PDA

Tüm Versiyonu Göster : Sende Destek Ver !

Samet Eryavuz
11-07-2008, 10:37
Trole Hayır kampanyasına Sende Destek Ol.
Sessiz Kalmayalım bir e-imzada sen at.
[Only Registered Users Can See Links]

Saygılarımla

Anıl ÜNALAN
11-07-2008, 10:55
Bir imza da ben attım.

Taygun KOCABIYIK
11-07-2008, 11:30
Bir imzada benden.
Duyuru için teşekkürler

hasanova
11-07-2008, 11:31
Duyuru için saolasın Samet'çim. İmzamı çaktım.

walras
11-07-2008, 14:03
işe yararmı acaba? şimdiye kadar binlerce hayır dedim imza attım ama değişen hiç birşey olmadı.. yinede attım

Taygun KOCABIYIK
11-07-2008, 14:46
Alper abi hiç sanmıyorum. Büyük teknelerin amcası, dayısı, dıdısının dıdısı yani mutlak bir yakını millet vekili, müsteşar vs. vs. Yasak koyulması şu durumda imkansız gibi hadi yasak koyulmasını geçtim. Koyulmuş yasakları korusunlar,yasaklar uygulansın o zaman bile çok çok fazlalaşır balık. O kadar garip olaylar var ki bu işlerin altında anlatmakla bitmez.

adapot defkan
11-07-2008, 17:57
Alper abi hiç sanmıyorum. Büyük teknelerin amcası, dayısı, dıdısının dıdısı yani mutlak bir yakını millet vekili, müsteşar vs. vs. Yasak koyulması şu durumda imkansız gibi hadi yasak koyulmasını geçtim. Koyulmuş yasakları korusunlar,yasaklar uygulansın o zaman bile çok çok fazlalaşır balık. O kadar garip olaylar var ki bu işlerin altında anlatmakla bitmez.

işe yararmı sorunuzun cevabı

xnode
11-07-2008, 18:00
Bence Sahil Güvenlik ekipleri; olta ile üç beş parça mercan çipura almaya çalışan keyifçilerle uğraşmak yerine; büyük gırgır ve alamatraları denetleseler daha iyi edecekler ve bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalmayacağız.
Bu işi Sahil Güvenlik denetlemeli; sahil güvenlik yapmayacaksa kim yapacak ?

Taygun KOCABIYIK
11-07-2008, 18:25
Volkan abi basına medyaya hep yansıyor. Ama değişiklik yok aynı tas aynı hamam. Bende en az senin kadar bu konunun çözüme ulaşması ciddi yasaklar koyulması ve bu yasakların uygulanması taraftarıyım bunu canı gönülden istiyorum.
Ama bazı gerçekler var ki. Ülkemizin insanları gününü kurtarmaya bakar yarını ondan sonra gelecekleri düşünmez. Bununda çok ötesinde şeyler var ama neyse...

walras
11-07-2008, 19:48
sahil güvenlik anca havalı botları ile oltacıların peşinde...bu kontrolu sahil güvenlik yapacak ama yapabilecek...yapabilemiyorlarsa!!! vardır bir bildikleri!!

paşalı
11-07-2008, 20:49
Bir imzada benden.Bu ülkede hangi kurum işini tam yapıyorki?

Taygun KOCABIYIK
11-07-2008, 21:11
Bir imzada benden.Bu ülkede hangi kurum işini tam yapıyorki?
Ağzına sağlık abi söylenecek başka söz yok.

oralatak
11-07-2008, 22:43
Merhaba,

Kampanyanın gerek ismi gerekse tanıtım metni içeriği ile ilgili tereddütlerim var.

Etkili ve gerçekçi olabilmesi için, Kampanya içeriği doğru bir biçimde detaylandırılmalı...

Trolün ne olduğu ve ne olmadığı hakkında basitçe ve giriş düzeyinde bilgi için : [Only Registered Users Can See Links]

Zaten sıkı kurallara tabi ve yer (bölge), tarih, tür, ağ göz açıklığı, derinlik, vs. yönünden sınırlanmış ve bu kapsamda belirli yönlerden yasak olan bir yöntemin nesine "hayır" denildiğini şu aşamada anlayamıyorum.

Herhangi bir Üniversitenin Su Ürünleri Fakültesinde Avlama Teknolojileri Ana Bilim Dalında Doktorasını tamamlamış bir kişi, bu kampanyanın doğru ve gerekli bir kampanya olduğunu gerekçeleri ile açıklayarak söylerse, ben de altına imza atmaktan çekinmem elbette.

O zamana kadar, beklemeyi tercih edeceğim.

Saygı ve sevgilerimle,

Oral

xnode
12-07-2008, 00:03
Merhaba,

Kampanyanın gerek ismi gerekse tanıtım metni içeriği ile ilgili tereddütlerim var.

Etkili ve gerçekçi olabilmesi için, Kampanya içeriği doğru bir biçimde detaylandırılmalı...

Trolün ne olduğu ve ne olmadığı hakkında basitçe ve giriş düzeyinde bilgi için : [Only Registered Users Can See Links]

Zaten sıkı kurallara tabi ve yer (bölge), tarih, tür, ağ göz açıklığı, derinlik, vs. yönünden sınırlanmış ve bu kapsamda belirli yönlerden yasak olan bir yöntemin nesine "hayır" denildiğini şu aşamada anlayamıyorum.

Herhangi bir Üniversitenin Su Ürünleri Fakültesinde Avlama Teknolojileri Ana Bilim Dalında Doktorasını tamamlamış bir kişi, bu kampanyanın doğru ve gerekli bir kampanya olduğunu gerekçeleri ile açıklayarak söylerse, ben de altına imza atmaktan çekinmem elbette.

O zamana kadar, beklemeyi tercih edeceğim.

Saygı ve sevgilerimle,

Oral

Yorumunuz ve fikriniz için teşekkürler. Verdiğiniz linkte de belirtildiği üzere; "Trol ağlarının deniz dibine ve dolayısıyla deniz canlılarına verdiği zarardan dolayı 1380 sayılı kanunun bazı maddeleri değiştirilerek trol avcılığı Marmara Denizi'nde tamamen yasaklanmış, Türkiye'nin kıyı şeritlerinde ise ancak 3 milden sonra serbest bırakılmıştır."

Çocukluğunu Tekirdağ'da deniz kenarında geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki, Marmaralı trolcülerin ve japon aquades'çilerin tırmık biçimli trolleri sebebi ile hemen tüm balık türleri tükenmiş ve olta balıkçılığı yok denecek kadar azalmıştır. Eskiden 10 kiloluk karagözler çıktığına defalarca şahid olduğum Özellikle Şaraphane mevkiinden Kumbağ'ın batısına kadar doğru düzgün ispari bile yakalanamakta.
Ben; trolün ne berbat bir avlanma tekniği olduğunu ve sonuçlarını gözlerimle gördüğüm için bu kampanyaya destek veriyorum.
Sevgi ve saygılar.

cyprinus
13-07-2008, 13:20
Merhaba arkadaşlar,
Trol konusuna farklı bir yaklaşım getirmek istedim. Bu konuda çeşitli yazılardan alıntı yaparak kısaca açıklamak istedim. Bir konu hakkında ilk önce ayrıntılı inceleme yapıp konuşmakda fayda var.
Trol konusu sağlıklı bilgi süzgecinden geçirilemediği için toplumumuzun bu tür avcılığa yaklaşımı olumsuz olmaktadır. Balık neslinin azalması konusunda kabahat trol avcılığına yönelmektedir. Doğrudan balık yumurtalarının ve balık yavrularının trol tarafından imha edildiği sık sık vurgulanmaktadır.
Trolcülük yapmayan balıkçılar ise daima trolcülere karşı çıkmışlardır. En büyük gerekçeleri trollerin balık yuvalarını ve yumurtalarını tahrip ettikleri şeklindeki iddialarını çok masum koz ve gerekçe olarak kullanmalarıdır.
Yuva kelimesi duyguları okşayan güzel bir sözcüktür. Ne var ki böyle bir durum balıklar için geçerli değildir. Sadece nehir mashatlarında yaşayan dikence adı verilen çok küçük bir balık türü ile birkaç horozbina balığı türü hariç hemen hemen hiçbir balığın yuvası yoktur. Dolayısıyla gerek balıkçıların dile getirdikleri veya basından kamuoyuna balık yuvası ile ilgili yansıyan haberler ve iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.
Keza balık yumurtalarının trol ile imhası yolunda yakınmalar ve iddialar da gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Çünkü balık yumurtaları pelajik yani yüzeysel oldukları için suyun üst tabakalarında yüzdüklerinden tahrip edilmeleri söz konusu olamaz. Sadece birkaç balık bu duruma istisna eder. Bunlar, ördek balığı, kaya balığı, asan türü köpek balığı ve kedi balığıdır. Genellikle balık yumurtaları, üzerinde bulunan yağ damlacıkları vasıtasıyla suyun üst tabakalarında bulunurlar. Ve su tarafından akıntılarla sürüklenirler.
Tüm bu açıklamalar karşısında balık yumurtalarının avcılıkta kullanılan tüm ağ çeşitlerinden hiçbiriyle elde edilememeleri bunların trol ile tahrip edildiği düşüncesini tamamıyla geçersiz kılan gerçeklerdir. Kısacası, su kitlesi üzerinde bulunan balık yumurtalarının hiçbir av yöntemiyle imha edilmeleri değil elde edilmeleri bile söz konusu olamamaktadır.”
Denizlerde ticari avcılığın esasını teşkil eden balıklar yüzey balıklarıdır. Bunlar genelde büyük sürüler halinde dolaşırlar. Ülkemizde gırgır avları ile avlanılırlar. Ülkemizde balıkçılığın temelini oluştururlar.
Kısacası konu sadece trol değil kontrolsüz avlanmanın her türü balık populasyonlarına zarar vermektedir. Tabiiki bu konuda özellikle yasak dönemler için ve ağ gözü açıklığını kontrol konusunda yeterli denetimin olmadığı bir gerçek....umarım bu yakında sizler gibi bilinçli insanlar sayesinde değişir ve her balığa en az 1 kez üreme şansı doğar...

walras
13-07-2008, 13:38
Sn.Yrd.Doç.Dr Meltem Dural'ın yazdıklarından da yola çıkarak sadece trole hayır imzası yerine SAHİL GÜVENLİĞİ sadece 25 ytl'ye edinilebilen sarı amatör balıkçı belgesi kontrolü yerine KONTROLSÜZ AVLANAN TROL ve GIRGIR'ları kontrole evet kampanyası başlatıp bunun altını imzalamamız gerekmekte...

turna
13-07-2008, 14:44
malesef Ankara da kum gibi satılıyor.Kimsenin sesi çıkmıyor.

oralatak
13-07-2008, 22:20
Merhaba,

Çok değerli Meltem Hn,

Karanlıktan aydınlığa...

Sizin, sizlerin...

İğne ile kazılan kuyularınızdan taşan ışık seli ile kavuşacağız...

Öncelikle zaman ayırdığınız ve "bilgiyi" (ki çok değerlidir) burada (da) paylaştığınız için Derin saygı, sevgi ve teşekkürlerimle,

Oral

Merhaba arkadaşlar,
Trol konusuna farklı bir yaklaşım getirmek istedim. Bu konuda çeşitli yazılardan alıntı yaparak kısaca açıklamak istedim. Bir konu hakkında ilk önce ayrıntılı inceleme yapıp konuşmakda fayda var.
Trol konusu sağlıklı bilgi süzgecinden geçirilemediği için toplumumuzun bu tür avcılığa yaklaşımı olumsuz olmaktadır. Balık neslinin azalması konusunda kabahat trol avcılığına yönelmektedir. Doğrudan balık yumurtalarının ve balık yavrularının trol tarafından imha edildiği sık sık vurgulanmaktadır.
Trolcülük yapmayan balıkçılar ise daima trolcülere karşı çıkmışlardır. En büyük gerekçeleri trollerin balık yuvalarını ve yumurtalarını tahrip ettikleri şeklindeki iddialarını çok masum koz ve gerekçe olarak kullanmalarıdır.
Yuva kelimesi duyguları okşayan güzel bir sözcüktür. Ne var ki böyle bir durum balıklar için geçerli değildir. Sadece nehir mashatlarında yaşayan dikence adı verilen çok küçük bir balık türü ile birkaç horozbina balığı türü hariç hemen hemen hiçbir balığın yuvası yoktur. Dolayısıyla gerek balıkçıların dile getirdikleri veya basından kamuoyuna balık yuvası ile ilgili yansıyan haberler ve iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.
Keza balık yumurtalarının trol ile imhası yolunda yakınmalar ve iddialar da gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Çünkü balık yumurtaları pelajik yani yüzeysel oldukları için suyun üst tabakalarında yüzdüklerinden tahrip edilmeleri söz konusu olamaz. Sadece birkaç balık bu duruma istisna eder. Bunlar, ördek balığı, kaya balığı, asan türü köpek balığı ve kedi balığıdır. Genellikle balık yumurtaları, üzerinde bulunan yağ damlacıkları vasıtasıyla suyun üst tabakalarında bulunurlar. Ve su tarafından akıntılarla sürüklenirler.
Tüm bu açıklamalar karşısında balık yumurtalarının avcılıkta kullanılan tüm ağ çeşitlerinden hiçbiriyle elde edilememeleri bunların trol ile tahrip edildiği düşüncesini tamamıyla geçersiz kılan gerçeklerdir. Kısacası, su kitlesi üzerinde bulunan balık yumurtalarının hiçbir av yöntemiyle imha edilmeleri değil elde edilmeleri bile söz konusu olamamaktadır.”
Denizlerde ticari avcılığın esasını teşkil eden balıklar yüzey balıklarıdır. Bunlar genelde büyük sürüler halinde dolaşırlar. Ülkemizde gırgır avları ile avlanılırlar. Ülkemizde balıkçılığın temelini oluştururlar.
Kısacası konu sadece trol değil kontrolsüz avlanmanın her türü balık populasyonlarına zarar vermektedir. Tabiiki bu konuda özellikle yasak dönemler için ve ağ gözü açıklığını kontrol konusunda yeterli denetimin olmadığı bir gerçek....umarım bu yakında sizler gibi bilinçli insanlar sayesinde değişir ve her balığa en az 1 kez üreme şansı doğar...

xnode
13-07-2008, 22:39
Merhaba arkadaşlar,

Tekirdağ'da denizi içinden geçen ve tarihi kral yolu olarak bilinip kıyıya parelel bir şekilde Şaraphane'nin batısından başlayarak Barbaros'a kadar devam eden kayalıklar, balıkların üremesi ve gizlenebilmesi için sayısız mağara ve oyuk içeriyordu. Lakin; trol kullanan profesyonel büyük balıkçı teknelerinin neredeyse 30 metreye kadar yakından dibi sürüyerek çektikleri ağları (Dibi sürüme sistemini, ağın en alt kısmına büyük bir demir boru monte ederek yapıyorlar) ve de dönemin hükümetinin Japonlara verdiği arama izni ile Aquades istridyesi toplayan Japon balıkçıların altı tırmık biçimli trolleri sebebiyle bugün; yukarıda da bahsettiğim üzere, sayısız balık çıkan bu yerler kumla dolarak adeta ölü bir su birikintisine dönüştü. Bahsi geçen işlemlerle, balıkların gizlendikleri ve üredikleri kovuklar, mağaralar tamamen kapandı ve balık populasyonu yok oldu. Bugün kayaların üzerinde tek tük kayabalıkları görülebiliyor.

Konu uzmanlık alanınıza girdiği için, bahsettiğim bölgede, trol avcılığının acımasız etkilerini tetkik etmenizi öneririm. Zaten bu sebeplerden dolayı marmarada trol avcılığı yasaklanmıştır.

Merhaba,
Çok değerli Meltem Hn,
Karanlıktan aydınlığa...
Sizin, sizlerin...
İğne ile kazılan kuyularınızdan taşan ışık seli ile kavuşacağız...
Öncelikle zaman ayırdığınız ve "bilgiyi" (ki çok değerlidir) burada (da) paylaştığınız için Derin saygı, sevgi ve teşekkürlerimle,
Oral

Ayrıca arkadaşım; edebi kabiliyetini anlayışla karşılarım ama böyle karanlıktan aydınlığa, ışık selleri, su taşkınları, enerji patlamaları, mayoz mitoz bölünmeleri falan gibi konuyu ajite edici yaklaşımlarınız hiç hoş değil. Belki ben yanlış anlamışımdır bilemiyorum, ama yanlış anlaşılmak da bir yanlıştır.
Buradaki aydınlık Meltem Hanım ise karanlık olan bizim yaklaşımımız ve fikirlerimiz midir ? Yani biz hiçbirşeyi bilmeden, kendi kendimize bir curcunadır gidiyoruz, bilinçsiz bir biçimde herşeye destek veriyoruz öyle mi ?

Ben su ürünleri mütehassısı değilim, ama bir nesnenin çevreye verdiği zararı anlayamayacak kadar da cahil biri değilim.
Size bol ışıklı ( ! ) bir örnek vereyim : Bir silahla adam öldürüleceğini düşünebilmek için profesyonel katil olmaya gerek mi vardır ?

Not: Benim dayılarımdan biri profesyonel balıkçıdır. Ve trol avcılığına kendisi de bahsettiğim sebeplerden karşıdır.

Saygı ve selamlarımla

ibrahimz35
13-07-2008, 23:06
Bir imzada benden olsun.

hasanova
14-07-2008, 07:51
Malesef bizim ülkemizde bu iş hep böyle, aynen trafik polisleri gibi, biz her kurala uyar ve elimizden geldiğince medeni şekilde trafikte seyir ederiz, birşeyler almak için 2 dk bir yere park edersin ve küt gelir hemen park cezasını yapıştırırlar, öbür taraftan adamın üzerinden kamyon geçer oralı olmazlar. Denizlerimizde de kendi amatör teknelerimizde en ufak eksiğe bile ceza kesmek için büyük çaba sarf eder sahil güvenliğimiz, hele hele eliniz yüzünüz düzgün, teknenizde az buçuk yeni birşeyse sakal aramak artık o kişiler için farzdır. Ama öbür tarafta av yasağı dönemlerinde denizlerimizin dibini kazıyan kişiler kontrolörlerin eline 3-5 kuruş sıkıştırıp, belkide yakaladığı balıklardan bir kaç kilosunu verip bu tip uygulamalardan kolaylıkla sıyrılabilmektedir. Velhasıl denizlerimiz bu şekilde katledilmeye devam edicek ve biz elimizden hiçbirşey gelmeden burada dertleşip durucaz. Düşünün ki Türkiye'miz 3 tarafı denizlerle çevrili, Liman şehirleriyle dolu bir ülke ve Deniz Bakanlığı tarzında bu konularla birebir ilgilenicek bir bakanlık bile yok.

walras
14-07-2008, 09:48
karanlıktan aydınlığa çıkışın tek yolu, kontrol mekanizmalarının görevlerini iyi yapmalarından geçmektedir. Bu kadar edebi yazının arasında neden halen sahillerde güvenlik sağlayacak kurumların işlerini daha doğru yapmalarına dair bir metin bulamadık ben de buna anlam veremiyorum...

emre97
14-07-2008, 12:43
bir oyda benden samet abi :helal::helal:Saygılar sevgiler.

çeşme35
14-07-2008, 14:07
Güzel bir kampanya bir oy daha.

gerence
14-07-2008, 22:41
Sayın
Yrd.Doç.Dr Meltem Dural
MKU Su Ürünleri Fakültesi
İskenderun/Hatay
Trolün ve gırgırın zararsız olduğu anlamındaki yazınızı dikkatle okudum...
Madem bu kadar zararsız av methotları; 3 mil açıkta çekilmesin, gelsin plajlara kadar girip çeksinler o zaman ? Neden 3 mil yasağı var ki ? Siz hiç trol çekilmiş bir deniz dibi gördünüzmü daldığınızda neye benziyor o denizin dibi ???
Şu trolün faydalarını bir zahmet edip bize de yazıverinde öğrenelim... Yakınımızdan geçerlerken alkışlayalım trolcülerimizi yaptıkları hizmetten dolayı..
Cevabınızı bekliyoruz hocam.. Saygılarımı sunarım..

cyprinus
15-07-2008, 23:51
Dip trolünün saha ve zaman yasakları vardır ve çoğu yerde yıl boyu yasaktır. Ben yazımda trolün faydalı bir av yöntemi mi olduğunu söyledim yada 3 mil açığından değil gelin kıyıdan mı çekin demek istedim. Hayır! Olayın dipteki balık yuvalarına zarar vermesi konusu üzerinde durdum çünkü 1-2 tür dışında balık yumurtalarının pelajik (yüzer) olduğunu deniz dibinde ufak ufak milyarlarca balık yuvası ve o yuvaları bekleyen anne ve baba balığın olmadığını söylemek istedim:)
Kısacası trol gibi gırgırında veya diğer avlanma yöntemlerininde kontrolsüz olduğunda aynı derecede zararlı olduğunu söyledim....Kısacası yanınızdan geçerken trol teknelerini alkışlamanıza gerek yok:helal:. Benim size vermek istediğim trol hakkında kısa bir bilgi idi.Yani trole evet kampanyası başlatmak değil. Teşekkürler

Anıl ÜNALAN
16-07-2008, 00:29
Dip trolünün saha ve zaman yasakları vardır ve çoğu yerde yıl boyu yasaktır. Ben yazımda trolün faydalı bir av yöntemi mi olduğunu söyledim yada 3 mil açığından değil gelin kıyıdan mı çekin demek istedim. Hayır! Olayın dipteki balık yuvalarına zarar vermesi konusu üzerinde durdum çünkü 1-2 tür dışında balık yumurtalarının pelajik (yüzer) olduğunu deniz dibinde ufak ufak milyarlarca balık yuvası ve o yuvaları bekleyen anne ve baba balığın olmadığını söylemek istedim:)
Kısacası trol gibi gırgırında veya diğer avlanma yöntemlerininde kontrolsüz olduğunda aynı derecede zararlı olduğunu söyledim....Kısacası yanınızdan geçerken trol teknelerini alkışlamanıza gerek yok:helal:. Benim size vermek istediğim trol hakkında kısa bir bilgi idi.Yani trole evet kampanyası başlatmak değil. Teşekkürler

Bende biraz konuşayım o zaman. BaLık yumurtaLarının yüzer oLması tamam güzeL bişeydir yumurtaLardan baLıkLar çıkar ama beLLi bi süre sonra dibe indiğinde 1 cm de oLsa troLün ağLarının içinde kaLıcaktır çünkü hiç bi şekiLde affetmek gibi bi yasası yok troLün , önüne geLeni içine aLır bu bir köpek baLığıda oLabiLir daha yeni doğmuş ıstakoz yavrusuda oLabiLir. Bence tabiata en çok zarar veren kötüLükLerin başında geLir troL iLe avcıLık.

Hiç bir zaman düz kumLuk zeminde baLık buLamayız neden mi baLık zeminde azda oLsa yosun tabasıdır ufak kayaLık zemindir ya da benzeri şeyLerdir onLarın üzerinde av yapar ama sizin dediğiniz oraLar yuvaLarı değiLdir onLarın. Yosun ve midyeyLe besLenen baLık kumun üzerinde oLuşan yosunu da yer sizin görüşünüz ama kumun üzerinde ne doğru düzgün midye oLuşur ne de yosun oLuşur. O yüzden küçük yuvacıkLar zamanLa mercanLarında etkisiyLe büyüyerek büyük yuvaLar oLuşturur , bunLar sürekLi yatıcakLarı yuvaLar değiLdir beLki ama av yapmak için uğruyacakLarı nacizane mekanLardır.

KarasuLarımıza 3 miL değiL 3miLyon miL yakından av yapmaLarına karşıyım !!

SaygıLarımLa.

xnode
16-07-2008, 01:46

Sayın Meltem Dural;
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Ancak sanırım farklı açılardan olaya bakıyoruz. Trolün zarar verdiği asıl konu balık yumurtası değil ki ?? :confused: Veya bizim karşı çıktığımız konu balık yumurtalarının yok olması değil :confused:

Trol avcılığı, küçük - büyük, kabuklusu, omurgalısı, eklembacaklısı, memelisi ne var ne yok hepsini sürüyüp geçer. Yani karşı çıkışımızın ve tartışmamızın esas sebebi balık yumurtaları ile ilgili değil. Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi, Trol ile yapılan avcılık, balık ekolojisini tamamen altüst ediyor. Balık yumurtaları ve plaktonlar trol gözeneklerinden kaçabilseler dahi yumurtadan çıkmalarından itibaren zaten trolde yerlerini alıyorlar.

Şimdi bakınız; yalnızca biz değil GreenPeace örgütü de Trol avcılığına karşı tüm dünyada mücadele ediyor. Deniz yıldızından istakoza, mürekkep balığından isparosa, deniz kaplumbağasına kadar ne var ne yok içinde. taş toprak dahil :hıııı: Bunun bilinçsiz avlanma ile de bir ilgisi yok aslında. Trol denen avlanma tipi Japonlar tarafından bulundu ve japonlar balık türlerindeki azalma yüzünden trol avcılığından resmi olarak vazgeçmiş durumdalar.

Bilmiyorum hiç bir trol çekildikten sonra içinden çıkanları gördünüz mü ? onbinlerce balık, midye, taş, mürekkep balığı, deniz yıldızı deniz anası vs. vs. çekilen ağda işe yarayanlar toplasanız 100-150 tane balıktır. Ama onbinlerce diğer deniz canlısı güverteden aşağıya ölü olarak boca edilir. :hıııı:

Bizim trol konusuna karşı çıkışımız bilinçsiz bir tarafgirlik değil, tam tersine denizle içiçe insanlar olarak trolün etkilerinin neler olduğunu yerinde görerek gösterilen bir tepkidir.

Buyrun size Trol denen nesnenin acımasızlığına birkaç örnek.

ERCAN48
16-07-2008, 12:09
Trole hayır kampanyasını destekliyorum.

cyprinus
16-07-2008, 18:04
Bakınız,
Tabiki trol operasyonuna çok çıktım ve neler çıktığını gördüm...:)ve tam tersi sizlerin bilinçsiz bir tarafgirlik yaptığınızı da asla söylemek istemiyorum aksine bu bilinçliliğinizden dolayı sizleri kutluyorum...denizlerle ilgilenenlerin sadece bizler olduğunu görmemek ne mutlu...
Ben sadece trolle ilgili bir parağraf açarak bilgi vermek istedim ama ne yazıkki gördüğüm...burdaki insanların beni YAŞASIN TROL pankartını en önde taşıyan bir şahıs olarak nitelendirmesi oldu....
Trol zaten yılın çoğu zamanı çoğu bölgede yasak.ama ne yazıkki kaçak olarak kullanılmakta burada ne yazıkki devletimizin denetimi yetersiz kalmakta..asıl sorunda burada...
Kısacası tabiki bende trole hayır kampanyasını destekliyorum....

Anıl ÜNALAN
16-07-2008, 23:06
Bakınız,
Tabiki trol operasyonuna çok çıktım ve neler çıktığını gördüm...:)ve tam tersi sizlerin bilinçsiz bir tarafgirlik yaptığınızı da asla söylemek istemiyorum aksine bu bilinçliliğinizden dolayı sizleri kutluyorum...denizlerle ilgilenenlerin sadece bizler olduğunu görmemek ne mutlu...
Ben sadece trolle ilgili bir parağraf açarak bilgi vermek istedim ama ne yazıkki gördüğüm...burdaki insanların beni YAŞASIN TROL pankartını en önde taşıyan bir şahıs olarak nitelendirmesi oldu....
Trol zaten yılın çoğu zamanı çoğu bölgede yasak.ama ne yazıkki kaçak olarak kullanılmakta burada ne yazıkki devletimizin denetimi yetersiz kalmakta..asıl sorunda burada...

DuyguLarınızı iLk yazınızda da bu kadar açık ve net biçimde bize aktarmış oLsaydınız sanırım böyLe oLmazdı. Çünkü iLk yazınızda yapmaya çaLışmış oLduğunuz açıkLamaLar bizLer tarafından yanLış düşünceLere mahruz kaLdı. Sanırım artık herşey açığa çıkmıştır :)

gerence
16-07-2008, 23:16
Bakınız,

Zaten sizden böyle bir davranışı beklenir... Tebrik ederim:helal:

gerence
16-07-2008, 23:22
Bu arada trolün gerçekten bir tek faydası varmış...!! :oha:
Deniz tabanındaki çözülmüş olan madenleri harekete getirip deniz suyuna karışmasını sağlamakmış...;)

hasanova
17-07-2008, 12:10
Ben size şunu söyliyim dostlar, ben Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi (SÜFAK)'nde 3 sene okudum, okulu her ne kadar bitirmesemde zamanında görmüş olduğum olay beni hayrete düşürmüştü, bizi eğitim mahiyeti niyetinde Urla iskelesinde ki SÜFAK teknesiyle denize çıkarttılar (mazotunu öğrenciler olarak biz kendi cebimizden koymuştuk, eğitime desteği görün!) , herneyse ardından bize trolün zararlarından bahseden öğretim görevlileri bir güzel trol attılar denize ve bir kaç saat kazıdılar dibi, çıkan balıkları bize gösterip ardından Urla balık mezatına götürüp balıkları sattılar ve parayı da ceplerine indirdiler, bir su ürünleri mühendisliği öğretim görevlileri bunları yaparsa varın siz düşünün diğerleri ne yapar. Herkes 3-5 liranın hesabında, bu işin içinde olanlar da dahil buna.... (bahsettiğim yıllar 1996 dönemi) ...

gerence
17-07-2008, 23:26
Bir ülkenin ekonomisi bozuksa; gerisinin de doğru olduğu görülmemiştir:(
Üzücü bir gerçeği küçük bir anınla anlatmışın, teşekkürler...

oralatak
18-07-2008, 00:25
Bakınız,
Tabii ki trol operasyonuna çok çıktım ve neler çıktığını gördüm...:)ve tam tersi sizlerin bilinçsiz bir tarafgirlik yaptığınızı da asla söylemek istemiyorum, aksine bu bilinçliliğinizden dolayı sizleri kutluyorum...denizlerle ilgilenenlerin sadece bizler olmadığını görmek ne mutlu...
Ben sadece trol ile ilgili bir paragraf açarak bilgi vermek istedim ama ne yazık ki gördüğüm...buradaki insanların beni YAŞASIN TROL pankartını en önde taşıyan bir şahıs olarak nitelendirmesi oldu....
Trol zaten yılın çoğu zamanı çoğu bölgede yasak. Ama ne yazık ki kaçak olarak kullanılmakta...Burada ne yazık ki devletimizin denetimi yetersiz kalmakta... Asıl sorun da burada...
Kısacası tabii ki ben de trole hayır kampanyasını destekliyorum....

Merhaba,

Ben, beklemeye devam ediyorum...

Sebeplerim var...

Nefeslenmeye hayır kampanyası açılsa (ki bu biraz da öyle bir kampanya bence) onda da beklerdim...

Destekleyenlere, neyi, niçin, nasıl, neden, ne zaman destekledikleri belirsiz ise de Saygı, sevgi ve selamlarımı gönderiyorum...

Yolunuz açık olsun...

çeşme35
18-07-2008, 00:49
Ben size şunu söyliyim dostlar, ben Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi (SÜFAK)'nde 3 sene okudum, okulu her ne kadar bitirmesemde zamanında görmüş olduğum olay beni hayrete düşürmüştü, bizi eğitim mahiyeti niyetinde Urla iskelesinde ki SÜFAK teknesiyle denize çıkarttılar (mazotunu öğrenciler olarak biz kendi cebimizden koymuştuk, eğitime desteği görün!) , herneyse ardından bize trolün zararlarından bahseden öğretim görevlileri bir güzel trol attılar denize ve bir kaç saat kazıdılar dibi, çıkan balıkları bize gösterip ardından Urla balık mezatına götürüp balıkları sattılar ve parayı da ceplerine indirdiler, bir su ürünleri mühendisliği öğretim görevlileri bunları yaparsa varın siz düşünün diğerleri ne yapar. Herkes 3-5 liranın hesabında, bu işin içinde olanlar da dahil buna.... (bahsettiğim yıllar 1996 dönemi) ...

Olaya bak temel fıkraları gibi ..verdikleri zarar ayrı konu ..işi ticarete dökmeleri ayrı konu biraz klasik olucak ama burası Türkiye.:(

walras
18-07-2008, 16:14
Merhaba,

Ben, beklemeye devam ediyorum...

Sebeplerim var...

Nefeslenmeye hayır kampanyası açılsa (ki bu biraz da öyle bir kampanya bence) onda da beklerdim...

Destekleyenlere, neyi, niçin, nasıl, neden, ne zaman destekledikleri belirsiz ise de Saygı, sevgi ve selamlarımı gönderiyorum...

Yolunuz açık olsun...

Oral Bey;
Siz neye karşısınız? Neye karşı değilsiniz? Ben buradaki herkesin neyi,neden,nasıl ve nezaman desteklediklerinin belirli ve gayet NET bir şekilde ortaya koyduklarının farkındayım. Trol , nefeslenme, gırgır, termik santral vs. vs. buradaki herkes bunlar hakında birşeyler biliyor ve bildiklerine istinaden KARŞI ÇIKABİLME NETLİĞİNİ ortaya koyabiliyor.
Kendi adıma bende sizin NET bir şekilde karşı ya da taraf olabilmenizi bekliyor saygı ve sevgilerimi gönderiyorum...
Yolunuz NET olsun

ALPER

Samet Eryavuz
22-07-2008, 13:20
HEpinize Duyarlılıgınız ve KEsin Net Tavırlarınızdan Dolayı CANI GONULDEN TESEKKUR EDİYORUM.

aykutkilitcioglu
23-07-2008, 20:01
trola dur demek.yaşama hakkını savunmak demektir.bence yığınsal bir pretosto biçim leri bulup katılım sağlamalıyız.gerçek hepimizi özgür kılsın.

hakan25
23-07-2008, 20:05
aykut abime aynen katılıyorum ....

ADNAN
23-07-2008, 20:52
Trol e hayır kampanyası ile başlatan samet kardeşime teşekkür ederim, nerelerden nerelere neler öğrendik bu kampanyada ; Bende balıkların bir yuvası olduğunu düşünürdüm (balık yuvaları dendiğnden dolayı)bu konuya açıklık getiren Meltem hanıma da teşekkür ederim ama şöyle düşünürdüm ben Meltem hanım, dipte çekilen trol denızın dibinde ki yüzeyi karıştırdığı taş ve yosunları topladığını denız dibinin doğal halini bozduğundan dolayı balıkların yerlerini değiştireceğini ve bir sene amatör olarak balık avladığımız yerede ertesi sene aynı balığı avlamak nasip olmuyor diye düşünüyorum, nedenide trolün dibin şeklini değiştirdiği sebep oluyor diye düşündüm TABİKİ ''TROLE VE MALZEMESİNİ SATANA HAYIR'' Sevgi ve saygılarımla,

xnode
05-09-2008, 01:27

Güvercinlik Koyu'nda ölü balıklar gören vatandaşlar, durumu yetkililere haber verdi.

İncelemede, balıkların, trolle avlanan balıkçılar tarafından ''fazla olduğu'' gerekçesiyle denize atıldıkları belirlendi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, balıkları denize döktüğü iddia edilen bir teknenin sahibi hakkında işlem başlattı.

Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri de teknenin sahibi hakkında tutanak hazırladı.

Güvercinlik Köyü Muhtarı Mehmet Gereme, balıkların trol teknelerinden atıldığını belirterek, ''1 Eylül'den beri denize balık ölüsü atıp, sintine boşaltıyorlar. Teknelerden kasa kasa döküyorlar'' dedi.

Öte yandan turizmciler, her yıl av sezonunun başlamasıyla aynı sorunu yaşadıklarını söylediler.

Ölü balıkların Güvercinlik Koyu'nu kirlettiğini belirten turizmciler, turistlerin bundan rahatsız olduğunu ifade ederek, ''Balıkçılar, sintinelerini koya boşaltıyor. Fazla avlayıp bayatlattıkları balıkları denize döküyorlar. Balıklar kıyıya vurdu. Turistler kirlilikten çok rahatsız. Sezonun sonunda az sayıdaki turist de bölgeyi terkediyor'' diye konuştular.

Bu arada Güvercinlik'te tatilini geçiren yerli turistler, poşetlerle denizden balık topladılar.
Kaynak: Anadolu Ajansı

erkepli
30-01-2009, 08:15
hep destek tam destek