PDA

Tüm Versiyonu Göster : Bir Sorum Var

paşalı
29-10-2007, 09:57
Arkadaşlar merhaba.Benim öğrenmek istediğim kara avında çipura için en ideal makinanın ve kamışın nasıl olması gerektiği. Aslında ben kendimi usta zannediyordum ama forumu okudukça bilmem gereken bazı şeyler olduğunu anladım.Genelde yem ne kullanılır?Misina kaçlık olmalıdır?Ben 35 lik misina,40 gr kurşun ve yem olarak madya kullanıyorum(Bırakmalarda).Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Taygun KOCABIYIK
29-10-2007, 10:18
Turgay abi aramıza hoşgeldin öncelikle.
İdeal makina çok harika birşey olmasada olur albanın delta serisi rr serisi gibi orta halli 60lık makinalar iş görecektir diğer markalarında bunlara benzer fiyat olarak fazla uçuk olmayan modelleri iş görecektir. Ki makina çok harika olsada balık olmadıktan sonra kıymeti yok :) Kamış ise kullanılacak kurşuna göre değişmelidir. Kamışların en iyi performans verdiği kurşun ağırlığı atarının %20 altındaki ağırlıktır örnek vermek gerekirse 100 gr atarlı bir kamış ile en iyi atışı 80 gr kurşun ile yapabiliriz. 40-50 gram kurşun için 70-80 gram atarlı 3 metrelik bir kamış idealdir diye düşünüyorum. Daha uzun kamışlarda kullanılabilir fakat normal porselenli kamışlar çok ağır oluyor bırakma yapılsa bile kolu yoruyor. Karbonlu olursa 3,30-3,50 kamış kullanılabilir.

Yem ise yengeç-madya ufak balıkların parçalayamadığı çupranın sevdiği yemlerdir. Ufak balıkların olmadığı ilkbahar dönemlerinde mamun borukurduda kullanılabilir. Sardalya bütün olarak dip kıbrısı halinde kullanılabilir şu dönemlerde ve kışın kendini göstereceği önümüzdeki 1-2 ay içinde.
Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Benden çok daha deneyimli ve tecbrübeli çupra avcıları aramızda mevcut birde onları dinlemek gerek.

paşalı
29-10-2007, 11:05
Taygun kardeş hoş bulduk.Kamışların atarını nasıl tespit edebiliriz.Kullandığım makına Pelikan Canon 65 bu iş için iyimidir?Aydınlattığın için teşekkür ederim.

mufi
29-10-2007, 14:16
Turgay merhaba sahilden savurma sistemi ile yapacagın avlarda en ideal sistem surf kamış ve makinalardır.. bunlar biraz pahalıdır. ama senin sahilden yapacagın avlarda 50/60 lık makınalar yeter orta halli bir makina ve 50/100 arası atarlı 3,60/4.00 kamış işini görür ne çok pahalı nede çok ucuz olsun.
marka tavsiyesinde bulunmam zira çok çeşitli şeyler var..ama alacagın makina (long/cast) denilen uzun kafalı makina olursa misinanın boşalması daha kolay olur..çok iyi misina alırsan 0,25/028 sarabilirsin vasat misinada 030 iyidir.
50/100 lük kamışta kullanacagın kurşun taygunun dediği gibi 50 gr yada 70 gr g
olabilir yemlerden bahsetmiş.zaten kemeraltında rasgele tic. te gidersen çipura iğnesi dersen sana iğneyide verirler..orada levent bey veya kasadaki bayana bizim site üysi oldugunu söylersen sana indirim kartıda verirler..

discus
29-10-2007, 14:42
turgay abi aramıza hoşgeldiiz.konumuzun uzmanları olan arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaklardır.katılımcı olmanız dileğiyle...

paşalı
29-10-2007, 15:38
Muvaffak öncelikle gönderin için teşekkür ederim.Önerilerini değerlendireceğim.İlk fırsattada rasgele tic.e uğrayacağım.

paşalı
29-10-2007, 15:47
Serkan kardeşim hoş bulduk.Forumda katılımcı olmaktan dolayı çok mutluyum.

Anıl ÜNALAN
29-10-2007, 16:48
Turgay abi aramıza hoşgeldin ..

İzmirli olduğuna sevindim umarım bizimle güzel organizasyonlara katılırsın birde izmirli olup nickinizin paşalı olması beni Eşrefpaşa'lı olmanız yönünde şüphelendi umarım yanılmıyorumdur bir eşrefpaşa'lı daha üye görmekten mutlu oluruz..

paşalı
29-10-2007, 17:35
Evet Anıl Eşrefpaşalıyım.Gördüğüm kadarıyla bizim semtten birkaç kişi var.Buda beni sevindirdi.