PDA

Tüm Versiyonu Göster : Teke nedir? Teke iğneye nasıl takılır?

Taygun KOCABIYIK
19-01-2008, 11:47
Teke veya Yanıç ismiyle anılan küçük bir su canlısının aşağıda resmi var. Genelde liman içlerinde durgun sularda yosun ve taşlık yerlerde yaşarlar. Kepçeyle yakalanabilir. Her yemde olduğu gibi canlısı makbuldür. Fakat ölülerde randıman verir. İğneye takılmış halleri aşağıdadır. Genelde kuyruk kısmından girilip kafa kısmından çıkarılır tabi tam terside kullanılıyor. Kimi kafadan takınca randıman almıştır öyle devam ediyordur kimi ise kuyruk kısmından girdikten sonra verim almıştır. Fikir vermesi için resimi inceleyebilirsiniz.
(not: fotoğrafı Rauf kaptanın yazdığı bir konuda görmüştüm arada kaynadığı için başlık olarak burdan paylaştım kendisine teşekkür ediyorum)
[Only Registered Users Can See Links]

xnode
20-06-2008, 02:45
Bu yem çok iyi bir yemdir. Mercan Sargoz gibi gibi balıklar tekne ile açıldığında direkt atlar.
Ben teke'yi kendim yakalıyorum.
Canlı halde kalmalarını istiyorsanız, kovanızın içine bolca su yosunlarından koymanız yeterlidir. 3-4 saat dayanacaklardır.
Ancak her zamanki gibi; eğer kıyıdan avlanıyorsanız heba edersiniz. Çünkü küçük balıklar iğnenizi siler süpürür.

jayjay23
07-12-2010, 17:08
Bu yem çok iyi bir yemdir. Mercan Sargoz gibi gibi balıklar tekne ile açıldığında direkt atlar.
Ben teke'yi kendim yakalıyorum.
Canlı halde kalmalarını istiyorsanız, kovanızın içine bolca su yosunlarından koymanız yeterlidir. 3-4 saat dayanacaklardır.
Ancak her zamanki gibi; eğer kıyıdan avlanıyorsanız heba edersiniz. Çünkü küçük balıklar iğnenizi siler süpürür.

Cem Bey tekeyi nereden nasıl yakalıyorsunuz acaba bilgi verebilirmisiniz???

saygılar...

xnode
07-12-2010, 17:19
Ben Mordoğan'da avlanırken, kayalıkların olduğu bölgelerde yakalıyorum. İzmir içinde var mı bilemiyorum. Saygılar.

Taygun KOCABIYIK
07-12-2010, 17:27
Cem Bey tekeyi nereden nasıl yakalıyorsunuz acaba bilgi verebilirmisiniz???

saygılar...

Liman içlerinde oluyor genelde kepçe gezdirin yosunluk yerlerde derim.

EAKSOY
07-12-2010, 22:45
Liman içinde tekne önlerine konan araba tekerleklerin içinde bolca bulunan teke'yi tek iğne olarak kullanmayı tercih ediyorum. Kıyıdan avlanıyorsanız, yakınınızda iskele vb varsa gece uzun palalı beyaz iğne ve canlı teke kullanarak 2 kulac misinayı iskele ucundan atın; canlı tekenin kuyruguyla yaptıgı titresim gecenin karanlığında civar balıklarında cazibe uyandırıp yeme atlamalarını sağlayacaktır ve de alacagınız balık büyüklük bakımından sizi tatmin edecektir ;)