PDA

Tüm Versiyonu Göster : bottan balık avı

ondercetin
02-07-2008, 13:44
merhabalar,
bu hafta sonu balikliova karareis koyundan botla ava cıkmayı planlıyorum. yalnız iki adet teleskopik kamışın boyları 3 ve 2.70 cm boyunda. bunları bottan en etkili sekilde nasıl kullanabilirim? yani bi baglama sekli var mı hepsi acılmasın diye?
tesekkurler :)

Taygun KOCABIYIK
03-07-2008, 09:38
Önder bey o kamışlarla teknede rahat avlanmak imkansız gibi birşey. İlk 3 parçayı birbirine bağlayıp açmamak çözüm olabilir ama verim düşüyor. El oltasını tavsiye ederim.

ondercetin
03-07-2008, 13:07
cevap icin tesekkurler Taygun. en iyisi el oltalarını da yanımda götürmek bu durumda. artık av raporunu da pazartesi yayınlarım. Tabi biseyler yakalayabilirsem :)

dejavus
03-07-2008, 19:35
botla avlanırken balık botun gölgesinden biraz ürker o yüzden biraz uzağa at..ve kamışı hiç açmadan misinayı el ile kullanıp balık vurduğunda makina ve açılmamış kamış ile çekebilirsin biraz komik olur ama gene de kullanışlıdır bu yöntem..

paşalı
03-07-2008, 20:28
Evet Önder kardeşim Tagonun dediği gibi uzun kamışla avlanamassın.Bir ikisini bağlasan bile aynalı bir balık geldimi hem makina hem kamış işlevini yitiriyor.Ben bir keresinde teknede zorlamaktan hem iri bir balık kaçırdım hemde kamışı parcaladım.Devamlı bot ile çıkma imkanın var ise 1.20,1.30 luk kamış almanı tavsiye ederim.

ondercetin
04-07-2008, 09:28
tesekkurler Turgay abi. surekli bottan avlanma sansım olacak bundan sonra. ancak bu hafta Ercan abinin onerdigi yolu bi deneyelim. kamısları acmadan. bakalım asiri absurd bir durum olursa senin dedigin gibi 1.20 1.30 luk kamıslar alırım.
tavsiyelerinize ve yorumlarınıza tesekkurler

herkese rastgele

walras
04-07-2008, 10:31
iki parçalı kamışlar işine yarayabilir.. kamışı açmadan sadece makineyi kullanmakta bir çözüm.. ben kullandım:P komik ama işe yarıyor

xnode
04-07-2008, 10:59
Botun tutma yerlerinden veya istavrozundan iki kat olacak ve gergin olacak şekilde paralel ip gerin. Botu sabitlediniz.. Kamışlarınızı botun oturmadığınız karşı tarafından veya yanlardan sarkıtın kamışın sap kısmını bahsettiğim ikili gerginin arasına sıkıştırın. Bu şekilde, seyir halinde bile balık tutabilirsiniz. Kuvvetli vuruşlar veya asılmalar olduğunda ip gerileceği için kamışınız da düşmez.
Sorununuz çözülmüş olur.

Ayrıca çıkrık/makinenizin açma konumunu off konuma getirdikten sonra da takımın açılması gibi bir durum olmaz sanırım.

Saygı ve selamlar.

Olay kabaca şu şekilde
[Only Registered Users Can See Links]

Samet Eryavuz
07-07-2008, 14:01
Abilerim bu botlarla av ne kadar guvenli.Bİzim elimizin altındada var ancak biraz ürkeğiz aslında bota karşı.Hani igne takılır deler vs .. bunun gibi.akıntı goturur mu gibi bir cok soru işareti mevcut.

hasanova
07-07-2008, 14:10
Abilerim bu botlarla av ne kadar guvenli.Bİzim elimizin altındada var ancak biraz ürkeğiz aslında bota karşı.Hani igne takılır deler vs .. bunun gibi.akıntı goturur mu gibi bir cok soru işareti mevcut.

Genelde bu tip yani iğne ile kolay patlayabilen/delinebilen botlar için olta balıkçılığı esnasında kullanılmak üzere çeşitli kalın malzemeden yapılma örtüler kullanılır. Botun içinden dışarı doğru örtersein ve hafif denize de ucu girerse çok çok extreme bir durum olmadıkça (iğne botunun altına giripte oraya takılmadıkça) botu delmeniz oldukça zorlaşır. Bu tip bi rörtüyü kendinde imal edebilirsin üstelik. Balığa çıkmadan önce yanınıza iğnenin delip geçmesi zor kalın ve geniş örtü tarzı ya da çuval tarzı şeyler alıp botun kenarlarına serebilirsiniz.

ondercetin
07-07-2008, 14:27

merhaba eger bizim gibi motorsuz bir bottan avlanacaksanız ve hava ruzgarlıysa suruklenme olasılıgı yuksek. capa atmamıza ragmen suruklendik :) ve careyi sitenin dubasına baglanmakta bulduk.

ignenin botu patlatması konusunda da zodiac botlarda sert bi plastik kullanılıyor sanırım. igne takılıp cok sert cekmedikce bir sorun olmaz diye dusunuyorum ama benim bu tip bir botla ilk tecrubemdi onu da belirteyim.

Samet Eryavuz
07-07-2008, 14:41
anladım tesekkurler :)