PDA

Tüm Versiyonu Göster : Ceylan Palamutu

Rauf
15-11-2007, 10:05
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Ceylan palamutu olarak bilinen genelde şimdilik akdenizde bulunan bu balık yine balon balığı gibi süveyş kanalının acıldıktan sonra akdenize girmiş balıklarımızdandır.akdenizde ilk tespiti 1935 yıllarına rastlamaktadır yani buradaki yaşamı 72 seneye yakındır halk arasında TOMBAK balığı olarakta bilinir sayıca az olmakla beraber her gecen sene sayısal olarak arttığı sanılmaktadır.
Fiziki özelliği yukarıdaki resimde görsel olarak tespit edildiğinden tarifine gerek görmüyorum yalnız yavru yani palazlarında cizgiler daha az erişkin olduklarında bu cizgilerin arttığı görülür.Diğer palamut diye adlandırılanlara nazaran bu balığın vucudu ufak pullar ile kaplıdır ağzında sivri dişleri vardır bu dişlerle misinayı kesebilir. Ayrıca damak kısmında geriye dönük dişleride bulunur bu dişler avın kurtulama ihtimalini nerdeyse sıfıra düşürür.Diğer bir özelliğide yüzme kesesi bulunmaz.Tahmini olarak ilk bahar aylarında yumurta döktükleri sanılıyor hatta dişilerin yumurtalarını bir defada değil bir kac defada döktükleri dile getiriliyor.
240 cm boya ve 70 kilo ağırlığa eriştikleri bilinmektedir.Ama genelde tutulan lar 1 metre boyda oluyorlar.Türkiyede bu ölcülere yakın olanlar zıpkıncılar veya sırtıcılar tarafından vurulmuş veya yakalanmıştır.
Aşağida esas yaşam alanlarını gösrerir harita.
18-7-2004 de kuzey Avusturalyada tutulmuştur 46 kl.(rekordur)
bunlarda yine yabancı avcılar tarafından tutulan ceylan palamutları.
Buda Zıpkınavı.com dan erdem arkadaşımın vurduğu ceylan palamutu

Balığı vuran: Erdem AKARTEPE
Balığın ağırlığı: 6 Kg.

cumhur
15-11-2007, 10:21
abi sen bu ceylanlara kafayı taktın, ama merak etme az kaldı , ocakta burdalar, inşallah sana yakalatacağım onları, göreceksin o zaman palamut avlamaya benzemediğini, şimdiden söyliyeyim ufağı gedi dedimmi 3 kg , üstü senin olsun ?. zaten 6-8 kg kadar yolu var, takıma 3 ü 4 ü bindimi sana çektireceğim. o zaman ceylan merağını yeneceksin emin ol. rastgele

nevzat
15-11-2007, 18:31
Büyüyünce resmen canavar oluyor demekki .Müthiş dişleri var.Bilgilendirme için teşekkürler Rauf abi.

ismail çakır
15-11-2007, 18:34
rauf abi, güzel paylaşımın için teşekkür eder..oltana bir ceylan palamutu rastgelmesini dilerim...

discus
15-11-2007, 18:40
rauf abim emeğin için teşekkürler teknen bu ceylanlarla dolar inşallah..

Taygun KOCABIYIK
15-11-2007, 19:14
Rauf kaptanım sen ceylan değil geyik tutarsın inşallah :D

eşref sürek
15-11-2007, 21:49
rauf abi bunu oltayla yakalamak bayağı zevkli olur dişli ve sağlam bir balığa benziyor bilgi için teşekkürler

Egeli
16-11-2007, 00:05
Rauf abi eline sağlık...

mufi
16-11-2007, 06:21
Rauf hocam bundan birtane tut.. tüm akrabaları balıga davet et..

dudi
16-11-2007, 10:56
rauf abi cumhur abi seni götürdüğünde benide çağırırsan balığı tekneye almana yardım ederim aramız 1 saat nede olsa:D

Alparsbeğ
16-11-2007, 11:43
Rauf Abim, harbi ceylanmış maaşaallah.

Teşekkürler

Sevgi ve Işıkla Kal

Rauf
16-11-2007, 15:08
abi sen bu ceylanlara kafayı taktın, ama merak etme az kaldı , ocakta burdalar, inşallah sana yakalatacağım onları, göreceksin o zaman palamut avlamaya benzemediğini, şimdiden söyliyeyim ufağı gedi dedimmi 3 kg , üstü senin olsun ?. zaten 6-8 kg kadar yolu var, takıma 3 ü 4 ü bindimi sana çektireceğim. o zaman ceylan merağını yeneceksin emin ol. rastgele

AHAA arkadaşlar hepiniz şahitsiniz bu balıktan tutamassam sebebi cumhur ustadır ilan ediyorum.eyvallah arkadaşım selamlar.

Rauf
16-11-2007, 15:18
Sevgili arkadaşlarım cumhur arkadaşımla bu balığın mevzusu gecmişti aramızda anlattıklarından baya gaza gelip internette bu balık hakkında araştırıp elde ettiğim bilgileri sizler ile paylaştım.Avı konusunda sizlere önereceğim bir bilgiye erişemedim genelde tesadüfen bir başka amacla cekilen sırtıya veya rapalaya yakalanmış bir balık (türkiyede) inşallah ilerde bu balığın avı konusunda bir tecrube edinisem onuda ayrı bir başlık altında yazarım.Ama tabi bu balığın nasıl bir takım ve teknikle yakalandığını bilen veya ikinci ücüncü kişilerden bilgisi olan varsa buraya eklemesinide rica ederim.selamlar.

erkepli
19-11-2007, 18:42
:) Abiciğim umarım ceylanına en kısa sürede kavuşursun ,elimden gelse hepsini senin teknenin etrafına çagırırdım

yasal07
01-11-2008, 10:21
Bayram sonrası, çalıştığım Aquapark'ta, bayram için tatile gelen arkadaşlarım Selman ve Metin Abi ile sözleştiğimiz üzere saat 06:45'te buluştuk. Yeni limana vardığımızda bizi keyifli bir ava götüreceğini umduğumuz olan balıkçı kayığı hazırdı. Tekneyle yavaşça Bucak Denizi'ne süzülürken hemen sırtılarımızı suya saldık. Selman tavsiye üzerine pipete taktığı 3'lü ile avlanıyor. Ben ise at-çekte kullandığım ve 2 hafta önce kıyıdan palamut aldığım orkinos yavrusu sahteyi kullanıyorum. Yavaşça yol alıyoruz. Yeni yapılacak liman çalışmasının bir çok güzelliği bozduğunu tekne sahibiyle konuşarak devam ederken Selman birden sıçradı balık vurdu diye. Yavaşladık Selman'ın keyfine diyecek yok. Kiloluk bir palamut çekti. Ben Metin abi'ye bıraktım yerimi o devam ediyor. Derken ona da bir balık takıldı. Küçük bir palamut.Kıyıya yaklaştık varsa akya arıyoruz. Olmadığını görünce tekrar Bucak denizine geri döndük. 1-2 yer denedik fazla vuruş yok. Yaklaşık 100-150mt derinliğe indiriyoruz takımları. 100gr ağırlıkla vuruşu bile hissetmiyorsunuz neredeyse. Selman bu arada sevinerek bir balık çekti ama şansına büyük bir balon balığı denk geldi. En azından bölgeyi 1 balondan temizledik. 3. gittiğimiz yerde iyi vuruş oldunca oraya demirledik. İğnelere takıyoruz dünden hazırladığımız göğüs etini, aşağıya vardığında balık vuruyor, hemen yukarı çekmeye başlıyoruz. Ama çek çek bitmiyor. Aşağıdan takımı çekmek yoruyor. Ancak av sahası mükemmel. Önce tek tek mercanlar gelirken, sonra izmarit sardı. Çektikçe alıyoruz. 1-2 derken 3 iğneyi birden kim dolduracak; o da oldu, 4 tane birden kim çekecek diye yarışıyoruz. Ara sıra dolaşan olta hızımızı kesiyor. Ama yılmıyoruz. Kova dolmaya başladı. Ara sıra kupez, hannos, mercan, tekir hatta istavrit alıyoruz. Görenler inanmayacak "balıkçıda kalan balıkları almışsınız" diyecek. Öğlen oldu ama bırakmaya niyetimiz yok. Bana otelden gelen telefonlar sonrası mecburen dönmeye karar verdik ama Metin Abi ve Selman'ın niyeti yok. Seni bırakalım biz devam ederiz dediler.
Dönüş yolunda tekrar sırtılarımız suda. Benim sahteye vurdu ama alamadı, kaçtı derken tekrar atladı balık sahteye. Çektim, yine bir ufak palamut. Devam ederken birden daha kuvvetli bir balık atladı benim sahteye. Hemen hız kestik. Sağlam asılıyor ben de biraz bırakıyorum misinayı. Derken bize doğru yaklaşmaya başladı. Çektikçe geliyor ağır ağır. Birden parladı suyun içerisinde önce lambuka dedik ama değil. Birden asıldı ve derine doğru hamle yaptı ama ben hazırlıklıyım. Saldım misinayı, temkinliyim. Bu arada arkadaşlar da kepçeyi arıyorlar. Bu sefer sıra bende. Yavaş yavaş topladım misinayı. Hemen telaşla aldık balığı kepçeye. Balık 80-90cm, 2,5 -3 kiloluk palamut ile akya benzeri bir şey. Ne olduğunu bilmiyoruz ama uçuyoruz sevinçten. Hemen fotoğraf çekimine geçtik. 3 gündür kıyıdan avlanıp pek fazla bir şey tutamadığımız için evdekiler dalga geçiyordu. Sevincimizin çoğu da bu yüzden.
Sonra beni otele bıraktılar onlar devam ettiler. Ofise gidince hemen girdim internete; yakaladığım balık Ceylan Palamutu. 2 saat sonra aradığımda moraller bozuktu. Bizimkiler, benim yakaladığımdan daha büyük bir ceylan palamutunu kaçırmışlar. Döndüklerinde keyifler iyidi neyse. Hemen balıkları aldık, aile fotoğrafını çektirdik. Ertesi gün, sağ olsun aşçılarımız balıkları temizlemişler ve öğlen yemeğine kızartmışlardı. Genel müdürümüzle birlikte snackbar'da kendimize ziyafet çektik.
Sizlere de keyifli avlar dilerim!

gerence
01-11-2008, 22:27
Fotoğraflarınızla birlikte, kişisel bilgilerinizi de ekleseydiniz daha güzel olacak ve size nasıl hitabedeceğiz diye de düşünmezdik :)
Ama yine de teşekkür ederiz, anlatımınız harika:)

yasal07
03-11-2008, 10:19
Teşekkür ederim.
Fotoğrafları da ekleyecektim ama bir türlü nasıl yapılacağını bulamadım. O yüzden eksik kaldı.
Saygılarımla,

yasal07
03-11-2008, 10:34
Resimlerin linkleri

[Only Registered Users Can See Links]

[Only Registered Users Can See Links]

Saygılar,