PDA

Tüm Versiyonu Göster : Çipura Nasıl Yakalanır ?

Taygun KOCABIYIK
02-09-2005, 19:33
[Only Registered Users Can See Links]

Resimi kendim çizdiğim için pek birşeye benzemedi ama anlatılmak isteyenler önemli.
Yukarıdaki gibi bir olta hazırlayın.
Yem olarak yengeç yavrusu, kalamar ayağı, madya , boru kurdu ,sardalya gibi yemler kullanılabilir.
İşin sırrı gece yada sabah çok erken saatte avlanmak gerisi şansa kalmış.

Herkese rastgelsin

HALDUN YALIMLI
08-09-2005, 00:05
kardeşim bizi böyle bir olta çeşidiyle aydınlattığın için teşekkürler.iğne zokamı olacak,fıdöndüyle iğne arasındaki mesafe nekadar olacak gezer kurşun kaş gr.olacak? :)

Taygun KOCABIYIK
08-09-2005, 00:50
İğne zokada olabilir düz iğnede olabilir seçim sizlere kalmış. Fırdöndü iğne arasındaki mesafe 20-25 santim civarı yeterlidir. Gezer kurşun size kalmış ne kadar uzağa atmak isterseniz o kadar ağır :)

ilhan
15-09-2005, 17:34
Bu gezer kurşun olayı çok harika daha önce hiç aklıma gelmemişti.
sadece çupra değil diger balıklarda da kullanılabilir. balığın vurduğunu daha rahat anlaya biliriz.. Teşekkürker

Taygun KOCABIYIK
16-09-2005, 01:38
Bu gezer kurşun olayı çok harika daha önce hiç aklıma gelmemişti.
sadece çupra değil diger balıklarda da kullanılabilir. balığın vurduğunu daha rahat anlaya biliriz.. Teşekkürker
Yardımımız dokunursa bizim sayemizde 1 balık tutarsanız ne mutlu bize.
Ayrıca bu anlattığım takımla 1 hafta önce çupra yakaladım belirtmek isterim :)

ilhan
16-09-2005, 20:43
Yardımımız dokunursa bizim sayemizde 1 balık tutarsanız ne mutlu bize.
Ayrıca bu anlattığım takımla 1 hafta önce çupra yakaladım belirtmek isterim :)

İstanbulda nerde çupra.. Kaeşke olsa da yakalasak. ama gezer kurşunu diğer olta yapımlarında kullanacağım.

surgeon
14-12-2005, 18:26
İzmir'de, Mordoğan yada Karaburun iyi av verir deniyor. peki bu bahsedilen yerlerin neresinden avlanılabilir. Herhangi bir yer mi? Yoksa önerebileceğiniz yerler var mı? Daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Örneğin Tago geçen hafta çipurayı nereden yakaladın?

katiti
14-12-2005, 19:00
taygun gezer kurşunun arka tarafına da bir stoper koyarsan daha etkili oluyor. özellikle birkaç olta ile bırakma yapıyorsan her balık asıldığında yetişmen mümkün olmayabilir. stoper için ikinci bir fırdöndü uygun olur. iki fırdöndü arasındaki mesafe için ise 10-15 cm yeterli olur.

bir de öndeki fırdöndünün önüne, atış sırasında kurşunun fırdöndüyü ezmemesi için bir boncuk koymak gerekir kanaatimce.

ayrıca iğnenin bağlandığı beden (köstek) ne kadar ince olursa, çipura avı o kadar bereketli olur. tabi çekerken oltayı koparmamak kaydıyla ;)

bu arada ben de çipura için kısa çapraz iğne kullanırdım, ama önceki hafta foça tarafındaki balıkçıların uzun palalı düz iğne kullandıklarını öğrendim. sebep olarak da balığın çene yapısının kuvvetli olduğunu, bu yüzden kısa palalı çapraz iğnenin kırılma riski olduğunu gösterdiler. değerlendirmek lazım tabii. daha tecrübeli abilerimiz ne der bilmiyorum.

rasgele...

not: nerde çupranın resmi bakayım :D

katiti
14-12-2005, 19:08
İzmir'de, Mordoğan yada Karaburun iyi av verir deniyor. peki bu bahsedilen yerlerin neresinden avlanılabilir. Herhangi bir yer mi? Yoksa önerebileceğiniz yerler var mı? Daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Örneğin Tago geçen hafta çipurayı nereden yakaladın?

öncelikle hoşgeldiniz. karaburun ve mordoğan tarafını bilmem ama çevrede balık çiftliği olan her yerde iyi av verdiği kesin :) çiftlik kenarlarından doğru yemle güzel balık alabilirsiniz. doğru yem derken çevredeki küçük balıkların kolay parçalayamayacağı yemlerden söz ediyorum ki bu konuda yemlerin kralı (çipura için) madyadır. tabi bulunabilirse...

aserkansatı
14-12-2005, 23:27
Ben kalamarın da iyi bir yem olduğunu düşünüyorum.Sert olduğu için ufaklar alamıyor.

Taygun KOCABIYIK
15-12-2005, 01:08
serkan abi kalamarı ısparozlar hapur hupur yiyo heleki tekneden atıyosan izmaritler bütün bütün yutuyo madya ise tamamen çupraya hitap eden bir yem diye düşünüyorum. Madya ile bırakma yapılabilir yem sert olduğu için çupra direk atılımı gerçekleştirir ve kamışın ucunu suya yatırır :)
Diğer çok iyi sonuç veren bir yem ise yengeç yavrusudur. Bununda ölçüsü baş pağımızın tırnağı kadar olan yengeçlerdir. o yengeçler çok iyi sonuç verir. Fakat bunları öldürmeden iğneye takmak önemlidir. Onuda inşallah resimli olarak anlatırım bir gün.

Taygun KOCABIYIK
15-12-2005, 01:13
taygun gezer kurşunun arka tarafına da bir stoper koyarsan daha etkili oluyor. özellikle birkaç olta ile bırakma yapıyorsan her balık asıldığında yetişmen mümkün olmayabilir. stoper için ikinci bir fırdöndü uygun olur. iki fırdöndü arasındaki mesafe için ise 10-15 cm yeterli olur.

bir de öndeki fırdöndünün önüne, atış sırasında kurşunun fırdöndüyü ezmemesi için bir boncuk koymak gerekir kanaatimce.

ayrıca iğnenin bağlandığı beden (köstek) ne kadar ince olursa, çipura avı o kadar bereketli olur. tabi çekerken oltayı koparmamak kaydıyla ;)

bu arada ben de çipura için kısa çapraz iğne kullanırdım, ama önceki hafta foça tarafındaki balıkçıların uzun palalı düz iğne kullandıklarını öğrendim. sebep olarak da balığın çene yapısının kuvvetli olduğunu, bu yüzden kısa palalı çapraz iğnenin kırılma riski olduğunu gösterdiler. değerlendirmek lazım tabii. daha tecrübeli abilerimiz ne der bilmiyorum.

rasgele...

not: nerde çupranın resmi bakayım :D
Stoper pek önemli değil benim için ama boncuk meselesi gerçekten iyi fikir yazın uygulamaya geçiririz inşallah.
Köstek meselesine gelince 30 luk misina uygun ama kalite şart yoksa çıt diye kopuverir. Ben avatardaki çuprayı 35 lik köstek 40 lık beden 20 gram kurşun 2 1 adet 0/1 zoka ile hazırladığım takımla aldım. Kanaatimce balık aç olduktan sonra 50 lik misina ile dahi yakalanabilir. ama ince misinanın avantajları göz ardı edilemez.
Herkese Rastgelsin

aserkansatı
15-12-2005, 01:33
Haklısın Tayguncum da gelen eşek isparozlarını da çok sevdiğim için farketmiyor benim için.Kıyıdan avcılık ta taşlık kırmalık bölgelerde avlanıyorum eski foçada ve çok fazla küçük balık gelmiyor attığım bölgelerde.

Taygun KOCABIYIK
15-12-2005, 03:03
serkan abi ağzının tadını egeliler bilir zaten bu ısparozu başka yerde yemiyolar hatta izmirli olmayanlar bile yemiyo

levrek
15-12-2005, 04:33
Sevgili Seko,kalamarın daha iyi koku yaymasına rağmen Katiti nin dediği gibi çipura, madyaya daha çok sarıyor,beslenme alışkanlığından olsa gerek,sevgilerimle

katiti
15-12-2005, 05:31
valla kim ne derse desin benim kalamarları yem yapmaya içim el vermez :D sonra RRK (Rakı-Roka-Kalamar) eksik kalır ;)

madyanın güzelliği çipuradan başka balık yakalamaması. tabi bu duruma göre kötü de olabilir (ya ortalıkta çipura yoksa :dikkat: )

tayguncuğum bence çipura için yazı bekleme, zamanı geçti geçiyor...

aserkansatı
15-12-2005, 06:05
İtirazım yok arkadaşlar ben hiç avlanmadım madyayla...Elleri mora boyayan yem değil mi o?Tecrübem yok o yemle bilmiyorum o yüzden.Sizin dediğinize inanıyorum elbette ve yaza deniycem...

mufi
15-12-2005, 12:56
Arkadaşlar ben Mert kardeşimin kalamar fikrine katılıyorum.. hemde canıgönülden..şimdi yazık değilmi o güzelim kalamarı yem yapıcan..?halbuki
denizden topladıgın kara midye veya istiridye ile bile bu balıkları tutarsın
sen neme lazım o kalamarı koy bi kenara yanına diger RR leri de al yada bana haber ver ben geleyim..
aslında mert kardeşimin sacayagına ben balıgıda ilave edersem 4 leme olur..
r+r+k+b+...rakı+roka+kalamar ve/veya balık..
arkadaşlar siz hiç bir yaz sonu güney sahillerinde bir cennet koyda.kumda suya sıfır yakınlıkta hemde kumsal tam batıya bakıyor.. kumda bir ateş yakıp
o güneşin ufukta oluşturduğu sarıdan kızıllıga giden renk çümbüşünü izleyerek.
balıgınız zaytin yagında + alumünyum salaş bir tavada kızartıpta ekmek ve sogan katkısıyla kumda oturup ta yedinizmi??? tabii yanında da ilacınız da olacak... ;) ;)

ben yaptım....işte hayatın en önemli anlamlarından birisi budur..

ok. haklısın . diyenler parmak kaldırsın..ltf.

teşekkürler
muvaffak işmen

levrek
15-12-2005, 17:50
muvaffak abi,ok,haklısın,ne zaman gidiyoruz ;)

aserkansatı
15-12-2005, 21:42
Ben parmak kaldırıyorum...Muvaffak Abi ne kadar güzel anlatmışsın canım çekti inan ki...

katiti
15-12-2005, 22:57
abi ben iki elimin tüm parmaklarını kaldırıyorum :)

mufi
16-12-2005, 00:57
ok mert kardeş öpüldün canım. :D

Taygun KOCABIYIK
16-12-2005, 01:00
tayguncuğum bence çipura için yazı bekleme, zamanı geçti geçiyor...
Abi balığa gidebiliyormuyuz ki sorsana bana bu soruyu?
Beni balığa götürmeyip lanetlenen ve balık avlayamayan arkadaşların fotoğrafları foto albümde mevcut :D

mufi
16-12-2005, 13:22
öncelikle... Süleyman kardeşime buradan geçmiş olsun diyorum. bu günlerde biraz keyifsizmiş.. geçecektir umarım...

zalim avcı Hunter Faruk unda eli iyileşmiş... aldıgım bilgide son avda karşılaştıgı bir ayıya (afedrsiniz/pardon) silah a gerek görmeden bir yumruk atmış ki ayı bi taraf..postu bitaraf.. :deli:

ve faruk kardeşiminde eli maalesef epeyi bir süre sarılı kaldı.. şimdi iyi ce imiş
buda güzel bir haber.. :D

gelelim balık işlerine ..

en son..bu taraflarda Gümüldür de denizatı motel yanı azmak başında toplam 3kg cıvarında boyları ortl.ama 25 cm olan kefallerden(suüstü) tuttum ..tabii benim sistem ile..tek iğnee çift şamandra..ekmek içi(makina ekmeği olacak)millet sinek avladı..lakin üzerime iyilik saglık ben kefalleri topladım.. :D
merak eden varsa .. ((illede ben de tutcaam)) diyeniniz varsa ..benimle direkt
kontak kursun..baranis@ttnet.net.tr. zira bu adresime her akşam bakıyorum ne var ne yok diye arayan soran varmı diye...malum emeklilik zor iş.
...ister tek tek..isterse hepiniz gelin farketmez... :)
sizi oraya götüreyim.. de biraz balık tutun hemen önünüzden..şıkır şıkır kefaller.

ayrıca..diger bir konuya dha gelicem..de..

yav ben uzak kalıyorum beyler ..izmir karaburun/çeşme taraflarına biladerlerim /arkadaşlarım....te ayrancılardayım..ama yinedeeee.. :( olası bir org. vukuunda . bana bir haber verile...bende atlayıp gele... ;)
amaaa..
bir organizasyon yapıpta...
bir noktada mesela balçovada kipa..otoparkında buluşupta...
balıgagidipte...
bana haber vermesseniz.. :'( :'( :( :(
mesinanız kopsum...emi.. :hıııı:
igneleriniz açılsın.. da kiloluk balıklarınız kaçsın emi..

hepinizi yanaklarınızdan öperim arkadaşlar/kardeşler
muvaffak işmen

mufi
20-12-2005, 00:19
güzel insanlar ne güzel atışma vardı neredesiniz???

balık tutmaktan vakit bulamadınız galiba yazı yazmaya??
hele o Hunter faruk...???

aserkansatı
20-12-2005, 00:26
Muvaffak Abi sözünü ettiğiniz azmakta 1997 yılında avlanma fırsatım olmuştu.Kefal ve yılan balığının yanında tam denize karıştığı yerden çekirge ile çipura tutmuştum.Oldukça derindi denize karıştığı yer.Bir daha da kısmet olmadı o tarafa gitmek.Ahmet Amcamız vardı orada ,vefat ettikten sonra gidemedik.Şimdi sizi okuyunca o verimli avlarım geldi aklıma.Umarım hala aynı verimi sürüyordur.Saygılar...

uzman
20-12-2005, 06:19
Serkan hocam yaw, mesajlarınızdan okuyorum. Yaz tatillerinde İzmir'e gittiğinizi. Baba bir yaz tatili ben de gelsem İzmir'e. Hem tanıdıklarımı ziyaret etsem hem de sizinle bir deniz avı yapsak birlikte iki meslektaş olur mu?

aserkansatı
20-12-2005, 16:23
Kısmet olursa bu yaz iki ay oradayız.Gelirsen bekleriz Ali Rıza...Ekip İzmirde zaten.Balığa çıkarız elbette...

HALDUN YALIMLI
20-12-2005, 21:04
Sevgili dostlarım;Umarım bu yaz İzmir'de hep beraberce güzel vakit geçirecez anlaşılan.Ben şimdiden Denizcilik İşletmeleri ile görüşmelere başlayayım bize bir ŞEHİR HATLARI VAPURU tahsis etmeleri için. :P :P :P :P :P

mufi
20-12-2005, 22:11
arkadaşlar bi kere şu nirvana kardeşimiz nerede.???? bu biiir.
bilen varsa bana haber versin ltf..

yaza kadar beklenirmi???? iki yapacaksanız şimdiden yapın bir şeyler...

yazın tadı ayrı ..kışın tadı ayrı... üüüçç.
yazın arkadaşlarımızla tanışırız..inşallah
muhabbet iyi olur..
sen tuttun /ben tuttum,,,,, aha kaçtı balık....balıga bak balıgaaaa..//vs..vs..
bu aralar izmirde havalar 10 derecelere bir gelsin buluşalım..arkadaşlar

mufi
20-12-2005, 22:18
Adil kardeş.. orası nın tek ters tarafı sert lododosta balık yapmaması...
dnizden hava sert eserse.. maalesef balık dibe iniyor ve yine maalesef isteksiz oluyor..
o dere bildiğin gibi takribi dogu batı yününde.. tabii batısı deniz..
şimdi şööle oluyo..
ne zamanki rüzgar en fazla3/4 gibi kuzey dogudan +dogudan+güney doğudan eserse oradaki su sakin yada çok az çırpıntılı oluyor. bu durumda kefaller resmen su üstü yapıyor...hatta kiloluk kefaller bile resmen dans ediyor..
ama deiğim gibi lodos ve batı eserse denizden... balık hakgetire..
orada güzel bir yer var derenin iç tarafı yani asfaltın kara tarafında sitelerin hemen yanından geçiyor..oraya site sakinleri masa/sandelye felan yapmışlar
tabii kış aylarında boş.. muhabbe çok esaslı.. masaya nevaleyi koy hemen yanında oltayı dereye bırak..ooohh...gel keyfim gel..

muvaffak işmen

aserkansatı
21-12-2005, 01:58
Sevgili dostlarım;Umarım bu yaz İzmir'de hep beraberce güzel vakit geçirecez anlaşılan.Ben şimdiden Denizcilik İşletmeleri ile görüşmelere başlayayım bize bir ŞEHİR HATLARI VAPURU tahsis etmeleri için. :P :P :P :P :P
Üçkuyular feribotlarından biri işimizi görür.Uygun bi yere park ederiz :D sallarız oltaları...Yazı iple çekiyorum sizlerle tanışmak için...

Taygun KOCABIYIK
21-12-2005, 02:59
Abi karadan balık avlamak için en güzel kerterizler bende saklı çupra için olsun ufak balık için olsun kefal için olsun hepsinin yöntemini biliyorum. Tabi yaz ayları için bilhassa temmuz ortası itibariyle. Ama muvaffak abimiz çok güzel bir öneride bulunmuş hava 10 derece üstüne çıksın balığa gidelim diye. Gidelim derim bende kaynaşmış oluruz bana her zaman uyar.
Haydi millet balığa gidelim.

Taygun KOCABIYIK
12-02-2006, 23:49
Fıransızların çupra yakalamada kullandıkları oltaları ekliyorum.
Pek bişey beklemeyin bizimkilerle çokta farklı değiller sadece kullandıkları alet edevat daha farklı.

ADNAN
26-02-2006, 21:19
Ben kıyıdan çupra avlarken mamun boru kurdu ve yengeç kullanıyorum iyi sonuç veriyor

mufi
26-02-2006, 21:51
arkadaşlar tagonun yolladıgı pdf dosyasındaki karşıdan bakışta en soldaki kıstırma kurşunlu sistemi ben çok kullandım vede garantili çipura yakaladım.halen de kullanırım..
dikkat ederseniz adamların köstekleri hep uzun..
benden size tavsiye hiç boşuna 3 igneli 10/15 cm köstekli takımlar atmayın.benim marmariste kullandıgım ve her defasında dolu gelen sistem bu pdf de var..
bu sitemi çok önceleri ben istanbulda florya ve çekmece sahillerinde ve hatta..1976 larda mimarsinan sahillerinde 1 ila 3 kg arası karagözleri tutarken kullanırdım.
-- kamışın ucundaki misinanın klips ine 15 cm misina baglıyorsunuz bu misina makinadakinin 0,05 incesi olacak sonra bir kıstırma kurşunu(hareketli) takıyorsunuz sopanın atarına göre ama fazla agır olmasın mesela 100 gr ı geçmesin.. sonra bir normal fırdöndü.. ve ..devamına tekrar 0,05 daha ince bir köstek 25/30 cm kadar ve ucuna mutlaka kısa saplı çapraz saglam bir igne... olay bu..
sonra tak yemi at. ve biraz da misinaya kalama ver yani sopayı sahilde desteğe dayandıgında hafif bir misina bombesi olacak...
sonra bekleyin..
çipura yeme gelir önce koklar. etrafında dolanır bir bakar şöyle. ittirir felan derken tepki yoksa alır agzına.. ya oldugu yerde bir müdet geveler yada aldıktan sonra yavaş haraketlerle ilerlemeye başlar işte burada 30 cm lik köstegin özelliği ortaya çıkar..hayvan serbest sandıgı yemi hiç huylanmadan agzına alır.. ve harekete başlayınca kurşun engellemesini anlar ve 1/2 kafa atar işte o anda zaten iğne agzına takılmıştır.ardından dellenmeye başlar ve sizler kumsalda kamışın ucuna bakarken bir anda langır/lungur sopa aşagıya basar evet işte balık ignededir.. arkadaşlar..
ben bu sitemi kullanırım.. aynı zamanda mırmır içinde idealdir..hele kum zeminde suyun dip hareketleri ile uzun köstek ucundaki yem bir saga bir sola oynar ve balıga yemin ne kadar naturel oldugu nu hissettirirsiniz...en sulunesin den

selamlar

Taygun KOCABIYIK
26-02-2006, 21:55
en sulunesin den

selamlar
Muvaffak abi şu son lafın beni koparttı.
Bende burdan anılcığıma söylemek istiyorum. ANIL BUNCA YIL KÖSTEKLERİ UZUN YAP DİYE BOŞUNA DEMEMİŞİM SANA DEMİİİİ.

arm59
27-02-2006, 04:32
madya dediğiniz bildiğimiz midye mi oluyor? yoksa başka bir şey mi?

Taygun KOCABIYIK
27-02-2006, 04:42
madya dediğiniz bildiğimiz midye mi oluyor? yoksa başka bir şey mi?
Başka birşey oluyor.
Midye ilede çupra yakalanabilir ama yumuşak yem olduğu için denizde ne kadar ufak balık varsa hepsi bu yemi tırtıklayıp çupraya bırakmaz.
Madya gayet sert bir deniz kabuklusu resmini bulabilirsem yollarım.
Eti çok sert olduğu için diğer balıklar yiyemiyor etrafta çupra varsa yada iri mırmır,sargos gibi balıklar yakalanabilir.

arm59
27-02-2006, 04:48
Valla resmini bulabilirsen bir zahmet bakalım çok merak ettim

Taygun KOCABIYIK
27-02-2006, 04:57
Valla resmini bulabilirsen bir zahmet bakalım çok merak ettim
google da aradım ama bulamadım iş başa düştü ilk balığa gidişte resimlerini çekerim. ama tarif etmek gerekirse alt kısmı top gibi yukarı doğru ince uzun kabuk devam ediyor bu canlı ise o top gibi olan kısımda yaşamını sürdürüyor.

Anıl ÜNALAN
27-02-2006, 05:28
Muvaffak abi şu son lafın beni koparttı.
Bende burdan anılcığıma söylemek istiyorum. ANIL BUNCA YIL KÖSTEKLERİ UZUN YAP DİYE BOŞUNA DEMEMİŞİM SANA DEMİİİİ.
Babacan hep ben köstekleri uzun yapardım sende azarlardın bana kısa yapta azcık çalınsan bile alasın balığı demezmidin.

Taygun KOCABIYIK
27-02-2006, 22:31
Babacan hep ben köstekleri uzun yapardım sende azarlardın bana kısa yapta azcık çalınsan bile alasın balığı demezmidin.
yalanın bu kadarı olmaz artık.
Evdeki hali hazırda bulunan takımlara bakarız istersen.

sbasaran
27-02-2006, 23:20
sevgili arkadaşlarım, kardeşlerim...
bu dönemde çupra ve diğer balıklar için yumuşak ve canlı yemler gerekir (mamun, boru kurdu, kırmızı kurt hatta yerine göre sardalye flatosu). bu yemleri bozacak küçük balıklar derinlerdedir. aradığımız, yakalanmasını istediğimiz balıklar ya havyarda yada yeni atmışlardır ki sert yemlerin yerine yumuşak ve canlı yemleri tercih ederler.
madya, kalamar türü sert yemler yaz aylarında, kıyı sularının ısındığı; ısparoz, sarpa türü küçük balıkların kıyıladığı dönemde kullanılması daha avantajlıdır diyebilirim sizlere.
karar sizlerin tabii..

HALDUN YALIMLI
27-02-2006, 23:37
Sbasaran haklısın bu dönem balık yumurtada döktü döküyor dediğin gibi yem seçimi çok önemli. Birde imza kısmını doldurmanı rica ediyorum, FORUM KURALIDIR.SAYGILARIMLA

Taygun KOCABIYIK
25-04-2006, 17:37
Eski konuları okurken gözüme çarptı yazmadan geçmek istemedim.
bu aralar izmir körfezine yumurtlamak için lidakiler ve çupralar giriş yaptı.
Tek tük yakalayan var. Yem olarak teke,mamun ve borukurdu kullanıyorlar bilginize.

ilhanmania
25-04-2006, 18:12
Ben gelene kadar tam başlar o zaman heralde :d

BARBADOS
28-04-2006, 22:34
selam arkadaşlar çipura en sevdiğim balıktır ama yakalamak nasip olmadı kipa'dan alıp yiyiyoruz çipura oltasında gezer kurşun ve fırdöndüden sonra bedene bir ilave daha yapsak verim artar mı gezer kurşundan önce bi fırdöndğ daha takılabilir mi yem olarak boru kurdu sardalya yeter mi? Çeşmealtı yada güzelbahçeden kıyıdan atıcam ne dersiniz?

Taygun KOCABIYIK
29-04-2006, 01:51
Güzelbahçeden av yapıcaksanız şu 20 günü iyi değerlendirin derim borukurdu ile ilk sayfadaki takımı kullanın çupra varsa affetmez. Şimdiden rastgelsin

katiti
29-04-2006, 05:44
selam arkadaşlar çipura en sevdiğim balıktır ama yakalamak nasip olmadı kipa'dan alıp yiyiyoruz çipura oltasında gezer kurşun ve fırdöndüden sonra bedene bir ilave daha yapsak verim artar mı gezer kurşundan önce bi fırdöndğ daha takılabilir mi yem olarak boru kurdu sardalya yeter mi? Çeşmealtı yada güzelbahçeden kıyıdan atıcam ne dersiniz?

Bedende iki iğne kullanılabilir ama bunun çok büyük bir artısı olacağını sanmıyorum. Özellikle mamun gibi hareketli yemler kullanılacaksa tek iğneyi tercih etmeniz yemin hareketini kolaylaştıracaktır.

Gezer kurşunun öncesine de stoper olarak fırdöndü eklemesi yapılabilir, fakat iki fırdöndü arasındaki mesafeyi iyi tayin etmek gerekir. Balık oltayı ağzına aldığında onu huylandırmadan yutmasını sağlamak amaçtır. Bu nedenle ikinci fırdöndü kullanmamak daha sağlıklı olabilir. Ama yapılamaz da demiyorum.

Yem olarak benim tercihim canlı mamun ya da sardalya olurdu. Boru kurdu da iş yapar ama ben ısınamadım bir türlü o yeme :) .

Rastgelsin...

Taygun KOCABIYIK
29-04-2006, 16:53
Mamun her zaman her yerde yemlerin kralıdır onu yazmayı unutmuşum :)
Bu aralar daha küçük balık kıyıya inmediğinden çok iş yapar.

mufi
29-04-2006, 16:57
Güzelbahçeden av yapıcaksanız şu 20 günü iyi değerlendirin derim borukurdu ile ilk sayfadaki takımı kullanın çupra varsa affetmez. Şimdiden rastgelsin

taygun cum.. iyi de tam nokta adres verebilecenmi??? sen oralara daha yakınsın...
mesela ..filan ototbüs duragı karşısı....yada camii önü vs.. gibi.

Taygun KOCABIYIK
29-04-2006, 17:02
taygun cum.. iyi de tam nokta adres verebilecenmi??? sen oralara daha yakınsın...
mesela ..filan ototbüs duragı karşısı....yada camii önü vs.. gibi.
Muvaffak abicim nokta atışı yer veriyorum iyi dinleyin sizden saklıycak değilim :)
Şu güzelbahçedeki büyük balıkçı barınağına girdiğinizde düz yürüyün soldaki köşeden sallayın hem kumluk orası mırmır falanda oluyor takılma olayıda yok kebap yani :)

mufi
29-04-2006, 17:06
Muvaffak abicim nokta atışı yer veriyorum iyi dinleyin sizden saklıycak değilim :)
Şu güzelbahçedeki büyük balıkçı barınağına girdiğinizde düz yürüyün soldaki köşeden sallayın hem kumluk orası mırmır falanda oluyor takılma olayıda yok kebap yani :)

ok.. hafta arası bilemiyorum ama belki motorla gidebilirim...kesin değil
teşekkürler..

serda
12-06-2006, 11:44
bilgileriniz için teşekkür ederim

gacar
20-06-2006, 17:39
Arkadaşlar ben amatör balıkçı bir abiden (benimde balıkçı abilerim hiç bitmiyor :D) çipura avlamak için iyi olduğunu iddia ettiği bir yöntem duymuştum, kendim denemedim ama arkadaş çok başarılı olduğunu söylüyor. Bu konu altıncı sayfaya gelmiş hepsine bakamadım, bu yöntem daha önce anlatıldıysa özür dilerim.

Şimdi canlı mamunları alıyorsunuz sonra iğneyi mamunun sırtına japon yapıştırıcısıyla yapıştırıyorsunuz sonra denize bıraktığınızda mamun canlı olduğundan balıkları daha çok kendine çekiyor ve avınız başarılı geçiyor. Yalnız yemin mamun mu yoksa küçük yenceç mi olduğu konusundan pek emin değilim.
Rastgele!

katiti
20-06-2006, 19:13
Mamunun da madyanın (yengeç) da hareketli olması iyidir. Japonla yapıştırmak ilginç bir çözüm gerçekten, denemek lazım :) .

Anıl ÜNALAN
20-06-2006, 19:25
Japon yapıştırıcısında bir tür zehir olduğunu duydum balığı zehirleyip öldürmekte güzel bir yöntem :deli:

HALDUN YALIMLI
21-06-2006, 06:44
İlginç bir sistem ama fantastik kaçıyor biraz. Mamun ve Yengeç iğneye usulünce takılırsa zaten uzun süre ölmezler, bu sebeple canlı olarak kımıl kımıl dikkat çekmeye devam edeceklerdir. Size bir can alıcı tüyo vereyim arkadaşlar avlanacağınız yer kumluk ve yeminiz Mamun ile Yengeç ise bu arkadaşların öndeki kıskaçlarını koparın bu şekilde kendilerini kuma gömemezler ve sizde saatlerce balık vurmuyor diye sıkılmazsınız. RASTGELSİN.

sbasaran
21-06-2006, 07:47
bir yem çeşidide benden...
(ismini bilmediğim için tarifle anlatacağım). deniz kenarındaki kayalara yapışık olarak, şemsiyeyi andıran, sert kabuklu bir canlı vardır ya... et kısmı gayet sert olur. küçük balıklar kolayca alamazlar. bir alternatif te bu.
(ismini bilen varsa yazsın lütfen)
rastgele

Güven ÖZYELDAN
21-06-2006, 08:54
taygun kardesim tesekkürler bir cupra ve isparoz üstadının taktiklerini öğrenmek güzel..sezon başladı resimlerini bekliyoruz ..bol sans.

Taygun KOCABIYIK
21-06-2006, 10:34
taygun kardesim tesekkürler bir cupra ve isparoz üstadının taktiklerini öğrenmek güzel..sezon başladı resimlerini bekliyoruz ..bol sans.
Güven abi teşekkürler
umarım beklediğimiz avları yaparız bu sezon :)

Süleyman abi senin dediğin yemi biliyorum küçükken özbekte bir tanıdığın yazlığında kalırdım tabi orada yem bulamadığım için ekmek yada bu kayalara yapışan canlıları kullanırdım bolca ısparoz karagöz avlamıştım :) Sanıım çuprada bu yemi yer.

katiti
21-06-2006, 12:36
Biz bunlara "kapak" derdik. 1-2 kez kullanmıştım ama verim alamamıştım ben. Gerçi bizim o tarafta (Çeşme-Ilıca) kıyıda kolayca teke bulunabildiğinden çok da fazla bir deneme yapmadım onlarla...

HALDUN YALIMLI
22-06-2006, 10:43
Süleyman abi; Mert'in de söylediği gibi kapak diyoruz biz onlara. Eti sert olduğu için küçük balığın bol olduğu yerlerde randıman veriyor. Ama sert etli olduğu için sadece dişli balıklar için iyi bir yem abi. Nihayetinde yemsiz kalmaktan iyidir.

byMyMoon
23-06-2006, 12:35
Ustalara danışayım istedim..
Şu mamun, teke ve madya'yı yakalamanın yolu tekniği nedir?
nerelerde bulunurlar? kullanılan alet edevatı nasıldır?
birde bu yemlerin resimleri varmı sizlerde?
bilgi için teşekkürler..

katiti
23-06-2006, 12:54
Teke ve madya resmi yok elimde ama mamunu ekliyorum. Mamun çıkarma ile ilgili de bir video vardı, eğer bulursam ekleyeceğim. Mamunu çamuru çiğneyip, kepçelerle topluyorlar.

Madyanın nasıl toplandığını bilmiyorum. Teke için ise suyun sakin olduğu sığ kayaların aralarında elle, şapka filesiyle, mutfak eleğiyle vs. toplayabilirsiniz. Alışınca çok kolay :D .

Taygun KOCABIYIK
23-06-2006, 13:20
Madya istanbulda yok sanırım ege ve akdenize has bir canlı
uzatma ağlarında bolcana çıkıyor limanlara giderseniz 1 gün önceden söyleyin (tabi insan gibi bi balıkçı bulmak şart) size istemediğiniz kadar verir...

katiti
23-06-2006, 13:32
Mamun videosunu buldum. Alıntıdır, onu belirteyim :) .

[Only Registered Users Can See Links]

byMyMoon
26-06-2006, 15:07
Çok teşekkürler..
Temmuz 15 te Didimde bu yemleri kullanarak avlanıyor olacağım.
Sonuçları akşamları sizlere aktarırım. Hemde önerilerinizi dinlerim.

aganta borina borinata
31-07-2006, 10:57
arkadaşlar peşinen söyleyeyim...ben genelde F klavye kullandığım için q klavyeye pek alışık değilim ne var ki tesadüf bu sizlere yazarken hep Q kullanmak zorunda kalıyorum yazılardaki hatalardan dolayı hepinizden özür dilerim...

imbat'a gösterdiği olta için teşekkür ediyorum...aslında ben kıyıdan avlanacağım zaman hemen hemen her balık için gezer kurşunlu ve tek iğneli oltaları kullanıyorum ( kefal, sokarca, çırpan vb. balıklar hariç). tek iğneli oltanın ben ce bi çok avantajları var; 1. kayalık bölgelerde daha az takılıyor...2.balık yakalandıktan sonra oltayı gezdirirken oraya buraya takıp dolaştırmıyor...3. balığı daha kontrollü çekmenizi sğlıyor...4.yem tasarrufu...5.pratik bağlanması...6...iğneden tasarruf... ve dahası....önemsiz gibi görünsede balık bolluğunda ve kayalık yerlerde avlanırken ne demek istediğimi ve bunların başınıza ne kadar sık gelebildiğini zaten biliyorsunuz, heleki balığa alel acele ve dım dızlak çıkmak zoruda kalmışsanız...

ben adana da oturduğum için hem tatlı su, deniz ve hemde akarsuda avlanma şansını bulabiliyorum ama gel gelelim balık neredeyse çok zor bulunan bi av haline geldi... ki çupra elimden daha büyüğü pek denk gelmiyor çoprada hemen hemen her türlü yemi kullanıyorum ama canlı karidesi hiçbirşeye değişmem...canlı karidesi seyyhan ırmağının yosunlu durgun bölgelerinden kepçeyle çıkarıyorum ve denizde kayaların arasında kalmış su birikintilerinden ( biraz ekmek atıp beklerseniz hepsi başına toplanıyor )... ve canlı karides çupra avlamaya çıkmış olsanız dahi size av çeşitliliği sağlıyor...

iğneye gelince genelde beyaz ve çapraz olanını tercih ediyorum ( kısa saplı )...
ama yinede özellikle bir tür balık için gitmişsem ona göre kullanıyorum...

balık ne zamanlar vuduğunu soranlara ( ki genel saatleri dışında) şu cevabı veriyorum...1. sigara yakarken...2.çişinizi yaparken...3.misinayı elinizden bıraktığınız anda... ve benzeri boşluklar...

av alanı ise ( balık yatakları dışında ) öyle yerleri tercih ediyorum ki arkadaşlar bırakın insanı it gitmez...

bi de olta bağlamayı bilmeyenler le balığa çıkmaktan usandığım için ( ha bire olta kopuyor ya da dolaşıyor, ki onlar da öğranme zahmetine girmiyorlar) genelde işi bilen arkadaşları tercih ediyorum... ki acemi şansıda cabası... size anlatayım efendim; bi gün 6 arkadaş balığa çıktık içimizden biri bırakın olota bağlamayı, kuşu - köpeği - balığı yan yana koyun ayırt edemez... oltasını ben bağlıyorum, yemi ben takıyorum yaw suya bile ben atıyorum... ben iki tane yakalıyorum o beş altı tane - ben dört çekiyorum o on tane...arkadaşlar bununla da kalmadı diğer bölgelerde adına ne denir bilmiyorum burada bizim horoz kayası dediğimiz bi çeşit kaya balığı, antalya taraflarında sırtlan diyorlarmış her neyse arkadaşlar bu balık kayalık bölgede yaşar ki adından da belli horoz kayası ( latince adını bilmiyorum) ve neredeyse yuvasını hiç terk etmez...adam kumluk sahada 9 no. iğneyle 25'lik misinayla yaklaşık 2,5 kg. gelen bu balığı yakaladı ve 1,5 mt. yükseklikteki iskeleye kepçe bile kullanmadan çekti...bu olayda arkadaşın o günkü şansının üzerine mum dikti...gelinde sinir olmayın...

sanırım lafı fazla uzattım... diyeceğim o ki oltalarınızı ve yemlerinizi av alanına göre, balığın türüne göre ve mevsime göre seçmek en doğrusu ama eğer avlanacağınız bölgeyi biraz araştırabilirsek balığın doğal yoldan besin kaynaklarını bularak onları kullanabiliriz ya da taklit edebiliriz... örneğin "kapak";
av alanında bulunsada sürekli kayalara yapışık olduğu için domuz balığı dışıda neredeyse hiç bi balık onu yerinden sökemez o yüzden terih edilmemeli...ama yinede yoklukta kullanılabilir ki tavuk bile işe yarar bi yemdir...ama ben doğal yoldan hangi yemle beslenebiliyorsa o yemi elimden geldiğince tercih etmeye çalışıyorum...

umarım sizleri sıkmadım....

hepinize rastgelsin...

cilimpuli
31-07-2006, 14:27
benimde son derece acemice bi sorum olacak :D

şimdi ben yeni yeni başladım bu işlere..genelde klasik olarak kamış ucuna bi fırdöndü sonra ana beden uçta armut kurşun canılı yem atacaksak 2 tane köstek..sistem bu..şimdi bu gezer kurşun ve iskandil kurşun kullanmaya başladım..dün tekneyle istanbul kınalıdan açıldık..biraz deneme yaptım..kendimizi böyle geliştiricez işte :D acemilik zor iş..

bu gezer kurşunlu takımlarda gezer kurşundan sonra fırdöndü takıp, bi beden ekleyip ucuna iğne taklıyoruz gördüğüm ve bildiğim kadarı ile ama bu tür takımlar atmaya uygun değilmidir..sadece salmak içinmidir? çünkü atış sırasında gezer kurşundan sonraki iğneli bölüm havada iken ağırlık farkından dolayı gezer kurşunun üst kısmına takılıyor..hiç takımı yaptığım gibi çekemiyorum..gerçi ben gezer kurşunu stoperle tutturmadım ama stoperdenmidir nedendir..ağırlık farkı varda nasıl önüne geçilir..bu yöntemle maket balıkta atılabilir muhtemelen..çünkü 7 veya 5 cm maket balığı ağırlıksız atınca 20 metre zor gidiyo..çeker çekmez teknenin dibine geliyo zaten..1 tane 100 gr gezer yerine 2 tane 50 li gezeri iki fırdöndü arasında dengeli olarak stoperle tuttursak ve alttaki kurşunu 2. fırdöndüye 0 şekilde stoperle tuttursak önüne geçebilirmiyiz? ne yapmak lazım..bi yardım lütfen :(

cilimpuli
31-07-2006, 14:30
birde dün tekne ile çıktık demişken belirteyim..3 kişiydik..beyaz tüylü çağari ile yaklaşık 6 kilo mezgit ve 2 kiloda istavrit aldık..akşam 6-8 arası..bi çapariyi atabiliyoz napalım :D

Güven ÖZYELDAN
31-07-2006, 14:52
bu sistem mehmet kardesim yemi yutmayan ağzında gezdiren balıklar için yapılan bir sistem çupra gibi alıp yemi bir süre gezdiriz..kursunun ağırlığını hissedip yemi bırakmasını engellemek için, misinanın serbest kalmasını sağlıyoruz bu sayede ve balık istediği kadar yemi gezdirme yani yutma vakti tanınıyor ve son tavaya giden sepetteki yolculuk..denemeye devam et acemiliktendir herhalde..saygılar...sevgiler...rastgelsin...

aganta borina borinata
31-07-2006, 15:17
ben gezer kurşunlu oltayı sadece karadan ve sığ sularda kullanıyorum... güven beyinde söylediği gibi yeme direk saldıran balıkların aksine onlarla oynayan balıklarda kullanıyorum... bu arada eğer sırtı çekmiyorsanız ya da taklit yemleri uzağa atamıyorsanız kullanmanızı tavsiye etmem...çapariylede iyi çalışmışsınız tebrikler...rastgelsin...

cilimpuli
31-07-2006, 15:55
yardımlar için sağol..ama bu tür takımları nasıl atıcaz gezeer kurşunlu bedene alttaki iğnelerin karışmaması için..

aganta borina borinata
31-07-2006, 16:04
gezer kurşunda genelde tek iğne kullanılır...fırdöndüden sonra 25-30 cm. iğneyle arada boşluk bırakılmalı...çok nadir dolaşır...eğer dolaşırsa kolay açılır...

rastgelsin...

aganta borina borinata
31-07-2006, 16:07
yukarıda sadece karadan ve sığ sular demişim biraz karışmış...

sadece karadan ve eğer teknedeysem o zaman sığ sularda kullanıyorum...bunu anlatmak istemiştim..umarım farkedilmeden düzeltmişimdir...kusura bakmayın...

cilimpuli
31-07-2006, 16:37
tek niğne kolay çözülür tabi de maket balığa uygun değil anladığım kadari ile bu sistem..çözme problemi zaten yok ama ana bedene takıldımı suda olmasınında bi anlamı yok :D

aganta borina borinata
31-07-2006, 16:57
sanırım ben anlayamadım sorununuzu...gezer kurşunla bildiğim kadarıyla zaten taklit balık kullanılmaz...gezer kurşunlu olta kursun zeminde kaldıgı için yemi alan balığın yemden ürkerek bırakmaması amaçlanır... sahte balık için eğer karadan atacaksanız sahte balığın ağız kısmına, kancalarının birleşbe yerlerine (özelliklerini bozmadan) ağırlık takviyesi yapabilirsiniz...ya da sahte balığın bir metre kadar önüne ağır şamandıralar ekleyebilirsiniz...eğer dengeli atarsanız ve suya düştüğü anda misinanın boşluğunu alırsanız yem savrulaarak daha ileri düşecektir...yemin bedene dolaşması atma tekniğiyle alakalıdır bence...çok sık dolaşacağını sanmıyorum...umarım bu kez doğru anlamışımdır...

rastgelsin...

Taygun KOCABIYIK
31-07-2006, 17:25
Misinanın suya düşmesine yakın hafif geriye doğru çekilmesiyle dolaşma sorunu giderilebilir.

HALDUN YALIMLI
01-08-2006, 09:11
..ağırlık farkı varda nasıl önüne geçilir..bu yöntemle maket balıkta atılabilir muhtemelen..çünkü 7 veya 5 cm maket balığı ağırlıksız atınca 20 metre zor gidiyo..çeker çekmez teknenin dibine geliyo zaten..1 tane 100 gr gezer yerine 2 tane 50 li gezeri iki fırdöndü arasında dengeli olarak stoperle tuttursak ve alttaki kurşunu 2. fırdöndüye 0 şekilde stoperle tuttursak önüne geçebilirmiyiz? ne yapmak lazım..bi yardım lütfen :([/QUOTE]

Mehmet kardeşim bu yazdığın konuda sana şu şekilde yardımcı olmaya çalışayım. Bu tarif ettiğin at-çek diye tabir ettiğimiz maket yem yada silikonla avlanma şeklidir. Bunun için ilk önce kullanmış olduğun kamış at-çek stiline uygun olmalıdır. maket yemin floating (yüzen) olması gerekir. Kamış ne kadar fark ettirir, 5-7 cm. maket yemi yada silikonu max. 20-25 metreye atmanı sağlar. Maket yemin yada silikonun daha uzağa atabilmek için kıstırma kurşunlardan faydalanabilirsin. Bunu şu şekilde yapabilirsin. Kamışına bağlı ana bedenin ucundaki fırdöndüden sonra maket yeme bağlanacak ara bedeni 1 metre kadar tutup tam ortasına ve ortanın aynı oranda (3-5 cm ) bir önüne ve bir arkasına kıstırma kurşun bağlarsan maket yemi daha uzağa atma şansın artar.
Silikon kullanacaksan ve tek silikon çekeceksen eğer fırdöndüden sonra ana bedeni 50 cm tut ve silikonun tam uunuca 1-2 tane kıstırma kurşun tak silikonun daha uzağa gitmesinde faydasını göreceksin. RASTGELSİN

cilimpuli
01-08-2006, 09:30
Haldun Abi teşekkürler..benim sorduğum bu zaten..soramadım bi türlü :D ben bu yöntemle maket atılıp atıldığını bilmiyorum..ama atılabilirmi onu merak ettim..tabi konu biraz anklaşılmaza gitti..hiç kullanılmaya bi yöntemden belkide kullanılıyomuş gibi bahsettim..benim asıl öğrenmek istediğiim Haldun Abinin cevapladığı kısım..kara avı bölümü bu ama tekneden maket balık atmanın şeklini öğrenmeye çalışıyorum.5-7 cm bi maket balık nasıl uzağa atılabilir iğneleri bi yere takılmadan..tekne ile hareket halinde olmadan tabi..at-çek şeklinde..yalnız maket balık bağlarsak ağırlıksız hiç mesafe oluşmuyo..bir miktar ağırlıkla atmak lazım..ama nasıl bir takım, ne tür ağırlık ve ağırlıkların takılma şekli lazımdı bana..Haldun abi önerini bi uygulayacam bu hafta sonu..inşallah takılmadan atış yapabilirim :D becerebilirsem burdan söylerim sana :D

cilimpuli
01-08-2006, 12:34
Maket yemin yada silikonun daha uzağa atabilmek için kıstırma kurşunlardan faydalanabilirsin. Bunu şu şekilde yapabilirsin. Kamışına bağlı ana bedenin ucundaki fırdöndüden sonra maket yeme bağlanacak ara bedeni 1 metre kadar tutup tam ortasına ve ortanın aynı oranda (3-5 cm ) bir önüne ve bir arkasına kıstırma kurşun bağlarsan maket yemi daha uzağa atma şansın artar.

bu 3 kıstırma kurşunu stoperle tutturmamız gerekiyo değil mi? boncukta kullanılıyo galiba bu işlem için..Şu kurşunları nasıl sabitleyeceğimide anlatırsan abi bırakıcam peşini :D

Uzm.Dr.Rastgele
12-08-2006, 20:53
Arkadaşlar ben bu siteye henüz yeni üye oldum.Siteyi incelerken bu başlığı görünce bende acizane tecrübelerimi sizlerle paylaşayım dedim:
1-Fırdöndü+beden ve 3'lü köstekden(kol) oluşan bir takım kullanıyorum.Tabi bu takımda 50-60 gr.lık kurşun dipde yer alıyor.Bu tür takımı gece/gündüz-tekneden yada kıyıdan rahatça kullanabiliriz.(Ama bu takımda elimiz hassas olmalı)
2-Fırdöndüden sonra yaklaşık 2 karış aşağıda tek iğne kullanılan ayrıca bir takım da kullanılabilir.Burada kurşun fırdöndüden önce gelir ve zeytin kurşun yada ortadan delikli kurşun diye adlandırılan kurşun kullanılır.Yalnız fırdöndüyü bağlamadan önce araya stoper görevi görmesi için 0,5 cm uzunluğunda bir kablo parçacığı kullanırım.Yoksa ,kurşun gide gele takıma ziyan verir.
3-Durgun havada kıyıdan derin suda yani liman içleri gibi yerlerde zoka da iyi netice verir.Ayrıca yine aynı mekanlarda leblebi kurşun+araya stoper ve fırdöndüden yaklaşık iki karış sonra bağlanmış tek iğne de güzel iş yapar.

Ayrıca, şunu belirtmekte yarar var ki; zoka veya tek iğne kullanacaksak mutlaka karbon sayısı yüksek kaliteli Siglon/dıscovery gibi kaliteli ama 0,22-0,25 misina kullanmakta yarar var derim.

Benim tercihim hangi yem olursa olsun kullanacağım iğne seçimim 496-1/0 yanadır.Bu iğne hem canlı yemi öldürmüyor hemde kaliteli bir iğnedir.(Bana göre büyük balığın yemide iğnesi de büyük olmalı !)

Ve tabi ki, bırakma yapacaksak en baba yem yengeç ve madyadır.Eğer oltayı elimizde tutacaksak mamundan vazgeçmeyin derim.Boru kurdu da güzel ama çok küçük balık topluyor.hele kıyıdan sülünezi asla tavsiye etmem.Sülünez tekne için ideal olabilir ama kıyı için biraz acemi yemi gelmişdir hep bana.Nedeni de takımın başına isparoz toplamasıdır.

4-Son olarak da,balık çiftlikleri kenarında yaklaşık bir adam boyu derinlikte iskele üstünden veya bot ile avlamak için de izlediğim yol şudur.Çiftlik yemini kahve makinasında un haline getirdikden sonra içine 1-2 yumurta akı katılır.Eğer mama biraz cıvık kalırsa içine un katılarak biraz mama biraz macun kıvamına getirilir.Geceleyin bu karışım çiftlik kenarında güzel iş yapar.3 numara uzun saplı bir iğneye bu mamayı ''Pelet'' şekli verip bulunduğunuz yerden kuşunsuz tek iğne ile ileri fırlattığınızda yem süzüle süzüle inerken balık bastığında misinanın uçurtma ipi gibi ileriye doğru gerildiğini görmek emin olun korkunç bir zevkdir.Balık ile aranızda ne kurşun-ne fırdöndü hiç bir şey olmadığı için adeta balık ile tokalaşır gibi karşı karşıya gelmek müthiş bir şey.Hele gelen 600-700 grlık bir çupra yada baba bir mırmır ise deymeyin keyfinize.

BANA GÖRE EN GÜZEL TAKIM BU...Balığın yemi daha ağzına aldığında onu hissetmek.Henüz ne vuruş var-nede balığın yemi alıp yürümesi.Gece liman içinde canlı teke kullanmakta aynı hissi verir.Yeterki yem süzüle süzüle inerken balık onu görsün.
Neyse, arkadaşlar herkeze rastgelsin diyorum.....

levrek
12-08-2006, 21:35
İshak arkadaşım,
değerli bilgilerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim,umarım diğer arkadaşlarımızın da özellikle de genelde üye haricinde sitemizi ziyaret eden örneğin şu an 29 adet ziyaretçimizinde bize katılmasını canı gönülden isteriz,sevgilerimle

erolgelgi
10-03-2007, 18:46
bence her attığınız yerde çipra olmayabilir ben madya'yı hırsız iğneye takıyorum %90 başarılı oluyursunuz eğer bölgenizde mercan varsa tavuk ciğeri de işe yarıyor ama iğnenizde mutlaka sardalya olsun iyi koku yapıyor eğer madya bulamazsanız mamun da birebir işe görür

kutluhan
28-03-2007, 07:28
anlatımın için saoli hem çizimde çok güzel bence açıklayıcı ve yeterince detaylı.

ahmetcakir09
16-01-2008, 21:15
kusadası ve didim akbük tarafında balık alanlardan ne tür balık yaptıgını ögrenebilirmiyim.saygılarımla...herkese rastgele:)

barikant
25-01-2008, 11:13

Merhaba,

Mordoğan'da Ardıçta iyi çupra alırsın. Ayrıca güzel mırmır yapar. Ayrıca liman içinde deniz ile limanı birleştiren bir kanal vardır. O kanalda limana doğru tekne üzerinden hareketli kurşunlu takım ile güzel palaz ve levrek alırsın. AMA Yem olarak Sardalya kullanacaksın ve Fileto olarak takacaksın. Sevgiler,

xnode
20-06-2008, 00:14
Merhaba,

Mordoğan'da Ardıçta iyi çupra alırsın. Ayrıca güzel mırmır yapar. Ayrıca liman içinde deniz ile limanı birleştiren bir kanal vardır. O kanalda limana doğru tekne üzerinden hareketli kurşunlu takım ile güzel palaz ve levrek alırsın. AMA Yem olarak Sardalya kullanacaksın ve Fileto olarak takacaksın. Sevgiler,

Ben Mordoğan Eski liman'da, Problem'in Yeri'nin hemen ilerisinde (Park'ın önünde) akşam 6 Gece 1 arasında, 10-20 mt. arasında boru kurdu ile çipura/lidaki alabiliyorum.

Ardıç'ın kum olan plajında birkaç denememe rağmen yakalayamadım.

şafaktur
14-07-2008, 20:55
link ölmüş yeniliyebilirmisin

fevziaydil
16-07-2008, 13:35
arkadaşlar nerelerdesiniz?

Taygun KOCABIYIK
16-07-2008, 13:49
Fevzi abi buralardayız hayırdır :)

ilturlu
28-01-2009, 23:57
selam beyler ben yeni arkadaşınız İLTUELU herkeze selam

seyirsubayi
29-01-2009, 10:46
ilturlu aramıza hosgeldın paylaşımın ve sohbetın ve de tabıııkı balıgın bol olsun

kocabalık
29-01-2009, 12:12
Taygun gösterdigin takımda bir iğnede fırdöndünün 50-60cm. yukarısına takarsan randıman daha iyi oluyor ben özellikle sudak avlarken bu takımı kullanıyorum

civas
16-09-2009, 08:23
slm arkadaşlar ben yeni olduğum için gezer kurşun nasıl oluyor ondan biraz bahsedermisiniz

arsenyildiz
27-11-2009, 07:15
ben çupra için genelde gezer kurşun değil de 3 iğneli normal kurşunlu 3-4 numara çapraz iğneleri olan takım kullandım bu takımı yeni gördüm şimdi, iğneyi bağlıyacağımız misina kalınlığı ne olmalı bu konuda da tavisye verirseniz sevinirim, bayramdan sonra akçay da bu takımı denemek isterim artı bu takımı levrek avı ıcın de kullanıyorlar diye biliyorum

İlker ASLAN
09-07-2010, 01:54
Selam arkadaslar nacizane fikrim çupra avlama teknikleri bircok yerde farklılık gösteriyor avlak bölgelerimizde kullanmıs oldugumuz takımlar baska bir avlak bolgesinde ıs yapmayabiliyor bu nedenle avlanacagız bölgede neyin uygun oldugunu arastırarak hareket etmenizi öneririm yem konusuna gelınce ben denemelerım sonucunda ,tavuk göğüsü ve toprak solucanıyla bıle çupra yakaladım ama dıger yemler kadar bu yemlere saldırmıyor buda bir gercek.Ama sunu biliyorumki bu balığı yakalamanın buyuk sırrı önce nasip sonra uygun takım ve yemle ilgili.

tolgaserap8890
02-01-2012, 10:54
daha önce çipura ya cıktık ama sürekli eli boş döndügümüz geceleri kovalayan sabahalrı gördüm :)) inşalah senin yöntemini uygulayarak . 3 yıla yakın cipura peşind koşma av ile ödüllenecek aliba :)

kemo35
05-04-2012, 10:34
Selam arkadaşlar aranızda yeniyim sorularımın kusuruna bakmayın, benim sorum şu çipura için misina kalınlığı ne olmalı, ben markasını hatırlamıyorum ama 0.26 lık misina kullansam bedeni de angel kiss marka 0.20 lik misna kullansam nasıl olur. Zayıf mı gelir sizce, en ideali nedir? Ayrıntılı bir açıklama yaparsanız sevinirim. Saygılar..
Not: bu arada kasnak ile kıyıdan avlanıyorum

senol232
22-10-2012, 10:27
gezer kursundan sonra tek değilde 2 iğne taksak nasıl olur