PDA

Tüm Versiyonu Göster : Mezgit yerine somon

hakan25
02-03-2008, 19:39
arkadaşlar merhaba kalamış marinada 2 arkadaş gece mezgit avına çıktık 8 kamış olta ile yemlerimizi taktık kimine istavrit kimine hamur kimine kırmızı kurt kimine midye her beden 3 er iğne bağladık 40gr kurşun 50gr kurşun kimine beden başlarına plastik top sünger top kamış ucunada fosfor bağlayıp denize bıraktık 2 adet mezgit yakaladıktan sonra kamışın biri kayaların arasından düştü yetişip kaldırdım biraz çekince bayağı ağırlaştı herhalde yosuna takıldı diye düşündüm zorlana zorlana çektim bir balık var ama ne bayağı büyük kıyıya aldıktan sonra ancak somon olduğun anladık nerden geldiyse yaklaşık 2 kg sabaha kadar başkada balık yakalayamadık işte bu benim başımdan geçen bir anı saygılar sevgiler rastgelsin....

Taygun KOCABIYIK
03-03-2008, 18:16
Hakan abi şaka yaptım de lüften bizde gülelim :oha: :deli:
O başka bir balık olmasın yani somon neree marmara denizi nere :)

Anıl ÜNALAN
03-03-2008, 21:35
Yapma be hakan abi ne somonu :D mezgitler eyvallah da somon yok artık canım din kardeşiyiz :D

hakan25
04-03-2008, 00:56
arkadaşlar kefal kefal ne işivar kurbağlı derenin ağzında somonun:hıııı: formda somonla ilgili kayda değer bir şeyler bulamadım :'(belki şimdi bişiler yazan olur.nasıl ama :D hı hı hı hı.....sizleri çok seviyorum....(nereden geldiyse) aklıma

hakan25
04-03-2008, 01:22
ya arkadaşlar atlantiktemi yaşar bu balık meriçte haliçte olmazmı???

Teaser
04-03-2008, 01:45
Nehirlerimizde olsa da yisek:D.Değil olta kendimi atarım yakalamak için:deli:

hakan25
04-03-2008, 02:51
nedimcim bu balıkla ilgili hiç bir bilgi yokmu bayılırım..

hakan25
04-03-2008, 21:29
sen bulunmaz bir nimetsin güzel çalışma teşekkürler :helal:

sokrates
05-03-2008, 08:27
Mufi abi gerekli bilgiyi eklemiş ellerine sağlık bende resmini koyuyorum arkadaşlar Karadeniz somonu.

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

hakan25
05-03-2008, 21:13
teşekkür muratcım saygılar sevgiler

gerence
05-03-2008, 23:53
Somon balığı ; Norveç ordusu eski Genelkurmay Başkanlarından biri tarafından; uzun araştırma ve çalışmalar sonucunda Karadenize getirilmiş ve özellikle Kızılırmak Nehri ağzında kurulan çiftliklerde üretilmeye başlanmıştır... Atlantik somonu (Salmo salar) Karadenize bu kişi tarafından ekilmiştir ve bu gün hala üretimi sürmektedir. Ancak ; uzun çalışmalar sonu bizi somonla tanıştıran bu kişi ne yazık ki çalışmalarının semeresini alamadan hatta tam olarak üretimin başarısına şahit olmadan bu dünyadan göç edip gitmiştir...

Teaser
06-03-2008, 02:13
En azından ben bunu hiç bilmiyordum.Önemli bir bilgi oldu benim için.Yani sınırlarımız dahilinde mevcuttur.Ama merakımı bağışlayın ; bu balık göç etmeden nasıl yaşıyor , daha doğrusu nasıl yumurtluyor çok ilgimi çekti.Çünkü Somon denen balığa Anti-Darwinist ( ki ben Darwin'ci hiç değilim) içgüdüler ve şifreler yakıştırılmış durumda.Biraz daha bilgi varsa eğer çok memnun oluruz.Saygılarımı sunarım...

hakan25
06-03-2008, 03:07
Somon balığı ; Norveç ordusu eski Genelkurmay Başkanlarından biri tarafından; uzun araştırma ve çalışmalar sonucunda Karadenize getirilmiş ve özellikle Kızılırmak Nehri ağzında kurulan çiftliklerde üretilmeye başlanmıştır... Atlantik somonu (Salmo salar) Karadenize bu kişi tarafından ekilmiştir ve bu gün hala üretimi sürmektedir. Ancak ; uzun çalışmalar sonu bizi somonla tanıştıran bu kişi ne yazık ki çalışmalarının semeresini alamadan hatta tam olarak üretimin başarısına şahit olmadan bu dünyadan göç edip gitmiştir...

bu genelkurmay başkanı vefatından sonra (allah rahmet eylesin) somon üretimi genişlemişmi? somonlar ne kadar büyürler? kaç kilo olurlar? ne şekilde yenirler? biraz daha bilgi lütfen teşekkürler...;)

hakan25
06-03-2008, 03:26
demekki meriçte haliçte yok... kızılırmakta var....hımmm

Teaser
06-03-2008, 12:45
Lafımı da ettim.Ne yapalım kaderde Kızılırmağa da girmek varmış:D.Zaten "pantalon ıslanmadan balık avlanmazmış.":)

hakan25
06-03-2008, 21:10
:)valla giricen pantolonmu? şortmu ıslanır bilmem yeterki tut bizde bayram edelim ya çok güzel balık yemeside tadı damağımda kaldı hasankeyf;te yemiştim.. saygılar sevgiler

Teaser
06-03-2008, 22:01
Sözünden dönen Ahmet Çakar olsun:D.Lakin yakın zamanda pek plan dahilinde görünmüyor Hakan Abim.Ama gidersem mutlaka fotoyu eklemenin bir yolunu bulurum.

gerence
07-03-2008, 02:37
Sevgili arkadaşlar ;
Türkiye de Gerçek Atlantik tipi somon yetiştirmeye çalışılmış, tam başarı elde edilememiştir... Ancak somon benzeri bir tür yetişmektedir... Gerçek atlantik somonunun alışık olduğu su sıcaklığı bizde olmadığından , bizim Karadeniz iklimine uyum sağlayan bir tür somona benzer balık yetiştirilmektedir...
Konuyla ilgili yazılar ;
[Only Registered Users Can See Links]

hakan25
07-03-2008, 05:19
elinize emeğinize sağlık çok değerli bilgiler......

hakan25
07-03-2008, 22:05
Sözünden dönen Ahmet Çakar olsun:D.Lakin yakın zamanda pek plan dahilinde görünmüyor Hakan Abim.Ama gidersem mutlaka fotoyu eklemenin bir yolunu bulurum.

hayat bu bellimi olur birgün bakarsın gitmişik

hakan25
07-03-2008, 22:08
Sevgili arkadaşlar ;
Türkiye de Gerçek Atlantik tipi somon yetiştirmeye çalışılmış, tam başarı elde edilememiştir... Ancak somon benzeri bir tür yetişmektedir... Gerçek atlantik somonunun alışık olduğu su sıcaklığı bizde olmadığından , bizim Karadeniz iklimine uyum sağlayan bir tür somona benzer balık yetiştirilmektedir...
Konuyla ilgili yazılar ;

son bilgi tam oldu eline emeğine sağlık..

Taygun KOCABIYIK
17-03-2008, 16:08
Pazar günü İnciraltı Özdilekte gezerken denk geldim karadeniz somonu yazıyordu. Hemen bu konu geldi aklıma. Etinin rengi tam somon gibi değildi rengi falanda alabalığa benziyordu tam ne olduğunu çözemedim ama sanırım bahsi geçen somona benzeyen balıktı :) Aklıma geldi konuyu hortlattım

hakan25
17-03-2008, 21:26
bir yerlerde yetiştiriliyor ama bulamadım...somona çok benzer bir tür rengi aynı büyüklük aynı et rengi aynı nefis lezzetli ital olmuş olsa bu kadar lezetli olmaz ....

polmurat
21-03-2008, 22:19
Hakan abi selamlar.Sokratesin eklediği resimdeki balık yerli somon.Bir tür alabalık cinsi.Ancak bunlar alabalığın hemen hemen iki katı kadar oluyor.Buralarda çok fazla var bu balıktan ve çok lezzetli.Ben Hasankeyfe 33km mesafedeyim.Gelirsen yediririm İnşallah.

Teaser
21-03-2008, 22:51
Yanlış bilmiyorsam Deniz Alası ve avlanması yasak.Ben yanlışsam lütfen uyarın.Kuyrukları da farklı bir avlanmanın varolduğunu gösteriyor olabilir mi?

Teaser
21-03-2008, 22:57
Yan tarafındaki kırmızılık herhalde bunun Gökkuşağı Alabalığı olduğunu gösteriyor.Ama o da Tatlı Sularda yaşıyor diye biliyorum.

hakan25
22-03-2008, 04:55
Hakan abi selamlar.Sokratesin eklediği resimdeki balık yerli somon.Bir tür alabalık cinsi.Ancak bunlar alabalığın hemen hemen iki katı kadar oluyor.Buralarda çok fazla var bu balıktan ve çok lezzetli.Ben Hasankeyfe 33km mesafedeyim.Gelirsen yediririm İnşallah.

teşekkür bu aralar biraz zor gözüküyor biz mardin kızıltepeye doğru inerken askeriye karşısı 8 yıllık eğitim okulu aynısı midyatta kaymakamlık binası arkası yaklaşık 10 sene evel bir sene oralardaydım.. bu sayede oraları hep gezdim.işte o zaman hasankeyfte yemiştim.. gerçekten çok lezetliydi...saygılar sevgiler.. birde ufak bir çocuktan 2 kule arasındaki hikayeyi dinlemiştim usta çırak hikayesini gerçek miydi bilmiyorum ama güzeldi hatırladığım kadarını anlatayım usta kule yapar çırak yardım eder çırak bu sırada kendi kulesinide yapar çaktırmadan ustadan önce bitirir ustayı çağırır çırak yukarda iken ustada çıkar fakat usta yukarıya çıktığında bakarki çırak aşağıda atladı harhalde diye düşünür oda atlar çırak kulenin içine ayrı ayrı iki merdiven yapmıştır.hatırladığım bu ;) 3600 adet mağarası olan bir yer bu güzel tarihi yer sular altında kalırmı (pratesto ediyorum)

hakan25
22-03-2008, 19:57
Yan tarafındaki kırmızılık herhalde bunun Gökkuşağı Alabalığı olduğunu gösteriyor.Ama o da Tatlı Sularda yaşıyor diye biliyorum.

herhalde alabalığın bir cinsi lezzet yerinde ama benim istanbulda yediğim herhalde kızılırmakta yetiştirilen somon cinsiydi .. hımmm of of of böyle:deli: tarif edeyim anlamıssındır, herhalde dimi..sevgiler..

Teaser
22-03-2008, 23:30
Anlamam mı..Mısır unu değil mi? Üfff canım çekti.Abi Allah'tan aramızda hamile yok:deli:.Onur (giritli) yeterki okuduklarını eşine anlatmasın..Yoksa İzmir'in caddeleri bitmez:D.Saygılar...

BORNOVALI
23-03-2008, 15:18
Öncelikle belirtelim , Yazimiz Alinti ve Tercümedir :

Sevgili Dostlar, avlamasini cok sevdigim (Salmo - Saumon – Lachse) hakkinda biraz arastirma yapip sizlerle paylasmayi amacladigim yazida , Bana en mantıklı fakat sasirtici gelen , baliktaki zaman yolculuğu ! Mantiksiz gelense insan oglunun halâ aramakla mesgul oldugu halde , kimine „kus beyinli“ , kimine „ alti üstü bir hayvan ” yahut “ Balik Hafizali ” diyebilme cesaretini gösterebilmesidir .

……...........

Neticede bizlerdede Fransizca okunusuyla adlandirilan Somon , Tipki alabalik gibi SALMONIDES adi verilen gruba aittir . Esas Ismi , latincede „SICRAYAN“ anlamina gelen SALMO dur . Isim olarak bu referansini , dogdugu yere dönmek icin önüne cikan bütün manileri asabilme basarisini ispat edisinden alir . Inanilmaz kararlilikla ve israrla kullandigi sicrama reflexleriyle akintiya karsi yüzerek yumurtalarini birakmak icin dogdugu yere döner . „Büyümüs“ dendigi zaman boyu 90 ile 1,2 metre arasi degisir .

Hayatinin bir kismini denizde gecirdigi icin gezici bir balik türüdür . Etinin kirmiziligi bol miktarda karides yemesinden kaynaklanir . Dogdugu yere varip yumurtalarini biraktiktan sonra , tekrardan denize dönebilenlerinin sayisi cok azdir ! Zira büyük bir kismi bitkinlikten , yorgunluktan ölür . Iki türü vardir . Somon Atlantik , Somon Pasifik . Pasifigin eti kuru ve cok yagli oldugu icin , yetistirilip üretilen Atlantik tipi somondur. Dünyanin en büyük üreticileri , Iskocya – Norvec ve Irlanda’ dir. Yilda 700 000 ton üretilmektedir . Ama yetistirme olaninin eti , vahsi , deniz somonuna göre daha yumusak ve cok yaglidir . Kalitesi , yetistirme ve beslenme sartlarindan ortaya cikar . Diger sekilde Galsama yaninda görülen kirmizi leke , cok iyi Yetistirilmis bir somon oldugunun ilk belgesidir !

Somon Dogusuyla ölümü arasinda 4 etap gecerir .

1 – Yumurta dönemi : Disi somon genelde 2 kilo yumurta birakir . Bir kilosunda 3000 ila 4000 yumurta vardir. Yumurtlama Aylari Ekim - Kasim - Aralik aylaridir. Mart – Nisan aylarinda ilk canli görüntüleri baslar ve Ilkbahar sonlarina dogru 3,5 - 4 cm ye kadar ulasir .

2 – Tacon yahut „Tocan“ Dönemi : Bu dönemde kücük bir alabaligi andirir ama gerek kücük cene yapisi gerekse Grilesmis galsama kenarlarindan kuyruga kadar uzanan yine gri renkli lekelerle alabaliktan ayrilir.

3 - Smolt : Bu period 15 ayla 3 yili kapsayan bir zamandir. Denize gitmeden önceki halidir . Fakat burada tabiatin takdir-i ilâhisi devreye girer ve iki türlü degisiklik yasar .
DIS kismi beyaz pullarla kaplanirken alt cenesi önemli bir degisiklige ugrayip sert , sivri bir cengel sekline dönüsür ve bu kisim onun hasimlarina karsi kullandigi en caydirici silâhi olur. Bu arada Ic anatomiside tuzlu suya alisacak sekle gelir ! Toplu yani grup olarak yasama ve hareket etme özelliginide bu yaslarda kazanir . Bütün bunlarin bitisinden sonrada daha fazla büyüme ve yaglanmak üzere deniz yolculuguna baslar .

4 – Olgun , Büyümüs somon : Bu periyod 1 ila 4 seneyi icerir .Grönland ve Feroe adalarina kadar uzun bir yolculuk yapar (Atlantik somonu ).. Kendini gelistirir ve neredeyse 120 cm ye ulasir. Sonrada cogu zaman ölümle sonuclanan o müthis geri dönüs serüvenine baslar .

Inanilmayacak bir sey amma ….Kiyi seridine yaklastigi anda ,, cok gelismis koku alma duygusu sayesinde geldigi nehri bulur ve tekrardan dogdugu yere dogru yüzmeye baslar ve dönerken bütün nehir boyunca hic birsey yemez ve sadece o ana kadar elde ettigi Rezerveleri kullanir !

Somon ,, Ister Atlantik ister yetistirme tipi olsun , cok önemli bir besin kaynagidir. 100 gram somon etinde 10 gr Lipid bulunur (+ - 170 Kalori). Kardio vasküler damar sistemimizi en iyi koruyan Omega 3 asidinin en fazla bulundugu baliktir . Ayrica, A ve D vitaminleriyle cok önemli bir eleman (Oligo) olan Magnezyum yaninda, demir ve fosfor bakimindanda cok zengindir . Dahada önemlisi bu kadar kaliteli ete sahip olma yaninda fiat olarakta herkezin erisebilecegi bir seviyededir . Dengeli beslenmelerde devamli olarak düsünülen baliktir . + 4 derecede 24 saat , – 18 derecede buzlukta iyi sekilde ambalajlanmis vaziyette 1 ay saklanmasi mümkündür .

................
Buradan itibaren benim kitaptan kopya cekiyorum .

Tazesi , Japonlar gibi cig olarakta yenir.
Tamami / Dilim .. Olarak firina verilebilir . Aliminyum kagida sarilarak pisirilebilir . Tavada kizartilabilir .
Füme ( isli BALIK ) olarakta paketler halinde satilani coktur. Zeytinyag , dere otu ve limonlanmis vaziyette Raki / Soguk beyaz sarap yanina tavsiye edilir .

Somon eti ,, kafasi kesilmis vaziyette satmaya kalkanlardan alinmaz ! ( Buralarda genelde büyük baliklarin kafalari kesiliyor ve hemen yanibasina konuluyor. Benim gibi corbacilar , galsamalara bakmak suretiyle secip aliyor . Zira Pirincli somon (2 - 3 kafa) corbasi harika oluyor . Ayrica buralarda somonun kafasi vücuttan iyi bir miktar kirmizi eti ihtiva edecek sekilde ayriliyor . Yani corbada parca etler bir hayli fazla görünüyor. Hatta kemik ve kilciklar mikserlenipte corbaya karistirilirsa kanaatimce daha iyi oluyor. )

Herkeze Afiyet olsun , Gönlünde yatani oltasina takilsin , Rastgelsin.

hakan25
23-03-2008, 18:27
boran ağbi bulunmaz bilgiler için teşekkürler saygılar sevgiler..

hakan25
26-04-2008, 03:01
videoyu seyredin [Only Registered Users Can See Links]

ismail2776
24-08-2008, 20:20
bebeklerin yemesi çok faydalıymış

scubamurat
22-03-2009, 10:52
usata senın oresımde gösterdigin balık deniz alası yani karadenız somonuuuu yerli somon deniyor

seyirsubayi
24-03-2009, 16:15
somon olayı bana da pek ınandırıcı gelmedı baska bır balık olmasın o ????

Ege Demirağ
11-11-2011, 16:13
bu resimdeki somonlar bozuk tazeleri kilosu 15den gidiyor :D

night fisher
25-07-2012, 06:06
5 aralık 2010 da yer alan bir haberde lodos nedeniyle yassı adadaki su ürünleri araştırma çiftliğindeki ağ havuzlardan kaçırılan somon balıklarının pendik sahillerinde ağlarla yakalandığı bilgisi vardı,balıklar pendikteki pis dereye girmişler vatandaş kepçeyle tutmuş balıkları.sanırım daha önceki tarihlerdede bu tipte balık kayıpları yaşamış bu çiftlik.sonuçta marmaranın somon kaynağı yassı ada balık çiftliği,diğer tutacak arkadaşlar pasifikten yada atlantikten bu balık buralara nasıl gelmiş geyiğini yaşamasınlar.bol somonlu avlar.

MAVİ FENER
25-07-2012, 15:23
5 aralık 2010 da yer alan bir haberde lodos nedeniyle yassı adadaki su ürünleri araştırma çiftliğindeki ağ havuzlardan kaçırılan somon balıklarının pendik sahillerinde ağlarla yakalandığı bilgisi vardı,balıklar pendikteki pis dereye girmişler vatandaş kepçeyle tutmuş balıkları.sanırım daha önceki tarihlerdede bu tipte balık kayıpları yaşamış bu çiftlik.sonuçta marmaranın somon kaynağı yassı ada balık çiftliği,diğer tutacak arkadaşlar pasifikten yada atlantikten bu balık buralara nasıl gelmiş geyiğini yaşamasınlar.bol somonlu avlar.

Bilgilendirmen için teşekkürler oltacı gece balıkçısı....