PDA

Tüm Versiyonu Göster : Lipsoz ve İskorpit?

eminkaya
29-06-2008, 09:17
lipsoz ve iskorpit aynı balıklarmıdır? sizce

ykmk
29-06-2008, 10:58
Emin abicim deniz balıkları benim alanıma girmiyor...Kıyıdan çıkanlarını bilirim tek...Bi de siteye eklenen resimlerden bilirim isimleri...Bu yüzden cevap vermem doğru olmaz...Ama en kısa zamanda cevap alacaksındır...

Sevgi ve saygılarımla....

gerence
29-06-2008, 22:11
lipsoz ve iskorpit aynı balıklarmıdır? sizce

İSKORPİT (Scorpaena porcus)

Yaşamı aynı aileden olan Lipsoz'un aynıdır. Farkları, iskorpitin lipsoza göre daha küçük olması (ortalama 20-30 santimetre) ve renginin koyuluğudur. İskorpitin de dikenleri lipsoz gibi çok zehirlidir. Bu nedenle yakalandığında dikkat edilmelidir. Eti lezzetli ve çok yararlıdır.

LİPSOZ (Scorpaena scrofa )
50-60 santime kadar büyüyebilen lipsoz balıkları;sıcak ve ılık sahil kenarlarından 500-1000 metrelere kadar yaşayabilir.Taşlık, çakıllık, bitkilerle, kumluk alanlarda yaşayabilir... Marmara ve Ege de çok rastlanır. Eti çok lezzetli ve yararlıdır. Etcil bir balık olan lipsozlar bahar aylarında ürerler.3000 civarında yumurta bırakırlar. Dikenleri çok zehirlidir..!

eminkaya
30-06-2008, 10:47
tşkler yusuf abicim ben bu balıklardan çok tuttum fakat biribirnden karıştırıyorum herzmn

gerence
30-06-2008, 21:08
Hangimiz karıştırmıyor ki :)? Görüldüğü gibi ikisi de aynı familyadan balıklar...

xnode
30-06-2008, 21:26
Lipsos / Scorpaena scrofa
[Only Registered Users Can See Links]

İskorpit / Scorpaena porcus
[Only Registered Users Can See Links]

Teaser
30-06-2008, 23:28
Peki bu Lipsoz'u yakalamanın özel bir yöntemi var mı bildiğiniz ? Yoksa tamamen şansımıza mı ? Bir de hangi denizlerimizde ve nasıl bir deniz yapısında bulunur çok merak ediyorum.Çünkü hiç denk gelmedi bana bu balık:'(Saygılar...

eminkaya
01-07-2008, 16:21
çanakkale boğazı istanbul boğazı ve marmara denizinde fazla çıkıyor.Ben bütün tekeyi taktığımda bazen atlıyor.