PDA

Tüm Versiyonu Göster : İstavrit İçin Yapay Yem Varmı ?

Serhat SAN
23-02-2010, 17:10
arkadaşlar merhaba istavrit için yapay yem varmı acaba . simli ip olmasımı lazım yoksa yapay yem varmı veya doğal yemlerden ama doğal yemler bulamıyorum galatanın orda bilen varsa söyleyebilirmi doğal yem satan

Teşekkürler

xnode
23-02-2010, 17:18
Biz İstanbul'da istavriti çapari ile tutardık. Yapay yem yerine tüy ile hazırlanmış çapariyi neden kullanmıyorsunuz ?

Kamil ESEN
23-02-2010, 17:22
Hazır satılan tüylü takımlar var.Bence malzeme satan kişi sana ddoğrudan o çapariyi verir.Rastgelsin..

Taygun KOCABIYIK
23-02-2010, 19:32
Çapari eskiden sadece kanatlı hayvanların tüyünden yapılırmış. Sonradan teknolojiyle birlikte bir çok malzemeden yapılır halde. Avlanılan bölge ve balığa göre seçim yapmak lazım. Onu Galata'da avlananları gözlemleyerek öğrenebilirsiniz.

Serhat SAN
23-02-2010, 20:59
ben ozaman bi kaç tane hazır çapari alıyım yedektede dursunlar bide gözlemleme işi iyi fikir

Herkese Teşekkürler

Yağız DEMİR
23-02-2010, 21:28
balık avı malzemelerı satan yerlerde tuylu ıgneler mevcut orada rahatlıkla ıstedıgını bulabılırsın ama dıkkat et fosforlı ıp tarzında olanları alma orjınal kus tuyu olsun

Serhat SAN
23-02-2010, 21:40
balık avı malzemelerı satan yerlerde tuylu ıgneler mevcut orada rahatlıkla ıstedıgını bulabılırsın ama dıkkat et fosforlı ıp tarzında olanları alma orjınal kus tuyu olsun

şimdi bizim buraya biraz uzakta bir süpermarket gibi birşey var ordada balıkçılıkla ilgili herşey var hazır çaparilerde var şimdi ben kuş tüyü olanlardanmı alıyım ben birkeresinde görmüştüm beyaz tüylü onumu diyosunuz acaba

xnode
23-02-2010, 21:46
Evet mutlaka beyaz tüylü olanlardan kullanacaksın. Tüyün çok yoğun olmasına gerek yok.
Ancak mezgit için olan büyük iğnelileri tercih etme.. İğne ne kadar küçük olursa istavrit için o kadar iyi olur..

levrek
23-02-2010, 22:15
Bir ara Dam markasının kendinden fosforlu iğneleri vardı,mükemmel iş yapıyordu.

Serhat SAN
24-02-2010, 15:26
ben 3 tane çapari aldım . 1 tanesi açık yeşil ipli , bitane beyaz kuş tüyü siyah kancalı , bide çinekop - lüfer çaparisi . galatada herkes yeşil sim kullanıyor ama nese ben bi önce tüyü deniyim sonradan baktım olmuyo simli bedeni takarım ama fırdöndü bulamadım orda kurşunda 3 tane var zaten

Necati ARAT
24-02-2010, 15:29
ben 3 tane çapari aldım . 1 tanesi açık yeşil ipli , bitane beyaz kuş tüyü siyah kancalı , bide çinekop - lüfer çaparisi . galatada herkes yeşil sim kullanıyor ama nese ben bi önce tüyü deniyim sonradan baktım olmuyo simli bedeni takarım ama fırdöndü bulamadım orda kurşunda 3 tane var zaten

Kardeşim sana şimdiden rastgelsin..
yeni bir konuda Balıklarınla birlikte fotolarını bekliyoruz..
Şansında bahtında açık olsun..

Serhat SAN
24-02-2010, 15:44
Kardeşim sana şimdiden rastgelsin..
yeni bir konuda Balıklarınla birlikte fotolarını bekliyoruz..
Şansında bahtında açık olsun..

sağol nejati abi herşeyi bitirdik zaten birde şu çapari dolanmasa bide yarım saat çapariyi açmakla uğraşıyorum ne yaptıysam olmuyor yinede dolanıyorlar

Necati ARAT
24-02-2010, 15:48
sağol nejati abi herşeyi bitirdik zaten birde şu çapari dolanmasa bide yarım saat çapariyi açmakla uğraşıyorum ne yaptıysam olmuyor yinede dolanıyorlar

Serhat bence çapariyi Deniz kıyısında açsaydın daha iyi olurdu ..

nihatkr
25-02-2010, 08:57
Çaparilerde iş yapan tür genelde yeşil ve turuncu tonlar. Eğer kıyıdan tutacaksanız tabiki. Ama Tekne ile çıkınca her tur çapari iş yapar. Mümkün olduğunca yeşil tüy beyaz iğne kullanmaya çalışın.

Bornovalı
25-02-2010, 11:00
hazır çapari alacak olursanız ben koyu yeşil rengi tavsiye ederim.
boğazda bende istavrit avladım en uygun olan ve iş yapan buydu.
tabi atçek metodunuzda önemli,bunuda ordaki balıkçılara bakarak öğrenebilirsiniz.

Serhat SAN
25-02-2010, 15:21
Çaparilerde iş yapan tür genelde yeşil ve turuncu tonlar. Eğer kıyıdan tutacaksanız tabiki. Ama Tekne ile çıkınca her tur çapari iş yapar. Mümkün olduğunca yeşil tüy beyaz iğne kullanmaya çalışın.

teknedeyle değilde köprüden yani boğazdan tutucam

hazır çapari alacak olursanız ben koyu yeşil rengi tavsiye ederim.
boğazda bende istavrit avladım en uygun olan ve iş yapan buydu.
tabi atçek metodunuzda önemli,bunuda ordaki balıkçılara bakarak öğrenebilirsiniz.

aldıklarım arasında yeşil tüy yok daha doğrusu bulamadım ama köprüde satılıyor diye sonradan gidipte almadım köprüye gidince alıcam çünkü gözlemlerime göre herkes koyu yeşil kullanıyo köprüde , işe yaradığı kanaitindeyim bende

Serhat SAN
27-02-2010, 17:50
bugün hiç tutamadık daha doğrusu yer yoktu hep kötü yerler vardır köprünün başı felan ordada gelmedi hafta içi gitmek gerek hem misinalarda karışıyor başkalarıyla

Celali
27-02-2010, 19:45
serhat sen nerde ne av yapacagını önce bileceksin köprüde genelde ince uzun çapari kullanırlar sen bu çapari ile bogazda veya kıyıdan avlanamasın her yerin çaparisi ve agırlıkları ayrıdır köprüde 100 gram kursun kullanırsan karışmaz şimdi sen 100 gram yanındaki 50 gram kullanırsa karışır buna dikkat et
birde çapari kalınlıgına köprüde kullanacagın çapari 16 -10 veya 18 -10 olabilir fakat bogazda bu degişir 22 -12 25 -12 agırlık 100 150 gram arası olabilir köprüde kamışın boyu en az 360 -390 olsun kıyıdan bogazda en az 420 450 çapari ise her zaman degişiklik gösterir bazen yeşil bazen sarı bazen simli bunada sebeb hava durumudur senin yapacagın en güzeli balık tutan kişilere bakıp hangi tür çapari kullanıyorlarsa onu kullanmak tabii bu arada derinligide unutmamak lazım balık diptemi orta damı üstemi bunada dikkat edersin zamanla baka baka yapa yapa ögrenirsin madem meraklısın bununda üstesinden gelirsin sabır her derdin ilacıdır tmm

Bornovalı
27-02-2010, 19:53
bugün hiç tutamadık daha doğrusu yer yoktu hep kötü yerler vardır köprünün başı felan ordada gelmedi hafta içi gitmek gerek hem misinalarda karışıyor başkalarıyla

galata köprüsünde avcılık çok zor bence,omuz omuza olta atmak karışan misinaları ayırmak falan insanın tadını kaçırıyor.çinakop zamanı balığın geçidi sırasında tezgahlardaki sardalyalaz hemen zulaya çekilip birtane sardalyayı 25 kuruşa satanları dahi gördüm ve çok üzüldüm.
ben orda olta attım ama keyif alamadım,hatta yoğunluktan sırayla olta atanları bile görmüştüm..
ben size bir yer tarif edeyim oraya gidin ve avın keyfini çıkartın.
Kuru çeşmede,boğaz köprüsünün hemen yanında bir otopark var (paralı) aracınızı o otoparka parkedin ve rahat rahat avlanmanın keyfini sürün.
ordaki tek sıkıntı yoğun deniz trafiği,ama aldığınız balıklara bakınca o da sıkıntı olmaktan çıkıyor.:)