PDA

Tüm Versiyonu Göster : Karagöz, Mercan, Isparoz, İzmarit, Gopez Nasıl Yakalanır??????

Taygun KOCABIYIK
03-09-2005, 22:38
Evet bu kadar çok balık türünü aynı oltayla yakalamak hatta aynı oltayı bırakın aynı numara iğne ve ayne yemle bile yakalamak mümkündür.
Aşağıda kendi çizdiğim bir resimi koyuyorum.
[Only Registered Users Can See Links]

Bu resimde ısparoz için anlattım. Ama yukarıda ismi geçen tüm balıklar mevsimine ve yerine göre yakalanabilir.

Hele hele tekne ile av yapılacaksa iğneleri biraz büyük seçerseniz Çupra bile yakalama şansınız var. Yem olarak Sülünez kullanılabilir fakat karadan avda karagöz ve mercan yakalamak biraz zordur bunun nedeni ise bu iki balığın kayalık ve derin suları sevmeleridir. Ama olmaz diye kesin birşey söylemek yanlış bu iş nasip kısmet işi birazda şans. Neyse eğer tekne ile av yapılacaksa sardalya kullanırsanız genelde iri balık yakalanır. sülünez, borukurdu gibi yemler kullanırsanız her türlü balık yakalanabilir. Tekne avında sardalya kullanırsanız her türlü süprize hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim onun için misinanızı biraz kaliteli ve 0.35 olarak kullanırsanız birde iğneleri biraz büyük tutarsanız o süprizi kaçırmazsınız.

yazıyı tamamen kendi bilgi ve tecrübelerime dayanarak yazdım sorunuz olursa memnuniyetle yanıtlayabilirim.

banias
05-09-2005, 06:47
Çupra Yakalamak için ipuçları: (7 sene önce bodrumda oturuyodum, önemli)

1. avlanacağınız yer balık üretim çiftliklerine yakın olsun.. oradan kaçan balıklar ilk defa doğaya çıktıkları için aptal olurlar..
2. kokulu yem kullanın.. o zamanlar teke vardı sanırım, 7 senedir denizde balık tutmadım bilmiyom.
3. ben hep hava kararınca başlardım.. saat 9 gibi
4. gövdeyi yaptığınız misine ince olsun
5. iğneniz sinek iğnesi olmalı
6. Kesinlikle el oltası kullanın.. hiç kamış ile tutanlara rastlamadım : )
7. rastgelsin.COM u takip edin !!

aserkansatı
22-10-2005, 07:43
Ben bu yazıyı kaçırmışım.Yeni okudum ve katılmadığım iki noktayı belirtmek istiyorum.Birincisi sinek oltayla çipura değil lidaki yakalayabilirsin.Çipura iki kafada o sinek iğnesini ya açar ya kırar.O çeneyle midyeleri bile kırıyo çünkü.İkincisi niye kesinlikle el oltası olacak onu da anlayamadım.Ben kamışla avlanırım ve çok da memnunum.Bu biraz alışkanlıkla ilgili olabilir.

Taygun KOCABIYIK
22-10-2005, 16:22
seko abimiz haklı sinek iğnesiyle lidaki bile tutmak büyük şans olur bu biir
kamış ile olsun el oltasıyla olsun hiç farketmez hangisini daha iyi kullanıyorsanız onunla avlayın bu ikiiiiii
ayrıca çupra avını çok güzel şekild anlatmıştım ordan okuyabilirsiniz.

levrek
31-10-2005, 18:46
Hatırlatmadan edemeyeceğim,eğer balık çiftliklerinin yakınlarında,havuzdan kaçan(ki artık mercan ve mırmır yetiştiriliciliği de yapılıyor) ya da yakınınlarında dolaşan balıkları avlamak istiyorsanız mutlaka çifliklerin yemleme zamanlarını öğrenmeye çalışın,çünkü yem saatine şartlanan balıklar ancak o saatlere yakın vurmaya başlıyor,tabi ki aralarında daha aç gözlüleri de vardır muhakkak, sevgilerimle

Anıl ÜNALAN
31-10-2005, 21:51
Bende sinek iğne konusuna karşıyım bence sinek iğnele lidaki bile tutulmaz sebebide balık ne kadar küçük olursa olsun bahseddiğimiz balık lidaki ağzının büyüklüğünü herkez bilir o yüzden...Ayrıca kamış kullanılmamalı demiş hertürlü oltala rahatça tutabileceği bir balıktır çupra...

wolverine
02-11-2005, 06:05
Öncelikle herkese selamlar, arkadaşlar biz her hafta mümkün oldukça hava şartlarına bağlı olarak tekne ile arkadaşlarla balığa çıkarız. Hangi balığın ne zaman hangi yeme atlayacağı hiç belli olmaz. Bizim genelde kullandığımız 2-3 tane standart iğnemiz vardır. Bunlar VMC 9224 5 numara, VMC 9210 5 numara, bazen MUSTAD 10015 6 numara gibi çok da büyük olmayan ama bu iğnelerle denk geldiğinde yarım kiloluk çipura, mercan bile çektiğimiz çeşitli iğneler kullanıyoruz. Yani iğnenin büyük veya küçük olması elbette bir etken ama oldu da büyük balık atladı iğneyi açamayacağı sertlikde iğne olması burada daha fazla etkili olduğunu söyleyebilirim. Bu iğnelere taktığımız yeme yeri geldiğinde kendi aramızda tartıştığımız halde ne olduğunu anlayamadığımız büyük balıklar atlamadı mı evet atladı iğneyi de kırdılar bazen dümdüz de ettiler. Zaten o kadar büyük balık kaç kere denk gelir ki oltanıza. O halde yapılacak en güzel şey tabi bu benim düşüncem kaliteli sağlam sivri iğne kullanın. Göz kararı ile büyük çıpranın da çekilebileceği, gopezin de mandagöz mercanın da çekilebileceği orta boyda iğne takın.
İkinci konu el oltası mı kamış mı. Arkadaşlar ben tekneden hayatta el oltası salmam çünkü zevk almıyorum. Üstelik kamış ile sarması daha kolay. Kamış kullanmaya da alıştığınız zaman sanki misina elinizdeymiş gibi kamışa hakim olabilirsiniz. Ama çok sevgili dostum mutlu arkadaşım da tam tersine teknede kamış kullanmaz. O da onun alıştığı ve zevk aldığı tarz. Size nasıl rahat geliyorsa.
Yem konusuna gelince yanınızda her zaman birkaç çeşit yem bulundurmaya özen gösterin. Balığın ne düşündüğünü bilemiyoruz. Sabah başka bir yeme ilgi gösterirken öğleye doğru tercihi değişebiliyor. Ama siz her zaman çantanızdan mamun sülünes sardalye ve boru kurdunu eksik etmeyin derim ben.
Hepinize bol bol balıklı günler inşallah. Eliniz boş dönmeyesiniz.

levrek
02-11-2005, 16:18
Eyvallah Wolverine kardeş

wolverine
04-11-2005, 18:51
abi eyvallah da balığa ne zaman gidiyoruz sen ondan haber ver :)

levrek
04-11-2005, 20:45
Ah ah, beni bu havalar mahvetti,daha doğrusu hepimizi,inşallah bayramdan sonra bu alçak havalar düzelirde kaçalım hep birlikte.....

wolverine
05-11-2005, 00:23
bak bak lafı değiştirme :D

ADNAN
30-09-2006, 23:07
arkadaşlar, İSPAROZ konusuna açıklık getirelim . ben şunu istiyorum İSPAROZ nasıl yakalanmaz, bana bu konuda nasıl yardımcı olursunuz bilmiyorum. lütfen acil bilgi:D

katiti
01-10-2006, 07:03
Adnan Abi bunun çözümü kolay. Balığa giderken Tago'yu da alıyorsun yanına, o ısparozları topluyor, sen kalanları :D :D...

Uzm.Dr.Rastgele
01-10-2006, 18:27
Sözüme başlarken,müsadenle elindeki Çupranın al yanaklarından öperek başlıyorum.:D Abisi,kıyıdan en büyük püsküllü belamız biliyorsun yamyam İSPAROZ'lar.Tekne ile çıknca bunlara birde İZMARİT denilen diğer yamyamlar ekleniyor.Bana göre bunun çözümü yok.Ama şunu da biliyorum ki;büyük balık sardığı zaman bunlar toz oluyor.Tabi o zamana kadar oltada yem kalmışssa.:D

ADNAN
01-10-2006, 22:17
arkadaşlar konunun önem ve aciliyetini anlamışsınız togo tavsiyesi hemen tutmaya çalışacağım.ayrıca ishak kardeşimin çipura resmi muhteşem BAYILIYORUM ŞU ÇİPURAYA başka nediyeyim, ne diyeyim yaaa allah bu sezon hepimize bol bol yakalamak nasip etsin bu mubarek ramazanda ettiğim duaya bakarmısısnız, hep bir ağızdan amin seslerini duyar gibi oldum:D

Güven ÖZYELDAN
02-10-2006, 09:08
sen hala bir mercanın üstüne yatıyorsun adnan abicim tekrar uyarmak istedim:):):) aminnnnnnnn...

Taygun KOCABIYIK
02-10-2006, 09:10
Isparoz imha ekibi olarak avlarınızda portatif, katlanabilen, tak çıkarlı, oynar başlıklı, kara saplı tagoyu taşıyabilirsiniz
her türlü ısparoz itina ile avlanır :D

ADNAN
02-10-2006, 21:45
Mercan In Üzerİne Yatmadim Canim .......

Güven ÖZYELDAN
03-10-2006, 08:30
icraat görelim icraat....yatmadım demekle olmaz...adnan bey...:)

ADNAN
03-10-2006, 22:15
GÜVEN BU HAFTADA AFFIMI istiyorum gelecek hafta allah KISMET EDERSE ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GELSİN MERCANLAR ÇİPURALAR (FOTOLU MAKİNANINI DA YANINA ALACAKSIN AMA:D

paşalı
02-11-2007, 19:37
Isparoz imha ekibi olarak avlarınızda portatif, katlanabilen, tak çıkarlı, oynar başlıklı, kara saplı tagoyu taşıyabilirsiniz
her türlü ısparoz itina ile avlanır :D
İsparoz imha ekibine beni de dahil edebilirsiniz.Benim balık avladığım yerde herkez lidaki çeker bende İSPOROZ:P

Michelangelo
08-11-2007, 20:04
Valla ben onu bunu bilmem Karagöz, Mercan, Isparoz, İzmarit, Gopez bunlarda aha Nejdet amcamın üstüne görmedim

Anıl ÜNALAN
09-11-2007, 12:03
Valla ben onu bunu bilmem Karagöz, Mercan, Isparoz, İzmarit, Gopez bunlarda aha Nejdet amcamın üstüne görmedim

Bende görmedim görmekte pek mümkün olmaz :D kalamara gittiğimiz yerde bile adam dibe izmarite iskandil indiriyor :D (Nejdet amca benim babamdır bu arada :P )

Michelangelo
09-11-2007, 15:59
evet onun babası benimde özbe öz amcamdır.

halim20
20-11-2007, 14:26
selam arkadaşlar,
tüm yazılanları okuyoruz sizler uzun zamandır tanışıyorsunuz ve güzel espriler yapıyorsunuz.
tebrik ederim sizleri
ben birşey öğrenmek istiyorum.
tekneden sardalya ile avlanmak için sardalyayı akşamdan alınca nasıl koruyacağım çünkü öğleye doğru bozuluyor ve pulları adamı sinir ediyor, birde bu sardalyayı iğneye takmak için nasıl keseceğim. sucuk gibi yuvarlakmı yoksa flato olarak mı kessem daha iyi olur.
halim
bornova-izmir

Taygun KOCABIYIK
20-11-2007, 15:46
Sardalyanın tazesi makbul olsada gazeteye sarıp bolca tuzlamak sertleşmesini sağlar. Hem rahat kesilir hem ufak balık fazla tırtıklayamaz ama randıman tazeye göre az biraz düşük olur.
İğneye takış şekli değişir her yiğidin yoğurt yemesi farklı sözündeki gibi. Ben orta kemiğini delip arka tarafından çıkararak takarım. Ama başka yöntemleride değerlendirmekte fayda var. Bu arada sucuk gibi yuvarlak kesiyoruz.

halim20
21-11-2007, 08:12
Taygun kardeşim çok teşekkür ederim verdiğin bilgilere.
birde "büyük balık büyük yeme gelir" diye ben yemleri büyük takıyorum acaba doğrumudur. yoksa izmaritleri, ısparozları vede kaya balıklarını bedavadan yemliyormuyum acaba?:D
Halim
1/5/1964
Acıpayam

Taygun KOCABIYIK
21-11-2007, 09:01
Halim abi "büyük yem, büyük iğne, büyük balık" lafı bence doğrudur.
Teknede iri balık almak için yapman gereken ufaklar vururken hiç çalınmadan iri balığın vuruşunu beklemek. Elbet gün içinde iri bir balık denk gelir. Tabi arada tavalık balığıda almak lazım :)

genzul
02-02-2008, 08:42
imbat kardeşime katılıyorum ve bir ekleme yapmak istiyorum. kurşunun altınada bir iğne koyarsanız balığın %70 ini o iğne yakalar.. genco zülfükar hatay 1974

dejavus
02-02-2008, 13:30
arkadaşlar çipura ve mercan için mustad 496 yı iğneyi kullansak verim alabilir miyiz?yoksa biraz ince mi gelir?Sizin tavsiyeniz nedir bu konuda?

Anıl ÜNALAN
02-02-2008, 17:27
arkadaşlar çipura ve mercan için mustad 496 yı iğneyi kullansak verim alabilir miyiz?yoksa biraz ince mi gelir?Sizin tavsiyeniz nedir bu konuda?

Merhabalar ;
Evet kullanabilir hatta çipura için özel üretilmiş bir seri olduğunu düşünüyorum ben 496 nın gerçekten affı yok hem çok sağlam hem çok keskin mercanda da çok iş yapar gerçekten çünki o da çipura ya benzer bir avlanma yeteneği ve kaçma girişimi gücüne sahip..

Saygılarımla..

foker2008
14-01-2009, 10:35
değerli dostlar herkeze selam ben mustant 7 numarayı tavsiye ediyorum mecan ve mırmır için 1 numara herkeze bol avlar

foker2008
14-01-2009, 10:40
taygun kardeşim gece tekneden gece avında sardelye nasıl bir sonuç verir antalya deniz dibi itibariyele kumluk bazı bölgelerde çakıl var kayalık alanımız yani resiflerimiz yok dencek kadar az l

daywalker3535
06-12-2010, 23:47
merhaba arkadaşlar ben foruma yeni üye oldum.epeydir girip çıkıyordum ama üye olmamıştım.çeşitli sitelerden edindiğim bilğilere burdan edindiklerimide ekldim.en son edindigim bir bilgiyi paylaşmak istediğim için yazıyorum.inşallah deneyenlerede faydası olur.şekil olarak klasik üçlü beden araları 15 cm ve kısa mesafeli.iğneler 1251 c.beden boyu 75 cm.enalttaki iğneyle kurşun arası 25 cm.şimdi bu kurşunu kadın çorabını uçkımından kesilen 5 cm'lik kısma koyuyoruz ve içine alabildiği kadar pslet yem dolduruyoruz.sonra sıkıca kurşun içerden çıkmayacak şekilde baglıyoruz.ignelere yemleri talıp atıyoruz.her atışta üç iğnede dolu geliyor.deneyenler memnun kalacaklar.benimde bi katkım olsun istedim.

tibet
07-12-2010, 10:24
ben hafta aşırı bodrumdan tekne ile balığa çıkıyoruz ve hiç sinek iğne kullanmadım ve başarılı olacağınıda sanmıyorum.biz ekseri hırsızı 6 veya 7 numara diğer iğneleride 8 numara kullanıyoruz ve gayet iyi sonuç veriyor ki bazen 6 numara iğneyi açan kıran balıklarla karşılaşıyoruz ki sinek iğnenin dayanma ihtimalini pek görmüyorum.Rat kullanmak daha mantıklı çünkü dolaşma riski azalıyor ve zamandan büyük tasarruf sağlıyor tabi ki zevk meselesi kimi arkadaşlarda kasnağın vuruşundan daha zevk alıyor.

mersincorp
07-12-2010, 12:30
değerli dostlar herkeze selam ben mustant 7 numarayı tavsiye ediyorum mecan ve mırmır için 1 numara herkeze bol avlar

Hangi serinin 7 no'su??

mamun45
01-10-2011, 10:34
Ben şahsen iğne olarak 1251_3 12518_4 kullanuyorum ve uzun süredir bu iğnelerle bir çok balık avında işe yaradığını gördüm.