PDA

Tüm Versiyonu Göster : 2/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlu Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği

gerence
21-08-2008, 13:22
05/11/2008 - 31/08/2012 tarihleri arasında geçerli olmak koşuluyla Resmi Gazetede yayınlanan Asagidaki adreslerden ulasabileceğiniz...
2/2 (Amator) ve 2/1 (Ticari) Tebligler bu gun itibariyle Resmi Gazetede yayinlanmis olup, 4 yil gecerli olacak yeni kurallar hepimize hayirli olsun.

2/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ
AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞi (Biz amatörleri ilgilendiren sirküler) ([Only Registered Users Can See Links])

2/1 NUMARALI TİCARİ AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI
DÜZENLEYEN TEBLİĞ ([Only Registered Users Can See Links])

Taygun KOCABIYIK
21-08-2008, 13:23
Yusuf abi adresi yazmayı unutmuşsun sanırım.

gerence
21-08-2008, 13:35
Yusuf abi adresi yazmayı unutmuşsun sanırım.

İlk başta çıkmadı ama hemen düzelttim Taygunum:)

levrek
21-08-2008, 15:14
İlk Bakıştaki, Avlanabilir Balıkların Boy limitleri ;

istavrit 13 cm
Lufer 14 cm
Mercan 15 cm
Cipura 15 cm
Levrek 18 cm
Karagoz 21 cm

tüm balıkçı arkadaşlardan bu limitlere uymaları dileği ile,sevgilerimle

ERCAN48
21-08-2008, 16:02
limit altında kalan balıkları ağdan çekenler geriyemi atacaklar

turna
21-08-2008, 19:48
Geçerlik 4 yıl olmuş,oltalarda en fazla 3 iğne olmuş,sepet avı yasak olmuş.

gerence
22-08-2008, 11:53
(3) Bir amatör avcı en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez.

gerence
22-08-2008, 11:57
limit altında kalan balıkları ağdan çekenler geriyemi atacaklar

Oltayla yakalanmışsa dikkatlice, ya da ağdan zarar görmeden çıkarılabilirse ; mutlaka denize salmalı diye düşünüyorum...
% 5 küçük boylara izin verilir. diye bir de not var...

Taygun KOCABIYIK
22-08-2008, 11:58
(3) Bir amatör avcı en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez.
Bu daha öncede aynıydı hatırladığım kadarıyla Yusuf abi.
Benim gözüme çarpan bir nokta.
Zıpkınla avlananlara eskiden hiçbir şekilde ışık kaynağı kullanma hakkı tanınmamıştı. Yeni sirkülerde güvenlik açısından ufak fenerler (gündüz dalışında) serbest bırakılmış.
Birde yaz aylarında mantarla çevrili yüzme alanlarında zıpkınla balık avı yasaklanmış. Zaten insanların yüzdüğü yerde zıpkınla dalan olmaz zaten pek balıkta olmaz ama yinede kurala dökülmüş olması güzel.

ADNAN
22-08-2008, 16:29
Yusuf abi emeğine sağlık harikasın, bu kadar ayrıntının içinde orta okul, 10 sene sonrada lise mezunu ve üniversite mezunları balık avlıyabilecekler derseler hiç şaşırmam :), 3 tarafımız denızlerle çevrili bu durumlara düşüyoruz ,elimizde metre ile balık avlıyacağız ... sevgi ve saygılarımla zaten yavru balık yavrudur, o zaman ben aç kaldım desenız ya 8 -10 cam isparozları hep geriye mı atacağım :) :)...sevgi saygılarımla

turna
22-08-2008, 20:10
İMBAT Olta takımı 4 bunda değişme yok,eski sirkülerde her oltada en fazla 6 iğne vardı şimdi 3 iğne olmuş içsularda,denizde bir oltada 6 iğne olmuş yani yarım çapari gibi.sazan boyu 30 cm dan 40 cm olmuş,yayın boyu 90 cm olmuş ,yani içsularda av yapmayın deniliyor.pinter ve sepet tamamen yasak.paragat tamamen yasak.Dalışlarda 6 volt el feneri serbest.sirkülerin geçerliliği 4 yıl olmuş bu hata.

turna
22-08-2008, 20:14
[8 -10 cam isparozları hep geriye mı atacağım :) :)...sevgi saygılarımla[/QUOTE]

Adnan cım 8-10cm isparozları Ankara da çipra yavrusu diye 10 ytl satılıyor.hiç atılırmı.

hasanova
22-08-2008, 21:26
Arkadaşlar, biz iyi güzel uyarız kurallara ama balıkçılarımız ne yapar bilemeyiz. Bu kurallar asıl balıkçılarımız için, yani ekmek parasını bu işten çıkaranlar için. Biz 12 cm mercan çeksek ne olucak? En fazla 10-15 tane çekersiniz, allah razı olsun dersiniz dönersiniz limanınıza... Bir Trolcu 50 Kg yavru balık atıyor denize.... Bizim bu konularda tartışmamız bile gereksiz bence. Biz adımız üzerimizde 'amatör balıkçı' yız... Kurallar hakında bilgimiz olması elbette iyidir ancak bizim avlanmamız devede kulak bence... Asıl problem profesyonel balıkçılarda......

gerence
23-08-2008, 22:47
Yusuf abi emeğine sağlık harikasın, bu kadar ayrıntının içinde orta okul, 10 sene sonrada lise mezunu ve üniversite mezunları balık avlıyabilecekler derseler hiç şaşırmam :), 3 tarafımız denızlerle çevrili bu durumlara düşüyoruz ,elimizde metre ile balık avlıyacağız ... sevgi ve saygılarımla zaten yavru balık yavrudur, o zaman ben aç kaldım desenız ya 8 -10 cam isparozları hep geriye mı atacağım :) :)...sevgi saygılarımla

Çok haklısın Adnan; birileri masa başında bir sirküler hazırlıyor Ankara da. Ama gel gör ki; hazırlayanla uygulayanlar arasında bir diyalog olmadığı gün gibi açık..!:(
Benzer bir anımı anlatayım;
Çakalburnu Levent Marina ilk yapılırken; projeleri uygulayacak mühendislere ve Limanlar İnşaatlarını yapan yetkililere bu marinanın kuzey rüzgarına açık olduğunu, mutlaka kuzey rüzgarını kapamak için tersane tarafındaki kolun uzatılması gerektiğini , tekne barınmasından çok; tuzağa benzediğini söyledik ama inandıramadık yetkilileri. Marina yapıldı ama ilk 2 yılda anladılar ki burada tekne barınamaz... :oha:
Ankara'dan yeni dahiyane planlar geldi..:deli: Rüzgar ve dalgayı kesmek için yüzer pantonlar yaptılar:cool: İlk sıkı fırtınada milyarlar harcanan pantonlar dağıldı teknelere büyük zararlar verdi:(
Ankara'da masa başında İzmir Levent marinayı çizen zatlar;ertesi yıl hidayete erip;) doğruyu yapmaya karar verip önce yerinde bir tetkik yaptılar ve tersane ( yani vapur iskelesi)tarafındaki kolu uzatmaya karar verdiler:D
Bu sirkülerleri yaza yaza hidayete erip; sonuçta doğru bir sirküler yazacaklardır diye umud ediyorum Adnan:D
Neyse bize düşen eğri de olsa , büğrü de olsa mevcudu iyi okuyup uygulamak;)

xnode
09-09-2008, 23:14
Arkadaşlar, biz iyi güzel uyarız kurallara ama balıkçılarımız ne yapar bilemeyiz. Bu kurallar asıl balıkçılarımız için, yani ekmek parasını bu işten çıkaranlar için. Biz 12 cm mercan çeksek ne olucak? En fazla 10-15 tane çekersiniz, allah razı olsun dersiniz dönersiniz limanınıza... Bir Trolcu 50 Kg yavru balık atıyor denize.... Bizim bu konularda tartışmamız bile gereksiz bence. Biz adımız üzerimizde 'amatör balıkçı' yız... Kurallar hakında bilgimiz olması elbette iyidir ancak bizim avlanmamız devede kulak bence... Asıl problem profesyonel balıkçılarda......

tamamen katılıyorum.
iyi de kardeşim; canlı yem için yavru balık yakalarken yakalanırsan hapı yuttun o zaman. gel adama anlat :confused::hıııı:

dido759
06-10-2009, 13:32
iptal olan yeşil kagıt hakkında bilgisi olan varsa yazsın lütfen

gerence
07-10-2009, 21:32
iptal olan yeşil kagıt hakkında bilgisi olan varsa yazsın lütfen
İlk mesajında önce zahmet olmazsa bir "merhaba " de ; sonra isteğini söyle ...

Hasan BALIKÇI
07-10-2009, 22:01
İlk mesajında önce zahmet olmazsa bir "merhaba " de ; sonra isteğini söyle ...

evet yusuf abi hoşgeldin bende sana katılıyorum ;)bilgi almak istiyorsak lütfen önce merhaba demek daha uygun olur ;)

saygılar

Necati ARAT
08-10-2009, 15:04
Yusuf abim çok teşekkürler..
Arkadaşlar lütfen sirkülere avlarımızda uyalım...

ÖNEMLİ
NOT : Bu sirküler 01/09/2008 - 31/08/2012 tarihleri arasında ibaresini ekle önemli

gencoz
27-12-2010, 18:32
küspeli olta yasağı kaldırıldı mı

ustam18
10-06-2011, 15:21
[Only Registered Users Can See Links]
Mümkünse buradan bilgi alabilirsiniz arkadaşlar.

selimozdemir52
10-06-2011, 18:21
sirküleri okudum buna göre denizlerde uzatma ağlarla amatör balık avcılığı serbest gibi geldi bana bu konudaki yorumlarınız nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim

ErenSaruhan
11-06-2011, 06:35
(2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Boyutları belirlenerek ilan edilmiş olan yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme vb.) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır.

bu yazana gore kuspeli olta yasak. ama tarım il müdürülügündeki memur küspenin etrafına iğne dolanırsa yasak oldugunu küspe tek basına durup küspeden yukarı dogru köstekler baglanırsa yasak olmadınıgı soyledi..bu konuda bılgısı olan varmı? yanlış bisey yapmayalım..

ustam18
11-06-2011, 06:49
f) Küspeli olta: Ayçiçeği, mısır gibi bitkilerin posalarının preslenip kurutulması sonucu elde edilen küspenin çok sayıda iğne ile donatılması ile elde edilen av aracını,
Eren Kardeş:yukarıdaki yazı 2/2 sirkülerden alıntıdır.küsbenin etrafına sarkacak şekilde iğne ile donatırsan yasak olduğu yazmaktadır.küsbeyi kurşun yerine kullanır yukarı doğru 2-3 iğne bağlarsan yasakla bir ilgisi kalmaz düşüncesindeyim.Rastgele.

ErenSaruhan
11-06-2011, 08:19
memurda aynısını söylemişti abi.ama işallah denetime denk gelirsek denetçiyede anlatabılırız bu farkı :)

akon12
05-12-2011, 19:45
Merhabalar iskenderunda arada bir tekne ile ava çıkmak istiyorum. Acaba bunun için belge alma zorunluluğu varmıdır ve burada 45 tllik bir belgeden bahsediyorlar ondanmı almam lazım acaba.

Taygun KOCABIYIK
05-12-2011, 21:08
Merhabalar iskenderunda arada bir tekne ile ava çıkmak istiyorum. Acaba bunun için belge alma zorunluluğu varmıdır ve burada 45 tllik bir belgeden bahsediyorlar ondanmı almam lazım acaba.

Şimdi durum şöyle. Tekneler ikiye ayrılıyor, özel tekne ve balıkçı teknesi diye. Özel tekne ile ava çıkarsanız bu tekne ile adam başı 5 kg üzeri balık tutamaz ve sportif balıkçı olarak geçersiniz sportif balıkçılara uygulanan kanunlara tabi olursunuz. Amatör balıkçı belgesi alabileceğiniz gibi bu belgeyi almadan da avlanabilirsiniz.

Balıkçı teknelerinde işin rengi biraz değişiyor. Balıkçılık yapmak için gerekli belgeleri, plakası olan teknelerden bahsediyorum. Bu teknelerde avlanırken sarı kağıt yani profesyonel balıkçı belgesi almanız lazım. İlk alışta sormuyorlar bağlı olduğunuz kooperatifi vs. fakat belgeyi yenilemek isterseniz illaki bir kooperatiften balıkçılık yaptığınıza dair belge ile gitmeniz gerekiyor. Bu teknelerde avlanacaksanız kesinlikle sarı kağıt almanız gerekiyor. Yakalanmanız halinde hem siz, hem kaptan ceza yiyor.

akon12
06-12-2011, 10:09
Şimdi durum şöyle. Tekneler ikiye ayrılıyor, özel tekne ve balıkçı teknesi diye. Özel tekne ile ava çıkarsanız bu tekne ile adam başı 5 kg üzeri balık tutamaz ve sportif balıkçı olarak geçersiniz sportif balıkçılara uygulanan kanunlara tabi olursunuz. Amatör balıkçı belgesi alabileceğiniz gibi bu belgeyi almadan da avlanabilirsiniz.

Balıkçı teknelerinde işin rengi biraz değişiyor. Balıkçılık yapmak için gerekli belgeleri, plakası olan teknelerden bahsediyorum. Bu teknelerde avlanırken sarı kağıt yani profesyonel balıkçı belgesi almanız lazım. İlk alışta sormuyorlar bağlı olduğunuz kooperatifi vs. fakat belgeyi yenilemek isterseniz illaki bir kooperatiften balıkçılık yaptığınıza dair belge ile gitmeniz gerekiyor. Bu teknelerde avlanacaksanız kesinlikle sarı kağıt almanız gerekiyor. Yakalanmanız halinde hem siz, hem kaptan ceza yiyor.

Çok teşekkür ediyorum en iyisi sarı kağıt almak ben bu hafta başvurayım. Bir balık aşkıdır gidiyor bakalım yakında hanım evden atmaz inşallah :)