PDA

Tüm Versiyonu Göster : Hangi Makina

ilhan
07-12-2005, 04:33
Üstatlar 2 adet makina ihtiyacım var biri kendim diğeri arkadaş için
makinaları hemdenizde hemde gölde sazan için kullanmak istiyorum göl çok önemli değil aslında genelde gölde elimle avlanırım.
Denizde ise istanbul boğazında karadan avlandığımdan iyi bir makinya ihtiyacım olacaksanırım.
Boğaz akıntısı bazen öyle bir oluyorki 150 - 160 gram kurşun sallamak gerekiyor birde balık geldiği zaman kuşun ve balığın ağırlığı + akıntının vermişolduğu ağılıklaberaber oltanın çekişi oldukça zoroluyor.

Makinada aradığım özellikler.
1. Kesinlikle kaliteli ve sağlam olacak bir kere alalım
2. Devir sayısının yüksek olması gerekiyor
3. 0.35 misine en 250 - 300 metre sarılabilcek
4. Sararken kolu yormayacak
5. Bu olsada olur olmasada kamışı hazırlayıp oltayı fırlattıktan sonra kolu
çevirdiğimizde otamatik olarak sarmaya geçmesi.
6. Bilyelerinin fazla olması tabi bu benim düşüncem nekadar çok bilye o kadar
kalite ve kolaylık demek ise tabiki.
7. Tabi en önemlisi sona yazılmaz aslında ama unutmuşum :) Fiyatı uygun
olacak :)

Aklıma gelenler bunlar. üstatların tecrübelerinden yararlanmak isterim.

balıkcı
07-12-2005, 07:00
Merhaba İlhan arkadaşım ilk önce şunu sana söyleyebilirim kaliteli makina ucuz olmaz en azından yeni alamasın iyi bir makina için 70-150 euro arası bir miktar gerekli bu paraya sana önerebileceğim bir kaç makina var.
birincisi shimano titanos xt 10000 690gr ağırlığında 200m/0.45mm lik misina sarar deviri 4,3:1 üç bilyeli fiyatı 110euro.
İkincisi Abu garcia nın cardinal 178 csw serisi 650gr ağırlığında 300/0.40 lık misina sarar deviri 5,5:1 dört bilyeli 60euro.
tabiki daha değişik markaların,da iyi makinaları var.
son olarak bilyelerin çok olması o makinanın kalitesini artırmaz makinanın çok bilyeli olması önemlidir tabiki ama o bilyelerin nerelerde kulanıldığı daha önemlidir
size şöyle bir örnek vereyim bende sekiz bilyeli bir makina var 20 euroya yeni satın almıştım markası (inter fisch) ama bende başka iki bilyalı makina olan shımanonun yanına bile yaklaşamaz kalite ve kulanım olarak.
bence beş altı tane ucuz ve kalitesiz makinanız olacağına bir yada iki tane kaliteli makinanız olması daha iyi ve uygundur.
son karar tabiki sizin.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

HALDUN YALIMLI
07-12-2005, 16:15
Selim abi orada makineleri satan kişilerin bilgileri çok fazla sanırım ama senden edindiğimiz bilgiler ışığında bizim burada malı satan kişilerden aldığımız bilgiler hem çok sığ hemde yanıltıcı olduğu kanısına vardım Örneğin makinede bilya sayısı arttıkça randımanı ve çekişi etkilediği söyleniyor ama bende bir makine var ismini yarın tekrar yazarım bu makinede 2 bilye var yüksek randıman alıyorum sende yazında buna değinmişsin zaten ayrıca teşekkürler.Bizim burada makine alırken ki kriterlerimiz ne olsun makine ile ilgili satıcıya ne tür sorular soralım? SAYGILAR

ilhan
07-12-2005, 17:04
Açıklayıcı bilgiler için Çok teşekkürler Selim kardeş.
Araştırdığım kadarı ile en iyi makina shimano ama hangi modelini almakta kararsız kalıyorum.
Tabi çok iyi modelleri var ama fiyatı çok pahalı beyendiğim modellerin fiyatı Burda 330 ile 630 ytl arasında değişiyor. Tamam kaliteli ama bu fiyatları bir makina için veremem.
Başka marka neler olabilir marka olması yeterli araştırmasını fiyat performans olarak kendim değerlendireceğim.

balıkcı
07-12-2005, 19:51
Selim abi orada makineleri satan kişilerin bilgileri çok fazla sanırım ama senden edindiğimiz bilgiler ışığında bizim burada malı satan kişilerden aldığımız bilgiler hem çok sığ hemde yanıltıcı olduğu kanısına vardım Örneğin makinede bilya sayısı arttıkça randımanı ve çekişi etkilediği söyleniyor ama bende bir makine var ismini yarın tekrar yazarım bu makinede 2 bilye var yüksek randıman alıyorum sende yazında buna değinmişsin zaten ayrıca teşekkürler.Bizim burada makine alırken ki kriterlerimiz ne olsun makine ile ilgili satıcıya ne tür sorular soralım? SAYGILAR
Sevgili balıkcı dostum her satıcı malını satmak ister tabiki burada malzeme satan yerlerden bilgi edinmek daha kolay yanlız bu kararları verecek olan yani malı satın alacak olan kişininde bu konuda deneyim ve tecrübesi olması lazım şu bakımdan bana senede 10-15 katalog gelir malzeme satıcılarından her katalogta 25.000 malzeme mevcut işte bu malzemelerden tercih hakkı bana kalır çünki her malzemenin randımanını vs gibi bilgileri katalogta mevcut şimdi senin soruna gelecek olursak ilk önce makinayı tanımak gerek bu makinayı hangi av şekli için kulanmak gerektiğni bilmek lazım mesela ben at çek için 650 gr lık bir makina almam çünki makina çok ağır at çek yaparken yorulurum ikincisi bu makinayı göldemi yoksa denizdemi kulanmak istediğim üçüncüsü ise bilye konusu bazı makinaların kendi içlerinde katagori ayrımları vardır mesela shımano btr iki bilyalı 99euro bu makinanın beş bilyalısı 124euro ve sekiz bilyalı olanı 179 euro burada bilye sayısı önemli tabiki son olarak satıcının malına vereceği garanti çok önemli satıcı bu malı satarken size bu malı denizde kulanabilirsin derse ve bu mala denizden yani tuzlu sudan zarar gelmez diyorsa o zaman makinayı alıp kulanırsın ve zarar gelirse malı satıcıya geri götürürsün o da vermiş olduğu garanti doğrultusunda malını geri almak zorundadır tabiki garanti belgeniz olması lazım tabi bu konular Türkiyemizde (şimdilik) zor biliyorum ama şunu unutmayın malı satacak olan onlar satın alacak kişi siz siniz tabiki daha sadece makinaladan bahsettik daha bir başka önemli konu olan kamışlar var bu konuları sıhatimiz elverdiği taktirde gelecek günlerde işleyeceğiz
Sevgiler, saygılar
Selim Öner(balıkcı)

balıkcı
07-12-2005, 20:02
Açıklayıcı bilgiler için Çok teşekkürler Selim kardeş.
Araştırdığım kadarı ile en iyi makina shimano ama hangi modelini almakta kararsız kalıyorum.
Tabi çok iyi modelleri var ama fiyatı çok pahalı beyendiğim modellerin fiyatı Burda 330 ile 630 ytl arasında değişiyor. Tamam kaliteli ama bu fiyatları bir makina için veremem.
Başka marka neler olabilir marka olması yeterli araştırmasını fiyat performans olarak kendim değerlendireceğim.
Balıkcı dostum sen hangi miktarda bir makina istiyorsan ne gibi bir av şeklinde bu makinayı kulanmak istiyorsan beni bilgilendir,ki bende sana ona göre tavsiyede bulunayım genelde shımano, abu, dam, penn, mıtchell,daıwa tabi başka makina üreticileri,de var bence bu markalar iyi malzeme üretiyorlar bunlardan bazıları üretimlerinin bir kısmını kore ve çin gibi ülkelerde üretiyor bu makinaları tavsiye etmem.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

aserkansatı
08-12-2005, 03:16
Ben makine olsun kamış olsu uzak doğu olmayanına rastlayamıyorum arkadaşlar.Tüm malzemelerim uzak doğu ve hiç memnun değilim.Avrupasını nereden buluyorsunuz?

ilhan
08-12-2005, 17:40
Balıkcı dostum sen hangi miktarda bir makina istiyorsan ne gibi bir av şeklinde bu makinayı kulanmak istiyorsan beni bilgilendir,ki bende sana ona göre tavsiyede bulunayım genelde shımano, abu, dam, penn, mıtchell,daıwa tabi başka makina üreticileri,de var bence bu markalar iyi malzeme üretiyorlar bunlardan bazıları üretimlerinin bir kısmını kore ve çin gibi ülkelerde üretiyor bu makinaları tavsiye etmem.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

Selim kardeş ilk mesajda nasıl bir yerde hangi şartlarda makinayı kullanacağımı yazdım. Teşekkür ederim çok açıkayıcı bilgiler verdin.
sanırım makinaları ebey den alacağım çok burdan çok daha uygun fiyata geliyor. yazdığın diğer markalarada baktım ama sanırım en babası shimano. öyle görünüyor.
Bilgilerin ve tavsiyelerin için teşekkür ederim.

ilhan
08-12-2005, 17:43
Ben makine olsun kamış olsu uzak doğu olmayanına rastlayamıyorum arkadaşlar.Tüm malzemelerim uzak doğu ve hiç memnun değilim.Avrupasını nereden buluyorsunuz?

Bende çok anlamam aslında. kalitelidiye aldığım shimano makinamı orginal sanıyordum ama aldığım mağaza beni kazıklamış .:) sahte çıktı.

Bu sıralar ebay dan alış veriş yapacağım. makin için. daha önce yapmadığımdan bir yakınımdan (ebaydan geçinir kendisi ) ders alacağım. :)

ilhan
10-12-2005, 05:37
Aşağıdaki makinayı almaya karar verdim.
sizce nasıl..

Shimano Stradic 8000FH

[Only Registered Users Can See Links]

aserkansatı
10-12-2005, 05:59
Makina yakışıklı da İlhan,özellikleri ne?Kaç bilyeli,kaçlık misina için?

ilhan
10-12-2005, 16:32
Makina yakışıklı da İlhan,özellikleri ne?Kaç bilyeli,kaçlık misina için?

Serkan özellikleri şu
570 Gr
5.7:1 Deviri (Tahminime göre kolun bir turu 5.7 kez misineyi sarıyor :) )
0.35 Misine 290 Metre alıyor
4+1 Roller bearnig Bilyetoplamı (4 ü anladım ama +1 ne oluyor onu anlmadım)

Bende katalogtan bakıp yazıyorum :)

henüz alışım kesinleşmedi ama izini sürüyorum... Bir aksilik olmaz ise alacağım..

HALDUN YALIMLI
10-12-2005, 16:40
Selim abi senden bir çıkrık konusunda bilgi almak istiyorum.Markası SEA MASTER Modeli CD50 Türkiye sınırları içinde bu çıkrık satılmış hatta Erol abide bu çıkrıktan var satın aldığı yer ile görüştük elinde olmadığını söyledi araştırdım sırtı kamışını bulduk ama çıkrık yok sadece bu modeli değil hiçbir modeli yok engin bilgilerinle beni aydınlatırsan sevinirim abi teşekkürler.SAYGILAR

aserkansatı
10-12-2005, 22:27
Serkan özellikleri şu
570 Gr
5.7:1 Deviri (Tahminime göre kolun bir turu 5.7 kez misineyi sarıyor )
0.35 Misine 290 Metre alıyor
4+1 Roller bearnig Bilyetoplamı (4 ü anladım ama +1 ne oluyor onu anlmadım)

Özellikler güzel.Fiyatı da uygunsa kaçırma derim...

ilhan
11-12-2005, 01:59
fiyatı 70 usd şuanlık arttıran olmaz ise...:):)
açık arttırma sitelerinden alacağım..

aserkansatı
11-12-2005, 02:25
Yabancı sitelere baktım biraz İlhan.144 USD fiyatı var.Arttırmada ona dikkat et...

Line Capacity:325 yds/ 12 lb. 250 yds/ 16 lb. 185 yds/ 20 lb.

Gear Ratio:5.7-1

Weight:20.1 oz.

Bearings:4 BB, 1 RB

Availability: Usually ships in 2-3 business days.

ST-8000FH$144.49

balıkcı
12-12-2005, 22:07
Selim abi senden bir çıkrık konusunda bilgi almak istiyorum.Markası SEA MASTER Modeli CD50 Türkiye sınırları içinde bu çıkrık satılmış hatta Erol abide bu çıkrıktan var satın aldığı yer ile görüştük elinde olmadığını söyledi araştırdım sırtı kamışını bulduk ama çıkrık yok sadece bu modeli değil hiçbir modeli yok engin bilgilerinle beni aydınlatırsan sevinirim abi teşekkürler.SAYGILAR
Sevgili haldun sana tavsiye edebileceğim çıkrık makina ABU Garcıa nın ambassadeur modelinin çeşitli büyüklükleri bu makinalar 150den başlayıp 200euro,ya kadar dostlarım şunu unutmayın bir abu makinasını alan ömürlük alır shımanonun 40 senelik fazla bir makinasına rastlamazsınız ama abu,nun bir çok makinaları var40 senelik ve aldığnız fiyattan daha çok değeri var tabiki biraz temiz kulanılmışları Haldun kardeşim sen ne gibi bir fiyat düşünüyorsun bana yaz bende sana ona göre daha bir makina önereyim çünki fiyatlar makinasına ve markasına göre 40 euro,dan başlayıp yukarı doğru tırmanıyor.
sevgiler
Selim Öner(balıkcı)

Not:cevabı biraz geç verdim kusura bakma ama benim internet sitesinde 6 gündür bir bozukluk vardı.

HALDUN YALIMLI
13-12-2005, 00:25
Selim abi rica ederim cevbı geç verdim falan cidden beni mahcup ettin abi yazdıklarımla şahsım yazılanlarla sitemiz adına igilnediğin ve bizi bilgilendirdiğn için teşekkürler ederim.Selim abi bu çıkrıktan büyük üstad Erol abide var ve hem kullanım açısından hem ekonomik açıdan çok uygun ve hesaplı bu çıkrığı benim kullanma şansımda oldu.Hareket kabiliyetin çok fazla ilk önce kullanışlı imalat olarak tamamen metal olmasına karşın çok hafif 4.9:1 devri var,10 kg bir balık güle oynaya çekilebiliyor.Fiyat konusuna gelince Erol abi bu çıkrığı yanılmıyorsam Ağustos ayı gibi Marmaris'ten 35 ytl.fiyat ile almış satıcı kimle konuştuysam fiyat konusunda şaşırıp kaldı.Bu nedenle engin bilgi birikimin ev tecrüben ile bana bir konuda daha yardımcı olman dileğmle Selim abi.SAYGILAR

balıkcı
13-12-2005, 04:10
Sevgili Haldun sea master markalı makinalar genelliklen fly fhıshıng,de kulanılıyor ve çok pahalı makaralar 35ytl ye bunun gibi makinaları almak çok zor.
Selim Öner(balıkcı)

HALDUN YALIMLI
13-12-2005, 19:21
Sevgili Selim abi ilgin için tekrar tekrar teşekkür ederim abi.Gönderdiğin resimlerin en altındaki ABU gerçekten çok güzel ve tüm oluşumunu metal olması aradığım en önemli özellik fiyat konusunda sanırım külliyatlı bir rakam çıkar ama böyle bir çıkrık için değer sanırım.SAYGILAR

balıkcı
13-12-2005, 19:28
Sevgili kardeşim haldun evet abu,nun böyle bir makinası 150-200 euro arası yanlız ebay,den kulanılmış temiz bir makinayı 40-80euro arası alabilirsin hemde ipi sarılmış olarak hatta bazen örgü ipleri sarılı oluyor.
sevgiler

HALDUN YALIMLI
13-12-2005, 19:41
Selim abi bu ebay hakkında senden bilgi alabilirmiyiz bu konu üzerinde bi çalışma başlatabiliriz gibi bir düşüncemiz var sevgili Selim abi yardımcı olursan bizi bu konuda aydınlatırsan minettar kalırız teşekkürler abi.SAYGILAR

balıkcı
13-12-2005, 19:49
Haldun kardeş ne gibi bir bilgi istiyorsan yaz cevaplayayım yanlız bu sitenin türkcesi varmı bilmiyorum.

balıkcı
19-12-2005, 05:05
Balıkcı dostlar bu gün ebay,den 4 tane makina aldım ikisi ryobi, biri D.A.M Quıck öteki ise shımano 8010 BTR 74 euroya aldım hepsini shımano 50euro ötekilerin hepsi 24euro sizede tavsiye ederim.

levrek
19-12-2005, 06:07
Sevgili Selim,güle güle kullan,umarım uçları balıklarla dolar,sevgilerimle

balıkcı
19-12-2005, 06:39
Sağol Erol shımanodan haricindekileri kulanma niyetim yok onlar gibi eski makinaları biriktiriyorum yani eski makinalara bir merakım var.
Bu arada nerelerdeydin bir haftaya yakın sitede senin yazılarını göremedim balığamı çıktın yoksa.

balıkcı
16-01-2006, 04:35
Shimano 6500 B modeli 300m/0.35mm misina sarar 4,6:1 devirli 867 gr ağırlığında 3+1 bilyeli üç modeli var 3500-4500-ve 6500

Piyasa fiyatı 98-129 euro

balıkcı
18-01-2006, 19:31
Mitchell Pro Nautil 6500
su geçirmez paslanmaz
5+1 bilye kapasiteli
devir 4,57:1
450gr ağırlığında
yedek makaralı
1.makara-150m/0.30mm
2.makara-200m/0.35mm

piyasa fiyatı189-199 euro

balıkcı
18-01-2006, 19:43
Penn slammer 360
6 tane çelik bilye
520gr ağırlığında
devir 4,6:1
220m/0.35mm
gövde tamamen aluminium

Dört modeli var 260-360-460-560

149-200 euro arası

balıkcı
19-01-2006, 17:32
Efsane geri döndü ABU garcia,nın o meşur cardinal makinasının yenisi piyasaya çıktı ABU GARCİA Cardinal 33 serisi.

59 euro

balıkcı
19-01-2006, 17:33
Bu makinada eski ABU GARCİA Cardinal 66 serisi en az 25 senelik.

Taygun KOCABIYIK
19-01-2006, 18:32
Bu makinada eski ABU GARCİA Cardinal 66 serisi en az 25 senelik.
tarihi eser bu :oha:

balıkcı
19-01-2006, 20:09
Tabiki tarihi eser temiz bakılmışları100 euro,ya kadar alıcı buluyor Taygun hatta bazı başka markaların 600 euro,ya satıldığnı biliyorum onun için elinizdeki eski makaraların kıymetini bilin.

balıkcı
20-01-2006, 06:19
Bundan bir süre önce makinalara her yağın sürülmemesi gerektiğini yazmıştım işte PEEN firmasının kendi makinaları için piyasaya sürmüş olduğu yağ,bu yağ
tuzu makinanın dişlilerinden uzak tutuyor,tuzun makinanın dişlilerine bilyalarına yapışmasına ve bu parçalara zarar vermesini önlüyor.

balıkcı
20-01-2006, 20:01
Daıwa Infinity IF-X BRA5500
4-bilyeli
450m/0.35 misina alır
795gr ağır
4,4:1 devirli

Parasımı hiç sormayın benimde içim gidiyor bu makinaya, daiwanın 2006 kataloğunda 529 euro.
Bendeki katalogta ise 299 euro ben anlamadım bu işi belki ebay,de 150euroya düşer.

balıkcı
20-01-2006, 20:20
SHIMANO Big baitrunner long Cast

4,6:1 devir
790gr ağır
400m/0.40mm misina alır
5+1 bilyeli
Aluminum gövdeli

149-249 euro arası

Anıl ÜNALAN
20-01-2006, 21:49
+1 olayı noluyo abi ya sonradan mı ekleyebiliyon..

balıkcı
21-01-2006, 05:54
Hayır Anıl mesela 4+1 olursa 4tane normal bilye +1 de daha değişik bilye bu rulmanın içindeki bilyeler yuvarlak değil uzunca, malesef bununda Türkcesini bilmiyorum

Taygun KOCABIYIK
21-01-2006, 17:01
Selim abi şu an elimdeki makina çok ses çıkarıyor (gıcır gıcır gıcır diye).
Geçenlerde içini açtım ama içinde yağlanacak veya ses çıkarıcak yer göremedim yada doğru açamadım. Sesin nedeni ne olabilir? gerçekten rahatsızlık verici bir ses çıkarıyor.

balıkcı
21-01-2006, 17:21
Taygun sende mevcut olan bu makina hep,mi bu sesi çıkarıyordu yoksa yenimi başladı bu gıcırdamayı,makinayı yağlamasını bende mevcut olan eski bir makinanın içini açarak resimlerle sana sunarım.

Taygun KOCABIYIK
21-01-2006, 17:26
İlk 1 yıl cillop gibi çalışıyordu.
lidaki çupra bile çekti.
Gel gelelim benim mürekkep balığı yakalamaya başladığım günlerde 3-4 turda 1 hafif ses çıkarıyordu giderek arttı ve en son 2 ay önce falan gittiğimde hiç susmadan gıcırdıyordu

HALDUN YALIMLI
21-01-2006, 18:25
Selim abi şu an elimdeki makina çok ses çıkarıyor (gıcır gıcır gıcır diye).
Geçenlerde içini açtım ama içinde yağlanacak veya ses çıkarıcak yer göremedim yada doğru açamadım. Sesin nedeni ne olabilir? gerçekten rahatsızlık verici bir ses çıkarıyor.

TaGo sen getir makineyi bana ben sana gösteririm nersini açacan yağlıyacan ses nereden çıkıyor diye nasıl olsa tatildesin uğra yapalım makineni

Taygun KOCABIYIK
21-01-2006, 18:32
TaGo sen getir makineyi bana ben sana gösteririm nersini açacan yağlıyacan ses nereden çıkıyor diye nasıl olsa tatildesin uğra yapalım makineni
çok teşekkürler haldun abi gelicek hafta yanındayım bi çayınıda içerim.

balıkcı
23-01-2006, 00:44
Balıkcı tarafından silindi.....

Anıl ÜNALAN
23-01-2006, 01:39
Abi sana zahmet bide altına piyasa fiyatlarını yazsana vallah iyi olur...

balıkcı
23-01-2006, 02:36
Anıl buraya göndermiş olduğum makinelerin altına fiyatlarıda ekledim.

Anıl ÜNALAN
23-01-2006, 02:44
Teşekkür ederiz selim abi....

balıkcı
05-02-2006, 07:18
Shımano,nun yeni modellerinden ---EXAGE---

EXAGE 1000
230 gr ağır
yedek makara
3+1 bilye
0,25mm/90m misina alır---EXAGE 4000..0,25mm/260m misina alır

fiyatı değişik modellerine göre değişir 47-57 euro arası

balıkcı
05-02-2006, 07:21
Shımano Aero Technium 10000 XT

620 gr ağır
3,6:1 devir
0.50mm/220m misina alır
yedek makara
6+1 bilye

katalog fiyatı 439 euro

balıkcı
05-02-2006, 07:23
Balıkcı tarafından silindi....

rüzgar2
05-02-2006, 07:41
Shımano...Bu markayı çok iyi bilirim...Ben bisiklet sporu ile uğraştığım sıralar en güzel ve kaliteli ürünleri bu marka üretirdi...(Vites,dişli,kadro vs...)Yani bisklette tartışılmaz bir kaliteydi...Ve genelde bunu kullanırdım...(Laf aramızda 5 yıl bisiklet sporuyla uğraştım)...Balıkçılık malzemesinde de kalite demekki...Konuyla alakası olmayabilir ama bisiklet anılarım depreşti birden....

balıkcı
05-02-2006, 07:47
Sami doğru shımano pisiklet parçaları yapıyor bunun yanında,da balık malzemeleri üretiyor dünyanın beş yerinde fabrikaları var asıl olarak Japon bir işadamı tarafından kurulmuş eğer bir shımano makinası almak istersen amerikada yada japonyada üretilmiş olanlarını tercih et.

rüzgar2
05-02-2006, 07:58
Sami doğru shımano pisiklet parçaları yapıyor bunun yanında,da balık malzemeleri üretiyor dünyanın beş yerinde fabrikaları var asıl olarak Japon bir işadamı tarafından kurulmuş eğer bir shımano makinası almak istersen amerikada yada japonyada üretilmiş olanlarını tercih et.
Abi ben sadece bisiklet parçaları üretiyor sanırdım..Bu sadece bisikletten başka birşey görmediğimden kaynaklanıyor olabilir gençken...Dediğin gibi biz Japon olmasına özen gösterirdik....Baıkçılık malzemelerinde de buna özen göstermek lazımmış.. :)

balıkcı
05-02-2006, 08:04
Sami bu japonların demir işlemede çok ileri olmalarından kaynaklanıyor aslında makinayı her yerde üretiyorlar ama metali yaramaz olursa o makinanın ömrü az olur, bunun içine her yeri giriyor makinanın bilyesi,makarası,gövdesi vs.

rüzgar2
05-02-2006, 08:13
Sami bu japonların demir işlemede çok ileri olmalarından kaynaklanıyor aslında makinayı her yerde üretiyorlar ama metali yaramaz olursa o makinanın ömrü az olur, bunun içine her yeri giriyor makinanın bilyesi,makarası,gövdesi vs.
Bize Bisklet Federasyon'u kullanmamız için shimano donanımlı bisikletler vermişti...Yalnız tek problem bisikletin kadrosu yerinde kalkmıyordu..(Çok ağır bir bisiklet iskeletiydi)..Senin dediğinde benim anladığım kadarıyla bu kapıya çıkıyor....Yani bisikletin kadrosu yaramazdı...

balıkcı
06-02-2006, 01:01
D.A.M Quick Dura classic 650 FD

Aluminium gövde
6 bilyeli
5,2:1 devir
0.35mm/200m misina sarar
Aluminium yedek makara
Parası 124 euro ama bu para etmez [Only Registered Users Can See Links] isimli internet sitesindeki katalogda aynısının eski modeli 50 euroya bile var

Taygun KOCABIYIK
06-02-2006, 01:10
yemli dip takımı için albanın delta 60 adlı makinasını aldım gerçekten çok güzel dün gece nerdeyse koynuma alıp yatıyordum 9+1 bilyeli yağ gibi balığa gideceğim günü 4 gözle bekliyorum alta özelliklerini ve resminide ekliyorum.

[Only Registered Users Can See Links] rulman+1 adet anında duruş rulmanı, alüminyum kafa, metalik koyu gri

Rahat çalışan alüminyum kafa
Grafit yedek kafa
Sonsuz dönüş kapasitesi
Sarsıntısız rahat çalışma
Misinayı bükmeyen sarım özelliği
Takım atmayı kolaylaştıran kilitleme özelliği
Tek tuşla kapanmalı sağ - sol dönüşümlü kol sistemi
Alüminyum kol topuzu
Modern dizayn
Önden ve arkadan kalama

balıkcı
06-02-2006, 02:16
Taygun makinan hayırlı olsun güle güle kullan makinanın özelliğini biliyorsundur sanırım bu önden arkadan kalama dediğin başka bir şey arkadaki sistemi çalıştırırsan makinanın teli kapalı da olsa balık makaradan misina alır sen ne zaman kolu çevirirsen bu sistem devre dışı kalır dip oltalarında çok yararlı bir sistemdir hakiki fren sistemi yani sizin kalama diye adlandırdığınız öndeki olandır.

NOT: kaça aldın makinayı onuda belirt Taygun.

levrek
06-02-2006, 16:05
Selamlar,
cumartesi günü Taygun a makina alımı için tam kadro esnafları dolaştık ,alış veriş bütçe ile sınırlı olduğundan sevgili admimize, bu güzel makinenin pazarlamasını yaptık,artık körfezde kalamar-sübye gerçekten kalmayacak... :D

balıkcı
08-03-2006, 19:17
Elden düşmüş shımano aldım çok temiz bakılmış birde kamış 270 boyunda 20-40 atar komple karbon ve kevlar ile kaplanmış yeni ama ufak bir hatası var oda çok önemli değil kamışın kulanımında bir engel değil,zaten onardım fiyatları çok uygun geldi makina Japon yapımı shımano 4 bilyeli ve extradan bir balıkla mücadele fren sistemi var arka tarafında yenisi zamanında 70-100 euro arası satılıyormuş ben 25 euroya aldım kamış ise 80-100euro arası ben 35 euroya aldım

levrek
08-03-2006, 19:52
Selimcim güle güle kullan,gerçekten güzelmişler.

balıkcı
08-03-2006, 20:25
Erolcuğum sağol bende iki tane 270 lik spin kamışı vardı zaten de bu hem ucuz hemde daha kaliteli makinaya gelince bir çok makinam var ama bu ucuzlukta ve bu kalitede bulursam hiç kaçırmam alırım bu makinayı 15-20 sene sonra satsam gene aynı parayı alırım belki değeri ikiye,üçe katlanır bu hafta ebay de bir D.A.M Quick 4001 modeli satıldı 25 senelik 145 euroya satıcı buldu ben 80 euroda pes ettim makina sanki yeni gibi tertemizdi.

katiti
08-03-2006, 23:50
Selim Abi güle güle kullan, umarım en büyük balıklarını yaklarsın bunlarla :) ...

Taygun KOCABIYIK
09-03-2006, 01:50
selim abicim güle güle kullan makinanı ve kamışını inşallah rüyalarındaki balığı tutarsın.

balıkcı
09-03-2006, 04:57
Sağolun Mert ve Taygun rüyalarımdaki balığı inşallah hep beraber olduğumuz bir organizasyonda tutarım.

katiti
09-03-2006, 05:20
abi o zaman kıskanırım ama ;) :D .

şaka bir yana bu dileğine canı gönülden katılıyorum :helal: :helal: :helal:

Taygun KOCABIYIK
10-03-2006, 01:58
Sağolun Mert ve Taygun rüyalarımdaki balığı inşallah hep beraber olduğumuz bir organizasyonda tutarım.
İnşallah selim abicim.
(sorması ayıp rüyandaki balık nedir?)

balıkcı
10-03-2006, 02:31
Sarı kanat ton balığı açık denizlerde tekneden olmazsa marlin tabiki zor bu hayal ama birde bakarsın gerçekleşir,Taygun kardeşim hayal etmek güzeldir.

katiti
10-03-2006, 02:33
Hah birileri marlin dedi...

Erol Abi duyuyor musun? :D :D :D ...

levrek
10-03-2006, 03:20
Aha da duydum ,herkese nasip olur inşallah.

balıkcı
20-03-2006, 09:06
Dün pazar martın 19u yani burada her sene mart ayında sadece balıkcıların malzeme alıp-satabileceği bir nevi bit pazarından dört tane makine,bir kamış,bir çanta ve bir çok küçük malzemeler satın aldım toplam 110 euro harcama yapmışım makinelerden üçü DAM,ın öteki makina çok enteresan 25 euro ve 10x10 paket kanca ile beraber 25 euroya aldım yeni olan makinanın piyasa fiyatını bilmiyordum internetten bu makinanın sitesine girdim birde ne göreyim makinanın gerçek fiyatı 179 euro işte balıkcı şansı bu her zaman balık avlanmaz ara sırada böyle avlarda gerçekleşmeli,makinanın markası EXORİ-35 X line,9 bilyeli titan kaplamalı 5.3:1 devirli makina saat gibi işliyor.

levrek
20-03-2006, 15:14
Selam Selim,
malzeme dükkanını ne zaman açıyorsun,maşallah yani,bol bol balık yakalarsın onlarla inşallah,sevgilerimle

sbasaran
20-03-2006, 18:29
ben de iki takım çıkrık ve kamış almayı düşünüyorum.(haldunla halledecez gerçi ama) size gelsek bulabilirmiyiz. erolun dediği gibi bir an önce açın da dükkanı sizden alalım. görünüşleri gerçekten güzel makinalarmış
güle güle kullan. bol avlarda...

balıkcı
20-03-2006, 19:02
Selam Selim,
malzeme dükkanını ne zaman açıyorsun,maşallah yani,bol bol balık yakalarsın onlarla inşallah,sevgilerimle
Erol bu bende bir nevi hastalık oluşturdu her ay belli bir alış verişim oluyor bakalım nereye kadar sürecek bu hastalık gerçi şikayetçi değilim ama killer doldu boş yer kalmadı.

balıkcı
20-03-2006, 19:07
ben de iki takım çıkrık ve kamış almayı düşünüyorum.(haldunla halledecez gerçi ama) size gelsek bulabilirmiyiz. erolun dediği gibi bir an önce açın da dükkanı sizden alalım. görünüşleri gerçekten güzel makinalarmış
Önceden bilgim olsaydı sizede bakardım pazar günki satış yapılan yerden bir kaç malzeme,gerçekten çok güzel malzemeler vardı vede normal fiyatlardan ucuz olunca insan dayanamayıp alışveriş yapıyor istemedende olsa, artık bir dahaki seneye kadar beklemelisiniz.

Taygun KOCABIYIK
20-03-2006, 23:03
Selim abicim güle güle kullan makinalarını inşallah baboçko balıklar alırsın

balıkcı
21-03-2006, 07:37
Taygun makinayı aldık almasınada daha balığa çıkamadık,asıl şöyle 10 kg lık bir sazan takılırsa oltaya o zaman göreceğiz bu makinanın marifetlerini.

ilhanmania
21-03-2006, 19:32
Ben banax almayı dusunuorum..Sİzce nasıl???

Anıl ÜNALAN
21-03-2006, 22:07
Süleyman abi sen yanlış anladın durumu erol abi selim abinin malzemesi bollaştı artık dükkan bile açar anlamında sölemiş sende gerçekten dükkan aççaklar sanmışın :D

tepreş
24-03-2006, 14:50
iyi forumlar.
benim bir sorum olacak balık avı malzemelerı hakkında gereklı acıklamaları yapmısınız tesekurler. bız ıstanbul veya ankaradan malzemelerı yenı sezon ıcın tamamlamak ıstıyoruz, bızlere adres verırısenız memnun oluruz ıyı calısmalar

balıkcı
24-03-2006, 17:48
Tepreş arkadaşım ben Ankarada hiç bulunmadım,İstanbulda mesela çok çeşitli malzeme satan KISIK Ticaret var eminönüne gidip oradan mercana gidersen bulursun,ALBA var oda istoçta ama her iki malzeme satan yerin internette shopları var arzu edersen internetten sipariş verebilirsin.

tepreş
24-03-2006, 22:24
Tesekurler Balikçi Arkadaş

balıkcı
25-03-2006, 07:21
Balıkcı dostlar avrupada bir çok balıkcının bir diyer merakı da koleksiyonları bunlardan bir tanesi işte resimde görülüyor,makinaların 1980 senesinden evvel üretilmiş olduğunu eklemek isterim.

mufi
25-03-2006, 16:23
selim kardeş üstten alta dogru 2sıradaki modellerin birinden bun kıulannamıştım 80 lerde hatta makinanın güvdesinde metalik dam arması vardı ve boyası ise pürüklü filandı..şahane makinaydı.. eski makinalar agırdı ama içi dişliler felan saglamdı sarı dan yapılırdı..

balıkcı
27-03-2006, 05:49
Muvaffak abi bendede bu merak var bende eski makinaları toplayıp koleksiyon yapıyorum gerçi resimdeki kadar çok değil ama zamanla olacaktır bunlar gibi makinaların temiz ve ucuz olanlarını bulmak gerçekten çok zor şimdilik 15-20 tane oldu eski antika makinalarım onları hiç götürmüyorum balığa sadece yeni makinalar alıyorum yanıma gerçi hala iş görürler ama onlara gözüm gibi bakıyorum temizleyip yağladıktan sonra sadece eski makinaların bulunduğu sandığa yerleştirdim.

mgoker
05-04-2006, 23:49
Merhabalar,

Forumu baştan sona okumaya çalıştım. Bazı sorularım ve tavsiye isteklerim olacak. Ankara'dayım ve malum tatlı suda avlanmak zorundayız. Bu aralar Turna avı ilgimi çekiyor ancak konu hakkında çok bilgili değilim. Çok fazla bütçe gerektirmeyen (0-150 YTL aralığı), çok büyük olmayan Turna balıkları için kullanabileceğim bir makine önerebilir misiniz? Ayrıca yazılarınızdan anladığım kadarıya e-bay'den alışveriş yapıyorsunuz. Yurtdışından alışverişte herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Ya da prosedür nasıl işliyor? e-Bay'den ayırdığım bütçe ile iyi (benim için iyi) bir makine alabilirim sanırım. Bu konuda da tavsiye istesem çok mu şey istemiş olurum?

Şimdiden teşekkürler.

balıkcı
06-04-2006, 02:33
Merhabalar,

Forumu baştan sona okumaya çalıştım. Bazı sorularım ve tavsiye isteklerim olacak. Ankara'dayım ve malum tatlı suda avlanmak zorundayız. Bu aralar Turna avı ilgimi çekiyor ancak konu hakkında çok bilgili değilim. Çok fazla bütçe gerektirmeyen (0-150 YTL aralığı), çok büyük olmayan Turna balıkları için kullanabileceğim bir makine önerebilir misiniz? Ayrıca yazılarınızdan anladığım kadarıya e-bay'den alışveriş yapıyorsunuz. Yurtdışından alışverişte herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Ya da prosedür nasıl işliyor? e-Bay'den ayırdığım bütçe ile iyi (benim için iyi) bir makine alabilirim sanırım. Bu konuda da tavsiye istesem çok mu şey istemiş olurum?

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba balıkcı dostum ben ebay,den alışveriş yapıyorum bazen ama ben almanyadan katılıyorum zaten siteye bunun için bir sorun yaşamıyorum alış verişlerde ebay,den alışverişlerden Türkiyeye kargo nasıl işliyor fazla bir bilgim yok,tavsiye edebileceğim o miktarda çok makina var turna avında kulanabileceğiniz D.A.M ,Mitchellin,abunun shımanonun bir çok makinasını alabilirsiniz o miktara Ankaradan bizlere katılan arkadaşlar var isterseniz onlarında tavsiyelerini bir alalım sonra isterseniz ben size resimli olarak bir kaç makina çeşidi yollarım.

mgoker
06-04-2006, 02:41
Cevabınız için teşekkürler.. Forumu daha derinlemesine okuyunca Almanya'dan yazdığınızı farkettim ama geç olmuştu. Ankara'dan arkadaşların yorumlarından sonra sizin değerli önerilerinizi bekleyeceğim. Tekrar teşekkürler..

mgoker
06-04-2006, 18:12
Merhabalar,

Ankara'dan arkadaşlar foruma çok sık katılmıyorlar galiba. Siz önerilerinizi paylaşır mısınız? Mümkünse yurtdışı fiyatlarını da yazarsanız. Karşılatırıp TÜrkiye'den alma şansım olabilir. Teşekkürler..

balıkcı
06-04-2006, 20:34
Merhabalar,

Ankara'dan arkadaşlar foruma çok sık katılmıyorlar galiba. Siz önerilerinizi paylaşır mısınız? Mümkünse yurtdışı fiyatlarını da yazarsanız. Karşılatırıp TÜrkiye'den alma şansım olabilir. Teşekkürler..

Mustafa arkadaşım Hangi makina adlı bu bölümün üçüncü sayfasındaki Shımano ve penn marka makinaları tavsiye ederim fiyatlarıda zaten altlarında yazılı şayet bulabilirsen bu iki makinada sana bir ömür boyu yardımcı olur turna avlarında,bol şanslar.

mgoker
06-04-2006, 22:18
Merhaba,

Bir sorum daha olacak. Söz konusu sayfada birden fazla model önerilmiş ve en üst modellerinin fiyatları belirtilmiş. Önderdikleriniz en üst modeller midir? Bakalım Ankara'da bulabilecek miyim? Türkiye'den arkadaşlar internetten alabileceğim yerler var mıdır? Teşekkürler..

Taygun KOCABIYIK
07-04-2006, 01:59
Merhaba,

Bir sorum daha olacak. Söz konusu sayfada birden fazla model önerilmiş ve en üst modellerinin fiyatları belirtilmiş. Önderdikleriniz en üst modeller midir? Bakalım Ankara'da bulabilecek miyim? Türkiye'den arkadaşlar internetten alabileceğim yerler var mıdır? Teşekkürler..
[Only Registered Users Can See Links]
var gayet uygun fiyatlar 100 ytl üzerindeki alışverişlerinizede kargo parası almıyorlar. Ankara 'da bulamıyorsanız bu sitede mutlaka aradığınız gibi bir makina bulabilirsiniz.

RULUDAG
08-04-2006, 23:23
Abu Garcia C106 Makina Sizce Turna Avinda Kullana Bilirmiyim

Eğer Yetersizse Yeni Bir Makina Almayi Dusunuyorum.

Herkeze Rastgele

balıkcı
09-04-2006, 00:32
Çok güzel makina tabiki kulanabilirsin Recep arkadaşım bu makinayı bütün balıkavlarında kulanabilirsin,fren sisteminin önde olması bir avantaj,bol balıklı avlar rastgelsin.

mgoker
10-04-2006, 15:33
Merhabalar,

Shimano Symetre 2500Rİ modelini bulabildim Ankarada. 120 USD istiyorlar. Ne dersiniz?

mgoker
11-04-2006, 19:59
Merhabalar,

80 YTL'ye Shimano Sienna 2500 FB aldım. Özellikleri aşağıda. Bahsettiğiniz makinelerden Ankara'da bulamadım. Sizce nasıl?

Capacity 140yds/8LB
Front Drag
5.2:1 Gear Ratio

Taygun KOCABIYIK
12-04-2006, 00:41
Gayet güzel görüyor inşallah arzuladığınız avları yaparsınız bu makinayla.
Daha ayrıntılı yorumu Selim abi yapıcaktır.

mgoker
12-04-2006, 02:48
Merhabalar,

İnternette daha detaylı inceledikten sonra aldığım makineyi Shakespeare Dimension model bir makine ile aynı ücret karşılığında değiştirdim. Ürün özellikleri aşağıda. İnternetten incelediğim kadarıyla bu makine daha iyi görünüyor. Selim Bey'in makine ile ilgili görüşlerini bekliyorum.

Makine Özellikleri
-----------------------
5035 145yds./8# 5.2:1 11.1 oz. ML/FW

9 ball bearings.

One-way clutch instant anti-reverse bearing.

Machined and anodized aluminum spool with Titanium lip.

Anti-twist Titanium line roller and Sure-ClickTM Bail.

Machine-cut brass pinion gear.

Machined aluminum handle with Comfort-Grip knob.

Smooth multi-disc drag system.

Graphite body with metal side cover for precise gear fit.

Left/right convertible fold down handle.

On/off anti-reverse switch.

Spare aluminum spool.

balıkcı
12-04-2006, 20:03
Balıkcı dostum sana bu makina hakkında görüş bildirmem için bu makinayı tanımam gerek yada kulanmış olmam gerek ben şahsen böyle bir makina kulanmadım onun için iyi yada kötü diye bir yorum yapamayacağım yanlız makinanın görünüşü iyi kol kısmı modern dizayn edilmiş fren kısmının önde olması da iyi ve ingilizce olmasına rahmen anladığım kadarı ile makinanın extraları da gayet olumlu,sana balıkavlarında başarılar inşallah büyük balıklar çekersin bu makina ile rastgelsin.

balıkcı
13-04-2006, 07:11
Bu makina shımanonun en iyi makinalarından biri fiyatı 500 euro civarında

shımano stella fa bilye sayısı 15+1

ilhanmania
13-04-2006, 21:20
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Banax sx4000 c

rulmanlı, 4,8:1 devir, 710 gr, 0.35-370mt misina kapasiteli

Alüminyum gövde
Yüksek hızlı devir
Sessiz geri dönüş sistemi
Sağa - sola takılabilir kol

bu makıneyı almayı dusunuorum sızce nasıl?? tavsiye eder misiniz??

balıkcı
14-04-2006, 05:36
Çağdaş ben bu makinanın aynısından geçen sene 60 ytl ye aldım çok kaliteli gibi gözüküyor ama daha bu makina ile balığa çıkamadım bence uygun bir makina sazan,turna ve yılan balıkları için ideal gibi duruyor bu sene deneyeceğim o zaman daha bir detaylı bilgi sahibi olurum bu makina hakkında.

ilhanmania
14-04-2006, 05:39
abi agırlıgı yuzunden ben sx2000 almaya karar verdım..Özellık olarak aynı zaten,,o kadar fazlada misina sarmayacagıma gore 2000 cok mantıklı gibi

balıkcı
14-04-2006, 05:51
Son karar senin çağdaş bencede bu hem ağır bir makina hemde misina alım kapasitesi çok ben bu sorunu makaranın içine tesa band sararak geçiştirdim şimdi tahminen180m 0.35 lik misina alıyor.

balıkcı
21-05-2006, 04:57
Balıkcı tarafından silindi.....

balıkcı
21-05-2006, 04:59
Bu makinada öncekinden daha pahalı olanı 300X gold

olympusis
27-05-2006, 02:00
verdigin bilgiler sahsen cok tesekür ederim.bütün '' [Only Registered Users Can See Links]''ailesine rastgelsin

_________
mehmet_antalya

balıkcı
27-05-2006, 23:43
Yardımlarımız her balıkavına yeni başlayan balıkcı arkadaşa ulaşması amacımız,bizlere katkıda bulunan ve halen bulunmakta olan arkadaşlarada ben teşekkür ederim Mehmet arkadaşım.

balıkcı
01-07-2006, 16:34
Bu makinaya sahip olan hiç korkmasın yüzde yüz amerikan malı,bu makina ile hiç bir balıktan korkmayın hepsini çıkartır.

balıkcı
01-07-2006, 16:37
Bu makinada gene aynı marka ve amerikada üretiliyor,aynı zamanda baitrunner özelliği var.

balıkcı
23-12-2006, 12:19
Shımanonun yeni çıkan bir makinası,fiyatı bayağı pahalı 399 euro.

levrek
23-12-2006, 22:28
Eyvallah Selimcim,görünüşü kadar kullanımı da güzeldir muhakkak,lakin yazmış olduğun gibi fiyatı da güzelmiş...

igmsva
24-12-2006, 16:33
selim abi elbette iyi mal iyi para ama buda bizi aşar abi yaaaa

balıkcı
24-12-2006, 19:18
İşte iyi mal ve iyi paraya güzel bir makina,,Mitchell 300 XGe,,mitchellin yeni 300 serisi,fiyatı 50-60 euro arası,10+1 bilyalı.

balıkcı
29-12-2006, 20:18
İşte iyi mal ve iyi paraya güzel bir makina,,Mitchell 300 XGe,,mitchellin yeni 300 serisi,fiyatı 50-60 euro arası,10+1 bilyalı.
Malesef çin malı imiş,gerçi çok güzel bir makina yapmışlar ama made in china yapımı,bende burada her sene düzenlenen(angelsport messe)kısaltılmışı ANSPO olan balıkcılık fuarında tanıtımını bir dergide ek olarak verilen bir DVD de seyrettim bu günde bizim malzemeciye geldi bu makina orada biraz inceleme fırsatım oldu.

gxs_07
04-01-2007, 13:59
sizce arkadaslar bende alba star var hemde 2 tane 1. 1 bilyeli 2.10 bilyeli sizce nasıl alba starlar:oha:

giritli
05-01-2007, 11:18
Selim abi selamlar...abi geçenlerde aldığım surf kamışıma(3,90 max 90 gr atarlı) yeni bir surf makina almak istiyorum...atış mesafesi diğer kamışların nerdeyse 2 katı,bir de surf makina uydurursam epeyce farkeder diye düşünüyorum...Abi senin tavsiye edebileceğin marka model varmı...burdan taksitle alıcağım için max.100-150 ytl ye çıkabilirim diye düşünüyorum...Bir de teknede banax sx 2000 kullanıyorum sizce yeterli mi...yani sağlam bir balık geldiğinde beni üzermi...şimdiden teşekkürler,saygılar...

CaTSiLeNcE
05-01-2007, 11:37
Selim abi ben bu makinayı alırsam eğer ,hiç kullanmam vitrine atarım hemen gelen giden misafirler görsün diye :P

aganta borina borinata
05-01-2007, 11:49
selim abi makineler çok güzel...daha öncede konusu olmuştu ürün güzelse isterse mozambikte yapılmıuş olsun...sanırım alttaki makine de önden kalamalı...son zamanlarda daiwa nın sitesine baktınızmı...fazla makine kullanmamama rağmen için gitti walla...

rastgelsin...

balıkcı
05-01-2007, 14:14
Selim abi selamlar...abi geçenlerde aldığım surf kamışıma(3,90 max 90 gr atarlı) yeni bir surf makina almak istiyorum...atış mesafesi diğer kamışların nerdeyse 2 katı,bir de surf makina uydurursam epeyce farkeder diye düşünüyorum...Abi senin tavsiye edebileceğin marka model varmı...burdan taksitle alıcağım için max.100-150 ytl ye çıkabilirim diye düşünüyorum...Bir de teknede banax sx 2000 kullanıyorum sizce yeterli mi...yani sağlam bir balık geldiğinde beni üzermi...şimdiden teşekkürler,saygılar...
Onur sağlam balık dediğin ne? şayet bir orkinos falan diye düşünüyorsan zaten makinaya gerek kalmaz misinadan kaybedersin ama 1-5 kg arası kötü makinalara bile bir şey olmaz alırsın makinayı en fazla makinaya yüklenirsen ortadaki demir(aksı) biraz yamulur veya çok zorlarsan makinada 10-20 ytl lik bir makina olursa dişlilerine zarar verirsin yoksa normal standartlardaki bir makinaya kolay kolay bir şey olmaz,surf makinaya gelince bir çok markanın 100-150 ytl ye güzel makinaları mevcut,alacağın makinanın makarası koniş olsun yani düz değil biraz aşaya doğru meğilli ve en az 0,30mm misinadan 300m alsın makaraya,anlayacağın büyük makaralı bir makina,şimdi ben surfdan şöyle anlıyorum atıp dipte bırakılan yemli takım yoksa at çek için surf malzemeleri çok ağır olur yorar seni,markalara gelince ben shımano hastasıyım ama bulunmaz dersen mitchell,abu, dam,balzer,daiwa güzel makinalar üretiyorlar tabi tanınmamış bir kaç marka daha var ama o markaların türkiyede çok miktarda bulunması zor,makina alımında başarılıar onur en iyisini alacağından şüphem yok.

balıkcı
05-01-2007, 14:17
Selim abi ben bu makinayı alırsam eğer ,hiç kullanmam vitrine atarım hemen gelen giden misafirler görsün diye :P
Onu ben bilemem artık vitrinlikmi olur yoksa takım çantasının en iyi yerinde muhafaza edilen malzememmi,ama kulanmayacağınız malzeme almayın en azından bir iki kere kulanmak gerek.

balıkcı
05-01-2007, 14:19
selim abi makineler çok güzel...daha öncede konusu olmuştu ürün güzelse isterse mozambikte yapılmıuş olsun...sanırım alttaki makine de önden kalamalı...son zamanlarda daiwa nın sitesine baktınızmı...fazla makine kullanmamama rağmen için gitti walla...

rastgelsin...
Doğan daiwada çok iyi malzemeler üretiyor,bende malesef iki tane kamışı mevcut olmasına rağmen makinasını almadım bunun nedenide iyi makinasını almak istediğimdir yoksa 20-40 euro arasında bir çok makinası var.

giritli
05-01-2007, 16:44
Selim abi benim kullanım şekli atıp bırakmak olucak...at-çek yapmaya niyetim yok abi...dam ın surf makinasına baktım bugün ama fiyatı çok tuzlu geldi(300 civarı)...senin tavsiye edebileceğin marka-model var mı abi...saygılar...

balıkcı
05-01-2007, 22:16
Selim abi benim kullanım şekli atıp bırakmak olucak...at-çek yapmaya niyetim yok abi...dam ın surf makinasına baktım bugün ama fiyatı çok tuzlu geldi(300 civarı)...senin tavsiye edebileceğin marka-model var mı abi...saygılar...
Dam ın surf makinası 300 ha:( yok yok ben bu işe başlayacağım abicim iyi para var bu işte:D :D :D korkun benden malzemeciler balıkcı geliyor;)

balıkcı
05-01-2007, 22:59
Onur bir kaç makina resimleri yolluyorum bu makinalar 35-55 euro arası,bu makinalardan zebco olanı bu sitedede üye olan volkan arkadaşımıza almıştık çok memnun olduğunu söylüyor,bu markaların bazılarını internet üzerinden malzeme satan bayilerde gördüm.

katiti
06-01-2007, 12:33
Selim Abi sendeki çeşit dükkanlarda olmaz herhalde, sen kesin gir bu işe :D...

igmsva
06-01-2007, 14:35
selim abi gel abi yap kesin dönüşü açalım bi dükkan ohhhhhh

giritli
08-01-2007, 07:19
Onur bir kaç makina resimleri yolluyorum bu makinalar 35-55 euro arası,bu makinalardan zebco olanı bu sitedede üye olan volkan arkadaşımıza almıştık çok memnun olduğunu söylüyor,bu markaların bazılarını internet üzerinden malzeme satan bayilerde gördüm.
Selim abi yardımın için çok teşekkür ederim...Ama balzer dışındaki markaları hiç duymamıştım...Bunların teknik bilgileri ve Türkiye'de nerde ya da hangi satış sitesinde bulabileceğim konusunda da yardımcı olursanız çok sevinirim...Saygılarımla...

assos
06-03-2007, 14:37
Selim Bey'in bahsetiği makinalar Alman malı..
"Askari" isimli Alman sitesinden incelenebilir.
Rastgelsin,

giritli
07-03-2007, 07:16
Selim Bey'in bahsetiği makinalar Alman malı..
"Askari" isimli Alman sitesinden incelenebilir.
Rastgelsin,
Selim bey ilginize çok teşekkür ediyorum...Ancak şubat ayında shimano navi xsa7000 modelini aldım....daha çok fazla kullanmak nasip olmadı ama sağlam bir makinaya benziyor...sanırım bununla hem surf hem katiti hem de sırtı avlarımı yapabileceğim...tabiyki kalamasını düzgün ayarlayarak...

giritli
07-03-2007, 07:20
Shimano firmasını bir kere daha takdir ettim arkadaşlar....Normalde makinalarla verilen yedek kafalar asıl kafa ile aynı özellikte olup sadece yapıldığı malzeme farklı olurken ; shimanolarda yadek kafa olarak verilen daha sığ ve 60 lık ebatta bir makara....

ismail çakır
07-03-2007, 07:46
sevgili onur,
hakkaten tablo gıbı güzel makına ıle gönlündeki avları yakalamanı diliyorum.fıatı ne kadardı bu güzelin..:)

giritli
07-03-2007, 07:49
sevgili onur,
hakkaten tablo gıbı güzel makına ıle gönlündeki avları yakalamanı diliyorum.fıatı ne kadardı bu güzelin..:)
Teşekkürler İsmail abicim ama bizim burda makinanın kralı olsa senin gibi balık tutamıyoruz ki...:(
fiyatı 260 ytl...5 taksitle aldım abi...

igmsva
07-03-2007, 08:40
:D onurum güle güle kullan bol balıklı bol muhabbetli avlarda inşallah

giritli
07-03-2007, 15:35
:D onurum güle güle kullan bol balıklı bol muhabbetli avlarda inşallah
ilker abicim en kısa zamanda seni de aramızda görürüz inşallah...

balıkcı
07-03-2007, 16:02
Güle güle kulan onur,bol balıklı avlar...elinde parçalansın diyeceğim ama shimano bu parçalanmazki:D

giritli
07-03-2007, 16:36
Güle güle kulan onur,bol balıklı avlar...elinde parçalansın diyeceğim ama shimano bu parçalanmazki:D
Teşekkürler Selim abicim....sendeki malzemelerin eline su dökemeyiz ama nasıl olduysa benim de bir shimanom oldu en sonunda:D :D :D

dummy
12-03-2007, 21:05
Üstatlar 2 adet makina ihtiyacım var biri kendim diğeri arkadaş için
makinaları hemdenizde hemde gölde sazan için kullanmak istiyorum göl çok önemli değil aslında genelde gölde elimle avlanırım.
Denizde ise istanbul boğazında karadan avlandığımdan iyi bir makinya ihtiyacım olacaksanırım.
Boğaz akıntısı bazen öyle bir oluyorki 150 - 160 gram kurşun sallamak gerekiyor birde balık geldiği zaman kuşun ve balığın ağırlığı + akıntının vermişolduğu ağılıklaberaber oltanın çekişi oldukça zoroluyor.

Makinada aradığım özellikler.
1. Kesinlikle kaliteli ve sağlam olacak bir kere alalım
2. Devir sayısının yüksek olması gerekiyor
3. 0.35 misine en 250 - 300 metre sarılabilcek
4. Sararken kolu yormayacak
5. Bu olsada olur olmasada kamışı hazırlayıp oltayı fırlattıktan sonra kolu
çevirdiğimizde otamatik olarak sarmaya geçmesi.
6. Bilyelerinin fazla olması tabi bu benim düşüncem nekadar çok bilye o kadar
kalite ve kolaylık demek ise tabiki.
7. Tabi en önemlisi sona yazılmaz aslında ama unutmuşum :) Fiyatı uygun
olacak :)

Aklıma gelenler bunlar. üstatların tecrübelerinden yararlanmak isterim.
Slm.Öncelikle siteye üye olduktan sonraki ilk mesajıma herkese merhaba diyerek başlamak istiyorum.İlhan arkadaşımın mesajını görünce anladığım bir konu olduğu için yazmaya karar verdim.İlk olarak makina seçiminin hangi av için düşünüldüğü önemli.(speen,surf).Eğer makına at-çek için düşünülüyorsa o zaman devir sayısı fazla ancak(doğal olarak)toku yani çekiş gücü biraz daha düşük makinalar tercih edilebilir.ancak surf olarak yapılacak avlarda bence devirden ziyade güç önemli yani tork.Bilya sayısı konusuna gelince piyasada satılan birçok makına aslında bilya olarak roller bearing denen aslında bizim anladığımız rulmandan farklı bir malzeme kullanıyor.8-10 bilyalı makinalarda bu malzeme kullanılıyor(Shımano hariç).bir makinada 4 bilya(rulman)olması yeterlidir.bunun fazlasıbence çok önemli değil.örnek gerekirse at-çek için shımano navi xsa8000(1 biyalı ancak ilave edilebilir),surf içi shimano power aero serisi ve benim 20 yılldır üzerine makına tanımadığım daıwa bg90(black gold) tercih edilebilir.ancak işin içine ekonomi girdiğinde bu markalar yerine banax serisi bence ideal seçim.Bu kısa açıklamadan sonra balıkçılık adına söz etmeden geçemeyeceğim önemli konu bence balık avında makınadan ziyade misina ,iğne ve uygun yöntemin balık avı verimine olan katkısının önemi asla unutulmamalı.

dummy
12-03-2007, 21:13
+1 olayı noluyo abi ya sonradan mı ekleyebiliyon..
+1:makinada misınanı bobıne sarıldığı kısımdakı roller.yani rulman değil yuvarlak halka benzeri sürtünmeyi nispeten azaltan bir malzeme

ismail çakır
12-03-2007, 21:53
dummy,
hoşgeldin. imza ayarların olmadığın nasıl hıtap edecegimi kestıremedım. makinalar hakkında tatmin edici bilgilerin için teşekkürler ama bencede işin ekonomik yerini ve misinanın kaliteli olmasını dile getirmekle iyi bir konuya dikkat çekmişsin hani iyi de olmuş. pahalı makinalar iyide onlarla yakalanacak balıklar denizlerimizde gittikçe azalıyor.
bence iyi bir foruma geldin. umarım kalıcı ve katılımcı olursun..

çupra
13-03-2007, 00:08
dummy kardeş hoş geldin

çupra
13-03-2007, 00:18
arkadaşlar ben bir aydan beri yaptığım aaştırma neticesinde BALZERİN THE ROCK 870 BR modelinde karar kıldım makine 70 liktir. sürekli denizde avlanıyorum genelde kıyıdan bu makinanın yanına aynı zamanda uzağa atabilmek için 100-200 gr D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 250-400CM KAMIŞ almayı düşünüyorum sizce uygun olurmu görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim sağlıcakla kalın rastgele!

giritli
13-03-2007, 06:50
dummy hoşgeldiniz...forum kuralları gereği imza ayarlarınızı yaparsanız size daha doğru hitap edebiliriz...paylaşım için teşekkürler...navi xsa 8000 modeline sonradan bilye eklenebilir demişsiniz...bunu biraz anlatabilirmisiniz...

giritli
13-03-2007, 07:10
arkadaşlar ben bir aydan beri yaptığım aaştırma neticesinde BALZERİN THE ROCK 870 BR modelinde karar kıldım makine 70 liktir. sürekli denizde avlanıyorum genelde kıyıdan bu makinanın yanına aynı zamanda uzağa atabilmek için 100-200 gr D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 250-400CM KAMIŞ almayı düşünüyorum sizce uygun olurmu görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim sağlıcakla kalın rastgele!
Tamer balzerin o modeline bende bakmıştım ama kullandıkları malzemeyi pek beğenmemiştim açıkcası...yani makinada markasına yakışır malzeme kullanmamışlar gibi gelmişti bana ama yine de alınmış alınmıştır ve mutlaka işini görücektir diye düşünüyorum...kamışa gelince,100-200 gr atar deyince kullanman gereken optimum gramın 150-160 gr olması gerektiğini söylemeliyim...çünki forumda değişik konularda pekçok kere bu konu geçti ve kamışın max.atarının % 80 'i kadar bir kurşun kullanman gerekmektedir...genellikle kıyı avlarında max.80-90 gr. kurşun kullanıldığı düşünülürse bence 150-160 gr. çok fazla...aynı özelliklerde max.100 gr.atarlı bir kamışın daha çok işine yarıyacağını düşünüyorum...ayrıca 250-400 cm demişsin...sanırım bu modelin muhtelif boylarını kastetmişsin...kamışın uzunluğunu seçerken 1.si kullanıcağın meraların tabiyat koşullarını göz önüne almalısın...eğer avlanıcağın mera kumsalsa kamış boyu pek sorun yaratmaz...çünkü savurmak için etrafında yeteri kadar mesafe olucak demektir...ama dar bir kumluk veya taşlık merada ya da kayaların üstünde kullanıcaksan o zaman kamış uzunluğu seni veya etrafındakileri tehlikeye sokabilir... 2.si ise kullanıcının boy faktörü...boyuna uygun yani kullanırken seni zorlamıyacak bir kamış seçmen çok daha uygun olur diye düşünüyorum...mesela benim boyum 1,75 civarı ve kullandığım kamış 390 cm ve bazı durumlarda beni zorlamıyor dersem yalan olmaz...şimdilik bu kadar,umarım aydınlatıcı olmuştur...saygılar...

Bu arada torbalılıymışsın...site üyelerinden cekocumcum nickli kuzenim cenk yılmaz da torbalılı...belki tanırsın...

çupra
16-03-2007, 20:04
onur kardeş açıklaman için çok sağol bende önümüzdeki salı izmire gidip makine ve kamış bakıcam nede olsa maaşları aldık borçları kapadık biraz borca girsek ölmeyiz herhalde izmirde rastgele ve hisardan başka kaliteli ve uygun fiyatlı makine ve kamış satan yer biliyormusun yada nereyi önerirsin geçenlerde aldığın shimanonun resmini gördüm hayırlı oldun makineye yakışan balıkları tez zamanda çekersin ihşallah.bu arada torbalı 100 binin üzerinde nüfusa sahip ama doğma büyüme torbalılı ise ve benim emsalimse büyük ihtimal birebir tanımasamda simasını tanırım.

giritli
17-03-2007, 10:46
Tamer rica ederim kardeşim...yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...

Bu arada kuzen doğma büyüme torbalı/tepeköylü...