PDA

Tüm Versiyonu Göster : Uydudan avlandığınız bölgeyi görmek için.

ilhan
22-11-2005, 20:27
GoogleEarth programı ile Avlandığınız bölgeleri inceleyebilirsiniz.
Programı çok maçlı olarakta kullanabiliriz.
Mesala burda Rastgelsin üyeleri birbirimize avlak yerleri tarif ettiğimizde. Bu programı kullanarak şaşma ihtimali olmadan yere ulaşmış oluruz.

GoogleEarth programından bir Placemark oluşturarak birbirimize göndererek tarif edilen bölgeyi hem incelemiş hemde giderken izlenecek yolu görmüş oluruz.

Deneme için bir adet Placemark oluşturdum GoogleEarth programını yükledikten sonra aşağıdaki linki tıklayarak avlanmayerim.kmz adlı dosyayı bilgisayarınıza kaydedin ve çalıştırın.

[Only Registered Users Can See Links]

GoogleEarth programını indirmek için aşağıdaki linki tıklaya bilirsiniz.

Programın çalışması için gereken en düşük bilgisayar özelliği

Operating system: Windows 2000, Windows XP
CPU speed: Intel® Pentium® PIII 500 MHz
System memory (RAM): 128MB
200MB hard-disk space
3D graphics card: 3D-capable video card with 16MB VRAM
1024x768, 32-bit true color screen
Network speed: 128 kbps ("Broadband/Cable Internet")

Ömerli barajında avlandığim bölge aşağıdaki resimde görünüyor.

.

levrek
23-11-2005, 04:40
Selam İlhan,
dediğin gibi program gerçekten çok faydalı,program uydulardan belirli zamanlarda birçok bölgeyi,farklı zomlarla çekilmiş fotoğraflardan oluşuyor.Örneğin İstanbul bölgesindeki detayı İzmir bölgesinde bulamıyorsunuz.
Burada tek dikkat edilecek konu,eğer daha önceden avlandığınız (avlanacağınız ) bölgenin yada size verilen herhangi bir GPS koordinatını girecek olur iseniz, fotoğrafın çekildiği tarihi bilmeniz gerekir.Çünkü Türkiye her yıl 4 cm. batıya doğru kaymaktadır.Buna magnetic variation ( doğal sapma ) denir.Eğer GPS de koordinatlar (genelde WGS 84 'dür ) dan yola çıkarsanız fotoğraftaki yere nokta olarak düşemezsiniz.Çünkü GPS koordinatları günceldir yada tarihlidir.Eğer GPS kullanacak arkadaşlar olur ise lütfen bana koordinat kaliprasyonun nasıl yapılacağı konusunda yazsınlar,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK
26-11-2005, 15:35
erol abi 4 cm ileri gitsek ne olucak :)
av yerimizi yine buluruz yani 4 cm sorun yaratmaz diye düşünüyorum.

levrek
27-11-2005, 02:03
Sevgili Tago,
haritadaki 4 cm lik kayma,ki bu değer haritanın ölçeğine bağlı olarak, seni oldukça farklı bir yere götürebilir,hele hele tekneden avlanıyorsan,ara ki bulasın sonra topuk taşını,hehe.Ama kıyı kıyıdır,değişmez tabiki,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK
27-11-2005, 16:03
erol abi ben haritada değil denizde 4 cm fark etmez demek istemiştim ama dediğin doğru haritada 4 cm denizde 4 mil eder en az

Bir Dost
27-11-2005, 21:17
oy oy bu negüzel programmış sağol ilhan