PDA

Tüm Versiyonu Göster : Trakonya

katiti
20-01-2006, 23:33
Ülkemiz sularında Trachinidae familyasından olan trakonyanın üç türü yaşamaktadır. Hepsi zehirli ve tehlikeli olmasına karşın, aralarında en tehlikeli olanı varsam cinsidir. İlk üç sırt yüzgeci ve solungaç kapakları üzerindeki dikenler zehir taşır. Ölü balıkta dahi bu zehirler etkindir. Sığ kıyılardan derin sulara kadar geniş bir yelpazede bulunabilir.
Küçük balıklar, balık yavruları, karides, yumuşakçalar ve kabuklularla beslenir. Genelde kendisini kuma gömerek avını bekler. Mayıs ayından yaz sonuna kadar yumurta döker.
Tehlikeli olduğundan özel avcılığı yapılmaz, fakat eti beyaz ve lezzetlidir. Tavası, haşlaması, çorbası yapılır.

katiti
20-01-2006, 23:36
Bu da varsam denilen cins...

çeşme35
13-04-2008, 03:05
Bu balıktan çeşmede bulunduğum bölgede baya var ilk defa elime dikeni battığında tanıştık 2 gün elim şişti daha sonra tuttuklarımı direk misinayı keserek denize attım bilmeyenler denk gelirse kesinlilkle elle dokunmasınlar.

lineerman
13-04-2008, 16:48
bende bir tane yakalamıştım balığı tanıyamadığım için dokunmadan attım.

cemşid
16-04-2008, 19:15
bu balıkları atmadan önce bi tadına bakın derim çünkü etleri hiçte fena değil...

Teaser
16-04-2008, 21:37
İskorpit'in yenildiğini biliyorum.Hatta derisini pense ile soyuyorlar ve fletosunu aynı alabalık gibi yumurtalı ve mısırununa bulayıp tavada yapıyorlar.Ama trakonya'yı merak ettim doğrusu.Şekil aynı mı yoksa çorbası mı oluyor ?Şahsen iki balık türü de geldim mi oltayı kurtaramayacaksam misinamı mutlaka kesiyorum ve kedilere bırakıyorum.

gerence
16-04-2008, 22:11
İskorpit'in yenildiğini biliyorum.Hatta derisini pense ile soyuyorlar ve fletosunu aynı alabalık gibi yumurtalı ve mısırununa bulayıp tavada yapıyorlar.Ama trakonya'yı merak ettim doğrusu.Şekil aynı mı yoksa çorbası mı oluyor ?Şahsen iki balık türü de geldim mi oltayı kurtaramayacaksam misinamı mutlaka kesiyorum ve kedilere bırakıyorum.

Nedim kardeşim;
İskorpit her ne kadar senin yazdığın gibi pişirilip yeniyorsa da , sert ve diri etli olan iskorpitten( hele büyük adabeyleri olursa) terbiyeli içinde sebzelerin de olduğu harika balık çorbası yapılır:) İskorpit denizlerdeki en fazla jelatine sahip olan balıklardandır. Özellikle büyümekte olan küçük çocuklar için çok yararlıdır:)
Oltana gelen büyük trakonyaları ise kesip atma yerine; çok zehirli dikenleri olan bu bir balık tutucu ya da ağzına bir pense sokup iyice hakim olduktan sonra önce sırtındaki siyah dikenleri keskin bir bıçakla dibinden sıyırıp kesip attıktan sonra diğer tehlikeli dikenlerin bulunduğu kafasını kesip atıp lezzetli etinden yararlanabilirsin. derisini attıktan sonra iskorpiti tarif ettiğin biçimde asıl trakonyayı pişireceksin. Kar gibi beyaz ve jelatinli nefis eti vardır. Derisini çıkarmadan buğulama da yapabilirsin bol maydonoz, defne yaprağı ve limon dilimleri eşliğinde;)
Afiyet olsun...!

balıkcı_
17-04-2008, 10:09
arkadaşlarlar bırakın yemeyi. atın gitsin

DezmA
10-05-2008, 12:31
Trakonyayı görüp misinası kurşunu iğnesiyle geri yollayan arkadaşlar isabet ediyorlar. Çünkü ben bu balığın zehirinden felç olanı bile bizzat biliyorum. Aman Dikkat !!!

eminkaya
15-06-2008, 11:49
alın kendi tuttuğum trakonya eğer illa çıkarmak ve tutmak istiyorsanız benimgibi ağzından tutun :D

[Only Registered Users Can See Links]

kemalakcinar
19-06-2008, 22:01
merak ettiğim konu balığın ağzında iğne varken hem parmak sokup hem iğne çıkarmak nasıl oluyor o parmağı sokmak için mutlaka balığı bir şekilde tutmak lazım değilmi

gerence
19-06-2008, 22:28
Ölü Trakonyanın ağzına parmak sokmak kolaydır Eminciğim )))))

kemalakcinar
20-06-2008, 12:35
yusuf abiciğim sana bu konuda katılıyorum ölü trakonyanın ağzına parmak sokmak kolaydır emin kardeşimiz konuda bilgilendirise sevinirim belki trakonya tutma konusunda bilmediğimiz birşeyler vardır bizi bu konuda aydınlatırsa sevinirim.

eminkaya
20-06-2008, 14:38
kardeşim trakonya balığı zaten denizden çıkınca hareket etmez.Ondan ağzından tutup iğneyi rahatlıkla çıkarabilirsiniz ama eğer acemiyseniz tutmayı denemeyin saygılar rastgelsin

emre97
20-06-2008, 15:46
balık gercekten güzel tebrik ederim..:D:D

şeref-başkan
20-06-2008, 18:54
Trakonyanın iğnesi elinizle temas ettiği zaman (battığı zaman) zeytin yağı varsa batan yere sürün zeytinyağını ve bir kap içinde su ısıtın elinizin dayana bileceği kadar sıcaklıkta ısıtın ve elinizi sıcak suyun içinte tutun tutabildiğiniz kadar ve görcenizki ağrıların azıldığını hissetceniz

zeytinyağı yoksa sıcak suyu kaynatın gene elinizi sokun sıcak suya

eminkaya
21-06-2008, 11:20
Trakonyanın iğnesi elinizle temas ettiği zaman (battığı zaman) zeytin yağı varsa batan yere sürün zeytinyağını ve bir kap içinde su ısıtın elinizin dayana bileceği kadar sıcaklıkta ısıtın ve elinizi sıcak suyun içinte tutun tutabildiğiniz kadar ve görcenizki ağrıların azıldığını hissetceniz

zeytinyağı yoksa sıcak suyu kaynatın gene elinizi sokun sıcak suya

evet katılıyorum iyi bir yöntem ben arkadaşların üzerinde denedim olumlu sonuç aldılar teşekürler

kemalakcinar
21-06-2008, 11:38
şeref başkanım burada gerekli bilgiyi vermiş çok kişi trakonyanın iğnesinin battığı yere soğuk uygulanır sanır fakat tam tersi sıcak uygulamak gerekir şeref arkadaşıma verdiği bilgiler için teşekkürler bilgi paylaşımdır.

şeref-başkan
21-06-2008, 17:27
şeref başkanım burada gerekli bilgiyi vermiş çok kişi trakonyanın iğnesinin battığı yere soğuk uygulanır sanır fakat tam tersi sıcak uygulamak gerekir şeref arkadaşıma verdiği bilgiler için teşekkürler bilgi paylaşımdır.

Kemal bey Trakonya 3 ay kadar önce mersinkoyunda dernek üyelerinden Ersin kaptanın elini soktu yakalanış şeklide sırtıyı çekerken Trakonya atlamış sırtıya (kendi anlatışına göre) silikona zarar vermemek için ayağıyla (ayakabısıyla) Trakonyaya basmış ayağından Trakonya kayınca eline iğnesi batmış 10 dakika içinde inanılmaz bir acı vermiş eline ve şişmiş eli mersinkoyunda tek başına ve arabasıda yok mersinkoyunda derneğe telefon açıyor gelin beni burdan alın acilen hastaneye götürün diye Trakonya elimi soktu acısına dayanamıyorum diye bende dernek üyelerinden Faik kaptanı aradım mersinkoyuna gidip Ersin kaptanı hastaneye götürelim diye Faik kaptan Ersin kaptanı arayıp eline zeytinyağını sür su ısıt dayana bileceğin sıcaklığa kadar elini sıcak suya tut dedi ağrı kesilmezse hemen yola çıkıp seni almaya geleceğiz dedi Ersin kaptan zeytin yağını eline sürüyor sıcak su ısıtıp elini sıcak suya sokuyor elindeki ağrının azaldığını hissediyor ve bize tekrar telefon açıyor elimdeki ağrı azaldı beni almaya gelmeyin diye

Bu yaşanmış bir olaydır zehirli balık sokmalarında bu tedavi şekli uygulanırsa etkili olacağını düşünüyoruz

gerence
22-06-2008, 07:57
kardeşim trakonya balığı zaten denizden çıkınca hareket etmez.Ondan ağzından tutup iğneyi rahatlıkla çıkarabilirsiniz ama eğer acemiyseniz tutmayı denemeyin saygılar rastgelsin

Emin kardeşim; denizle olan 55 yıllık tecrübelerimin bana öğrettiği en önemli bilgilerden biri; ölü ya da diri trakonyanın zehir açısından hiç bir farkı olmadığıdır..! Sen sen ol, denizden çıktıktan sonra çok uzun süre canlı kalan bu şeytanla fazla oynama..! Bunca senede trakonya sokması sonucu kriz geçireni, şoka gireni ve de sakat kalan çok kimse gördüm..!:oha: Tabi bu söylediğim kumsallarda bulunan küçük trakonyalar değil, tekneden avcılıkta yakalanan irileri içindir..;)
Bana sorarsanız eğer; bu şeytana kendinizi sokturmamak için özel balık pensesi, ya da uzun saplı sıradan bir pense edinmenizi tavsiye ederim...
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
Yukarıdaki fotoğrafta görülen özel bir pensedir, ters çalışır; sıkılınca açılır, serbest bırakılınca balığı galsamalarından kavrar ve etkisiz hale getirir..;)

olta123
14-09-2010, 11:54
Ben trakonyayı yakaladığımda kancayı kesiyorum. öyle pişiriyorum.Pişince hemen kanca çıkıyor