PDA

Tüm Versiyonu Göster : Karaburun Yeniliman Raporu

Taygun KOCABIYIK
02-10-2008, 20:44
Bayramın 1. günü tüm ziyaretleri tamamlayıp akşamdan Karaburun yollarına düştük. Gece liman içinde levrek için kendimizi yırttıysakta nuh deyip peygamber demeyen levrekler oltanın yanından bile geçmedi. Gövde gösterisi yapmayı tercih ettiler.
Sabah ezanı civarlarında (hoca ilginç bir şekilde ezanı okunmadığı için öyle diyorum) denize açıldık. Sabah hava gayet güzeldi yaklaşık 95-98 metre civarı kerterizimizde oltaları salladık ama hanozdan başka birşey gelmedi. Öğlene kadar en az 4-5 yer değiştirdiysekte kayda değer 1-2 balık dışında hiçbirşey alamadık. Öğlen balıksızlık ve uykusuzluk yüzünden 1 saat kadar kestirdim. Uyandığımda erkek mercanın başladığını gördüm en azından yemeklik çıksın diye hücum ettim derinde çalıştığımız için at çek süreleri vs. uzun olduğundan akşama kadar ancak 2-3 kilo kadar balık alabildim. Kayda değer sadece 3 mercan vardı 1 mercan daha vardı ama bunlardan az daha ufaktı. 3-4 adette fırtına (ıskatari) vardı. Gerisi bol miktarda erkek mercan. Fotoğrafa sadece bu bayram şekerlerini aldım (bayramın her günü için bir pembe şeker).

[Only Registered Users Can See Links]

Valide evden kovalayınca çatıda ayıklamak zorunda kaldım balıkları :)

Emre
02-10-2008, 21:17
heyt be kardeşime bak pempe şekerler de çok güzel görünüyoo:D inş kaçırdığın levrekleride tutarsın....

walras
02-10-2008, 21:24
tebrikler taygun. ben bayramın başından beri atıyorum çekiyorum boş:(

paşalı
02-10-2008, 22:04
Çok güzel mercanlar Tayguncum.Afiyet olsun.Bende bayramın 2 ve 3üncü günü ıldırdaydım ama hiç bir şey yok.

xnode
02-10-2008, 23:06
:) eline sağlık. dediğin gibi; bu eşendere, karaburun tarafındaki kol gibi levrekler nispet yapar gibi gözünün önünde dolaşıp duruyor. bir türlü oltaya gelmiyorlar. ://

Taygun KOCABIYIK
03-10-2008, 19:20
:) eline sağlık. dediğin gibi; bu eşendere, karaburun tarafındaki kol gibi levrekler nispet yapar gibi gözünün önünde dolaşıp duruyor. bir türlü oltaya gelmiyorlar. ://
Bunları yakalamının bir yolu yok mudur?
Limanda 1-2 gün önce 4,5 kiloluğunu yakaladıklarını duydum ama neyle nasıl yakaladılar öğrenemedim. Ben 4,5 kilo değil, 1 kilo olsa razıyım :)

çeşme35
03-10-2008, 23:16
Taygun mercanlar güzelmiş daha iyileri nasip olur inşallah .levrekleri dalyanda sardalya ile alanlar gördüm bütün sardalyayı kıbrıs şeklinde atıyorlar.Kiloluk levrek alıyorlar.Tabi levrekler dalyanda sabah balıkçı teknelerinden dökülen sardalyalara alışık olduğundan bu taktik işe yarıyormuş artı lidaki ve çupra denk gelme olasılığıda yüksek.

xnode
06-10-2008, 21:37
Bunları yakalamının bir yolu yok mudur?
Limanda 1-2 gün önce 4,5 kiloluğunu yakaladıklarını duydum ama neyle nasıl yakaladılar öğrenemedim. Ben 4,5 kilo değil, 1 kilo olsa razıyım :)

Ben çok uğraştım ama muvaffak olamadım :( Yeme gelmiyorlar, çünkü zaten dolaştıkları yer aterina kaynıyor o yüzden karınları tok. Rapala'ya da bir dönüp bakıyorlar ama yüz vermiyorlar. Eşendere isminde bir yer var, Karaburun'a 3 KM kala dik bir yoldan iniyorsun. Orası en fazla balık olan yer aklınızda bulunsun. Dağdan denizin içine kaynak karışıyor ve limanı içinde binlerce balık var.

Taygun KOCABIYIK
08-10-2008, 15:24
Ben çok uğraştım ama muvaffak olamadım :( Yeme gelmiyorlar, çünkü zaten dolaştıkları yer aterina kaynıyor o yüzden karınları tok. Rapala'ya da bir dönüp bakıyorlar ama yüz vermiyorlar. Eşendere isminde bir yer var, Karaburun'a 3 KM kala dik bir yoldan iniyorsun. Orası en fazla balık olan yer aklınızda bulunsun. Dağdan denizin içine kaynak karışıyor ve limanı içinde binlerce balık var.

Cem abi bu cevabı daha önce okumuştum fakat konuya boş bir cevap vermemek adına cevapsız bırakmayı tercih ettim.
Fakat şimdi aklıma gelen birşeyleri kaleme almak istedim.
Öncelikle Eşendere'nin çok ama çok bereketli bir yer olduğunu, tekneylede o bölgeden iyi mercan alındığını duymuştum yer olarakta biliyorum fakat avlanma şansım olmadı.
Mesele geldi levreklere.
Dediğin gibi denizin içinde binlerce gümüş balığı var bu kadar çok yem varken ne sardalyaya, ne mamuna, ne tekeye nede canlı yeme levrek vurmuyor. Zaten narin ve ufak olan gümüş balığı iğneye takılınca canlılığını yitiriyor.
Madem canlı veya ölü yemlerden verim alamıyoruz başka bir yolu olmalı mutlaka bu levrekleri yakalamanın.
[Only Registered Users Can See Links]
Şu konuda Asım Can Gündüz abimizin verdiği mükemmel ince ayrıntılar ve bilgiler var. Konu aklıma geldi tekrar okuyarak bilgilerimi tazeledim. Ve simsiyah bir sahte balık ile bu levrekleri yakalayabileceğimiz bilgisine ulaştım.
Sanırım 7-8. sayfalarda avcı balıkların gece siyah rengi daha iyi gördüğü ile ilgili bir bilgi var. Ayrıca iri levreklerin tembel olduğunu at çek yaparken çok yavaş olarak çekilmesi gerektiği yazıyor.
Umarım birdaha ki levrek avı denememizde bu bilgilerden yola çıkarak başarılı olabiliriz.

muratbaykent
09-10-2008, 08:42
Keşke bayram çok gün olsaydı.Böylelikle her bayram günü için daha fazla yakalayabilirdin Tayguncum.ama şükür.tava boş kalmamış.tebrik ederim.

halim20
09-10-2008, 11:42
Taygun tebrik ederim.. öğlenleyin teknede 1 saat kestirmenin zevkini bilirim.. hele olta aşağıda ve misinada elimizde ise ne tatlı olur o uyku.. zaten önemli olan güzel bir gün geçirmek değilmi..
Daha bereketli avlar dileklerimle rastgele...

ADNAN
09-10-2008, 19:29
Taygun ölçüler iyi ama adet az, sana kalamar gelmedi sanırım, telefon açtığımda kalamar çektiğni söylemişti okan, ama o gün benimde orda olmam gerekiyordu ama deniz bana haber bile vermedi, neyse nasıl olsa sezon açıldı kısmet olursa çipura veya çeşme altı çipurası (isparoz) resimlerini yayınlarız inşallah bu pazar gidemedik önümüzdeki pazarlara bakacağız :)inşallah.. sevgi ve saygılarımla bol şanslar