PDA

Tüm Versiyonu Göster : bu ne balığı ?

necobey
15-09-2007, 20:06
[Only Registered Users Can See Links]

denizde dip oltasıyla yakaladım vüzudu mavi çizgili kaya balığına benziyor ama değil yayın gibi yüzgeçleri var

eve getirdim tatlı suya koydum yine ölmedi başka resimlerini çekeyimde bi bakın

ünalmusa
18-09-2007, 20:37
ılkdefa boyle bırsey gordum bende merak ettım evrım gecırmıs falan olmasın

Taygun KOCABIYIK
18-09-2007, 21:09
Konuyu gözümden kaçırmışım :) Bu bildiğimiz kaya balığı vıcık vıcık :)

necobey
18-09-2007, 22:52
kaya balığını biliyorum ondanda tuttum abi inanması güç ama inanan inansın bu balığı ve diyer 3 balığı buzluğa koydum 2 saat durdu çıkardım kemik gibi sert olmuşlar bi su koyayımda temizliyeyim dedim ama oda ne o cins balık hiç bişey olmamış gibi canlandı yüzmeye başladı baktım öleceyi yok attım sokağa kediler yedi balık aynı yayına benziyor çenesinin altında iki tane bıyığı var

Taygun KOCABIYIK
19-09-2007, 00:37
Abi kömürcü kayası dedikleri cins bu sanırım isimlerini tam bilmiyorum ama hepsini tutmuşluğum vardır. İster istemez denk geliyorlar birde yeme atladığında hiç hareket etmiyor olta boşu boşuna denizde bekliyor ona sinir oluyorum :)

discus
20-09-2007, 22:15
renklere ve kuyruk yapısına bakıldığında bildiğimiz kaya balığına benzemiyor.hele ölmemesi çok garip...inşallah bilenimiz vardır.paylaşımın için teşekkürler hocam..

legend1907
18-10-2007, 18:06
kaya balığını biliyorum ondanda tuttum abi inanması güç ama inanan inansın bu balığı ve diyer 3 balığı buzluğa koydum 2 saat durdu çıkardım kemik gibi sert olmuşlar bi su koyayımda temizliyeyim dedim ama oda ne o cins balık hiç bişey olmamış gibi canlandı yüzmeye başladı baktım öleceyi yok attım sokağa kediler yedi balık aynı yayına benziyor çenesinin altında iki tane bıyığı var

buzlukdan cikarip canlanmasi ilginc desene kediler taze balik yedi :P

cumhur
18-10-2007, 18:25
nejdet kardeş balığı keşke atmayıpta ,üniversiteye götürseydin,küresel ısınma nedeniyle ,denizlerimize çok değişik balıklar geldi onlardan biri olabilir,yinede resimlerini üniversiteye yollayıp ,öğrenep bizleride haberdar edersen memnun olurum. rastgele.

covamad
31-10-2007, 08:46
Sığlıklarda,taşlarda,iskele ayaklarında,denize inen merdivenlerde dolaşır,adı;
Horozbina dır.Vücudu sümüksü kaygan bir salgı ile kaplıdır;yenmez ve ticari
bir değeride yoktur. Rastgelsin.

harundogan35
08-04-2008, 12:10
ben bu balığı bi belgeselde izlemiştim ama o belgeseldeki balık tatlı suda yaşıyordu bu balıklar yazın kuruyan ve bahar aylarında yağmurla dolan göllerde yaşıyorlar yazın göl kurumaya yüz tuttuğunda bu balık kendini balçık olmuş kumun içine gömüyor ve toprak tamamen çoraklaşssa bie toprağın yaklaşık olarak 30 ila 50 santimetre altında kendilerini yarı ölü biçimde muhafaza edebiliyor ve aynı bölgeye yağmur mevsiminde yağmur düşünce göl tekrar oluşuyor ve balık kendini dışarıya çıkarıp tekrar üremeye geçiyor ve o bölgede tekrar ekolojik dengenin bir halkası olarak yaşamlarına devam ediyorlar ve bu döngü içerisinde bu hep böyle gidiyor bende ilk izlediğimde büyük bir hayrete düşmüştüm hatta belgeselin sunucusu bu balıkların birini kuru toprağın altından çıkarıyor ve yaklaşık 20 dakika suda beklettikten sonra tekrar hayata dönşünü canlı canlı görüntülüyor buda RABBİMİN akıl almayan mucizelerinden biri tabi dediğim gibi bu balık tatlısudaydı ama denizdede bu türde bir canlı olduğunu bilmiyorum ama bu olaya şahit olduktan sonra ona da rahatlıkla inanıyorum

selimlee
11-05-2008, 21:34
ben bu balığı bi belgeselde izlemiştim ama o belgeseldeki balık tatlı suda yaşıyordu bu balıklar yazın kuruyan ve bahar aylarında yağmurla dolan göllerde yaşıyorlar yazın göl kurumaya yüz tuttuğunda bu balık kendini balçık olmuş kumun içine gömüyor ve toprak tamamen çoraklaşssa bie toprağın yaklaşık olarak 30 ila 50 santimetre altında kendilerini yarı ölü biçimde muhafaza edebiliyor ve aynı bölgeye yağmur mevsiminde yağmur düşünce göl tekrar oluşuyor ve balık kendini dışarıya çıkarıp tekrar üremeye geçiyor ve o bölgede tekrar ekolojik dengenin bir halkası olarak yaşamlarına devam ediyorlar ve bu döngü içerisinde bu hep böyle gidiyor bende ilk izlediğimde büyük bir hayrete düşmüştüm hatta belgeselin sunucusu bu balıkların birini kuru toprağın altından çıkarıyor ve yaklaşık 20 dakika suda beklettikten sonra tekrar hayata dönşünü canlı canlı görüntülüyor buda RABBİMİN akıl almayan mucizelerinden biri tabi dediğim gibi bu balık tatlısudaydı ama denizdede bu türde bir canlı olduğunu bilmiyorum ama bu olaya şahit olduktan sonra ona da rahatlıkla inanıyorum
arkadaşım dediğim balığın başka bir belgeselinide ben izlemiştim.adamlar sulu toprakmı desem ne desem acayip biyerde çok yavaş yürüyerek önlerine olta atyorlar ve bu balıklardan tutuyorlar.çok ilginç ti toprağın yağmur suyuyla baya bi ıslandığını düşünün öyle biyerde yürüyorlar ve olta atıyorlar çok şaşırdımEn ilgin ci şu o killi gibi duran çamurdan kalıplarla tuğla benzeri bi yapı malzemesi yapıyorlar ve ev ypıyorlar bir süre sonra yağmurlar başlatınca evin duvarlarından balıklar fışkırıyo teker teker evden çıkarak doğdukjları yere doğru gidiyorlar...:oha:

cihanakdemir
20-05-2008, 16:36
horozbinaya benzettim ama tam olarak da görülmüyor resimde. duyduğum kadarıyla horozbinalar çabuk ölmüyormuş. ordan yola çıkarak horozbina dedim

necobey
21-05-2008, 21:32
[Only Registered Users Can See Links] buymuş

ama benim tuttuğum bu deyil

cemedz
28-08-2009, 20:23
evet ben ce de horozbina bu

lüfer_katili
29-01-2010, 00:21
horozbinha tatlı su veya denizsuyunda rahatlıkla yaşayabilir yaz aylarında denize karışan dere ve göllerde bu balığa rastlamak mümkün rastgelsin

harundogan35
30-04-2010, 17:34

abi öldüm gülmekten yaaa :):):):) baktım ölmüyo attım kedilere puhaha abi birazdaha bekletip yine deneseydin ya seni yicek değil ya:)

Yağız DEMİR
30-04-2010, 21:50
bu balıgı bende ılk defa goruyorum unıversıteye goturup ogrenmekte fayda var derım

ukg79
30-07-2010, 17:12
banada böyle bi balık denk gelmedi ve görmedimde.

olta123
13-09-2010, 08:58
Bence kaya balığı zaten kaya balığının sayamıycağımız çok türü var

pendikli balıkçı
15-09-2010, 02:44
Bu balık bildiğimiz aramızda sümüklü diye tabir ettiğimiz bir çeşit kaya balığıdır.Üzeri sümüğümsü bir mukoza tabakası ile kaplıdır.

miraccc
25-01-2011, 23:10
Arkadaşlar bu balığın adı Blenniidae (horozbina) dır. Horozbina ailesi içinde tam 345 ayrı tür vardır.Türkiye sularında tam 18 tür horozbina balığı yaşar.En çok bilinen türleri Kelebek Horozbina (Blennius ocellaris),İbikli Horozbina (Salaria Pavo),Bantlı Horozbina (Parablennuis gattorugine),Çizgili Horozbina (Parablennuis Rouxi) ve Kahküllü Horozbina'dır (Parablennuis Tentacularis).Türkiye sularında en çok Çizgili Horozbina'ya rastlanmaktadır.Ege ve Akdeniz'de yaşayan horozbinaların boyları 3.5 ile 17 santimetre arasında değişmektedir.Bu balıklar diplerde taş oyuklarına kurdukları yuvalarında yaşarlar.Yuvalarını kaya ya da taşın altını oyarak oluştururlar.Yuvasını sadece beslenmek için terkeden horozbinalar fazla uzağa gitmeden yuvasının etrafında avlanmaya çalışır.Ortalama 6-7 yıl yaşayan horozbinalar deniz solucanları ve küçük deniz kabuklularını yiyerek beslenir.Yeşil,kahverengi ve siyah gibi,çevrelerine uyum sağlayan renklere sahiptir.

emrah84
11-02-2011, 18:18
arkadaşlar eskiden kayabaşı gölünden balık tuttum canlı canlı eve götürdüm buzluğa koydum buzluğa koyduktan sonra çıkardım suya koydum halen canlı duruyordu böyle şeyler başına gelen yazsın cvb bir de bu balığın ismini bilmiyorum

ersandevrim
25-03-2011, 15:50
ben boğazda bu balıktan yüzlerce yakaladım...beykoz civarında dalyanıın etrafındaki çekek yerlerinde sazlıkların içinde,yakınında bi dünya vardı..Üstü yapış yapış kaygan..HOROZBINA :)

halgo
04-12-2011, 21:31
Ayni baliktan 1 tanede bu sabah Alanya da ben yakaladim,
Balik hala olmeyince merak ettim, bu nasil bir kaya baligidir diye. Google da araken buraya geldim.
Bakalim sabaha kadar dayanabilecekmi.

MAVİ FENER
05-12-2011, 18:03

denizde dip oltasıyla yakaladım vüzudu mavi çizgili kaya balığına benziyor ama değil yayın gibi yüzgeçleri var

eve getirdim tatlı suya koydum yine ölmedi başka resimlerini çekeyimde bi bakın

Bu balık Horozbina balığının bir türüdür. Resimden anlaşıdığı kadarıyle....