PDA

Tüm Versiyonu Göster : Levrek Avı

Taygun KOCABIYIK
12-09-2005, 03:58
Sizlere nacizane bilgilerimi anlatıcam. Kesinlikle alıntı değildir tamamen kendi bilgi ve tecrübelerime dayanılarak yazılmış bir yazı olacak.

Levrek genelde sonbahar aylarında karadan av verir. Dere ve akarsuların denize döküldüğü yerler genelde daha iri erişkin levreklerin üreme bölgesidir buralarda 5-6 kiloluk levrekler bile alınabilir. Levrek yırtıcı bir hayvan olduğu için genelde yavru balıkları avlayarak beslenir demekki bize bu yavru balıkları yem olarak kullanıp levrek yakalıyabiliriz. Canlı ısparoz veya yavru kefal bu iş için biçilmiş kaftan.

Kullanıcağımız takımın misinası 0.35 veya 0.40 olabilir misinamız kaliteli olursa kaçan balığın ardından ahlayıp vahlamayız. Şimdi takım çantasını açıyoruz şöyle irisinden bir iğne alıyoruz.İğneyi misinanın ucuna bağlıyoruz ama çok sıkı ve iyi bir düğüm atın ki balina yakalansa iğne misinadan sıyrılmasın. Bunun ucuna balığımızı canlı olarak takıyoruz. Balığın kuyruğunun az ilersinden iğneye geçirirsek balık uzun süre canlı kalır buda işimize gelir. Ayrıca kurtulmaya çalışan balık çırpınır ve levreğin dikkatini çeker.

Attım ağzına takılsın boğazına deyip oltayı sallıyoruz. Ve beklemeye başlıyoruz. Bol Şans Rastgelsin...

(en kısa zamanda kendi takımlarımdan örnek resimler ekliycem).

aserkansatı
22-10-2005, 20:03
Taygunun yazdığı gibi levrek ve pek çok deniz balığı denize karışan dere ağızlarını çok severler.Çünkü buraları dere akıntısının getirdiği yemlerle doludur.Balıklar bu bölgede dolaşarak yemlenirler.Sizinle Atilla ALPBAZın OLTA BALIKÇILIĞI kitabındaki yapay akıntıda levrek yakalama yöntemini paylaşmak istedim.Çok ilginç bir yöntem...Kumsal ve tatlı bir meyille derinleşen bölge seçilerek sandalın burnu karaya doğru kuma saplanıyor.İki yanından iyice gömülerek sabitleniyor.Yani motorun olduğu kıç kısmı denizde burnu kıyıda kuma gömülü olacak.Sonra motorda sabitlenecek ki çalışırken sağa sola dönüp yapay akıntımızın yönünü bozmasın.Ardından motor çalıştırılıyor oluşan akıntının içine doğru sardalyayla maz muz yapılıyor ve akıntıda yüzecek şekilde hazırlanmış oltamız da sardalya ile yemlenip suya bırakılıyor...Hadi rastgele...Burada önemli olan motora sandalı ileri götürme hareketinin verilmesi ve suda oluşan yolun 10-12 kulaç kadar uzadığının görülmesidir.Bölgemiz kumsal ve tatlı bir meyil ile derinleşmeli,akıntılı rüzgarlı olmamalıdır...Ben bunu bir kez denedim,orta boy 35-40 cm arası beş levrek yakalandı.Ama uğraştırıcı olduğu için her zaman olmuyor...Yine de sizinle paylaşmak istedim.Böyle bir yöntem de var yani...

Bir Dost
22-10-2005, 23:35
Seko bu çok ilginç bir yöntem ilk defa duydum adamım benim teknede bunu demeyeceğim umarım bir hata yapmam sonra motordan olmayayım ama deneyecem adamım sonucu yine buraya yazarım

Taygun KOCABIYIK
23-10-2005, 02:18
çok ilginç yöntem şaşırdım açıkçası

HALDUN YALIMLI
23-10-2005, 04:35
serkan baba harikasın çok ilginç bir metod izmirde bu tekniği deneyebileceğimiz tarif ettiğin uygun yer çok fazla var deneyelim kardeş sonuçlar sitemizde resim anı ve av tekniği olarak yer alacaktır sağolasın kardeş :deli:

aserkansatı
23-10-2005, 07:45
Uygun yeri bulursanız tutarsınız abiler.Bana değil Atilla ALPBAZ hocamıza çok teşekkürler.Kitabından çok şey öğrendim...

ilhan
24-10-2005, 18:53
Şuana kadar hiç levrek avlayamadım nede canlısını gördüm. Ama yerken harika birde tuttuğum balığı yiyebilsem ozaman yemenin tadına doyum olmaz.

Teknikler güzel deniyebilme şansım az, istanbul boğazında levrek olabileceğini peksanmıyorumda.

HALDUN YALIMLI
26-10-2005, 18:59
Levrek için 2 çeşit olta resmi mevcut

aserkansatı
26-10-2005, 23:56
Ben o oynar kurşunlu takımı tercih ediyorum genellikle.Yem olarak da canlı teke veya ufak kaya balığı takıyorum.Yosun aralarında kepçeyle yakalanıyor kaya balığı yavrusu.Bir de mamun var tabi...( İlhancım levrek sonbahar ve ilkbaharda marmara karadeniz arasında gel git yapıyor ve boğazlardan geçiyor.Sen oltanı at ,nasibin varsa gelir kardeş.)

Taygun KOCABIYIK
27-10-2005, 02:58
hatta ve hatta egedeki levreklerden daha büyükleri çıkıyor marmarada.

ilhan
27-10-2005, 05:00
arkadaşlar levrek tutabileceğimi hiç sanmıyorum :( inşallah tutarım ama nerde olur nerde olmaz bilmiyorum. kayık aldım bakalım kayıkla kısmetim açılacakmı. arkadaşlar boğazın karadeniz tarafında geçen gece çapari ile 70 kg çinekop çekmiş şu sıralar çinekop iyi daha kayıktan olta atmak nasip olmadı ama bakalım ne olacak.. kayık alarak sanki başıma bela aldım gibi :)

Taygun KOCABIYIK
28-10-2005, 00:59
tekne almakla hiçte bela almadın ilhan abi gün gelicek karadan balık avlanamıycak kadar soğuk havalar olucak o zaman teknesizler denizi izlerken sen tekneye atlayıp balığını tutucaksın ;)

ilhan
28-10-2005, 19:58
tekne almakla hiçte bela almadın ilhan abi gün gelicek karadan balık avlanamıycak kadar soğuk havalar olucak o zaman teknesizler denizi izlerken sen tekneye atlayıp balığını tutucaksın ;)

Ben teknenin bakımı ve duracağı yer açısından sıkıntılıyım adamlar sömürüyorlar daha yeni olduğum için. Geçen hafta ilk suda deneme yapacam marinacı demezmi karaya çıkarttığımızı denize indirirken 50 milyon alırız. :hıııı: sonra biraz bakımıvar motoru sürekli üzerinde duracak çalınma riski var. Aslında şöyle güzel bir av yapsak tekne ile ozaman tüm zorlukları unutup ava konsantre olabilrim.. :)

Bir Dost
29-10-2005, 22:35
ilhan marinalarda kira mecburidir ve bu bedel belediye tarafından fiyatlandırılır öncelikle oradan tekneyi indirme yapacaksan verdiğin ücret karşılığı makbuz vermek zorunda olacaklar makbuzunu iste ama sana tavsiyem marinalar değilde balıkçı barınaklarını kullan istanbulda çok yer var burada sana yardım edecek birilerini kesinlikle bulabilirsin ayrıca bir fikir daha ben teknemi balıkçı barınaklarında tutuyorum balıkçı bir tanıdığım hafta içi kürekli kiraya veriyor o alınan ücret tamamen kendine ait hafta sonu teknemle motorlu çıkıyorum yani alan memnun veren memnun sendebunu düşüne bilirsin elbet güvenilir birileri vardır unutmaki teknen fiber bu nedenle bakıma gerek yok fiberin neyine bakım yapacaksın sadece motor bakım ister adamım bunları bir düşün ve tekne sahibi olmaktan asla yakınma inan bu fırsat herkesin eline geçmez şimdilik hoşçakal

ilhan
30-10-2005, 10:47
ilhan marinalarda kira mecburidir ve bu bedel belediye tarafından fiyatlandırılır öncelikle oradan tekneyi indirme yapacaksan verdiğin ücret karşılığı makbuz vermek zorunda olacaklar makbuzunu iste ama sana tavsiyem marinalar değilde balıkçı barınaklarını kullan istanbulda çok yer var burada sana yardım edecek birilerini kesinlikle bulabilirsin ayrıca bir fikir daha ben teknemi balıkçı barınaklarında tutuyorum balıkçı bir tanıdığım hafta içi kürekli kiraya veriyor o alınan ücret tamamen kendine ait hafta sonu teknemle motorlu çıkıyorum yani alan memnun veren memnun sendebunu düşüne bilirsin elbet güvenilir birileri vardır unutmaki teknen fiber bu nedenle bakıma gerek yok fiberin neyine bakım yapacaksın sadece motor bakım ister adamım bunları bir düşün ve tekne sahibi olmaktan asla yakınma inan bu fırsat herkesin eline geçmez şimdilik hoşçakal

Can dediğin gibi bu fırsak çoğu kişinin eline geçmez bende çok hevesli idim tekne ile av yapmaya daha nasip olamadı. ama az sonra çıkacağım ilk tekne ile balık avına adalara doğru gidecez arkadaşla. Marina konusunda tekneyi alan arkadaşlar aralık sonuna kadar yerparasını peşin ödemiş ama satın alırken 50 lşra marinacıya eldeğiştirme parası verdim bu değil canıımı sıkan adam karaya çektiği tekneyi suya indirmek için para istiyor. bana mantıksız geliyor belki bu işer böyle yürüyor.. Bana kalırsa marinacı yolmaya çalışıyor. Birde bende tekneyi 4rm fiber sanıyordum ama 5.5 m. aynakıç ahşapçıktı biraz bakım istiyor yakamozolmuş ve de boyası pek iyi durumda değil. onlar sorun değil elimden ve arkadaşların elinden gelir. Evet aralığa kadar beykozdaki balıkçı barınaklarına çakaceğim tekneyi balık zaten boğazda oluyor çogunlukla. :)
bilgiler için teşekkürler.

Bir Dost
02-12-2005, 08:17
Umarım tekneyle siftah yapmıssındır ??EEE tekneyi alalı uzun zaman oldu artık

balıkcı
19-12-2005, 02:28
Amcama bak keyfi yerinde koca koca levrekleri tutmuş

Taygun KOCABIYIK
19-12-2005, 02:31
of of of rapalasıda çok güzelmiş balıklar dahada güzel keyfine diycek yoktur sanırım.

aserkansatı
19-12-2005, 04:45
Erol, kod adın levrek ama baktım bu bölüme hiç bi şey yazmamışın. :D
Hayırdır baba niye saklıyosun bu işin püf noktalarını bizden?Komşum ayıp oluyor...Korkma senden çok tutmayız gelince... :D

levrek
19-12-2005, 05:55
Sevgili Seko,
Oltaya gelmeyeyim diye çok uğraştım ama nafile :D ,takıldım işte,Tagonun da başta anlattığı gibi takımı her zaman sağlam yapmakta fayda vardır.Sularda ısı bakımından ( 8,5 ile 15 derece arası sevdiği derecedir)hissedilir bir şekilde değişiklik varsa av zamanı gelmiş demektir.Gamit ve ısparoz yavruları ile kaya balığını genelde kıyı şeritlerinde tercih ederim,dere ve akarsuların denize döküldüğü yerler ise sülünez-boru kurdu-kırmızı kurdu ve çimçimi kullanırım,nedenine gelince kıyı şeritlerinde genellikle yavru balıklar,dere ağızlarında kabuklu-kurtlar vs.ler bu bölgelerin tabi faunasında bulunan yemlerdir.Meraklı bir balık olduğundan canlı yemin suda çıkartacağı sesler ilgisini hep çekecektir.
Bu yemlemeden başka sardalyeli dip kıbrısı da oldukça verim veren bir takımdır.Genelde uzun bırakma takımı ile seyyar kurşunlu tek iğneli takım kullanırım.
En verimli Av zamanı ise sabahları genellikle sabah ezanı ile gün doğumunu biraz geçmesi kadarki sürede, akşamları ise 17.00 ile günbatımı kadar olan sürededir.
Eğer limanda avlanacaksanız ki levrekler buraları da çok sevmektedirler,geceyi beklemekte fayda var derim,alıştıkları yem türü ise balıkçıların denize attıkları kalıntılardır,bunları kullanırsanız mutlaka başarılı olursunuz.(Yem olarak fare konusuna şimdilik değinmeyeceğim)Gece Tekneden mümkünse çapa atmadan kumluk bir bölgede avı yapılacak ise zokalı takıma boru kurdu takmak ideal olur.Gündüz ise teknenin yönünü karaya doğru çevirerek sahte yemle, özellikle kayalık bölgele at-çek yapılabilir.
Kıyıklardan ancak yumurtlama dönemi için gelenlerden hariç genelde tutulabilinecek kilogram ağırlığı 2-3 kg.geçmez,bu da zaten 8 yaşında bir levrektir.
Boyları büyüdükçe tek dolaşmaya başlarlar,yani 40 cm.dolayında bir tanesini avladığınızda bilinki oralarda dahası da vardır.
Kurnaz ve ürkektir, yakalandığında mücadeleyide elden bırakmaz.Bu yüzden av yerinde sesiz olun ve kendinizi göstermemeye çalışın.İnatçıdır, yavru balıklar için sırtı su üstünde, karnı kumda avlandığı çok görülmüştür.Bulanık suları ve ıssız sahilleri daha çok tercih ederler.
Balık yakalandığında misinaya boşluk vermemek gerekir,çünkü solungaç-kulakları ile misinayı kesmesi işten bile değildir.Makineli bir takım ile avlanıyorsanız fren ayarını sürekli olarak kontrol altında tutup ve sarmaya devam edin.Her zaman için levrek niyeti ile başlamışsanız ava,yanınızda kepçenizide getirmeyi unutmayın derim,sevgilerimle

aserkansatı
19-12-2005, 05:57
Sağol Erol teşekkür ederim.Sen oltaya gelmezdin de benim yem iyiydi be abicim...Çok sağol ;)

ilhan
19-12-2005, 23:25
Erol abi levrek yakalama konusunda harika bilgiler vermişsin teşekkürler..
zaman bulduğum bir gün karadenize levrek avına gideceğim.
şile yada riva tarafları olabilir.

Bir Dost
22-12-2005, 09:57
Bende bu işi öğrenmeliyim yakalanacak çok Levrekler var ........daha

aserkansatı
28-12-2005, 06:20
Kim demiş Kardenizde levrek yok diye...İşte Samsunda yakalanan 10 kiloluk levrek...
amator-balikcilik.com sitesinden alıntıdır...

balıkcı
28-12-2005, 07:19
Levrek sıcak suların balığı olması nedeniyle belki karadenizde olmaz denmiş yanlız artık dünyanın ve suların ısınması ile bu balık almanyanın kuzey denizinde bile av veriyor onun için bu balığın karadenizde olması çok doğal vede karadenize akan bir çok nehirler var levreğinde en çok sevdiği yerler yanılmıyorsam tabiki bu konunun uzmanı olan sevgili dostum Erol arkadaşımıza danışmak gerek.

katiti
28-12-2005, 19:36
selamlar...

sitelerden ve forumlardan takip ettiğim kadarıyla karadeniz'de levrek yok değil, ege ve akdeniz'e kıyasla daha az çıkıyor. ama buna karşılık en büyük levrekler de karadeniz'den çıkıyor. sanırım soğuk denizin bir güzelliği diyebiliriz buna :) .

olympusis
17-05-2006, 00:59
şunuda unutmamak lazım levrek genellikle çakıllık veya kumluk alandadaha fazla gezer benim yakaladıklarım genellikle buralardaydı

Taygun KOCABIYIK
17-05-2006, 01:02
şunuda unutmamak lazım levrek genellikle çakıllık veya kumluk alandadaha fazla gezer benim yakaladıklarım genellikle buralardaydı
Katılıyorum bilhassa bu çakıllık yer dere ağzı ise netice iç açıcı olabilir :)

arm59
17-05-2006, 05:07
İmbat kardeş dere ağızları akarsuyun getirdiği kumlar nedeniyle pek taşlık olmaz

Taygun KOCABIYIK
18-05-2006, 00:58
İmbat kardeş dere ağızları akarsuyun getirdiği kumlar nedeniyle pek taşlık olmaz
Ben şimdiye kadar sadece 1 kez dere ağzında avlanma fırsatı buldum ondada çakıllı ve kumlu olduğu için öyle söyledim armağan abi uyardığın için teşekkürler
cehaletimi hoşgör :(

aganta borina borinata
24-07-2006, 13:58
levreğin canlı ya da cansız yemi daha iyi yutabilmesi içi yemin zeminden en az 1 metre yukarıda olması şansınızı iki katına çıkaracaktır..eğer gezer kurşunlu bir olta kullanıyorsanız miket kurşun kullanırsanız ve ağırlığı 50 gr. altına düşürmezseniz oltanız daha avcı olabilir. misinayı da 30 luğu üzerinde kullanmıyorum. yeme gelince aylara göre değişik canlı yemler kullanılabilir...iskele kenarları,dere ve ırmak ağızları, kum ve kayanın karışık olduğu alanlar, akıntılı burunlar, batıkların cevresi levrek için ideal bölgelerdir...hepinize rastgelsin...

Uzm.Dr.Rastgele
12-08-2006, 21:26
İzmir'de yaşayan ve ben levrek tutmadım diyen arkadaşlara benim acizane tevsiyelerim var:
Ben şimdiye kadar kıyıdan el oltası ile (kamış değil) izmir/güzelbahçeden çok levrek almışımdır.Ve de sabah kantoda (mezat) çok da satmışlığım vardır.Ama eski bereketin çok azaldığını da belirteyim.Levrek kıyıda yemlenmeye Eylül ortalarından başlar ve taa şubat sonuna kadar devam eder.Havalar soğudukça daha iyi av verir.1,5-2 kiloluk levrekler çok aldım.Espirisi şu:Kendi yörem için konuşuyorum.İllaki denizin ayağa kalkması ve kıyıya doğru köpüre köpüre gelmesi gerekir.Ve babaç levrekler yeminle bu köpüklerin içinde gece sabaha kadar gezer.Rüzgardan karışmaması için ana bedeni 0,40 ve üstü kullanırım.Takımda dipde 0,100 gr kurşun olan üçlü köstekli takımdır.Neden eşşek kadar kurşun derseniz: dalgalar takımı karaya sürmesin diyedir.Bu takımın iş yapması için avlanacağınız yer ince kumluk ve yer yer fındık-ceviz büyüklüğünde taşlık olamalı.(Kayalık yer değil.)Takımı ileri fırlatın boşluğunu alırken sürüye sürüye çekin.Kıyıya yaklaşık 3-4 metre kaldığında tıkır tıkır diye kurşun sekmeye başlarsa orada bekleyin.İspendek geldiğinde yemi 2 hamlede alır.Yarım kilo üstü geldiğinde ise tek hamlede yemi kapar.Sizin yapacağınız sadece balığı kıyıya çekmekdir.Eğer kilo üstü ise .çekerken mutlaka kendini suyun üstüne vurur.Halbuki bildiğiniz gibi çupra son ana kadar hep dibe daha dibe kaçmaya çalışır.Hava ne kadar soğuksa ve saatler gece 02.00'yi geçmişse büyük balık şansınız daha da artar.Çünkü kışın hava soğumuş,isparoz dahi göç etmiş kıyıda sadece kaya balığı ve levreğin yiyeceği küçük yengeçler kalmıştır.Bizim levrek de karnı taşa değecek kadar kıyıya yanaşıp bu yemleri arar.Avlandığım mekanlar ise Narlıdere istihkam viyadüğünün yanında yer alan eski halk plajının olduğu yerden tutunda taa,Güzelbahçe siteler'e kadar olan güzergahdır.Bu mekanı 30 seneden beri bilir ve kışın geceleğin soğuğa dayanıp balığımı da alırım.(Not:Yalnız gece avcılığında ne olur ne olmaz asla tek olmayın.En az iki kişi olun.)

aserkansatı
12-08-2006, 22:22
Aramıza hoşgeldiniz.Verdiğiniz bilgiler oldukça ayrıntılı ve yararlı.Teşekkür ederiz...

Taygun KOCABIYIK
13-08-2006, 07:27
İshak abi gerçekten detaylı ve değişik bir tecrübeni bize aktarmışsın çok teşekkürler.

HALDUN YALIMLI
14-08-2006, 09:39
İshak abi hem sparus aurata hemde dicentrarchus labrax uzmanısınız anlaşılan. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

aganta borina borinata
14-08-2006, 09:49
sparus aurata ve dicentrarchus labrax hakında arama yaptım...nasıl istiyorsanız öyle olun...çupra ve levrekmiş ya...en azından latincesini öğrendim...sağolun....

bu arada sizde hoşgeldiniz...

rastgelsin...

Uzm.Dr.Rastgele
16-08-2006, 11:23
Denize gönül vermiş Haldun kardeş,övgü dolu sözlerin için sağol.Yaşım 43 ve en az 30 yıldır oltacılık yaparım.Acizane şunu söyliyeyim ki eskiden çok levrek ve çupra tuttum.ve, bildiklerimi başkaları ile paylaşırsam daha mutlu oluyorum.Çünkü ben tutmasam bile yanımdaki arkadaş tutsa bile seyrederken aynı zevki alıyorum.Ama şunu da bir gerçek ki eski sularun bereketi yok.Eskiden İzmir/güzelbahçe herkeze yeter iken şimdi eski günlerin hatırına diyar diyar geziyoruz ve o eski günlerdeki balıkların onda birini bile tutamıyoruz.Gırgır-trol,çevre kirliliği.vs balığı bitirdi diyebilirim.Urla kalabatan tekne ile çıkıyoruz.Vallahi kırıntı balık ile dönüyoruz çoğu zaman.Hani antenli mercanlar-kırlangıçlar, baba çupralar...Mevsiminde doğru dürüst kolyoz ve uskumru bile az çıkıyor.Çiçek adası-pınarlı-alman adası ve pita feneri gibi yerler adeta bom boş.Akşam üstü akıntı da kalamar dan başka bir şey alamıyormuş giden arkadaşlar.Emin ol kıyıdan olta atsan bile durum aynı.Neyse herkeze rastgelsin diyorum....

HALDUN YALIMLI
16-08-2006, 11:34
İshak abi dediklerine yerden göğe katılıyorum. Eskiden kıyıdan olta atan büyüklerimiz Levreğin büyüğü gelmesin diye dua ederlermiş. Şimdi ispendeğin büğü gelsin diye bizler dua ediyoruz, kiloluk levrekleri rüyamızda görüyoruz zaten o ayrı. Tekneyle saydığın adaların etrafında çok güzel söylemişsin balık kırıntılarıyla dönüyoruz artık. Ne yapalım insanoğluyuz, KENDİMİZ ETTİK KENDİMİZ BULUYORUZ.

Güven ÖZYELDAN
16-08-2006, 12:52
üstadlardan sanatı öğrenmek harika öğrendiklerimizi uyguluyoruz ama balık olmayınca bir anlamıda kalmıyor hüsran oluyor sonunda...

coskunbatir
18-08-2006, 20:12
iyi akşamlar arkadaşlar bu hayvan gerçekten çok uyanık bir hayvan daha henüz bir siftahım yok am birkeresinde çok yaklaştım ama sonuç sıfır iyi bir yöntem bilen varsa,bildiklerini bizimle paylaşırsa çok memnun olurum.

Uzm.Dr.Rastgele
19-08-2006, 18:51
Sevgili Coşkun,imza bölümüne adın-soyadın-yaşadığın şehir ve yaşın ile ilgili bilgileri yazarsan daha iyi olur kanatindeyim.Levrek avlamanın bir çok yolu var.Onları acizane sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.Bee kardeşim sende çok biliyorsun sakın deme;yemin ediyorum 43 yaşındayım ama denizle ilgili ve balıkçılıkla ilgili bir mevzuu olduğunda 10 yaşında bir çocukla karşılaşsam bile hala ondan bir şey öğrenmeye çalışırım.Bu iş 100 ciltlik ansiklobedi gibi geliyor bana oku oku ,öğreneceğin asla bitmez.Gelelim levrek konusuna hala şiftah yapmadım diyorsun.Biladerim bu sene ekim-kasım aylarında denizin kıyıya doğru estiği bir gece içerisinde mamun-boru kurdu ile levrek tutacağına emin ol.Yeter ki üstteki yazımda da bahsettiğim gibi bir zemin yakala ve üçlü takımını yemle büyük kurşunla salla.Levrek geldiğinde gece sen uyukluyor olsan bile o yaptığı hamle ile seni uyandırır.Yemi tırtıklamaz ve bir hamlede alır.
Yani çok usta filan olmana gerek yok.Ama çupra biraz el melekesi ister...

coskunbatir
20-08-2006, 11:40
ishak kardeşim ilk önce bana cevap yazdığın için sana teşekkür ederim. ilk önce şunu belirteyim. ben bilgisayar kullanmasını pek bilmem. yanlışlık yaparsamda kusura bakmayın. ben kendimi bildim bileli balık avına meraklıyım. rahmetli babam ben on üç ondört yaşlarındaiken genelde çeşmeye balık avlamaya götürürdü. o zamanlar nerde avlansak daha olta dibe düşmeden balık gelirdi.ne yem derdi vardı nede yer envai çeşit balığı yem ayırmadan yakalrdık.şimdi öylemi? şimdi yer çok önemli.yem çok önemli,ustalık çok önemli,şans çok çok önemli.Bu şartlar altında balık tutmak gerçekten çok zor sen diyorsun ya uykundaiken o oltaya takılır,buna inanmak zor.ama tabiki yeni yeni teknikler çıktı,çeşit çeşit yemler var,bunları yerinde ve zamanında uygularsak sen haklı olabilirsin.Ben genelde her çeşit balığı tuttum sayılır.(hemen hemen) ama şu levrek bende saplantı oldu herhalde iri bir levrek yakalamassam gözüm açık gider. sana iyi avlar

aganta borina borinata
21-08-2006, 08:58
arkadaşlar levrek avı konusunda kendim için uzmanım diyemem ama bi çok amatör balıkçıdan daha çok şey bildiğimi de söylemeliyim ( "yiğidi öldür ama hakkını ver" hesabı )...

levreğin yaşam tarzıyla konuya başlamam sanırım daha doğru olacaktır... izlenimlerime dayanarak fark ettiklerim şunlardır; 150-200 gr.a kadar kalabalık geziyorlar ve ağırlıkları arttıkça sürü sayıları azalıyor hatta 2-3 kg. ve yukarısı genelde yalnız dolaşıyorlar...yaşadıkları yeri çevrelerindeki küçük balıkların bolluğuna göre seçiyorlar...yumurtlama ve çiftleşme dönemlerinde çok nadir avlanıyorlar bazen bu dönem içerisinde hiç avlanmıyorlar...hafif bulanık, anaforlu, hafif dalgalı suları, kumlu, çakıllı, kum ve kayalık ya da çakıl ve kayalık olan sahilleri, dalyanları, limanları vb....kısacası yavru balıkların bol olduğu bununla birlikte levreğin kendini kamufle edebileceği ortam ve saatler levreğin avlandığı ortamlardır... av yeri ve zamanı bunlara göre seçilmelidir...

zamanında karidesle, midyeyle, kaya midyesiyle ( bazı yerlerde kapak olarak biliniyor), tavuk göğsü ya da bağırsağıyla ( valla eğer yem bulamazsam etimden bi parça keser gene atarım, denediğim ve balık yakaladığım yemleri duysanız gülmekten ölebilirsiniz ki bunlardan pek bahsetmek istemiyorum ), ekmekle, gofretle vb. levrek için neredeyse hiç kullanılmayan yemlerle bu balığı yakaladığım oldu... tabiki bu yemlerle levrek avlamıyordum; çupra avlarken, kefal avlarken vb. tabi çok nadir olarak... şunu söylemeye çalışıyorum ki levrek avı için eğer; levrek çok ama avlanabileceği yem az ise bi çok yem ki ishak beyin de dediği gibi bu zaman genelde suların soğumaya başladığı ve soğuk olduğu aylara denk geliyor... levrek az ya da çok, eğer yem çok ise levreğin ilgisini en fazla çekecek yemi kullanmalısınız bunu da genelde canlı yemler oluşturuyor...( ama şunu eklemeliyim hani levrek avının daha bol olduğu ve suyun soğuduğu aylar demiştim ya; denizin genelde soğuk ama av yerindeki suyun ılık olduğu yer ve saatler tercih edilmeli eğer su gereğinden fazla soğuksa levrek avlanmaktan vazgeçecektir)

misina kalınlığı ve olta meselesine gelince... ben genelde kıyıda ya da tekneden sığ sularda avlanırken tek iğneli ve gezer kurşunlu el oltasını tercih ediyorum ve bunu neredeyse her balık için kullanıyorum... ancak tarif ettiğim olta bence elle atılan ve levrek için kullanılabilecek en doğru oltadır...sadece levrekte gezer kurşunu biraz ağır kullanıyorum ve stoper kullanmıyorum... sebebi levreğin yemi ağzında bi süre götürdükten sonra yutmaya çalışmasıdır...ağır kurşun hafife nazaran misinaya karşı daha dirençli olduğu için misinanın içinden daha rahat akmasına izin verir ve levrek bunu eğer misinada yeterince boşluk bırakılmışsa genelde hissedemez... misinanın rengi suyun rengine göre seçilmelidir...kalınlığı ise keliteli markaların 0,20 ya da 0,22 lik olanları terçih edilmelidir... ishak beyin kullandığı oltayı ben sadece tekneden derin sularda dip için kullanıyorum ve yıllardır sazan dahil hiç bi balık için kullanmıyorum...bunun sebeplerini daha önce yazdığım bi yazıda anlatmıştım...( 2 ya da daha fazka iğnenin oluşturduğu riskler ve ekonomisi)...

yem olarak; at çek yaparken tüy ya da slikon zargana yavrusu...canlı olarak levreğin yediği bütün yemler ( ki bunlar ilgili forumların içerisinde çokça sıralanmış)... dip ve şamandıralı bırakmalarda ; sardalya, karides, kalamar kullanıyorum
at çek yaparken ağır şamandıra kullanıyorum; şamandıranın suda çıkardığı ses ve hareket levreğin oldukça ilgisini çeker...sahte yemlerin önüne ya da arkasına kurşun bağlamıyorum...hatta eğer sahte yemim ve yoksa at çek yapmam gerekiyorsa sigara paketinin içindeki parlak kağıdı kullanıyorum...

balık oltayı götürmeye başladığında acele etmeyin 1,5-2 metre kadar yemi sürüklemesine izin verin; yüksek ihtimalle iğne ağzına takılmamıştır... daha sonra hafif bi çalma hareketiyle iğneyi ağzına takın çekerken dikkatli olun acele etmeyin ve yanınızda bi arkadaşınız varsa ona ateşi yakmasını söyleyin ve yakaladığınız ilk levreği orada afiyetle yiyin...rakı da varsa dadından yenmez...

benim izlenlerim bunlardır...belkide yanılıyorumdur...

bu arada son zamanlarda uzun yazar oldum sabrınız için teşekkür ederim...

rastgelsin...

Güven ÖZYELDAN
21-08-2006, 09:35
doğan bey siz levrekler için ciddi tehlike oluşturmaya başlamışınız :) kaçacak bir yerleri kalmamış elinizden... rastgelsin:)

freediver
07-06-2007, 15:28
Arkadaslar bende bir yöntemden bahsetmek istiyorum...
Gercek baliktan rapala yapimi...
Sardalya,kefal gibi bir baligi iyice kaya tuzuna yatirin..Taa ki balik suyunu tamamen atip kuruyuncaya kadar....
Daha sonra cuvaldiz ya da yorgan ignesiyle misinanizi dikkatli bir sekilde agizdan sokarak kuyruktan cikarin ve sonuna bir 3 lü baglayin ve baligin batmasini garantilemek icin baligin agiz kismina gelcek sekilde en fazla 10 yuvarlak gezer kursun takin

Sonra atin cekin...

Rastgelsin
Olay budur...

igmsva
07-06-2007, 15:34
cumhur enteresan bir fikir denemek lazım,teşekkürler

sinarit_baba
07-06-2007, 15:43
Güzel bir yöntem. En gerçek rapala bu olur sanırım. Teknede sorun çıkmaz ama kıyıdan atarken balık dağılmaz mı? Yoksa kuruduğu için mukavemetli mi olur? Bunun değişik bir şekli daha vardı. 3 iğneli bir takımda ilk iğne balığın ağzına takılır. Nispeten daha sağlam olan ağız kısmı sırtıda yada at çek sırasında iğnenin balığı dağıtmasını engeller, diğer iğnelerde balığın sırtına saplanır. 3 İğne yerine 1 iğne ağıza bir üçlü iğne kuyruğada kullanılabilir. Bu da kolay bir yöntem sanırım.

katiti
07-06-2007, 15:45
Arkadaslar bende bir yöntemden bahsetmek istiyorum...
Gercek baliktan rapala yapimi...
Sardalya,kefal gibi bir baligi iyice kaya tuzuna yatirin..Taa ki balik suyunu tamamen atip kuruyuncaya kadar....
Daha sonra cuvaldiz ya da yorgan ignesiyle misinanizi dikkatli bir sekilde agizdan sokarak kuyruktan cikarin ve sonuna bir 3 lü baglayin ve baligin batmasini garantilemek icin baligin agiz kismina gelcek sekilde en fazla 10 yuvarlak gezer kursun takin

Sonra atin cekin...

Rastgelsin
Olay budur...

Cumhur bunun için üretilen sistemler de var. Hatta sitede bir yerlerde Erol Abi kendi yaptığı sistemi paylaşmıştı. Balığın ağız kısmına da sahtelerdeki gibi bir gaga eklenerek hareket kazandırılıyor (Erol Abi çağ kaşığını ezerek yapmıştı onu da:))...

HALDUN YALIMLI
07-06-2007, 16:42
Cumhur kardeş senin sözüne ettiğin sisitemin benzerinin sitemizde daha önce bahsi geçmişti. Senin dediğin sistemin bir benzerini zarganada uyguluyoruz. Laf aramızda Yusuf abi ( Gerence ) bu yıl bol bol bu sistemle avlanacak. Sana fikir vermesi açısından linki veriyorum. RASTGELSİN

[Only Registered Users Can See Links]

freediver
11-06-2007, 03:02
Ersin seninde belirttigin gibi balik kuru oldugu icin mukavemeti cok fazla... Kolay kolayda dagilmiyor...Bu yöntemle yaptigin bir rapalayi onlarca defa atip cekebilirsin...
Ama baligin tamamen kuru olmasi lazim...Yani eline alinca tahta gibi olacak balik...

freediver
11-06-2007, 03:04
Cumhur bunun için üretilen sistemler de var. Hatta sitede bir yerlerde Erol Abi kendi yaptığı sistemi paylaşmıştı. Balığın ağız kısmına da sahtelerdeki gibi bir gaga eklenerek hareket kazandırılıyor (Erol Abi çağ kaşığını ezerek yapmıştı onu da:))...

Mert benim bahsettigimle senin anlattigin cok farkli seyler...Ben kurutulmus baliktan bahsediyorum...

freediver
11-06-2007, 03:08
Cumhur kardeş senin sözüne ettiğin sisitemin benzerinin sitemizde daha önce bahsi geçmişti. Senin dediğin sistemin bir benzerini zarganada uyguluyoruz. Laf aramızda Yusuf abi ( Gerence ) bu yıl bol bol bu sistemle avlanacak. Sana fikir vermesi açısından linki veriyorum. RASTGELSİN

[Only Registered Users Can See Links]

Haldun linkte verilen örnekle ve mertin anlattigi örnek hemen hemn ayni....

Almanya da canli balikla avlanmak yasak oldugu icin bu gibi sistemler nadirende harami balik (raubfisch) avlarinda kullaniliyor...

Cünki rapala ne de olsa yapay bir yem gercekle bir olmaz...Bu sekilde balik dogal ortamindan tanidigi avini yarali saniyor ve atliyor

prestige
30-10-2007, 10:48
iyi balık için izmit körfezinden kerteriz verebilecek arkadaşlar varmı ? ;)

celikaslan
23-11-2007, 18:57
merhabalar. bu forumun sayfa sayısından da anladığım kadarıyla epey levrek düşkünü var. ben de Karadeniz giresunda avlamaya çalışıyorum (Faruk abiden aldığım rapalalarla) henüz 3 oldu ( 1 tane 300 gram, 2 tane 1.5 kilo) daha da tutacağıma inancım sonsuz. Buralarda levrekler epey büyük. 10 kiloya kadar tutan var. hatta dalgıçlık yapan bir arkadaş zıpkınla 12.5 kiloluk vurdu. Ege levreklerinin tadını tutp tutmadığı tartışılır ama yine de levrek levrektir.