PDA

Tüm Versiyonu Göster : Takima Kolun Karişmamasi Için...

ishak BALLICA
28-12-2007, 09:39
Sevgili dostlar biz amatör balıkçılar, hazır satılan takımları almaktansa; elimizden geldiğince kullandığımız takımları kendimiz hazırlamaya çalışırız...Bu bize hem tatlı bir uğraş/terapi hemde maliyetten tasarruf sağlamaktadır.. :)

Burada dikkat edilmesi gereken husus takım ile, takıma bağlanan kolun/kösteğin birbirine dolaşmamasıdır...:rolleyes:

Malum olacağı üzere herkez görüdüğü veya edindiği tecrübeye göre muhtelif şekilde takımlar hazırlamaktadır..Ben genelde ilk önce kolları/köstekleri hazırlarım ve sonra bunları bedene bağlama yolu seçerim...Hazırladığım kollardan kısmen aynı kalınlıkta veya kısmen daha kalın olan takım bedenine bağlar iken şu yol izlenir ise Kösteklerin takıma dolaşması engelleneceği kanaatindeyim...Yine de taktir arkadaşlarımındır....

[Only Registered Users Can See Links]

Velhasıl, takım bağlandığında bu şekilde olacağından kolların bedene karışması engellenmiş olacaktır...

Taygun KOCABIYIK
28-12-2007, 09:52
İshak abicim konuyu daha uygun olur düşüncesiyle Takım Çeşitleri bölümüne taşıdım.
Benim yorumuma gelirsek kıyıdan avda köstekler pek ana bedene dolaşmıyor. Senin yanlış diye yorumladığın şekilde bağlamayı tercih ediyorum.
Teknede ise karışma olayı sıkça yaşanıyor hele ki hanoz namı diğer kokar çupraları etrafta varsa durum dahada vahimleşiyor. Buna çözüm olarak köstekleri olabildiğince kısa bağlıyorum. Tam çözüm olmasada uzun köstekten daha az karıştığı kesin. İlk avda senin tavsiyene uygun şekilde takım hazırlayıp denedikten sonra karşılaştırma yapıp daha doğru yorumlar yapabilirim şimdilik bu kadar :)

paşalı
28-12-2007, 17:08
Evet İshak bey bende devamlı olarak sizin bağladığınız gibi bağlıyorum.Fakat av uzadıkça şayet olta değiştirilmemiş ise(kopmamış) ise yinede dolaşma olayı oluyor.Acaba köstek misinası tahribata uğradığı içinmi bilmiyorum.

dudi
28-12-2007, 18:02
ishak abi bende genelde doğru diye bahsttiğin şekilde bağlıyorum çok sık olmasada bazen düğüm yerinden kesiliyor aynı olay sendede oluyormu yoksa misinayımı değiştireyim

ishak BALLICA
28-12-2007, 18:40
Evet İshak bey bende devamlı olarak sizin bağladığınız gibi bağlıyorum.Fakat av uzadıkça şayet olta değiştirilmemiş ise(kopmamış) ise yinede dolaşma olayı oluyor.Acaba köstek misinası tahribata uğradığı içinmi bilmiyorum.

Turgay abi, aynen dediğin gibi av uzadıkça ve bereketli de bir av ise ister istemez balık bindikçe kollarda deforme oluyor...Ben genelde av esnasında hiç üşenmem ve takıma acımam hemen ana bedenin klipsini açar ve takımı çıkartır yerine hemen yeni takımı monte ederim....Velhasıl av bitene kadar en az 4-5 takım kullanırım...Çünkü hem kollar deforme oluyor hemde iğnelerin hassasiyeti gittiği kanaatindeyim...

ishak BALLICA
28-12-2007, 18:45
ishak abi bende genelde doğru diye bahsttiğin şekilde bağlıyorum çok sık olmasada bazen düğüm yerinden kesiliyor aynı olay sendede oluyormu yoksa misinayımı değiştireyim

Koray ım bunun nedeni büyük bir olasılık ile misinaların o germe ve sıkı sıkı olsun diye yapılan hareket esneasında birbilerini zedelemesinden dolayı oluyor.İşte ben bunu kendimce aşmak içim, o düğüm yerini hafifçe ağzımdan ıslatıyorum ki misinalar birbirini yakmasın...;)

halim20
07-01-2008, 15:01
Ben genelde takımı aşağıdaki şekilde hazırlıyorum..

1- misinayı ucundan tutarak yaklaşık 6 karış (110-120 cm) kadar uzatarak iki kat yaparım. :rolleyes:

2- daha sonra alttan yani kurşunun bağlanacağı misinanın döndüğü kısımdan yukarıya doğru 1,5 karış (30 cm) kadar yukarıdan çift düğüm atarım. 20’şer cm yukarıdan 3 adet çift düğüm daha atarım, en yukarıdan fırdöndüye bağlarım.:rolleyes:

3- fırdöndüden sonraki ilk 3 düğümün altından misinaların birer tanesini keserim. kollar aşağıya doğru sarkar ve ishak beyin tavsiyesine benzer bir kol elde etmiş olurum.:P

4- En sonrada en alta kurşun bağlamak için küçük bir halka olacak şekilde 5-6 cm yukarıdan çift düğüm daha atarım.:rolleyes:

Böylece takımı tamamlamış olurum. Takım hem fırdöndüye hemde kurşuna iki kat bağlandığından daha sağlam olduğuna inanırım.:deli:

Üşenmezsem kurşunun altına da bir hırsız ilave ederim.:D
Bu söylediklerimi resimli de göstermek istedim ama beceremedim resim çizmeyi..:confused:

lineerman
07-01-2008, 22:45
akıllıca halim arkadaşım.paylaşım için teşekkür...

lineerman
07-01-2008, 22:46
pardon dikkat etmemişim Halim ABİ...

paşalı
08-01-2008, 18:00
Ben genelde takımı aşağıdaki şekilde hazırlıyorum..

1- misinayı ucundan tutarak yaklaşık 6 karış (110-120 cm) kadar uzatarak iki kat yaparım. :rolleyes:

2- daha sonra alttan yani kurşunun bağlanacağı misinanın döndüğü kısımdan yukarıya doğru 1,5 karış (30 cm) kadar yukarıdan çift düğüm atarım. 20’şer cm yukarıdan 3 adet çift düğüm daha atarım, en yukarıdan fırdöndüye bağlarım.:rolleyes:

3- fırdöndüden sonraki ilk 3 düğümün altından misinaların birer tanesini keserim. kollar aşağıya doğru sarkar ve ishak beyin tavsiyesine benzer bir kol elde etmiş olurum.:P

4- En sonrada en alta kurşun bağlamak için küçük bir halka olacak şekilde 5-6 cm yukarıdan çift düğüm daha atarım.:rolleyes:

Böylece takımı tamamlamış olurum. Takım hem fırdöndüye hemde kurşuna iki kat bağlandığından daha sağlam olduğuna inanırım.:deli:

Üşenmezsem kurşunun altına da bir hırsız ilave ederim.:D
Bu söylediklerimi resimli de göstermek istedim ama beceremedim resim çizmeyi..:confused:

Halimcim attığın düğümleren kurşunu takmak için attığın düğüm harici üç düğüm varya misinanın birini keserken o üç düğümden ilkini geçecez ikinci düğümün altından kesecek olursak ancak İshak beyin bağlama şekli gibi olur.Bu durumda üç köstekli takım yapmak için dört düğüm atmak gerekir.Bilmem anlatabildimmi?