PDA

Tüm Versiyonu Göster : Balık avında pratik bilgiler

Sayfalar : [1] 2

balıkcı
23-11-2005, 22:47
balıkcı arkadaşlar bu sayfada her arkadaş balıkavında bildiği pratik bilgileri aktarmasını yeni balık avına başlamış yada başlamak isteyen arkadaşlara yardımcı olmayı sağlayalım ister denizde isterse tatlısuda balıkavı ile ilgili her ne bilgi varsa aktaralım.
herkese sevgiler,saygılar
Selim öner

balıkcı
24-11-2005, 02:20
Balıkcı dostlar canlı balıkla turna avında kulanabileceğniz şamandıra ile turna avı için çok basit ama çok yararlı şekilli ve açıklamalı bir resim yolluyorum.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

Taygun KOCABIYIK
24-11-2005, 02:29
Balıkcı dostlar canlı balıkla turna avında kulanabileceğniz şamandıra ile turna avı için çok basit ama çok yararlı şekilli ve açıklamalı bir resim yolluyorum.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)
çok güzel yöntem teşekkürler

levrek
24-11-2005, 05:11
Selim Bey,şamandıralı takım için teşekkürler,eminim bu takımı deniz için de modifikasyonu mümkün olur,örneğin iğneye takılmış bir canlı kefal (gamit) ile , levrek bırakması ideal olabilir. ;)

Taygun KOCABIYIK
24-11-2005, 05:39
Selim Bey,şamandıralı takım için teşekkürler,eminim bu takımı deniz için de modifikasyonu mümkün olur,örneğin iğneye takılmış bir canlı kefal (gamit) ile , levrek bırakması ideal olabilir. ;)
ideal değil bence süper olur kefalin en sevdiği balık gamit denebilir.

balıkcı
25-11-2005, 23:47
balıkcı dostlar balıkavında pratik bilgileriniz yokmu bu küçük bir bilgi de olabilir daha çok denizde avlanan arkadaşlar benim deniz avında sizlerden öğrenmek istediğim çok bilgi var. sizlere turnanın akarsularda bulunabileceği yerler adlı açıklamalı bu resimi yolluyorum.
sevgiler,saygılar
Selim Öner (balıkcı)

Taygun KOCABIYIK
26-11-2005, 02:22
benden ufak bir bilgi
zokayı parlatmak için eşinizin,ablanızın,annenizin eski kullanmadığı beyaz bir oje iş görebilr.

balıkcı
26-11-2005, 03:50
Sevgili balıkcı dostlar sizlere bu sefer Sazan,Yeşil sazan,Kızılkanat,Kızılgöz
ve çapak avlarında kulanabileceğniz resimli ve açıklamalı bir şamandıra sistemi gönderiyorum bu tür balık avında yem olarak mısır,kurt,solucan ve sazanın en çok sevdiği yemlerden hafif haşlanmış keneviri(kuşcularda bulunur)kulanabilirsiniz dikkat etmeniz gereken bir konu resimdeki sisteme bakarsanız bu sistemde makinadan gelen misina direk olarak kancaya bağlanıyor şayet sizin avlandığnız suyun dibinde kancanın takılması gibi bir risk varsa stopper boncuk şamandıra ve daha sonra fırdöndü takmanızı tavsiye ederim fırdöndüden sonra gelen misina makinadan gelen misinanın çapından daha küçük yani daha ince olması lazımki her hangi bir takılmada makinadan çıkmış olan bütün misinayı koparmayalım.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

levrek
26-11-2005, 05:21
Merhaba Selim Bey,
bu bilgiler insanı denizden soğutacak güzel,denizle ilgili konuları da en kısa sürede derleyip yazıya döküp bilgilerinize sunucağım,sevgilerimle

levrek
26-11-2005, 05:25
Bu arada şamandıra resmini inceledikten sonra aklıma şöyle bir soru geldi,akarsu veya göllerde balık cinslerine göre,şamandıra tipleri ile ağırlıkları ile ilgili bir bilgi var mıdır ?

balıkcı
26-11-2005, 05:43
Tabiki var her balığın cinsine göre uyarlanmış şamandıralar var sadece tatlı suda değil denizde bile kulanabileceğmiz çok çeşit şamandıralar var bunların çoğunu,da kendimiz yapabiliriz ilerki zamanlarda isterseniz bunlarıda anlatırım.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

balıkcı
26-11-2005, 05:46
İşte turna avında belki lazım olabilecek küçük bir bilgi

levrek
26-11-2005, 06:14
İşte Selim Bey iyi bir konuya temas ettiniz,ister tatlı ister tuzlu suda, bırakma takımı ile yem olarak kullanılacak olan küçük balıkların iğne-iğnelere takarken bu yanal çizgiye zarar vermemeleri gerekir,çünkü avcı balık gelirken, av balık bunu hissedip hareketlenmesi lazımdır, ki avcı ya daha cazip gelsin av balığı,sevgilerimle

balıkcı
26-11-2005, 07:57
Balıkcı dostlar bu resimde şamandıramıza doğru balans vermeyi gösteriyor.

balıkcı
26-11-2005, 08:00
Balıkcı dostlar bu resim hangi şamandıranın hangi sularda kulanılabileceğni gösteriyor.

Taygun KOCABIYIK
26-11-2005, 16:31
Selim abi ufkumuzu genişletmeye devam ediyosun umarımda edersin emeklerin ve çabaların için çok teşekkürler.

levrek
27-11-2005, 03:17
Ellerinize sağlık Selim Bey,
Benim bir tane daha sorum olacak,bu şamandıraların altında kalacak olan misinanın belirli bir boy ölçüsü var mıdır,yoksa avlandğımız bölgeye göre mi değişir? sevgilerimle

balıkcı
27-11-2005, 04:28
Ellerinize sağlık Selim Bey,
Benim bir tane daha sorum olacak,bu şamandıraların altında kalacak olan misinanın belirli bir boy ölçüsü var mıdır,yoksa avlandğımız bölgeye göre mi değişir? sevgilerimle

Tabiki avlandığmız bölgeye suyun derinliğne göre değişir ister 1,5 m ister10m stopperin yerini misinada kaydırarak derinliği ayarlarız yanlız sıkıştırma kurşunla şamandırayı sabitlersek o zaman şamandıranın yerini değişmesi olmaz bu gibi sıkıştırma kurşunla sabitlemelerde suyun derinliğni bilerek şamandırayı ayarlarız.
Aslında şamandıra ile balık avında bir çok sistem vardır bunlar sadece bir kaç tanesi ötekileri zamanla siteye göndereceğim.
Sizin için Erol bey en uygun olanı şayet denizde kulanmak isterseniz stopperli olanı istediğniz derinliğe göre stopperi misinada kaydırıp ayar yapabilirsiniz.
sevgiler,saygılar
Selim öner(balıkcı)

balıkcı
27-11-2005, 04:40
Balıkcı dostlar tekneden turna avı yapmak isterseniz sizlere ufak resimli bir bilgi.

balıkcı
28-11-2005, 05:22
Balıkcı dostlar şamandıralı balıkavından sonra boile ile dip oltasını,da resimli olarak siteye yolluyorum.
Tabiki başka sistemlerde var onlarıda bir dahaki sefere.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

balıkcı
28-11-2005, 05:30
Balıkcı dostlar bu resimde makinamıza nasıl misina sarmamız gerektiğni gösteriyor sizlerinde başka bir şekilde makinaya misina sarma teknikleriniz varsa(mutlaka vardır)bizimle paylaşmanızı bekliyorum unutmayın balıkavına yeni başlamak isteyen arkadaşlara bir şeyler vermemiz lazım.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

levrek
28-11-2005, 07:08
Merhaba Selim Bey ,misina sarım konusunda yazacak pek bir şey bırakmamışsınız :D Benim tekneden uyguladığım farklı bir metod var,genelde dönüş yolculuğunda eğer misinam değişecek durumda ise uygularım,yöntem gayet basit;misinayı denize seyir halinde iken boşaltmaya başlıyorum taki makaradaki bitinceye kadar,makarada kalan diğer ucu makineye bağladıktan sonra başlıyorum su daki misinayı makinama sarmaya. Böylece hem gevşekliğini hemde gamını almış oluyorum,aynı metodu sırtı çektikten sonrada boş olarak yaparım,Boile li detaylar için ayrıca teşekkür ederim,sevgilerimle

balıkcı
02-12-2005, 23:19
Merhaba balıkcı dostlar bu resimli sistemde yem kabı ile avlanma şeklini gösteriyor yem kabı ile avlanmanın bir özeliği balıklara aynı yerden yemi sunmak ve oltayı hep aynı yere atmaktır bu sayede balıkların dağılmasını önlemektir yem kabı kancadan fazla uzak olmayacağından avlanma şekliniz hem aynı yeri yemlemek hemde kancadaki yemi aynı yerde sunmak olacaktır
yem kabının içine daha önceden yapmış olduğnuz yemi sıkıştırıp hep aynı bölge olmak üzere avlanabilirsiniz.
bu sistem hakında daha detaylı bilgi isterseniz (yapılış şekli,yemler vs) siteye gönderebilirim.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

levrek
03-12-2005, 06:57
Sevgili dostum gerçekten mükemmel bilgiler,sitelerde bunların hep fotoğraflarını veya resimlerini görüyorduk,şimdi ise öğrenmiş olduk,ellerine sağlık,sevgilerimle

Bir Dost
04-12-2005, 04:18
Hem detaylı olarak gösterilen resimler hende açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim balıkçı

balıkcı
04-12-2005, 06:48
Balıkcı dostlar bu iğne hamur için kendinizde yapabilirsiniz.

balıkcı
04-12-2005, 06:55
balıkcı dostlar affınıza sığınarak sizlere küçük bir tavsiye

Taygun KOCABIYIK
04-12-2005, 17:26
selim abi sağdaki 4 fırdöndünün 3ünü ilk defa görüyorum çok ilginç ama alttan 2. güzele benziyor şu en üstteki 3 lü fırdöndüden daha önce kullanmıştım.

uzman
05-12-2005, 06:11
Arkadaşlar bilgilerinizi hayranlıkla okuyorum. Aklıma takılan birkaç soru var. Biz Kayseri de Kızılırmak veya baraj göllerinde tatlı su balıklarını yıllardır tutarız. Fakat sizin bu bahsettiğiniz terimler de dahil olmak üzere yöntemlerden pek de haberimiz yok. Şimdi düşünüyorum da buraya mesaj yazan arkadaşların bulunduğu yerlerdeki balıklar da teknolojiden anlıyor herhalde :D Çünkü burada ben bu olta tiplerini (pardon takım demeliydim) ne duydum ne de gördüm. Ama garip olan balık ta tutuyoruz. O zaman "bir gariplik var bu işte" diye düşünüyorum. Ya bizim balıklar bu işten pek anlamıyor, ya da biz yanlış tutuyoruz bu balıkları....
Saygılarımla...

katiti
08-12-2005, 01:38
Arkadaşlar bilgilerinizi hayranlıkla okuyorum. Aklıma takılan birkaç soru var. Biz Kayseri de Kızılırmak veya baraj göllerinde tatlı su balıklarını yıllardır tutarız. Fakat sizin bu bahsettiğiniz terimler de dahil olmak üzere yöntemlerden pek de haberimiz yok. Şimdi düşünüyorum da buraya mesaj yazan arkadaşların bulunduğu yerlerdeki balıklar da teknolojiden anlıyor herhalde :D Çünkü burada ben bu olta tiplerini (pardon takım demeliydim) ne duydum ne de gördüm. Ama garip olan balık ta tutuyoruz. O zaman "bir gariplik var bu işte" diye düşünüyorum. Ya bizim balıklar bu işten pek anlamıyor, ya da biz yanlış tutuyoruz bu balıkları....
Saygılarımla...

Bilgehan Sarp'ın sitesinin girişinde bir yazı vardı: "Balıkların internet erişimi olmadığından burada anlatılan tekniklerden de haberleri olmayabilir. Onun için en iyi yöntem, sizin balık tutabildiğiniz yöntemdir." diyordu :)

bizim burada yaptığımız elimizden geldiğince bilgi ve tecrübelerimizi paylaşarak balık yakalama zevkimizi arttırmak. sizin de sözünü ettiğiniz yerlerde kullandığınız yöntemleri (ve terimleri) paylaşırsanız, kendi adıma okumaktan ve denemekten büyük mutluluk duyarım.

saygılarımla...

uzman
08-12-2005, 02:51
Arkadaşlar bu mesajı yazalı 3-5 gün oldu herhalde. Alınmaya gerek yok. sadece söylemek istediğim şey, teknik meselesinden balıklar pek anlamıyor. Irmağın veya göletin topografyası, dip şekli, beslenme alışkanlıkları ve sizin oltanızdaki yeminiz önemli diyorum. Yoksa olta boyu, misina çapı falan hikaye....
Adamlar burada 2 metrelik yayın tutuyorlar. Bazı bilgileri var kendilerine göre paylaşmak da istemezler bunları ama tutuyorlar işte....
Diyeceğiç şu ki alınganlığa gerek yok. Sanırım balıkçılar da Alaylı ve mektepli diye ayrılıyorlar :)
Saygılarımla

aserkansatı
08-12-2005, 07:08
Benim fikrimce Selim'in gösterdiği takımlar ve teknikler tuttuğun balıkların sayısını ikiye katlar sevgili kardeşim.Evet pek çok takımla balık avlayabiliyoruz elbette ama bu ince teknikler,özel takımlar av olasılığını arttırır ve güler yüzle eve dönmemizi sağlar diye düşünüyorum.Tecrübeyle sabittir...

Bir Dost
08-12-2005, 07:53
Merhaba Ali öncelikle teknolojik gelişmeler ince detaylar her yerde büyük gelişmelere yol açar tabi bunu kabullenmek yada kabullenmemek kişinin kendi bileceği iş ama ben yeni denilen her şeyi deneme taraftarıyım bizler balıkçı nın dediği gibi illada balık tutulmalı hırsıyla balığa çıkmıyoruz balığa gider yaa nasip der oltayı atarız nasipte yoksa yoktur ama iyi bir takım iyi bir yem ve birazda bilgi sanırım bu hobiyi balıkla süsler yani işin ekstra sı gibi birşey bu nedenle daha öncede yazmıştım bu işin ticari tarafında olanlar bilgilerini paylaşmaz demiyorum ama paylaşmakta çekimser kalabilirler bu da bana göre olası bir durum velakin biz bu işi spor olsun diye yapıyoruz bu hırs'a dönüşürse tehlike çanları çalar gibi geliyor adamlar 2 mt yayında tutar ama onlarda ki imkan bizlerdede var ancak ne kadar kullanıyoruz bu tartışılır ;dene yanıl dene tuttur ben sarımsakla hangi balık tutulur diye uğraşıyorum eğer böyle bir şey varsa emin paylaşırım(şaka şaka )bilmiyorum sarımsakla tutulurmu belkide 2 mt yayınlar sarımsağa geliyor bizlerin haberi yok ne dersin

aserkansatı
08-12-2005, 08:07
Rahmetli Ali Pasinerin Balık ve Olta adlı kitabının Anılar bölümünde var sarımsak muhabbeti...Çok balık tuttukları ve çevrelerindeki sandalların sinek avladığı bir günün sonrasında tutamayanlar tutulan balıklara bakıp sormuşlar işn sırrını.Onlar da esprisine 'sarımsak sürüyoruz yemlere' demişler.Bir gün sonra ellerinde sarımsakla gelmiş aynı kişiler.'Sarımsağı neresine sürüyorsunuz' diye sormak için.Bu yaşanmış yani... :D

Bir Dost
08-12-2005, 08:10
:D :D :D :D :D :D yani benim gibi deliler çok bu dünyada yalnız olmadığımı bilmek güzel :deli: :deli: :D :D

balıkcı
08-12-2005, 08:18
Sevgili can arkadaşım sarımsakla değil ama sarımsak kokusu ile balık tutuyorlar mesela sazan,alabalık şöyleki sazan avında mısırı sarımsak özü olan sarımsak suyuna daldırıyorlar yada hamuru, alabalıkta ise kurt yada solucanı bu suya daldırıp avlanıyorlar verim alabiliyorlarmı onu bilmiyorum ama bu şekil avlananı gördüm ve bu sarımsak özü ufak kavanozlarda burada malzeme satan dükkanlarda mevcut.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

levrek
08-12-2005, 16:05
Selam arkadaşlar,
bende Selim beyin dediklerine katılıyorum,teknolojinin nimetlerinden her zaman faydalanmak gerekir,firmalar arge çalışmaları için her yıl dünyanın parasını yatırıyorlar bu işe,sevgilerimle

uzman
08-12-2005, 17:08
Hemen teknoloji düşmanı olduk yaw :D Benim sözettiğim şeyi anlatamadım herhalde. Oltanın yapısı misina kalınlığına tamam da, resimlerle anlatılan çeşitli takımların hazırlanması olayında bu kadar mesafe, ağırlıkların yeri vs. gibi detaylar bana şansı arttırmak için üzerinde uzun süre düşünülmüş detaylar gibi geliyor. Ben de ince hesapların balığa yansıma şeklini karikatürize etmek için bir yazı yazdım. Yazmaz olsaydım yaw. :D Tamam anlaşıldı. Ben zaten şu sıralar balığa bile gidemiyorum stresteyim... Daalın bakiim... :deli: :deli: :deli:

Şaka arkadaşlar... Herkese selamlar.....

balıkcı
14-12-2005, 00:34
Balıkcı arkadaşlar balık avlarken işinize yarayabilecek pıratik bir bilgi

balıkcı
17-12-2005, 05:10
Balıkcı dostlar size bir akıntılı yerlerde kulanabileceğmiz kurşunu göstermek istiyorum bunun sebebi benimde bir akrabamın bu konuda benden yardım istemesi idi arkadaşımızın isteği şöyle idi ,abi ben akıntılı bir yerde balık avlıyorum bana 300-400gr atarlı bir kamış önerebilirmisin bende burada bu kamışı aramaya başladım sonradan bu kurşun veya akıntılarda kulanılan kurşunlar aklıma geldi hatta bizim sitede bile böyle bir konu okudum aslında kamışın atarı önemli değildi burada akıntılı yerlerde ya böyle resimdeki gibi kurşun yada yuvarlak olmayan yani yassı kurşun kulanmalıyız çünki yuvarlak kurşunu akıntı daha kolay sürükler son olarak bu kurşunların 100-150gr,mı yuvarlak kurşunların 250-300gr,ına eşdeğerdir akıntılarda.

aserkansatı
17-12-2005, 05:25
Çok orjinal bir kurşunmuş bu.Tam Yeşilırmağın akıntısına göre...Türkiyede var mı acaba...

balıkcı
17-12-2005, 05:48
Evet serkan çok orjinal birde dibe takıldığında üstündeki teller kuvetli çekince aşağıya doğru dönüyor ve kurşun kurtuluyor tekrar telleri yukarı çevirip balık avlamaya devam edebiliyoruz.
Türkiyede varmı bilmiyorum ama bu kurşunların kalıpları,da satılıyor alıp kendimizde dökebiliriz.

Taygun KOCABIYIK
17-12-2005, 16:10
Evet serkan çok orjinal birde dibe takıldığında üstündeki teller kuvetli çekince aşağıya doğru dönüyor ve kurşun kurtuluyor tekrar telleri yukarı çevirip balık avlamaya devam edebiliyoruz.
Türkiyede varmı bilmiyorum ama bu kurşunların kalıpları,da satılıyor alıp kendimizde dökebiliriz.
selim abi görüyorum ki almanya bu olayları aşmış bizde kalıp falan arasakta bulamıyoruz benim dökümcü bir tanıdığım var ona sorduğumda o kurşundan (o kurşunda normal bildiğimiz kurşun üstteki gibi değil) 1 tane verip kalıp yaptırabiliceğimi söyledi ama masraflı olur dediği için vazgeçtim. Kendisinde 2 adet zoka kalıbı var her çupra mevsimi başlangıcı (eylül başı ağustos sonu gibi) 50 lik mustad iğne alır kendine güzelce döker zokasını ama bizde bu imkanlar yok malesef kurşunu zokayı para ile alıyoruz hadi kurşun neyse kilo hesabı 2.5 milyon (2 lira 50 kuruş). zoka ateş pahası 25 binlira (25 ykr) velhasıl kelam sanırım almanyada çok güzel imkanlar var şanslısın abi.

düzeltme:
bu kurşunlardan izmirde var.

balıkcı
18-12-2005, 03:02
Sevgili taygun bu görmüş olduğun kurşunlar çeşitlilik olarak sadece bir kaç tanesi, avlanma şekline göre kurşunlarda değişiklik gösteriyor mesela resimde görmüş olduğun kırmızı beyaz renkli olan çapari avına çok uygun, takımı attıktan sonra toplamaya geçince kurşun hemen dipten havalanıyor aynı av şeklinde şu yuvarlak olanları kulanırsan kurşun bir müddet dipten gittikten sonra havalanıyor bunun şöyle dezavantajı var yuvarlak kurşunun dibe takılma olanağı öteki kurşuna göre daha fazla.
Resimde görmüş olduğunuz her kurşunun başka bir av şekli var.

balıkcı
18-12-2005, 03:16
Balıkcı dostlar bu sistem karadan yemle balık avında yemin kancadan düşmemesini sağlıyor.

Taygun KOCABIYIK
18-12-2005, 05:30
selim abi bizim buralarda böyle sistemler yok vallaha kahır oluyorum ve şu sözü tekrarlıyorum
gavurlar yapıyo abi

balıkcı
18-12-2005, 05:37
selim abi bizim buralarda böyle sistemler yok vallaha kahır oluyorum ve şu sözü tekrarlıyorum
gavurlar yapıyo abi

Buna gavurlar yapıyor diyerek geçiştiremeyiz sevgili Taygun sanki bizim malzeme satan mağzalarımız bu veya buna benzerlerini getirtemezlermi bunu sorgulamak lazım.

Taygun KOCABIYIK
18-12-2005, 05:41
Buna gavurlar yapıyor diyerek geçiştiremeyiz sevgili Taygun sanki bizim malzeme satan mağzalarımız bu veya buna benzerlerini getirtemezlermi bunu sorgulamak lazım.
tabiki getirebilirler yurt dışından neler gelmiyor ki bunlar gelmesin ama gelmiyor işte hep klasik yöntemlerle avlanıyoruz yeni bir şey gördüğümüzde yadırgıyoruz açıkçası ben o kurşunları gördüm fakat hiç almaya yanaşmadım nedense insanlarımız böyle şeylere bir türlü alışamıyor. sen gelde alıştır bizi abi kurtar klasik yöntemlerden :)

balıkcı
18-12-2005, 05:53
Bunun için çalışıyoruz kardeşim taygun daha çok anlatacaklarım var zamanla olacak işler bunlar hepsini bir anda siteye sunmam için çok fazla zamana ihtiyacım var bazı resimleri öyle alelacele yapıyorum,ki ötekini hazırlayayım aslında film olarak bunları siteye sunabilsem daha yararlı olur ama bunu gerçekleştirebilirmiyim onuda bilmiyorum çünki bu kolay bir iş değil.

Taygun KOCABIYIK
18-12-2005, 05:59
Film hazırlarsan memnuniyetle izleriz zaten yazılarını 4 gözle bekler olduk zaten.
Filmleri kendi serverımıza koyamasakta rapidshare.de veya megaupload.com gibi siteler işimizi görebilir sanırım.

balıkcı
18-12-2005, 06:07
Belki ileride ilk önce siteyi bilgiyle dolduralım ondan sonra film olayına geçebiliriz mesela yapay sinek nasıl yapılır yada bu sistemlerin yapılışı ile ilgili yada benim balık avına gitiğimde çekeceğim filmler olabilir bakalım dostum günler neyi getirir bilinmez yaşayan görür önemli olan sağlıklı olmak ve dostların sağlıklı olmasını bilmek.

balıkcı
18-12-2005, 06:11
taygun Mesela sen hiç böyle bir kamış ucu gördünmü

Taygun KOCABIYIK
18-12-2005, 06:30
ilk defa görüyorum
bunu sahilde görsem aha adama bak kamışın ucunu kırmış sonrada bantlamış derim :)

Taygun KOCABIYIK
18-12-2005, 06:37
Belki ileride ilk önce siteyi bilgiyle dolduralım ondan sonra film olayına geçebiliriz mesela yapay sinek nasıl yapılır yada bu sistemlerin yapılışı ile ilgili yada benim balık avına gitiğimde çekeceğim filmler olabilir bakalım dostum günler neyi getirir bilinmez yaşayan görür önemli olan sağlıklı olmak ve dostların sağlıklı olmasını bilmek.
yapay sinek yapımıyla ilgili bir video şu an emule adlı programdan indiriyorum ama boyutları uygun değil ancak bunları cd olarak hazırlayıp isteyen kişilere hediye olarak yollamak bir çözüm olabilir ki download işlemi bitsin bu işi yapalım derim. Tabiki 100 üyemize yollamaya kalktık mı battık demektir sınırlı sayıda çoğaltırım isteyenlerin sayısı fazla olursa çekilişle yollarız :)

balıkcı
18-12-2005, 06:39
Bekle taygun bir dahaki sefere bu kamışı anlatmaya çalışacağım şöyle kısaca anlatmam gerekiyorsa o gördüğün kamış ucu dip oltasında kulanılıyor balık ısırınca o uç kalkıp iniyor sende balık ısırdığını anlayıp oltayı sarmaya başlıyorsun yanlış anlama bu kamışın ucunu her kes yapabilir kamışın en uç halkasını vidalı halka ile değiştirip bu hazır uçu vidalıyorsun.

balıkcı
19-12-2005, 03:55
Balıkcı dostlar bu resimlerde silikon balığa kancayı takmayı gösteriyor

balıkcı
19-12-2005, 04:05
Balıkcı dostlar bu sistemi denizde ve tatlısuda sırtı yaparken kulanabileceğimiz bir yöntem

Taygun KOCABIYIK
19-12-2005, 04:23
süper bir şey neden bunlar türkiyede yok nedeeeeeeen diye haykırasım geliyo

balıkcı
20-12-2005, 00:29
Balıkcı dostlar bu resimde suyun mevsimlere göre ısısının değişmesi ve harmanlanmasını gösteriliyor burada suyun taban kısmının ısısının devamlı 4 derecede olmasına dikkatinizi çekerim aslında balık avında çok işimize yarayacak bir resim, başka bir resimle bu konuyu sizlere ileriki günlerde anlatacağım.

balıkcı
20-12-2005, 14:58
Balıkcı dostlar okuduğum balıkavı ile ilgili bir kitapta suyun sıcaklığının balıklar için öneminden bahsediyor şöyleki suyun sıcaklığı 4 dereceden 5 dereceye çıkarsa balıklar aktif oluyor ama suyun sıcaklığı7 dereceden 5 dereceye düşerse balıklar aktifitesini kaybediyor yani suyun ısınması bizim için balıkavının geldiğini gösteriyor,aynı şekilde suyun soğuması ise balıkcılara kötü haber.

ama şunu eklemek isterim akarsularda balıklar devamlı aktif olmalıdırlar çünki akıntıya karşı kaybettikleri enerjiyi yemlenerek geri almaları lazım yani kışın sazan avı tabiki akarsuda olabilir bence verimlide olur, yeterki balık tutmak istediğiniz yeri bir,iki hafta güzel yemleyin hergün aynı saatte olmak üzere,kulanacağınız yem kışa uygun olmalı.

levrek
20-12-2005, 17:37
Dostum Selim,
Almanyada şu an havaların 0 derecelerde olmasına rağmen senin aktifliğin son süratle devam ediyor,ne mutlu bizlere,değerli bilgilerini de bizlerle paylaşmaya devam ettiğin için ayrıca teşekkür ederim,sevgilerimle

aserkansatı
20-12-2005, 20:34
Şu günler itibariyle Yeşilırmak ve Kelkitte hamsiyle yemlenmiş olta ile bıyıklı balık avı başladı.Kızılırmakın av verdiğini de Yasinden biliyoruz.Ama yayın derseniz vuslat önümüzdeki bahara kaldı.Kışın av vermiyor çünkü...

HALDUN YALIMLI
20-12-2005, 22:08
Dostum Selim,
Almanyada şu an havaların 0 derecelerde olmasına rağmen senin aktifliğin son süratle devam ediyor,ne mutlu bizlere,değerli bilgilerini de bizlerle paylaşmaya devam ettiğin için ayrıca teşekkür ederim,sevgilerimle
Önemli olan YÜREKLERİN ÜŞÜMEMESİ Erol üstad ne mutlu ki sizler gibi dostlarım ollduğu için.SAYGILAR

Beysehirli
21-12-2005, 09:39
çok güzel yöntem teşekkürler

Selam arkadaslar, belki bu kadar ince düsünme geregini görmemissiniz simdiye kadar ama düsünün bir kere, saatlerce sirtinda iki igneyle dolasan o kücücük canlinin cektigi aciyi. Siz balik mi tutuyorsunuz yoksa nefsinizi körletmek icin ISKENCE mi yapiyorsunuz. Lütfen CANLI BALIKLARI YEM OLARAK KULLANMAYIN.

Taygun KOCABIYIK
24-12-2005, 02:42
Selam arkadaslar, belki bu kadar ince düsünme geregini görmemissiniz simdiye kadar ama düsünün bir kere, saatlerce sirtinda iki igneyle dolasan o kücücük canlinin cektigi aciyi. Siz balik mi tutuyorsunuz yoksa nefsinizi körletmek icin ISKENCE mi yapiyorsunuz. Lütfen CANLI BALIKLARI YEM OLARAK KULLANMAYIN.
Sayın Beyşehirli
Gerçekten bende bazen acımıyor değilim ama yöntem güzel diye ifade etmiştim. Bir diğer konu büyük balık küçük balığı yer büyük balık için küçüğü yem yapıyoruz kimi cani olur acımaz kimi bazen acır bazen acımaz (orta şekerli) kimide duyarlı olur sizin gibi ince düşünceniz çok güzel diğer yazılarınızdanda anladığım doğaya ve balıklara saygılı bir insansınız sizi tebrik etmek istiyorum.

balıkcı
25-12-2005, 05:01
Balıkıcı dostlar derin sularda avlanırken aklınızda bulunması gerekli olan bir şema siteye gönderiyorum hepinize rastgelsin

balıkcı
25-12-2005, 05:11
Balıkcı dostlar bu resimde görülen alet oltanın yada kurşunun dibe takılması anında bir birinden ayrılıp sadece takılan bölümü kaybetmekle kalınıyor geri kalan kısımları kurtarıp gene aynı yere kurşun yada oltayı(yan kösteği)takıp ava devam etmemizi sağlıyor.

rüzgar2
25-12-2005, 05:54
Bu olay bizim avlanırken en çok vaktimizi ayırdığımız lanet olsun dedirten olay..(misinanın kopması).Çok güzel malzemeler gerçekten insan özeniyor.Daha neler vardır neler....Biz hala işin zor kısmındayız.

balıkcı
25-12-2005, 06:37
Balıkcı dostlar balıkavında yemlemenin önemini sizlere daha önce,de yazmıştım bunlardan bir tanesi,de bir et parçasını (ölü bir balık veya herhangi bir et)suyun kenerında olan bir ağacın suya sarkan dallarının bir tanesine iplen bağlayın yada bir ufak kovanın içine koyun kovanın dibini makkapla bir çok yerinden delin bu et parçası sineklerin hucumuna uğrayıp bir müddet sonra et parçası sinek larfalarına dönüşüp kovadan yada bağladığınız yerden yavaş yavaş suya dökülüp bütün balıkları o alana toplar sizde şayet varsa bu kurtlarla yada larfalarla bu bölgede avlanıp başarılı olma şansınızı artırırsınız tabiki bu olayı yazın yani sineklerin bol olduğu zamanda yapmalısınız birde larfaların düşeceği suyun derin olmasına özen göstermelisiniz suyun derinliği 1.5-2m olursa yeterli daha çok olursa daha iyi.

balıkcı
25-12-2005, 06:51
Balıkavında daha doğrusu sazan avında nohut çok güzel ve avı bereketli bir yemdir aynı boile ile avlanıyormuş gibi takımları hazırlamak lazım nohtu bir gece suda bekletip biraz yumuşamasını sağlamak ve avlandığınız yeri bir müddet nohutla yemlerseniz balıklar o bölgeye alışıp sizin kancanızdaki nohuta,da hemen atlarlar.

balıkcı
25-12-2005, 07:49
Balıkcı arkadaşlar bu görmüş olduğnuz resimde dibe takılmış rapalayı kurtarmak için yapılan kurşundan bu alet malzemeyi dibe taktırdığmızda parelel bir iple takılan malzemenin yanına gönderilip takılan malzemeyi kurtarmaya yarar.

levrek
25-12-2005, 07:51
Selam arkadaşlar,
semt pazarlarında satılan tulum peynirlerin tulumunu (ki pazarcılar bunları çöpe atarlar genellikle ) terasta güneşli bir havada zemine yayın,kısa bir süre sonra beyaz kurt lavraları ile kurtlandığını görürsünüz,bu kurtçukları ister av hamurlarına karıştırın,ister Selim arkadaşımın dediği gibi delgeçli bir sistemle suya karışmalarını sağlayayın.Emin olun avınızın verimi artacaktır,sevgilerimle

balıkcı
25-12-2005, 07:57
Bu kurtları mısır ile aynı kancaya takıp sazan avının verimini artırırsınız yada sadece kurtları 4-5 tane kancaya takıp bıyıklı balık,çapak,alabalık,tatlısu levreği yada tatlısu kefali avında kulanabilirsiniz.

balıkcı
25-12-2005, 08:20
Balıkcı dostlar bu resimde hangi balıkların akarsulardaki köprü veya doğal taşlık olan yerlerde muhtemelen bulundukları yerleri gösteriyor.

levrek
25-12-2005, 08:30
Selim Dostum,ellerine sağlık,yılbaşı tatilin en çok bizlere yarayacak gibi gözüküyor,sevgilerimle

katiti
25-12-2005, 09:01
Çok iyi çalışmalar... bu gidişle sayenizde zorla tatlı su avına da başlayacağım, insanın bunları okudukça uygulayası geliyor... :)

Teşekkürler... :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal:

Bir Dost
25-12-2005, 09:42
Mert resimlere bakıp aldanmıyasın Türk kara suları diyecem olmayacak haaa;;;Türk tatlı sularında bu bollukta balıkları ancak rüyalarımızda görürüz arkadaşım(bu arada Selim verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim)

balıkcı
25-12-2005, 12:45
Can arkadaşım bizim ülkemizde inan bana daha çok balık türü mevcut yada mevcuttu avrupadaki çoğu balık nesli tükenirdi şayet dernekler bu balıkları yetiştirip tekrar doğaya salmasalardı ama bu doğaya geri salma operasyonu,da tutmuyor bazen mesela tuna somu bu balıklar almanyada eski dere veya nehir ortamını bulamadığı için yumurtlayamıyor artık benim bulunduğum bölgede sadece geri salmak kalıyor derneklere okuduğum kadarı ile yukarı almanya bölgelerinde som balıklarını derelere yada nehirlere geri salıyorlar başarılı oluyorlarmı evet biraz oldular ama nereye kadar çünki balıkların yumurtlama bölgelerine geri dönmeleri bir çok nehirlerde engellenmiş barajlar sayesinde bu barajların alt bölümü ile üst bölümünü birleştiren buradaki adı ile balık merdivenleri yapmalarına rağmen başarı olmaları biraz zor geliyor bana çünki eski tabi ortam yok olmuş bir kere bizde durum farklı biraz gayret etsek bu işin üstesinden geliriz diye düşünüyorum benim çocukluğum istanbulda geçti o zamanlar kadıköyde iskeleden balık tutarken denizin dibini görebiliyordum üsküdarda kocaman salacak sahili vardı deniz tertemizdi halk o bölgelerden suya girip serinlerdi balık tutardı şimdi durum tamamen değişti bütün lağımları arıtmadan denize,derelere aktarırsak,elimize ne geçerse denize atarsak balık nesilerimiz,de tükenir sularımızda pislenir halbuki İstanbula ait denize akan derelerde bir çok nesli tükenmiş balık türü varmış bunlar zamanla suların kirlenmesi ile yok olup gitmişler ama daha vakit varken mevcut olanları kurtarmalıyız diye düşünüyorum.

Bir Dost
25-12-2005, 12:58
Merhaba Selim Artık o temiz denizi bulamıyor istanbullular tabiki şu andan sonrası önemli elimizdekilerin değerini bilmeliyiz ama keşke anlatılanlar kadar reel olsaydı herşey yok be arkadaş artık hiç bir yerde en azından istanbulda eskisi gibi değil balık avları bereketi kalmadı mevcut olanları kurtarmalıyız sana bu konuda acayip katılıyorum amaaaa hep lafta kalıyor hep lafta kim ne yapıyor ki koskoca bir hiç buna emin ol çevremizde olan bitenleri bir tiyatro seyreder gibi seyrediyoruz yada seyrediyorum kendi adıma senin yukarıda yazdıklarının her kelimesine hak veriyorum bu konuda o kadar haklısın ki ama üzülerek söylüyorum biz burda sadece soykırım yapıyoruz başka bir şey değil

balıkcı
26-12-2005, 10:20
Balıkcı dostlar turna avında şamandıra ile avlanırken şamandırayı çok uzaklara götürecek bu sistemi sizlere şemalı olarak gönderiyorum.
Sistem çok basit ilk önce rüzgarın arkanızdan estiği bir kıyı bulmanız lazım bu pek zor değil ikincisi yanınızda bulunması gereken bu sistem için balon.
balonu şişirip fırdöndüye bağlayın şamandıranızı suya atın fırdöndüyü,de misinaya takın rüzgarın sayesinde inanamıyacağınız uzaklara gidecektir(Balon) şamandıra, ben bir kere 150 metre kadar bu sistemle yolladım bu sayede büyük bir alanı taramış olursunuz.
Makinada yeterli misina olmasına dikkat edin.

levrek
26-12-2005, 16:13
Selamlar,
Sevgili Dostum Selim in bu tekniğini, açık denizde canlı yembırakması ile avlanırken kullanırım,balonlu takımın tekneden hızla ayrılması,dip avın rahatlıkla yapılmasına olanak verir,faydası çok büyük,sevgilerimle

balıkcı
27-12-2005, 03:06
Balıkcı dostlar sizlere basit hazırlanmış boile yada dip oltasını şemalı olarak gönderiyorum.

balıkcı
27-12-2005, 03:23
Balıkcı dostlar bu boile yada dip oltası biraz daha değişik hazırlanmış bir sistem.

katiti
27-12-2005, 04:28
pardon benim anlamadığım birşey var. birkaç yerde bir boile sözü geçiyor. nedir bu boile? sanırım bu konuda ben biraz cahilim :oha:

balıkcı
27-12-2005, 04:35
pardon benim anlamadığım birşey var. birkaç yerde bir boile sözü geçiyor. nedir bu boile? sanırım bu konuda ben biraz cahilim :oha:

Merhaba mert arkadaşım boile aslında sazan için hazır bir yem ama son zamanlarda çeşitlilik bakımından bir çok tatlı su balığı yakalanıyor bu hazır yemle boile çeşitlilik olarak büyüklük ve koku olarak bir çok çeşitte balıkcılara sunuluyor aynı zamanda kendimizinde yapma olanağımızda var.

katiti
27-12-2005, 16:54
teşekkür ederim :teşekkkür :teşekkkür :teşekkkür :teşekkkür

aserkansatı
27-12-2005, 20:44
Sevgili Mert,boili bizim geçen sezonda güzel sazanlar avlamamızı sağlayan bir yemdir.Ayrıntılı bilgiyi Bilgehan Beyin sitesinden bulabilirsin...[Only Registered Users Can See Links]

katiti
27-12-2005, 23:08
ya aslında bu süper birşey, denizde uygulaması olabilir mi diye düşündüm ama aklıma uygun balık gelmedi:))

rüzgar2
27-12-2005, 23:17
Ben bu yemle ilk kez bu sene avlandım.Ama elimiz boş döndük.Buna alışık olmadığımdan biraz bana birisi bizle kafa yapıyormuş hissi verdi..Ama Sekolar çok sazan aldı bu yemle.Alınanlarda kiloluktu hep..Ama düşünün yuvarlak sakızlar olurdu eskiden onu takıp atıyorsun göle ve bekliyorsun..Balığa sakız verir gibi... :oha: :oha: :oha: :dikkat:

balıkcı
28-12-2005, 07:31
balıkcı dostlar bu şema hangi yemle daha iyi ve çok balık avlanırı sizlere gönderiyorum siz genede en çok hangi yemle verim alıyorsanız onu tercih edin derim ben.

aserkansatı
28-12-2005, 07:48
Aslında böyle bir anket yapabiliriz Selim;Tatlı suda sizce en verimli yem hangisi gibi...Bence cevap belli de...

rüzgar2
28-12-2005, 07:53
Selim haklısın benimde en canlı örneğim Seko ve Oğuzdur.Biliyorum kimse balık tutamazken onlar 3kiloluk 4 kiloluk balıklar tuttular.Burada benim söylediğin sadece amasyada böyle bir yem ilk kez kullanıldı ve bana ilginç geldi....Olay bu...Ayrıcada zahmetli ve masraflı..

balıkcı
28-12-2005, 07:53
Serkan bence bu balığına bağlı mesela mısırla turna avlayabilirmiyiz? yada boile ile yılan balığı.
Ama böyle bir anket tabiki yapabiliriz hatta türkiye dahilinde yakalanmış rekor balıkların bir listesini yapıp sitede başka bir bölüme rekorlar başlığı altında konu açabiliriz.

aserkansatı
28-12-2005, 07:56
Yok abi anlatamadım...Boili için konuşmuyorum ben,genel için konuşuyorum...Yayından turnaya,kefalden sazana hepsinin buluştuğu ortak yemden söz ediyorum...Onu buldurabiliriz bence,çünkü o sihirli yemin tek adı var...

balıkcı
28-12-2005, 08:02
Bu bahsetiğin balıkları göstermiş olduğum şema,da ancak solucan,la yakalayabilirsin derim ben ama turna her ne kadar solucana,da gelirse gelsin, (ki gelen turna,da ufak olacaktır) bence en iyi yemi canlı yemdir(beyşehirli arkadaş kızacaktır ama gerçek bu)

rüzgar2
28-12-2005, 08:02
Serkan bence bu balığına bağlı mesela mısırla turna avlayabilirmiyiz? yada boile ile yılan balığı.
Ama böyle bir anket tabiki yapabiliriz hatta türkiye dahilinde yakalanmış rekor balıkların bir listesini yapıp sitede başka bir bölüme rekorlar başlığı altında konu açabiliriz.

Selim abi ben sana şöyle açıklayım.Siz boiliyi tanımış balıkları avlıyorsunuz.Biz yani arkadaşlarım boiliyi tanıtıp avlıyorlar...Zorluk ve ilginçlik burada

aserkansatı
28-12-2005, 08:05
Elbette haklısın Selim ama solucanın varsa aç kalmazsın abi...Her türlü balığın ufağı da olsa atlıyor ona ve boş çevirmiyor seni...İnan denizde bile isparoz tuttum solucanla...

balıkcı
28-12-2005, 08:09
Serkan peki bulabiliyormusun solucanı her mevsimde yada kendin toplayıp bir yerde muhafazamı ediyorsun belkide yetiştiriyorsundur bunlardan hangisi?

aserkansatı
28-12-2005, 08:11
Bahar ve yaz aylarında bulabiliyorum ama kışın maalesef...Eskiden annemin nane yetiştirdiği kasadan toplardım,sonra naneler kurudu,o iş de bitti... :(

balıkcı
28-12-2005, 08:24
Serkan ben toplayıp muhafaza edebiliyorum zaten ileriki günlerde genel bir yazı yazmayı düşünüyordum bütün yemlerle ilgili.

rüzgar2
28-12-2005, 08:28
Serkan ben toplayıp muhafaza edebiliyorum zaten ileriki günlerde genel bir yazı yazmayı düşünüyordum bütün yemlerle ilgili.
Abi ne olur sinirlenme.Bilgilerini takip ediyor ve Sekoyla gıyabında konuşuyoruz..Çok bilgili diye...Azıcık su katayım ne olur kızma
Abi ne ile besliyorsun yemleri...

balıkcı
28-12-2005, 08:42
Sami bana rahatlıkla sorabilirsin ben böyle şeylere kızmam daha çok memnun olurum sizlere yardım edebilirsem tabiki sizlerdende yardım alabileceğim çok konu var balık avında.
Aslında çok basit yemlemek tabiki bu solucana bağlı ama bizim yağmur yağınca meydana çıkan solucanlar varya onları gazete kağıtlarını ince ince kıyarak. İlk önce bir suda hafifce yıkayıp üstündeki mürekkepler zehirli maddeler gitsin diye sonra kurutup ufak kıymış olduğumuz gazeteleri hafif bir şekilde ıslatarak solucanlara veriyorum tabi başka yemleride var.

rüzgar2
28-12-2005, 08:47
Sami bana rahatlıkla sorabilirsin ben böyle şeylere kızmam daha çok memnun olurum sizlere yardım edebilirsem tabiki sizlerdende yardım alabileceğim çok konu var balık avında.
Aslında çok basit yemlemek tabiki bu solucana bağlı ama bizim yağmur yağınca meydana çıkan solucanlar varya onları gazete kağıtlarını ince ince kıyarak. İlk önce bir suda hafifce yıkayıp üstündeki mürekkepler zehirli maddeler gitsin diye sonra kurutup ufak kıymış olduğumuz gazeteleri hafif bir şekilde ıslatarak solucanlara veriyorum tabi başka yemleride var.

Abi gerçekten mükemmel bir insan ve sonrada balıkçısın...Benim bilgilerimin admini ol moderatörü ol....Süpersin.Takipteyim seni....Turna avlayabilirsek o fotoları sana ithaf edeceğim...İyi geceler...

Taygun KOCABIYIK
29-12-2005, 02:16
Şu solucan kutusu bizim yengeç kutularına benziyor.
Yengeçleri 1 hafta kadar o kutularda yaşatabiliyoruz hele hele deniz suyu varsa yakınlarda ölmez o yengeçler pavurya olur :D

balıkcı
29-12-2005, 17:36
Balıcı arkadaşlar şamandıra avından değişik bir sistemi şemalı olarak sizlere gönderiyorum.
Aslında resimdede görüldüğü gibi bu sistemle Gölge balığı avlıyorlar.

rüzgar2
29-12-2005, 18:03
Ben bu sistemi gölde denemiştim.Yalnız her iki tarafındada büyük şamandıra vardı ve bu şamandıraları gezmesin,gergin dursun diye ağırlıkla sabitliyordum....Misina yerine çamaşır ipi kulanıp köstekleri ona sabitleyip kıstırma kurşunla saldım.Buna denizde pareketa(Doğrumu yazdım) diyorlarmış..Bu sistemi botla gölün ortasına kurdum.....Köstekler 1 metre 1,5 metre uzunlukta farklı farklıydı ve balığın zor olduğu mevsimde 1.5-2 kiloluk sazanlar almıştım...Belki anlatamamışımdır ama şeklini çizip buraya koyarım sizde yorum yaparsınız....

balıkcı
29-12-2005, 18:11
Sami kardeşim senin sistemi,de bekliyorum bize çizip anlatabilirsen arkadaşların daha iyi anlamasını sağlarsın.
benim sisteme gelince bu sistemle mesela akarsuda oltayı akıntıya bırakarak bedeni gergin tutarak ve yavaş,yavaş salarak büyük mesafeleri tarama olanağı doğar,yada akıntıya bırakıp oltayı sabitleriz şamandıra batmayacak şekilde köstekteki yemler akıntıda oynayarak daha cazip hale gelir balıklara.

rüzgar2
29-12-2005, 18:19
Sami kardeşim senin sistemi,de bekliyorum bize çizip anlatabilirsen arkadaşların daha iyi anlamasını sağlarsın.
benim sisteme gelince bu sistemle mesela akarsuda oltayı akıntıya bırakarak bedeni gergin tutarak ve yavaş,yavaş salarak büyük mesafeleri tarama olanağı doğar,yada akıntıya bırakıp oltayı sabitleriz şamandıra batmayacak şekilde köstekteki yemler akıntıda oynayarak daha cazip hale gelir balıklara.
Her iki taraftada aynı şamandıra olursa misinayı gergin tutmamıza gerek kalmayabilir düşüncesindeyim...Güzel bir sisteme benziyor denemek lazım....Mucitlik yapıp bu biraz daha sistemi geliştirebilirim diye düşündüm.Çünkü misina gergin olmazsa(ki olamayacağı yerler vardır) baş taraftaki iğneler batar gibi....Bunu denemedim sadece şu andaki düşüncem...Siz bunu akarsuda kullandınızmı Selim abi....

balıkcı
29-12-2005, 18:31
Evet kulandım ama tek iğne ile şunu eklemeyi belkide önemsemediğim için yazmamıştım burada kontrol altında tutulması gereken beden ,yani balığın ısrıp ısırmadığını bu şekilde bedeni kontrol altında tutup anlayabiliriz.
bu sistemin başka şekilde hazırlanmış olanları,da siteye göndereceğim senin sistemide merak ettim doğrusu bekliyoruz.

levrek
29-12-2005, 18:49
Selam Selim dostum,
dediğin gibi suların ısındığı dönemlerde,daha önce resimlerini yolladığın balonlu takım gibi,rüzgarların kıyıdan denize doğru estiği zamanlarda ,üç kere bu takımı levrek avında kullandım,seyyar paragati takımı olarak.Senin yollamış olduğun resimdeki düzenekten tek farkı ,şamandıra yerine balon kullanmıştım,av saati olarakta sabah şafak sökümüne yakın bir zamandı,takımdan iki kere verim aldım,onarlı iğne kullandım ve iğneleri farklı yemlerle donatmıştım,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK
30-12-2005, 02:40
denizde bu taktikle birçok balık yakalanabilir gibi geliyor bana bilhassa kefal.

balıkcı
30-12-2005, 18:57
Balıkcı dostlar bu şemada sizlere sudak,la ilgili biraz bilgi vermek istedim ama en iyi av şekli sizin avlanıp verim aldığınız şekildir unutmayın bunlar sadece ek bilgilerdir böyle yapmazsanız sudak avlayamazsınız diyemem çünki ben arkadaşlarla balığa gittiğimde arkadaş 15 cm lik bir çapak balığı ile 80cm lik sudak almıştı çapak balığının gövde yapısı yassı ve geniş,dir benim size şemada tavsiye ettiğim balık ise ince yapılı olması, yani en iyi av şekli balığın yakalanan şeklidir.

aserkansatı
30-12-2005, 19:37
Sağol Selim çok güzel bilgiler...Benim nacizane tavsiyem herhangi bir balık hakkındaki bilgilerin,o balığın başlığı altına yazılmasıdır.O başlıkların altına yazarsak ulaşmamız daha kolay olur kanaatindeyim.Çünkü pratik bilgiler bölümü 114 cevap almış.Orada aramamız bulmamız zor olabilir ilerde...Sevgilerimle sadece bir öneri...

rüzgar2
30-12-2005, 20:17
Evet gerçekten güzel bilgiler....Balığın nasıl takılması gerektiğinide öğrendik.(Adamlar bunu bile bilimsel yapmışlar)...Yalnız balıkla fazla değilde genelde solucanla avlanıyoruz....Tabiki balıkla avlananların boyları biraz daha büyük oluyor....Silikon yem hiç denemedim ama bir gün deneyeceğim at çeki seviyorum(Seko sevmez.O şamndıracıdır gölde..).Evet Selim abi bu bilgilere ulaşmak açısından Sekoya katılıyorum....Bunu başlık altında toplamak bizim için verimli olur.Yoksa bu değerli bilgilerin kaybolur....Saygılarımla...

balıkcı
31-12-2005, 02:49
Anlıyorum arkadaşlar haklısınız ben zaten bir gün tek tek balıkların cinsine göre yaşam şekilleri nerelerde bulundukları av şekilleri vs hazırlayıp siteye sunacağım ama bunları hazırlamak çok zaman alıcağı için kısa kısa bu pratik bilgiler köşesinden sizlere yolluyorum.

rüzgar2
31-12-2005, 03:05
Anlıyorum arkadaşlar haklısınız ben zaten bir gün tek tek balıkların cinsine göre yaşam şekilleri nerelerde bulundukları av şekilleri vs hazırlayıp siteye sunacağım ama bunları hazırlamak çok zaman alıcağı için kısa kısa bu pratik bilgiler köşesinden sizlere yolluyorum.
SELİM ABİ MERAKLA VE SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ...BİZİM KIŞIN AVLANMA KONUSUNDA DA BİRAZ BİLGİYE İHTİYACIMIZ VAR..ONU DA BİR BAŞLIK ALTINDA VERİRSEN SEVİNİRİZ...

aserkansatı
31-12-2005, 06:58
Teşekkür ederiz Selim...Tecrübe ve bilgilerini ilgiyle okuyoruz zaten.Yeni gelecekleri de bekliyoruz,sağol dostum...

Bir Dost
31-12-2005, 08:09
Selim merhaba mesajlarını resimlerle süslüyor ve iyi bilgiler veriyorsun oldukça etkileyici bulduğumu dile getirmek isterim paylaşımlar için teşekkür ederim

balıkcı
31-12-2005, 08:16
Sevgili Can balıkcı dostlara yardımım dokunuyorsa bundan mutluluk duyarım herkesi,de bu yardımlar,da bana yardım etmesini isterim eminim seninde güzel yazılarını daha çok okuyacağız bu forumdan.

balıkcı
09-01-2006, 08:01
Sevgili taygun bu alet hem suyun derinliğini hemde suyun sıcaklığını ölçüyor bu aleti misinaya bağlayıp suya atıyorsun alet derine indikce aynı anda sıcaklığı ile derinliği ölçüyor vede hangi metrelerde suyun kaç derece olduğunu kaydediyor sonra sen bu aleti çıkartıp suyun kaç metresinde kaç derece sıcaklık var biliyor ve ona göre avlanıyorsun.
Bu alet 50 euro tabiki bu herkese gelmez ama şamandıra ile,de suyun derinliğini ölçmek mümkün,bunu hazırlayıp sizlere anlatacağım.

rüzgar2
09-01-2006, 08:04
Abi şamandıra ile olanı dört gözle bekliyoruz...Ne aletler var da bizim haberimiz yok... :(

balıkcı
09-01-2006, 08:35
Balıkcı dostlar bu sistemde anlamadığınız olursa bana sorarak öğrenebilirsiniz benim için basit olabilir çünki nasıl çalıştığını biliyorum bu yazıda atlamış olabileceğim yerlerde vardır onun için şemalı anlatımda her zaman soru cevap şekli iyidir.

Taygun KOCABIYIK
09-01-2006, 16:44
yukardaki alet biraz pahallı ama istatistiklere göre hareket edersek eminimki çok güzel avlar yaparız çünki denizdeki 1 santigrat oynama bence balıkları etkiliyor. Şamandıralı yöntem güzel iş yapar şöyle 5 metrelik bir kamış ile ucunda şamandıra olursa güzel ısparoz alınır.

balıkcı
09-01-2006, 21:24
Taygun o şamandıra ile derinliği ölçmek sistemi şemanın altındaki yazıda anlatım var.

balıkcı
15-01-2006, 02:11
Turnanın göllerde mevsime göre yer değiştirmesi suların soğuması ile küçük balıkları takiben derine çekilen turna suların ısınması ile gene sığ sularda av verir bu şemada bu yer değiştirmeyi gösteriyor.

Taygun KOCABIYIK
15-01-2006, 02:50
Turnanın göllerde mevsime göre yer değiştirmesi suların soğuması ile küçük balıkları takiben derine çekilen turna suların ısınması ile gene sığ sularda av verir bu şemada bu yer değiştirmeyi gösteriyor.
selim abi anlaşıldı amasyalı bazı şahıslara illaki turna avlatıcaksın kış aylarında :D

rüzgar2
15-01-2006, 03:19
selim abi anlaşıldı amasyalı bazı şahıslara illaki turna avlatıcaksın kış aylarında :D
Evet Taygun ben yazacaktım ama sen benden önce davrandın...Birde ayıp olur diye yazmak istemedim...Nede olsa Seko kardeşim benim....Ama balık kardeş,abi,arkadaş dinlemez öğrenmesi lazım bunları.... :deli:

Selim abi yarın Samsuna gidiyorum...Tatil dönüşü her fırsatta balığa gidecem ve koyacam resimlerimize turnayı....

Taygun KOCABIYIK
15-01-2006, 04:05
Evet Taygun ben yazacaktım ama sen benden önce davrandın...Birde ayıp olur diye yazmak istemedim...Nede olsa Seko kardeşim benim....Ama balık kardeş,abi,arkadaş dinlemez öğrenmesi lazım bunları.... :deli:

Selim abi yarın Samsuna gidiyorum...Tatil dönüşü her fırsatta balığa gidecem ve koyacam resimlerimize turnayı....
e hadi artık abi hedef koydunuz bir kere başarın şunu.

balıkcı
23-01-2006, 01:29
Balık avında kolaylık

Anıl ÜNALAN
23-01-2006, 01:39
Abi vallaha ben alete güvenmem onun yüzünden bir balık kaçarsa onu yapanı bulmam gerekir oda zor ben kendime güveniyorum ondan iyi bağlayabilirim.Ayrıca o kadar küçük iğne ben hayatta kullanmam..

balıkcı
02-02-2006, 15:16
Balık bulucu kulanmak isteyipte teknesi olmayanlara alternatif bir balık bulucu.

Not:fiyatı 199-249 euro arası

Taygun KOCABIYIK
02-02-2006, 17:08
Selim abi inanılmaz birşey bu ama fiyatı baya iyidir.

Anıl ÜNALAN
02-02-2006, 21:12
Abi sen bunu suya atıp çekiyon takılır koparsa yada bir levrek atlayıp parçalarsa nolcak yedeği bulunuyo mu yoksa kaybolunca o ufak parça işi bitiyomu..

balıkcı
02-02-2006, 21:22
Anıl yedek olarak alabiliyorsun yada sonradan ısmarlayabilirsin ayrıca sağlam bir misinaya bağlarsan bir şey olmaz kanısındayım.

rüzgar2
02-02-2006, 21:48
Selim abi gerçekten güzel bir cihazmış...Neler var neler bizim haberimiz yok... :(

balıkcı
02-02-2006, 22:30
Bu anlattıklarım sadece bir milyonda bir desem acaba abartmışmı olurum bilmiyorum ama daha çok araç gereç var Sami yenileride her geçen gün ekleniyor takip etmek hakikatten zor.

Taygun KOCABIYIK
02-02-2006, 22:39
Bu anlattıklarım sadece bir milyonda bir desem acaba abartmışmı olurum bilmiyorum ama daha çok araç gereç var Sami yenileride her geçen gün ekleniyor takip etmek hakikatten zor.
Peki bu cihazın fiyatı nedir??

rüzgar2
02-02-2006, 22:41
Takip konusunda sen bizden avantajlı ve tecrübelisin (Almanyada bu olaylar biraz daha çok takip ediliyor sanırım)...Biz de seni takip ediyoruz bize uygun (cebimize de tabiki) bir cihaz bulacağız gibi geliyor sayende...

balıkcı
02-02-2006, 22:45
Fiyatını aletin üstüne not olarak ekledim Taygun gene yazayım 199-249 euro arası bunun saat şeklinde olanı 139 euro ama 100 euroya falanda alabilirsin kamışa takılanı 139-149 euro.

balıkcı
02-02-2006, 23:05
Bu kamışa takılan modeli
RF 25e

balıkcı
02-02-2006, 23:06
Bu da saat gibi kola takılanı
RF 35e

balıkcı
03-02-2006, 03:37
Balıkcı dostlar isterseniz kendi özel zokkalarınızı bu şekilde yapabilirsiniz.

Taygun KOCABIYIK
03-02-2006, 05:01
Abi bu yaz türkiyeye yolculuk varsa senden 1-2 malzeme getirmeni istiycem böyle olmuyor bir kuru kuruya balık tutuyoruz yaratıcılık 0
senin elinin altında çok güzel imkanlar var kıymetini bil bence

Anıl ÜNALAN
03-02-2006, 05:08
Abi o maddeyi biz nerde bulcaz türkiyeye gelmemiştir o daha :D:D:D

balıkcı
03-02-2006, 05:15
Anıl bu madde türkiyede var kuyumcular bilmesi lazım yada kalıpcılar.

balıkcı
03-02-2006, 05:25
Abi bu yaz türkiyeye yolculuk varsa senden 1-2 malzeme getirmeni istiycem böyle olmuyor bir kuru kuruya balık tutuyoruz yaratıcılık 0
senin elinin altında çok güzel imkanlar var kıymetini bil bence

Yaratıcı olmak lazım bu buluşu yapanda insan Taygun adam şimdi bu yaratmış olduğundan para kazanıyor mesela bu maddeden hariç burada patatesle bile kurşun döküyorlar anlatırım sonra şimdi işe gitmek zorundayım.

HALDUN YALIMLI
04-02-2006, 17:11
Selim abi ben burada bir polyester almak için ne araştırmalar yapıyorum, sen bize bu güzel teknoloji harkası oyuncakları gösteriyorsun kafayı yediriyorsun bize abi aaaaaahhhh ah :dikkat: Tek kelime ile muhteşem şeyler sağolasın abi bizlerle bunları paylaştığın için.SAYGILARIMLA

balıkcı
09-02-2006, 09:12
Silikon balıklara takılan kurşunlu kancaların şekillerine göre suda yüzme şekilleri.

pashaxyz
10-02-2006, 04:44
valla bu bilgileri ilk kez duyduğum ve öğrendiğim için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum....... :)

balıkcı
10-02-2006, 09:06
Kalıp çeşitleri

balıkcı
10-02-2006, 09:07
kalıp çeşitleri

levrek
10-02-2006, 17:32
Selam Selim,kalıplar harika valla,satış fiyatlarını biliyor musun acaba?Belki imal etmekten daha ucuza gelir kalıp,temin etmek mümkün müdür?

balıkcı
10-02-2006, 18:42
Erol merhaba kalıpların her biri 45 euro bu kalıplar [Only Registered Users Can See Links] de satılıyor.

Taygun KOCABIYIK
11-02-2006, 03:02
Çok güzel kalıplar gerçekten işlenmemiş kurşun ucuz olduğu için hesaplı olur kendi üretimimiz.
Erol abi alırsa ondan kullanırız bizde :D

levrek
12-02-2006, 04:54
Tabiki taygun, hesabıma göre hazır kalıbı almak daha ucuza geliyor,imal etmekden

balıkcı
14-02-2006, 02:29
Bir kaç tane kalıp daha.

balıkcı
14-02-2006, 02:30
Balık avında kulanabileceğimiz çeşitli şamandıralar.

balıkcı
14-02-2006, 02:31
Boile avında kulanabileceğimiz takımlar.

levrek
14-02-2006, 07:00
Selim cim kalıplar bir harika valla,ilk fırsatta siparişlerini vereceğim,Hakuma sağolsun,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK
14-02-2006, 07:42
Selim cim kalıplar bir harika valla,ilk fırsatta siparişlerini vereceğim,Hakuma sağolsun,sevgilerimle
Kurşuna para vermeyiz artık :D

balıkcı
14-02-2006, 23:09

Erol tavsiye ederim dostum bu kalıpların daha çok çeşitleri var bir kaç arkadaş birleşerek bir çok kalıba sahip olabilirsiniz beraberce kurşunları döküp balığa hazırlık yaparsınız kış ayları bu gibi işler için çok uygundur.

balıkcı
15-02-2006, 03:31
Boile kancası hazırlanışını gösteren ingilizce bir şema.

balıkcı
15-02-2006, 03:35
Bu da devamı

rüzgar2
15-02-2006, 08:25
Sevgili Selim abi şimdiye kadar yazdığın her bilgiyi belgelerime kaydettim ama bunu anlamadım ve etmedim...Ne olur bunu Türkçe,ye çevi ve biz yada ben anlayalım...Hatalıysam lütfen uyar...

mozdil
15-02-2006, 17:39
Balık bulucu kulanmak isteyipte teknesi olmayanlara alternatif bir balık bulucu.

Not:fiyatı 199-249 euro arası

Selim Bey,

Bir süredir bu marka ve model konusunda araştırmalar yapıyorum. Şimdiye kadar Türkiye'de kullanan bir kişinin fikirlerini alma imkanım oldu. Yanılmıyorsam Almanya'dasınız sizin veya çevrenizde bu konuda bir tecrübe oldu mu?

turna
15-02-2006, 21:46
arkadaşlar elimde 40 kg yakın hurda kurşun var bunları olta kurşunu olarak değerlendirmek istiyorum.bunların kalıbını yerli olarak imal eden varsa lütfen e.mail atsın sevinirim

balıkcı
15-02-2006, 22:57
Selim Bey,

Bir süredir bu marka ve model konusunda araştırmalar yapıyorum. Şimdiye kadar Türkiye'de kullanan bir kişinin fikirlerini alma imkanım oldu. Yanılmıyorsam Almanya'dasınız sizin veya çevrenizde bu konuda bir tecrübe oldu mu?
Murat Arkadaşım bu balık bulucudan bende almak istiyorum daha karar veremedim çünki bu alet daha yeni sayılır derinliği 30 m ana aletle uçtaki alet arası yaklaşık30 m olmalı yoksa verimi düşüyor bunun için daha karar veremedim yenileri daha uzağa ve daha derine iniyor,beklemedeyim şu an kulanan kişiler çok memnunlar bu balıkbulucudan ama benim için dediğim gibi mesafeleri çok az sen gene iyi araştır o kadar parayı verdikten sonra bir hoşnutsuzluk olmasın.

Taygun KOCABIYIK
16-02-2006, 04:41
arkadaşlar elimde 40 kg yakın hurda kurşun var bunları olta kurşunu olarak değerlendirmek istiyorum.bunların kalıbını yerli olarak imal eden varsa lütfen e.mail atsın sevinirim
Bende sizinle hemen hemen aynı şeyleri düşündüm kendimiz yapabilirmiyiz diye kafamda projeler yapmaya başladım başarıya ulaşabilirsek çok güzel olucak.

balıkcı
17-02-2006, 04:36
Sami kardeşimin isteği üzerine Türkce açıklamalı

rüzgar2
17-02-2006, 17:53
Selim abi çok teşekkür ederim..Ellerine emeğine sağlık...

balıkcı
20-02-2006, 04:24
bu resimli şemada iğneye ekmeğin takılışını gösteriyor.

balıkcı
20-02-2006, 04:29
bu resimde boilieli iğne ile avlanırken boilie nin kurşun sayesinde balığın ağzına takılışını gösteriyor

balıkcı
20-02-2006, 04:31
boilie takımının tamamen kurşunla birlikte hazırlanmış bir çok çeşidinden biri

balıkcı
20-02-2006, 04:32
akar suda bıyıklı balık avı

balıkcı
20-02-2006, 04:33
akar suda şamandıra ile avlanırken ufak bir pratik bilgi

balıkcı
21-02-2006, 22:18
Turna ve sudak avında kulanabileceğimiz çelik telle iki tane üçlü iğne hazırlanışını gösteren bir sistem.

balıkcı
22-02-2006, 03:28
Turna avında kulanabileceğimiz bir şamandıra.

levrek
22-02-2006, 03:46
Selim cim ilgiyle okumaya ve öğrenmeye devam ediyoruz,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK
22-02-2006, 05:10
İnanılmaz güzel şey icat etmiş eden süper düşünce alkışlamak gerek böyle icadı.

balıkcı
22-02-2006, 22:09
Yukarıda göstermiş olduğum çelik tele iki tane üçlü iğne bağlamanın başka şekli, bir tane üçlü ve bir tanede tekli düğümsüz düğümü çelik tele bağlama bağlama.

balıkcı
22-02-2006, 22:10
bu bağlamış olduklarımız çelik tellerle turna yada sudakta kulanabileceğimiz şamandıralı takım.

yasin bayrak
24-02-2006, 21:01
Selam
Ben Iğneleri Bağlanmiş Hazir Takimlarimi Fotoğrafçilarin Verdiği Küçük Albümlerin Poşetli Sayfalarina Yerleştiriyorum.takimlar Birbirine Karişmiyor Ve Aradiğimi Bulmak Kolaylaşiyor.

balıkcı
28-02-2006, 20:34
Martıların denizin üzerinde bu resimde görüldüğü gibi çoğalıp suya dalmaları o bölgede büyük balıkların küçük balıkları kovaladılarını gösterir hemen o bölgeye gidip canlı yem veya suni yemle avlanırsak kim bilir o büyük balıklardan belkide bizde tutabiliriz deniz avında dikkat edilmesi gereken bir hususta martıları takip etmektir tabiki denizde av yapan arkadaşlarda ilave etmek isteyecekleri vardır bu konuda daha geniş bilgi hepimize yarar sağlar.

Taygun KOCABIYIK
28-02-2006, 22:55
Bu martıların olduğu yerde avlanırken dikkat martı yakalamayın bizim başımıza geldi ordan biliyorum.

yasin bayrak
01-03-2006, 02:39
selam
bu martılara kdz.ereğlideki balıkçılar palamut kuşu diyorlar.bu kuşlar tek tek gezerken palamutun yukaru kaldırdığı küçük balık sürülerine yukardan dalış yapmaya başlıyorlar.bu kuşlar oraya çullanmadan palamut çaparisiyle ortalayıp geçerseniz balığa doyarsınız.ama kuşlar çoğalırsa palamutun ağzındaki küçük balıklarada saldırdıkları için palamut 2 dkk da kayboluyor.geçtiğimiz yaz bir günde 180 adet 1 kg üstü palamut yakalamıştık.aaah aaaahh.iğneleriniz keskin olsun..

Anıl ÜNALAN
01-03-2006, 05:37
Bizim burda genelde istavritin veya uskumru yukarı çıkardığı balıkların perşinde olurlar , bir keresinde hiç unutmuyom hava bozuk sayılır arkası sakat gelir diye limanda oturuyoz bu martılar bir yere toplanmış dalıp çıkıyolar amcamın arkadaşı (yılların balıkçısıdır) oraya gidiyoz hadi dedi bastık marşa yürüdük gittik oraya çıkarın uskumru çaparilerini dedi çıkardık başladık akış yapmaya oradan yarım saat bişi tutamadık ondan sonra bir kez yukarı çıkıp tekrar o bölgeden akalım dedik ve akmaya başladık ondan sonra indir bindir istavrit başladı istavrit diyorum hani istanbulluların kraçasına benzemez 3 tane 1.250 gram gelenleri bile var içlerinde nerden baksanız o gün 10-12 kilo istavrit tuttuk.
Yani anlıcağınız bu martılar büyük balığın ürkütüp su yüzeyine çıkarttığı balığı görür gelirler siz bu martıları gördüğünüzde yöreye ve zamana göre aşşağıda hangi balığın hangi balığı korkkuttuğunu tahmin edip ona göre avınızı yapıcaksınız ve eminim iyide verim alıcaksınız...
Saygılar.

balıkcı
06-03-2006, 21:05
tatlı suda balıkavı yapan balıkcı dostlar bu resimde kancaya çeşitli yemlerin takılmasını gösteriyor.

turna
09-03-2006, 04:36
livarı olmayanlar üzülmesin büyük marketlerde satılan portakal fileleri en güzel livar.torba içinse en iyisi eski kot pantolonların paçası

Mehmet Koray 1948 Ankara

balıkcı
09-03-2006, 08:40
Turna avında yem balığına takılacak kanca

iskal
09-03-2006, 19:48
göletlerde yemleme nasıl ve ne ile yapılır? Yemi Kokulandırmak için neler kullanabiliriz.Bilgisi olan kardeşlerimizden faydalanalım.

balıkcı
09-03-2006, 21:19
İlyas abi çok güzel bir soru sormuşsun yanlız bu konuyu istersen tatlısu avında kulanılan yemler bölümüne size cevap olarak yazmaya çalışmak istiyorum çünki pratik bilgiler çok uzun sürdü yemlerle ilgili konularıda eklersek bayağı uzun olacak.

iskal
10-03-2006, 05:28
ilginize teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.

balıkcı
10-03-2006, 05:58
İlyas abi başarı varsa bu sitedeki bütün katılımcı üyelere ait her balıkcı dostumuz katılımları ile zaten başarıyı getiriyor.

balıkcı
11-03-2006, 06:17
Bir yelkenli gibi şamandıranın sizin bulunduğunuz yerden rüzgar sayesinde uzaklaşıp avlandığınız gölün büyük bir bölümünü taramasını istiyorsanız sizde resimdeki gibi karton veya benzer bir parça şamandıraya takarsınız
bu şekil balıkavında rüzgarın sizin arkanızdan esmesi gerek.

balıkcı
11-03-2006, 06:28
Yemli şamandırayı pratik bilgilerde anlatmıştım,bu resimdeki şekli kendimizde yapabiliriz,yuvarlak plastik bir kaba makapla bir çok delik açıp üstten alt tarafa kadar bir plastik boru(yada başka bir malzemeden)alt tarafada 10-20 gr lık kurşuna gene makapla delik açarız plastik borunun geçmesi için böylece av yapabiliriz.

Not:plastik borunun içinden bedeni takıp alt tarafına fırdöndü ile çelik tel.

balıkcı
11-03-2006, 06:30
Buda akarsularda yemli şamandıra

balıkcı
11-03-2006, 06:32
Buda şamandıralı ölü balık sistemi

balıkcı
11-03-2006, 06:34
Tandem kaşığın suyun içinde yapmış olduğu basıncı gösteren bir resim.

iskal
11-03-2006, 18:46
Bir yelkenli gibi şamandıranın sizin bulunduğunuz yerden rüzgar sayesinde uzaklaşıp avlandığınız gölün büyük bir bölümünü taramasını istiyorsanız sizde resimdeki gibi karton veya benzer bir parça şamandıraya takarsınız
bu şekil balıkavında rüzgarın sizin arkanızdan esmesi gerek.
İlkbaharda bu sistemi gölette deneyeceğim.Çok mantıklı. Teşekkürler kardeşim. :D

balıkcı
02-04-2006, 00:43
Uzun bir aradan sonra pratik bilgiler köşesine bu resimli bilgileri yolluyorum bu resimde kamışların aksionlarını gösteriyor.

katiti
02-04-2006, 02:04
Selim Abi elimizdeki kamışın bunlardan hangisine uyduğunu neresinden anlayabiliriz? Buna ilişkin sayısal bir değer vs. var mıdır?

mufi
02-04-2006, 02:28
mert kardeş haklısın bir çok kamışta sadece atarı yazıyor....100/200 vs..

balıkcı
02-04-2006, 02:52
Selim Abi elimizdeki kamışın bunlardan hangisine uyduğunu neresinden anlayabiliriz? Buna ilişkin sayısal bir değer vs. var mıdır?Mert kardeşim kamışı tam olarak aç,sonra arkadaşın kamışın tam ucundan tutsun ve sende havaya doğru kaldırırsan kamışın hangi aksionlu olduğunu anlayabilirsin,yada kamışa makinayı tak misinayı halkalardan geçirt ve misinayı sağlam bir yere bağla sonra kamışı yukarı doğru kaldır sonucu öğrenebilirsin bu sayede.

katiti
02-04-2006, 08:18
tamam abi teşekkür ederim. sanırım kamış alırken de benzer bir deneme ile almak gerekiyor bu konuya dikkat edeceksek. kamışlarda aksiyon değerini tanımlayan sayısal bir gösterge yok herhalde...

mufi
02-04-2006, 15:05
Mert kardeşim kamışı tam olarak aç,sonra arkadaşın kamışın tam ucundan tutsun ve sende havaya doğru kaldırırsan kamışın hangi aksionlu olduğunu anlayabilirsin,yada kamışa makinayı tak misinayı halkalardan geçirt ve misinayı sağlam bir yere bağla sonra kamışı yukarı doğru kaldır sonucu öğrenebilirsin bu sayede.

Selim kardeşim güzel izah etmiş benim yaptıgım şekil şu idi.(.Kamış secerken tabii)
kamışı aldıgın magazanın eni/boyu müsaitse ..kamışı açıp sap kısmından tezgahın üstüne koydum(sabitlemek:tutarak veya sap üstüne agır bir şey koyarak.)
tezgahın kenarından dışarıya (havada/yatay)boşta kalan kısım..makinanın üst tarafındaki el kundagının(Süngerli kısım) tam ortası idi ..yani o orta noktadan itibaren en uca kadar olan kısım yere yatay ve boşlukta..mesela kamış 20/50 gr atarlı .. .sen tezhahtardan 50 gr. kurşun istersin ve bu kurşunu kamışın ucuna bir şekilde takarsın(geici olarak) ve yandan diz çökerek tezgah hizası=göz hizası yapıp sopanın egilimine bakarsın..
tatmin edici ise...parasını verip alırsın..
belki biraz zahmetli ama en azından en saglıklı ve içi rahatlatıcı bir yöntem..
selamlar

balıkcı
07-04-2006, 23:25
Balıkcı dostlar şamandıra ile sazan avında kulanabileceğiniz bir takım yolluyorum.

balıkcı
07-04-2006, 23:45
Balıkcı dostlar turna avında şamandıralı takım.

hrustemoglu
08-04-2006, 01:57
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

balıkcı
12-05-2006, 01:30
Çelik teli ve kancayı bu şekilde takarsanız şamandıralı turna avında şamandıra suyun dibine iner inmez kamışa sarılıp çekebilirsiniz çünki iki üçlü iğneden biri mutlaka takılacaktır balığın ağzına,aynı şeyler dip oltası için de geçerli.

eozsoyeri
13-05-2006, 20:39
Bu başlık rekora gidiyor:) verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

muhabbetci
14-05-2006, 19:42
Üstadım verdiğin bilgileri takip edeceğim elimden geldigi kadarda uygulayacağım.
Yalnız olta teknikleri bizim sularda iş yapar, ama yemler ve yem kokuları sularımızda iş yapmıyor.Yurt dışına çıktığım zamanlar, balıkçılık teknikleri ve malzemelerinin yerini öğrenip gezmeye gayret ediyorum.İtalyada boil' i yapmayı standında ustasından öğrendim.Dönünce uyguladım fakat iş yapmadı.Aynı şekilde Macaristan'ın yemlerini denedim yine iş yok.Eskiye dönüş yapıp hamur' a devam edeceğim.Sezon açılır açılmaz hamur denemesi yapacağım.Bizim sularda alışıla gelmiş kokular var her suyun kokusu değişik.Bunları değiştirdiğimizde eli boş gelmek kaçınılmaz son oluyor.Daha öncede yazdığım gibi teknikleri deneyeceğim.
hoşcakalın,

balıkcı
15-05-2006, 22:50
Önder arkadaşım ben elimden geldiği kadar bu siteye balıkavında bize yani balıkcılara yardımı olcacak her bilgiyi aktarmaya çalışacağım bunların uygulamaları her kişinin kendine kalmış bu olta yapımlarını uygulamaya çalışacağım diye yazmışsınız başarılı olmanızı temeni ederim,yemler konusuna gelince bu konu hakkında bir şey söyleyemeyeceğim çünki ben yaz aylarında Türkiyeye gelince kendi yapmış olduğum yemlerle başarılı oluyorum bu yemler herkesin bildiği yemler iki sene önce Kısık av malzemeleri satılan yerden kalıp halinde küspe alıp bunları un haline getirdikten sonra birazda benim katmış olduğum yemlerle yemleme yaparak avlandım bayağı başarılı oldum 1 satte 40-50 kızıl kanat yakaladım bir kaç gün ısrar edip orada yemleyerek avlansaydım inanıyorum o bölgeden sazan,yeşilsazan ve hatta küçük balıkların orada olduklarından dolayı turna,sudak ve yayın alabilirdim ama vakit kalmamıştı izin bitmişti belki bu sene kısmet olur.

balıkcı
15-05-2006, 23:22
Sudak avında kulanabileceğiniz dip takımı.

balıkcı
15-05-2006, 23:24
Sudak avında kulanabileceğimiz şamandıralı takım.

muhabbetci
16-05-2006, 06:15
Üstadım yılandan korkmam ama yanlış anlaşılmaktan korkarım;
Sizin yazdığınız teknikler ile avlanılan suyun alışılagelmiş yemleme teknikleri birleştirilir ise iş yapar demek istemiştim ben yeniliklere ve tekniklere açığım ava gittiğim zaman bir kamış oltamla devamlı olarak deneme yaparım.
Aman yanlış anlayın ha; sezon açılınca buralarda olursanız organizasyon yapıp tanışma fırsatımızda olur.
Saygılarımla,

balıkcı
16-05-2006, 14:56
Yok Önder arkadaşım ben seni yanlış anlamış değilim sadece yazmış olduğun yazıya bir cevap yazmak istedim bunda yanlış anlama gibi bir şey söz konusu olamaz yeterki yazılarınız devam etsin tanışmaya gelince belki bu sene ama olmazsa gelecekte başka senelerde Allah uzun ömür verirse sitedeki bir çok arkadaş gibi seninlede tanışıp bilgi alışverişinde bulunarak balıkavına bir organizasyonla çıkarız ben inanıyorumki seninde bizlere öğreteceğin bir çok konu vardır balıkavı hakkında balıkavında balıkcıların bilgileri ve tecrübeleri sonsuzdur hiç ummadığınız bir balıkcıdan bir çok değişik sistemler öğrenilir bu gün dünyada bir çok şampiyon sistemlerini yerel balıkcılarla bilgi alışverişinden çıkarmışlardır halende bu sistemler çıkmakta balıkavı anlayacağın tam bir amatör işi tecrübe işi benim sistemlerle kendinizin sistemlerini kombine ederek ve deneyerek başka sistemler çıkarmanız dileği ile.

balıkcı
23-05-2006, 07:31
Sazan avında boilie için köstek yapımında kulanılan 20 metrelik örgü ipi.

balıkcı
23-05-2006, 08:05
Bu köstek için yapılmış kevlar ip sadece sazanda değil aynı zamanda yırtıcı balık avlarındada kulanılıyor.

balıkcı
23-05-2006, 08:07
İşte yırtıcı balıklar için satılan en iyi ve kulanışlı çelik tel 7x7.

balıkcı
23-05-2006, 08:09
Bu lastik gibi misina yan kollarda kulanılıyor yadakurşun ağır gelirde misinayı kopartır diye bedene 10 metre ekleniyor.

eozsoyeri
23-05-2006, 08:10
Selim abi en sonunda buldumbu ipi arıyordum ne zamandır(ilk resimdeki sazan boilie için olanı)..resimi sen çektiysen nereden aldın yazabilirmisin?ya da nereden alabilirim?Çok önemli benim için..

balıkcı
23-05-2006, 08:12
Erdem almanyada bulunuyorum burada balıkavı satan her dükkanda bulunur bu malzemeler senin sormuş olduğun 20 metresi 15 euro civarında.

eozsoyeri
23-05-2006, 08:18
Bende bundan korkuyordum:(neyapalım artık burada örme misina ile denemeye çalışıcam..pahalı birşeyde değilmiş aslında..birgün gelicek bizim ülkemizde de her ürün bulunucak:)teşekkürler Selim abi..

Taygun KOCABIYIK
23-05-2006, 16:19
Erdemcim bu malzemelerin satıldığı mağzalar mutlaka vardır paranı biriktirdiğinde iyi bir arama yaparsan bulabilirsin bence :)
Ben senin için izmirde bir araştırma yaparım cumartesi günü.

eozsoyeri
23-05-2006, 22:49
Süper olur Taygun ben baktığım kadarıyla bulamadım bir de sen bak eğer satılıyorsa bulunduğu bayiiyi bile söylesen burdan alabilirim..para yemek yemem yine biriktiririm:) sağolasın rastgele..

balıkcı
08-06-2006, 13:18
Balıkcı dostlar bildiğiniz gibi yem kabları ile balık avında avlandığımız bölgeyi yemlemek için çeşitli büyüklükte olan kablar var bunların altarnatifini sizlere resimli ve açıklamalı olarak gönderiyorum.

balıkcı
10-06-2006, 23:38
Doğrusu yukarıda belirtmiş olduğum şekilde balıkları yemlemek biraz zor,ilk önce buzluktan çıkartığımız buzlu yemleri suya kadar erimeden muhafaza etmek gerek(İmkansız değil,ama biraz masraflı)

Bu yeni göndermiş olduğum resimlerdeki malzemeler(malzemenin adı PVA) suda 20-30 saniyede eriyor,mesela ipe boilie takıp avlandığımız yere birden fazla yem atabiliriz,aynı şekilde fileye boilie doldurup atabiliriz yada mısır ve benzeri yemlerde plastik torbaya doldurup yemleme yapabiliriz.

Taygun KOCABIYIK
11-06-2006, 09:37
Almanya bu konuda çok ilerlemiş bunları Türkiyede bulmak imkansız gibi. Selim abi sayende böyle malzemelerin varlığını öğreniyoruz buda bizim için bir gelişme sayılır teşekkürler :)

Anıl ÜNALAN
11-06-2006, 10:10
Bizimkilerde daha sapanla yemliyolar av bölgesini :D ee iste gelişmiş ülke olmanın faydaları.

balıkcı
11-06-2006, 16:04
Almanya bu konuda çok ilerlemiş bunları Türkiyede bulmak imkansız gibi. Selim abi sayende böyle malzemelerin varlığını öğreniyoruz buda bizim için bir gelişme sayılır teşekkürler :)
Taygun ilk önce alıcı olması lazım bu gibi malzemelerin ülkemizde satılması için alıcı gidip satıcıdan bu gibi malzemeleri istemeliki satıcıda getirtsin dışarıdan malzemeyi,tabiki satıcılarda bu gibi ürünlerin tanıtımını yapıp satışa geçmeli reklam,tanıtım şart,bedavadan para kazanmak kolayımıza geliyor herhalde halbuki tanıtım yapıp satışa geçseler daha çok kazançlı çıkacaklardır.

balıkcı
16-06-2006, 02:20
Kamış alımlarında bizlere yardımcı olabilecek ek bir bilgi.

balıkcı
18-06-2006, 17:57
Böyle bir sistem hazırlamak çoktandır aklımda idi işleyip işlemeyeceğini bilmiyordum bu gün denedim daha üçüncü atışta bir sis balığı atladı wobblere ve suda wobblerin yüzüşü hiç değişmedi,bende takılı olan bu sbirolino isimli alet yüzen çeşidi türkiyede zargana ve çinekop avı için kulanacağım bakalım denizdede iş görecekmi.

katiti
18-06-2006, 18:56
Selim Abi benzer bir sistem zaten burada kullanılıyor. Zargana topu kullanılıyor o sistemde. Wobbler yerine de silikon balık kullanılıyor. İyi levrekler alındığı oluyor. Bence bu da aynı şekilde işe yarar.

balıkcı
18-06-2006, 20:28
Mert o bahsetmiş olduğun zargana toplarından burdada var ama bu benim göstermiş olduğum aletten üç çeşit var yüzen,ortayüzen ve dalan,zargana topları sadece yüzey için.

katiti
18-06-2006, 20:40
Zaten o alet ayrıca dikkatimi çekti abi ;) :) . Ben sadece benzer bir sistemin denizde iş yaptığını söyleyip, senin de tatilde güzel balık yakalayacağının müjdesini erkenden vereyim dedim :D .

balıkcı
18-06-2006, 21:03
Tabi ağustosta istanbulda boğazda balık olursa,balık işi kısmet işi bakalım Mert kardeşim kısmetimiz olucakmı.

Taygun KOCABIYIK
18-06-2006, 23:08
Selim abi hatırladığım kadarıyla o mevsimde istanbulda istavrit oluyor. Çinekop lüferde olur heralde.Olmasada taa almanyadan Selim abileri gelmiş bi boğaz turuna çıkıp senin oltana selam verirler herhalde :)

Ayrıca ağustosta Lidaki ve çupra iyi av veriyor izmirede bekleriz :)

balıkcı
15-07-2006, 21:28
Çok enteresan bir şamandıra sistemi,gerek sazan gerekse kurnaz ve misinayı hiseden başka balıklar için hazırlanmış bir sistem,bu şamandırayı herkes yapabilir,bir plastik tüp top biçiminde köpük ve sistemin alt kısmına kurşun tel,kurşun tel şamandıranın üst kısmını havaya kaldırması için,stopperlerden uç kısmını yani kösteği ayarlıyabiliriz,yemin suyun üstünde kalabilecek şekilde stopperleri ayarlamalıyız.

balıkcı
15-07-2006, 21:37
Suyun yüzeyinde ekmekle balıkavı yapmak için ikinci şamandıralı sistem.

Anıl ÜNALAN
15-07-2006, 22:35
Çok enteresan bir şamandıra sistemi,gerek sazan gerekse kurnaz ve misinayı hiseden başka balıklar için hazırlanmış bir sistem,bu şamandırayı herkes yapabilir,bir plastik tüp top biçiminde köpük ve sistemin alt kısmına kurşun tel,kurşun tel şamandıranın üst kısmını havaya kaldırması için,stopperlerden uç kısmını yani kösteği ayarlıyabiliriz,yemin suyun üstünde kalabilecek şekilde stopperleri ayarlamalıyız.

Bu takım gerçekten çok güzelmiş eminim çok işe yarar.

balıkcı
16-07-2006, 09:51
Bir başka yüzeyde balıkavlayabileceğimiz sistem.

turna
16-07-2006, 20:31
Selim kardeş, bu sistem hem tatlı suda hemde denizde çok iyi sonuçlar vereceği kanısımdayım, en kısa zaman da deneyeceğim. Ellerine- kılavyene sağlık.

HALDUN YALIMLI
17-07-2006, 08:16
[QUOTE=turna]Selim kardeş, bu sistem hem tatlı suda hemde denizde çok iyi sonuçlar vereceği kanısımdayım

Selim abi ellerine sağlık yine güzel fikirler ve güzel resimler, Mehmet amca sana katılıyorum ve 2. resim denizde biraz farklı olsada mantık aynı kullandığımız bir yöntem. Selim abi resimler için teşekkürler.

levrek
17-07-2006, 09:20
Selim cim,
senin yollamış olduğun fotoğrafdakine benzer takımla Faruk la beraber avlanarak gayet güzel verim almıştık.Takım gayet basit,iğneleri değişmiş bir kıbrıs takımıydı bu.Rüzgar yoksa takım attığın yerde kalıyordu,şayet varsa da istediğimiz gibi sazlıkların oralara doğru kendisi zaten gidiyordu.Yem olarak taş fırın ekmeği idi,sevgilerimle

balıkcı
17-07-2006, 14:17
Bu sistemin yapılış şeklini bu sitede iki yerde belirtmiştim,bu resimdede balığa takılış ve kulanış şeklini görüyorsunuz.

balıkcı
17-07-2006, 14:21
Bu resimde ucuna sinek takılmış sbirolino ile balık avlamayı isteyenlere takımın yapılış şeklini veriyorum,gene balık avında pratik bilgilerde sbirolino ile rapala takımı hazırlayıp vermiştim.

Taygun KOCABIYIK
17-07-2006, 14:48
Şu ölü balık sistemi ile süper mürekkep balığı avlanır.
Fakat ben hiçbir av malzemesi satan yerde görmedim. 10-15 sardalya alsan yarısından fazlasıyla sonuç verir bu sistem diye düşünüyorum :)
Bilhassa hazır satılan rapalaların kafa kısmında iğne olmadığı için ve mürekkep balığıda direk kafaya saldırdığı için kafadaki iğne çok faydalı olur diye düşünüyorum.
Buda bir deniz avcısının bakış açısı :)

katiti
17-07-2006, 17:54
Selim Abi bilgiler yine süper, ellerine sağlık ve teşekkürler.

Ben birşey soracağım. Son verdiğin takımdaki sinek "eight-ring" bağıyla bağlanmış (Türkçe'sini bilmiyorum). Bu bağ yeterince sağlam tutar mı? Yoksa o sadece göstermilik olarak mı konmuş?

Taygun bu sistem mürekkep balığı avlar belki ama 3lü çarpma ile zor. Kalamar rapalasındaki iğne sistemi daha etkin bence...

balıkcı
17-07-2006, 18:11
Mert o sormuş olduğun düğümün buradaki adı doktor düğümü,bu düğüm zaten o sistem için verilmiş sağlamlığına gelince bu sistemle zaten küçük balık avlamak olmalı mesela istavrit

katiti
17-07-2006, 20:32
Tamamdır abi teşekkürler. Küçük balıkta sorun olmaz tabii...