PDA

Tüm Versiyonu Göster : Arkadaşlar bakarmısınız

eminkaya
07-07-2008, 19:14
dün sabah saros körfezine gittim denize girmek için dedim o kadar sarosa kadar gelmişiz bi olta sallamadan gitmem 2 li dip oltası hazırladım yem olarakta tavuk göğüsünü taktım attım 20 dk sonra oltanın ucunun yere kadar indiğini farkettim çekerken o kadar boş geliyorduki hiç birşey yok zannettim karşımda bu balığı görünce şoke oldum bu ne balığıdır yenirmi buzlukta öylece duruyor nasıl bişeydir bu acaba
[Only Registered Users Can See Links]

Taygun KOCABIYIK
07-07-2008, 19:50
Çok ilginç bir balık bi ara sürekli mail olarak dolaşan derin deniz canlılarına benziyor.

Anıl ÜNALAN
07-07-2008, 20:11
PaLaskayı andırsada aLakası oLduğunu zannetmiyorum :) Dene bakaLım abi tadını beğenirsen bizde tutaLım :)

eminkaya
07-07-2008, 22:16
evet çok ilginç çanakkaleye bu canlının gelmesi bayağı tuhafıma gitti doğrusu yarın güzel bi deneyecem

hasanova
07-07-2008, 22:24
Kafa yapısı lambukaya benziyor ama...

Anıl ÜNALAN
07-07-2008, 23:04
Kafa yapısı lambukaya benziyor ama...

Herangi bi böLgesinin Lampuka iLe bi aLakası yok bunun abi sen sadece kendi gözünde benzetmişsin :)

Samet Eryavuz
07-07-2008, 23:11
Ne türler cıkıyor yaw suraya bak.Radyasyona maruz kalmış balık gibi .. ZOmbi ne bu boyle ..

hasanova
08-07-2008, 07:44
Herangi bi böLgesinin Lampuka iLe bi aLakası yok bunun abi sen sadece kendi gözünde benzetmişsin :)

Belki aynı balık olmayabilir Anıl'cım ama kafa yapıları oldukça benzer. Aynı familyadan olma ihtimalleri çok yüksek.

hasanova
08-07-2008, 07:54
Sanırım balığın cinsini buldum arkadaşlar;

KAĞIT BALIĞI (Trachipetnıs trachypetrus)

Çok yassı vücuduyla kağıt ismini alır. Ilık denizlerin 15-20 metre derinliklerinde, göç etmeyip ısı şartlarına göre yer değiştiren planktonlar, omurgasızlar ve küçük balıklarla beslenen, boyları 3 metre olabilen bir balıktır. Karadeniz'de rastlanmaz, diğer denizlerde seyrek görülür. Sakin, yavaş ve ahenkli yüzen, sırasında çok hareketli olabilen bir canlıdır. Bahara doğru sahillere sokularak iklim şartlanna göre yaz boyunca ürer. İlginç bir balık olarak denizleri süsler.

Özellikle üzerinde üç siyah benek bulunduğundan bahsediyorlar genellikle.

iskorpit
08-07-2008, 08:49
valla ben kağıt mağıt anlamam denizde görsem kaçarım bu nedir böle ya :):)

hasanova
08-07-2008, 11:13
Burda da araştırmayı boşa yapmışız gibi bir his uyandırdı diğer başlık altında yaşananlar :(

Taygun KOCABIYIK
08-07-2008, 16:43
Burda da araştırmayı boşa yapmışız gibi bir his uyandırdı diğer başlık altında yaşananlar :(
Yinede birşeyler öğrendik hep birlikte Hasan abi :)

ADNAN
09-07-2008, 22:22
Hasan kağıt balığı nı iyi yakalamışsın tebrikler, yukarıdaki yazıları okurken anıla da katılmak istedim lambuka ve palaska karışımı bişey diyecektim, ama kağıt gibi oltada bile belli olmıyan cinsin biriymış :)

hasanova
09-07-2008, 22:50
Eyvallah abi az bi araştırdım kendimce :deli:

halim20
10-07-2008, 09:38
emin bey ilginç bir balık.. bence çanakkalede üniversiteye yada bu işleri bilen resmi bir yere götürüp incelettirmende fayda vardır.
ne olur ne olmaz tedbirli olmakta fayda var bana göre..

gerence
10-07-2008, 22:18
Hasan kardeşime katılıyorum. Bu balık sularımızda çok az popülasyonu olan kağıt balığıdır. genelde ağlarda çıkar, ufak balık sürülerini takip eder... Yakalayının da ellerine sağlık,iyi iş yapmış... şansı bol olsun , bunca sene ben bir tane yakalayamadım, arkadaş milli olmuş:)))

xnode
10-07-2008, 23:57
Bu balık ispanyada tutulup fotoğrafı buraya gelmiş de olabilir. Büyük ihtimaldir yani :P

Anıl ÜNALAN
11-07-2008, 00:02
Bu balık ispanyada tutulup fotoğrafı buraya gelmiş de olabilir. Büyük ihtimaldir yani :P

Bende buna katıLıyorum işte :D

gerence
11-07-2008, 23:11
Yok artık, bu kadar da olacağını sanmıyorum:deli: Eskiden karadan çekilen sardalya tratalarında; bu balık ve buna benzer başka enteresan balıkların çıktığını çok gördüm...
Saros ta da yakalanmış olabilir, inanırım..:)

Taygun KOCABIYIK
11-07-2008, 23:22
Yok artık, bu kadar da olacağını sanmıyorum:deli: Eskiden karadan çekilen sardalya tratalarında; bu balık ve buna benzer başka enteresan balıkların çıktığını çok gördüm...
Saros ta da yakalanmış olabilir, inanırım..:)
Yusuf abi sardalya tratası dedin de anılarım depreşti inan ki. Sahilevlerine giderdik haftasonları 7-10 yaşları arasındayken. Trata çekilir balıklar etrafa saçılır ağdan düşenler kumlara falan düşerdi. Onları toplardım kimsede ses çıkarmazdı. O sardalyanın bu mevsimde ise papalinanın tadına doyum olmazdı. Şimdi yasaklandı iyi oldu ama papalina yiyemiyoruz tek kötü yanı o.

gerence
12-07-2008, 00:20
Onlar çok güzel günlerdi. Hatta kasaların doldurulmasına yardım edenlere birer torba sardalya veren tratacıları bile gördüm. O işin şanındandır, dökülen balıklar ise yaptıkları av sonrası kimsenin gözü kalmasın diye toplayanlara terkedilenlerdi...:helal:
Hatta sana dahasını da anlatayım. Çocukluğumun büyük bir bölümü Deniz Bostanlı sında geçti. Eskiden iki ayrı Bostanlı vardı KSK de. Burası tipik bir balıkçı köyüydü, şimdi ki gibi apartman bostanı gibi değil:))
Tratalar ayıklanırken; ısparozlar balıktan sayılmaz, ağdan çıkarılınca denize atılır, kumda ısparoz kümeleri oluşurdu. Yoksul halk gelir onları toplar evlerine götürürlerdi:) Şimdiki gibi balıkhanelerde tezgahta falan satılmaz,Isparoz o zamanlar balıktan sayılmazdı ;)
Neyse gelelim senin papalinalara:) Esasında sözünü ettiğin sardalyalara ; Paplina denmesi yanlış bir tabirdir. ancak nedense sardalya yavrusuna ya da genç sardalyalara papalina diyor halk. Aslında Papalina daha çok Edremit,Ayvalık yöresinde çıkan başka bir balıktır. Sardalya vonosları sadece isim benzerliği vardır. Yunanistan adalarında halk çok düşkündür papalinaya.2-3 santimi geçmeyen ,bizim yüzüne bile bakmadığımız bu balık yoğun şekilde tüketilmektedir Yunanistanda.
Papalina ile şimdilik bu kadar ;) Enterese olursanız devam ederiz:)

Taygun KOCABIYIK
12-07-2008, 00:35
Yusuf abi dediğin gibi ısparoz balıktan sayılmazdı ve işi gücü bırakıp kasalardan ısparoz toplayıp denize geri atarlardı, bunların yanında ufak ne denk gelirse oda denize canlı canlı iade edilirdi.
Bu konu çok karıştı biz en iyisi papalina-sardalya konusunu başka bir yerde işleyelim. Şu asıl papalinanın bilimsel adını falan bulmaya gayret edeyim ben.

xnode
12-07-2008, 00:58
Onlar çok güzel günlerdi. Hatta kasaların doldurulmasına yardım edenlere birer torba sardalya veren tratacıları bile gördüm. O işin şanındandır, dökülen balıklar ise yaptıkları av sonrası kimsenin gözü kalmasın diye toplayanlara terkedilenlerdi...:helal:
Hatta sana dahasını da anlatayım. Çocukluğumun büyük bir bölümü Deniz Bostanlı sında geçti. Eskiden iki ayrı Bostanlı vardı KSK de. Burası tipik bir balıkçı köyüydü, şimdi ki gibi apartman bostanı gibi değil:))
Tratalar ayıklanırken; ısparozlar balıktan sayılmaz, ağdan çıkarılınca denize atılır, kumda ısparoz kümeleri oluşurdu. Yoksul halk gelir onları toplar evlerine götürürlerdi:) Şimdiki gibi balıkhanelerde tezgahta falan satılmaz,Isparoz o zamanlar balıktan sayılmazdı ;)
Neyse gelelim senin papalinalara:) Esasında sözünü ettiğin sardalyalara ; Paplina denmesi yanlış bir tabirdir. ancak nedense sardalya yavrusuna ya da genç sardalyalara papalina diyor halk. Aslında Papalina daha çok Edremit,Ayvalık yöresinde çıkan başka bir balıktır. Sardalya vonosları sadece isim benzerliği vardır. Yunanistan adalarında halk çok düşkündür papalinaya.2-3 santimi geçmeyen ,bizim yüzüne bile bakmadığımız bu balık yoğun şekilde tüketilmektedir Yunanistanda.
Papalina ile şimdilik bu kadar ;) Enterese olursanız devam ederiz:)

Bahsettiğiniz balığa papalina adını kim vermiştir bilmiyorum. :confused: Papalina küçükasya/anadoluda kullanılan helen (Rum) lisanıdır asıl olarak. Yani kullanılan dilin adıdır. Lehçe olarak pontus helenleri (karadeniz) ile smyrn/kydonia (İzmir-Ayvalık) hattındaki helenler arasında çok az bir farklılık görülür. Bahsi geçen balık aslında Rumca σαρδέλα/sardéla (burada sardalya deniyor) yani ateş balığı. ;)

eminkaya
12-07-2008, 21:49
çanakkales onsekiz mart üniversitesi su ürünleri fakültesinden arkadaşıma bu fotoyu gönderdim hasan kardeşimizin dediği gibi kağıt balığı eti yenilmezmiş etinde bazı maddeler zehirlenmeye yol açıyormuş bu yüzeden gelirse yemeyiniz

ben sormadan önce yemiştim :( çok iğrençç

hasanova
13-07-2008, 11:21
:deli::deli::deli::deli::deli::deli::deli::deli: :deli: :deli::deli::deli:

Taygun KOCABIYIK
13-07-2008, 11:25
:deli::deli::deli::deli::deli::deli::deli::deli: :deli: :deli::deli::deli:
:helal::helal::helal::helal::D:D:D:D:D:D:ninja: :ninja: :ninja: :ninja:

gerence
15-07-2008, 00:15
Yusuf abi dediğin gibi ısparoz balıktan sayılmazdı ve işi gücü bırakıp kasalardan ısparoz toplayıp denize geri atarlardı, bunların yanında ufak ne denk gelirse oda denize canlı canlı iade edilirdi.
Bu konu çok karıştı biz en iyisi papalina-sardalya konusunu başka bir yerde işleyelim. Şu asıl papalinanın bilimsel adını falan bulmaya gayret edeyim ben.

Kökenini sen araştır Taygun... Ben size papalinayı; Alsancak'ta ,arkadaşım Cenap'ın yeri Miko Kafe de yemenizi tavsiye ederim;) Yolunuz düşer de giderseniz, düşüncelerinize bizi burada ortak ediniz:) Tabi ki yanında rakıyı eksik etmeyin;)
Şimdiden afiyet olsun...

Taygun KOCABIYIK
15-07-2008, 00:25
Kökenini sen araştır Taygun... Ben size papalinayı; Alsancak'ta ,arkadaşım Cenap'ın yeri Miko Kafe de yemenizi tavsiye ederim;) Yolunuz düşer de giderseniz, düşüncelerinize bizi burada ortak ediniz:) Tabi ki yanında rakıyı eksik etmeyin;)
Şimdiden afiyet olsun...
Senin ısmarlaman lazım Yusuf abi öyle tavsiyeyle falan olmaz bu işler :D

Anıl ÜNALAN
15-07-2008, 01:29
Senin ısmarlaman lazım Yusuf abi öyle tavsiyeyle falan olmaz bu işler :D

KatıLmadan edemiyorum :D

halim20
15-07-2008, 08:54
Emin bey geçmiş olsun.. inşallah balığın hepsini yememişsindir..
Ben bir teşekkürü hak ettim galiba...:D

BALIK
21-07-2011, 08:05
evet kağıt olabilir ama bu bir kordela balığı

pendikli balıkçı
29-10-2011, 16:00
Bu kağıt balığıymış.irilerinin eti iyi diyorlar.