PDA

Tüm Versiyonu Göster : Sigara naasıl bırakılır

muhabbetci
05-01-2006, 06:32
:ninja: Merhaba arkadaşlar;
100 mesaj sonra yazacağım (NASIL BIRAKTIM) adlı yazımı kısaca anlatayım.Sağlık kısmında bayaa problem olmuş.(Arı sokmasında temiz görülen çamuru, iğneyi çıkardıktan sonra sürün eğer serum yoksa :) faydasını görürsünüz.) Yanlış anlamayın sn doktorlarım, ama kaynak; anneannem.
Arkadaşlarım;
Ben 27 yıllık içicilikten sonra dört yıldır sigara içmiyorum.
Bu ne doktor nede annemin tavsiyesiyle oldu.Tamamen kendi özirademle olan birşey.TEKRAR EDİYORUM AKUPUNKTURLA VE BENZERİ olaylara kesinlikle inanmıyorum.
Tamamen kendi isteğin, ötesi OLMAZ.
Birinci ilke;
BEN SİGARAYI BIRIKIYORUM diyeceksin.
İKİNCİ;
TAMAM BU SON. SABAHA SİGARA YOK (SABAHA KADAR İÇ HATTA TİKSİNİNCEYE KADAR GÜN IŞIMADAN BİTİR)
SABAH KAHVALTI YAPMA ÖĞLEYE KADAR NİKOTİNİN TİKSİNTİCİ ACI HİSSİNİ HİSSET.AMA SİGARA YAKMA.BU OLAYLARI HAFTA İÇİ YAP BOŞ VAKTİN OLMASINKİ BULAŞACAK, KARIN HARİCİ KİŞİLER OLSUN :) EVE GELİNCE OTURMA. YA SİGARA İÇMEYEN BİRİNE OTURMAYA GİT YADA BALIĞA SAKIN SİNİRLENİP YAKAYIM DEME. Yemeklerinde; mutlaka özünde nikotin barındıran sebze ve meyvalarları seç.(Vücut istiyor)
Ben böyle bıraktım. Ne hanımla kavga ettim nede işyerinde.
Herkesin bırakmasınada kesinlikle tavsiye ediyorum.Kendini düşünmüyorsan bebelerini düşün derim.
Ben sigarayı bıraktığımda inanmadılar ama 5 inci yıla adım atıyorum dostlaar.Haydi sizde takılın peşimizeeeeeeeee.
içen böyle olur :ninja: :deli: :deli: :hıııı:
içmeyen :) :D böyle olur demiş atalarımız.

balıkcı
05-01-2006, 06:36
Önder arkadaşım özünde nikotin barındıran sebzeleri ben bilmiyorum bu konuda bize daha doğrusu bana biraz bilgi verebilirmisin.

Epidermoid_Karsinom
05-01-2006, 06:40
en onemlisi patlicandir. bunun disinda yardimci olacak ilaclar var. doktorunuz size en uygununu sececektir. fakat arkadasimzin dedigi nikotin iceren yiyeceklerdeki nikotin sigaradakine ulasacak duzeyde degildir. eger oturup 8-10 kilo patlican yiyebiliyorsaniz mumkundur.

Epidermoid_Karsinom
05-01-2006, 06:54
Nicorette olarak bilinen nikotin sakizi tedavi programinda bir yardimci olarak yararli olabilir. Nikotin sakizi adi verilen bu ürün, çignendiginde, dereceli olarak verilen nikotin salar. Çok hizli çignemek, fazla nikotin alinmasina neden olur, bu anda midi bulantisiyla sonuçlanir. Hedef herhangi bir kesilme sikayetini önlemek için nikotin düzeyini elde edecek kadar nikotin sakizi kullanmaktir. Nikotin sakizi etkisini en üst düzeyde çikarmak için yanaginiz ve dis etleriniz arasina yerlestirmek üzere tasarlanmistir. Bu arada, sigara dumaninin kokusu evinizden ve giysilerinizden çikmaya baslar ve sigara aliskanliginiz da yavas yavas azalir. Bu konuda biraz rahatlayinca, yapmaniz gereken dereceli olarak kullandiginiz nikotin sakiz miktarini azaltmaktir. Bunu, sigarayi biraktiktan sonra 3 ile 6 ay arasinda azaltabilirliniz. Ancak 6. aydan itibaren nikotin sakizina son vermelisiniz. Burada, nikotin sakizinin yalnizca sigara birakmak için bir yardimci oldugunuz ve herkes için uygun olmadigini vurguluyoruz. Bazi kalp hastalari, peptik ülseri olanlar ve hamile kadinlar bu sakizi çignememelidirler. Ayrica sakiz, sigara içmenin diger ektilerini kapsamaz. Her ne kadar nikotin tadini gidermek için hafif baharatlandirilmissa da, sigara içenlerin çogu bu tada birkaç günden sonra alisabilmektedirler. Bu sakizin hazimsizlik, mide agrisi gibi yan etkileri olabilir, ancak bir doktor reçetesiyle elde edebilirsiniz. Sigara içenlerin sigaraya birakmasinda yardimci olmak için baska ilaçlar üzerinde çalismalar sürmektedir.

balıkcı
05-01-2006, 06:59
Emin bu omuza yapıştırılan bantlar hakkında bir bilgi verebilirmisin burada eczanelerde bulunuyor ama bana inandırıcı gelmedi bazı arkadaşlar önermişti senin tavsiyelerin nelerdir bu bantlar hakkında.

rüzgar2
05-01-2006, 07:00
Emin olun bırakmak çok kolay...Akşam sigaranı bitir ve yeni bir güne başla.Azıcık acı var ama ucunda diğer tarafında yediklerinden keyif alma var.Hemde herşeyden keyif alma var.... ;)

Epidermoid_Karsinom
05-01-2006, 07:08
Selim bey,
ben nikotin bantlarinin dogru kullanildiginde etkili olduklarini gordum. fakat tipta bir kural vardir hicbir hastalik veya aliskanlik standart degildir. her insan farkli yapida yaratildiginden fiziki, kimyasal ve psikolojik yapilari da farklidir. dolayisiyla bu nikotin bantlari denenebilir ve faydali da olabilirler ama mucize degildirler. nikotin ihtiyacimizi karsilayan mustehzarlardandir. sunu da ilave etmek isterim sigaradaki nikotin 8 saniyede beyne ulasir ve belli bir serum seviyesine cikar. bir ilaci bundan daha hizli veremezsiniz vucuda. işte sigaradan cekilen nefesle meydana gelen rahatlama hissi bu yuzden hizlidir. size acizane tavsiyem bir hekimle irtibatli olarak bu maddeleri denemenizdir. uzaktan teshis ve tedavi hem yanlis hem de tehlikelidir bu sebeple nikotin bantları ve sakizlari iyidir veya kotudur demek yanlis olur. dikkat buyurduysaniz nikotin sakizi ile ilgili yazinin son cumlelerinde "doktor recetesiyle" ifadesi kullanilmistir. umarim faydali olabilmisimdir.

balıkcı
05-01-2006, 07:11
Sağol dostum tavsiyelerine uyacağım.

Epidermoid_Karsinom
05-01-2006, 07:12
Emin olun bırakmak çok kolay...Akşam sigaranı bitir ve yeni bir güne başla.Azıcık acı var ama ucunda diğer tarafında yediklerinden keyif alma var.Hemde herşeyden keyif alma var.... ;)

ruzgar2 arkadasim, sizin icin kolay olmasina sevindim fakat insanlarin coguna bu cok zor geliyor. gene de arkadaslarimizi psikolojik olarak desteklemenize seviniyorum sizi destekliyorum.

ilhan
05-01-2006, 15:57
2 sefer bırak tım hiç uğruna başladım.
sigarayı bırakmak istiyen bırakır bence. bahane yok. yok oydu yok buydu demeye hiç gerek yok. Azaltayım sonra bırakırım demekte bırakılacaksa birden bırekılacak. 15 güm kadar zorlanılıyor sonra yavaş yavaş vücut rahatlıyor.
ilk sigaramı 13 yaşımda içitm
15 yaşımda paket taşımaya başladım
20 yaşında 10 ay bıraktım tekrar başladım
24 yaşımda tekrar bıraktım 8 ay ve halan içiyorum
başlama sebeb leri yok sadece içmek istedim. ve halan içmek ten zevk alıyorum.
Fakat çok kısa zamanda bırkacam.

rüzgar2
05-01-2006, 22:23
2 sefer bırak tım hiç uğruna başladım.
sigarayı bırakmak istiyen bırakır bence. bahane yok. yok oydu yok buydu demeye hiç gerek yok. Azaltayım sonra bırakırım demekte bırakılacaksa birden bırekılacak. 15 güm kadar zorlanılıyor sonra yavaş yavaş vücut rahatlıyor.
ilk sigaramı 13 yaşımda içitm
15 yaşımda paket taşımaya başladım
20 yaşında 10 ay bıraktım tekrar başladım
24 yaşımda tekrar bıraktım 8 ay ve halan içiyorum
başlama sebeb leri yok sadece içmek istedim. ve halan içmek ten zevk alıyorum.
Fakat çok kısa zamanda bırkacam.
İLHAN ARKADAŞIM OLAY BİTMİŞ .SEN BIRAKMIŞSIN BİLE..7-8 SENEDİR İÇMİYORUM..ŞİMDİ ARASIRA ARKADAŞLARIMLA İÇKİ SOFRASINDA BİR KAÇ TANE İÇİYORUM...ANLAYACAĞIN BEN ONUN OYUNCAĞI DEĞİL O BENİM OYUNCAĞIM OLDU.....TABİİİİ ADAM OLUPTA GÜNDE 3 TANE İÇİP KEYİFİNE VARAMADIK..AYARSIZIZ HERHALDE..

Epidermoid_Karsinom
06-01-2006, 00:22
degerli arkadaslarimin sigarayi birakmalari beni cok sevindiriyor. fakat sigarayi 2 tane içiyorum oyleyse o benim kolem anlayisi hala sigara bagimlisi oldugumuzu gosterebilir. sizi cok sevdigim ve kisa surede kaynastigim icin tam birakma taraftariyim. hic icmesek ne guzel olur degilmi. gercekten sizleri cok seviyorum artik bu forum benim icin aliskanlik oldu.

rüzgar2
06-01-2006, 00:26
degerli arkadaslarimin sigarayi birakmalari beni cok sevindiriyor. fakat sigarayi 2 tane içiyorum oyleyse o benim kolem anlayisi hala sigara bagimlisi oldugumuzu gosterebilir. sizi cok sevdigim ve kisa surede kaynastigim icin tam birakma taraftariyim. hic icmesek ne guzel olur degilmi. gercekten sizleri cok seviyorum artik bu forum benim icin aliskanlik oldu.
SEN İSTE EMİN ONUDA YAPARIM..TAMAM 2 TANEDE YOK ARTIK.SANA SÖZ...

Epidermoid_Karsinom
06-01-2006, 00:28
sagolun. sizi tanimadan sevmistim zaten ben. eminim ki siz kardes dost olan Sami bana benim yaptigim gibi imzanizla yardim edebilirsiniz. o uzman denen adami istiyorum bana yardimci olur musunuz

muhabbetci
08-01-2006, 17:26
Merhaba arkadaşlar;
İlk yazımda ben nasıl bıraktığımı açıklamıştım.Yani bırakıyorum,bırakacağım demedim tamam, içmeyeceğim dedim ve 5 yıla yakın oldu.
İçinde nikotin barındıran yiyeceklerden yiyebiliriz demiştim (sigarayı bıraktıgımızda hem vücudun dengesini korumak hemde psikolojik destek için ) ama 8-10 kilo patlıcan yiyin demedim.Ayrıca siyah zeytinde diğer gıdalara nazaran içinde daha çok nikotin oldugunu duydum.(bu bilgi tamamen işitsel bir olaydır tıbbi araştırma sonucu değildir. 15-20 kilo zeytin yiyin anlamına gelmesin?.)
Ben sigarayı bıraktığımın ertesi günü sigarayı hatırlatacak çay ve kahveden uzak durdum.El alışkanlığının kaybolması için cebimde leblebi taşıdım.Evde aklıma geldikce (fazla acı olmayan) siyah zeytin yedim.Zeytinin tadı nikotin acılığına yakın olduğu için olabilir belki,benim sigarayı bırakmamda faydalı oldu.
5 yıl oldu arkadaşlar,lütfen sizde bırakın. :)

Epidermoid_Karsinom
10-01-2006, 04:17
bircok yiyecek maddecinde sigaradakiyle kiyaslanamayacak kadar nikotin vardir. 8-10 kilo patlican ornegi bunun icindi. Tabii ki yiyemezsiniz. O yuzden de nikotini saglayan yiyecekler yenerek sigara birakilamaz. sigara sadece fiziksel degil psikolojik bir bagimliliktir. kendinizi kasmayin benim soylediklerim bilimseldir.