PDA

Tüm Versiyonu Göster : Lambuka yasağı.

Rauf
14-09-2007, 07:38
amatör balıkcı arkadaşlarım biliyorsunuz lambuka balığı avı bu sene yasaklanmıştır 37 nr li sirkülerde. Amatör balık avı sitelerinde gezerken cok ilginc bir yazı gözüme carptı hemen kopyalayıp sizler ile paylaşayım dedim.Haberi yazan arkadaşada burada teşekkür etmeden olmaz teşekkürler
Hakan başaran arkadaşımız.

--------------------------------------------------------------------------------

Sevgili dostlar Rastgele-der (Amatör Olta Balıkçıları Derneği) başkanı Sayın Tarık Ersal beyin K.K.G.M lüğüne şifahi başvurusu ve zaman içinde yapılan bireysel başvurular sonucu K.K.G.M lüğün bu kararı alırken GFCM (Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu) kararlarını uyguladığını GFMC de lambuka ile ilgili karar metninin Ticari Balıkçılık için alınan yasağın zaman yasağı ile sınırlı olduğundan yapılan yanlıştan dönülerek Sirkülerde düzenleme çalışmalarına başlandığını yakın zamanda bir tebliğ
ile bunun bildirileceğini belirtmek isterim.Fakat ticari avcıya 01 Ocak - 14 Ağustos
arasında yasak olacak.Amatörlere bir sınırlama olmayacak.Şimdiden tüm lambuka avcılarına hayırlı olsun.
Aşağıda akdenizde gelişimini tamamlamış okyanusa acıldıktan sonra avlanmış bir lambuka balığı.
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

discus
14-09-2007, 16:36
değerli bilgin ve emeğin için teşekkürler abi

mufi
14-09-2007, 17:25
arkadaşlar ahmetbeyli/yoncaköy den gümüldüre.. sahillerde müthiş lampuka geziyor. kefaller+ınce zarganalar ok gibi fırlıyor....
(tutun diye sölemedim haaa..)

Taygun KOCABIYIK
14-09-2007, 17:35
Muvaffak abicim sen ayaklandın balığa bile gider oldun bunları söylediğine göre :)
Rauf kaptanım akşamda görüşmüştük bu konuyu tekrar teşekkür ederim bilgilendirdiğin için.

mufi
14-09-2007, 19:11
haber geldi gümüldürden Hüseyin adında bir arkadaştan...ben aradım hal hatır vs konuştuk..
bu arada bademlerde kefal kaynıyormuş.. onun haberide geldi..kiloluk topanlar..
ilğililere duyurulur...

Anıl ÜNALAN
14-09-2007, 19:36
Teşekkür ederiz rauf kaptan bilgilendirdiğin için sağolasın ;)

kordelya
14-09-2007, 19:52
Rauf abi, metinde amatör avcılara yasak yok diyor ben mi yanlış anlıyorum? Hani avlıcağımdan değil de merak ettim. Olur ya denk gelir...

ünalmusa
14-09-2007, 22:28
bılgılerın ıcın tesekkurler

Rauf
14-09-2007, 23:04
Rauf abi, metinde amatör avcılara yasak yok diyor ben mi yanlış anlıyorum? Hani avlıcağımdan değil de merak ettim. Olur ya denk gelir...

yok öyle değil bu yanlışlıktan dönüleceğinden bahsediyor hali hazırda yasak

kordelya
15-09-2007, 11:20
yok öyle değil bu yanlışlıktan dönüleceğinden bahsediyor hali hazırda yasak

Sağolasın abi, bu askerlikte okuduğumu anlama kabiliyetim azalmış galiba :)

Rauf
16-09-2007, 17:16
Sağolasın abi, bu askerlikte okuduğumu anlama kabiliyetim azalmış galiba :)

Yok yaa olurmu öyle şey bizde neleri anlıyamama durumu varda belli etmiyoruz:)

Egeli
30-09-2007, 02:12
Daha bugün bAlık haline gittim..
Lampuka kaynıyor..
Üzerlerine akya - kofana yazıp millete satıyorlar...
Bimeyen da aaa bak akya aldım diyor...:oha:

Rauf
30-09-2007, 07:44
Daha bugün bAlık haline gittim..
Lampuka kaynıyor..
Üzerlerine akya - kofana yazıp millete satıyorlar...
Bimeyen da aaa bak akya aldım diyor...:oha:

Mehmet kardeşim maalesef bütün balık halerinde böyle şeylere rastlanıyor ya olması gerekenden ufak ya yasak olan balıklar var dediğin gibi.maalesef böyle yasaları cıkaranlar nedense kontrol makenizmasınını kuramamış!!! halbuki gayet basit bunun icin ayrıca yetkili bir birim kurmaya gerek yok belediye memurlarını biraz eğiteceksin yasa kuralları ve balıklar konusunda ,sonra balık halinde satana ceza kessen bile yeter.bırak tutanı niye cünki bu balığı tutandan ceza yerim diye balık halindeki dükkanlar almıcak oda satamıcağı balığı tutamıcak mesele bu kadar basit.Sana bir misal vereyim saka kuşu vardır evvelkden bolca yakalanır ve her yerde satılırdı kafeslerde ötücü kuş olarak beslenir veya orada burada azat kuşu olarak satılırdı.halbuki koruma altında olan bir kuştu bakın bakalım şimdi varmı?yok niye candarma yakalayanın peşine düştü belediyede satan dükkanlara yazdı cezayı aha şindi adam almıyor kuşu niye satamıyo yakalanırsa yiyor cezayı işte bu kadar ama yapıcak adam gibi adamlar lazım.selamlar.

avcı
30-09-2007, 21:25
siz bir de antalyada sabah yeni limandaki mezatı börün. büyük,küçük gözünün yaşına bakmadan altı okka ne varsa denizde toplayıp geliyorlar. onun için bence balıkçılık oltayla tek tek yapılan avdır.zira balıkla mücadele ederken ona kaçma şansı da veriyoruz.ya trollerde öylemi. dipte ne varsa topluyor.balık yuvasını dağıtıyor.bence her hayvanın yaşam hakkı vardır. ben buna hürmet ederim.balıkçılık budur.herkese saygılar.aoltanız elinizde,heyecanınız kalbinizde daim olsun.

Egeli
02-10-2007, 02:46
Rauf abi dediklerine aynen katılıyorum..
Kesinlikle herşey denetimde bitiyor. Bu da ülkemizin acı gerçeği çünkü her konuda böyle malesef.. Umarrım bu durum değişir.. bunun için de bence eğitim çok önemli...
Hepinize rastgelsin..

Anıl ÜNALAN
11-10-2007, 14:45
Aşırı lampuka akını var her yerde lampukaya rastlanıyor.Taygunla benim karataşta kıyıdan 20 mt den daha bile az mesafede gördüğümüz bile oldu.Güzelbahçe limanda millet illallah dedi artık her levreğe sırtı çekenin sırtısına her kolyoz avcısının zokasında bir lampuka oluyor ve her balıkçı tezgahında 10 ar 20 şer balıklar oluyor.Nerede bu yasak hani nerede sirküler alıcı öldürmüyolar ki avcı avı kessin.Bu konuda yapılabilicek birşey yok sanırım sonuçta bu ülkede Sirkü yasası var ama ilgili hareketleri yapan yok.

Saygılar..

Rauf
11-10-2007, 17:41
Evet anıl işte bütün problemler buradan kaynaklanıyor yasa cıkartıyoruz takibi hak getire.her şeyimiz yarım ama her şeyimiz yarım tamamlanmasıda iş işten gectikten sonra oluyor maalesef.

Taygun KOCABIYIK
11-10-2007, 19:23
Birde lampukaları lüfer diye satıyorlar tanesi 2 ytl gırgırlar kökünü kazıyor ama amatörün tutacağı 3-5 lampuka yasak.

ADNAN
12-10-2007, 23:07
Rauf abi aynen lambuka yasaklar listesine yanlışlıkla yazılmıştır, bilgisini bugün kuzenimden öğrendim, kuzen su ürünlerinde prof. yanlışlıkla yazıldı ama yasak yine yasaktır diyor;) ama yasaktan kalkacak diyor.

Rauf
13-10-2007, 05:05
Rauf abi aynen lambuka yasaklar listesine yanlışlıkla yazılmıştır, bilgisini bugün kuzenimden öğrendim, kuzen su ürünlerinde prof. yanlışlıkla yazıldı ama yasak yine yasaktır diyor;) ama yasaktan kalkacak diyor.
Evet doğrudur bende daha evvel bu bilgiyi almıştım.

apikoreef
31-10-2007, 00:04
Zaten Lambuka gibi yırtıcı bir balığın korunmasındaki mantığı hiç bir zaman anlayamadım.

Tatlısu Levreği, Turna, Gökkuşağı Alabalığı gibi diğer türler üzerinde baskı kuran yırtıcıların avlanmasını özellikle teşvik edeceksiniz ama Lambuka gibi yüzen herşeye saldıran bir balığı koruma altına alacaksınız. Üstelik bütün dünya bu balığı avlarken bu korumayı yapacaksınız.. Maalesef pek mantıklı değil.

Eğer yanlış görmediysem yeni sirkülerde av yasağı kalkmış görünüyor. Eğer balığı tanımayan birileri geçen yıl hata ile yazdıysa da bu sene bu hata düzelmiş.

İnşallah bu tür yasal düzenleme işini yapanlarla gerçek bilgiyi daha sık bir araya getirmek mümkün olur da, ileride bu tür konulara gereksiz enerji harcamayız.

Artık yasak kalktığına göre, oltacılara mükemmel deneyimler sunan, avlanması son derece zevkli olan bu mücadeleci balığın huylarını ve avlanma yöntemlerini tartışabiliriz..

fisher1968
14-11-2007, 18:37
yanlışı geçte olsa faketmişlerya ne mutlu....bu arada EŞKİNA yasağıda kalktı yanılmıyorsam...

Taygun KOCABIYIK
14-11-2007, 18:44
37/2 de yasak kalktı İsmail abi eşkina serbest.

fisher1968
19-11-2007, 11:18
37/2 sirkülerde amatörlere lambuka yasağı devam ediyor ya!!!Buna ne demeli...
ticari amaçlı 1/1 teblğde de avla,sportif amaçlı 37/2 de lambukayı yasakla..EH BİZDE TUTAMADIĞIMIZ BALIĞI TUTMAYIZ OLUR BİTER ...

Rauf
19-11-2007, 12:17
37/2 sirkülerde amatörlere lambuka yasağı devam ediyor ya!!!Buna ne demeli...
ticari amaçlı 1/1 teblğde de avla,sportif amaçlı 37/2 de lambukayı yasakla..EH BİZDE TUTAMADIĞIMIZ BALIĞI TUTMAYIZ OLUR BİTER ...

İsmail hemşerim bu konuyla ilgili daha evvel yazdığım mesajın linkini veriyorum inceler isen aydınlanırsın selamlar
[Only Registered Users Can See Links]

La-TraViaTa
04-12-2007, 10:12
Lambuka avını seven dostlara bir müjdem var
37/2 nolu sirküler 2 maddede değişiklikle 2007/44 sayılı 1/2 numaralı tebliğ adıyla resmi gazetede yayınlandı ve lambuka artık serbest.
[Only Registered Users Can See Links]
Ayrıca bu tebliğde tırıvırı ile ilgili de değişiklik var bir göz atmanızı tavsiye ederim.

ADNAN
07-12-2007, 20:03
Lampukayı yakalayanı gördümde sanki koyun kesmiş kasap gibi kan fışkırtıyor hayvan ;)

level
01-01-2008, 09:27
bende bir tane tuttum lambuka,gerçekten ortalık kan gölüne döndü zaten salsamda yaşayıp yaşamayacağı meçhuldü bende bırakmadım,yasağın kalkmasına sevindim.
sudan çıkarırken kafa tutar gibiydi balık,biraz pisiko galiba