PDA

Tüm Versiyonu Göster : Balon Baliği Demiştik

Rauf
17-06-2007, 10:47
Buyrun arkadaşlar bu balon balığının nemenem bir mahluk olduğunun acık bir vidiosu sevgili arkadaşım namık yazgihanın vidiosundan.
5Xai_kzz94Q

Wetblue
17-06-2007, 10:55
Bilimsel adı lagocephalus sceleratus olan balon balığı, Tetraodontidae familyasındandır.( Eski Yunanca’da tetra= dört ve odous= diş demektir.) Üst çenede iki adet, kartal gagası gibi, öne doğru, alt çenedekiler ise içe doğrudur. Oldukça kuvvetli ve keskin olan bu dişleri sayesinde kabukluları rahatlıkla yiyebilmektedir. Yöremizde “kurbağa balığı” adıyla da bilinen bu balık, kendini tehlikede hissettiği an, bir balon gibi şişiyor.

Sadece Balik Katili Değil Takim Düşmani Bu Meret. Kesmediği Iğne Yok Salatalik Hafif Kalir Wallahi. Derisinin Altinda Ve Kara Ciğerinde Yoğun Zehir Taşimakta. Yemek Konusunda önce Düşünün Bence.

<<<<<<Zehirli etinden dolayı ticari değeri yoktur; tetrodotoksin (TTX) ihtiva ettiğinden kas felci yaparak nefes darlığı yaratabilmekte, dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenme yaratabilmektedir. Balon balığı, Japonya'da fugu balığına benzer ve bu balığı lezzetiyle olduğu kadar zehriyle de ünlü bir balıktır. Fugunun çok güçlü zehri özellikle karaciğer ve sindirim sisteminde yoğunlaşmıştır.>>>>>

Hasan BALIKÇI
17-06-2007, 10:58
rauf abım bana bı tane o balıktan ayarla suya bağlayalım ıtıyacımız olunca alır salata lık doğratırız olmazmı:deli:
saygılar sevgıler

mufi
17-06-2007, 12:48
Rauf hocam demek parmagı kaptırsan gitti abi. ya.

Taygun KOCABIYIK
17-06-2007, 13:32
rauf abım bana bı tane o balıktan ayarla suya bağlayalım ıtıyacımız olunca alır salata lık doğratırız olmazmı:deli:
saygılar sevgıler

Katılıyorum :helal: :helal: :helal:

balic
17-06-2007, 15:44
rauf abinin ve cumhur abinin bilgi ve videolarından anlaşılan bu balıkla oynanmaz.ama daha tehlikeli bi balık adı verilebilirdi diye düşünüyom balon olunca insanın aklına bi çok şey geliyo şişirsek uçan balon olur mu? acaba

Rauf
17-06-2007, 16:56
Cumhur kardeşim verdiğin bütün bilgiler doğrudur ben yedim şans eseri bişi olmadı yırttık ama alanyada cok zehirlenen hatta kediye verilmesinden dolayı kedi ölümü bile oldu sakın yenmemeli haaaaa.

Rauf
17-06-2007, 16:59
rauf abinin ve cumhur abinin bilgi ve videolarından anlaşılan bu balıkla oynanmaz.ama daha tehlikeli bi balık adı verilebilirdi diye düşünüyom balon olunca insanın aklına bi çok şey geliyo şişirsek uçan balon olur mu? acaba

Maalesef ucan balon olmuyo ;) ama oltaya yakalanıp yukarı gelirken balonun ici suyla doluyor.50 gr balık yukarı gelinceye kadar 250 gr oluyor bu yüzden kayık muhabbetinde biz ulun yine saka geliyor veya supompası cekiyorum gibi:) laflar söyliyoruz:dans:

Rauf
17-06-2007, 17:01
saygılar sevgıler

tabi niye olmasın cok güzel coban salatası yapar köftehor;)

Rauf
17-06-2007, 17:03
Rauf hocam demek parmagı kaptırsan gitti abi. ya.

Mufi ustam valla her şeye!!parmak atmamak lazım:deli: :( nasrettin hocanın tereyağı gibi bokunu cıkarmakta var.

gıracemi
18-06-2007, 11:36
arkadaşlar bu balık kemeraltındaki deniz kabukları falan satılan yerlerdeki o tavana asılan şişirilerek kurutulmuş dikenli balık mı?_?

freediver
18-06-2007, 11:58
Arkadaslar ben gecen mart ayinda antalya daydim ve bu baligi yedim....
tadi gayet güzel....Zehir konusuna gelince... bende simdi sizlerden ögrendim...

Ama balilarin eti zehirli olmaz....Vücutda zehir ihtiva eden kisim vardir....
Msela yilan baliginin kuyruk kismi,yayin baliginin havyari zehirlidir....

Ama yinede tedbirli davranmak lazim... :)

Rauf
18-06-2007, 19:21
Arkadaslar ben gecen mart ayinda antalya daydim ve bu baligi yedim....
tadi gayet güzel....Zehir konusuna gelince... bende simdi sizlerden ögrendim...

Ama balilarin eti zehirli olmaz....Vücutda zehir ihtiva eden kisim vardir....
Msela yilan baliginin kuyruk kismi,yayin baliginin havyari zehirlidir....

Ama yinede tedbirli davranmak lazim... :)

cumhur google den fugu diye bir arattır bak neler görüceksin selamlar.