PDA

Tüm Versiyonu Göster : Jigging - Dikey Sırtı Avcılığı

levrek
25-02-2008, 09:04
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

levrek
25-02-2008, 09:05

levrek
25-02-2008, 09:06

levrek
25-02-2008, 09:07

levrek
25-02-2008, 09:08

levrek
25-02-2008, 09:08

levrek
25-02-2008, 09:09

levrek
25-02-2008, 09:10

levrek
25-02-2008, 09:11

levrek
25-02-2008, 09:12

levrek
25-02-2008, 09:28

HALDUN YALIMLI
25-02-2008, 09:42
Başlangıç bilgileri olarak harika olmuş Erol abi ellerine sağlık. avlanma alanları ve şekilleriyle ilgili diğer bilgileride bekliyoruz. Bilgilerin çalınma ve kopyalanmasını engellemek için bu şekilde güzel olmuş. RASTGELSİN

mufi
25-02-2008, 09:48
Süper çalışma Erolcum teşekkürler harikasın...

levrek
25-02-2008, 10:10

levrek
25-02-2008, 10:17

araştırıcı
25-02-2008, 10:22
Merhaba Erol Bey.....
Çok faydalı ve öğretici bilgileri görsel zenginlikle sunmuş olmanız unutulmaz bir başvuru sayfası oluşturmuş.... Sağolun... Kıymetli verileri en basitten ve en ayrıtısıyla hazırlamış olmanıza çok sevindim.... :) Aklınıza ve ellerinize sağlık...

TEŞEKKÜR EDERİM....
Rastgele...

levrek
25-02-2008, 10:36

levrek
25-02-2008, 11:33

cumhur
25-02-2008, 14:08
erol usta eline emeğine sağlık harika bir çalışma olmuş, ben jigi ekseri palamut sırtısında en arkada kaşık yerine kullanıyorum ve bazı hava şartlarında randımanı gayet iyi, bildiğim kadarıyla fethiyede dikey jig kullanımı bayağı populel ve çok güzel avlar yaptıklarını duydum ama işin gerçeği ben daha dikey olarak kullanmadım. teşekkürler.

Taygun KOCABIYIK
25-02-2008, 17:24
Erol abi bu bilgiler gerçekten paha biçilmez değer taşıyor. Yıllar süren araştırma ve deneme yanılma şeklinde edindiğin bilgileri bu şekilde paylaşman çok güzel. (Ç)alınmaya karşı önlemde harika :)
Kendi adıma çok teşekkür ederim.

Teaser
25-02-2008, 18:40
Bir süredir ortalarda fazla görünmemiştin.Demekki Kitap hazırlığındaymışsın:D.Şaka değil harika bir kitap metni şekli ve görselliğinde olmuş mesajın.Kuru bir teşekkür herhalde az gelir bu çalışmaya ama affet bizi forumda yazı ile ancak bu kadarı oluyor.Ellerine ve emeğine sağlık...Orhun Yazıtları gibi bilgiler olmuş.Saygılar ...

levrek
25-02-2008, 21:42
İlginize ben teşekkür ederim arkadaşlar.Cumhur abininde dediği gibi Fethiye dolaylarında jig kullanımı vardır,ancak takım ve teknik olarak çok farklıdır.En başta el oltası ile bir nevi jigi yeldirme üsülü ile avlanıyorlar.
Forum bazında ilave etmek istediğim birkaç şey daha var,bunları birkaç basit cümle ile özetlemek gerekirse;

1 - 25 ile 50 metre arasi : 80 ve 150g arasi jig
2 - 50 ile 80 metre arasi : 150 ve 200g arasi jig
3 - 80 ile 120 metre arasi : 200 ve 300g arasi jig.
gibi bir genelleme ile şartlara göre bu veriler değişkenlik gösterebilir…

Aslında bu veriler rastlantiya bağlıdır, ve bir test sonucunda buna karar verilir…
Bulunduğunuz ortam,yere ve malzeme kullanma yetisine bağlı olarak bu veriler artış göstererek ikiye katlanabilir.

Bana kalırsa ideal bir derinlik yoktur, daha öncede belirttiğim gibi 100 metre de olduğu gibi 30 metrede de hedef balığı yakalamak mümkündür,ancak 150 metreden de tutulabildiğini gördüm…

Nasıl ki,yatay sırtıda kullandığımız onca sahteyi deneme yanılma sonuçuna göre bazı kanaatlere vardığımız gibi bu av türünde de malzemeler farklılıklar gösterebilir.

Su akıntısının çok yoğun olması durumunda bir takım zorluklar yaşanabilinir ama bu sizin verimli olmanıza engel değildir.

Deep jigging den sonra Tai jigging de çok tercih edilen bir teknik haline gelmiştir.
Tai jigging, Deep jigging e göre daha hafif ve daha az yorucu, herkesin kullanabilecegi bir tekniktir.
Tai jigging nin kamışları çok hasastır kırıldı kıracak kadar incedir ve Deep jigging e göre daha kısa ve incedirler, kaldırma kuvvetleri 5 ile 15 lb arasında değişir ve Jig ağırlıkları ise 10 ile 120 gram arasında bir yelpazeye yayılır.Makine olarakta ki bazı sevgili arkadaşlarımızdan da bu tarzlarını kullananlar var,Daiwa-Team in 153 HSTL modeli, 6.3:1 gibi hızlı bir devire sahip olan tiplerdendir.

hakan25
25-02-2008, 22:05
eline emeğine sağlık erol usta çok kıymetli bilgilendirme yapmışsın az bulunur.ne desek az işte bu formun kıymeti teşekkürler usta

Teaser
25-02-2008, 23:47
Sevgili Abim No:4 olarak başladığınız sayfadaki Jig’lerden geçen günlerde alışveriş yaptığım mağazaya gelince dayanamayıp Pelican marka 2 adet farklı model jig alıverdim.Bunları alırken düşüncem kıyıdan 1- ağır olup uzak atışlara elverişli olmaları 2- önlerine ufak boy başka bir sahte silikon ,kurt (kendi yapımım tube tarzı) veya iri iğneli tüylü çapari koyarak balıkları kıskandırmak idi.Şimdi sizin anlattığınız konuda bu elimde bulunan Jig’ler tekneden kullanılıyor imiş.Ben sizden bu konuda bir yardım istiyorum.Bu jigler karadan da kullanılabilir mi ? Veya bunlarla ne yapılabilir? Modelleri aşağıya yazıyorum.
1- Pelican Jig Master markalı 11 cm. boyunda 80 gr ağırlığında sırtı maviden karına doğru gümüş rengi olan sardalye sahtesi ( aynı sayfadaki sol baştan 2. model ağırlık merkezi ortada)
2- Pelican Eye Fish markalı 14 cm. boyunda 110 gr. ağırlığında sırtı kırmızıdan karına doğru turuncuya dönen ve sırtında uskumru gibi deseni olan fakat gözleri çok iri bir balık sahtesi ( aynı sayfadaki sol başta olan göz farklı sadece ve ağırlık merkezi kuyruğa yakın)

araştırıcı
26-02-2008, 07:05
İlginize ben teşekkür ederim arkadaşlar.Cumhur abininde dediği gibi Fethiye dolaylarında jig kullanımı vardır,ancak takım ve teknik olarak çok farklıdır.En başta el oltası ile bir nevi jigi yeldirme üsülü ile avlanıyorlar.
Forum bazında ilave etmek istediğim birkaç şey daha var,bunları birkaç basit cümle ile özetlemek gerekirse;

1 - 25 ile 50 metre arasi : 80 ve 150g arasi jig
2 - 50 ile 80 metre arasi : 150 ve 200g arasi jig
3 - 80 ile 120 metre arasi : 200 ve 300g arasi jig.
gibi bir genelleme ile şartlara göre bu veriler değişkenlik gösterebilir…

Aslında bu veriler rastlantiya bağlıdır, ve bir test sonucunda buna karar verilir…
Bulunduğunuz ortam,yere ve malzeme kullanma yetisine bağlı olarak bu veriler artış göstererek ikiye katlanabilir.

Bana kalırsa ideal bir derinlik yoktur, daha öncede belirttiğim gibi 100 metre de olduğu gibi 30 metrede de hedef balığı yakalamak mümkündür,ancak 150 metreden de tutulabildiğini gördüm…

Nasıl ki,yatay sırtıda kullandığımız onca sahteyi deneme yanılma sonuçuna göre bazı kanaatlere vardığımız gibi bu av türünde de malzemeler farklılıklar gösterebilir.

Su akıntısının çok yoğun olması durumunda bir takım zorluklar yaşanabilinir ama bu sizin verimli olmanıza engel değildir.

Deep jigging den sonra Tai jigging de çok tercih edilen bir teknik haline gelmiştir.
Tai jigging, Deep jigging e göre daha hafif ve daha az yorucu, herkesin kullanabilecegi bir tekniktir.
Tai jigging nin kamışları çok hasastır kırıldı kıracak kadar incedir ve Deep jigging e göre daha kısa ve incedirler, kaldırma kuvvetleri 5 ile 15 lb arasında değişir ve Jig ağırlıkları ise 10 ile 120 gram arasında bir yelpazeye yayılır.Makine olarakta ki bazı sevgili arkadaşlarımızdan da bu tarzlarını kullananlar var,Daiwa-Team in 153 HSTL modeli, 6.3:1 gibi hızlı bir devire sahip olan tiplerdendir.

Merhaba Erol Bey....
Teşekkür ederim... :) :) :)
En derin saygılarımla...

levrek
26-02-2008, 10:24
Sevgili Abim No:4 olarak başladığınız sayfadaki Jig’lerden geçen günlerde alışveriş yaptığım mağazaya gelince dayanamayıp Pelican marka 2 adet farklı model jig alıverdim.Bunları alırken düşüncem kıyıdan 1- ağır olup uzak atışlara elverişli olmaları 2- önlerine ufak boy başka bir sahte silikon ,kurt (kendi yapımım tube tarzı) veya iri iğneli tüylü çapari koyarak balıkları kıskandırmak idi.Şimdi sizin anlattığınız konuda bu elimde bulunan Jig’ler tekneden kullanılıyor imiş.Ben sizden bu konuda bir yardım istiyorum.Bu jigler karadan da kullanılabilir mi ? Veya bunlarla ne yapılabilir? Modelleri aşağıya yazıyorum.
1- Pelican Jig Master markalı 11 cm. boyunda 80 gr ağırlığında sırtı maviden karına doğru gümüş rengi olan sardalye sahtesi ( aynı sayfadaki sol baştan 2. model ağırlık merkezi ortada)
2- Pelican Eye Fish markalı 14 cm. boyunda 110 gr. ağırlığında sırtı kırmızıdan karına doğru turuncuya dönen ve sırtında uskumru gibi deseni olan fakat gözleri çok iri bir balık sahtesi ( aynı sayfadaki sol başta olan göz farklı sadece ve ağırlık merkezi kuyruğa yakın)

Sevgili Nedim,karadan ancak at-çek tarzı ile bir uygulaması mümkündür,ancak jige yaptırılmak istenen hareket farklıdır.Yine de denemek istersen aklıma şöyle bir yol geliyor;
Öncelikle takımı kullanacağın derinliği bilmen gerekiyor,buna bağlı olarak kırtasiyelerde satılan lastik küçük toplardan alıp derinliğe orantılı olarak jig ile bedenin arasına bırakacağın kalama kadar misina montajını yapabilirsin.Lastik topun hacmi 80 gr jigini kaldırabilir ebatta olması gerekir.Lastik topun ortasından geçireceğin krom bir tel işini görecektir.
Kıyından ancak bir şekilde tekniğine uygun kullanımı mümkündür,o da atacağın yerden direk derin suya inen bir yamaç-yar var ise,umarım yardımcı olabilmişimdir,sevgilerimle

Teaser
26-02-2008, 10:53
Yardımın yardımın ve fikrin için çok teşekkür ederim.Anladığım kadarıyla zargana şamandırası da bu işlevi görecektir.Benim bildiğim derinlik açısından uygun bir tek yer var boğazın kanallarından birine çok yakın.Karşıda Eceabat tarfında.Sanırım orada bu teknik uygulanabilir.Bir de Taygun'cumdan ;) herhalde ayrıntılı bir Çanakkale Boğazı derinlik haritaları isteyebilirim.İlgine tekrar teşekkür ederim.Allah sizleri başımızdan eksik etmesin.Saygılarımla...

Anıl ÜNALAN
26-02-2008, 12:02
Tebrik yetmez bu emeğe saygıyla eğilmek gerek..Karşında saygıyla eğiliyorum erol abim :)

turna
26-02-2008, 19:06
Bu kadar bilgiden sonra balık tutamayan kendi düşünsün.Erol kardeş ellerine emeğine sağlık,

oralatak
26-02-2008, 23:07
Sevgili Erol Ağabey,

Olağanüstü emek ve paylaşma kararlılığınız karşısında nutkum tutulayazdı...

Derin Saygı ve Sevgilerimle,

Oral

egede
27-02-2008, 10:31
Konuyu yoğun emek sarfederek gündeme getirdiğiniz için teşekkürler. Ben de naçizane bazı eklemeler yapmak isterim. Öncelikle belirtmek isterim ki; her ne kadar özellikle Shimano kataloglarında, sözkonusu olta balıkçılığı tekniği Japon icadı olarak gösterilmekte ise de esasen uzun yıllar önce boğazda avlanan oltacılar tarafından bilinmekte ve uygulanmakta olan bir tekniktir. Günümüzde uygulanan ve bu başlık altında konu edilen teknik, bizim eski oltacılarımızın kullandığı iptidai metodun modernize edilmiş ve geliştirilmiştir şeklidir. Eski boğaz oltacılarının seyirtme zokası adı verilen, kurşundan balık (istavrit, gümüş vb. yem balık formunda) şeklinde dökülmüş, mazgallanmış ve civalanarak parlatılmış zokalarla palamut, torik, lüfer ve kofana gibi yırtıcı balıkları avladıkları, olta balıkçılığına yönelik hemen tüm kaynaklarda yazılmaktadır. Bu kaynaklarda (örneğin sayın Prof. Atilla Alpbaz ve Arif Özer'in "Olta Balıkçılığı Tüm Yönleri İle" isimli kitabı ve daha geriye gidersek Karakin Deveciyan'ın kitabı) seyirtme zokalarını şekilleri ve kullanım yöntemleri ile birlikte ayrıntılı olarak anlatmaktadır. Ağır seyirtme zokalarının temel çalışma prensibi; hızla aşağıya indirme ve hızla yukarı toplama şeklinde olup bu başlık altında incelenen konuyla aynı prensip altında çalıştığı bilinmektedir.

Günümüzde anılan zokalar çok çeşitli firmalar tarafından çeşitli boy, desen, şekillerde imal edilmektedir. Derin sulara indiremediğimiz diğer yapay yemlerin bu dezavantajını değerlendiren olta balıkçılığı malzemesi üreten firmalar ve özellikle Shimano firması bu açığı kapatmak için "Butterflay" ticari adıyla piyasaya sürdüğü ağır metallardan imal edilen bu ürünleri ile piyasada geniş bir yer tutmuş ve diğer firmalar da onu izlemiştir. Sayın üstadın da belirttiği gibi özellikle Zest marka ürünler Türkiye piyasasına girmiş ve 10 YTL civarı fiyatıyla İzmir Hisar Önü'ndeki malzemelcilerin raflarında bulunabilmektedir.
Ben yabancıların "vertical jigging" diye adlandırdığı yöntemin "dikey seyirtme" olarak adlandırılmasının daha doğru ve geleneğimize uygun olacağı kanaatindeyim. Zira sıyırtma (sıyırtı-sırtı) nasıl farklı bir teknik ve bize ait bir adlandırma ise seyirtme de ondan farklı ve fakat yine bize ait bir adlandırmadır. İsimler ve yöntemler daha önceden kullanılmış ve yerleşmiştir. Nitekim Shimano firmasının Türkiye tek satıcısı ve dağıtıcısı olan İzmirli firma da bu yıl ilk kez Shimano Avrupa kataloğunu Türkçe olarak yayınlamış, butterflay jigging kısmında çeviriyi butterflay seyirtme olarak yaptırmıştır. (Butterflay ticari bir markadır.)
Dikey seyirtme yöntemi günümüzde kamış ve makineli takımla uygulanmakta ve bu uygulama olta balıkçılığına daha modern ve sportif bir yön katmaktadır. Fethiye civarında bu yöntemi el oltası ile uygulayanlar vardır. El oltasını tercih edenlerin bundan büyük zevk aldıkları da saygı duyulması gereken bir gerçektir.
Dikey seyirtme yöntemi mucizevi bir yöntem değildir. Çok fazla zaman ve emek,sabır ister. Oldukça sportif ve bir o kadar yorucu bir yöntemdir. Ekipmanı oldukça pahalıdır. Shimano'nun bu yöntem için tavsiye ettiği ekipmanı tam tekmil almak isteyen bir oltacı Türkiye şartlarında 2000 YTL üzeri harcama yapmak zorundadır. (Ekipmanı dışarından bir tanıdığı vasıtasıyla getirme olanağı olanlar için bu rakam yarı yarıya düşer.)
Sayın Erol Bey'in yazısında tavsiye ettiği marka ve modeller de oldukça pahalı ve Türkiye'de temini oldukça zor olan orjinal Japon modelleridir. Yapılacak masraf büyüktür. Bu yöntemle balık tutmak çok emek ve harcama gerektirmektedir. Öncelikle kişinin kendi teknesi (arkadaşının teknesi olursa daha iyi olur) ve (merasını iyi bilen bir balıkçı değilse) sonar cihazı olmalıdır. Bütün bunlar tamamsa ve balığın bulunabileceği denizaltı oluşumları tespit edilirse yöntemi denemeye geçebiliriz. Peki biz bu yöntemi uygulamak ama bu bütçeyi ayıramayacak durumda isek alternatifler ne olmalıdır. Bu husustaki fikirlerimi de bir sonraki mesajımda açıklamak üzere şimdilik hoşçakalın diyorum. (Erol Üstada bu çok meşakkatli ama bir o kadar zevkli ve sportif yöntemi gündeme getirdiği için tekrar teşekkür ediyorum.)

Teaser
27-02-2008, 11:59
Sizin de verdiğiniz bilgiler oldukça güzel ve güncel.Ama size hitabet açısından zorlanmamamız için imza ayarlarınızı yaparsanız müteşekkir kalırız.Bilgiler için de ayrıca teşekkür ederiz.Saygılar...

levrek
27-02-2008, 12:07
Merhaba Sayın Egede,imza ayarlarınız olmadığından dolayı böyle hitap ettiğim için kusura bakmayın.Eklemeleriniz için çok teşekkür ederim,dediğiniz gibi malzemeler oldukça pahalı,ancak 3 No lu yazıda alternaif makineler mevcuttur,piyasada 60 -150 YTL arasında farklı fiyatlarda satılmaktadır.Kamışlarda ise bu fiyatlara yakın bir marka bulamadım.
Seyirtme-sıyırtma (sıyırtı-sırtı) kavramları üzerinde bildiğiniz gibi birçok forumda çeşitli şekillerde tartışması yapılmıştır.Bu yüzden daha çok yaygınlaşmış olan sırtı kelimesini kullanmayı tercih ettim.
Malzeme bakımından sevindirici bir haber olarak,Hisarönündeki malüm satıcılardan bir tanesi ile Lineaeffe firma kataloğundan çok uygun fiyatlara bu av türü için malzeme siparişleri dün verildi.Zannedersem bir ay gibi sonra gelmiş olurlar.
Alternatif fikirlerinizi dört gözle bekliyorum,sevgilerimle

egede
27-02-2008, 12:28
Bakalım imzam görünüyor mu?

egede
27-02-2008, 14:01
Eveet... İmza işini hallettim. Tanışma bölümünde de bir selamlama yaptım. Şimdi gelelim konuya. Erol Bey'in de belirttiği gibi makine yönünden alternatifler var kamış yönünden ise sıkıntı büyük.

Önce Makine konusuna değinelim. Zira kamış işi zor görünüyor. Erol Bey'in eklediği alternatif makineleri gördüm ancak bunlar hakkında deneyimim yok. Benim kendi ekleyebileceğim alternatiflere yazı içerisinde değineceğim.

Çıkrık tipi makinelerden yine üstadın belirttiği yüksek devirli ve güçlü çıkrıklardan başlangıç için edinmek oldukça zor görünüyor. Ülkemizde bulabileceğiniz çıkrıklar düşük hızlı ve ağırdır. Bunlar genelde sırtı (sürükleme=trolling) için imal edilmişlerdir. Bu ağır makinelerle uzun süre seyirtme yapmak zevkten çok işkence gibidir. Güçlü kuvvetli ve azimli arkadaşlarımız belki bu zorluğun üstesinden gelebilirler, ancak yine de makinenin gerekli hıza sahip olmayışından ötürü verim alamayabilirler. Çünkü amaç ağır metal yeme kaçan ve yalpalayan balık görüntüsü vermektir. Yavaş makine ile bu çok daha zordur. Bu iş için önerilebilecek en ucuz modeller Daiwa'nın Saltist ve Shimano'nun Toruim modelleri olup Cabelas'ta fiyatları 170-190 USD civarındadır. Ancak bu siteden yapılacak siparişlerin 100 Avroyu geçmesi durumunda gümrüğe takılması ve beraberinde yüksek maliyetler getirmesi olasıdır. Anılan makineler Türkiye'ye malzemeciler tarafından ithal edildiğinde ise 400-500 USD gibi rakamlara satılması muhtemel olup bence yüksek bir maliyettir. Dikey seyirtme avcılığına uygun diğer çıkrık modellerinin ise Amerika fiyatları dahi yanına yaklaşılamayacak kadar pahalıdır.

Öte yandan anılan makineler dahil çıkrık makine ile av yapmak (bende DAM Quick Power Cahmpion 450 LDL var, galiba 750 gr civarı, kemersiz kullanmak işkence, ancak sıyırtıda kullandım bir kaç kez o da.) makinenin pozisyonu itibari ile muhakkak mücadele kemeri gerektirir. Aksi halde Yemin, kamışın ve makinenin ağırlığına bir de balığın ağırlığı eklendiğinde takımı zaptetmek olanaksızlaşır. Kamışın üst kısmına takılan ağır makine balığın binmediği durumda dahi sağa veya sola dönme eğilimi gösterir, insanda ne kol bırakır ne de bilek. Dikey seyirtme esnasıda takım sürekli elimizde ve aksiyon halinde olacağından ya hep mücadele kemerine takılmış takımla seyirtme yapacağız ya da biraz sonra pes edip yemli ava geri döneceğiz demektir. Bunlar benim tecrübelerim olup güçlü kuvvetli arkadaşlardan bunun aksini iddia (belki de ispat) edenler de olabilir. Dolayısıyla benim gözüm korktuğundan çıkrık ile bu işi yapmaya niyetim yok, (çıkrıkla yapılamayacağına dair bir iddiam da yok, adamlar videolarda yapıyorlar). Bu arada en ucuz diye nitelediğim dikey seyirtme çıkrıklarından Daiwa Saltist'in en hafifi 650 gr. civarındadır. Ama spinning makinedeki 650 gr ile üste takılan makinedeki 650 gr. kullanırken inanın çok farklıdır. Balık binmeden önce dahi mücadele kemeri şart!
Gelelim spinning makinelere; çıkrık makinelerden farklı olarak alta takıldıklarından seyirtme esnasında denge ve güç kullanımı açısından daha iyidirler. Öte yandan belki şaşırtıcı ama büyük spinninglerin fren tertibatları da (kalama, drag vs. deniyor) pek çok çıkrıktan daha yüksek değerlerde fren gücü verir. (Orkinos, Marlin avlanan çıkrıkları kastetmiyorum, onlar değerlendirmelerimizin tamamen dışında, yani o tür avlar için tabii ki çıkrık kullanılacak) Nispeten küçük trolling çıkrıklarının üstünlüğü maksimum fren değerinden değil yüksek misina kapasitelerinden kaynaklanır. Örneklemek gerekirse Daiwa BG 90'ın maksimum drag (fren) değeri Daiwa'nın sitesinde 33 Libre (15 kg) olarak gösterilmiştir. Daiwa Saltist çıkrığın ise en büyük boyunda maksimum drag değeri 20 Libre (9 kg) olarak gösterilmiştir. Bu makineler yakın ağırlıktadırlar. Çıkrık olanın misina kapasitesi diğerinin belki iki katıdır ama fren gücü daha azdır.
Dikey seyirtme avcılığında oltaya gelebilecek balıklar çok çeşitlidir. Dip balıkları; lahoz, orfoz, trança, fangri, sinarit, dülger (evet peygamber), kayış balığı ve pelajik türler; akya, sarıkuyruk, orkinos, palamut, tombik, torik, kofana, lüfer gibi.
Özellikle dipten yakalanan türler fazla misinalı takım değil ama çok sağlam takım ile yakalanmalıdır. Zira bu türler yemi aldığı anda direnmek ve kaloma vermeden bir kaç kulaç yukarı almak esastır. Aksi halde verilen kaloma balığın takımı taşa, batığa sokması ve hem takımı hem de balığı kaybetmeyle sonuçlanacaktır.
Pelajikler ise çok hızlı ve güçlüdürler ama dipte yaşamadıkları için takımı dipe taktırma olasılığı daha azdır. Dolayısıyla hızlı ve çok misina kapasiteli çıkrıklara olan ihtiyaç bu türlerin avında ortaya çıkar. Ancak bu türlerin de büyük olmayanları spinning makineler ile zaptedilebilir. Spinning makinelerin daha az efor ile çalışmasının yanısıra daha yüksek fren değerlerinin olduğunu da bu şekilde açıklamaya çalıştım. Çok gelişmiş ve pahalı spinning makineler ile (uygun örgü ip, beden, iğne vs. ile) 100 kg+ orkinos türlerinin yakalanabildiği gerek yabancı forumlarda ve gerekse videolarda görülmektedir.(Bu son yazdığıma kendim de pek inanmadım, videoda değil gözümle görmeliyim ki o da çok zor) Tabii bizlerden ancak bir kaçımız o pahalı takımları temin edebileceğimizden bakalım neler alternatif olabilir? Mesaj çok uzadığından bir dahaki mesajda alternatif makineler ve kamışlar konusuna değineceğim. Saygılarımla...

egede
28-02-2008, 15:41
Arkadaşlar vakit buldum ve bilgisayarın karşısına geçtim. Konuyla ilgili yeni mesaj gelmemiş ben devam edeyim dedim. Bu yöntemi denemiş arkadaşlardan balık yakalayamamış olsalar dahi tecrübelerini paylaşmalarını dilerim. Nerede kalmıştık?

Evet alternatif ürünler diyorduk. Öncelikle belirtmek gerekir ki; sırf bu iş için üretilen makine ve çıkrıkların çok dayanıklı ve amaca yönelik aksiyonu en kolay şekilde sağlayacak ürünler olduğu bilinmelidir. Shimano kataloğunda bu ürünler tek tek sayılmış ve "dikey seyirtme avcılığında normal makineler ve kamışlar av gününün sonunu getiremez" denilerek gözümüz korkutulmuştur. Bütçemiz müsaitse bu ürünlerden edinmek yerinde olur. Aksi hale alternatifler düşünülmelidir.

Alternatifleri Türkiye'de özellikle online balık malzemesi sitelerinde satılanlardan seçtim. Bunlar öncelikle bu tür ava dayanıklılık esasına uygun olarak seçilmiştir. Daha sonra fiyatı, devir hızının yüksek olması (1:5 ve yakın), hafif olmaları (yorulmam ben diyenler için ağırları da mevcut) gibi kriterleri esas aldım.

Makineler;
1- Ryobi Ecusima 8000 - Bence fiyat performans kriterleri gözönüne alındığında yeni başlayanlar için en uygun seçenek. 1:5 devir hızlı, 555 gr. ağırlığında ve çok duyarlı bir kalama vidası var. 8 kg maksimum fren değeri olduğu kutusunda belirtilmiş. Önden kalamalı. Misinayı çok güzel ve dengeli sarıyor. Örgü iple kullanıma çok uygun. Fiyatına göre piyasadaki pek çoğundan daha iyi makine.

2- Okuma Eclipz 65 veya 90 - Bir İspanyol sitesinde bununla sinarit ve çok iri fangriler çektiklerini görebilirsiniz. Tuzlu su için üretilmiş fiyatı da uygun (100 YTL civarı)

3- Okuma Salina 65 - Eclipze benzer bir model fiyatı biraz daha (15-20 YTL civarı) yüksek. Tuzlu su için üretilmiş.

4- DAM Space Evo 680 FD - Yine aynı ispanyol sitesinde dikey seyirtme ile iri sinarit ve fangrilerin çekildiğini gördüğüm bir makine. Biraz ağır (710 gr.) ve devri düşük (1:3.8) ama makarası büyük olduğundan bir döndürmede topladığı misina miktarı yüksek devirlilere yakın. Bu işte kullanıldığını gördüğüm için yazdım.

5- Daiwa GS9 - İşte bir klasik, ağır ama her işin üstesinden gelir. Devri düşük ama makarası büyük. "Yorulmam ben" diyenler için ideal. Pahalı ama dayanıklı.

6- Daiwa BG60-90 - Bunlar da olur, ama GS9 daha uygun.

7- Mitchell Armada Pro 6500-7000 Bu makineler de gayet sağlamdır. 1:5,4 devir oranı var. 6500 modeli ağırlık olarak daha uygun. 200 YTL'yi aşan fiyatıyla en pahalı seçeneklerden. 8000 modeli çok ağır kol kanat bırakmaz o yüzden tavsiye etmedim, ama pehlivanlık varsa olur.

8- Elinizdeki kaliteli, koca kafalı tüm surf makineleri de uygun kalınlıkta örgü ip ile donatıp bu yöntemde kullanabilirsiniz. Çok ağır olmayanları ile nispeten yüksek devirli olanları işinizi başlangıç için gayet iyi görür. Makaraları büyük olduğu için devirleri düşük olsa bile bir çevirimde sardıkları misina miktarları gayet iyidir.

Tabii ki bunlar benim bildiklerim ve güvendiklerim. Bunlar dışında gerek Erol Bey'in önerdikleri ve gerekse benim bilmediklerim arasından başlangıç seviyesinde kullanılabilecek bir çok makine vardır.

Bu arada Erol üstadım; Lineaeffe (yazması da çok zor) kataloğundan hangi ürünleri seçtiniz? Dün yaptığım aramada PDF formatında Jigging Kamış ve Makine kataloglarını buldum, kamışları tanımadım ama çok güzel ve amaca uygun görünüyorlar. Ama jigging makine hemen tanıdık geldi. Banax'ın GT 5000 diye yeni nesil bir modeli var onun ismini değiştirip Jig Pro 8000 olarak kataloglarına koymuşlar. Güzel makineye benziyor. KNK fishing diye bir site var orada Banax GT 5000 80 USD civarı. (nakliye hariç) Ben foruma Manisa'dan katılıyorum. Ürünler gelince, (sadece size özel bir sipariş değilse) haberdar olursam o malzemeciye gidip incelemek isterim. Cevabınızı bekliyorum. Saygılarımla

levrek
28-02-2008, 20:47
Sevgili Zafer,Çağlar Avdan İsmail ile vermiş olduğumuz sipariş, genel kapsamlı idi,ancak iki firma arasındaki bu ilk alış-verişleri olacağından firmanın tüm malzemelerini getirmek mümkün değildi tabiki.Yine de jigging için gerekli makine ve kamışlar için hiç cimrilik yapmadık;)ekteki resimde sipariş verilen kamışları işaretledim.Makine seçimi ise daha zengin çeşitli oldu.Umarım sipariş eksiksiz gelirde seçme şansımız yükselir.Gelecek olanlar tek adetlik numune bazında değildir.Ürünler gelir gelmez sizleri haberdar etmek boynum borçu,sevgilerimle

levrek
10-03-2008, 09:16
Herkese Merhaba,
hafta sonu Çankaya daki malzemecileri dolaştığımda sponsorumuz olan Rasgele de,fotoğrafta görülen numune olarak gelmiş jigleri aldım.Ellerinde farklı renklerde olanlar halen mevcuttur,ilgilenenlerin dikkatine,sevgilerimle
Not:jigler iğne montajsız olarak satılmaktadır.

levrek
22-03-2008, 18:54
Merhaba Arkadaşlar,
İzmir cukuruna en son düşen yeni Jigler Williamson'un Gyro jigleridir.Aşağıdaki resimde görülenin tüm renk kodluları mevcuttur.Ayrıca kod numaraları aynı zamanda gram cinsinden ağırlıkları ile aynıdır.Boşuna hesap kitap işi ile uğraşmayın.

CODE SIZE (Inch) WEIGHT (oz)
GJ20 2-1/2" 11/16
GJ30 3" 1-3/8
GJ40 3-1/2" 1-3/8
GJ50 4" 1-3/4
GJ65 4-1/4" 2-1/4

Diğer modelleride pek yakında gelecektir.İlgilenenler için linkini veriyorum;
[Only Registered Users Can See Links]

hakan25
22-03-2008, 19:13
erolcum çok önemli bilgilere imza atmışsın teşekkürler

ibrahimz35
22-03-2008, 20:11
Erol abicim ellerine emegine saglık gercekten büyük uğlaş vermişşin teşekkür ederiz.

eşkina
16-04-2008, 16:11
tekkelimeyle paylaşımlarınız mükemmel ,bu bilgilere teşekkür az gelir .emeğine sağlık

levrek
01-05-2008, 22:23
Merhaba Arkadaşlar,
Bugün öğleden sonra Çağlar Av a ilk parti Master Jig Kamışları gelmiştir.7-9 ve 11 Kg.lıkları mevcuttur.Gerçekten her biri yeni karbon bileşimin harikası,aksiyonları kadar hafiflikleri ile de ön plana çıkıyorlar,ilgilenen arkadaşların dikkatine,sevgilerimle

cemşid
04-05-2008, 10:16
bu teknikle ilgili avlanma görüntülerini mare tv diye bir kanalda izledim hotbırt uydusundan bulabilirsiniz. gerçekten etkili bir yönteme benziyor...

gerence
17-05-2008, 23:11
Jigging yapacakların izlemesini tavsiye ederim...

ERCAN48
29-05-2008, 10:43
Erol bey jik için başlangıç olarak hafif takım almak istiyorum.Av markette araştırdım kamış olarak lıneaeffe master jik kamışı 9kg, makina olarak okuma epix pro-40 veya60 ,sizce uygunmudur.(makinanın devir oranı düşük) 30-40m civarı sinarit ve lahos var.kullandığım kamış shımano technıum boat 3050 1,80m, çıkrık penn 114 6/0 senator .tavsiyenizi bekliyorum alabileceğim yerlerin telefonlarıyla .tşk

levrek
18-07-2008, 14:14
Erol bey jik için başlangıç olarak hafif takım almak istiyorum.Av markette araştırdım kamış olarak lıneaeffe master jik kamışı 9kg, makina olarak okuma epix pro-40 veya60 ,sizce uygunmudur.(makinanın devir oranı düşük) 30-40m civarı sinarit ve lahos var.kullandığım kamış shımano technıum boat 3050 1,80m, çıkrık penn 114 6/0 senator .tavsiyenizi bekliyorum alabileceğim yerlerin telefonlarıyla .tşk

Ercan Bey,öncelikle geçikmeden dolayı özür dilerim,sizin mesajı ancak yeni gördüm.Yazmış olduğunuz lıneaeffe master jig kamışı 9kg ile makina olarak okuma epix pro-40 veya 60 kompinasyonu hafif takım olarak gayet iyi.Makine olarak 60 lığını tavsiye ederim,çünkü her ikisinde de devir sayısı 4.5:1 iken drakı 4,5 kg yerine 6,8 kg.lık olması avantajlı bir durum.Kamış olarakta yine Av markette varsa ise lıneaeffe master jig kamışın 7kg.lığını tercih ederseniz kamışla makine tam uyum içinde olur.Malzemeyi gördüğünüzde takıma göre gerek ağırlık gerekse hız olarak farkını kullandığınız anlayacaksınız sevgilerimle

Aqua
16-11-2008, 15:13
Herkese merhaba,
Yeni üyeyim ve konuya aylar sonra bir katılayım dedim.İmza ayarlarımla ve diğer ayarlarla uğraştım umarım olmuştur.Olmamışsa uyarılar doğrultusunda düzeltirim.
Kısaca 9 kg lik lineaeffe master jig kamış aldım malum şimdi makine arıyorum.SHAKESPEARE WERPMOLEN BRUTUS FD 2475-070 makineyi beğendim.Biraz ağır ama 5:6.1 gibi iyi bir deviri var.Ancak makinenin web sitesinde tuzlu suda kullanılan modeller arasında değil.Aslında makinelerin tuzlu su yada tatlı suda kullanım bilgileri ve çeker ağırlıkları pek çok online alışveriş sitesinde yok (hepsinde olmasada çoğunda yok diyelim) araştırmak gerek.
Bu makine için bilgi verirseniz memnun olurum.Ayrıca dikey sırtı gibi bizler için yeni olan bir yöntem hakkında bizleri bilgilendiren herkese teşekkür ederim.

Aqua
27-11-2008, 08:53

Merhaba,
Forumda yeniyim, aylar önce açılmış konu ile ilgili birşeyler sormak istedim.Öncelikle değerli bilgilerinizden çok faydalandığımı ve dikey sırtı gibi ülkemizde pek bilinmeyen bir yöntemle ilgili açıklamalarınızın çok yararlı olduğunu belirtmek isterim.Ben lineaeffe master jig 9 kg lık kamış aldım ancak iş makineye gelince bütçem pek yeterli gelmedi ve ayrıca bazı modeller arasında kararsız kaldım.Sizden isteğim aşağıda linkini vereceğim modeller hakkında bilgi vermeniz olacak.
1-[Only Registered Users Can See Links]
bu model oldukça ucuz ve 5,2:1 gibi yüksek bir devri var.Ancak misina kapasitesi nasıl bilemem.
2-[Only Registered Users Can See Links]
3-[Only Registered Users Can See Links]
4-[Only Registered Users Can See Links] bu modeli bir yorumda çok tavsiye etmişler fiyat - performans - malzeme açısından
5-[Only Registered Users Can See Links] bu model ise devri çok iyi ama misina kapasitesi düşük ve örgü misina ile kullanılabir mi bilmiyorum.
Şimdiden teşekkür ederim...:cool:

levrek
28-11-2008, 07:07
Merhaba Cemal Bey,linklerini vermiş olduğunuz makineleri inceledim,gerek kalama ayarlarının önden oluşu gerekse misina kapasiteleri bakımından OKUMA ESPINA EI 80 ve RYOBI ECUSIMA 8000Vi başlangıç için uygundur.
Ryobi, fiyat - performans ve biraz daha hafifliği bakımından hemen ön plana çıkıyor.Ancak Okuma nında linkte yazmış olduğu gibi Ergonomik metal el tutacağı ile patentli EOS sisteminide yabana atmamak gerekir.Yedek kafa seçeneğininde bulunması farklı bir av şeklinde,örneğin kıyıdan avlanma durumunda kullanıma hazır bir makine haline gelmeside artı bir puan tabiki.
LINEAEFFE BAIT CASTING DE LUXE 3BB modeli ise gayet güzeldir,hafif ve hızlı oluşu diğer makineleri gölgede bırakmaktadır,ancak bu tarz makineyi ilk kez kullanacaksanız jigging için tavsiye etmem.Kalama ayarının tümden farklı oluşu sizi av sırasında zorlayacaktır.
Sonuç olarak,bütçeye uygun her ilk iki makineden birisi seçilebilir,ancak her ikiside bu av türü için ağır (kg.) kalmaktadır,bundan başka kötü olan teknik bilgilendirmede hiçbirinin dragı belirtilmemiş olmasıdır.Ancak bizim sularda av yapmaya yani 4-5 Kg. lık bir sinarit için yeterli gelecektir,sevgilerimle

Aqua
28-11-2008, 07:55
Yanıt ve bilgi için teşekkür ederim.
Benimde kafama Okuma yatıyor.Belirttiğiniz gibi ağırlık ve çekerlerinin bilinmemesi dezavantaj.Ancak iyi bir çeker, yüksek devir, büyük bir kafa arandığında sanırım ağırlığı düşük bir makine bulmak çok zor.Belki yüksek fiyatlarda olabilir ama bu da bütçemizi zorlar.
İyi bir hafta sonu dileğiyle...

natilus
15-12-2008, 20:54
Bilgiler için çok teşekürler
Malzemeleri enkısa zamanda temin edip çeşme ıldır'da denemeye çıkacağım

seyirsubayi
12-01-2009, 12:54
cok guzel bır paylaşım tsk ederım

seperatör
23-05-2009, 12:55
abi sen neler yapmışsın böyle ya........ eline emeğine sağlık

ahmet1833
20-08-2009, 16:56
Eyvallah,mükemmel bir paylaşım....En kısa zamanda çantamdaki yerini alması lazım..

Aqua
21-08-2009, 09:51
Jigging için uygun olduğunu düşündüğüm bir çıkrık makine buldum bilgisi olanlar bu makine hakkında yorum yaparsa memnun olurum.Fiyatı yurt dışından bile ucuz gibi.
Alışveriş sitesi reklamı yapmak istemiyorum ama mecburen örnek göstermek için link verdim aynı makine değişik sitelerde bulunabilir.([Only Registered Users Can See Links]ıikmarketim.com gibi)
Herkese rastgelsin...

olmez
13-11-2009, 07:22
Erol Bey emekleriniz için teşekkürler. Denildiği gibi gerçekten basılıp kitapçık şekline getirilebilecek bir çalışma olmuş.:helal: Ancak 5 ve 13 numaralı resimleri ben göremiyorum. 5 ve 13 numarayı tekrar koymanız mümkün mü?:rolleyes:

olmez
14-11-2009, 19:04
Erol Bey emekleriniz için teşekkürler. Denildiği gibi gerçekten basılıp kitapçık şekline getirilebilecek bir çalışma olmuş.:helal: Ancak 5 ve 13 numaralı resimleri ben göremiyorum. 5 ve 13 numarayı tekrar koymanız mümkün mü?:rolleyes:

Özür diliyorum. İşyerinde 5 ve 13 numaralı resimler görünmüyordu ama evde açıldı. Sanırım geçici bir sorundu.

levrek
27-12-2009, 00:24
Merhaba arkadaşlar,
piyasaya yeni giren Okuma Cedros CJ55 S ve CJ65 S JIG Spin makineleri gerçekten fiyat-performans açısından çok iyiler.Halen makine arayışında olanlara şiddetle tavsiye ederim.6.2:1 devri ile 420 gr. ağırlığında oluşu muadil markalara taş çıkartıyor.Detay için;

Ayrıca yeni çıkan 8 bilyeli,4.8;1 devri ile biraz daha yavaş ve ağır olan ( 628 gr.) Salina II de dikkate değer bir makine,detay için
[Only Registered Users Can See Links] peed;RESII;HDGII

Birde yeni ip misinalar,yani Dacron lar piyasaya yeni yeni giriyor.PowerPro markası jig için ideal.Kendinden makineye sarma aparatıda gerçekten büyük kolaylık sağlıyor,detay için;

Not:Bugün filoma bir tane Okuma Cedros CJ55 S ile PowerPro nun 0.32 lik Phantom Red ini dahil ettim,ilk fırsatta bu kombinasyonu deneyeceğim,sevgilerimle

srth
31-12-2009, 11:01
Erol Bey:Dalaman ve Göcek civarında dikey jigging yapmak için önerdiğiniz okuma cedros CJ55 S ile powerpro .32lik(çekeri uygunmu) almak istiyorum ayrıca bu makineye uygun jigging kamışı ne tavsiye edersiniz.burada lagos,sinarit,akya,orfozun en fazla kaç kg lığını çekebilir(mesela akya 22kg ).gelen yılınızın sağlıklı ve bol trofeli geçmesini dilerim.

levrek
01-01-2010, 18:13
Merhaba srth,
piyasada şu anda bu av türü için maalesef fazla bir alternatifimiz yok.Hali hazırda bildiğim kadarı ile kamış olarak Shimanolar ( model olarak Travela ve Jigwrex ) ve Lineaeffe ler ( model olarak offshore jiggiing) mevcut.
Makinelerde de model olarak;
Shimano Stella,Twinpower,Trinidad ve Torium
Daiwa Saltiga ve Saltist
Okuma cedros ve Saltiga II
Accurate Twinspin ler bulunmaktadır.
Her şey bu av türüne ne kadarlık bir bütçe ayırmanıza bağlı.Genelde en baba makineler 20 kg lara kadar çekerleri vardır,lakin takımı iyi kullanmakla bu değerler arttıralabilir.Ancak böyle bir makine ortalama 1000-3000 TL arasındadır.Kamışı ise ise 400-1000 Tl arasında gezmektedir.
Orta şekerli bir şeyler olsun derseniz, spin makine Okuma cedros ile 11-15 Kg çekerli Lineaeffe kamışı tavsiye ederim.Fiyatları ise alacağınız yere bağlı olarak yaklaşık 180 + 130 = 310-350 TL civarında bir rakama çıkar.sevgilerimle

srth
02-01-2010, 17:05
cevabın için çok teşekkür ederim.power pro super lines phantom red o.32lik çekeri ve fiatı nekadar almış olduğun okuma cedros cj55 `s ,e ne kadar sarılıyor bende düşünüyorum tavsiye ettiğin alabileceğim yer muhtemelen kredi kartı ile adrese teslim alacağım.okuma cedros+11-15 Kg çekerli Lineaeffe kamışı +power pro super lines phantom red o.32lik =?tedarik ettiğimde işallah ilk raporumuda zevkle mutlu bir şekilde yazarım saygılar.

levrek
03-01-2010, 11:18
Merhaba,
power pro super lines phantom red o.32lik 125 metredir,buna altlık olarak 100 metere 0.35 lik Dynema sardım.En sonuna da 6 metre 0.70 lık Leader ı bağladım,böylelikle makinenin kafası tam dolmuş oldu.Her ne kadar yazılıp çizildiyse de yinelemekte fayda vardır,misina veya ip misinalarınızı sarar iken mutlaka gerip sarmaya çalışın.Örneğin kalınca bir kitabın arasından,sevgilerimle

Balık babam
05-02-2010, 22:19
Merhaba Erol bey,
KSK de ve Karaburun;da oturan ve Karaburun;da avlanan biriyim. Karaburun;da dikey sırtı ile avlanmak hayalindeyim. Fakat bu konuda hiç tecrübem yok; bilgi toplamaya çalışıyorum. Verdiğiniz bilgilerden yararlanmaya çalışıyorum;teşekkürler.4. sayfada fotoğrafı olan SPRO marka kurşun kafa elimde var. Fakat bunu enverimli şekilde nasıl kullanacağımı yorumlamaya çalışıyorum. Bu konuda önerilerinize ihtiyacım var. Ayrıca trança avında kullanabileceğim en gözde JİG;ler ne olabilir? Dikey sırtıda kullanılan JİG leri yatay sırtıda da kullanma yöntemi varmıdır? Bilgi verirseniz sevinirim. Tekrar teşekkürler...

levrek
07-02-2010, 10:14
Merhaba Erol bey,
KSK de ve Karaburun;da oturan ve Karaburun;da avlanan biriyim. Karaburun;da dikey sırtı ile avlanmak hayalindeyim. Fakat bu konuda hiç tecrübem yok; bilgi toplamaya çalışıyorum. Verdiğiniz bilgilerden yararlanmaya çalışıyorum;teşekkürler.4. sayfada fotoğrafı olan SPRO marka kurşun kafa elimde var. Fakat bunu enverimli şekilde nasıl kullanacağımı yorumlamaya çalışıyorum. Bu konuda önerilerinize ihtiyacım var. Ayrıca trança avında kullanabileceğim en gözde JİG;ler ne olabilir? Dikey sırtıda kullanılan JİG leri yatay sırtıda da kullanma yöntemi varmıdır? Bilgi verirseniz sevinirim. Tekrar teşekkürler...

Merhabalar,
SPRO marka kurşun kafa ile av şekli diğer jiglerle aynı şekildedir,ancak daha çok zeminde ( 0-5 metre arasında ) hareketlendirmenizde fayda vardır,yani bir nevi kalamar yada ahtapot jigi gibi.
Gözde jiglere gelince,bu konu aynı sırtı da olduğu gibi sahtelerin zamana ve avlak yerlerine göre nasıl farklılıklar gösteriyor ise jigler içinde aynısı geçerlidir.Ayrıca mevcut donanım ve onları kullanım tekniğinizle de yakın ilgilidir.
Jiglerin tiplerine göre hareketlendirme teknikleri bellidir,bu yüzden gerek donanımdaki yanlış seçimler, gerekse mevcut donanımı yanlış kullanma av verimini düşürmektedir.Bunları yeniden yazma gereği duydum,çünkü bazı yerlerde bazı kimseler oldukça başarılı takımları ve stilleri kullanabilme eksikliği-becerisi yüzünden bir takım olumsuz yorumlarda bulunmaktadır.
Dikey jig takımlarını yatay avda kullanmak mümkündür,ancak sürekli tek yöne bir seyir hali mevcut olacağından aksiyonları yatay sahtelerin göstermiş olduğu aksiyon gibi olmayacaktır,yani düz bir geliş hareketi olacaktır.
İlk fırsatta hayallerinizin gerçekleşmesi dileği ile,sevgilerimle

Balık babam
07-02-2010, 22:05
İllgilendiğiniz için teşekkür ederim. Benim için yararlı oldu.

İrfanavcı
07-02-2010, 23:09
Erol kardeşim gerçekten çok güzel bir paylaşım,
emeğinize sağlık, bilgi için teşekkürler.

kılçık
17-02-2010, 14:46
Öncelikle bu harika paylaşım için sana minnattarız erol abi bu konuda bir iki fikirde benden olsun dedim
Makinalarda benim düşüncem setella gibi (1500-2500tl arası)pahalı makinalardansa okuma tarzı gene dünya markası ömür boyu garanti verilen ve daha ucuz olan (150-300tl)arası makinalar tercih edilebilir okumada salina sa II 10000 modeli cedros cs 55 modeli epix pro 65 modeli başlangıç için yeterlidir kamış olarakta ağırlık uzunluk kombinasyonu bakıldıktan sonra hangi kamışa hangi makina kullanmak gibi lineaffe 7-9-11-12 kg lık modelleri (75-110tl arası) spronun pro jig 100-400gr aksiyonlu kamışı (90TL) alınıp kullanılabilir.saygılarımla:rolleyes:

Kamil ESEN
17-02-2010, 17:42
Biraz maddiyata dayalı bir av şekli ama ,sürekli passıone pesca kanalında görüyorum,tutulan balıklarda maddi olarak değerli balıklar ve çok keyifli bir av.Paylaşıma teşekkürler..

ahmetto
13-03-2010, 22:10
Paylaşımlar için teşekkürler.

Bornovalı
14-03-2010, 10:21
Jig Avlanma Yöntemleri Jigging

Dünyada oldukça yaygın kullanılan bir av yöntemidir.Ülkemizde son zamanlarda kullanımı sıklaşmaya başlamıştır.

Avlamayı amaçladığınız türlerin temel bilgiler ve beslenme alışkanlıkları araştırarak, herhangi bir tavsite ya da kendi araştımamıza göre yem belirlenir. Daha sonra genel teknikleri çalıştırabileceğimiz olta türünü belirlemeliyiz.

Tekne Sarkıtma Yöntemi ile Avlanma

Tekneden sarkıtma yöntemi ile avcılığı Yemin belirli aralıklarla ritmik ve karışık şekilde hareket ettirilerek dibe doğru indirilmesi ve aynı sekilde çekilmesinden oluşur.

Tekneden İleri Atma Tekniği ile Avcılığı

Tekneden ileri atma tekniğindede kıskandırma hareketlerini yine düzensiz hareketlerle atçek yapılır,

Kıyıdan Atçek Tekniğiyle Avcılığı

Kıyıdan avlanmak için derinliğin yeterli seviyede olması gerekir.Derinliğin az olduğu yerlerde bu tür avcılık yapılamaz.

Jig avı için malzeme seçimi.
Malzeme sağlayıcınızdan temin edebileceğiniz farklı markalarda ve çekerlerde 2 ila 3 parçalı jig kamışları bulabilirsiniz.Makaraya gelince yine avlayacağınız balık büyüklüğüne göre sizi yarıyolda bırakmıyacak yüksek turlu makara seçmenizde fayda var

Kaynak:Jigging resimler [Only Registered Users Can See Links]

Anıl ÜNALAN
14-03-2010, 15:37
Teşekkürler Rıdvan abi.

Bornovalı
14-03-2010, 15:42
Teşekkürler Rıdvan abi.

Rica ederim kardeş, denemeye değer bence.

Necati ARAT
15-03-2010, 07:34
Jig Avlanma Yöntemleri Jigging

Dünyada oldukça yaygın kullanılan bir av yöntemidir.Ülkemizde son zamanlarda kullanımı sıklaşmaya başlamıştır.

Avlamayı amaçladığınız türlerin temel bilgiler ve beslenme alışkanlıkları araştırarak, herhangi bir tavsite ya da kendi araştımamıza göre yem belirlenir. Daha sonra genel teknikleri çalıştırabileceğimiz olta türünü belirlemeliyiz.

Tekne Sarkıtma Yöntemi ile Avlanma

Tekneden sarkıtma yöntemi ile avcılığı Yemin belirli aralıklarla ritmik ve karışık şekilde hareket ettirilerek dibe doğru indirilmesi ve aynı sekilde çekilmesinden oluşur.

Tekneden İleri Atma Tekniği ile Avcılığı

Tekneden ileri atma tekniğindede kıskandırma hareketlerini yine düzensiz hareketlerle atçek yapılır,

Kıyıdan Atçek Tekniğiyle Avcılığı

Kıyıdan avlanmak için derinliğin yeterli seviyede olması gerekir.Derinliğin az olduğu yerlerde bu tür avcılık yapılamaz.

Jig avı için malzeme seçimi.
Malzeme sağlayıcınızdan temin edebileceğiniz farklı markalarda ve çekerlerde 2 ila 3 parçalı jig kamışları bulabilirsiniz.Makaraya gelince yine avlayacağınız balık büyüklüğüne göre sizi yarıyolda bırakmıyacak yüksek turlu makara seçmenizde fayda var

Kaynak:Jigging resimler [Only Registered Users Can See Links]

Rıdvan abi emeğine sağlık..
Teşekkürler..

Bornovalı
15-03-2010, 10:46
ben teşekkür ederim Necati.

The Lunatic
15-04-2010, 02:59
Merhabalar Erol Abi;, jigging için kullanılan metal sahteye silikon ahtapotun da eklenebileceği ve bu yolla elde edilen kombinasyon sayesinde av şansının arttırılabileceği söyleniyor. Öncelikle bu konuda fikriniz nedir ve de böyle bir uygulamada silikon ahtapotun montajı nasıl olabilir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

levrek
16-04-2010, 07:12
Merhabalar Erol Abi;, jigging için kullanılan metal sahteye silikon ahtapotun da eklenebileceği ve bu yolla elde edilen kombinasyon sayesinde av şansının arttırılabileceği söyleniyor. Öncelikle bu konuda fikriniz nedir ve de böyle bir uygulamada silikon ahtapotun montajı nasıl olabilir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Selam Uğur,
mesajını yeni fark ettim, akşama sana bir iki tanesinin fotoğrafını çekip montajı hakkında bilgisini vereceğim,sevgilerimle

The Lunatic
16-04-2010, 16:38
Merakla bekliyorum Erol Abi. Bu arada ben de işe yarayacağını düşündüğüm iki düğüm videosunu paylaşayım burada.

Florakarbon ile örgü misinanın birleştirilmesi

fNAzz_sG-Jo

Çelik halkanın misinaya bağlanması

lI7UZcOkhxE

levrek
16-04-2010, 20:29
İyi yapmışsın Uğur cum,
Soldaki sahteye 15 cm. lik bir kalamar sahtesi giydirdim.Kalamarın gövdesi kendisinden silindirik boşluğuna 120 gr.lık alba jigini monte ettim, üst kısmına klipsli fırdöndüyü takmak için mercimek kadar bir parçasını kestim.Jig iğne bağlantıları Mustad markasının hazır çelik bedenli iğnelerinden.Sahtenin tüm bedeni silikon olduğundan ip-silikon yapışma vs. gibi problem nedenlerden dolayı çelik beden daha hareketlik kazandırıyor.Bu kalamarın içinden mevcut jelatinli kağıdı çıkardım.Çünkü kendisi suda şeffaf göründüğünden içindeki sahte balığın desenleri olduğu gibi ortaya çıkartıyor.

Sağdaki fotoğrafta ise, mevcut jig iğnesine yem takarmış gibi 11 cm lik kalamarı giydirdim.Onun da uç kısmını, jig iğne ipinin geçeceği kadar bir parçasını kestim.
Bu kalamarın içindeki folyoyu çıkartmadım,çünkü kendisi ipten daha güzel bir efekt veriyor.

Piyasa da en çok gördüğümüz renkli renkli ahtapot sahtelerinden ziyade bu kalamarlar daha verimli, ayrıca suya girdiğinde silikonun kendine has olan malzemesinden dolayı eflatunlu- morlu bir renklere bürünüyor ki, eflatun ve morun su içindeki dalga boyu etkisinden dolayı 50-60 metrelerde bile renginden bir şey kaybetmiyor.

The Lunatic
16-04-2010, 21:20
Anladım Erol Abi. Çok teşekkürler. Silikon kalamarlardan edineceğim en kısa zamanda. Giydirmeye müsaid benzer bir jig de var elimde.

Onun dışında aşağıda photoshopta hızlıca tasarladığım bir montaj var. Sence böyle bir kullanım olabilir mi? Sözkonusu jigin arka kısmında iğne yok, böyle değerlendirebilir miyim?

levrek
16-04-2010, 21:28
Bu şekilde de kullananlar var, üstelik senin tasarlamış olduğun iğneli hali ile.Bu durumda karşımıza iki problem çıkıyor; birincisi en alttaki iğnenin kayalık bölgelerde zemine takılması, ikincisi ise aşağı aksiyonda silikonun üsteki iğnelere takılma riski.Belki alttaki silikona bağlı ipi kısa tutarak bu çözümlenebilir.

The Lunatic
16-04-2010, 21:42
Evet taşa takılma riski gerçekten ciddiye alınması gereken bir konu. Çok teşekkürler Erol Abi. Ne zaman birşey sorsam yardıma yetişiyorsun.

levrek
16-04-2010, 21:47
Ne demek, her zaman zevkle...

gerence
18-04-2010, 22:08
Videoları görüntüleyemiyorum, hata bende mi ?

Merakla bekliyorum Erol Abi. Bu arada ben de işe yarayacağını düşündüğüm iki düğüm videosunu paylaşayım burada.

Florakarbon ile örgü misinanın birleştirilmesi

fNAzz_sG-Jo

Çelik halkanın misinaya bağlanması

lI7UZcOkhxE

Mehmet BODUROĞLU
18-04-2010, 23:46
Evet Yusuf abi.
Videolar bende de görünmüyor.
Uğur'a mesaj attım bakalım bir daha yüklesin diye.
Görüşmek ümidiyle.
Rastgelsin ...

Anıl ÜNALAN
19-04-2010, 11:12
Videoları görüntüleyemiyorum, hata bende mi ?

Evet Yusuf abi.
Videolar bende de görünmüyor.
Uğur'a mesaj attım bakalım bir daha yüklesin diye.
Görüşmek ümidiyle.
Rastgelsin ...

Videolar youtube tabanlı olduğu için sanırım giremiyorsanız. Dns ayarlarınızı değiştirip tekrar izlemeye çalışırsanız girebiliceğiniz tahmin ediyorum..

The Lunatic
19-04-2010, 11:57
Merhabalar, Anıl'ın da dediği gibi sorun youtube'erişime kapalı olmasından kaynaklanıyor. Videoların orjinalleri bende olmadığı için başka bir yere yükleyemiyorum. Ama youtube a ve diğer yasaklı sitelere girmek isterseniz [Only Registered Users Can See Links] adresinde anlatılan bir yöntem var. Ben bu yöntemi kullanıyorum ve gayet sağlıklı çalışıyor.

gerence
20-04-2010, 00:01
Merhabalar, Anıl'ın da dediği gibi sorun youtube'erişime kapalı olmasından kaynaklanıyor. Videoların orjinalleri bende olmadığı için başka bir yere yükleyemiyorum. Ama youtube a ve diğer yasaklı sitelere girmek isterseniz [Only Registered Users Can See Links] adresinde anlatılan bir yöntem var. Ben bu yöntemi kullanıyorum ve gayet sağlıklı çalışıyor.

Teşekkür ederim arkadaş.
Gönderdiğin link vasıtasıyla You Tube seyredememe özürlü olmaktan kurtulmuş oldum :helal:
Videoların için de ayrıca teşekkür ederim..

The Lunatic
20-04-2010, 00:07
Teşekkür ederim arkadaş.
Gönderdiğin link vasıtasıyla You Tube seyredememe özürlü olmaktan kurtulmuş oldum :helal:
Videoların için de ayrıca teşekkür ederim..

Rica ederim. Saygılarımla...

ilhan
22-07-2010, 15:30
Hocam parmaklarına sağlık çok güzel anlatım.
Uzun zamandır olta atmıyordum en kısa zamanda takımları düzenleyip başlıyayım.

levrek
23-07-2010, 08:00
Hocam parmaklarına sağlık çok güzel anlatım.
Uzun zamandır olta atmıyordum en kısa zamanda takımları düzenleyip başlıyayım.

Seni tekrardan görmek ne güzel, av zamanı da başlamışken bir an önce raporlarını beliyoruz,sevgilerimle

ilhan
23-07-2010, 08:43
Seni tekrardan görmek ne güzel, av zamanı da başlamışken bir an önce raporlarını beliyoruz,sevgilerimle

Hocam zıpkın avcılığı ve Off road merakımdan dolayı oltaya vakit bulamasamda formu ara ara takip ediyor ancak konulara dahil olmuyordum.
Olta ve zıpkın avcılığılındaki alınan duygular çok farklı. Oltanın yeri başka o yüzden geri dönüş yapmak istiyorum :) tabi işlerden vakit bulduğum sürece.

bodrumlu
27-09-2010, 01:22
Merhaba herkese sevgiler,saygılar ben Bodrumdan Sertan.Başta Rastgelsin sitesi kurucu ve adminstatörlerine Doğa ve av severleri aynı çatı altında buluşturdukları için, yıllarını harcayarak edindikleri engin bilgi ve tecrübeleri bizlerle paylaşan saygıdeğer üstadlarımıza,ve sahip oldukları bilgi ve tecrübeyi bizden esirgemeyen Rastgelsin üyelerine sonsuz teşekkürler.Bu aralar dikey sırtı (jigging) yöntemine kafayı takmış durumdayım.bu arada unutmadan fromda herkesin sorularına teker teker cevap yazan,o çok değerli tecrübe ve bilgileri, satırlarca yazı yazıp,saatlerce uğraşıp hazırladığı resimli,çizelgeli paylaşımları için LEVREK rumuzlu EROL abimize çok çok teşekkürler.Elline koluna sağlık Erol abi.Nasipse yarın kargodan gelmesi beklediğim jig kamışım gelince denemelere başlıcam.eee biyerden başlamak lazım ve bu siteye sadece alıcağını almak için kayıt olan üyelerden olmayıp olumlu,olumsuz(umarım olumlu olur):)sizlerle paylaşıcam.hepinizle tanışmaktan çok mutluyum.rastgele...

levrek
27-09-2010, 11:12
Aramıza Hoş geldin Sertan,
yeni malzemelerin hayırlı olsun, denemelerini balığın olduğu yerlerdeki çukur veya resiflerden başla derim.Aksiyonlarını takmış olduğu jig e göre değiştirmeyi unutma! sevgilerimle

bodrumlu
27-09-2010, 13:50
Hoşbulduk Erol abi.Teşekkür ederim.Malesef jig demem bir gün rötar yaptı.dikkatsiz çalışan,senin kaç para ödediğini umursamayan,başkalarının malına sahip çıkmayıp, sadece kestiği faturaya bakan kargo şirketi yeni aldığım kamışı üstünden silindir geçmiş gibi teslim edicekti.Kontrol edip teslim almadım.uç parçanın tüm halkalarının porselenleri düşmüş,halkalarda sekiz frommunu almış.Neyseki kamışı aldığım firma aynı malzemeyi bugün tekrar göndericek.geç olsun güç olmasın.Erol abi senin gibi bi üstadın önerileri gerçekten benim için çok önemli.ilk denemelerimi seninde bahsettiğin gibi gerek kendi bulduğum gerek zamanla abilerimiz ve babamdan öğrendiğim gps de kayıtlı 45-50 mt derinlikteki meraları yoklıcam.babam kalın parakadi ustasıdır ve bu meralar genelde 5-15 kilo arası Lağoz ve trança yapar.bu arada kamış gelince sizin paylaştığınız bilgileride göz önünde bulundurarak takımın hazırlanışı ve bitmiş halini fotoğraflayıp paylaşmayı düşünüyorum...RASTGELSİN..

levrek
27-09-2010, 18:30
Avlak yerlerin belli oluşu verimi arttıracaktır.Bu durumda hedef balık Lağoz ve Trança ise takımı zeminden 15- 20 metre kadar çekip tekrar dibe bırakmanız kafidir.Zira geriye kalan 30-35 metrelik takımı sürekli olarak tekneye kadar çekmek oldukça yorucu olacaktır, hele hele ilk deneyimlerde bu zamanı kısaltmak açısından yararlı olacaktır.
İlk olacağından, makine-kamış-dacron ve jig ağırlığını kombine olarak düşünün.Düzeneği oluştururken makine hızınız yavaş ise kamış aksiyonunu arttırın, şayet makineniz hızlı ise kamış aksiyonunu sertleştirin.Buradaki gaye, sudaki jig in hareketlerini seri ve doğru olarak tamamlayabilmesi.
Bundan sonra da muhakkak izlemiş olduğunuz videolarda da görüldüğü gibi kamış-makine aksiyonunu vermek,lakin burada işin püf noktası, ki birçok arkadaş buna dikkat etmemektedir, takılan jig tipine göre aksiyonunu vermek.İlk sayfalardaki tabelaya bakarsanız hangi tipin hangi aksiyon şekli ile çekildiğini göreceksiniz.

Makineye bağlayacağınız dacron çapını ise kombine olarak düşündüğümüz takımın çekme-kaldırma kuvvetine göre %30 ( kg.cinsinden ) fazla olması yeterli olacaktır.Neticede ip çapının kalınlaşması da sudaki sürtünme ve jig hareketlerinde olumsuzluklar gösterir,sevgilerimle

mzeki
27-09-2010, 20:30
Dikey sırtı konusunda gerçekten çok değerli bir kaynak olmuş, emeğinize gönülden saygılar Erol bey, rastgelsin, kolay gelsin.

bodrumlu
27-09-2010, 23:03
Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler Erol abi.istersen hem benim gibi bu avlanma tekniğine merak sarmış arkadaşlarımızın fikri olması,hemde daha iyi fikir alış verişinde bulunmamız açısından bu fromda biraz zaman harcayıp ,
emek verip.Kulanıcağım malzemelerin resimli ve teknik özellikleriyle bu konu üstünde duralım ve bişeyi açıkça söylemek istiyorum bu tekniği yeni denicegim için seçimimi hem amacına uygun hemde ekonomik olucak şekilde yaptım.

isterseniz jig kamısından başlayalım.

LINEAEFFE master jig kamış: 1.80mt boyunda, 11kg çeker, 123cm kapalı boy, 2 parçalı trolling ve jig kamışı, porselen misina klavuzları, karbon malzeme, 286gr ağırlık, ergonomik ve mücadele kemerine takılabilir sap, normal makine veya çıkrık makine ile kullanılabilir.

Makina olarakta daha önceden aldığım tekneden sırtı çekerken kullandığım çıkrık makinam. önceden devir olayının bi anlamı olmadığı için tam olarak nası hesaplanıyo yada makinanın devri hakkında bi bilgim yok.
yanlız şunu söyleyebilirim makinanın kolu bi tur döndügünde misinanın bağlandığı makara 4.5 tur dönüyor.bu makinayla bi denicem zaten ilerde özellikle jig için üretilmiş spın makinalardan almayı düşünüyorum.Bu makinam biraz yorgun görünsede kople dağıtıp benzinle yıkadıktan sonra marin gres yağ ile tekrar toplayıp bakımı yaptım.Kol tutucağı biraz garip gelebilir kırılan kolu tornacıdan aldığım sert pvcyi kendim bu hale getirip değiştirdim...

gelelim makinamıza sarıcağımız ana misinamıza ben seçimimi 0,35 REMIXON SILK 100MT DYNEEMA MAKARA MİSİNA'dan yana kullandım bu misanalar gerek sağlamlığı gerek yüksek çekerliliği ve diğer klasik misinalara göre esnek olmamasından dolayı bu avda tercih ediliyor.esnek olmaması bizim kamışımızda uyguladığımız aksiyonları zaten ağır olan jig(sahte balığa) iyi iletmesi bakımından önem kazanıyor.bu misinanın ismi dacron dur.fakat ip misina örgü misina diyenlerde var.

ve jig ile macron misinamızın arasına bağlıyacağımız FLUORO CARBON misinamız.Jigging tekniğinde adı leader dir.dacron misina ve jig arasına bağlanır.Uzunluğuna gelince genelleme olarak tavsiye edilen uzunluk 6.5-7 kulaçtır.Bu misinamızında özelliği başta görünmezliği ve diğer standart misinalara göre sağlam aynı zamanda avın ani vuruşunda ve aşırı direnç göstergiği anlarda esneyerek kopmaları minimuma indirmesidir.bundada seçimimi SEA HORSE 0.60mm 34.20 kg çekerli misinadan yana yaptım...

en son olarakta bize aşağıdaki canavarları tutup getiricek jiglere geldi(canavar diyorum izledigim videolardaki boyutlarına istinaden:deli:)Tabiki bundada tüm sahte yemlerde olduğu gibi marka,renk,boyut,aksiyonu,gramaj larıyla çok çeşidi var ben başlangıç olarak 2 adetle başlıcam en azından birini deniz anaya kaptırırsak diğeriyle devam ederim düşüncesiyle..

Birincisi river2sea 130.gr Turkey slider.

İkincisi Lineaeffe Take Leaded jig 100gr(en alta turuncu renkli)

Evet sevgili arkadaşlar değerli abilerim,üstadlarım bi kusurumuz varsa afola.benim araştırmalarım,merakım ve hevesim dahilinde öğrendiklerim bunlar. ufak bi katkımız olduysa ne mutlu bana.Siz değerli abilerimiz ve kardeşlerimizden ricam yanlışda olsa doğruda olsa bu fromlara bişeyler yazmanız.yanlışlar olucak ki doğruları bulalım.hepinize saygılar sevgiler.RASTGELE...

bodrumlu
29-09-2010, 02:24
--------------------------------------------------------------------------------

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler Erol abi.istersen hem benim gibi bu avlanma tekniğine merak sarmış arkadaşlarımızın fikri olması,hemde daha iyi fikir alış verişinde bulunmamız açısından bu fromda biraz zaman harcayıp ,
emek verip.Kulanıcağım malzemelerin resimli ve teknik özellikleriyle bu konu üstünde duralım ve bişeyi açıkça söylemek istiyorum bu tekniği yeni denicegim için seçimimi hem amacına uygun hemde ekonomik olucak şekilde yaptım.

isterseniz jig kamısından başlayalım.

LINEAEFFE master jig kamış: 1.80mt boyunda, 11kg çeker, 123cm kapalı boy, 2 parçalı trolling ve jig kamışı, porselen misina klavuzları, karbon malzeme, 286gr ağırlık, ergonomik ve mücadele kemerine takılabilir sap, normal makine veya çıkrık makine ile kullanılabilir.

Makina olarakta daha önceden aldığım tekneden sırtı çekerken kullandığım çıkrık makinam. önceden devir olayının bi anlamı olmadığı için tam olarak nası hesaplanıyo yada makinanın devri hakkında bi bilgim yok.
yanlız şunu söyleyebilirim makinanın kolu bi tur döndügünde misinanın bağlandığı makara 4.5 tur dönüyor.bu makinayla bi denicem zaten ilerde özellikle jig için üretilmiş spın makinalardan almayı düşünüyorum.Bu makinam biraz yorgun görünsede kople dağıtıp benzinle yıkadıktan sonra marin gres yağ ile tekrar toplayıp bakımı yaptım.Kol tutucağı biraz garip gelebilir kırılan kolu tornacıdan aldığım sert pvcyi kendim bu hale getirip değiştirdim...

gelelim makinamıza sarıcağımız ana misinamıza ben seçimimi 0,35 REMIXON SILK 100MT DYNEEMA MAKARA MİSİNA'dan yana kullandım bu misanalar gerek sağlamlığı gerek yüksek çekerliliği ve diğer klasik misinalara göre esnek olmamasından dolayı bu avda tercih ediliyor.esnek olmaması bizim kamışımızda uyguladığımız aksiyonları zaten ağır olan jig(sahte balığa) iyi iletmesi bakımından önem kazanıyor.bu misinanın ismi dacron dur.fakat ip misina örgü misina diyenlerde var.

ve jig ile macron misinamızın arasına bağlıyacağımız FLUORO CARBON misinamız.Jigging tekniğinde adı leader dir.dacron misina ve jig arasına bağlanır.Uzunluğuna gelince genelleme olarak tavsiye edilen uzunluk 6.5-7 kulaçtır.Bu misinamızında özelliği başta görünmezliği ve diğer standart misinalara göre sağlam aynı zamanda avın ani vuruşunda ve aşırı direnç göstergiği anlarda esneyerek kopmaları minimuma indirmesidir.bundada seçimimi SEA HORSE 0.60mm 34.20 kg çekerli misinadan yana yaptım...

en son olarakta bize aşağıdaki canavarları tutup getiricek jiglere geldi(canavar diyorum izledigim videolardaki boyutlarına istinaden)Tabiki bundada tüm sahte yemlerde olduğu gibi marka,renk,boyut,aksiyonu,gramaj larıyla çok çeşidi var ben başlangıç olarak 2 adetle başlıcam en azından birini deniz anaya kaptırırsak diğeriyle devam ederim düşüncesiyle..

Birincisi river2sea 130.gr Turkey slider.

İkincisi Lineaeffe Take Leaded jig 100gr(en alta turuncu renkli)

buda bitmiş hali...

Evet sevgili arkadaşlar değerli abilerim,üstadlarım bi kusurumuz varsa afola.benim araştırmalarım,merakım ve hevesim dahilinde öğrendiklerim bunlar. ufak bi katkımız olduysa ne mutlu bana.Siz değerli abilerimiz ve kardeşlerimizden ricam yanlışda olsa doğruda olsa bu fromlara bişeyler yazmanız.yanlışlar olucak ki doğruları bulalım.hepinize saygılar sevgiler.RASTGELE...

levrek
29-09-2010, 07:02
Merhaba Sertan,
mevcut malzemelerine bakarak sana birkaç önerim olacak.
İlki çıkrıkla ilgili,vermiş olduğun tur sayısına göre makine sarım sayısı biraz ağır kalacak, ayrıca sert PVC ( Derlin malzemesi ) den yapmış olduğun kol tutacağın zamanla parmaklarını ağrıtacaktır.Şayet imkanın varsa bu tutacağı avuç içine denk gelecek şekilde topuz formundan yapman ya da yaptırman kullanma kolaylığı sağlayacaktır.
İkincisi ise Turkey slider i uzun kamış hareketleri ile akıntısız sularda, Lineaeffe Take Leaded jig lerini de kısa kamış hareketleri ve seri makine turları şeklinde kullanman, sevgilerimle

levrek
29-09-2010, 07:04
Dikey sırtı konusunda gerçekten çok değerli bir kaynak olmuş, emeğinize gönülden saygılar Erol bey, rastgelsin, kolay gelsin.

Teşekkür ederim Mehmet Bey,avladığınız bölgeler benimde en çok sevdiğim yerler,buralarda mutlaka Jig i bir deneyin derim.

bodrumlu
29-09-2010, 09:50
Tavsiyelerin için çok sağol Erol abi.Peki abicim yeni makina alalım dersek madem bu işe gönül verdik.Çıkrıkmı Spinmi tavsiye edersin?Bide sayın abim 200-250 tl bir bütceyle alabilceğimiz makina tavsiyesi verebilirmisin.Saygılar

levrek
29-09-2010, 11:10
Türkiye de bulabileceğimiz ( Bütçeye göre ) fiyat - performans bakımından Okuma Cedros serisi bence en uygunu. [Only Registered Users Can See Links]

Cj 65 ler 55 e oranla oldukça daha ağır.
Bunun üstünde yine spin olarak Shimano nun Navi 8000 var.Track ve ağırlık olarak Okuma 55 den daha fazladır.

Lakin almış olduğunuz kamışın sap kısmından itibaren ilk halka çapı dar ise, bu çıkrık tipi, şayet çap geniş ise spin makinesi için yapılmış demektir.Yollamış olduğunuz kamış Fotoğrafından anladığım kadarı ile sizin kamış çıkrık tipine benziyor.

bodrumlu
29-09-2010, 12:02
İyi günler Erol abi.Kamışın özelliklerinde hem spin hemde çıkrık makinelere uygun olduğu yazıyodu.Ben yinede bahsetmiş olduğun ghalkanın fotorafını çektim

Erol abi sizin bahsetmiş ve tavsiye etmiş olduğunuz makina benimde tercihlerim içinde ilk sırada.Tuzlu suda kullanım amacıyla özel olarak tasarlanmıştır.( Cedros sarma makineleri, sert bir alüminyum gövde ve mile sahiptir. 0.35mm misinadan 260m sarım. 6.2:1 devir oranlı)

Yine okuma marka 6.2:1 Devir oranlı. 0,45 mm misinadan 390 metre sarım. Anında duruş sistemi. 3 inox bilye. Tıkırtı düğmesi. Prinç destekli sağlam kasa. MagSystem & MagNetix .Bunda sadece misina sarım kılavuzu olmaması kafamı karıştırıyo...

Birde bence çok farklı(Galiba nasa dizayn etmiş bunu;))
DAIWA EXCELER 100 HL MAKİNA
250 gr ağırlığında, 6.3:1 devrinde, sol el kullanımlı, 12/150, 14/125 lbs/yrds misina kapasiteli makine var.

şimdilik gözüme batanlar bunlar Erol abi...saygılar

levrek
29-09-2010, 17:01
Kamış geniş halkalı,Çıkrık Okuma nın MG-30CS model ağırlığı 575 gr., MG-45CS i ise 600 gr.dır.Bana sorarsanız Cedros un spini daha iyi.Çünkü bu ucuz çıkrık serisinin hızı var,ama çekme kuvveti düşük. DAIWA EXCELER 100 HL serinde ise hafif ve kaliteli malzeme kullanılmış olmasına rağmen problem aynı ( çekme kuvveti düşük ) Örneğin bendeki 153 HSTL modelini ( trag ı 5 kg. gibi ) kıyı levrek ya da hafif yüzey-orta su sırtılarında kullanıyorum.

bodrumlu
30-09-2010, 13:46
Uzun uzun düşünüp,taşındıktan sonra kararımı vermiş bulunuyorum.Makinam yolda.Sevgili Erol abi tavsiye etmiş olduğun Okuma cedros 55 üzerinden yola çıkarak Okumanın salına 2 makinası tercih ettim.Umuyorum iyi bi seçim yapmışımdır.İlk önce cedros 55 in devri nekadar yüksek olsada makarasının küçük olduğunu düşünerek cedros 65 i düşündüm devir değerleri 4.8.1 olmasına rağmen dönüş çapının 55 e oranla büyük olması hemen hemen aradaki fark dengelenir diye düşündüm.Cedros 65 e havale ile 180 tl fiyat aldım.Daha sonra okuma salına 2. serisi gözüme battı.bu makina cedros 65 den daha ağır ve fiyatı yüksekti.Araştırdım makina hakkında kimse en ufak olumsuz bi şey yazmamış içimi rahatlatmak için yabancı forumlarada baktım.jigging tekniğinde herkes memnundu.Okuma bu makinada gerçekten çok iddalıydı.Gerek dayanıklılığı gerek çekiş gücü hoşuma gitti. 210 tl havale ile makinayı aldım.yeter artık jig yapmak istiyorum:deli:.BU vesile ile çıkrık makinamıda bakıma almış oldum.saygılar sevgiler....

OKUMA SALINA SA II 10000 MAKİNE
Okuma Salina sa 2 10000 0.45/330,0.50/260 misina kapasitesine sahip 4.8:1 devrinde 690 gr 8+1 bilyalıdır. AlumiLite: Alüminyum gövde konstrüksiyonu Patentli EOS: Elliptical Oscillation System (Eliptik Salınım Sistemi) Beş adet yüksek performanslı paslanmaz çelik bilye Bir adet ayarlanması kolay (geri hareketi önleyen) makaralı yatak Tornada işlenmiş delikli alüminyum makara Vidalı alüminyum sap

AlumiLite: Alüminyum gövde konstrüksiyonu

Patentli EOS: Elliptical Oscillation System (Eliptik Salınım Sistemi)

Beş adet yüksek performanslı paslanmaz çelik bilye

Bir adet ayarlanması kolay (geri hareketi önleyen) makaralı yatak

Tornada işlenmiş delikli alüminyum makara

Vidalı alüminyum sap

DFD: Dual Force Drag (çift güçlü çekme) sistemi

Hydro Bloc (su blokaj sistemi): Su geçirmez çekme sistemi sızdırmazlık elemanı

HDG: High Density Gearing (yüksek yoğunluklu dişli sistemi), süper güçlü

Büyük ebatlı destek kolu

5 Yıl garanti

levrek
30-09-2010, 14:52
Hayırlısı olsun Sertan, inşallah en kısa zamanda denizlere açılırsın...

bodrumlu
30-09-2010, 16:56
Teşekkür ederim Erol abi.Artık inan bende gitmeyi çok istiyorum cumartesi pazar beni kimse tutamaz.Yardımların için çok sağol abicim.Bişey değil jigging e kafayı takınca normalde yaptığım levrek,çıpra,kalamar avınıda bıraktık.İnşallah bi gün yolun bodruma düşerde beraber yaparız jigging.Abi senden son bi ricam olucak bana tavsiye edebilceğin benim aldıklarım dışında jig varmı.Sevgiler,saygılar.

levrek
30-09-2010, 22:30
Sevgili Sertan, geldik gene derin mevzuya.Kısacası nasıl ki sırtı da olduğu gibi yöreye, zamana, aksiyonuna vs. nedenlerden dolayı sahte çeşitlerimizi attırıyor isek bu av şeklinde de bu iş böyle.Ancak başlangıç olarak öncelikle yapısal olarak değişik formlardan birer tanesini edin, renk seçimi sana kalmış.Ardından suyun akıntı ve avlanma derinliğine göre de ağırlıklarını tayin etmelisin.Kabaca beş farklı aksiyon çeşidinden ikişer farklı ağırlıklardan düşündüğümüzde on adet jig in olacak demektir.Renk dağılımını da, iki farklı rengi hesaba katarsak yirmi adete kafadan varmış oluyorsun.Sonuç olarak kendisini kanıtlamış belli markalarla başlamakta fayda var.Williamson un Abyss, Benthos ve Vortex Speed modelleri, Yozuri nin Metallic Sardine si, Tubertini, Shimano nun Butterfly Reguları ı, Daiwa nın Saltiga Sacrifice si ilk etapta önerebileceğim marka ve modeller.Tabi bütçe meselesi olduğundan zaman içinde bu ağırlıkları edinip ve kullanacağından doğal olarak sonuçta sportif bir vücuda sahip olacaksın :))

jun8jun8
17-12-2010, 08:32
selamlar erol bey aşağıda açıklaması da olan bu makine sizce jig için uygun olurmu..?

80'lik çok büyük makara, 6+2 rulman, 4,8:1 ve 2,8:1 çift devir oranı, 500mt/39kg misina kapasitesi, ultra güçlü sarma mekanizması, Büyük ve çok güçlü balıklara ağrı işci makine. 950gr ağırlık

Çevirme kolunun üstündeki düğmeye bastığınızda yüksek devire geçer, düğmeyi çevirdiğinizde ise geri düşük devire geçer.

Komple metal malzemeden bir makinedir ve ağırlığından dolayı sürekli at çek avlara önerilmez. Tamamen güç için tasarlanmış olması sebebiyle büyük balıklarla mücadele için idealdir. Tekneden derin suda büyük balık avına veya kıyıdan büyük yayın avına kullanabilirsiniz.

levrek
17-12-2010, 14:27
Merhaba Cem Bey,
WFT nin bu makinesi çıkrıkları aratmayacak cinsten, lakin gerek hızı gerekse ağırlığı bakımından benim fikrime göre jig de kullanımı zor olur.

ASİRALİ
23-12-2010, 23:34
Yeni kayıt oldum ama yazılarınızdan çok şeyler öğrendiğimi düşünmekteyim. Emeğinize ve ellerinize sağlık

mazhar üzümcü
24-12-2010, 21:27
dostum bu zahmetli bilgileri derleyip toparlayıp bizlerin bilgisine sunduğun için teşekkürler ellerine sağlık.

fserez
10-07-2012, 11:34
erol bey
jig için 700 tl civarında makina +kamış+misina hangi markalardan önerirsiniz güncel olarak

byausar
05-08-2014, 21:37
Herkeze merhaba konuyu hortlatmışmı olacağım bilmiyorum ama Çanakkale ve civarında ikamet eden yada avlanan değerli üyelere jig konusunda elimden geldiğince yardımda bulunabilirim. Nacizane teknemde var birbirimizden çok şeyler öğrenebiliriz.Saygılar.

Jigging Hakkında:
Bu balık avı tekniği 1990’lı yıllarda Japonya’da uygulanmaya başlayıp buradan tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Jigging yönteminde ana hedef büyük dip balıklarını yaklamaktır. Asıl amaç jig adı verilen metal yemlere aksiyon vererek büyük balıkların dikkatini çekmektir. Metal yemlerin suda yaptığı aksiyona bağlı olarak tekniği jigging kullanılan metal yemlere de jig adı verilmiştir. Jig kelime anlamı olarak dans etmek, hoplamak anlamına gelir. Türkçe de ise jig terimi ile birlikte seğirtme ismide kullanılır. Kullanılan jigler dış görünüşlerine bağlı olarak farklı sınıflara ayrılmıştır. Jigging tekniği için kamış seçiminde boyları 165-230 cm arasında değişen ve jige aksiyon verebileceğimiz bir uç yapısana sahip 7-20 kg arası ağırlık kaldırabilen kamışlar tercih edilmelidir. Makine olarak ise dişli sistemi güçlü, devir oranı yüksek, metal gövdeli ve 0,35 mm misinadan 250 metre sarabilen modeller tercih edilmelidir.
1-Long Jigs(Uzun jigler):
Long jigler asimetrik, ağırlığı 110 ile 220 gr aralığında değişen metal jiglerdir. Ağırlıklarına bağlı olarak uzunlukları 15 cm ile 23 cm arasında değişir. Dalış mesafeleri ise ağırlıklarına bağlı olarak 45-50 metre arasında değişmektedir. Long jigler kıyıdan kullanıma uygun olmayıp yanlızca tekneden kullanılabilirler. Bu jiglerin aldığı aksiyonlar ise misina sarımına ve çekişe göre değişmektedir. Kamış yukarı kaldırılarak uzun bir çekiş sağlanıp ardından jig serbest düşüşe bırakılıp uzun bir çekiş sağlanırca jig s şeklinde aksiyon alır. Kısa çekiş esnasında ise jig hızlı ve çok geniş olmayan bir v aksiyonu alır.

2-Regular Jigs(düz jigler):
Bu jigler simetrik gövde özelliğne sahiptirler. 50 ile 200 gr arasında değişen ağırlıklara sahiptirler. 45 metre derinliğe kadar 50-100 gr olan modeller, 45-90 m arası derinliklerde ise 100-200 gr arası modeller tercih edilmelidir. Bu jigler çekişe göre düzenli düşüş ve wtd aksiyonu gösterirler. Eğer kamış yavaşça çekildikten sonra serbest düşmeye bırakılırsa düzenli düşüş, bu jareket daha hızlı ve kesikin yapılır ise wtd aksiyonu srgilerler.

3- Flat Side Jigs(üz kenarlı jigler):
Bu jigler de asimetrik özelliğe sahip jiglerdir. Jigin bir tarafı düz iken diğer tarafı bombeli bir yapıya sahiptir. 45-75 metre arasında 150 gr’a kadar olan jigler kullanılırken 75-100 m derinlik arasında ise 150 gramdan 300 grama kadar olan jigler kullanılmalıdır. Flat side jigler jig balıklar arasında en iyi aksiyona sahip jiglerdir ve elips şeklinde bir aksiyon sergilerler.

4-Madai Jigs:
Madai jigler oval dökümlü ve teke, karides veya mamun gibi canlı yemlere benzeyen jig modelleridir. Kabura adı verilen dikey jigging tekniği ile kullanılırlar. Bu yöntem ile teke, karides ve mamun gibi canlı yemlere benzeyen Madai jigler kullanılarak dip balıkları avlanılır. Kabura jigging tekniğinde esas olan jige yaralı balık aksiyonu verebilmektir. Bu nedenle dip derinliğinin iyi hesaplanması gerekmketedir. Jig dibe oturduktan sonra çekilerek yukarı doğru seğirtilmeli ve tekrar serbest düşüşe bırakılmalıdır. Balığın jige vuracağı an işte bu seyirtme aksiyonun başladığı an olacaktır. Madai jigler farklı ağırlıklarda olmak ile birlikte av marketlerinde en çok 40-80 gr arası olan modellerin satışı yapılmaktadır. Kıyıdan kullanılabilmeleri ve çok iyi aksiyon almaları sayesinde kulanımları giderek yaygınlaşmaktadır. Aksiyonları düz değildir ve değişken aksiyon sergilerler. Ancak çok akıntılı bölgelerde hafif olmalarından dolayı kullanılabilme kabiliyetleri düşüktür. Genellikle Lahoz, Orfoz,Trança, Fangiri, Sinarit, Dülger gibi balıkların avında kullanlırlar.

5-Yabai Jigs:
Yabai jigler Madai jigler gibi Kabura tekniği ile kullanılmak üzere tasarlanmış olup, aksiyonları Madai jiglerin aksine düzenlidir. Set ve dikey düşüşler için tasarlanmışlardır ve 180 derece dönebilen silikon kolları sayesinde dalgalanma aksiyonun arttırılması amaçlanmıştır. 65-200 gr arasında değişen ağırlıklara sahiptirler. Madai jiglere oranla akıntıya karşı daha dirençlidirler.
.
6-Inchiku Jigs:
Inchiku jigler bir adet flat veya regular jigin bir ahtapot ile kombinasyonu ile elde edilmiş, yavaş ve düzenli bir salınım aksiyonuna sahip jig modelleridir. Ağırlıkları 110-160 gr arasında değişir ve aksiyon olarak yüzen bir ahtapot imajı vermeleri amaçlanmıştır. Akya ve palamut gibi balıkların avlarında Akdeniz’de son derece başarılı sonuçlar alınmıştır.
ALINTIDIR..

hus213
27-01-2015, 06:25
günaydın hoş sohbetli bol kazançlı trofe balıklı bir gün olsun her şey için rasgele

turna
31-01-2015, 19:31
Hayırlı akşamlar, yarın pazar balığa gideceklere rastgele

hus213
01-02-2015, 09:26
günaydınlar değerli kardeşim Mehmet bey İzmirde ve İstanbulda çatılar bacalar uçuyor camlar çerçeveler param parça bir günde balığa gitmek biraz zor olsa gerek ama yinede rasgele diyelim

hus213
01-02-2015, 09:41
Lodos ortalığı allak bullak yaptı ALLAH afatından korusun

turna
02-02-2015, 19:22
Avcı adama bir şey olmaz.

hus213
03-02-2015, 06:31
cümleten günaydınlar sağlıklı ve helal kazançlı bol balıklı günleriniz olsun rasgeleyin

hus213
03-02-2015, 06:34
sayın Mehmet bey kardeşim tedbir bırakılırsa çok şey olur ama bu Lodos tedbirle falan ilgisi bazı konularda RAB 'imiz bizleri uyarıyor ama hani deriz ya anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az O ne derse doğrusunu söyler diyeyim sağlıkla kalın