PDA

Tüm Versiyonu Göster : Kalamar tava yapılırken dikkat edilmesi gereken konular

santor
05-03-2010, 09:50
Necati kardeşimiz kalamarı yem olarak açmış ...yazmadan geçemeyeceğim ben yemesinide çok severim.

yıllardır tariflerden okuyarak,,,birilerinden duyarak kalamar tava yapmaya çalıştım.
ama hiç istediğim gibi olmadı,,,lastik gibi kalamar pişirmekten bıktım ve bi süre pişirmeye ara vermiştim.
ta iki sene önceye kadar.o tarihte Kuşadasında kalıyorum.bir arkadaşin elemanının beyinin aşçı olduğunu öğrendim.bir gün tam çalıştığı yere girerken kolundan yakaladım.anlat dedim kalamar nasıl pamuk gibi pişer..kimseye söyleme dedi ama ben kimseye söylemiyorum...foruma yazıyorum:)
şöyle:
kalamarları temizledikten ve yıkadıktan sonra suyunu süzün.
derin bir kaba koyun ve üzerine bir kilo kalamar için bir veya iki çay kaşı-
ğı toz şeker ilave ederek on veya onbeş dakika ovun.
ve yarım saat kadar dinlenmeye bırakın.
ve bu kalamarları ASLA SU' ya değdirmeden kızgın bir yağda unlarak kızartın.bu ateş de kısık olmasın ''harlı ateş'' olsun
inanın sadece bu kadar.daha sonra taratormu yaparsınız,özel sosmu eklersiniz bilemem.ama kalamarın yumuşacık çıtır olacağı kesin:)

afiyet olsun..
(tercihlere saygılıyım ancak:kalamarlarda ağlar ..ağlatmasanız iyi olur:))

Necati ARAT
05-03-2010, 10:01
Mehmet abi kısa ve öz bir tarif Yapımı çok kolay..
Harlı ateşte Kızgın yağda Kalamarı attıktan sonra Ne kadar kızartacağız??
Fazla kızartırsak yine lastik gibi olacağını düşünmekteyim..

Paylaşım için teşekkürler..

mehmetulas
05-03-2010, 10:01
sevgili mehmet abicim paylaşımın için teşekkür ederim
ağzımın suyu aktı:deli: en kısa zamanda deneyeceğim tarifinizi

Taygun KOCABIYIK
05-03-2010, 10:09
Evet işin püf noktası harlı ateşte çok kızgın yağda kızartmak.
Takribi olarak 2-3 dakika yetiyor kızartmaya.
Ve edindiğim tecrübe her zaman için dinlenmiş kalamarın daha yumuşak olduğunu gösterdi.
Ama ben tam tersi kayış gibi sevdiğimden hatta kalamardan çok sübye tava sevdiğimden dolayı böyle bir kaygım yok :D

santor
05-03-2010, 10:10
Mehmet abi kısa ve öz bir tarif Yapımı çok kolay..
Harlı ateşte Kızgın yağda Kalamarı attıktan sonra Ne kadar kızartacağız??
Fazla kızartırsak yine lastik gibi olacağını düşünmekteyim..

Paylaşım için teşekkürler..

haklısın.yağda fazla kalırsa lastik gibi olabilir.patates gibi kızartmamak lazım

pembeden kızarmaya döndüğünde çeviriyorum ben.yani el ve göz kararı benimkisi..
ayrıca yazmayı unuttum.her ihtimale karşı tuzunu piştikten sonra atıyorum

Anıl ÜNALAN
05-03-2010, 10:27
Bugüne kadar bende tutup yediğim hiç bir kalamarda özel bir dinlendirme veya sos kullanmadım. Aksina direk ayıklayıp unladıktan sonra kızgın yağın içerisine adapte ettim, ve oldukça (bana göre) yumuşak ve lezzetli bir hal alıyorlar. Sos olarak limonu sevenlerinde ocaktan çıkar çıkmaz daha sıcak iken üzerine limon suyunu ilave etmelerini öneririm iyi bir yumuşatıcıdır ;)

The Lunatic
05-03-2010, 11:37
Çok teşekkürler tarif için. Birgün tutup yemek nasip olur inşallah :)

Mehmet BODUROĞLU
05-03-2010, 11:45
Ben hep dağıtıyorum kalamarları.
Pişirmesini ve temizlemesini beceremediğim için :D
Bakalım bir daha nasip olursa denerim tekrar.
Teşekkürler bilgiler için ...

kturkol
05-03-2010, 14:40
Necati kardeşimiz kalamarı yem olarak açmış ...yazmadan geçemeyeceğim ben yemesinide çok severim.

yıllardır tariflerden okuyarak,,,birilerinden duyarak kalamar tava yapmaya çalıştım.
ama hiç istediğim gibi olmadı,,,lastik gibi kalamar pişirmekten bıktım ve bi süre pişirmeye ara vermiştim.
ta iki sene önceye kadar.o tarihte Kuşadasında kalıyorum.bir arkadaşin elemanının beyinin aşçı olduğunu öğrendim.bir gün tam çalıştığı yere girerken kolundan yakaladım.anlat dedim kalamar nasıl pamuk gibi pişer..kimseye söyleme dedi ama ben kimseye söylemiyorum...foruma yazıyorum:)
şöyle:
kalamarları temizledikten ve yıkadıktan sonra suyunu süzün.
derin bir kaba koyun ve üzerine bir kilo kalamar için bir veya iki çay kaşı-
ğı toz şeker ilave ederek on veya onbeş dakika ovun.
ve yarım saat kadar dinlenmeye bırakın.
ve bu kalamarları ASLA SU' ya değdirmeden kızgın bir yağda unlarak kızartın.bu ateş de kısık olmasın ''harlı ateş'' olsun
inanın sadece bu kadar.daha sonra taratormu yaparsınız,özel sosmu eklersiniz bilemem.ama kalamarın yumuşacık çıtır olacağı kesin:)

afiyet olsun..
(tercihlere saygılıyım ancak:kalamarlarda ağlar ..ağlatmasanız iyi olur:))

Mehmet abi Allah razı olsun, bende kalamarı yemeyi çok severim. Benim için çok faydalı bir bilgi oldu.

Murat ADAK
05-03-2010, 15:26
Paylaşım için teşekkürler.

Kamil ESEN
05-03-2010, 17:16
Kalamar tarifi çok iyi olmuş.Bir daha tuttuğumu bu şekilde deneyeceğim;)

kaptankarabulut
05-03-2010, 18:48
Arkadaşlar bir tarif de benden: ( bir klo kalamar için) bir tatlı kaşığı karbonat bir tatlı kaşığı tuz.derince bir kapta tuz ve karbonatla 5..6 dakika iyice ovun.kendisini iyice salacak.sonra iyice yıkayın ve suyunu süzün.Hatta bir gazete üzerine serin ki suyunu emsin. ve unlayın. Bol ve iyice kızmış yağda 2,3 dakika kızartın.pembeleşince çıkartın.İsteğe göre limonla servis yapın..(AĞLATMAYIIIIIN)

levrek
06-03-2010, 18:50
Süleyman abi, bende yıllardır senin tarifin gibi yapıyorum,lakin ilk yapışımda ovma işleminden sonra yıkamayı yapmadığım için acılı kalamar neye benzediğini öğrenmiştim.:)

Deneysel olarak bir keresinde sadece limonla yaptım, o da fena olmamıştı.
Unlama işinde de beyaz una alternatif olarak mısır ve galata ununu denemiştim, çıtır çıtır olmuştu,sadece bu unlar yağı biraz fazla çekiyor.

kaptankarabulut
06-03-2010, 19:38
Süleyman abi, bende yıllardır senin tarifin gibi yapıyorum,lakin ilk yapışımda ovma işleminden sonra yıkamayı yapmadığım için acılı kalamar neye benzediğini öğrenmiştim.:)

Deneysel olarak bir keresinde sadece limonla yaptım, o da fena olmamıştı.
Unlama işinde de beyaz una alternatif olarak mısır ve galata ununu denemiştim, çıtır çıtır olmuştu,sadece bu unlar yağı biraz fazla çekiyor.

Erol kardeşim kalamarın daha değişik yöntemleri var mesala sirkeyle veya şişe sodasıylada ovarak aynı işlemi yapıyorlar..

mehmetulas
06-03-2010, 19:40
Arkadaşlar bir tarif de benden: ( bir klo kalamar için) bir tatlı kaşığı karbonat bir tatlı kaşığı tuz.derince bir kapta tuz ve karbonatla 5..6 dakika iyice ovun.kendisini iyice salacak.sonra iyice yıkayın ve suyunu süzün.Hatta bir gazete üzerine serin ki suyunu emsin. ve unlayın. Bol ve iyice kızmış yağda 2,3 dakika kızartın.pembeleşince çıkartın.İsteğe göre limonla servis yapın..(AĞLATMAYIIIIIN)

kaptanım bu deniz canlılarıda
çok sulugözlü oluyor heran ağlayacak durumdalar;);)

ibrahimz35
06-03-2010, 22:18
Çok güzel tarifler, ilk fırsatta deneyeçeğim...

levrek
07-03-2010, 17:56
Sağolasın Süleyman abi, şişe sodasından haberim olmuştu,hatta b*r* ile yapanları da duydum.

Anıl ÜNALAN
07-03-2010, 18:45
Sağolasın Süleyman abi, şişe sodasından haberim olmuştu,hatta b*r* ile yapanları da duydum.

Evet abi bende çok duydum ve bazen o şekil yapımla da karşılaştım :) yanında içmeyi sevmeyenler içine katıyor heralde diye düşündüm :P :D

alpargun35
07-03-2010, 19:25
Konuyu açan arkadaşımın izni ile bendeki bilgileride paylaşayım istedim.

1.) Kalamarı fazla büyük(kaval) seçmeyin sert olur,boy 25cm civarı olsun.
2.) temizlerken kafa kısmındaki boncuğu çıkarıp atın !!! (kızartırken çok feci patlar yanarsınız)
3.)Temizleyip kestikten sonra,1 kg kalamara ; bir adet limonun suyu + 2çay kaşığı cep sodası +iki tatlı kaşığı şeker + bir tatlı kaşığı tuz + bir çay bardağı içme sodası ,ilave ederek iki elle yidirerek beş dakka kadar ovun.
4.) bu karışımın içinde buz dolabında 24 saat bekletin.
5.)Dolaptan çıkarınca süzgeçe alın ve karıştırarak on dakka bekletin.
6.)Bir kabın içinde, bildiğimiz unla bolca iyice unlayın ve bir eleğe çıkarıp ununu eleyin.
7.)yağı iyice ısıtın(içine attığınızda parçanın etrafından kabarçıklar çıkarak pişmesi gerekir,fakat yağı çok kızdırmayın (yağ geniş bir tencerede ve bolca yani 4-5 parmak derinlikte olmalı)
8.)Pişmeye başlayınca,patlamaya ,çatlamaya başlıyacaktır,hafif esmerleşince,kevgirle ilk önce tel süzgeçe çıkarın,sonra servis yapın,
9.) sıcak tüketin,afiyet olsun...

xnode
08-03-2010, 13:01
Bu ilginç bir tarifmiş gerçekten. İlk kez duydum.
Biz kalamarı şu şekilde hallederiz.

1, 1.5 kg. kalamar, bir çorba kaşığı şeker, bir kutu bira, biraz da karbonat.
bunların hepsini karıştıracaksınız zaten köpürecek bira ve karbonat..
yarım saat kadar bu karışımda dinlendirin. mısır unu (yoksa normal un) bulayıp iyice silkeledikten sonra tavaya değmeyecek miktarda yağa bırakacaksınız (tıpkı lokma vs. gibi)
burada da dikkat edilmesi gereken husus kalamarı yakmamaktır, bu da beceri gerektirir.

saygılarımla

levrek
08-03-2010, 23:26
4.) bu karışımın içinde buz dolabında 24 saat bekletin.
5.)Dolaptan çıkarınca süzgeçe alın ve karıştırarak on dakka bekletin.
6.)Bir kabın içinde, bildiğimiz unla bolca iyice unlayın ve bir eleğe çıkarıp ununu eleyin.
7.)yağı iyice ısıtın(içine attığınızda parçanın etrafından kabarçıklar çıkarak pişmesi gerekir,fakat yağı çok kızdırmayın (yağ geniş bir tencerede ve bolca yani 4-5 parmak derinlikte olmalı)
8.)Pişmeye başlayınca,patlamaya ,çatlamaya başlıyacaktır,hafif esmerleşince,kevgirle ilk önce tel süzgeçe çıkarın,sonra servis yapın,
9.) sıcak tüketin,afiyet olsun...

Bu ilginç bir tarifmiş gerçekten. İlk kez duydum.
Biz kalamarı şu şekilde hallederiz.

1, 1.5 kg. kalamar, bir çorba kaşığı şeker, bir kutu bira, biraz da karbonat.
bunların hepsini karıştıracaksınız zaten köpürecek bira ve karbonat..
yarım saat kadar bu karışımda dinlendirin. mısır unu (yoksa normal un) bulayıp iyice silkeledikten sonra tavaya değmeyecek miktarda yağa bırakacaksınız (tıpkı lokma vs. gibi)
burada da dikkat edilmesi gereken husus kalamarı yakmamaktır, bu da beceri gerektirir.

saygılarımla

Her iki tarifte de anladığım kadarı ile marinize işleminden sonra kalamarların yıkanmayışı.Peki karbonatın acı tadı nasıl kayboluyor ?

xnode
09-03-2010, 00:19
bir çay kaşığı karbonat konuyor benim uyguladığım yöntemde.
o da bira ile köpürüyor ve kalamarı sünger gibi yapıyor. herhangi bir acılık olmuyor pişirildiğinde.. Bu arada yazmayı atlamışım. Bira/karbonatlı karışımdan çıkardığınız kalamar halkalarının ıslaklığını almak için peçete ile suyunu almak lazım, halkaları buladığımız un hamur olmasın...

Afiyet olsun.

[Only Registered Users Can See Links]

alpargun35
09-03-2010, 12:33
Karbonatı azaltırsanız sorun çözülebilir.