PDA

Tüm Versiyonu Göster : Başarmaya devam edeceğiz

TUNCAY ŞEKER
12-03-2010, 05:04
denizler dünyamızın ısı legaratörüdür,gündüz güneş ışınlarını emen denizler bunları geceleri aralıklarla dünyamıza salar,eğer denizler olmasa idi biz insanların dayanamayacağı kadar sıcak,geceleri ise tam tersine çok soğuk olurdu.
bilim adamları küresel ısınmanın ana sebebinin deniz kirliği olduğunu ifade ediyorlar.deniz suyunun kirlenmesi sonucunda güneş ışınlarının gerekli derinliklere nufus edememesi ve dünyanın legaratörünün bozulması,buzulların rimesine ve denizlerin yükselmesine,ısınmasına neden olmaktadır.balıkların da kuzeye soğuk sulara göçü de başlamıştır,bunu görmek içinde kılavuza ihtiyaç yoktur.
bizlerin denizleri ve dünyayı kurtarmamız,kurtaramazsakta ölümünü geciktirmemiz gerekmektedir.nasıl mı?
ilk önce türkiye deniz ticaret odaları meclis basın ve halkla ilişkiler,çevre,eğitim,dış ilişkiler ve ab komisyonlarını harekete geçireceğiz.değişmeye kendimizden başlayacak,sektör mensuplarını,milletimizizden başlayarak deniz ve balık kültürünü anlatacağız.bu oluşumu basın ve halkla ilişkiler komisyonuyla başlatacak,görsel ve yazılı basından halka ulaşacağız.eğitim komisyonu ile okullarda ve belediyelerde eğitim seminerleri başlatacağız,çevre komisyonu denizi kirleten unsurları toparlayarak gerekli girişimleri hazırlayacak,dış ilişkiler komisyonu yabancı ülkelerin kirlettici unsurlarını onlara anlatacak ve ab komisyonu da bu konuları toplamını k.denizi kirleten medeniyet tacirleri ab ülkelerine anlatacak.k.denizi kirletilmesi durdurulamazsa ne marmarayı nede diğer denizlerin kirletilmesini durduramayız.bu çalışmalara tüm sivil toplum kuruluşları ve amatör balıkçı derneklerinin ve profesyonellerin desteği ile de güçlendireceğiz.
bugün bize medeniyet dersi vermeye çalışan ab ülkelerine gerçek dersi vererek medeniyetlerin hep doğudan doğduğu gerçeğini birkez daha suratlarına osmanlı tokadı gibi vuracağız.
denizler biz balıkçıları balık açısından fakirleştirirken,tüm dünya insanlarını olumsuz yönde etkilemektedir.
sözlerimi bir halk arasında söylenen bir sözden alıntı yaparak sonlandırmak istiyorum''devletin malı deniz,yemeyen domuz''eğer denizleri kurtaramazsak,bu zihniyetle denizleri toptan yemeye çalışırsak,bir gün denizler tüm insanoğlunu yiyecek,işte sel baskınları,tusinamiler,kabaran ırmaklar,yağan aşırı yağmurlar.
bu yazıyı okuyan herkezden şöyle bir ricam var,akşam yatağa yattığınızda hani kendi kendinizle başbaşa kaldığınızda,bu an kimine göre 1dk,kimine göre 1 saat işte o zaman zarfında bunları düşünmenizi rica ediyorum.hepinize saygı ve sevgilerimle.

Kamil ESEN
12-03-2010, 07:56
Güzel bir konuya değinmişsiniz.Anlattıklarınız gerçekten düşünmeye sevk ediyor.Ama anlayana sivrisinek misali,anlamamakta ısrar edenlerin kulağına bağırmak görevi bize düşüyor;)

Necati ARAT
12-03-2010, 08:37
Aynen abim sana katılıyorum..
Paylaşımın için teşekkürler..
Kesinlikle düşünmek lazım..

Murat ADAK
12-03-2010, 08:40
Paylaşım için teşekkürler.

Mehmet BODUROĞLU
12-03-2010, 10:03
Teşekkürler Tuncay bey.
Umarım bu yazıyı okuyan herkes biraz düşünür.
Ama Kamil abimin dediği gibi
Anlayana sivrisinek saz ...

Anıl ÜNALAN
12-03-2010, 11:47
Teşekkürler Tuncay abi gerçekten güzeL.

TUNCAY ŞEKER
13-03-2010, 04:04
anlamayanın kulağına üfleriz,hani doğan çocukların kulaklarına ezan okunur ya bizde okumamız gerekenleri okuruz.

erhan41
13-03-2010, 15:33
Çok güzel, fazlası olan, eksiği olmayan bir yazı, tabii, çoğunuzun dediği gibi, anlayabilene, sizin üflemenizede gerek yok, gereken güç, geçmişte, olduğu gibi, bugünlerdede, gerektiği şekilde, sel, kuraklık, deprem, çığ,orasıyla, burasıyla oynanmış gıdalar sayesinde başta kanser olmak üzere, bir çok çaresiz hastalıklarla, say, say bitmez, hep üflüyor kulağımıza, demek istiyorki, gittiğiniz yol, yol değil, aklınızı başınıza alın diyor, ama bunu duyabilenler var, duyamayanlar var, her zaman olduğu gibi, Allah cc cümlemizi anlayabilenlerden eylesin ne diyelim, hiçte acelesi yok, zamandan ve mekandan münezzeh olduğu için, hiç olmadık yer ve zamanda karşımıza çıkıyor, kurtarsın bizi diye onu hatırlıyoruz yalvarıyoruz ama, vakit çok geç oluyor tabiki...:(

ukg79
05-07-2010, 09:50
gerçekten birazda olsun düşünmek lazım....