PDA

Tüm Versiyonu Göster : Balık kaçarsa,misina kırılırsa,yemi kaptırırsak.Hadi bakalım rastgele

rüzgar2
22-12-2005, 20:01
1.Abi inanmıyorum lan balık en az 2-3 kilo vardı.Misinayı kopardı ya

Teknik Açıklama:
Böyle durumlarda misina çürük veya iyi bağlanmamıştır.Kaçan balığın avcıya ve genel balıkçı oranına göre hesabı1/10 dur.Yani 3 kilo balık orana göre 300 gr.dır.Bu olay her balıkçının başına gelir.
Taktik Açıklama:
Bu durumda balıkçı, arkadaşı tarafından teselli edilir ve olaya inanmış süsü verilir(Harbi abi o dalgalanma ney di ya)diyerek

2.Tüh lan balık misinayı kayaya taktıya ….En az 2 kliloydu

Teknik Açıklama:
Oltaya takılan balık misinayı alıp kayaya götürmüş ve kestirmiştir.Balıkçı misinaya zorlayınca kopar.Bu hala ispat edilememiş bir balıkçı eylemidir.Yazın bu olay dalan arkadaşlarımız tarafından gözlemlenecektir

Taktik Açıklama:
Balıkçı misinayı kıran arkadaşına;”ya sorma bilader bu olaya gıcık oluyorum” diyerek olayın başına geldiğini ve yalnız olmadığını sezdirir.

3.Yaaa bıktım bu kopezlerden.Yemimi bozuyorlar anasını satayım.(Yazar dip notu:Kusura bakma Selçuk amca)

Teknik açıklama:
Balıkçı yemi iyi takamamış veya acemidir.Herhangi bir balık gelir ve yemi kolayca alır.Bu suçta kopeze atılır.Rivayet; kopez tutulur ancak ağzı hassas olduğu için yırtılmıştır.Yani balıkçı balığı tutmuştur da kopezin ağzı yırtılmıştır…..

Taktik Açıklama:
Yemi yediren balıkçıya arkadaşı tarafından”ya sorma geçen bende bir çektim kopezin çenesi elime geldi”diyerek olaya inanma süsü verilir

Arkadaşlar devamı gelecek.Sizde de varsa bu olaylardan teknik ve taktik olarak olaya yaklaşırsanız bizde karşılaşınca yapmamız söylememiz gerekenleri biliriz.
Dikkat:Misinanın kırılması olayı bkz.A.Serkan SATI
[Only Registered Users Can See Links]
The Original

HALDUN YALIMLI
23-12-2005, 00:17
Sami ellerine sağlık çok keyiflendim okuyunca inan ki bunları yaşamayan ve bunların muhabbetini yapmayan balıkçı yoktur.Tekrar ellerine sağlık.SAYGILAR

balıkcı
23-12-2005, 00:33
Aman arkadaşlar misinanızı öyle fazla sağlam tutmayın yoksa sizide resimdeki arkadaş gibi balık götürebilir.

levrek
23-12-2005, 00:51
Selim, harika bir fotoğraf bu,kimin avcı,kimin av olduğu ortada,aman dikkat :D

rüzgar2
23-12-2005, 01:38
Sami ellerine sağlık çok keyiflendim okuyunca inan ki bunları yaşamayan ve bunların muhabbetini yapmayan balıkçı yoktur.Tekrar ellerine sağlık.SAYGILAR
Amaç keyiflendirmek olupta karşılığını alınca insanın hoşuna gidiyor

aserkansatı
23-12-2005, 03:35
Külliyen yalandır diyemem ama cevabı da gelecek elbet...Biraz sabır... :ninja:

rüzgar2
23-12-2005, 03:40

:deli: :dans: :dans: :dans: Yok yok cevabını veremedin demi.... :dans: :dans: :dans: :deli:

rüzgar2
28-12-2005, 16:31
Bunu kabul etmen iyi oldu.Cevap yazmamın sebebide cevap yazmanı istememdir.Burada sana da cevap hakkının doğduğunu düşünüyorum.Konu gömülmesin....İlginç cevabının ne zaman ve nasıl geleceği merak konumdur.....

Taygun KOCABIYIK
29-12-2005, 01:47
Olay şöyle gelişir olta atılır biraz beklenir ve güzel birşey geliyo denir. Ondan sonra allaaah balık kaçtı diyerek üzüntü yapar.
Teknik Açıklama
Bazı balıklar (ısparoz gibi) kafa ata ata geldiği için bazen lidaki mercan gibi trip yapabilir.
Yada 2li gopez geliyodur biri sağa biri sola çeker misinayı çekemez olursun.
Taktik Açıklama
Ben sana diyom hızlı çekme balığın ağzını yırttırırsın diye ama dinlemiyon denilerek üzülen arkadaşa bir darbede biz vururuz.

rüzgar2
29-12-2005, 02:17
Olay şöyle gelişir olta atılır biraz beklenir ve güzel birşey geliyo denir. Ondan sonra allaaah balık kaçtı diyerek üzüntü yapar.
Teknik Açıklama
Bazı balıklar (ısparoz gibi) kafa ata ata geldiği için bazen lidaki mercan gibi trip yapabilir.
Yada 2li gopez geliyodur biri sağa biri sola çeker misinayı çekemez olursun.
Taktik Açıklama
Ben sana diyom hızlı çekme balığın ağzını yırttırırsın diye ama dinlemiyon denilerek üzülen arkadaşa bir darbede biz vururuz.
Süper hafızama yazdım bu bilgiyide....Gördünmü bak forumun faydalarını...Artık heryerde bana balık var bu bilgilerle...üzülen arkadaşa bir darbede biz vururuz Yalnız birde garibime darbe vurmasaydın...

mufi
29-12-2005, 14:12
Rüzgar2 /Sami kerdeşimin muhabbetine bir iki ben de bir şeyler eklesem?

Boş geçen bir kıyı avcılıgı günü sonunda..

-Arkadaş ..daha dün burada bir kova balık çektik bu gün tık yok..
(arkadaş seni çok seviyor ise:
-hakkatten yav şansımız olsaydı anamız bizi balıkçı doğururdu..en azından denizden boş dönmezdik..
(yada;
-doğrudur bilader bugün balıklar izinde herhal.bu gün pazar ya!o bakımdan.

ama realist bir arkadaş derki..:
-bu gün mutlaka su ortamında bir degişiklik olmuştur..
Balıga giderken yolda biri aniden:
-tüh be. allah kahr.... tel livarı unuttum..gördünmü bak.. ne edicez şimdi..
sevgili arkadaş ın cevabı:
-boş ver dostum sen tut ta ben onları ipe dizerim.....
mantıklıcevap :
-bilader sana kaç kere dedim... şu malzemelerini akşamdan hazırla kapının önüne diz... diye
ayrıca içindene(sanki tuttuda..livarı düşünüyo)
balıga niyetlenirken
-Yav hafta sonu en iyisi geçende gittiğimiz yere gidelim..beyler ne dersiniz?
sevgili arkadaş:
-olur dostum sen bilirsin.
mantıklı arkadaş:
-iyi de birader bakalım bu hafta sonu orası balık yapacakmı?nerden garantisi ??
Balığa giderken yolda:
-Ahaa... yemleri dolapta unuttum.(sardalya)
sevgili arkadaş:
-boşver ekmek alır kefale takılırız.takma kafaya
mantıklı arkadaş:
-yav akşamdan çantanın üstüne bir not koysana yemler dolapta diye. ..unutmayasın..
Balıga niyetlenipte geç kalınırsa.
sevgili arkadaş:
-madem istedin gidelim bilader olmasa birer bira atarız vakit geçer.
mantıklı arkadaş:
-bu saatten sonra oltaları hazırla,çantayı yüklen,yem ara,o kadar yol. ....deymez bilader.
şimdilik bu kadar :D :D
muvaffak işmen1957

rüzgar2
29-12-2005, 15:34
Muvaffak abi süpersin......Aslında o mantıklı arkadaş haklı be.....Her zaman bir şey unutmuşuzdur..Malzemeler her zaman eksiktir,hazır değildir...Yani kısaca balıkçılığı tam anlamıyla yapamıyoruz aslında(Kendi adıma)..Daha dikkatli olmak lazım bu yazılanlarda biraz daha motive etmesi dileğiyle...Ellerine sağlık güzel yazı olmuş..(Sen mantıklı arkadaşmısın yoksa diğerlerindenmi :) :) )

mufi
30-12-2005, 01:17
güzel kardeşim gerçek şudur.
Yaşam bir terazidir bizde bu terazinin iki tarafını dengede tutmak zorunda olan insanoglu....
aksi takdirde bir taraf ağır basarsa...
ya dostluklar olmaz yada çok yalan dostluklar olur..
önemli olan yapıcı olmak ...yapılan tenkit bile güler yüzle yapılırsa ve karşındakinin içine işlersen hiç bir zaman kırıcı olmaz..
bence ğüler yüzle incitmeden yapılan bir kritik/...hataları görmemezlikten gelmekten iyidir..gerçek dostlar hem yapıcı olur hem de kollayıcı.. :) :)

mufi.

aserkansatı
30-12-2005, 01:18
Balıktan boş dönerken...
-Bu gün bize ekmek vermedi burası...
-Olsun yaa tabiata çıktık ne güzel bak doğa kuşlar gurt böcek...
-Tabi yaa kahveye mi gidecektik şimdi...Bari hava aldık.
-Evet hava aldık...
Muhabbetin sonunda birbirlerine duyurmadan okkalı birer küfür edilir genellikle ve alınan hava yanlarına kar kalır... :D

rüzgar2
30-12-2005, 01:20
güzel kardeşim gerçek şudur.
Yaşam bir terazidir bizde bu terazinin iki tarafını dengede tutmak zorunda olan insanoglu....
aksi takdirde bir taraf ağır basarsa...
ya dostluklar olmaz yada çok yalan dostluklar olur..
önemli olan yapıcı olmak ...yapılan tenkit bile güler yüzle yapılırsa ve karşındakinin içine işlersen hiç bir zaman kırıcı olmaz..
bence ğüler yüzle incitmeden yapılan bir kritik/...hataları görmemezlikten gelmekten iyidir..gerçek dostlar hem yapıcı olur hem de kollayıcı.. :) :)

mufi.
Mufi abi sana birebir katılıyorum...Çok güzel yazıya dökmüşsün ne diyeyim yetenek bu iş.Eline düşüncene sağlık....

aserkansatı
30-12-2005, 01:32
BAŞARISIZLIK SAHİPLENİLMEZ...
Denizden Boş Döndüysem:
Deniz dalgalıdır balık nazlı vurmuştur oltaya...
Deniz sakindir balık yine nazlı vurmuştur oltaya...
Boru kurtları küçüktür...
Hava rüzgarlıdır.
Yavru balık çoktur.
İğnelerin ucu sorunludur.
Lodos vardır.
Misina kalın gelmiştir.
Suda harami vardır.
Biram bitmiştir...
(bu türkü bitmez)

rüzgar2
30-12-2005, 01:42
Şöyle bir düşünüyorum da türküyü harbi hep söylüyoruz.....

mufi
30-12-2005, 01:49
BAŞARISIZLIK SAHİPLENİLMEZ...
Denizden Boş Döndüysem:
Deniz dalgalıdır balık nazlı vurmuştur oltaya...
Deniz sakindir balık yine nazlı vurmuştur oltaya...
Boru kurtları küçüktür...
Hava rüzgarlıdır.
Yavru balık çoktur.
İğnelerin ucu sorunludur.
Lodos vardır.
Misina kalın gelmiştir.
Suda harami vardır.
Biram bitmiştir...
(bu türkü bitmez)
diyorsun da???
abisi bak şimdik
Deniz dalgalıdır balık nazlı vurmuştur oltaya dersin
ee doru bu hakketten vurmuyor..
Deniz sakindir balık yine nazlı vurmuştur oltaya...evet mesela kefaller çok sakin suda hiç vurmaz..hainler... ikramın en kalitelisini bekler
İğnelerin ucu sorunludur... evet dogrudur bazen üşenirsin 1 hafta önceki i paslı igneyi değiştimye..
Biram bitmiştir
bak şimdi bu kötü haber...işte bu olmamalı...bu biterse konsantrasyon da biter

aserkansatı
30-12-2005, 01:51
Evet abi biz her zaman haklıyız yani... :D

Taygun KOCABIYIK
30-12-2005, 02:06
serkan abi yeme hiiiç laf atma ben yazın 3 günlük sülünez ile çupra yakaladım.
Olay şöyle cereyan etti.
Bildiğim iri ispari yapan meraları yokladım 1 2 piç lidaki 1 2 ufak ısparozdan başka birşey yoktu. Yemler balıkhaneden alınmıştı ama inan hoşaf gibi olmuştu birde saat 11'e dayanmıştı 3 günlük sülünezin kokusunu tahmin edebilirsin. Bende çook eski bir meraya gittim zokalı iğneyle inanılmaz büyüklükte ısparozlar almıştım(harbi harbi çupra sananlar oldu). neyse zokayı taktım bu arada zoka aşırı eski parlaklık 0 iğne hafif küflü o derece bende çakıyla kurşunu soyup hafif parlattım. ilk 3 atış hep dolu çektim istediğim gibi olmasada çok iri denilebilicek eşşek ısparozları çektim sonra hava aniden patladı oltayı salladım kurşunsuz zoka en fazla 15 metre ileri gitti bu arada yem çabuk bitsin diye bütün yemi 1 seferde taktım olta yakına gidince tam çekeyim geri tekrar atayım diycekken bırak yaa yakalanacağı varsa yakalanır deyip misinayı saldım. yandan rüzgarı yiyen 0.35 kalınlığındaki misina muz çeklini aldı daha sonra ufak bir tıkırtı duydum ve ardından misina tamamen gerildi benim asılmamla balık yakalandı. ve netice
sevinç çığlıkları atarak milletten deli sıfatı alan bir genç
320 gramlık bir çupra
yüzü gülen bir peder
ve 35lik rakı
:D:D:D:D:D:D:D:helal:

aserkansatı
30-12-2005, 02:14
Böyle durumlarda şunu düşüneceksin;Her şey çok olumsuzdu ama ben çok iyiyim... :D Yürüyeyim bee kim tutar beni...Şeklinde düşünmelisin... :D ;) :deli: