarına rağmen tek fark renkler.
sahte balıklar konusundaki tecrübelerim tekrar söylüyorum kendi av yeri tecrübelerimdir.güzel yurdumun başka av meralarında değişiklik gösterebilir.
fakat makina ve kamış konusunda yazdıklarımı mutlaka dikkate alın.bakın sorun araştırın her bakımdan en uyğun olanını tercih edin.at-çek avcılında kullandığınız misina mutlaka çok sağlam olsun.(pahalı olsun demiyorum.)
balık avında oltanız takılında çok fazla makinaya yük bindirerek zorlamayın.zorlamak icab ettiğinde makinanın önünden misinayı elinize sararak ve kamışa da fazla yük bindirmeden zorlayarak kurtarmaya çalışın veya kopartın..
makinanızı denize düşürmeyin .. tuz oksitlenmeyi hızlandırıp bilyayı kilitler.kendiniz söküp temizleyip yağlayabilirsiniz. veya eve gidince makarayı çıkarıp milin dibine ince yağ sıkın. birde misinanın sarım yaptığı yerdeki döneri aradabir ince yağla yağlayınız.o parça sarım yaparken dönmezse misinayı çok çabuk bozar.

cevat bey, güzel tükçemiz gerekli gereksiz bir türlü yabancı kelime ile doldu. sahte balık denilince herhalde arkadaşlarım neyi kastettiğimizi anlıyorlardır. öbür yabancı isimlerini de bilelim ama bunu kullanalım...
rastgelsin...

Rauf
08-06-2007, 16:40
Hemşerim helal olsun bu kadar tariften sonra hakkaten cidiye alınacak bir ustasın senden cok şeyler öğreneceğiz bu konuda tebrik ediyorum

araştırıcı
08-06-2007, 18:16
levent bey,
bilğilerin paylaşıldıkça çoğaldığının, paranın da harcandıkça azaldığının bilincindeyim.:D pahalı malzeme ve pahalı makina-kamış iyi balık yakalar diye bir şey yok.yeterki uygun makina-kamışınız bulunsun...levrek at-çek avcılığnda fazla büyük olmayan 30-40 lık makinalar yeterli olur. tabi 3 bilyalı olması avantaj sağlıyor.lüfer avcılığnda ise daha kuvvetli 60-80 lik makina kullanılması daha iyi olur. lüferde seri çalışabilmeniz için hızlı sarım için uyğun ve çekim gücünün kuvvetli olması gerekir. ben lüferde ve levrekte bunlara uygun ayrı ayrı makina kullanırım.ve bu at-çek takımlarım mümkün olduğunca en hafiflerinden olur.yemli takımda kullandığım makina ağırda olsa farketmez.
yo-zori marka sahte balığın kutu etiketi şöyle:
ARC MİNNOW
EV8F9 floting
110 mm.
bu sahte balık bulunur.
rapalanın mu modeli yok. sitesinde 2 çarpmalısının resmini gördüm. fakat satıcılarda yok.
tabiki renk çok önemli. rapalanın seride bulunan bütün sahteleri aynı boy ve özellikte olmalarına rağmen tek fark renkler.
sahte balıklar konusundaki tecrübelerim tekrar söylüyorum kendi av yeri tecrübelerimdir.güzel yurdumun başka av meralarında değişiklik gösterebilir.
fakat makina ve kamış konusunda yazdıklarımı mutlaka dikkate alın.bakın sorun araştırın her bakımdan en uyğun olanını tercih edin.at-çek avcılında kullandığınız misina mutlaka çok sağlam olsun.(pahalı olsun demiyorum.)
balık avında oltanız takılında çok fazla makinaya yük bindirerek zorlamayın.zorlamak icab ettiğinde makinanın önünden misinayı elinize sararak ve kamışa da fazla yük bindirmeden zorlayarak kurtarmaya çalışın veya kopartın..
makinanızı denize düşürmeyin .. tuz oksitlenmeyi hızlandırıp bilyayı kilitler.kendiniz söküp temizleyip yağlayabilirsiniz. veya eve gidince makarayı çıkarıp milin dibine ince yağ sıkın. birde misinanın sarım yaptığı yerdeki döneri aradabir ince yağla yağlayınız.o parça sarım yaparken dönmezse misinayı çok çabuk bozar.

cevat bey, güzel tükçemiz gerekli gereksiz bir türlü yabancı kelime ile doldu. sahte balık denilince herhalde arkadaşlarım neyi kastettiğimizi anlıyorlardır. öbür yabancı isimlerini de bilelim ama bunu kullanalım...
rastgelsin...

Saygıdeğer İsmail Bey:
Yazdıklarınız benim için o kadar kıymetli bilgi ki..... hani amiyane tabirle "tadından yenmez" ....... TEŞEKKÜR EDERİM...
Bende sizin gibi Lüfer ve Levrek avında iki ayrı makina ve iki ayrı kamış kullanıyorum... Makina konusunda size katılmakla beraber son aldığım makinamı inşaallah bu hafta sonu kullanmak istiyorum...
Sahte balık konusunda ben biraz sabit fikirliydim...Alinin Balıkları isminde özel yapım bir sahte balık kullanmaktayım.. Değişik boy ve renklerde.... Şükür ara ara yüzümü güldürüyor.......
Fakat sizin gibi bir Üstadtan öğrenecek (tecrübe esas olduğu için) çok şeyim var... Siz bir sahte balık öneriyorsanız Saygıyla ve "EMİR" buyruğu içerisinde yapmaktan keyif alırım... Ne üçkağıtçıların kandırmalarıyla balıklar aldık... Toplasanız 50 tanede bende var...
Verdiğiniz kıymetli bilgiler için TEŞEKKÜR EDER, SAYGILAR SUNARIM...
RASTGELE üSTADIM..

balıkcı
08-06-2007, 23:45
Cevat Abi güzel bir konuya değinmişsin gerçekten. Ama bir konuda sana katılmıyorum: Neden yabancı isimleri kullanalım ki? Bu ürünlere "sahte yem", "sahte balık", "yapay yem" ya da "yapay balık" diyebiliriz bence. Tabii aklına başka bir Türkçe karşılık gelen varsa o da olabilir. Diğer "mepps" türü ürünlere zaten "kaşık" deniyor...
Türkce isim takmak taklit olur mert en uygunu wobbler yani orjinal adıdır,mesela almanlar yoğurda jogurt diyorlar yani orjinal ismini değiştirmek hissine kapılmamışlar seninde bildiğin gibi yoğurt türk patentlidir.

rüzgar2
09-06-2007, 07:49
mert seni kırmamak lazım...sahteyüzergeçliçekergeç nasıl.....:P
otobüs gibi çok oturgaçlı götürgeç....

HALDUN YALIMLI
09-06-2007, 09:54
İsmail abi bu mesajı yazan ellerin dert görmesin abi, gerçekten çok açıklayıcı bir paylaşım sağolasın. Av raporlarında mesaj yazmasanda resimler her şeyi anlatıyor zaten abi. RASTGELSİN

MİRATÜS
29-06-2007, 01:16
Herkese merhabalar.
Ben yeni üyelerinizdenim,İsmail Bey ve diğer,sitenin tecrübeli ve değerli üyelerinin aktarmış oldukları bu bilgiler eminimki ben ve benim gibi cidden amatör olan,balık tutmaya yeni başlamış kişilerde çok büyük bir heves ve motivasyon oluşturuyor.Kendi adıma teşekkür ederim.
Saygılarımla.

mufi
29-06-2007, 11:40
Özgür kardeş seni daha sık bu sayfalarda görmek isteriz

gıracemi
30-06-2007, 01:28
aramıza hoşgeldin özgür abi.. rastgelsin..

Rauf
30-06-2007, 05:55
özgür arkadaşım hoş geldin tanışma bölüğmünde bir mesaj daha yazarsan rastgelsin formu bütün üyeleri ile tanışma fırsatı bulursun iyi günler.

ferdiayaz
13-10-2007, 00:46
abi ben frdi yeni üyeyim
ama sizden bi ricam var bana lüferin uzun olta yapımını gösterirseniz sevinirim

saygılar abi herkese iyi bayramlar

mufi
13-10-2007, 12:44
Ferdi selam önce imza ayarlarını bir yapıver seni tanıyalım ve nasıl hitab edeceğimizi ögrenelim..
sana bir uzun olta resmi:
görüntü Bilgehan bey kaynaklıdır.
bu sistem Marmara denizi uygulamasıdır suyun derinliğine /akıntıya göre alttaki kurşun büyütülür + misina kalınlaşır. uçtaki 2 iğneye yem(zargana/istavrit/izmarit/ bir sırtından bir de agzından takılır.
fırdündü çoklugu... gelen lüfer deli balık tır.. oltayı cok çevirirse gam yapmasın diye...sıg sularda lüfer tutacaksan egenin sırtısıda iş görür hatta rapalaya bile atlayabilir..
kolay gelsin

stoper
16-10-2007, 14:57
teşekkürler raif kardeş
mükemmel olmuş

ferdiayaz
20-10-2007, 19:56
abi teşekkürler çok sagol gerçekten çok güzel olmuş.
abi geliboluda lüfer avcılıgı rapala ile çok sık yapılıyo ama hangi rapala iyi veya kötü bilemiyorum abi rica etsem varsa hangi rapalalar daha iyi av yapar resim veya isim verrebilirsen çok memnun olurum :D eve boş gelmekten hanım eve almıycak valla yaa :DD:DD diger arkadaşlarada teşekkürlerabilerimede saygılar

saygılar iyi avlar

Rauf
21-10-2007, 07:00
abi teşekkürler çok sagol gerçekten çok güzel olmuş.
abi geliboluda lüfer avcılıgı rapala ile çok sık yapılıyo ama hangi rapala iyi veya kötü bilemiyorum abi rica etsem varsa hangi rapalalar daha iyi av yapar resim veya isim verrebilirsen çok memnun olurum :D eve boş gelmekten hanım eve almıycak valla yaa :DD:DD diger arkadaşlarada teşekkürlerabilerimede saygılar

saygılar iyi avlar

Ferdi daha evvelki konularda gecen lüfer rapalaları hakında bir kac resim olucaktı onları ekliyorum birde gecen sene alanyada hasbel kadaer 8-9 tane cinekop ve bir lüferinyakalandığı raglouyu da eklicem selamlar.
KOFANA VE LEVREK İCİN KULLANILMIŞ.
LÜFER icin prenses marka 9cm.
Lüfer icin.
Lüfer icin.
Lüfer icin
Buda lüfer icin görüldüğü gibi bölgesel ve o bölgede lüferin hangi yem varsa onu yediğinden onun benzeri veya onu andıran rapalalar kullanılmış.Gelibolu carşıda turgay isimli bir balık malzemesi satan dükkan var onu bir başka siteden tanıyorum Rauf de selamımı söyle o arkadaşım sana yardımcı olur.
Bunları tekneden 30 metreden cekerken cinekop aldım ama bir iki balıktan sonra değiştirdim zira balık ya kesiyor yada parcalıyordu.

misina
13-12-2007, 23:08
verdiğiniz birbirinden değerli bilgiler için tüm üstadlara sonsuz teşekkürler.

mufi
14-12-2007, 06:07
Koray çok güzel bir karikatür..

arm59
14-12-2007, 07:09
Lüfer için bende naçizane birtane suniyem yazmak istiyorum. Bilenler bilir bulunduğunuz yerde lüfer varsa birazçık hızlı çekmeyle %90 yakalayacak birebir tecrübe ettiğim suniyemdir.

Rauf
14-12-2007, 15:31
Armağan bunlardan bahsediyorsun her halde hangisiyle ne balığını yakaladın acıklarmısın selamlar
12-Princess-9
YAMASHITA

arm59
14-12-2007, 18:48
Rauf abi ben maria larla Tekirdağ da tecrübe ettim hem yeşili hemde mavisini ikiside çok iyi yalnız mavisi levreğe daha uygun yeşili lüfere çok uygun ben kıyıdan at-çek yaparken çinekopların biri bırakıyor biri atlıyor bende 50-60 tane suni yem var en iyisi bunlar.

ATA ERDOĞAN
18-12-2007, 11:34
abi çok teşekkür ederim daha önce hiç denemedim ama tüm yazılanları ve modelleri inceledim.ilk denememde olumlu sonuçlar alacagımdan eminim kısmetimiz varsa.ellerine saglık abi.

emrshn
25-10-2009, 09:19
BU bilgiler Yen başladığım için beni gayet bilgilendiriyor herkezin emeği için çok tşk ederim..herkeze rast gelsin..sadece bi sorum olacak bu gaga olayı nedir daha yeni olduğum şiçin pek bilgim yok saray burnunda genellikle kaşık ve rapala atıyorlar lüfer ve çinekop için.. Benim oltam 3,90 surf kamış 75 ve ya 100 lük kurşun kullanılarak atılması uygunmudur bu rapalaların..birde kamışı attıktan sonra hemen sarmayamı başlıyoruz yoksa dibe oturmasını bekliyip yavaş yavaş mı sarıyoruz yardımcı olursanız çok sevinirim..

pendikli balıkçı
15-10-2011, 16:47
Çok güzel bilgiler teşekkür ederim.

hasan sahin069
15-10-2011, 22:53
Rauf Bey bilgilerinizi bizimle paylastiginiz icin cok tesekür ederim

Ege Demirağ
25-11-2011, 22:55
redheadler ve mavinin tonları levrek ve lüferini vazgeçilmez rengidir bence tabii ben daha hiç lüfer yakalamadım ama levrekle aynı tür yemleri seçerler çoğu zaman :D