PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yılan Balığı

aserkansatı
21-01-2006, 08:59
Angulioformes takımının , angulidae familyasındandır.Denizde yaşayan akrabaları müren, mığrı ve kum yılan balığının aksine,ömrünün uzun bir dönemini tatlı suda geçirir.Denizde doğar,tatlı suya girer ve üreme zamanının geldiği 7-8 yaşlarına kadar yaşamını denizle bağlantısı olan sularda geçirir.Ortalama boyları 60-70 cmdir.Çok obur bir balıktır.Kaygan derisi yüzünden yakalandığında elle tutmak güçtür.Avcılığında yem olarak,solucan ve ölü veya canlı küçük balıklar kullanılır.

aserkansatı
22-01-2006, 22:56
YILAN BALIĞI
Anguilla Anguilla,Flussaal,Anguilla
Erkekleri 35-50 cm, dişileri 45-100 cm. olabilen hem tatlı, hem de tuzlu sularda yayılış gösteren bir balıktır. Doğumu ve 3 yıllık gelişmesinden sonra tatlı sulara girer. 8-20 yıl buralarda kaldıktan sonra tekrar üremek için Atlas Okyanusunda Sargossa denizine yönlenirler. Burada 70-100C sularda yaklaşık 1.000-3.000 m. derinlerde milyonlarca yumurta dökerler. Dönüşü başarabilen yavrular tekrar acısu bölgelerine gelirler. Yırtıcı ve obur bir canlıdır. Yumuşakça, kabuklular ve balıklarla beslenir. Etinin lezzeti yanında yetiştirmeye uygunluğu ile ekonomik değeri çok yüksektir.

balıkcı
08-03-2006, 22:24
Aman uzak durun bu büyüklükteki yılan balıklarından,kitaplarda şöyle yazıyor şayet elinizde açık yara varsa sakın yılan balığının kanına değmesin yada kan gözünüze sıçramasın çünki bu balığın kanı yüksek derecede toksitli.

katiti
09-03-2006, 00:53
Selim Abi teşekkürler, bunu hiç duymamıştım. yakaladığım en büyük yılan balığı yaklaşık 1,5 kg, desene direkten dönmüşüz :) .

mustfer
09-03-2006, 17:10
Adının başındaki yılan sözcüğünden midir nedir bana bu balık çok soğuk geliyor. Seven arkadaşlara rastgele ama benden uzak olsun.

balıkcı
09-03-2006, 19:00
Mustafa balıkların içinde(tatlısu)en çok mücadele veren ve tadı en çok lezzetli olan balıktır,yılanla bir alakası yoktur mesela almancada ismi yılan balığı olarak geçmez bizde ise belki ince ve uzun olduğundan yılana benzediğinden böyle deniyor herhalde.

mufi
09-03-2006, 19:06
selim kardeş haklısın herkes aynı şeyi söylüyor. bunun eti lezzetliymiş.. ben hiç yemedim ama.. en azından tadı en çok hangi balıgın etine benziyor..??
birde en lezzetli yapılış şeklinide anlatırsan sevmiyenler heveslenir...

balıkcı
09-03-2006, 20:59
Muvaffak abi bu balığın lezzeti tatlısuda hiç bir balığa benzemiyor eti bir kere çok yağlı,ben bir çok çeşidini yedim tava,ızgara,dumanda tüsüleme ve kor ateşte ateş sönmeye başladığı zaman aliminyum kağıda sararak ateşin içine atıp üstünü küllerle örtüyorum ve yavaş yavaş pişiyor balığın yanına ağız tadına göre çeşitli baharat atmak sizlerin işi ben genelde tuz,karabiber kulanıyorum bazen taze kekik yaprağı ilave ederim oda taze bulursam.

mustfer
10-03-2006, 05:44
Mustafa balıkların içinde(tatlısu)en çok mücadele veren ve tadı en çok lezzetli olan balıktır,yılanla bir alakası yoktur mesela almancada ismi yılan balığı olarak geçmez bizde ise belki ince ve uzun olduğundan yılana benzediğinden böyle deniyor herhalde.

Ağbi soğudum ben bu balıktan, ne yapsam alışamam. Şöyle bi baktığın zaman uzunluğundan başka o mendebur hayvana benzer bir yanı yok ama dedimya aramıza soğukluk girdi.

aserkansatı
12-03-2006, 04:29
selim kardeş haklısın herkes aynı şeyi söylüyor. bunun eti lezzetliymiş.. ben hiç yemedim ama.. en azından tadı en çok hangi balıgın etine benziyor..??
Muvaffak Abi senin avlandığın o azmakta bol miktarda var yılan balığı,ama genellikle gece geliyor.Yakala, ızgara yada şiş yap kömür ateşinde,dikkat et parmaklarını yeme... ;) ;) ;)

mufi
12-03-2006, 15:08
haklısın serkn kardeş..hatta oraya ..aydın/germencik/incirliova dan bile gelenler var.
toprak solucanı ile 8/10 tane kalın saz kamışını yanyana dizip zil de takıyorlar tüm gece
dere kıyısında nöbet..... bol yılan balıgı çıkıyormuş...ama benim maalesef 2 senedir bulundugum çevrede ..bir su kıyısında sabahlıyacak arkadaşım olmadıgından gece balıgına gidemedim..

balıkçısofi
06-12-2006, 10:06
acaba sakarya nehrinde yılan balığı bulunurmu?

Emre
11-02-2007, 17:55
Manisa gediz nehrinde bolca cıkan bir balıktır yayında öyle ama tutmanızı tavsiye etmem :)

turna
12-02-2007, 11:13
Emre sebebi nedir açıklarmısın.

kırımlı
12-02-2007, 12:28
emegine saglık serkan abicigim...çok güzel faydalı bir bilgi...selametle

katiti
12-02-2007, 13:21

Mehmet Abi ne yazık ki kirlilik yüksek :(...

aganta borina borinata
12-02-2007, 14:00
Mehmet Abi ne yazık ki kirlilik yüksek :(...

olabilir mert...ama arkadaş bi kaç mesajında korktuğundan bahsediyordu...:D

rastgelsin...

aserkansatı
12-02-2007, 16:42
emegine saglık serkan abicigim...çok güzel faydalı bir bilgi...selametle
Sağol sevgili Abdülhamit.Sevgilerimle kardeşim...

Emre
12-02-2007, 19:34

Ewt korktuğum doğru:D biizm burda sanayi atıkları yüzünden nehir cok pislendi balıkların öldüğü de görüldü ama bana göre korkunc hayvanlar:D

turna
12-02-2007, 21:37
Zaten suların kirlenmesindeki tek sorumlular ŞEREFSİZLER.

recepates
10-03-2007, 21:22
Angulioformes takımının , angulidae familyasındandır.Denizde yaşayan akrabaları müren, mığrı ve kum yılan balığının aksine,ömrünün uzun bir dönemini tatlı suda geçirir.Denizde doğar,tatlı suya girer ve üreme zamanının geldiği 7-8 yaşlarına kadar yaşamını denizle bağlantısı olan sularda geçirir.Ortalama boyları 60-70 cmdir.Çok obur bir balıktır.Kaygan derisi yüzünden yakalandığında elle tutmak güçtür.Avcılığında yem olarak,solucan ve ölü veya canlı küçük balıklar kullanılır.
yılan balığı ne zaman avlanır. silivri ve civarında bulunur mu*

iesencan
11-07-2007, 13:11
Muvaffak abi sana ben yazayım dedim.Yılan balığının harika mangalı oluyor.Etide harika lezzetli, İnşallah bir gün yemek nasip olurda, o zaman hangi balığın tadına benzediğini sen keşfedersin.Ben daha keşfedemedim, çünkü kendi lezzetinde bir balık ve hiçbir balığın etine benzemiyor.Kendi tadında anlayacağın...