PDA

Tüm Versiyonu Göster : Balik sepetleri

canakkale
14-06-2007, 17:42
arkadaslar bundan 1-2 sene evvel marmaris ve kas ta bu balik sepetlerinden görmüstüm fakat bunlarin tam olarak ne amacla ve nasil kullanildiklarini bilmiyorum icine neler konuluyor? bunlar yuvarlak tel den sepetler. bu konuda blgisi olan arkadaslar varsa bunu ögrenmek isitiyorum simdiden hepinize sonsuz tesekkürler. rastgelsin.

Çağatay
14-06-2007, 18:43
Volkan'cığım, gördüğün bu balık sepetleri adı üstünde balık yakalamaya yarıyor. Bunların ağzı yapısı itibari ile balığın içeri girmesine elverişli ama dışarı çıkmasına elverişsizdir. Yani balık içine bir kere girdi mi bir daha çıkamaz. Tabi balığın sepetin içine girmesi için, sepetlerin yemlenmesi gereklidir. Bu amaçla sepetlerin içine balığı cezbedecek ve kolay dağılmayacak yemler konur ve balığın bulunduğu meraya bir iple bırakılır. İpin ucuna da sonradan yerini tespit etmek için bir şamandıra bağlanır. Belli bir süre sonra sepetler kontrol edilir, eğer içinde balık varsa, çıkarılıp afiyetle mideye indirilir.:D

canakkale
14-06-2007, 18:49
abi verdigin bilgiler icin cok sagolasin bisey daha sorcam bu sepetlerin icine ne gibi yemler konuluyor???

canakkale
14-06-2007, 18:50
benim anladigim kadariyla canli yem ve birakma icin cok güzel balik yakalama yöntemi hemde zahmetsiz.

Çağatay
14-06-2007, 19:01
abi verdigin bilgiler icin cok sagolasin bisey daha sorcam bu sepetlerin icine ne gibi yemler konuluyor???
Genelde, ekmekle beraber temizlenen balık artıkları ya da kokusuyla cezbetsin diye ezilmiş sardalye de konabilir benzer balıklar da.

Tek başına ekmek koyarsak dağılma konusunda pek problem çıkmaz ama daha cazip olsun diye bunun yanına balık artığı vs. gibi dağılmaya müsait yem koyacaksak, bu malzemeyi gözlü bir fileye (örneğin soğan filesi) koyup, filenin ağzını bağlayıp, ince tellerle (ya da iple) sepetin alt kısmına bağlayabiliriz. Bir de denizde gel git ve akıntı fazla olan bir yere sepeti indireceksek, eğer dibi seçebiliyorsak (deniz berraksa) sepeti dibin çukur olduğu yerlere bırakmakta fayda var. Böylelikle sepetin sürüklenmesini en aza indiririz.

Yemlik canlı balığı bilmem ama, bu sepetlerin içine mis gibi karagözlerin, çupraların girdiğine de tanık oldum ben. İşte o zaman tadından yenmiyor.

canakkale
14-06-2007, 19:19
cok sagolasin abi ben simdiden sabirsizlanmaya basladim cünkü bu sene bu yöntemi yapicam uzunzamandan beri bu aklimdaydi. tekrardan rasgelsin.

nevzat
14-06-2007, 19:28
Volkan tabii içerisine koyacağımız yem çeşitlerini zenginleştirebiliriz.Midye,deniz kestanesi ,çeşitli kabukluları ezip toprak yada kumla karıştırıp sepetin dibine gözenekli bir bezi tutturup ,sepetin içine bu malzemeyi koyma suretiylede sargoz,karagöz,çupra gibi balıkları yakalayabiliriz.Ayrıca ekmek ve bi çeşit yosun konmak suretiyle de sarpa yakalama şansımız vardır.

Çağatay
14-06-2007, 19:35
Sevgili Volkan o zaman şunları da ilave edeyim. Sepetin öyle sahilden çook uzaklara bırakılması gerekmez. Bırakacağın yer, geniş kumluk düzlükler olmazsa (taşlık, kırma taşlık, mahaller olursa) sepet avı daha verimli olabilir, zira uçsuz bucaksın bir kumluğun ortasındaki sepet, doğaya yabancı bir cisim olduğu için balığı ürkütebilir. Diğer dip yapılarında nispeten kamufle olur. Balığın yemlenme saatlerinden önce (akşam veya sabah suyu) bırakıp, bu saatler bitince fazla oyalanmadan sepeti kontrol et. Zira sepete giren balık, gerek stresten, gerekse çok dar bir alanda tabiatı gibi yüzemediği ve solungaçlarını tam çalıştıramadığı için bir süre sonra ölür ve sepetin dibine çöker. Balık sayısı sepetin içinde çoğaldıkça ölüm oranı artar, süresi kısalır. İşte bu anda, çıyan yengeç gibi haramiler iş başı yapar. Sepeti attım ertesi gün çıkarayım dersen, muhtemelen yenilmiş, emilmiş, balık artıklarıyla karşılaşabilirsin. Sana da rastgelsin.

mufi
14-06-2007, 21:10
arkadaslar bundan 1-2 sene evvel marmaris ve kas ta bu balik sepetlerinden görmüstüm fakat bunlarin tam olarak ne amacla ve nasil kullanildiklarini bilmiyorum icine neler konuluyor? bunlar yuvarlak tel den sepetler. bu konuda blgisi olan arkadaslar varsa bunu ögrenmek isitiyorum simdiden hepinize sonsuz tesekkürler. rastgelsin.

bahsettiğin konu muhtemelen pinter basık küre şeklinde üst tarafı acık içeriye dogru daralan konık yapı..sı olan giriş deliği var

aserkansatı
14-06-2007, 23:26
Gülmeyin ama içine karpuz parçaları koyduklarını gördüm...Beni mi işletmişlerdi acaba...:( :( :(

varior
14-06-2007, 23:27
bu sepetlerden bir tanede bende var ama tam bir hayalkırıklığı.. 2 metre derinlikten aşağıya atamıyosun çünkü balık girmiyor.. yem konusunu detaylandırırsak patlıcan, domates, yeşil biber gibi sebzeleride koyabilirsin çünkü renkleri itibariyle dikkat çekiyor ve balığı cezbediyor.. geceleri atmanı tavsiye etmem bol bol yengeç yakalarsın.. :D ekmek katacaksan bayanların ince ten çorabına kat ve küçük küçük delikler aç.. kesinlikle derine at kıyıda verim yok..

aserkansatı
14-06-2007, 23:29
Benim karpuz doğruymuş demek ki...Patlıcan,domates olursa...:P :P :P Karpuz neden olmasın...

varior
14-06-2007, 23:32
evet Serkan abi hiç şaşırma :D :D daha neler neler katıyorlar..

aserkansatı
14-06-2007, 23:33
İnanırım Savaşçım.Kirazla balık tutmuşluğum var...:P :P :D

Taygun KOCABIYIK
15-06-2007, 19:34
Sepetin içine biraz beyaz peynir biraz rakı koyun bakın neler giriyor içine :D
Kokuşmuş sülünez bulabilirseniz koyun ne var ne yok içinde ;)

balic
15-06-2007, 20:21
serkan abi yaz ayında işlemiyomu bu sepet ozaman karpuz biraz yavan kalır peynir ekmeğide eklemek lazım peynir ekmek karpuz.....

balic
15-06-2007, 20:25
taygun senin fikrinde fena değil ama o kadar büyük bir su havzasında rakı şişesini açmadan koyman lazım herhalde yoksa iyi bir çözelti elde edemezsin..

Taygun KOCABIYIK
15-06-2007, 21:05
Evet sek seviyor olabilirler Ferhat abi :D

canakkale
18-06-2007, 17:31
bakalim bu sene deneyecegiz!! rakimi yoksa balik artiklarimi daha iyi verim verecek!!

mufi
18-06-2007, 18:37
Serkancım tamamen haklısın Marmariste ki yıllarımda defalarca gördüm hatta kavun kabugu bile koyarlar daha çok sarpa türü balıklar ve ispari girer
ekmek konursa kefalde giriyor ama emekleri sabitlemek sor oldugundan agır olan ne varsa koyuyorlar anlıyacagınız zerzevat dükkanı gibi....

Rauf
18-06-2007, 19:31
Gülmeyin ama içine karpuz parçaları koyduklarını gördüm...Beni mi işletmişlerdi acaba...:( :( :(

serkan kardeşim şu avatarı ac seni özledim.;)

gıracemi
19-06-2007, 02:35
kefal yakalamanın kolay yollarından bence.. şayet biri girerse diğerleride onu takip ediyor.. liman içlerinde tekne aralarında bilhassa baya etkili.. hem akıntıda olmadığından ekmekleri 4 parça halinde çuvala bile gerek duymadan içine koyabilirsiniz.. rastgelsin...

ekber kaptan
11-01-2009, 20:55
sepet işine sonuna kadar karşıyım anamur civarında büyük dev sepetlerle içine kokmuş sardalya ve tavuk pisliği konarak orfoz katliamı yapıyolar resmen tabi bu işin ticari kısmı biz amatörlere yakışmayacak ve cezbetmeyecek bir teknik

seyirsubayi
12-01-2009, 09:36
resımlerı öremedıgım ıcın yorum yapamıyorum resımlerı görunce yorum yapacagım :)