PDA

Tüm Versiyonu Göster : 1800 Yıllık Balıklar

kordelya
20-08-2007, 12:32
Değerli arkadaşlar, saygıdeğer büyüklerimiz,

İskenderun'da devam eden askerlik görevim sırasında geçen hafta sonu yaptığım küçük balık avı kaçamağımı anlatmıştım. Bu hafta sonu çarşı iznimde Antakya'ya (Hatay) gidip Arkeoloji müzesini gezmeye karar verdim. Gerçi bir yanım hep boşver git kıyıya olta at diyordu ama buralara bir daha kim bilir ne zaman gelirim ne zaman görürüm diye düşünüp bastırdım o dürtüyü. İskenderun'dan midibüsle 1 saat süren yolculuğun sonunda Amik ovasından geçip canlı ve neşeli bir il merkezi olan Antakya'ya vardım. Sora sora müzeyi bulup gezmeye başladım. Müze mozaikleri ile ünlü, çoğu M.S. 3. yy.'la tarihlenen mozaik koleksiyonu ile Dünya'da ikinci sırada yer alıyor. Muhteşem mozaikleri izlerken yaklaşık 1800 yıl önce de Anadolu topraklarında yaşayanların kayıkla balık, yengeç, istakoz, kalamar ve ahtapot yakaldıklarını hatta ağ attıklarını tasvir edenlere rastlayınca şaşırdım ve heyecanlandım. Balık tutmasam da yine balıkla ilgili birşeyler bulmuştum :). Orada gördüğüm balıklarla ilgili tasvirlerin bir kısmını sizinle paylaşmak istedim. Konuya ilgi duyanlar buradan ([Only Registered Users Can See Links]) müze ile ilgili Antakya Belediyesinin sayfalarına ve buradan da ([Only Registered Users Can See Links]) Hollandalı bir Türkiye gezginin (Dick Osseman) müze fotoğraflarına ulaşabilirler.
Bu arada yediğim künefenin resmini koymuyorum size işkence etmemek için :)

Saygılarımla.

Okyanus tanrısı ve ağ toplayan balıkçı:
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Yengeç avı:

Yunuslar:

Büyük balığı tanıyan var mı? :)

Taygun KOCABIYIK
20-08-2007, 12:54
Gültekin abi öncelikle gezinden bahsettiğin için ve bizimle bu fotoğrafları paylaştığın için teşekkür ederim. Deniz balıkları bölümüne koydum sanırım en uygun yer burası :)
Ayrıca büyük balık sanırım lahoz :)

mufi
20-08-2007, 17:39
Gültekin teşekkürler resimler ve linkler için..
(künefe sıcaktı dimi...öncesinde kebab vardı dimi birde ayran..)

Anıl ÜNALAN
20-08-2007, 18:13
Voovvh. Gerçekten çok güzel gün geçirmişsin abi balığı her zaman tutarsın ama böle bir müzeyi gezme fırsatını her zaman elde edemezsin..
Gerçekten bizimle resimleri paylaştığın için teşekkür ederiz.Ama künefenin resmini koymaman büyük kabahat :)

Saygılarımla.

Taygun KOCABIYIK
20-08-2007, 18:35
Künefe künefe deyip durmayın yahu ben niye o konuya değinmedim sanıyorsunuz :D bir tarafımız şişecek.

kordelya
21-08-2007, 05:34
Gültekin teşekkürler resimler ve linkler için..
(künefe sıcaktı dimi...öncesinde kebab vardı dimi birde ayran..)

Buralarda kebap dışında birşey yeme şansınız zaten pek olmuyor Muvaffak abi :) Künefeye gelince, sıcacıktı tabii, peyniri de lastik gibi uzuyordu. Canı çeken arkadaşlar (başta Anıl ve Taygun:)) adres verin hemen kargoya vereyim künefenizi :)

ünalmusa
31-10-2007, 16:13
çok sagol eline saglık bizi bilgilendirdin