PDA

Tüm Versiyonu Göster : Tuzda balik

twennwolf
05-07-2007, 22:59
evet abiler

Tuzda balik anlatildigi sekilde yapilmistir.bizzat denedim harika olmus walla:D kisaca anlatayim ; önce 2 adet alabaligi zeytinyagi ve limonlu karisimin icine 2 saat kadar yatirdim. 4kilo tuz u birbucuk su bardagi (yaklasik 300ml.) su ile islak kum kivamina getirdim.daha sonra bir sogani halka halka kesip baliklarin icine yerlestirdim. firini önceden 210 derece olarak isittim. tepsinin altina aliminyum folyo kagidi döseyip üzerini yaklasik 1 parmak kadar tuzla kapladim ( yaklasik 2cm) daha sonra baliklari biraz ara birakarak yanyana tuzun üzerine yatirip üzerinede bosluk kalmayacak sekilde tuzla kapladim ve firina sürdüm. 45 dakika sonra cikarip üzerindeki taslasmis tuzu kirip baliklari cikardim. inanin helva kivaminda pismis ve süper bir tadi vardi. afiyetle yedik :D yani herkese tavsiyye ederim muhakkak denenmesi gereken bir lezzet

saygilar

Wetblue
06-07-2007, 07:09
Dostlar Selam, Kidemli Bekar Ve Balik Restroant Işletmecisi Vede Merakli Biri Olarak Size Tuzda Balik Konusunda Ufak Tiyolar.:helal:

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

1. Tuzda Balik Için Seçilen Balik Pullu Ve Yağlı Olmalidir.
2. Ayiklamada Normal Kesi Ile Değil Galsamadan Boşaltarak Uygulama Daha Akilcidir. Kesinlikle Et Tuzla Karşılaşmayacak. PULLAR KALACAK
3. Şayet Açikta Etli Bir Bölüm Varsa Onu Hamur Yada Ufak Folyo Parçasi Ile Kapayin.
4. 5 Kg. Doğal Tuz" Turşu Tuzu Asla Rafine Tuz Değil" 3 Yumurta Beyazi Ve Yeterince Su Ile Kulak Memesi Kivaminda Yoğurulur.
5. Bu Karişim önce Tepsinin Dibine Baliklarin Tutacaği Alan Kadar Ve Bir Parmak Kalinliğinda Döşenir.
6. Her Balik Için Bir Defne Yapraği Konuçlandirilip Baliklar Bir Ters Bir Yüz Bu Tuza Yatirilir. "asla Folyoya Değil"
7. Baliklarin Içine Soğan, Sarimsak, Fesleğen, Domates Koymak Size Kalmiş Ben Sadece Fesleğeni Tercih Ederim. Baliklarin üst Kisimlarina Tekrar Defne Yapraği Koyup Tuzla Iyice Kapatiriz.
8. Sonramı? 250C Fırında 25Dk. Bekleyip Hemen Çıkarırız Çünki Zaman Geçerse Yenmez olur.
9. Show Yaparak Sertleşen Tuzu Kırıp Afiyetle Yeriz. DENEYİN.:)

ykmk
06-07-2007, 08:49
İyice özenmeye başladım bu balıkları...
''Allah'ım ne olur bana da tuzda pişirilecek büyüklükte balıklar nasip et...'' :)
Hepinize afiyet olsun...

Wetblue
06-07-2007, 10:52
''Allah'ım ne olur bana da tuzda pişirilecek büyüklükte balıklar nasip et...'' :)
Hepinize afiyet olsun...

400 Gr ÇİPURALAR YOKLUKTA İŞE YARIYOR ...

AMİN:D :D :D :D

twennwolf
06-07-2007, 12:45
Hepinize afiyet olsun...

allahim sen bu kulunun dualarini kabul eyle

valla ben iki alabaligi gömdüm tuza gayet güzel oldu. genede arkadasin yukarda yazdigi tarifi deneyecegim benimkisi biraz aceleye geldi :)

baturhan
27-09-2007, 22:44
bizde tatlı su balıklarının irileri ile yapıyoruz.yanlız şu kadar sürede pişer zamanlamasından çok tuzun pembeleşmesini baz alıyoruz.oldukça güzel bir balık yemeği herkese tavsiye ederim.