PDA

Tüm Versiyonu Göster : Herkes yardım etsin lütfen

mufi
06-09-2007, 08:52
Arkadaşlar bir tablo oluşturalım.. bildiğimiz tüm balıkların ülkemizdeki yerel adlarını toparlayıp yeni ve eski tüm arkadaşlarımıza bir bilgi olsun
(akdeniz /ege/marmara/karadeniz deki balıklarımızın bölgesel adları ..ve aynı şekilde iç sulardaki adları)
herkes bildiği kadarı ile yardımcı olsun lütfen..
mesajları bekliyorum..
mesela Kitabi adı çipura... bu balıga ege ve akdenizde başka ne ad verirler
yanına yazalım..
diger bir örnek Gopez/ gupez/kupez/(marmariste Lapa)/ vs..

hadin bakalım iş başına güzel bir tablo hazırlayalaım.. en son bitimde sitemize sabitleriz..en başa latince adını yazarız yanına yöresel adlarını..hatta yurt dışındaki kardeşlerimiz almanca ve ingilizce ve dahi diger dilleride yazabilirler..
şimdiden teşekkürler..

Taygun KOCABIYIK
06-09-2007, 10:16
Aklıma ilk gelen ısparoz oldu :)
ispari-isparoz-ısparoz isimiyle adlandırılır.

Anıl ÜNALAN
06-09-2007, 14:59
Çupura - Çipra - çupra - alyanak - çipura -Bide rastgelsin özel PAŞA.

Rauf
06-09-2007, 15:00
ALANYA yöresi=Aspara-Arap(orfoz)-
GELBOLU=ısparya -kupa(kupez)-Kuyruğu ölü(siyah vatoz)-Pandilli(Eşkine)
Kıllı(pavurya)-Kaca marmara(Mamun)Marmaroz(Cizgili mercan-Mırmır)
İlk aklıma gelenler.

nevzat
06-09-2007, 21:29
Akya=Çıplak; Mürekkep balığı=Sübye; uskumru benzeri bir balığın ismi de olsa bizim bu yörede sarımsı çamur kayabalığına =Kolyos

kordelya
07-09-2007, 05:33
Hemiramphus far ve Hemiramphus lutk (Çomak balığı): Antalya'da Didekli deniyor. Bu adın, değnekli kelimesinin "diynekli" şeklindeki yerel telaffuzundan türediği de bilinir.
Sargocentrum rubrum (Naylon balığı, Ateş balığı):Antalya'da Berber balığı deniyor.
Yaladerma: Antalya'da Çıplak da deniyor.
Sarpa: Antalya'da Sarıkuşak dendiğini çok duydum.
Gopez: Karaburun'da Kupa diyorlar.
İzmarit:Maviye çalan renkte bir çeşidi var bilimsel adını bilmiyorum Karaburun'da Gökçe Balık deniyor.

Antalya'da diğer bazı balıklara verilen adları sağolsun Cumhur (Freediver) "Zarganaya benzer.." başlıklı bölümde belirtmiş.

İlk aklıma gelenler bunlar.

mufi
07-09-2007, 09:29
harikasınız devam... arkadaşlar yanlız yöre isimlerinide ekleyelim ki ona göre tablo oluşturacam

Taygun KOCABIYIK
07-09-2007, 10:22
karaburun denilince aklıma karakupa geldi diğer isimleri fırtına-ıskatarya-iskatari.

Rauf
07-09-2007, 13:35
Gelibolu= Cift kuyruk (papaz balığı) Saksıya geldikce yazıcam:deli:

BLACK SHARK
07-09-2007, 18:57
Burda cok cesit var buyurun bakin bi ..
Muvaffak abi istersen listeyi sen ayarla .

selamlar

[Only Registered Users Can See Links] 0kar%C5%9F%C4%B1l%C4%B1klar%C4%B1.htm

İhtiyar Balıkçı
08-01-2008, 15:28
Edremit körfezi kuzey sahillerinde yosunluk bölgelerde Hanos (Hani) denilen koca kafalı kahverengimsi yosun balığı da denilen bir cins balık var. Fileto çıkarıp kılçıklarını ayıkladıktan sonra un ve yumurtayla kızartınca midye tava gibi oluyor. Samimi söylüyorum eti levrekten güzel fakat gariban balık yakışıklılıktan kaybediyor. Ticari tablalarda bile yeri yok. İri bir ispari mercan gibi güzeldir ama ah o kılçıkları yok mu ?
Yine de yaşasın hanoslar.. Bu balıklar balıkçıların ağlarına bile yakalanmıyorlar..

Rauf
08-01-2008, 16:35
Edremit körfezi kuzey sahillerinde yosunluk bölgelerde Hanos (Hani) denilen koca kafalı kahverengimsi yosun balığı da denilen bir cins balık var. Fileto çıkarıp kılçıklarını ayıkladıktan sonra un ve yumurtayla kızartınca midye tava gibi oluyor. Samimi söylüyorum eti levrekten güzel fakat gariban balık yakışıklılıktan kaybediyor. Ticari tablalarda bile yeri yok. İri bir ispari mercan gibi güzeldir ama ah o kılçıkları yok mu ?
Yine de yaşasın hanoslar.. Bu balıklar balıkçıların ağlarına bile yakalanmıyorlar..
Arkadaşım o cok met ettiğiniz balık hanos buradaki izmirli dostların yakinen tanıdığı ve izmirin kokar bölgesinde oldukca cok cıkan ve bu yüzden (kokar cıprası)!olarak adlandırılan balıktır benim fikrimi sorarsanız komşu balığıdır:)üyelerimizden remzi kardeşimin pek sevdiği balıktır.tekrarında size bol şanslar dilerim.iyi günler rastgelsin.
not= lütfen kontrol panelinizden imza ayarlarınızı yapınız örnek olarak benim veya diğer üyelerimizin imza şekillerine bakabilirsiniz.

paşalı
08-01-2008, 17:32
Benim bildiğim Minakop İzmirde bir iki balıkcı tarafından Elma balığı diye anıldı.Bazı yerlerde ise han balığı.

cemşid
11-03-2008, 11:44
(melanurya=minanür)-(izmaritin mavi çizgili olanına bakla deniyor) Antalya'dan şimdilik bu kadar...

cemşid
12-03-2008, 14:51
mandagöz mercan=karpuzcuk

polmurat
26-03-2008, 18:58
Tatlı su kefali=şaput(Batman yöresi)