PDA

Tüm Versiyonu Göster : Bu Balığın adını ve türünü bilen varmı

eminkaya
15-06-2008, 16:57
Ben çanakkalede bunlarda birsürü tuttum balığın resmide burda burda pala dediler ama bide size sorayım dedim :)

[Only Registered Users Can See Links]

Teaser
16-06-2008, 00:34
Ben bu balığı ne gördüm , ne de tuttum.Çanakkale'de nerede tuttun bu balığı ?Saroz'da mı yoksa Ege sahili ( Assos , Babakale vs.) tarafında mı?

eminkaya
16-06-2008, 08:13
assos tarafında tuttum bayağıda geldi bunlardan sarosa giremediler daha bunlar

emre97
16-06-2008, 13:31
valla çok hacayip balık tebrikler...

eminkaya
16-06-2008, 16:43
bu balık hakkında bilgi buldum

Ülkemizde Palaska Balığı, Çatalkuyruk, Pala gibi adlarla bilinen bu derin su balığı dünya üzerinde Doğu Atlantik Kıyıları ( Kuzey Fransa’dan Güney Afrikaya kadar ), Akdeniz, Ege Denizi, Avusturalya ve Yeni Zelanda kıyılarında bolca bulunur. İngilizce adı “Silver Scabbardfish “ dir

Denizlerin kıta sahanlığı bölgelerinde , maksimum 400-600m derinliklerde rastlanmıştır.
Çoğunlukla dibi kumluk veya çamurlu deniz bölgelerinde 100-250 m ye kadar olan derinliklerinde sürüler halinde bulunurlar. Geceleri aniden derinleşen kıyı kesimlerinde kıyıya yaklaşarak su sathına yakın yüzdükleri sık sık görülür.

Boyu en fazla 210 cm ye kadar büyür. ( Şu ana kadar rastlanan ..) Genellikle 100-170 cm uzunluktadırlar. Küçük deniz kabukluları, karides ve küçük balıkları yiyerek beslenirler. Kasıtlı olarak avcılığı pek yapılmaz, çoğu kez orta su balıklarının avında kullanılan ağlarda tesadüfen yakalanırlar.

Sudan çıktığında son derece parlak gümüşi renktedir. İri bir kafası, gaga gibi uzanan bir ağzı, ağzının ön kısmında 1 cm ye ulaşan çok sivri dişleri vardır. Uzun ve el genişliğinde gövdesine karşılık bu vücuda yakışmayacak derecede küçük bir kuyruğu bulunur. Yakalandıktan birkaç saat sonra parlaklığını kaybedip tedricen mavi-gri bir renge bürünür.

Anıl ÜNALAN
16-06-2008, 19:09
PaLaska baLığını duydum ve gördüm ama bu değişik bi tür gibi geLdi bana. Ana famiLyası PaLaskaLarLa aynı oLabiLir ama paLaskaya ben pek benzetemedim..

eminkaya
17-06-2008, 08:42
tabikide bunlar büyük halleri
bir resim eklyirom ülkemizde palaska çatalkuyruk ve pala olarak bilinmiyormus çanakkale onsekiz mart üniversite su ürünleri fakültesinden arkadaşla haberleştik ve o bu cevabı verdi rastgelsin

gerence
17-06-2008, 22:13
Ben çanakkalede bunlarda birsürü tuttum balığın resmide burda burda pala dediler ama bide size sorayım dedim :)

Emin kardeşim;
Çeşme ve İzmir de palaska olarak bilinen bu balık türü adını aynı palaskaya benzediğinden alır.Pırıl pırıl gümüş renkli palaska; daha çok sardalya sürüleri peşinde gezerler diye bilinir...
Duyduğum kadarıyla; bu günlerde Seferihisar ve Gümüldür sahilindeki arkadaşlar bol miktarda tuttuklarını, hatta bazıları oltalarını palaskaların parçaladığından bahsetmekteler..!
Etinin; mayasıl hastalığına iyi geldiği de söylenir halk arasında..!

Taygun KOCABIYIK
18-06-2008, 07:53
Bir kez yeme fırsatını bulmuştum ekşi çirkin bi eti var. Herhalde onu terbiye etmek falan gerekli. Pişirmeyi bilmiyorsanız yakaladığınızda geri salın derim.

walras
18-06-2008, 09:58
bu balığın aynısını at-çek ile yakalamıştım. fakat üçlü sırtından takılmıştı(tamamen şans). balık yakalndığı andan kıyıya gelene kadar dönüp kendi kuruğunu koparmıştı..daha sonra balığı iki parçaya bölüp çelikli lüfer takımına yem yapmıştım.. takım tek saldırı aldı ama saldıran balığı alamadım..lüferdi sanırım.. iskenderunda kayış balığı diye anılır eğer yanılmıyorsam..

eminkaya
18-06-2008, 20:29
yusuf abicim çok saol

dalgıç63
29-09-2008, 14:25
kesinlikle palaska bu zezon birsürü yakaladım 250 parça 1 er kilodan fazla

xnode
29-09-2008, 14:29
emincim...... neyse... sen de nerede enteresan şey var onları tutuyorsun. hadi hayırlısı :P

orFoz17
29-09-2008, 17:13
assos tarafında tuttum bayağıda geldi bunlardan sarosa giremediler daha bunlar
SAROS da dünya kadar var bu KAYIŞ balıklarından..

cemşid
29-09-2008, 17:52
evet bencede palaska balığı bu, akdenizde gece kolyosa ışık yaktığımız zaman kolyoslarla beraber palaska balığıda gelirdi ama avlamazdık eti pek hoş olmuyor,ama bu palaska baya küçük bir palaskaymış bundan bana palaska olmaz...

eminkaya
05-10-2008, 20:49
aslında daha büyükleride vardı ama resim çekemeiğim için bu resmi koydum