PDA

Tüm Versiyonu Göster : Levrek

mufi
17-03-2008, 14:13
Balıkçılar,,,deniz bizlerin birinci dereceden eğitmenimizdir.ne ögrenirsek ondan ögreniriz..bu nedenle denizi,ve deniz canlılarını,havayı çok iyi takip etmemiz gerekir..en iyi gözlem en iyi eğitimdir.
Burada size bu sayfalarda sizlere bilgi aktaran kardeşlerime teşekkür ederek bende bir şeyler yazayım dedim ve bir çalışma yaptım. bu çalışma bana göre denizlerimizdeki .iki kabadayı ama bir o kadar da eti lezzetli olan kardeş Lüfer ve Levrek ten birsi olan :

LEVREK

Familya :Mornidae Cins ve tür: Dicentrarhus Labrax,

Arkadaşlar Deniz levreği konusunda bugüne kadar olan bilgi ,döküman vs.toplamından bir derleme yaptım. Buradaki amacım kısa ve öz olarak bu işe yeni başlıyan bir amatörün (bilenler bilir)
esas olan detayları en kısa yoldan öğrenmesi..
Malum, önce teori sonra pratik…
Kıyıdan Levrek avcılıgı için:

Avcılar için teknik/akademik derin bilğiye bence gerek yok (balıgın iç organları vs.) sadece balık tutmanız için gerekli olan bilgi ve insanların deneyimlerini ögrenmek yeterlidir.

* Levrek çok kurnaz bir balıktır.
Yarım kiloya kadar olanlar ispendek daha sonrası 1 kg a adar olanlar palaz ve 1 km üstü ki yaklaşık 30 cm yi geçer Levrek…çok hızlı büyümez. Ortalama 1,5 kglık bir balık 3 yaş civarındadır..

Bulabileceginiz yerler

1-Nehir ve derelerin denizlere karıştıgı bölgeler
2-Sürüler halinde çok uzaklara gitmezler..
3-İspendek hallerinde sürler halinde belli bölgelerde gezer ancak büyük bir levrek olunca bireysel yaşarlar..
4-karanlık ve kuytu yerlerden hoşlanırlar..8Gemi batıkları,denizdibi magaralar,büyük kayalık bölgelerdeki kaya boşlukları…
5-Mendirek ağızları(giriş çıkıç)
6-Sahillerdeki uzun beton iskelelerin etrafı
7-Liman girişleri
8-Uzun mendirek dibindeki kayalıklar dan itibaren deniz 15/20 m lik alan
9-Görsel olarak emin olduğunuz yavru balıkların yogun olarak yaşadıgı ve saklandıkları bölgeler..

Ocak mart arası Dişileri 2 yıl içerisinde 20 cm. lik bir uzunluğa, 5 yıl içerisinde de 40 cm. lik bir uzunluğa erişirler. Erkeklerin büyümesi daha yavaştır. Bir levrek ancak 5 yıl içinde üreme olgunluğuna erişir.
mevsimsel ısı değişimlerinin etkisi olabilir..
Yediği yemler:Gamit+isparoz+sarpa+açık renkli kaya balıgı + karides türleri+kalamar ve türleri+gümüş balıgı+mamun+boru kurdu ve kırmızı kurt.+beyaz midye içi Ayrıca literatürde.
Geçen ama etik lik kavramı tartışma konusu olabilecek deneyimleride yorumsuz olarak vermem gerekiyor(canlı olmak kaydı ile fındık faresi+kobay faresi+kurbaga++serçe+kertenkele)

1-Sabah gün doğarken ve akşam gün batarken en iyi saatlerdir…
2-Sıcak Yaz aylarında özellikle öğle saatlerinde çok zor av verir..

Av yöntemi
At-Çek + Canlı yem bırakma

1-Çok sakin ve sabırlı avcı olmalısınız
2-Sessiz ve sakin ortamlar iyidir..hele bakir olması çok daha iyidir..
3-Oldukça ince ve saglam misina ister..(bu genel kabul görmüş bir kavram ancak az da olsa kalın misina ile levrek tutan balıkçıların bilgisi mevcuttur..bu da aç balıgın gözünün misina görmediği anlamına gelebilir)
4-Rapala marka yalancı balık boyları 5/7 cm en fazla 9 cm
5-Denizin dibini görüyorsan Levrekte seni görüyor demektir.
6-Sahillerde kefal sürülerinin bol oldugu yerler levregin av mahallidir
7-Teknede iseniz tekneden itibaren en az 15/20 m. geriden yeminiz gelsin..
8-Gündüz ışık varken acık renkli yapay yemler kullanılır
9-akşam üstü sarılı/kırmızılı yemleri tercih edin
10-hava kararınca da mutlaka fosforlu koyu renk leri kullanın
11-Levrek Lodos u / rüzgarı sever.. dalgalı havalarda kıyıya 1 m bile yaklaşır
12-Dere/azmaklarda 1 karışlık suları yoklar..
13-lodoslu havada dalgalar kırılırken dalga yüzeyindeki ayna tabir edilen yeşilimsi bölgede levrek ve kefal sirürleri görünür..
14-Silikon yemlerde bahar aylarında iyi randıman verir.
15-Levrek meraklı balıktır..ses ve titreşimleri takip eder.
16-Kumsaldan at çek yaparken tam su sınırında durmayın daha geride durun.
17-oltayı sag taraftan savuruyor iseniz vede rüzgarda sag/karşı dan ise yemi sol (saat10)istikametine atın.. bulundugunuz yere değil hiç gitmediginiz yerin karşısına..hemde daha uzaga gider..rüzgar soldan ise ..bu eylemin tam tersini uygulayın..
18-yalancı yem çekilirken yeme mutlaka yaralı ve kaçan balık görüntüsü verin..
19-Denizden esen(yüzünüz denize dönük iken saat 10/12/14/istikameti) esen havalar yalancı yemi uzaga atmanızı engeller bu durumda yemi kamışın ucuna 30 cm kadar yaklaştırıp ve kamışıda yere paralel/alçaktan atış yaparsanız yeminiz.. rüzgardan daha az etkilenir..
20- Kamışlı avcılıkta atıp bekleme yapacaksanız (sahilde/mendirek-kayalık) oltanızı diklemesine değil yatay biçind destekleyin ve siz de oturun..görüntü vermeyin...
21-genel bir anlayıştır Levrek mevsimine göre aynı saatlerde av verir.
22-yalancı balık görüntüsündeki yemleri çok durgun havada kullanmayın hafif dalgalı suda+puslu havada+sisli havada+bulutlu havada+ levreğin görüşünü kısıtlayan durumlarda daha iyi av verir.

Kullanılan malzeme

Yalancı balık yemlerinde(floating) yüzen modellerini seçin / gagalı olanlar çekme anında diba batarak salınım yapar.. bu durumda degişik bir taktik uygularsanız yani yeme yaralı ve kaçan balık görüntüsünü verirseniz daha iyi verim alırsınız..sarma esnasınd mesela 2/3 kez kısa çekme hareketi..ardından tekrar durgun sarma ardından tekrar 1 kez çekme yada bunlarıyaparken kamışı sag/ve sol tarafa yatırma ile yalancı yemin su içindeki yönünü değiştirme gibi..
Yalancı yemlerde ırtı mavi karnı beyaz+sırtı yeşil karnı beyaz+sırtı turuncu karnı beyaz ve tek bir model olan kafası kırmızı gövdesi beyaz olan modeller en iyi iş yapan modellerdir
Rapalanın modelleri: Skitter pop Renkler RH+GM+SM+MU veya BMU
Husk jerk :FT
Long casting minnow:FT+RH+MU+GMU
Yo zuri marka yalancı balık boyları 5/7 cm en fazla 9 cm
Modelleri: Crystal Minnow C5+GHIW+C44
Cyrstal Minnow Suspending: PC+HT+B
Pin's Minnow :GM+RH+BM+BL
Modelleri sularımızda en çok av yapan modellerdir. Ayrıca.
Bu nların dışında kaya balıgı(Goby) modelinide bulmakta fayda var..
Ayrıca balıgın tercihi değişebilir çok sıglık lanlarda gagası olmayan rapala/yozuriler ki aynı renklerde kullanılabilir..
NOT( kıyıdan atışlarda.. bu takımlara,akya+zargana+lampuka da gelirse şaşmayın)

Silikon yemlere gelince.
1-Ragot-Raglou: (Zargana modelleri) süt bayaz + şeffaf içi gümüş simli+ camgöbeği yeşil+
2-Mister twister ve sassy ler…beyaz+simli+yeşilimsi+

*-Misnalardan ASSO Discovery I tavsiye ederim 0,20
*-Kamış 2 parçalı 2,40/2,70 40-80 atarlı hafif karbon..kamış..önemli bir konu makina yuvasından itibaren geriye sapın uç mesafesi 40 cm olanı tavsiye ederim..
*-Makina uzun kafa longcast 30 luk makina
*-Sarılacak misina 0,20
Makineler:mesela
DELTA 40 ALBA STAR MAKİNE .olabilir

Bunların dışında katkısı olacak kardeşlerine şimdiden teşekkürler..

ilk aklıma gelen denizden avcılıkta n Erol kardeşimin de görüşlerini beklerim

Egeli
18-03-2008, 00:31
Abi ellerine sağlık...

erols
18-03-2008, 08:40
Muvaffak Abi, verdiğin bu güzel bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır... Ellerine sağlık! Özellikle benim gibi bu konuda acemi balıkçılar için bu bilgilerin çok yararlı olacağına eminim...
Saygılar,

çeşme35
18-03-2008, 12:21
Balık avlarımda bir kere tutmak nasip oldu onu da şansıma sardalyayla tuttum.Çupra için atıyodum şansa levrek geldi .

eminkaya
15-06-2008, 11:53
bakın kendi tuttuğum bir levrek

[Only Registered Users Can See Links]

Antalya07
19-11-2008, 09:12
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

bunlarda benim tuttuklarım umarım beğenirsiniz.

akayuzel
19-11-2008, 20:48
süper bilgiler teşekkürler. emeğine sağlık

nemo
20-11-2008, 15:24
antalyalı hocam nerden ve nasıl tuttuğunuzu öğrenebilirmiyiz

Antalya07
21-11-2008, 06:55
bunları ben canlı balıkla atma şeklinde tuttum.canlı balık kesinlikle yaralı olmıcak(buda benden bi tüyo)balıklar ise küçük;mendik,mırmır.vs.anlamadıgfınız biyer varsa sorun cevap veririm

cemşid
21-11-2008, 16:54
bunları ben canlı balıkla atma şeklinde tuttum.canlı balık kesinlikle yaralı olmıcak(buda benden bi tüyo)balıklar ise küçük;mendik,mırmır.vs.anlamadıgfınız biyer varsa sorun cevap veririm

tebrikler. nerede avlandığınızı sorsam söylermisiniz...

Antalya07
22-11-2008, 06:53
tebrikler. nerede avlandığınızı sorsam söylermisiniz...

tabiki neden sölemiyim.genelde finike kumluca arasında geziyorum çayların denizle birleştiği yerlerde özellikle.

akayuzel
23-11-2008, 20:44
gerçekten cok güzel bir çalışma tebrik ediyorum

The Lunatic
16-12-2009, 14:56
Kıyıdan levrek avlamak istesek şansımız düşük müdür? Ya da tekneden tutarken nelere dikkat etmeliyiz? Geçen bir yemcide silikon, içine iğne geçirilmiş bir suni yem gördüm. Bu tarz yemler işe yarar mı sizce arkadaşlar?

dişhekimi
17-12-2009, 08:21
Çok faydalı bilgiler tşk. ederiz.balıklarda çok iyi afiyet olsun.:helal: