PDA

Tüm Versiyonu Göster : Memleketim GELİBOLU

Rauf
08-06-2007, 16:28
Kıymetli arkadaşlarım malum olduğu üzere zaman zaman memleketimizin şirin köşelerinden sılayt görüntülerini sizlere sunuyorum alanya ile başladık memleketim gelibolu ile devam ediceğim kısaca gelibolu ismi rumcadan kalipoli kelimesinin türkceleşmiş halidir manası güzel şehir dir.tarihsel konuları hepimiz biliyoruz.Kaptanı derya Piri reis buralıdır.osmanlının ilk tersanelerinden biri de burada idi.şehir icinde dağilmış cok yatır (evliya)vardır istanbul bursadan sonra sanırım gelibolu bu bakımdan ücüncü gelir.bayraklı baba diye bilinen yatıra bayrak adayıp dilekte bulunurlar.Aslında gelibolunun fethi sırasında orduda bayraktar olan bir asker orda şehit olmuş ve oraya gömülmüş.halkı recber ve balıkcılıkla uğraşır birde meşhur sardalya konservesi yapan fabrikaları vardır.bu haliyle gelibolu aslında tam bir emekli şehridir.benden tanıtım bu kadar kısa keselim üzmeyelim selamlar.
saq0KtsLKQU

HALDUN YALIMLI
08-06-2007, 16:40
Canım, güzel memleketim benim. Rauf abi bu güzellikleri bizimle paylaştığın ve bize verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Gerçekten güzel bir görsellik. RASTGELSİN

mufi
08-06-2007, 18:27
Necmettin Halil ONAN - Bir Yolcuya

(Bu şiir Gelibolu yamaçlarında yazıldı)

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğün bu tümsek, Anadolu’nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed’in düşmanı boğulduğu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda, bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

ismail çakır
08-06-2007, 18:36
rauf abi,
memleketimin güzel bir yerine mükemmel tanıtım hazırlamışsın. eline emeğine sağlık... güzel paylaşımın için teşekkürler...

ismail çakır
08-06-2007, 18:42
muvaffak bey, güzel şiirin ilk iki mısrasını bogaz sırtlarında yazıldığı yerden hergün okuyoruz. şiirin tamamını eklediğin için teşekkürler..

makalele
08-06-2007, 20:02
abi. yüreğine emeğine sağlık özlemiştik. iyi oldu. teşekkürler

igmsva
08-06-2007, 23:03
bence Türküm diyen herkesin çanakkale/gelibolu ve ahalisini gezmesi gerek

Rauf
09-06-2007, 20:43
kıymetli dostlarım ilgi ve alakanıza teşekkür ederim kendimce gelibolunun bir başka yüzünü göstermeğe calıştım yoksa tarihi gecmişi de katsaydım sizde taktir edersinizki bu site bile yetmez bu ecdat topraklarının nelere mahl olduğuna.mifi ustamın naklettiği bir manzume bile neler düşündürüyor bizlere.selamlar hürmetler.

Taygun KOCABIYIK
09-06-2007, 20:48
kıymetli dostlarım ilgi ve alakanıza teşekkür ederim kendimce gelibolunun bir başka yüzünü göstermeğe calıştım yoksa tarihi gecmişi de katsaydım sizde taktir edersinizki bu site bile yetmez bu ecdat topraklarının nelere mahl olduğuna.mifi ustamın naklettiği bir manzume bile neler düşündürüyor bizlere.selamlar hürmetler.
Geçtiğimiz yıllarda yaptığım çanakkale gezisinden 1-2 foto var her Türk evladının gezip görmesi gereken yerler.
[Only Registered Users Can See Links]

mufi
10-06-2007, 13:15
daha önce bahsetmişimdir bu sayfalarda. her türk ailesinin
evlatlarını mutlaka gezdirip görmesini sağlamalıdır. ben böyle yaptım. bir yıl iznimi denize değil buraya ayırdım....
o tepeler o mevziler ve o müze....
aynen ogünkü sesleri duydum. vızıldayan mermilerin sesini..gürleyen obüslerin sesini ve vatan ugruna yerlere düşen dedelerimizin seslerini
hep birlikte ağladık.anafartalar tepesinde

canakkale
10-06-2007, 14:19
muzaffer abicim ben bir canakkaleli olarak oralara her iznimde gezip dolasiyorum zaten kendimde amatör olaraktan canakkale savaslarini arastiriyorum ve inanki doyum olmuyor ordaki atmosfere insan kendini 1915 senesinde zannediyor ogünleri tekrardan yasiyorum zatende bugün bize gercek anlamda lazim olan da "CANAKKALE 1915" ruhu degilmi?? hepimizin buna ihtiyaci var!!!!

canakkale
10-06-2007, 14:22
insallah kismet olursa temmuzun 9 unda canakkalede olucam yillik iznimi gecirmek icin temmuz sonuna kadar. arkadaslardan bu tarihlerde oraya gelicek olan varsa oralari büyük bir memnuniyetle gezdirir elimden gelen her türlü kolyligi saglarim ve sizleri beklerim.

eşref sürek
10-06-2007, 17:24
rauf abi çok güzel hazırlamışsın harika görüntüler bende karşıya genelde geliboludan gecerim limanın oradaki balıkçıların arka sokağında zafer pastanesinden höşmerim veya peynir tatlısı mutlaka alırım bilmeyen arkadaşlara tavsiye ederim harika bir yer teşekkürler rastgele

Rauf
10-06-2007, 22:27
Sevgili hocam, çalışmanı büyük bir zevk ile izledim....Eline ve emeğine sağlık....

ishak ustam teşekkürler her bir vidio calışmamda seni anıyorum kaliba her bir yeni calışma daha iyiye gidiyor yeni şeyler keşfediyorum.selamlar

Rauf
10-06-2007, 22:30
rauf abi çok güzel hazırlamışsın harika görüntüler bende karşıya genelde geliboludan gecerim limanın oradaki balıkçıların arka sokağında zafer pastanesinden höşmerim veya peynir tatlısı mutlaka alırım bilmeyen arkadaşlara tavsiye ederim harika bir yer teşekkürler rastgele

eşrefcim afiyet olsun diyeceğim hakikaten peynir helvasını helede yeni yapıldığı sıcakken yemek harika olur cok zaman oldu yiyemedim.selamlar.