PDA

Tüm Versiyonu Göster : İSPAROZ (Diplodus annularis)

Taygun KOCABIYIK
20-01-2006, 18:47
[Only Registered Users Can See Links]
Resim-İSPAROZ (Diplodus annularis)

F- Sparidae
L- Diplodus annularis
İ- Annular bream
M- İspari, İsparya, Tarak balığı, Deniz sazan balığı

--------------------------------------------------------------------------------

Vücut yanlardan yassılaşmış oval şekilde olup, iri pullarla kaplıdır. Karın yüzgeci sarı renktedir, vücut gümüşi ve bariz enine ışınlar bulunmaktadır. Yanlar ve karın kısmı beyaz renktedir. Kuyruk yüzgecinin ortasında kendi karakteristik özelliği olan siyah yuvarlak bir nokta bulunur.

Emre Ünalan
21-01-2006, 05:33
izmaritin amcasının oğludur.. hiç sevmem bu balığı ben. çekersin tekneye sonra sıçarlar eline... çok terbiyesizce ve tasvip etmediğim bir davranıştır bu.. eti de lezzetli değildir.. bi tek o yeme atlayışına bayılırım... böyle tırırırırıtt diye vurur oltaya... sırf bu ele verdiği titreşimin hatrına katlanılabilir belki...

bir de bu balığı ankara'da çupra diye kakalamaya çalışırlar ki ısparoz'un ele sıçması kadar terbiyesizce bir davranıştır..

Uzm.Dr.Rastgele
20-08-2006, 20:21
İsmi yazılı olmadığı için hitap edemediğim arkadaşım.Sanırım bir yanlış anlaşılma var.Tarif ettiğn balığın ismi ''isparoz yada ispari '' diye biline balık değil.Senin tarif ettiğin biz oltacıların boklu sarpa dediğimiz balık.Denizden yeni tutsan dahi azıcık kaba tutsan derhal cırtlar ve 2-3 saat sonra evinde temizlemeye başladığında karnından çıkan iç organlarından kötü koku gelir.Güzel yıkarsan o koku kesilir.Emin ol İzmir Konak balık halinde de çanakkale çuprası diye takoz sarpaları satarlar.Eti lezzetli olmamakla beraber,taze ise afiyetle yenir.Gelelim isparoz'a :Bol kılçıklı ama lezzetli bir balıktır.Hele biraz irileşmişse yani eşek isparozu denilen kıvama gelmişsse vallahi lokum gibi olur.

reos_mow
21-08-2006, 00:45
benim bildigim isparide ayni seyi yapio igenyi cikartitken azcik skiyon baligi batario hafiften kilcikli balikitr harbiden midyeyle tutmak en kolayidr karidesle tutmayi tavsiye etmem 2 saniyede yemi mindar eder bu balik didikleyip durur

Rauf
14-10-2006, 08:41
alanyadada bu balığa aspara diyorlar:) :) [Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

gxs_07
04-01-2007, 00:50
minanur nedır normalde dımı dıyer adı kara kuyruk dıye bılıyom ben

mufi
04-01-2007, 05:41
(((gxs_07
Oltacı
minanur nedır normalde dımı dıyer adı kara kuyruk dıye bılıyom ben )))

oltacı bahsettiğin balık melanurya yada melanur

CaTSiLeNcE
04-01-2007, 09:46
melanür veya Antalyadaki deyişiyle milanür öyle kolay yakalanan bir balık değil..çok sinsi bir balıktır.Bir kaç tane yakalama yöntemi var .karadan yakalayabilmek için denizin biraz dalgalı ve bulanık olması lazım..Antalya yat limanında bir kaç defa izledim.. bunun için 16 lık misina en kalını 18 lik kullanıyorlar .Yem olarak Yanıç dediğimiz tatlısu karidesi ve ağırlık olarak ta ekmek :) ekmeği iğnenin 30 santim gerisine bağlayıp ve denizde ıslattıktan sonra ileri atıyorlar.diğer bir yöntemde sarma yöntemi bildiğimiz kefal sarması ama misina kullanmıyoruz.bu yüzden kayıkla avlanmak lazım ama yazın yüzerekte yakalanıyor. Sarmayı denizden 20 30 metre ileri yüzerek bırakıp geliyoruz..Biraz yorucu ama paletle birz daha kolay oluyor :) Ama bu yöntemin dezavantajları çok öncelikle sarmaya çok ekmek gidiyor, sarmanın dolaşması ve en önemlisi iğne çok fazla olduğundan küçük balıkların yakalama olasılığı çok fazla...Bunun için bu yönteme çok benzeyen bomba yöntemi geliştirilmiş..Bu yöntemden antalyaya döndükten sonra detayları ve resimlerle anlatıcam..Umarım sıkmamışımdır :)

CaTSiLeNcE
04-01-2007, 09:51
bu arada İzmir tarafında u balıklardan varmı bilmiyorum ama bendeki balık haritasında sadece Akdenizde görünüyor milanür ..Şunu da söyleyim 30 35 cm olanlarını gördüm..

katiti
04-01-2007, 10:19
Ersen İzmir'de de var melanur. Oltayla avını yapmadım hiç, arada zıpkınla vurduğum oluyor. İrileri gerçekten lezzetli...

CaTSiLeNcE
04-01-2007, 11:11
evet abi çok değerli balık bence çipura kadar lezzetli..

aganta borina borinata
04-01-2007, 12:41
melanür veya Antalyadaki deyişiyle milanür öyle kolay yakalanan bir balık değil..çok sinsi bir balıktır.Bir kaç tane yakalama yöntemi var .karadan yakalayabilmek için denizin biraz dalgalı ve bulanık olması lazım..Antalya yat limanında bir kaç defa izledim.. bunun için 16 lık misina en kalını 18 lik kullanıyorlar .Yem olarak Yanıç dediğimiz tatlısu karidesi ve ağırlık olarak ta ekmek :) ekmeği iğnenin 30 santim gerisine bağlayıp ve denizde ıslattıktan sonra ileri atıyorlar.diğer bir yöntemde sarma yöntemi bildiğimiz kefal sarması ama misina kullanmıyoruz.bu yüzden kayıkla avlanmak lazım ama yazın yüzerekte yakalanıyor. Sarmayı denizden 20 30 metre ileri yüzerek bırakıp geliyoruz..Biraz yorucu ama paletle birz daha kolay oluyor :) Ama bu yöntemin dezavantajları çok öncelikle sarmaya çok ekmek gidiyor, sarmanın dolaşması ve en önemlisi iğne çok fazla olduğundan küçük balıkların yakalama olasılığı çok fazla...Bunun için bu yönteme çok benzeyen bomba yöntemi geliştirilmiş..Bu yöntemden antalyaya döndükten sonra detayları ve resimlerle anlatıcam..Umarım sıkmamışımdır :)

ersen ben bu balığı kıyıdan hiç tutmadım...ama çok sinsi bi balık olduğu konusuna katılmıyorum...biz burada ortalama 10 ile 20 kulaç arasında bu balıkları avlıyoruz...yeme çok iyi tepki veriyorlar ve hemen asılıyorlar...sürüye denk gelirsen çifter çifter çekersin bu balıkları...hatta bu balıkların bodrumda makarnayı cipsi daha doğrusu suya ne atarsan yediklerini gördüm...

bu arada yüzerek oltayı bırakma çok zahmetli değilmi...

rastgelsin...

CaTSiLeNcE
04-01-2007, 13:16
ersen ben bu balığı kıyıdan hiç tutmadım...ama çok sinsi bi balık olduğu konusuna katılmıyorum...biz burada ortalama 10 ile 20 kulaç arasında bu balıkları avlıyoruz...yeme çok iyi tepki veriyorlar ve hemen asılıyorlar...sürüye denk gelirsen çifter çifter çekersin bu balıkları...hatta bu balıkların bodrumda makarnayı cipsi daha doğrusu suya ne atarsan yediklerini gördüm...

bu arada yüzerek oltayı bırakma çok zahmetli değilmi...

rastgelsin...

demekki yöresine göre değişiyor..çok ürkek balık ...Antalyada misinayla bu şekilde tutulması çok zor..Misinayı görüyor kerata :)Sarmayı misinalı ve misinasız olarak denedim. Misinalıya hiç uğrayan olmadı ama misinasız sarmaya anında atlıyorlar.Kayık veya botun varsa çok zahmetli değil..Ama yüzerek biraz zahmetli ve yorucu ama iki sporu aynı anda yapıyosun bir yandan :)

gxs_07
04-01-2007, 13:45
milanür dedıklerın cok dogru bazen 18 lık mısıne kalın gelıyo balık almıyo ben işkeleden çok milanür yakaladım günlük 4 5 tane yakalıyoruz bazen 2 tane yakaladıgımız oluyo ama milanür yakalamak cok güzel ve cok sevklı hiç agırlık yok mısınede sadce balık ve mısıne bu yuzden milanür tutmak cok güzel bençe agırlık yerıne ekmek balıgıyorsun ılerı ettıkdan sonra ekmegın gıtmesını beklıyon ve ekmek bu arada yumusuyo ve dagıtması kolay oluyo aslında cok güzel bır sıstem ekmegı dagıttıkdan sonra ekmek cok güzel dalıyo balık ekmegı atlarken yemi goruyo ve orada onuda alıyo :) ama gercekden cok korkkak bır balık ve cok sınsı bır balık sarma ile tutmakda güzel ama bazen sarmayı alıyo ve iç cıkmıyo ben tanık oldum en güzelli olta ile avlamak

zarokal
25-03-2009, 17:18
İsparoz kılcıklı fakat cok lezzetlidir..Balık tadını alırsın...

seyirsubayi
25-03-2009, 22:28
melanur karaburun yenılıman tarafında cok cıkıyor ve olta ıle avlanıyorlar özel bı oltası var daha soonra sıze detaylı sekılde anlatırım lezzetlı bır balık

çeşme35
05-04-2009, 03:00
Melanur bu balıktan geçen sene çeşmede tuttum. yem olarak sardalya atmıştım.Takımda klasik 2 li dip oltası.

mehmeterhan
05-04-2009, 07:16
ısparoz denızın olmazsa olmazı hangı balıgı avlamaya gıtsem nereye gıdersem gıtsem yakalamadan donmedıgım tek balık ıssssparoozzz :D

obivan
08-05-2009, 09:19
isparoz. ispari, isparya biz mamunla avlanan zokacılar ve gece avlananlar için tam bir baş belasıdır... ama o olmadanda çipura olmaz o da ayrı konu.
isparoz akışta yataklara çipuradan önce girer ve zemindeki traganalıkları fazlalıklardan sürer bundan sonra da çipura ortaya daha belirgin olarak çıkar.
Ama şunu da bilelim ki eylül ekimde kendileri eşek isporozu olunca da baya lezzetlidir.

turna
15-05-2009, 14:14
Avuç kadar isparilerin ızgarası,şahane oluyor.

ADNAN
15-05-2009, 23:51
Selamın aleyküm herkeze, isparozun nasıl tutulmıyacağını bilen varsa yazsın, maalesef nereye gidersem gideyım nerede avlanırsam avlanayım mutlaka beni bulur o bensiz ben isparozsuz yapamıyorum :) evet isparoz la çok iyi muhabetım vardır bilenler bilir değil mi taygun maalesef uzun süredir girenmıyorum kusuruma bakmayın zaten bayramdan berı 1 defa denize gidebildim ekonomık kriz isparozuda özletti sevgi ve saygılarımla

MAVİ FENER
16-07-2009, 12:52
Katılımcı ve paylaşımcı arkadaşlarıma teşekkürler...

The Lunatic
16-12-2009, 14:50
Bir rivayete göre bu balık yunusu çatlatmış sinirden. Öyküyü bilen bilir :)

MAVİ FENER
22-01-2010, 14:16
2 metre derin degildir.Katiti..Sandalı dahi yüzdüremezsiniz........Hatta kendiniz dahi yüzemezsiniz çünkü su sizi yukarıya doğru kaldıramaz....

xnode
05-04-2010, 22:50
[Only Registered Users Can See Links](Diplodus%20annularis)%2024-03-2015%2020.56.25.JPG

Her ne kadar zevkler ve renkler tartışılmaz olsa da; Diplodus annularis lezzetsiz bir balık değildir. Hemen tüm Sparidae balıkları gibi gayet lezzetli bir balıktır. Tek dezavantajı, kılçıklarının fazla olması ve denizlerimizde fazlaca büyümemesidir. Sparidae familyası balıklarının genel ortak özelliklerinden biri ekonomik değerlerinin olmasıdır. Bu balıklar; İtalya kıyılarında ve Cezayir dolaylarında yarım metreye kadar büyüyebiliyorlar ve gayet fazlaca tüketilen balıklardır.
Saygılarımla;

Denizkızı35
05-04-2010, 23:01
Ama Hakkını yememek lazım oda olmasa olta başında cok bekleriz. Arada bir irileri heyecan katıyor Hatta su içinde cupra gibide görünüyorlar :)

deenizchi
22-03-2011, 15:38
bu isparoz icin gereken tek sey sinek ignedir geri kalan hersey deyissede sonuc degismez yakalanir...

rkacar
19-05-2011, 16:44
melanur izmir de var ben çeşme - ıldırı da kıyıdan aldım cok büyük değildi (yani 30-35 cm gibi değildi :D ) 15-20 cm lik bi büyüklüğü vardı tahminim ama lezzetli idi. :D

pendikli balıkçı
29-10-2011, 15:41
İspari melanurdan farklıdır.Melanur daha belirgin renktedir.iSPARİYE YEM DÜŞMANIDA DİYEBİLİRİZ.