PDA

Tüm Versiyonu Göster : 29-11-2007 Sazan Ve Alabalik Avi (nostalji 5)

C@feran
01-02-2008, 23:02
Yem : Sazanlar için özel hamur

Takım : Çeşitli ebatlarda meps, dip oltası için 50 ve 75 gr. kurşun ve muhtelif iğneler...

Sabah 05:00 civarı Ankara’dan ayrıldık. Yol üzerinde bir çorba molasından sonra, 07:30 civarı avlağımıza ulaştık. Hava çok soğuktu ve kayaların üzerinde ince bir buz tabakası vardı.

[Only Registered Users Can See Links]

Ben at-çekle uğraşırken,oltaya vuran 1.2 kg’lık aynalı sazana, Kerem yetişti ve çekti… :D

Kerem’in kaçırdığı bir alabalık vardı ki, evlere şenlik… Daha önce hiç o kadar büyük bir alabalık görmemiştim. Kenara atmaya çalışırken misinayı kopardı ve kayaların arasına girdi. Yarım saat uğraşmamıza rağmen, kendisinden bir daha haber alamadık. :D

Arada vuran ufak kadifeler aynen suya iade edildi. Aşağıda iki kadife arkadaşın, bırakılmadan önce, oltanın ucundaki dansını görüyorsunuz

hasan06
20-02-2008, 10:39
gerçekten güzel bir av olmuş. yer neresi mahsuru yoksa.

polmurat
05-03-2008, 08:53
Harika Cafer çokkk güzel balıklar parıl parıl.Abi orasını bende merak ettim neresi.Göle benziyor görüntülerden ama alabalıklar gölde pek olmaz bildiğim kadarıyla soğuk akan sularda oluyor.Aydınlatırsan sevinirim.Yanlış anlama pek bildiğimden değil sadece duyduklarım bunlar.Pek Anlamam alabalıktan.Bilmemek ayıp değil sormamak ayıp derlermiş.Afiyet olsun devamı gelir İnşallah.

sokrates
05-03-2008, 09:11
Güzel paylaşımınız için teşeşkkürler.:helal:

C@feran
05-03-2008, 15:16
Harika Cafer çokkk güzel balıklar parıl parıl.Abi orasını bende merak ettim neresi.Göle benziyor görüntülerden ama alabalıklar gölde pek olmaz bildiğim kadarıyla soğuk akan sularda oluyor.Aydınlatırsan sevinirim.Yanlış anlama pek bildiğimden değil sadece duyduklarım bunlar.Pek Anlamam alabalıktan.Bilmemek ayıp değil sormamak ayıp derlermiş.Afiyet olsun devamı gelir İnşallah.

Sevgili murat evet alabalık soğuğu sever ve akııntılı olan yerlerde yaşar.BU alabalıklar yetiştirme çifliğinden kaçan balıklar.tuttuğumuz yerde baraj.Sirkülere göre yetiştirme alabalıklarının yaz kış avlanması serbest.;)

C@feran
05-03-2008, 15:20
teşekkürler Cafer kardeşim.. orası neresi ???bilgi verirsen Ankara civarı öğrenmiş olur
Sevgili muvaffak abi bilirsin ki tatlısu balıklarının avlaklarını genelde kimse paylaşmaz.Bu bencillikten değil.İnternet aleminde art niyetli insanlarca okunarak oraya ağ atılması korkusudur.Bu verimli barajın yerini izninizle söylemekten sakınıyorum.Umarım anlayış gösterirsiniz;) RASTGELE diyorum;)

sokrates
05-03-2008, 16:21
Sevgili muvaffak abi bilirsin ki tatlısu balıklarının avlaklarını genelde kimse paylaşmaz.Bu bencillikten değil.İnternet aleminde art niyetli insanlarca okunarak oraya ağ atılması korkusudur.Bu verimli barajın yerini izninizle söylemekten sakınıyorum.Umarım anlayış gösterirsiniz;) RASTGELE diyorum;)

Evet Cafer bu konuda katılıyorum sana sonuçte internet ortamı kötü amaçlı kişilerin yıkım yapmasına izin vermemeliyiz bu tür avlara gönül verenlerle özel mesaj veya msn den görüşme yapılıp avlak haritası verilebilir.;)

hakan25
05-03-2008, 20:30
eline sağlık cafer afiyet olsun

C@feran
05-03-2008, 20:36
eline sağlık cafer afiyet olsun
Teşekkürler Hakan abi.Sizlerinde en kötü günleri böyle olsun.Her zaman rastgelsin!!!;)

Hasan BALIKÇI
05-03-2008, 20:40

tebrik ediyorum :helal::helal::helal::helal:

seni kutluyorum kardeşim sahip çıkmamız için ya özelden yada ağızdan paylaşmak en doğrusu.ben sana katılıyorum kardeşim

saygılar sevgiler

Teaser
06-03-2008, 00:39
Sevgili Cafer Kardeşim hakikaten de güzel bir av olmuş.Afiyet ve de bereketli olsun.Hiç Tatlısu tecrübem olmadı.Ama iri olan o 'aynalının' bakışları beni çok etkiledi:D.Laf aramızda;O gözleri gören ben olsam hayatta hiç bir güç bana o balığı yediremezdi.Mahlukat çok melul bakıyor.:PSevgilerimi sunarım...Niceleri Rastgelsin...

hakan25
06-03-2008, 03:21
:helal::helal::helal::helal::helal::helal:;)ben teşekkür ederim paylaşım için..

balıkcı omer
06-03-2008, 14:18
cafer kardeşim herşey çok güzeldi eline koluna sağlık afiyet olsun alabalığı hamurlamı tutuyorsun meps kaşımlamı eğer alabalık hamuru hakkında bilgin yoksa bilgi vere bilirim biz samsunda hamur ile çok tutuyoruz rastgele selamlar.

isyankar2009
09-03-2008, 17:21
tebrikler güsel av olmuş ellerinize sağlık..............

C@feran
09-03-2008, 21:54
cafer kardeşim herşey çok güzeldi eline koluna sağlık afiyet olsun alabalığı hamurlamı tutuyorsun meps kaşımlamı eğer alabalık hamuru hakkında bilgin yoksa bilgi vere bilirim biz samsunda hamur ile çok tutuyoruz rastgele selamlar.
Biz mepss ve mısırla tutuyoruz.Hamur değilde civciv yemiyle hamuru karıştırıp sazana atıyoruz ama nadirde olsa alabalık vuruyor.Hamurun tarifini verebilirsen sevinirim;)

balıkcı omer
10-03-2008, 08:21
selamın aleyküm cafer alabalık hamuru aslında çok basit iki karışımdan oluşuyor beyaz un ve alabalık yemi alabalık yemini herhalde bulabilirsin yem fabrikasından,alabalık çiftliklerinden akvaryumcudan birde zaireciden tedarik edebilirsin hamurun yapımına gelince 300gr.un,100gr.balık yemi 1.adet yumurta sarısı. alabalık yemini daha önceden bir tas içinde çok azbir miktar sıcak su ile erit yanlız bu işlemi balkonda yaparsan evin içini kokutmazsın biraz kokusu var un ve yemi aynı kapta karıştır yumurta sarısını koy ve hamur haline getir iyice yoğur kulak memesi kıvamına gelınce kullanıma hazırdır noylon poşet içinde buz dolabında muhafaza et uzu süre saklaya bilirsin mantarlı olta ile avlana bilirsin kanca 4 yada 5 numara mantar ve kanca arası 1,5 metre olsun ayrıca iri alabalık yemi ile gittiğin yere yemleme yap yemi attığın yerde eğer balık varsa orası mutlaka karışacaktır balıklar yemi kapmak için bir birlerinin üstüne çıkar ara sıra azar azar yemleme yap ve balığı orayaçek bol beretli avlar selemlar

oralatak
10-03-2008, 22:43
Merhaba,

Avlakta yalnız olabiliyorsanız, saklayınız...

Avlakta, internetten bihaber yerel avcılar ağ atıyorsa...

Amatörlere de açınız...Amatörler...gereğini yaparlar...Siz orada yokken bile...

balıkcı omer
11-03-2008, 07:37
merhaba oral kardeşim ne demek istediğini anlayamadım biraz daha açık olursan çok sevinirim saygılar.

balıkcı omer
11-03-2008, 09:05
mufi abi maşşallah hızır gibi herşeye yetişiyorsun sanırım sen olmazsan bizler bir çok konuda eksik kalırız tamamlayıcı ve ayrıca açık yürekli paylaşımcılığın için sana çok teşekkür ederim. oral arkadaşımın ne demek istediğini inanki anlayamadım ben cafere hamur tarifi verdim oralda bu yanıtı verdi bilmiyorum verdiğim bilgi gizlimi kalmalıydı yoksa herkeze açıkmı yazmalıydım ama isteyen o bölüme giripte okuya bilir cafer kardeşim gittiği avlak bölgesini açıklamak istememiş art niyetli insanlar için ona son derece saygı duyuyorum çokda hak veriyorum ben bile bazı avlak yerlerini bir çok arkadaşdan saklıyorum sebebi malum art niyetlilere karşı.abi paylaşımcılığa gelince yılların vermiş olduğu deneyim ve araştırma sonucu öğrenmiş olduğum bilgi birikimini açıkca sitedeki arkadaşlarla paylaşmak için sizlerle birlikteyim tabiki bunlar benim bildiklerim ama illede bunlar doğrudur demiyorum benden daha bilgili arkadaşlar vardır ve ben hep bu bilgileri tek bir ortak noktada herkezin kolaylıkla erişe bileceği bir bölümde açıkca ve net bir şekilde paylaşılması taraftarıyım ne dersin.abi kısmetsebu hafta videoların yenisini yollayacağım ve fazlası ile .bir hatam varsa af ola saygılar hayırlı günler iyiki varsın.

balıkcı omer
11-03-2008, 11:05
;)abi çok haklısın bende iç sularda çok sorunlarla karşılaştım insan çaresiz kalıyor yasalar ve kurallar amatör balıkcıdan yana olmayınca doğa dostu olan amatör balıkcı çaresiz kalıyor sanki bizleri zararlı gibi görüyorlar oysaki başkalarının zarar verdiği doğayı biz amatör balıkcılar elmizden geldiğince korumaya çalışıyoruz.yasalar rantcının yanında olduğu süre mücadelemiz heplafta kalacak değerli abiciğim arkadaşlara duyursan gitiği avlak yerlerine bir fidan dikseler güzel olur değilmi bizlerde böylece doğaya azda olsa katkımız olsun saygılar:)

C@feran
11-03-2008, 14:23
Tırıvırı,ağ,serpme yüzü görmemiş bu avlağa ve doğa harikası bir yere haksızlık yapmaktan korkuyorum.ne zaman bir forumda avlağı paylaşmışsam bir dahaki hafta olta atacak bir yer bulamamışımdır.Kulaktan kulağa yayılarak amatör balıkçısı,piknikcisi v.s.. doluştular oralara...sonuç mu? gölde 1 tane balık kalmayana kadar yavrusunu,havyarlısını livarına atmaktan geri kalmadılar.şimdi o eski avlağa gitmiyorum.gitsemde oltam boş eve balıksız geliyorum.Bizler doğasever amatör balıkçılarız.ama herkesi kendimiz gibi sanıyoruz ama değiller işte.Kim ne derse desin bu kararı kendimce aldım.yine tekrarlıyorum bencillik kesinlikle değil.Doğaya duyduğum saygıdan.. İnsanın avına bile saygı duyması gerekli.ağ atarak tırıvırı atarak ona kaçış şansı vermiyorlar.Umarım beni tekrar mazur görürsünüz...Her şey doğamız için;)

balıkcı omer
11-03-2008, 14:51
merhaba cafer düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum bence sorun yok hiç sormadım bile avlak yerini ben sana hamur konusunda yardımcı olmak istedim doğayı korumak yanlız senin benim değil hepimizin görevi bunun için elimizden ne gelirse yapmalıyız sen kendince haklı olanı yapıyorsun bende buna saygı duyuyorum sağlıcakla kal selamlar.

C@feran
11-03-2008, 14:57
merhaba cafer düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum bence sorun yok hiç sormadım bile avlak yerini ben sana hamur konusunda yardımcı olmak istedim doğayı korumak yanlız senin benim değil hepimizin görevi bunun için elimizden ne gelirse yapmalıyız sen kendince haklı olanı yapıyorsun bende buna saygı duyuyorum sağlıcakla kal selamlar.
Ömer abi vermiş olduğun hamur tarifi için çok teşekkür ederim.;)

balıkcı omer
11-03-2008, 14:57
cafer hamur için ne diyorsun yapabilirsin umarım.

C@feran
11-03-2008, 14:59
cafer hamur için ne diyorsun yapabilirsin umarım.

Alabalık yemini bulursam kesinlikle yaparım:)

balıkcı omer
11-03-2008, 15:01
cafer bizim şirketin şubesi var ankarada nenehatun sokakda eskiden ankaraya çok geliyordum bu aralar pek gelmiyorum gelirsem sana yazarım.

C@feran
11-03-2008, 15:03
cafer bizim şirketin şubesi var ankarada nenehatun sokakda eskiden ankaraya çok geliyordum bu aralar pek gelmiyorum gelirsem sana yazarım.
Her zaman beklerim abi;)

balıkcı omer
11-03-2008, 15:03
randıman alırsın hem mantarlı hemde dip oltası ile alabalık bu yeme alışkın olduğu için kolay vuruyor.

C@feran
11-03-2008, 15:05
randıman alırsın hem mantarlı hemde dip oltası ile alabalık bu yeme alışkın olduğu için kolay vuruyor.
Sanırım biraz alışmalarını beklemek gerekecek..Mısıra alışkın bizim burdakiler:)

balıkcı omer
11-03-2008, 15:10
mantarlı oltada mutlaka stoper kullan 2,numara ortadan delikli kurşun,kurşun ağırlığını kaldırabilecek mantar gerçi sen bilirsin ama ben yazayım dedim.

balıkcı omer
11-03-2008, 15:16
ozaman ekmeğe bile vurur yiyecek birşey bulamayınca garibim ne yapsın mısırla idare ediyor ara sıra birazda sizler onları yemleyin bari hep biz yemeyelim onları.

C@feran
11-03-2008, 15:18
mantarlı oltada mutlaka stoper kullan 2,numara ortadan delikli kurşun,kurşun ağırlığını kaldırabilecek mantar gerçi sen bilirsin ama ben yazayım dedim.

Evet abi biliyorum.Gezer şamandralı kullanıyoruz;)

balıkcı omer
11-03-2008, 19:19
sen bu işi biliyorsun cafer altdaki slogan yazınıda çok beğendim bende aynını düşünüyorum tebrik ederim sağlıcakla kal.

oralatak
11-03-2008, 23:40
Merhaba Ömer Ağabey,

Sevgili Muvaffak Ağabey'in anladığı şekilde ifade etmek istemiştim. Biraz kapalı bir söylem oldu sanırım, özür dilerim.

Bu Avlak ve paylaşma ve sonrasında orasının karışması konusunda bir kaç tecrübem var. Tatlısuda daha belirgin ama Deniz avında da Kerterizinize vardığınızda başka birilerini TAM DA orada bulmak biraz hayal kırıklığı yaratabiliyor elbette. Amatör ilke ve kuralları ile avlananlar bir yana, bir tarihte Denizde şöyle bir şey başımıza geldi; Denizde, Tekne ile, Alaplı'da çinekop çaparisi yapıyorduk. Hamsi sürüsünü kovalayan çinekoplar, teknemizin hemen 10 metre önüne kadar Hamsileri sürmüşler, biz de çaparilerle üçer beşer çinekopları tutmaya başlamıştık ki, birden; önce bir, sonra iki derken yedi sekiz devasa Gırgır teknesi teknemizin etrafını sardı. Nereden nasıl geldiler farketmedik bile :) Biz gidelim de orayı sarıp balığın canına okusunlar diye fırdöndüler etrafta, hafif rüzgar çıkıp, yeterli balığı almış da olduğumuzdan, ava son verdik, biz kıyıya beş yüz metre mesafedeydik, toplandık döndük. O tekneler orayı çevirdiler, devamına bakmadım bile...

Şimdi...Bir de tatlı su anısı: Beykoz ilçe sınırları içinde küçük bir gölete gidiyoruz bir kaç zamandır (geçen yaz sonu) Köylüsü, şehirlisi, oradalar...Sular yüksekken (Mayıs gibi) yürüyerek ulaşılamayacak yerler, Ağustos Sonu Eylül gibi suların çekilmesi ile birlikte ulaşılabilir hale gelince, seyreyleyin akını...Tuttukları nedir? Gümüş ya da İnci balığı gibi 10-12 cm'lik balıklar...Bir de sazancılar var ama aslan yattığı yerden belli oluyor, avlağı terk ederken, geride o kadar çöp bırakıyorlar ki, bana köpeklerin ağaçları sidikleriyle işaretlemesini anımsatıyorlar...

Konuyu dağıttı isem özür dilerim.

"Avlak" eğer 2000 metreden yüksekte ise, karayolu ile ulaşım çetrefil ise, yakında köy möy yok ise, vs. belki saklanabilir...Ama yurdum insanı Sakarya'dan Samsun'a kamyonetle balığa gidiyorsa, "Saklıyorum" diyen, neyi kimden saklıyor, diye durup bir düşünüyorum...

Yapı itibariyle, gizli ve saklı olana karşı muhalif bir tavrım var. BU olayda avlak dediğiniz eğer ÖZEL AVLAK ise, yani Hazineye değil de Kişilere ait ise, saklanabilir. Yoksa, vatandaşın vatandaştan avlak saklamasını garipsiyorum (ama elbette saygı duyarım, kimse nerede avlandığını açıklamaya zorlanamaz)

Hafta sonu Saroz Körfezi Kuzey Doğu ucunda sahilden olta attım. Yolu biraz kötü stabilize idi. Geceledik. İkişer mığrı geldi, suya iade ettik. Sabah bizim olta attığımız küçücük koyun solundan iki zıpkıncı (elbise ve diğer takımlarıyla pek şıktılar ) hemen bizim arabanın yanından da bir başka zıpkıncı suya girdiler, yarım saat sonra da bir amca geldi, sahildeki kayığını suya indirdi, olta attığımız hizada kıyıdan yüz elli metre ileride akşamdan serdiği ağını topladı, şu jel oralara da gelmiş, ağı yatırmış, balık derinde , hiç bir şey çıkmamış ağdan...

Zıpkıncı da çıktı amca ile beraber ve "kılçık yoktu" dedi. Boştu elleri...

Bilirsiniz belki, Zıpkıncılar avlak demez de pek, "mera" derler...ve gizlerler, söylemezler avlandıkları meraları...

Kılçık çıkmayan meralarını gizleyen Zıpkıncılar, İsrail sazanı çıkan avlaklarını gizleyen tatlısucular, kerterizlerini gizleyen Marine avcıları...

Bakın, Bundan 93 yıl önce Karekin Efendi Deveciyan bir kitap yazmış. Osmanlıca. 40'lı yıllarda Fransızca ikinci ve genişletilmiş baskısı çıkmış ve tükenmiş. 2006 yılına kadar bu kitabın bir baskısı yapılamadı bu ülkede. Şimdi sanırım vardır. Bu kitabın sonunda Türkiye Denizlerindeki Dalyanların yeri ve İçsularında, nerede hangi balık çıktığı öylesine ayrıntılı yazar ki insan şaşı bakıp şaşırır.

Ben, tekrar belirteyim, avlak saklanmasına bir itirazım yok ve olamaz da...Ama Vampirlerin, ayyaşların, mandaların ziyaretine açık avlakların amatör avcılardan gizlenmek istenmesini nedense garipsiyorum...

Bu ülkede amatör balık avcılarının etik değerleri öteden beri vardı. Başka alanlarda olduğu gibi, bu alanda da bir erozyon yaşandığı muhakkak. Bu erozyonu durdurmanın yolu ağaç dikmektir. Avlaklara Amatör avcı meyvesi veren fidanlar dikmeliyiz, onlar yeşermeli ve avlakları (vatan toprağıdır ve suyudur, yahu) onlar korumalı. Bilmediği yeri nasıl koruyacak?

Sevgi ve saygılarımla,

Oral

merhaba oral kardeşim ne demek istediğini anlayamadım biraz daha açık olursan çok sevinirim saygılar.

C@feran
11-03-2008, 23:49
Bu ülkede amatör balık avcılarının etik değerleri öteden beri vardı. Başka alanlarda olduğu gibi, bu alanda da bir erozyon yaşandığı muhakkak. Bu erozyonu durdurmanın yolu ağaç dikmektir. Avlaklara Amatör avcı meyvesi veren fidanlar dikmeliyiz, onlar yeşermeli ve avlakları (vatan toprağıdır ve suyudur, yahu) onlar korumalı. Bilmediği yeri nasıl koruyacak?

Sevgi ve saygılarımla,

Oral
Sevgili Oral abi inan çoğu avlağa diktiğimiz fidanlar ya köylülerce yada balıkçıların oraya gelip ağaç gölgesinde oturmasını istemeyenlerce yerinden söküldüğünü çok gördük.Sanırım biraz daha bilinçlenirsek avlaklarımızda paylaşılır....;)

balıkcı omer
12-03-2008, 07:55
selamın aleyküm oralcığım
yazını birkaç sefer okudum çok teşekkür ederim baştan sona haklısın ben çocukluğumdan beri balık tutarım eskiden bukadar bilinçsiz balıkcı yoktu nereye gidersek gidelim doğa orjinaj balık bol herşey saf ve tertemizdi nevarki aşırı nufus artışı beraberinde aşırı tüketimi ve tahribatı getirdi bunları yaşayan biri olarak bu gelişimleri üzüntüyle seyrediyorum ama boşda durmuyor gitiğim yerleri başkaları kirletse bile elimden geldiğince temizlemey çalışıyorum bunun yanırada insanlara doğaya sahip çıkmamız konusunda uyarılarda bulunuyorum beni etrafımda daha yeni balıkcılık yapmay çalışan bir çok genç arkadaşım var güvendiğim inandığm arkadaşları saklama gereği duyduğum avlak yerlerine götürüyorum tabiki şartlı oray sahip çıkmaları adına korumaları adına hiç çöp bırakmadan hiçbir yeşile dokunmadan bir çiçeği bile koparmadan oraya sanki hiç kimse gimemişcesine iz bırakmadan dönmek şartıyla götürüyorum. bazı avlak yeleri varki daha hiç bozul mamış sanki yalancı cennet orları koruma adına hiç kimseye sölemiyorum çünki orlara kayıkla gidiyorum bunudaki amacım sadece balık tutmak değil kocman göl her tarafta balık var ama oralarda gizlenmiş olan doğa bozulmamış tahribata uğramamış egzotik insanın geçmişdeki özlemini gideren oturduğu yerde poposuna diken batan arların kelebeklerin kuşların yılanların daha birçok canlının özgürce hareket ettiği bir doğa var ben nasıl saklamayayım burayı çünki ben hep doğayla oldum hep doğada yaşadım ve büyüdüm etrafdaki tahribatı gördükce oralar benim için ana kucağı gibi sığınılacak yerler.
DOĞAYI KORUYALIM ONA SAHİP ÇIKALI BİR FİDAN İÇİN ELELE VERELİM YÜCE RABBİM TARAFINDAN BİZLERE BAHŞEDİLEN VE KORUMAMIZ GEREKEN DOĞAYI HEP BERABER KORUYALIM TEKRAR BİR FİDA İÇİN ELELE DEĞERLİ SEVECEN SICAK KALPLİ İYİNİYETLİ AMATÖR BALIKCI ARKADAŞLAR HEP BERABER.saygılar sevegiler allaha emanet olun.

bekir arslan
12-06-2008, 10:46
cafer kardeşim ben istnbuldayım yıllardır sazan avına giderim alabalık için burdan ankaraya giderim.avlak bolgeni soylememekte haklısın daha once boluya gıttım fakat basarılı bır av olmadı.bana özelden avlak bolgesi hakkında bılgı verirsen çok memnun olurum.bekir_arslan18@hotmail.com.tesekkurler.

emre97
12-06-2008, 14:50
cafer abi balıklar güzel yer güzel tebrikler...
saygılar.:helal::helal::helal::helal::helal:

C@feran
12-06-2008, 17:55
Sevgili arkadaşlar o avlakta sazan ve kadife olduğu için şuan avcılık yasak.jandarma bunun sıkı takipcisi... Avlak yerini sazan ve kadifenin av yasağının kalkmasından 1 Temmuzdan sonra isteyen üyelere özel mesajla iletebilirim. saygılarımla.. sevgiyle kalın...

C@feran
12-06-2008, 17:57
cafer abi balıklar güzel yer güzel tebrikler...
saygılar.:helal::helal::helal::helal::helal:
Emreciğim teşekkür ederim.İlerde sende böyle güzel avlar gerçekleştirirsin umarım.Kendine iyi bak;)