PDA

Tüm Versiyonu Göster : At-cek Yapan Arkadaslarin Dikkatine!

rokko
31-08-2007, 12:49
Merhabalar,

Balikci arkadaslar eger at-cek avlaniyorsaniz ve makinanizin tambur yanagi ile sarma rulasi silisyum carbur (SIC) degilse sakin orgu misina kullanmayiniz.Cunki makinanizi kisa zamanda hasarlandirirsiniz.Selamlar.

--------------------------
MISTAN BAYER 1949/KUTAHYA

freediver
31-08-2007, 13:27
kusurabakmayin ama ben hicbirsey anlamadim...
Tambur yanagi ve sarma rulasi nedir? Makina nasil hasarlaniyor?SIC genelde kamis yüzüklerinde kullaniliyor saniyordum ben...

selamlar

rokko
31-08-2007, 14:17
Merhabalar,
kiymetli balikci kardesim, soru icin tesekkur ederim.Balik avciliginda ince misinalarin avantajlari anlasildiktan sonra ince misina imalatlarina agirlik verildi .fakat bunlarinda dayanikliligi az oldugundan en son bu orgulu ipler bulundu.Bunlarda kevlardan tutun turlu turlu alasimlar var.Bunlarda cok ince, saglam ve tamburdan acilarak cikmadigi icin ileri atislarda tamburun ilerideki kenarina surterek orasini, cekerkende,misinayi saran kucuk tekerlegi kesiyor.Onun icin oralari bazi makinalarda SIC olarak yapiliyor.Iyi marka makinalara bakarsan oralarinin renginden fark edebilirsin.Selamlar.

---------------------------

Anıl ÜNALAN
31-08-2007, 16:29
Gerçekten güzel bir bilgi teşekkür ederiz..

mufi
31-08-2007, 21:12
Mistan kardeşimizin bahse konu parçaları misinanın sarıldıgı makaranın ön kenarı...demmeki atış sırasında yüzlerce defa sürtünmeden ötürü aşınma yapıyor gerçi ben ilk kez duyuyyorum ama ? duymuş olduk..
birde şusarma telindeki misinanın oturdugu ufacık havşalı burç/kanal.. şimdilerde artık içinde de bilye var bakılmaz ise yagı sertleşiyor ve o makara sabit kalınca 3/5 kullanımda hemen misina kesiyor ama mıstan kardeşimin dediği makinalarda o makara siyah renkli ve aynı malzeme porselen yerine kamış halkalarında da kullanılıyor..
bilmem doğrumu izah ettim??

rokko
31-08-2007, 21:51
Merhabalar,

Sayin mufi kardesim,aciklamalarinla yardimci olmaya calistigin icin cok tesekkur ederim.2005 yilinda dam quick finessa 920,930,940 ve 950 modellerini blinker,twister rapala ve wobler icin ozel olarak aldim.Bunlar 9 bilyali ve ayni zamanda paslanmaz bilyali ve dedigim SIC takviyeli.Ben aslinda bu isi shimanonun 2004 katalogunda gorup ogrendim ama shimanolar cok pahali.2 misli enaz.Bir sene sonra 2005 `te dam bunlari piyasaya surdu.Bu takviyeleri daha sonra daiwa cormoran ve mitchell `dede gordum.Size 2004 katalogunu postalayacagim.Ama daha sonra.Aslinda sitelerindede gorursunuz ama eskisi gibi reklami yapilmiyor.Selamlar.

-----------------------------

BLACK SHARK
01-09-2007, 08:37
Merhabalar,

Sayin mufi kardesim,aciklamalarinla yardimci olmaya calistigin icin cok tesekkur ederim.2005 yilinda dam quick finessa 920,930,940 ve 950 modellerini blinker,twister rapala ve wobler icin ozel olarak aldim.Bunlar 9 bilyali ve ayni zamanda paslanmaz bilyali ve dedigim SIC takviyeli.Ben aslinda bu isi shimanonun 2004 katalogunda gorup ogrendim ama shimanolar cok pahali.2 misli enaz.Bir sene sonra 2005 `te dam bunlari piyasaya surdu.Bu takviyeleri daha sonra daiwa cormoran ve mitchell `dede gordum.Size 2004 katalogunu postalayacagim.Ama daha sonra.Aslinda sitelerindede gorursunuz ama eskisi gibi reklami yapilmiyor.Selamlar.

-----------------------------

Merhaba Mistan abi
sende galiba almanyadasin , benim ilgimi ceken hem yazi Klavuzu ve tanitmis oldugun Markalar , bagzi yerlerde haklisin aciklamalarinda .. yanliz Bu bahsetmis oldugun olay , her Makarayi kapsamiyor ..Ben yillardir shimano ile avlaniyorum , düsünsene bir stella 4000 model makinada , misina materiali yipratiyor .. yerim ozaman o shimanoyu ben , bende 1950 den 2003 kadar envayi kataloglar var , ve büyük hobby koleksionum .. eyer forumumuzda malzemeler kismina girersen benim sunmus oldugum bir takim orada görebilirsin.DAM - finessa - quick - Abu - Mitchell - Penn - Orvis -Hardy bunlar ilgi alanim .

selamlar

mufi
01-09-2007, 10:48
Oh..oh.. markalar cirit atıyor.. deneyimler konuşuyor. ne güzel...
Mistan hocam İmzanda Kütahya yazıyor.. oradamısın yoksa Yasin in dediği gibi yurt dışındamı?? bende merak ettim..
kolay gelsin..

rokko
01-09-2007, 20:41
Merhaba Mistan abi
sende galiba almanyadasin , benim ilgimi ceken hem yazi Klavuzu ve tanitmis oldugun Markalar , bagzi yerlerde haklisin aciklamalarinda .. yanliz Bu bahsetmis oldugun olay , her Makarayi kapsamiyor ..Ben yillardir shimano ile avlaniyorum , düsünsene bir stella 4000 model makinada , misina materiali yipratiyor .. yerim ozaman o shimanoyu ben , bende 1950 den 2003 kadar envayi kataloglar var , ve büyük hobby koleksionum .. eyer forumumuzda malzemeler kismina girersen benim sunmus oldugum bir takim orada görebilirsin.DAM - finessa - quick - Abu - Mitchell - Penn - Orvis -Hardy bunlar ilgi alanim .

selamlar

Merhabalar,

Kiymetli kardesim,sen ust sinif bir marka ve makinadan bahsediyorsun.Benim dedigim donanimlar zaten senin makinanda var.Ve bu gibi yeni teknojilerin onculugunu su anda shimano ve daiwa yapiyor.Bu SIC uygulamalarini artik butun markalar uygulamaya basladi.Hatta digerleri reklamdaki gibi abartmaya basladilar.Birde suna aciklik getireyim.at-cek anlayislarimiz farkli degil ama uygulamalar degisik.Ben su anda Romanyada bir sehirde kaliyorum.Burada adam cuma gunu ogleden sonra sandala biner aksama kadar at-cek yapar.aksam ustu cikip cumartesi sabah hava agarmadan suya girer aksama kadar gene at-cek yapar ogleyin cantasindaki sandovici yer.pazar gunu gene oyle.Bu agir hizmettir.ne makina dayanir ne misina.Hatta 2~3 tane yaninda hazir at-cek takimi vardir wobler rapala degistirirken fazla zaman kaybetmemek icin biraz onu biraz onu kullanir.Yilmak yorulmak yoktur.Bu sekilde avlanan birisi tabiiki pazartesi gunu balik malzemecilerinin yolunu tutar.daha iyi daha kaliteli malzeme aramaya baslar.Balik malzemeleri sanayicileride bu arayislara cevap verebilmek icin her gecen gun bu ihtiyaclara gore kendilerini yeniliyorlar.Yasin kardesim,dusuncelerimiz uyusuyor.daha muhabbetimiz olur zannediyorum.Birazda bulundugum sehirden bahsedeyim.Transilvanyanin ortasinda bir yer.160 000 nufuslu.sehrin ortasindan oldukca buyuk bir nehir geciyor.ayrica 2~3 kucuk nehircik var.Bu sularda yayin, sazan,turna,karagoz,kefal,avat,kizilkanat,saribali k,levrek,sudak,plactika caras alabalik daha ismi aklima gelmiyen bir suru balik var.Sadece olta ile avlanabilirsin.ilk defa gece avlanmak bu sene cikti.ondada bulundugun yerde aydinlatma olacak.Hic bir sekilde yasak avcilik yapamazsin.iceri atarlar.Vali bile olsan kurtulamazsin.Sehrin tamaminda 35 tane gorevli bekci var.kara ve balik avi icin.Benim ayrica kara avciligimda var.30 un ustunde balik avciligi icin golet var.Buralardada para ile avlaniyorsun.Bu goletlerdede sazan sudak,levrek caras gibi baliklar var.Bu goletlerin derinligi 180 cm yi gecmez.Sehrin icindeki akarsularda avlanmak icin balik avciligi ruhsati alman ve her sene aidatini odemen gerekiyor.Bu seneki aidat Turk parasi ile asagi yukari 40 ytl.civarinda.Yalniz dag sularinda yani alabalik ve lipan icin ayri ruhsat ve para oduyorsun.Bilgi olarak sunuda vereyim sehir merkezinde bu sene balik avlamak icin 10 000 in uzerinde kisi aidat odedi.Simdilik buradan bu kadar bilgi.Cok selamlar.

----------------------------

BLACK SHARK
01-09-2007, 21:17
Aynen Mistan abi ..
bende cok belly boat Boot la balik avina ciktim .. hem fly fishing hem normal sahte yemlerle ( Rappala - twister - Jig twister - Blinker - envayi cesit yapay sinekler ve böcekler ..alabalik benim cok sevmis oldugum balik avi , sabahlari , 3 cesit kamislarla cikardik yola , kimi 8-15 gr atarli ufak twister kullanarak tatli su levregi alabilmek icin , günes dogmadan tam hava aydinlanmadan 20gr - 40gr - 3 m cift kamis mesela sportex kamis , shimano Stradic 2000 - 3000 0,22 ile 0,24 mm misina , veya fireline yatego 0,8 -0,12 mm kullanirim , ucunda saglam effzett blinker ve turnalar gelsin derim ... senin demis oldugun gibi , burada elbette hersey ücretli - balik avi hobbysinin sonu yok abi ... hergün yeni yeni ürünler cikiyor ... Pazar cok degisik malzemelerle dolu.
burada 31.12.2007 de av biter taaaa 1.05.2008 e kadar harami yasaktir .diger cok ürüyen beyaz baliklari , yani kizilkanat ve benzeri türler avlanmasi yasak degil. bakalim simdi eylül sonu turnalar basliyor , insallah avlarim.esenkal

selamlar

rokko
04-09-2007, 14:06
Oh..oh.. markalar cirit atıyor.. deneyimler konuşuyor. ne güzel...
Mistan hocam İmzanda Kütahya yazıyor.. oradamısın yoksa Yasin in dediği gibi yurt dışındamı?? bende merak ettim..
kolay gelsin..

Kiymetli kardesim mufi,

Yukaridaki yazi ile herhalde senin sorunada cevap vermis oluyorum.Selamlar.

mufi
05-09-2007, 14:06
Mıstan hoca teşekkürler... vay be bak ne kadar güzel bir uygulama.. yıllık aidat ödüyorsun ama bir çok çeşit balık var ve tutup geriye bıraksanda en azından hevesini alıyorsun.oyalanıyorsun.. bizde bedava ama adam gibi balık ta yok. o da ayrı mesele..zaten doru dürüst kontroldeyok. allaha emanet gider işte.

rokko
05-09-2007, 14:52
Mıstan hoca teşekkürler... vay be bak ne kadar güzel bir uygulama.. yıllık aidat ödüyorsun ama bir çok çeşit balık var ve tutup geriye bıraksanda en azından hevesini alıyorsun.oyalanıyorsun.. bizde bedava ama adam gibi balık ta yok. o da ayrı mesele..zaten doru dürüst kontroldeyok. allaha emanet gider işte.

Kiymetli kardesim Mufi,

Benim bu bahsetmis oldugum yerler tutup birakilan yerler degil.Oralari bir iki yerde var.Oralarda yarisma sahalari.Beynelmilel yarismalar yapiliyor.Benim dedigim yerlerde legal olarak avlandiktan sonra tutabildigin kadar tut.Soyle gunesi arkana alip baktigin zaman yuzlerce balik gorunuyor suda ama gunlerce olta atiliyor yemedimi yemez.Dunyanin heryerinde boyle.Goletlerde daha kolay ve cok tutuluyor.Genelde sazan capagina benzeyen caras baliklari tutuluyor.Her giden en az bir kova tutar.Ben ilk gidislerimde biraz sasirdim.7~10 cm.lik bu baliklari haydi tutup zevk aliyorsunuz ama neden goturuyorsunuz diye kendi kendime epey kritik yaptim.Ama sonradan ogrendim bunlarin cok guzel konservelerini yaptiklarini.Bundan amac kominizm doneminde millet tatillerini buralarda gecirsin yiyecegini tutsun baska islere pek kafa yormasin gibi.Bu benim fikrim ama bazi temaslarimda bunu dogruluyor.Yalniz sunu belirteyim adamlarin konserveleride gercekten cok guzel oluyor.Birgun yeri geldiginde anlatirim.Bu goletlerdeki baligi hemen hemen bir sezonda bitiriyorlar.Ama hemen yaninda korumaya alinmis yedek golet ertesi seneye devreye giriyor.Baligi biten golet `in bakimi yapilip yeniden balik atilarak gelecek seneye hazirlaniyor.Romanya capindaki bu goletler en az 3~500 kadar var.evvelki sene sahislara satildi.Inanilmaz fiatlarla.Nerede ise 1~2 iki apartman dairesi fiatina o da taksitle. Bizde bir tabir vardirya bulup bulup veresiye.Adamini bulan aldi.Ama normal bizim dedigimiz hasta balikcilar buralara baligin derelerde yasak oldugu zaman gidiyor.Dere acildiktan sonra para versen gitmezler.Iste bu balikcilarin nasil avlandiklari yeri geldikce, dilim dondugu kadar sizlerle paylasmaya calisacagim.Cok selamlar.