PDA

Tüm Versiyonu Göster : Tasma nedir,takımlara balık yağı sürmelimidir.

sinan45
24-01-2008, 22:02
Merhaba değerli site üyeleri.
Bu sorular biraz acemi işi ama lütfen mazur görün.Forum içersinde dolaşırken '' tasma atma '' tabiriyle karşılaştım,acaba ne demektir.Nasıl,niçin yapılır.Sanırım balık tutarken bunu yapmak gerekli.

İkinciside balıkların koku aldığı yazılıyor,acaba takımlara ,çaparilere,sırtılara balık yağı sürülse etkili olmazmı,yoksa ters etkimi yapar.Bilgileriniz için çok teşekkürler.Herkese saygılar.

Taygun KOCABIYIK
24-01-2008, 22:39
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
"tasma atma", "tasmalamak" tabiri misinayı aniden sertçe çekerek balığa taktırma işlemidir.

Balık yağı konusunda bilgim yok denemedim ama koku yayıcı kapsülü olan sırtı modeli var diye duymuştum. pozitif etkisi olur diye düşünüyorum.

mufi
25-01-2008, 08:41
Bu sorular biraz acemi işi ama lütfen mazur görün.Forum içersinde dolaşırken '' tasma atma '' tabiriyle karşılaştım,acaba ne demektir.Nasıl,niçin yapılır.Sanırım balık tutarken bunu yapmak gerekli.

İkinciside balıkların koku aldığı yazılıyor,acaba takımlara ,çaparilere,sırtılara balık yağı sürülse etkili olmazmı,yoksa ters etkimi yapar.Bilgileriniz için çok teşekkürler.Herkese saygılar.

sinan merhaba balık yagı nı kullanmak avcılıkta artı yönde etkisi vardır.. faydası olur...özellikle denizde sardalye kokusu bir çok balıgı cezbeder..

sinan45
25-01-2008, 19:46
Muvaffak bey,verdiğiniz bilgi için teşekkürlerimi sunarım.Bulabilirsem küçük bir şişede ,teknede bulundurayım.Avın kesat gittiği hallerde denerim.Saygılarımı sunarım.

sinan45
25-01-2008, 19:50
Tayguncum hoş bulduk.Açıklaman için teşekkürler.Uygulayacağım.

avcı
25-01-2008, 23:43
muvafffak bey bana sardalya yağı nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.:D

ATA ERDOĞAN
26-01-2008, 08:46
Balik Malzemeleri Satanlarda Var Tüplerin Içinde Koku.ben Firdöndüye Kalamar Ignesi Takiyorum Genellikle Ve Onun üstüne Bu Yagdan Damlatiyorum.etkili Oldugunu Söyleyebilirim.umarim Yardimci Olmuşumdur.

mufi
26-01-2008, 13:53
muvafffak bey bana sardalya yağı nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.:D

Avcı kardeşim balık yagını malum balık/olta malzemesi satan dükkanlarda bulursun...
birde imza ayarlarını yapıverde sana isim ile hitab edelim...
teşekkürler

avcı
26-01-2008, 15:22
muvaffak abi,ben senin dedğin balıkçağırıcı kokuyu biliyorum.bir tatlısu birde deniz için var.kıyıda denize serptik,sadece küçük,yavru mırmır geldi.büyük balıkiçin pek etken olmadı.benim dediğim harbi sardalya yağı.bir arkadaş söylemişti.oyağdan yemin üzerine azcık döküyormuş etraftaki balıkları hemçekiyo,hem deli ediyormuş.küçük bir şişe bana 3-4 ay gidiyor diyor.ben o yağı diyorum.hani mozmozlama yaparız ya ona benzer bir yağ.saygılar sunarım.:rolleyes:

mufi
26-01-2008, 17:26
Oguzhan ben uzun zamandır kullanmadım ama eski tarihlerden hatırlarım 250 cc lik şişede italyan malı'' sardine oil'' gibi yanlış hatırlamıyorsan var idi ama şimdi varmıdır biliyorum yine iş başa düşüyor arayacaksın.. ancak o deniz için denilen ve şefaf plastik tüpte olanladra da sardelye yagı var...

avcı
26-01-2008, 17:30
tamam abi.anladım.birde eğer bulabilirsem arkadaşım bana bir zamanlar izmirde bir balık fabrikasının numarasını vermişti.onlar satıyordu.ama şimdi halen varmı? numaryı bulabilirmiyim,bilmem.arayıp ,bkayım.saygılarımla.:'(

bluestar
31-01-2008, 01:52
Evet tesadüfen ben de bugün görüştüm. İzmir Hisar Balıkçılık (232) 445 3737. İtalyan Ellevi Sardalya yağlarının ithalatçısı. Ellerinde kalmadığını ama şu an gümrükte yeni mal olup bir kaç güne kadar çıkaracaklarını söylediler. Havale yapıp Kargo ile göndertebiliyorsunuz. Fiyat 5-6 YTL dediler.
Bu arada bugün aynı yağı Kuşadası'nda bir balıkçıda görüp aldım. 250 ml. si 3 YTL. Yarın teknede deneyeceğim, bakalım iş yapacakmı?

avcı
31-01-2008, 11:18
huseen eğer iş yaparsa banada haber ver bende alırım sağlıcakla kal.:helal:

avcı
06-02-2008, 21:38
hussen, naptın? sardalya yağını denedinmi?haber verirsen sevinirim.:helal:

bluestar
22-02-2008, 13:11
Kusura bakmayın, biraz gecikti. Ama Sardalya yağıyla açıkçası beklediğim neticeyi elde edemedik. Gerçekçi olmak gerekirse, balık yoksa, sardalya yağının da bir faydası olmuyor. Yine de teknede kimse balık tutamazken biz tek tük de olsa kupes, ufak mercan tutabildik. Belki de aldığımız yağ bayat veya saf sardalya yağı değildi. Bana bir de bu iş biraz zahmetli geldi. Arkadaş dilimlenmiş karidesleri bir gün önceden yağa bulamıştı (aramızda: teknede ilk iki karagözü o tuttu), ben ise iğneye taktığım yeme birer damla yağ damlatıp atıyordum (teknedeki diğer tek karagözü de ben tuttum).
Sonuç:
Sardalya yağını tavsiye edermiyim?
Evet! Her zaman kullanılmasa da yanımda bundan sonra kesin bulunduracağım. Balıklar nazlandığında işe yarıyor. Ne kadar mucize yaratmasa da, faydasını gördüm.
Tek dezavantajı biraz zahmetli iş. En iyisi benim yaptığım gibi eczaneden bir şırınga temin edip, yeme iğne üzerinde bir kaç damla damlatmak.

poseidon26
13-01-2010, 13:07
az önce yağı getirenlerle konuştum. 2 ay sonra gelir dediler. acaba 1 kilo fleto saldalyeyi blenderdan bir güzel geçirip, tülbent ile sıksam yağı çıkar mı? :)) ciddi ciddi soruyorum valla. Olur diyen olursa cuma akşamı deneyeceğim :)

Necati ARAT
13-01-2010, 13:12
[quote = poseidon26; 69.156] az önce yağı getirenlerle konuştum. 2 ay sonra gelir dediler. acaba 1 kilo fleto saldalyeyi blenderdan bir güzel geçirip, Tülbent ile sıksam yağı çıkar mı? :)) Ciddi ciddi soruyorum valla. Olur diyen olursa cuma akşamı deneyeceğim :)[/ quote]

Poseidon26 kardeşim ..
Sormana ne hacet..:confused:
Sen bir dene bakalım..;)
Bizide merakta koyma ..;)
Neticeleri bizimle paylaş..:)

poseidon26
13-01-2010, 13:27
Sanırım bunu yapmak yerine saldalye konservesi almak da işe yarıyormuş. Ben bir gün evvelden tavuk göğsü hazırlıyordum. Konservenin yağı ile tavuk parçalarını bir kavanoza atıp, karıştırıp bir gün bekleteceğim. süzdüğüm yağı da küçük bir şişeye koyacağım. eğer yem olarak kalamar da denersem, iğne ile birlikte kalamarı bu şişeye daldırıp öyle atacağım oltamı. Sonuçları paylaşırım sizlerle. :) Herkese rastgele...

poseidon26
03-02-2010, 10:51
Saldalye yağı gerçekten işe yarıyormuş. Arkadaşlara balık vurmaz iken, ben at çek yapıp durdum. arkadaşlarım kudurdular haliyle :)

Necati ARAT
03-02-2010, 10:53
Saldalye yağı gerçekten işe yarıyormuş. Arkadaşlara balık vurmaz iken, ben at çek yapıp durdum. arkadaşlarım kudurdular haliyle :)
Yaptığın tekniği Ve sonuçları buradan resimlerle paylaşırsan daha verimli olacağını düşünüyorum..

poseidon26
03-02-2010, 11:04
Resim olarak pek anlatılacak birşey yok aslında. 1 kilo sardalyayı aldım. bir tülbent içine sardım. sıkmak zor oldu. bir süre sonra tülbent parçalanmaya başlayınca iyice zorlaştı. bir miktar yağ çıkartmayı başardım. Bu işi bir ağırlık kullanarak, uzun zamana yayarak, (petek bal süzer gibi) yapmak lazım sanırım.
Daha sonra balık artıklarını dilimlenmiş kalamar ile karıştırıp bir kavanoza kapattım. Yağı küçük makarna sosu kavanozuna koydum. anca 1/4 ü doldu zaten. Balığa gidince de, küçük küçük dilimlediğim tavuk parçalarını da, iğneye taktıktan sonra yağ kavanozuna daldırarak kullandım. kalamarlar da sardalyayı iyice yemiş durumdaydı (rengi bile sardalyaya dönmüştü.)
Umarım bu anlatım yeterli olmuştur. Karagöz, fırtına, sargoz, erkek mercan, mercan, eşek istavriti çektim. bir tek lidaki veya çipura gelmedi. o da benim beceriksizliğim sanırım. :)

Necati ARAT
03-02-2010, 11:11
Resim olarak pek anlatılacak birşey yok aslında. 1 kilo sardalyayı aldım. bir tülbent içine sardım. sıkmak zor oldu. bir süre sonra tülbent parçalanmaya başlayınca iyice zorlaştı. bir miktar yağ çıkartmayı başardım. Bu işi bir ağırlık kullanarak, uzun zamana yayarak, (petek bal süzer gibi) yapmak lazım sanırım.
Daha sonra balık artıklarını dilimlenmiş kalamar ile karıştırıp bir kavanoza kapattım. Yağı küçük makarna sosu kavanozuna koydum. anca 1/4 ü doldu zaten. Balığa gidince de, küçük küçük dilimlediğim tavuk parçalarını da, iğneye taktıktan sonra yağ kavanozuna daldırarak kullandım. kalamarlar da sardalyayı iyice yemiş durumdaydı (rengi bile sardalyaya dönmüştü.)
Umarım bu anlatım yeterli olmuştur. Karagöz, fırtına, sargoz, erkek mercan, mercan, eşek istavriti çektim. bir tek lidaki veya çipura gelmedi. o da benim beceriksizliğim sanırım. :)
:helal::helal::helal::helal::helal:
Anlatımın için teşekkürler..;)
İşaalah Bir gün bu yöntemle çipurada çekebilirsin..
Denemeye devam..;)

Bu arada..:
Kontrol panelinden imza ayarlarınıda Ad soyad memleket doğum tarihi ve kangrubunu eklersen seni daha iyi tanımış olur hitapta kusur etmemiş oluruz..
Rastgelsin..

poseidon26
03-02-2010, 12:24
Bu hafta sonu Çeşme'ye derin suya gidiyoruz. Bakalım, kısmet artık. teşekkürler...

Necati ARAT
03-02-2010, 12:28
Bu hafta sonu Çeşme'ye derin suya gidiyoruz. Bakalım, kısmet artık. teşekkürler...

Sarp bey imza ayarları için teşekkürler..
Çeşmedeki avınız için şimdiden başarılar..
Rastgelsin..

eşkina45
03-02-2010, 13:19

sinan kardeş öncelikle aramıza hoşgeldin tasmalamayı taygun abi anlattığıgibi
balıktutacağımız alanda balıkları çekecek zazip kokular vardır
yemleme yapacağımız yani kokusalacak şeylerede de MAZMOZ denir tabiki balıkların cinsi avlağın coğrafi özelliği de etkilidir;)