PDA

Tüm Versiyonu Göster : asker balığı yenirmi

batu
30-09-2007, 08:26
Arkadaşlar asker balığı yada hırıstiniyan balıfı vayanaylon balığı bu balık hakkında biği sahibi olanvarsa lütfern yardım bu balık yenirmi?:oha:

mufi
30-09-2007, 09:23
:soru: Arkadaşlar asker balığı yada hırıstiniyan balıfı vayanaylon balığı bu balık hakkında biği sahibi olanvarsa lütfern yardım bu balık yenirmi?:oha:

batuhan bu ismi ilk kez duydum resim felan varmı biraz daha detay verisen yardımcı oluruz..

bambul
30-09-2007, 16:00
Asker balığı ya da Hindistan balığını (SARGOCENTRON RUBRUM) kastediyorsanız kesinlikle yemeyin. Adından da anlaşıldığı gibi Hint Okyanusu kökenli olan bu balık, ZEHİRLİDİR. Aşağıya bir resmini ekledim:

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

ünalmusa
30-09-2007, 19:05
ılk defa duydum ve gorduk kardes tesekkurler

batu
01-10-2007, 10:08
evet balık bu aynen internette araştırdım fakat hakkında detaylı bilgi bulamadım. bilgilerinize teşekkürler.

Rauf
02-10-2007, 11:47
Bu balığa buradada naylon balığı deniyor zehirli olduğuna katılmıyorum zira defalarca tarafımdan tüketildi aman aman etinin pek bir özelliği yoktur pulları serttir temizlemede biraz güclük cıkarır.bu balık hakkında internette bir sayfa buldum ingilizce olduğu icin anlamıyorum ingilizce bilenler burada zehirli veya zehirsiz diye bir bilgi bulurlarsa bildirsinler bende merak ediyorum şimdi.
[Only Registered Users Can See Links]

bambul
02-10-2007, 13:24
Bu balığa buradada naylon balığı deniyor zehirli olduğuna katılmıyorum zira defalarca tarafımdan tüketildi aman aman etinin pek bir özelliği yoktur pulları serttir temizlemede biraz güclük cıkarır.bu balık hakkında internette bir sayfa buldum ingilizce olduğu icin anlamıyorum ingilizce bilenler burada zehirli veya zehirsiz diye bir bilgi bulurlarsa bildirsinler bende merak ediyorum şimdi.
[Only Registered Users Can See Links]
Aslında benim verdiğim bilgiyi düzeltmem gerek. Verdiğiniz linkte balığın zehirli olduğu yazıyor. VENOMOUS kelimesi, balığın savunma amaçlı zehirli olduğunu (yani canlıyken dikeniyle, vb. zehir aktardığını) belirtiyor. Bir de POISONOUS ibaresi var ki bu da Türkçe'de zehirli demek, ancak balığın tüketilmesi(Örneğin balon balığı) gibi durumlarda zehirlenildiğini gösteriyor.

Demek ki benim yukarıda yazmış olduğum YEMEYİNİZ uyarısı sanırım yanlış, siz de kanıtlamışsınız zaten :D Afiyet olsun.

Rauf
02-10-2007, 16:50
Aslında benim verdiğim bilgiyi düzeltmem gerek. Verdiğiniz linkte balığın zehirli olduğu yazıyor. VENOMOUS kelimesi, balığın savunma amaçlı zehirli olduğunu (yani canlıyken dikeniyle, vb. zehir aktardığını) belirtiyor. Bir de POISONOUS ibaresi var ki bu da Türkçe'de zehirli demek, ancak balığın tüketilmesi(Örneğin balon balığı) gibi durumlarda zehirlenildiğini gösteriyor.

Demek ki benim yukarıda yazmış olduğum YEMEYİNİZ uyarısı sanırım yanlış, siz de kanıtlamışsınız zaten :D Afiyet olsun.

Sağ ol noyan bak bunu bilmiyordum halbuki ben o balıkları hep zıpkınla vurmuştum hatta bunun ismini o zamanlar bilmiyordumda bizim cocuklar baba bunun ismi ayşe olsun demişlerdi:) ne alaka ise.iyi günler.

BLACK SHARK
02-10-2007, 17:14
Antalya -tekirova Üc adalar mevkinde dalis yaparken , kaya - riff aralarinda bu Naylon baligi cok vardir , zaman zaman cok da irilerine rastlamisizdir ve kesinlikle sehirli degildir , hatta tadi bile cok güzel , tava da güzel kizartirsan bir cok baliga bedeldir - yemis olan arkadaslar bilirler sanirim. bazen karavida- ( böcek ) veya müren arardik dalis yapan müsteriye birseyler göstere bilmek icin , magara dalislarinda ve derin riif dalislarinda cok rastlariz .....
Unutma ki bir söz vardir - denizden babam ciksa yerim ;)

selamlar - rastgelsin

Rauf
03-10-2007, 06:51
Antalya -tekirova Üc adalar mevkinde dalis yaparken , kaya - riff aralarinda bu Naylon baligi cok vardir , zaman zaman cok da irilerine rastlamisizdir ve kesinlikle sehirli degildir , hatta tadi bile cok güzel , tava da güzel kizartirsan bir cok baliga bedeldir - yemis olan arkadaslar bilirler sanirim. bazen karavida- ( böcek ) veya müren arardik dalis yapan müsteriye birseyler göstere bilmek icin , magara dalislarinda ve derin riif dalislarinda cok rastlariz .....
Unutma ki bir söz vardir - denizden babam ciksa yerim ;)

selamlar - rastgelsin

Yasin aman bu söz fii tarihinde kaldı balonu unutma:)

BLACK SHARK
03-10-2007, 07:38
Yasin aman bu söz fii tarihinde kaldı balonu unutma:)

evet öyle rauf abicigim ... onunda yenilen aylari var ;)
Allah korusun abim benim ..tabiki dikkat etmeli , tedbiri elden birakmamali .

kordelya
04-10-2007, 09:07
Noyan'ın son aktardıkları doğrudur, bu konuda daha önce de aynı açıklamaları yazmıştık, ateş balığı başlığı altında....Türkçede balığın eti mi zehirli yoksa dikenleri vs mi zehirli diye ayırım yapabileceğimiz kelime olmadığı için dikkatli olmak gerekiyor.

Demonaz
19-11-2008, 20:25
arkadaslar bu balıgı ben yedım antalyada da konyaaltında oturuyorum sabah erken saatlerde ve aksama dogru kayalardan cok gelıyor.balıgımız zehırlı degıl ama pulu oldukca sert,temızlemesı çok zor yani.üstübdekı dıkenlere dokunmamaya çalısın batınca baya bı sızlatıyor.eti de cok lezzetli degıl denemek ısteyen denesın ama ben cok begenmedım yanı sert bıraz.ölmedigime göre zehırlıde degıl yanı:)