PDA

Tüm Versiyonu Göster : Sinarit Balığının Bilinmeyen Özellikleri

Necati ARAT
04-05-2010, 15:34
[Only Registered Users Can See Links]

Sinarit (Dentex dentex) in Bilinmeyen Özellikleri ve Yaşamı

Sinarit balıkları 20 yaşından sonra yavaş büyürler. 20. yaştan sonraki 10 senede sadece 5 cm boy atarlar. 1.5 metre boya ve 40 kilo ağırlığa eriştiğine dair söylentiler vardır.

Mayıs ayında yumurta dökmeye başlarlar. Yumurtlama dönemi çok uzun sürmez. 15-20 gün içinde sona erer. [Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Akdeniz, Ege ve Akdeniz'in Atlas Okyanusuna açıldığı Cebel-i Tarık Boğazı çevresinde, İngiltere’den Senegal’a kadar bölümlerinde dağılım gösterir. Genç bireyler sürü halinde gezerken, yaşlılar yalnız gezmeyi sever. Denizlerin 200 metre derinliklerine kadar yayılabiliriler. Genellikle 50 metreye kadar derinlikteki kayalık sahiller ve yakınlarını, özellikle kumlu zemin üzerindeki adacıklar halindeki kayalıklar, batıklar ve burun başlarının çevresini tercih ederler. Küçük bireylere deniz çayırları ve yosunlarla kaplı sığ sularda rastlanabilir.
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
Şekilsel Özellikleri
Bedeni oval, sırtı oldukça yüksek ve yanlardan yassılaşmıştır. Erişkin bireylerde baş profili gençlere göre daha dik olup baş üstünde bir tümsek bulunur. Ağızındaki tüm dişler köpek dişidir. Boy 100 cm ye, ağırlık 14 kg ya kadar. Doğada 28 yaşını geçen sinaritlere rastlanmaktadır. En büyük sinaritler 30 yaşını aşmış durumdadır.

Sinaritin Beslenmesi
Yırtıcı bir balıktır. Balıklar, yumuşakça (midye ve salyangoz), eklem bacaklılar (karides, yengeç ve ıstakoz) ve kafadan bacaklılar (ahtapot, sübye, kalamar) ile beslenirler. Yapay yemler ve balık kullanılarak kafeslerde yetiştirme girişimleri başarılı olmuştur.

Boy – Ağırlık İlişkisi
Sinaritlerin boyuna göre ağırlığı aşağıdaki gibi değişir.

Boy Ağırlık (gr)
10 --12.5
15 --45.5
20 --105
25 --208
30 --365
40 --878
50 --1.740
75 --6.000
100 -14.500

Kısaca 10 cm boyda 12.5 gr gelen sinarit hızla büyüyerek 20 cm de 105, 30 cm de 36540 cm de 878, 50 cm de 1750 gram ve 75 cm de 6, 100 cm de 14.5 kg gelmektedir. Yaş- Boy İlişkisi
Sinaritlerin yaşa göre boyları aşağıda sıralanmıştır.

Yaş Boy (cm)
0 ---21
1 ---27
2 ---33
3 ---38
4 ---42
5 ---46
6 ---50
8 ---56
10 --62
15 --71
20 --76

İlk Üreme Yaşı
Sinaritler 2. yaştan sonra erginleşmeye başlar, bazı balıklarda bu 4. yaşa kadar uzar.
Yukarıdaki tablodan görülebildiği gibi en küçük erişkin sinarit 33 cm boya ve yaklaşık 400 gram ağırlığa sahiptir. Bu boy ve ağırlıklar 40 cm ye ve 850 grama kadar gecikebilir.

Avcılığı ve Değerlendirilmesi
Uzatma ağlarıyla, daha çok paraketa ve özellikle canlı yem takılmış sürükleme oltalarıyla avlanır. Serbest dalıp zıpkınla avlananların da en gözde balıklarındandır.

Taze ve donmuş olarak tüketilir.

Yrd. Doç Dr. Yakup ERDEM
(İNTERNET ORTAMINDAN ALINTIDIR..)

santor
04-05-2010, 16:00
paylaşım için teşekkürler Necati bey
(herhalde tadı da güzeldir bunun;))

xnode
04-05-2010, 17:57
Necati Bey; paylaştığınız için teşekkürler.
Sinarit'in yetiştiriciliği de yapılabilmektedir. Hemen tüm Sparidae familyası balıkları gibi, eti son derece lezzetli bir balıktır ve ekonomik değeri büyüktür.

alpargun35
04-05-2010, 19:30
Bana göre, bir önemli konu ''Sinaritin, üreme boyu, en az 33 cm ,olduğu bilgisidir, A. tebliğde, bu balık 20 cm boyda tutulabilir diyor, 33 cm den küçük sinaritleri salalım bundan sonra !!!
bilgilendirme için teşekkürler.

delvel
04-05-2010, 19:55
necati abi bilgilendirme içn teşekkürler:)

Murat ADAK
05-05-2010, 07:39
Necati abi bilgilendirme için teşekkürler.
İnşallah bizede nasip olur bu yakışıklıdan birgün.

Necati ARAT
05-05-2010, 07:56
paylaşım için teşekkürler Necati bey
(herhalde tadı da güzeldir bunun;))
Mehmet abim ben teşekkür ederim..

Tadını tatmak imkanım olmadı ..Malum ticari değeri büyük..

Buradan bir çağrı yapıyorum..

-Sinarit yakalayan dostlarımdan bir parça gelirse tadına bakarım..onlar kendilerini bilir..

Laf aramızda çook lezzetliymiş..;)

Necati ARAT
05-05-2010, 07:57
Necati Bey; paylaştığınız için teşekkürler.
Sinarit'in yetiştiriciliği de yapılabilmektedir. Hemen tüm Sparidae familyası balıkları gibi, eti son derece lezzetli bir balıktır ve ekonomik değeri büyüktür.

Cem kardeşik ilave bilgilerin ve katılımın için teşekkür ederim..

Necati ARAT
05-05-2010, 07:58
Bana göre, bir önemli konu ''Sinaritin, üreme boyu, en az 33 cm ,olduğu bilgisidir, A. tebliğde, bu balık 20 cm boyda tutulabilir diyor, 33 cm den küçük sinaritleri salalım bundan sonra !!!
bilgilendirme için teşekkürler.

Alp bey çok haklısınız..

Doğal ortamlarda avlanan bu balıkların yasal boy ve limitlerinde bir değişiklik yapılmalı ve bu limitlere kesinlikle uyulmalıdır..

Katılımınız için ayrıca teşekkür ederim..

Necati ARAT
05-05-2010, 08:00
necati abi bilgilendirme içn teşekkürler:)
Veli kardeşim Katılımın için ben teşekkür ederim..

Necati abi bilgilendirme için teşekkürler.
İnşallah bizede nasip olur bu yakışıklıdan birgün.

işaallah kardeşim önce senin oltana denk gelsin ..
Tecrübe et sonra baha havale et..;):):)

musty
05-05-2010, 08:01
Necati abicim parmaklarına sağlık :)çok güzel bilgiler :)

Necati ARAT
05-05-2010, 08:03
Necati abicim parmaklarına sağlık :)çok güzel bilgiler :)

Mustafa bak bu mesajda sana hitafen bir bölüm var ..
Sanırım okumadın..

Mehmet abim ben teşekkür ederim..

Tadını tatmak imkanım olmadı ..Malum ticari değeri büyük..

Buradan bir çağrı yapıyorum..

-Sinarit yakalayan dostlarımdan bir parça gelirse tadına bakarım..

(onlar kendilerini bilir:D:D)..

Laf aramızda çook lezzetliymiş..;)

musty
05-05-2010, 08:15
Mustafa bak bu mesajda sana hitafen bir bölüm var ..
Sanırım okumadın..

:)Necati abicim tabiki çok lezzetli senin o güzel canın sağ olsun (laf aramızda ben grida yı daha çok beğendim canım abim ):D:D

trakonya55
05-05-2010, 10:24
Bilgi ve paylaşımın için teşekkürler Necati.

kaptankarabulut
05-05-2010, 16:00
Necati kardeşim paylaşım için teşekkürler. Ola ki bir gün o balığı tutarsam,masaya ilk davetlim olursun..:D :D :D :D

Fedai
05-05-2010, 19:31
Necati kardesim
Bu baligi avlamak zor teknik ve beceri isdeyen bir av:)
2 Sene once antalaya adrsanda bunu yani basimda teknede avlayanları gordum cok zevkli ama hayatım boyunc abenim berecemeyecegim bir av:)
Emegine saglık kardesim:)

Bahadır Sarıca
05-05-2010, 20:51
Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler sevgili Necati Bey.
Sevgi ve selamlarımla...

ukg79
30-07-2010, 16:47
Paylaşım için teşekkürler abi.

Necati ARAT
02-08-2010, 07:42
Bilgi ve paylaşımın için teşekkürler Necati.

Necati kardeşim paylaşım için teşekkürler. Ola ki bir gün o balığı tutarsam,masaya ilk davetlim olursun..:D :D :D :D

Necati kardesim
Bu baligi avlamak zor teknik ve beceri isdeyen bir av:)
2 Sene once antalaya adrsanda bunu yani basimda teknede avlayanları gordum cok zevkli ama hayatım boyunc abenim berecemeyecegim bir av:)
Emegine saglık kardesim:)

Katılımlarınız için ben teşekkür ederim..
Saygılar..

Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler sevgili Necati Bey.
Sevgi ve selamlarımla...

Paylaşım için teşekkürler abi.