PDA

Tüm Versiyonu Göster : BALON balığı cinsleri

Rauf
23-11-2007, 05:34
Daha evvelki balon balığının yenilmemesi konularında cok şey yazılmış ayrıca benim tarafımdanda dile getirilmiş olmasından dolayı bu konuya girmiyorum.Neticede biz uyarımızı yaptık karar bu balığı tutanın ister yer ister yemez .benim burada ekliyeceğim daha evvelde değindiğim balon balığı ceşitleri hakkında bilgilerdir.Anlatıldığı üzere bilhassa akdenizde 4 türü olduğu biliniyordu bunları anlatıcağım.
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Yukarıdaki bu cinssi 180 metrede yakaladım yaklaşık 30 cm boyunda ve karnı havyarla dolu geldi vucut kirli acık kahve rengimsi karın altı yine kirli beyaz renkte idi.

Bu balon balığı akdenizdeki en büyük türlerden birisidir 50cm olanını yakaladım gercekte japonyada şuşi olanı bu balıktır vucudu yeşil renge bakar üzerinde siyah noktaları bulunur yan tarafları gümişi parlak karın altı beyaz ve pütürüklüdür.

Bu balon balığı türü ise akdenizde yaşayan ufak türlerden birisidir şimdiye kadar oltama 15 cm den büyüğü rastlamadı sırtı kahve rengimsi karın altı beyazdır resimde mercan oltasına sırtından yakalanmış bir balon balığı görülüyor.

Yukarıdaki resimdeki balon balığı cok sık rastlanmamakla beraber yine akdenizde bulunan bir diğer 4 üncü türdür vucut sarımsı yeşilimsi rengin üstüne daha koyu yeşilimsi geniş lekeler bulunur vucudu kaygandır.Bu balıkların oltadaki yeme saldırganlıkları aynıdır yani eğer kösteğiniz aşağıda hareketsiz duruyorsa iğnelerinizin hepsinin kesilmiş olduğunu görebilirsiniz üstelik tek bir tık sesi duymadan bedeni de kestiği sıkca raslanır yalnız arasıra dudağına saplanan veya dişler arasında kalan sağlam iğne olursa yukarı alabilirsiniz vucudunun bu kadar büyük olmasına karşın dediğim yerlerinden takılan kösteğiniz 0.30-0.35 lik bir misina bile kolaylıkla ceker.selamlar bu sefer rastgelsin demiyorum bu balık icin.

ender
23-11-2007, 06:44
Selamlar
Bu balık hakkında yapılmış bir inceleme ye rastladınızmı. yani akdenizde çıkan bir balığın üst dikeninde zararlı madde var biliyorum bunun da acaba öyle bir yerindemi yoksa barındırdığı kimyasal yada organik bir atıktanmı zararlı.geçen dönemlerin birinde bir arkadaşımız yediğini ve bi şey olmadığını yazmıştı. tarım bakanlığı sitesini araştıracağım bi şey bulursam yazarım.
selamlar saygılar.

nevzat
23-11-2007, 09:00
Bizim İzmir avlaklarında hiç denk gelmedim,inşallah ta denk gelmeyiz.Aman Rauf abi buralara gelmemeleri için sıkı tembihle onları:)

dudi
23-11-2007, 09:10
olta düşmanları artık kıyıdan bile oltaya geliyolar yem ayırt etmiyorlar bıktım valla

erkepli
23-11-2007, 10:03
Bunun çaresini bulan varsa lütfen bizede söylesin.:( :( :(

Rauf
24-11-2007, 04:53
Selamlar
Bu balık hakkında yapılmış bir inceleme ye rastladınızmı. yani akdenizde çıkan bir balığın üst dikeninde zararlı madde var biliyorum bunun da acaba öyle bir yerindemi yoksa barındırdığı kimyasal yada organik bir atıktanmı zararlı.geçen dönemlerin birinde bir arkadaşımız yediğini ve bi şey olmadığını yazmıştı. tarım bakanlığı sitesini araştıracağım bi şey bulursam yazarım.
selamlar saygılar.

Endercim daha evvelki mesajlarımda bu balık ile ilgili bir konudaki haberi yapıştırıyorum incele istersen
11/11/2006
Alanya'da bu balıktan zehirlenenler bulunurken, balığın kilosu halde 5 YTL'ye satılıyor. Konuyla ile ilgili bir makale yayınlayan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Akyol'a göre, 'balon balığı'nın kesinlikle yenmemesi gerekiyor. Makalede, "Bu balık tatrodotoksin (TTX) ihtiva ettiğinden kas felci yaparak nefes darlığına sebep olabilmekte, dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenme yaratabilmektedir." deniliyor. Deniz araştırmacısı Mehmet Baykan da zehirli olan balon balığının tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor. Söz konusu balığın daha çok Japonya'da tüketildiğinin altını çizen Baykan, "Bu balık Japonya'da sertifikalı aşçılar tarafından özel olarak temizlendikten sonra tüketiliyor." dedi. Alanya'da yediği balon balığından zehirlenen Şenol Çakır, balığı bilinçsizce tüketenlerden biri. Balığı yedikten bir süre sonra karnındaki ağrılar nedeniyle hastaneye gittiğini anlatan Çakır, "Balon balığının eti oldukça güzel ve lezzetli. Ancak zehirli olduğunu tam olarak bilmiyordum. Akşam balığı yedikten sonra karnımda ağrılar başladı. Daha sonra kas kasılmaları, mide bulantısı, kusma ve halsizlik oldu. Hastaneye gittim, zehirlendiğim ortaya çıktı. Balığı yemek isteyenler daha dikkatli olsunlar." diye konuştu.
Gerisi sana kalmış bende orjinal ismi(FUGU) olan bu balığı internette araştırdım bahsedilenler gercek istersen bide sen bak.selamlar.

gerence
04-02-2008, 07:22
Rauf kardeşim; her ne kadar bu balığa bizim buralarda rastlanmıyorsa da ,yakalasak bile eksik olsun onun lezzetli eti:) yemeyiz olur biter...
Acaba kedilere versek ne olur ? Zehirlenirmi hayvancıklar ,yoksa onlara da vermeyelim mi?;)
Oltalarınızı kesmemesi için kösteklerde fırdöndülü çok ince çelik tel kullanmayı denedinizmi ?;)
Balon balığıyla ilgili geniş bilgi için teşekkür ederim, dileğim sizi terkedip bizim buralara gelmemesi:):helal:

arm59
04-02-2008, 10:18
Rauf kardeşim; her ne kadar bu balığa bizim buralarda rastlanmıyorsa da ,yakalasak bile eksik olsun onun lezzetli eti:) yemeyiz olur biter...
Acaba kedilere versek ne olur ? Zehirlenirmi hayvancıklar ,yoksa onlara da vermeyelim mi?;)
Oltalarınızı kesmemesi için kösteklerde fırdöndülü çok ince çelik tel kullanmayı denedinizmi ?;)
Balon balığıyla ilgili geniş bilgi için teşekkür ederim, dileğim sizi terkedip bizim buralara gelmemesi:):helal:

Kösteklerde çelik teli ben denedim balon balığı kesemiyor ama başka hiç bir balık oltaya yanaşmıyor. Çelik tel diğer balıkları ürkütüyor.

Anıl ÜNALAN
04-02-2008, 10:54
Kösteklerde çelik teli ben denedim balon balığı kesemiyor ama başka hiç bir balık oltaya yanaşmıyor. Çelik tel diğer balıkları ürkütüyor.

Çelik tel kösteğin yatmasını sağlar ama bunun yerinede fırdöndüden sonraki kısmı ip misina olarak yaparsanız sanırım ne o kesebilir ne de başka balık korkar..

Saygılarımla.

cemşid
05-02-2008, 16:59
ben balon balığının kiloluk olanlarını avladım ve afiyetle yedim ve hiçbirşeyde olmadı ilerde olursa onu bilemem tabiki... ama bu balon acayip bir balık izmarit avlarken karşılaşıyoruz genelde ve çok saldırgan bir balık oltaya yakalanan izmaritlere atlıyor ve izmaritin yarısını koparıyor ve farkına bile varamıyoruz. yani arkadaşlar bizim balıklar buçuk, iki buç, üç buçuk şeklinde oluyor oltada ve balon balığı antalya da aşırı miktarlarda var umarım istilacı bir tür olmaz...

Rauf
05-02-2008, 19:37
ben balon balığının kiloluk olanlarını avladım ve afiyetle yedim ve hiçbirşeyde olmadı ilerde olursa onu bilemem tabiki... ama bu balon acayip bir balık izmarit avlarken karşılaşıyoruz genelde ve çok saldırgan bir balık oltaya yakalanan izmaritlere atlıyor ve izmaritin yarısını koparıyor ve farkına bile varamıyoruz. yani arkadaşlar bizim balıklar buçuk, iki buç, üç buçuk şeklinde oluyor oltada ve balon balığı antalya da aşırı miktarlarda var umarım istilacı bir tür olmaz...Cemşit kardeş OLDU bile bana canı gönülden inanabilirsin.Bunları yemeğe devam edersen bir gün kendini hastanede kolunda serum yatıyor olabilirsin benim tavsiyem ufak cocuklara varsa bari onlara vermesen diyorum.

cemşid
06-02-2008, 17:19
rauf abi zaten sitedeki balon balığı ile ilgili olan yazıları ve haberleri okudum ve bir daha asla yemem. Ama balon avlamaya devam, en azından azaltmış oluruz...

cihanakdemir
26-02-2008, 08:57
bu balığın çenesi tıpkı bir yankeski gibi.dümdüz ağız boyunca uzanan keskin dişleri var. ayrıca yukarıda denildiği gibi vücudunda tetradoksin var. yendiğinde nalları dikebilirsiniz. aman ha dikkat!!!

walras
26-02-2008, 09:25
sevimli yaratıklar. 2. ve 4. fotoğraftakilerden yakalmışlığım var.. yenmediğini biliyordum i atacaktım yandaki amca istedi ona vermiştim. inşallah kötü birşey olmamıştır amcaya..:)

JASH
21-03-2008, 00:58
bu balıktan sıksık tutum , zehirli oldukları hakkında genel bir kanı bulunmakla beraber antalya körfezinde tutulanların beraber balığa gittiğimiz diğer balıkçılar tarafından da yendiğini duydum,ben de yedim bundan sonra yermiyim bilemiyorum.Buzlukta bir manga kadar duruyorlar.

JASH
21-03-2008, 01:24
Yakaladığım bu balıktan birkaç foto daha.

JASH
21-03-2008, 01:31

çeşme35
12-10-2008, 19:41
Rauf abi zamanında balon balığıyla ilgili güzel bilgiler vermiş anlaşılan bu balık egeyede geldi .Rauf abimizin başına gelenlerle neredeyse aynı olay başıma gelenler .Havalar düzelir düzelmez telden bi takım yapıp dahada emin olmam lazım.

Wetblue
16-10-2008, 10:29
Dostlar,
Balon yada kurbağa balığı adını ne derseniz diyin. FUGU balığının yakın akrabası. Deri altında ve Kara ciğerinde toksit maddesi çok yoğun. Kas spazmına neden olmakta ve nefes durmakta burada çok kedi yemiyor bile yemiş olanında öldüğünü gördük. Oltada balık alırken birden kesiliyor ve balon gelmeye başlıyor anladığım saldırganlığından mevcut balığı dağıtıyor. Lütfen bu balığı yemeyin ve imha edin.

ismail2776
02-11-2008, 10:06
çok ilginç, inşallah bu balığın köküne kıran girer.

gerence
02-11-2008, 23:03
İğrenç bir görüntüsü var...
Peki arkadaşlar; bu balığın düşmanı olan ne acaba ? Popülasyonu nasıl azaltılır acaba ? Bilen varsa yazsın lütfen...

ekber kaptan
12-01-2009, 00:39
populasyon azaltılırmı bilmem ama her geçen gün küçük balıkçıların ağlarını kemiren paraketelerini dağıtan yarı yolca oltadaki mercana saldıran sırtıda palamut yiyen trolun ağına giri kalamarları yiyen bu balık...anamur civarında balıkçı bir abim tam 14 kg lığını tuttu..fotoğrafları bozyazı balıkhanesinde mevcuttu gider gitmez o fotoları alıp burda sizinle paylaşacağım

seyirsubayi
12-01-2009, 09:30
verdıgınız bılgıler ıcın tskler dostlar... bu balık gerceken tam bır olta dusmanı gecen sene mersın de cıktıgım balık avında kaybettıgım kanca ve kursunun haddı hesabı yok... ıkıncı bır durum ıse bu balıklar gercekten zehırlı ve yenmemesınde fayda var... bu yuzden tercıhedılmemesını tavsıye edıyorum .. paylaşımınız ıcın tsk ederım

ekber kaptan
12-01-2009, 22:06
mersin merkezdeki yani davultepe mezitli tece civarında çıkanlar küçük ama anamur bozyazı gibi yerlerdeki resmen canavar oltaya bindimi fiber sandalı döndürüyo bu yaratıklar ....bozyazı açıklarında 80 kulaçta yakaladığım mercanımın sadece kafası geldi avcı sandık ilk önce daha sonar çelik oltayla salladık kocaman bir balon balığıı