PDA

Tüm Versiyonu Göster : Noel Baba Virüsü

uzman
31-12-2005, 05:23
Buyurun işte... Noel Baba virüsü de çıkmış... Dikkatli olmak Lazım diyorum başka da birşey demiyorum....

ALINTI

Virüs, kullanıcıları zararsız gözüken Noel Baba temalı bir dosyaya yönlendiriyor ve ardından kullanıcıların sisteminde gizlice güvenlik açıkları yaratıyor.
Anında mesajlaşma (IM) kullanıcıları yeni bir virüs tehdidiyle karşı karşıya bulunuyorlar. Anti-virüs firmaları tarafından "IM.GiftCom.All" olarak tanımlanan virüs; AOL, Microsoft MSN ve Yahoo anında mesajlaşma ağlarındaki kullanıcıları etkiliyor. 'Noel Baba' ve 'hediye' temalarını kullanarak kullanıcıları yanıltmaya çalışan virüs, eğer başarılı olursa sistemde çeşitli güvenlik risklerine yol açan "rootkit" isimli bir yazılım kuruyor.
Virüs kullanıcılara bir dosya linki gönderiyor ve kullanıcı bu dosyaya tıkladığında bir Noel Baba resmi ile karşılaşıyor. Kullanıcı bu resimle karşı karşıyayken virüs "rootkit" olarak çağrılan bir yazılımı sisteme kuruyor. "Rootkit"ler; güvenlik duvarlarının ve anti-virüs yazılımlarının tespit edemeyeceği şekilde kendini gizlemeleriyle tanınan programlar olarak biliniyor.
Yöntemin adı "rootkit"
Böyle bir yöntem kullanan Noel Baba virüsü, yeni kurbanları ile daha hızlı bir şekilde yayılmanın yanı sıra kötü kişilere izinsiz uzaktan yönetim imkanı da tanıyor. Kullanıcının sistemine kurulan "rootkit" anti-virüs yazılımları tarafından tespit edilemiyor ve faaliyette olduğu sürece kurbanın kontak listesinde bulunan kişilere aynı yöntemi kullanarak sızmaya çalışıyor. Ayrıca sistem üzerinde kontrolü ele geçiren kötü niyetli kişiler kullanıcının arkadaşlarına birden fazla mesaj gönderebiliyor.
Anında mesajlaşma ağlarını kullanan virüsler daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Bunun sebebi tehdidin 'beklenmeyen kişilerden' gelmesi. Çoğu kullanıcı, listesinde yer alan bir arkadaşından gelen dosyayı tereddütsüz bir şekilde açabiliyor. Virüs, bu sayede pek çok engeli rahat bir şekilde aşıyor ve daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Ayrıca son örnekte Noel Baba gibi popüler bir imgenin kullanılmasının da hızlı yayılmada önemli bir faktör olarak görülüyor.
IM.GiftCom.All virüsü risk bakımından "orta" olarak nitelense de, anti-virüs firmaları, Microsoft MSN Messenger, AOL Instant Messenger ve Yahoo! Messenger anında mesajlaşma yazılımlarını kullanan kullanıcıları daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Bir Dost
31-12-2005, 05:28
Merhaba Ali kardeşim anlaşılan sen bugün noel ve noel babaya takmışsın bu konuda bizleri uyardığın için sağol daha dikkatlı olacağım yalnız noel baba değilde noel anne çıkarsa karşımıza sorun yok değil mi? bunu merak ettim varsa onuda bize bildir noel yaklaşıyor daha dikkatli olun ey ahali......uyarı için sağol

uzman
31-12-2005, 05:33
Can kardeş merhaba yaw...
Uzun süredir seni göremiyordum. Sevindim tekrar gördüğüme...
Sorma yaw Can ne geldiyse başımıza batının zırvalamalarına inanmaktan geldi...
Sevgiler....

Bir Dost
31-12-2005, 05:40
Asılımızı unutmayalım uzman kardeş biz Osmanlı torunlarıyız varsa orta asya gelenekleri onları uygulayalım şu noel bana göre değil noel babada şam babasından ibaret gibi geliyor

mustfer
31-12-2005, 05:42
Öncelikle virüs uyarısı için teşekkkürler..
Can, geçen gün tv haberlerinde izledim. Antalya'da yılbaşı akşamı evlere gönderilmek üzere hazırlanan Noel Anneler polis tarafından yakalandılar. Bu konuda sorun yok yani...

uzman
31-12-2005, 05:44
Yaw bu noel anne olayı çok tehlikeli değil...
Hepsiyle ben ilgilenebilirim... :D :D :D
Sevgiler...

aserkansatı
31-12-2005, 05:45
Öncelikle virüs uyarısı için teşekkkürler..
Can, geçen gün tv haberlerinde izledim. Antalya'da yılbaşı akşamı evlere gönderilmek üzere hazırlanan Noel Anneler polis tarafından yakalandılar. Bu konuda sorun yok yani...
Nasıl sorun yok yani?Yakalanmışlar ya Mustafa...

uzman
31-12-2005, 05:47
Nasıl sorun yok yani?Yakalanmışlar ya Mustafa...

Hadi beee. Bende de hiç şans yok be abiii :'( :'( :'(

Bir Dost
31-12-2005, 05:47
Aaaaaaa uzman abi sanırım sen noel anneler konusundada uzmansın mustafa kerdeş noel annelerin avlak yeri sadece antalyamı başka avlak yerleri yok mu bunların demek noel annelerle sen ilgilenirsin yenge duymasın seninle bir ilgilenirse görürsün

uzman
31-12-2005, 05:49
Aaaaaaa uzman abi sanırım sen noel anneler konusundada uzmansın mustafa kerdeş noel annelerin avlak yeri sadece antalyamı başka avlak yerleri yok mu bunların demek noel annelerle sen ilgilenirsin yenge duymasın seninle bir ilgilenirse görürsün

Yaw Can sen de çok tecrübesizsin be abiii
Bunlar her bölgede olabilir. Canlı yeme gelir... Beden çapı 0.35 olacak
Hayret bişey yaaaa. Bir de balıkçı diye geçiniyorsun... :deli: :deli: :deli:

mustfer
31-12-2005, 05:49
Hişşşt, aman duymasın, duyarsa varya.......

uzman
31-12-2005, 05:57
Bu virüsün bilgisayarına girdiği kimse var mı forumda acaba. Virüsün orijinal adı mesajın en altında yazıldı. Bir bakın dostlar....

rüzgar2
31-12-2005, 06:07
Bende yok...Nasıl bakacağız ki.. :deli: :deli: :deli:

uzman
31-12-2005, 06:09
Abi sen bakma... Tecrübeyle sabittir ki 24 saat bağlısın ve hala makinen ayakta demek ki virüs falan yok...
Sevgiler...

rüzgar2
31-12-2005, 06:11
Abi sen bakma... Tecrübeyle sabittir ki 24 saat bağlısın ve hala makinen ayakta demek ki virüs falan yok...
Sevgiler...
Bundan çıkan sonuç bu konuyu okuyamayan virüs kapmış veya bu konuyu okuyamadığından virüs kapmış...

uzman
31-12-2005, 06:18
Öyle değil. O sonuç sonuç değil abiii...
Sonuç uydurma... Benimle demogoji yapma... :deli: :deli: :deli: Ciddi bir konuya girdik sulandırma... :D :D :D
Velhasıl bu virüs antivirüs yazılımları (güncel olanlar) ile tespit edilebilirler...
Bilirsiniz ki her virüs hemen etki etmez...
Virüslerin hemen hemen aynı olan kopyalama, bulaşma ve etki bölümleri vardır. Bu bölümlerden etki bölümüne bomba bölümü de denir...
Uyanık bir PC kullanıcısı, etki bölümü devreye girmeden virüsün tali etkilerini biliyorsa bulup temizleyebilir. Bilmiyorsaaaa... :dans: :dans: :dans:
Sevgilerimle....

rüzgar2
31-12-2005, 06:24
Çeşme ayarı kontrolüm altındadır...Açılması gereken yeri tahmin edebilirim...Şu an sonuna kadar kapalı ve ilgim dahilinde bir konudur....Sorularım bilgilenmek ve yardım almak amaçlı olup kurudur... :D :D
Sevgilerimle

Bir Dost
31-12-2005, 06:27
bilmiyorsa en yakın pc servisini çağırır 150$ bayılır ve tecrübe kazanır değilmi ....sanırım sonuç bu akılsız başın derdini cüzdanlar çeker.....kesin sonuç bu

uzman
31-12-2005, 06:35
Çeşme ayarı kontrolüm altındadır...Açılması gereken yeri tahmin edebilirim...Şu an sonuna kadar kapalı ve ilgim dahilinde bir konudur....Sorularım bilgilenmek ve yardım almak amaçlı olup kurudur... :D :D
Sevgilerimle

Sami kardeş, edebiyattan anlıyorsun daaaaa
Sulandırma olayını kuru kelimesi ile geçiştirmene şaşırdım....
Daha iyi bir kelime bulabilirdin. Acele etme istersen biraz düşün :D :D :D
Saygılar...

rüzgar2
31-12-2005, 06:39
Yaw bu noel anne olayı çok tehlikeli değil...
Hepsiyle ben ilgilenebilirim... :D :D :D
Sevgiler...
Sulandırma olayında ciddiyse, ben mi girdim?..Sinirlimiyiz...Özelden sebebini ve çözümünü yaz halledelim...

uzman
31-12-2005, 06:42
Ciddi değiliz.
Ciddiyet sıkıntı yaratır. Özele de gerek yok.
Seni kızdırdıysam kusura bakma... Tarzım bu...
Kızmam ama bazen kızdırırım...
Sevgiler....

Bir Dost
31-12-2005, 06:43
Bulandırma konuyumu demeliydi adam yazmış daha ne etsin bende Sami kardeşim düşünüyorumda bulamadım ne yazmalıydın ki ???dur biraz daha düşüneyim

rüzgar2
31-12-2005, 06:46
Ciddi değiliz.
Ciddiyet sıkıntı yaratır. Özele de gerek yok.
Seni kızdırdıysam kusura bakma... Tarzım bu...
Kızmam ama bazen kızdırırım...
Sevgiler....

Sulandırma olayında ciddiyse, ben mi girdim?..Sinirlimiyiz Sinirlimisin peki...Özeli boşver buradan söyle ozaman...

uzman
31-12-2005, 06:50
Peki sen neden öyle algıladın Sami kardeş?
Sinirli gibi mi görünüyorum ordan?
Sinirli olduğumu gösteren bir mesajım mı oldu?
Yoksa hafif paranoya mı yaptık?
Herneyse....
Demek ki neymişşşş?
Şakaları ve espirileri (böyle mi yazılıyor tam bir bilgim yok..) bazen kafamızdaki birtakım yerlere koymaya kalkabiliyoruz mu acaba?
Ya da karşımızdakini ciddiye alınca sinirli mi görünüyoruz yoksa?
Tekrar herneyse....
Sana kızgın, sinirli veya herhangi bir şey değilim....
Olsaydım....
İnan ki bunu yazmaktan zevk duyardım...
Sevgilerimle....

rüzgar2
31-12-2005, 06:59
Yok yok sinirlisin..Evet sinirli görünüyorsun burdan...Paronaya mı yaptık çoğul olmuş..Yapmış olabilirizz..(Sen seversin şahısların,1. tekilini 2.çoğulunu).Yapılan şakaları bir yere koymadım ki...Ya sen..(Eğlence oldu güldüm..).
Ya da karşımızdakini ciddiye alınca sinirli mi görünüyoruz yoksa? Buna şuan kafam basmadı...Kapasiteyi aştı herhalde bellek...Yok yok yengeden fırça yedin..Pardon attın...Geçte geldin siteye...Geyiklede ilgilenmedinn.İki konu açayım hata yapanı yakayım dedin...Bana denk geldi...mi :soru:

Bir Dost
31-12-2005, 07:02
Merhaba Sami yukardakileri tüm dikkatimle okuyorum sanırım seni tanıdığım kadarıyla çok matraksın;; bu konularda pek ciddi gördüm seni yauww yapma gözünü seveyim burada ciddiye alacak bir şey göremiyorum lütfen tatlıya bağlayın bu işi Uzman kardeşim seni seviyor anlaşılan daha nedenirki ???

rüzgar2
31-12-2005, 07:07
Merhaba Sami yukardakileri tüm dikkatimle okuyorum sanırım seni tanıdığım kadarıyla çok matraksın;; bu konularda pek ciddi gördüm seni yauww yapma gözünü seveyim burada ciddiye alacak bir şey göremiyorum lütfen tatlıya bağlayın bu işi Uzman kardeşim seni seviyor anlaşılan daha nedenirki ???
Abi konuya iki taraftan giriyim dedim olmadı.Ciddi başladım yok ,espri yaptım kendimce yok...Eeeeee.Anlamdım...Halada sebebini anlamış değilim...

uzman
31-12-2005, 07:17
Sami sen fazla abarttın olayı...
İlk soruma geri dönüyorum. Sulandırma kelimesine karşılık kuru kelimesini mi buldun?
Eminimn biraz daha düşündüğünde cevabı bulacaksın.
Bu arada son yazdıklarını ciddiye almıyorum. Bunlar kelimeyi bulamamanın getirdiği bir "hezeyan" :D :D
Sevgilerimle....

rüzgar2
31-12-2005, 07:21
Sami sen fazla abarttın olayı...
İlk soruma geri dönüyorum. Sulandırma kelimesine karşılık kuru kelimesini mi buldun?
Eminimn biraz daha düşündüğünde cevabı bulacaksın.
Bu arada son yazdıklarını ciddiye almıyorum. Bunlar kelimeyi bulamamanın getirdiği bir "hezeyan" :D :D
Sevgilerimle....
Abi basmıyo dedim ya tamam kabul karşında anlamayan öğrenci var 10 kere anlattın anlamadı..dayakta yasak mecbur anlatacan o da anlayacak.Aç şu kuru olayınıda yarın sabah kendimle dalga geçeyim.....Ciddiyim...Sevgilerimle...

uzman
31-12-2005, 07:26
Sami Kardeş seni seviyorum yaw... :D :D :D
Bu kadar takacağını bilsem yazmazdım.
Valla kuruyu ben de çok severim...
Olacak şimdi yanında pilav ve turşuuu
Herneyse, sıkma kendini neye sıkıldıysan unut. Benden sana imalı bir söz yok. Sen biraz alıngansın sanki... ;)

rüzgar2
31-12-2005, 07:31
Yok yok sinirli...Neyse ben seni seviyorum..Şimdiye kadarki muhabbetlerimizde iyi olmuştu...Bana link verdin ama anlamadım...Link kırıktı herhalde....Benimde sana kırgınlığım olacak tartışma ortamı olmadıki çünkü hep geyiğin içindeydik...Bence..Yada yok şurda şöyleydi diye linki düzelt ver.....Yok yok sinirli(Bu kırmızıyla yazılanlar düşüncelerimdir okuma lütfen)

uzman
31-12-2005, 07:37
Sami, seni seviyoruz dedik ya yetmiyor mu?
Ben ne diyorsam odur. Açtığımız iki konuda seni yemek gibi bir gayretim olmadı. Olsa da sen yenmezsin ki?
Kartlaşmışsındır. Herneyse...
Sinirli değilim. Çok mutluyum. Seni de tekrar tekrar söylüyorum ki çok severim.
Ama sen beni karşında görmek istersen ben senin karşına gelmem.
Büyüklük sende kalsın...
Ben kimim ki?
sevgiler....

rüzgar2
31-12-2005, 07:47
Sami, seni seviyoruz dedik ya yetmiyor mu?
Ben ne diyorsam odur. Açtığımız iki konuda seni yemek gibi bir gayretim olmadı. Olsa da sen yenmezsin ki?
Kartlaşmışsındır. Herneyse...
Sinirli değilim. Çok mutluyum. Seni de tekrar tekrar söylüyorum ki çok severim.
Ama sen beni karşında görmek istersen ben senin karşına gelmem.
Büyüklük sende kalsın...
Ben kimim ki?
sevgiler....
Kapasitemi zorluyosun....Yapma bende seni severim....Seviyorumda...Sen kimmisin; İyisin..

Bir Dost
31-12-2005, 07:58
Bana bakın bu sanki biraz şey gibi olacakda siz ikiniz birbirinizi pof pofluyor gibisiniz yoksa banamı öyle geliyor

uzman
31-12-2005, 07:59
Kapasitesi fazla olan kim ki zorlanıyor?
Ben kapasite zorlama hadisesinde zorlayıcı rolü üstlenen olamam ki.
Eğer öyle olsaydı şimdi bu konunun gidişatı böyle olmazdı.
Tekrar sormak lazım?
Zorlayan kim, zorlanan kim?
Sevgiler...

rüzgar2
31-12-2005, 08:15
Bana bakın bu sanki biraz şey gibi olacakda siz ikiniz birbirinizi pof pofluyor gibisiniz yoksa banamı öyle geliyorHaklısın birden sen uyarınca bana horoz döğüşü gibi geldi...Selim seni harbi seviyorum(Sinirli abi ben ne yapayım.Not:Burayı can okusun lütfen diğerleri okumasın özel çünkü)

Bir Dost
31-12-2005, 08:19
Sami okudum baba mesaj alınmıştır iyi dileklerimle