PDA

Tüm Versiyonu Göster : Sokan Balığı

Deniz97
30-07-2010, 14:11
Merhaba ben kıbrıs ta balık avlıyorum ve en az 2 günde 1 Sokan yakalıyorum ,Bu balık Deniz de yaşar. Aşağıdaki resim bana ait değildir.
Balığın Resmi: [Only Registered Users Can See Links] %B1%C4%9F%C4%B1..jpg

Necati ARAT
30-07-2010, 14:29
Kardeşim Bilgilendirme için teşekkürler..

Peki bu balığı yakaladık velevki bize zararı oldu ilk yardım konusunda ne yapmamız lazim??

Deniz97
30-07-2010, 16:39
Beni bir kere soktuydu ama zararsızdır.Soktuğu yer yanıyor,benim arkadasımı da soktuydu kanadıydı biraz ve yanıyordu.Ama zararsızdır.

kaptankarabulut
30-07-2010, 20:25
Deniz'cim sen yinede dikkat et. O tür balığı yakaladığında elinle tutmamaya çalış..

Birde ne tür balıklar yakalıyorsun onlarıda resimleyip bizlerle paylaşırsan memnun oluruz.

delvel
30-07-2010, 20:59
oldu ki bu balığın zararını gördün paniğe kapılmana gerek yok;)
çarptığı bölgede 10 15 dakika zonklama yapar.. bu süre içinde yapılması gereken zevk almaya bakmak:D kesinlikle insan hayatına bir tehlike arz etmez ve eti oldukça lezzetli bir balıktır.. genellikle yem olarak ekmek içi takılarak, tek ve 2 iğneli şamandralı takım kullanılarak avı yapılır. genellikle kayalık bölgelerde yaşarlar.. balığa yeni başlayan oltacıların yaz kış vazgeçilmezleri arasındadır:D

Deniz97
31-07-2010, 18:08
Deniz'cim sen yinede dikkat et. O tür balığı yakaladığında elinle tutmamaya çalış..

Birde ne tür balıklar yakalıyorsun onlarıda resimleyip bizlerle paylaşırsan memnun oluruz.
tamam.bundan sonra öyle yapacam zaten bugün gittim denize avlamaya gittiğim deniz sivil savunma deniziydi bizim orda ilk defa balık avlamak için oraya gittim.,ama hiç balık yok 1 balık bile yeme gelmiyordu :( . Yarın her zaman gittiğim yere gidecem ve bu sefer yakaladığım balıkların resimlerini de koyacam ama nereye koyabilirim? :soru:

Kamil ESEN
31-07-2010, 19:29
tamam.bundan sonra öyle yapacam zaten bugün gittim denize avlamaya gittiğim deniz sivil savunma deniziydi bizim orda ilk defa balık avlamak için oraya gittim.,ama hiç balık yok 1 balık bile yeme gelmiyordu :( . Yarın her zaman gittiğim yere gidecem ve bu sefer yakaladığım balıkların resimlerini de koyacam ama nereye koyabilirim? :soru:

Forum sayfasına gir.(Üstteki Rastgelsin amblemine tıklarsan foruma yönlendirilirsin)Sonra deniz avı karadan kısmına gir.Konu aç kısmına gir.Raporunu yaz ve resimlerini ekle.Resim eklemek için forum sayfasında yardım konusu var.Gerekirse bakarsın.;)Kolay gelsin..

padrone
29-12-2010, 15:46
Bu balığın üst yüzgecindeki kafaya yakın ilk diken ile yine kafaya yakın olan alt yüzgecindeki dikende zehir bulunur. Bu zehir insanı öldürmez ama Veli Güral arkadaşımızın dediği gibi bir süre elde yanma ve zonklama olur. Bundan kurtulmanın en iyi yolu eğer yanınızda var ise amonyaktır. Amonyak ile yapacağınız pansuman acıyı kısa sürede yok eder. Ayrıca bu balık yakalaması bence zevkli bir balıktır, çünkü oltaya gelince sanarsınız ki kiloluk bir balık geldi :) O derecede direnç gösterir. Herkese rastgele...

akinyildiz81
01-01-2011, 12:10
amonyak yoksa idrar olur sanırım ;)

miraccc
06-03-2011, 09:56
İskorpit (Scorpaena porcus), Scorpaenidae familyasından bir balık türüdür. halk arasında bir çok ismi vardır (çarpan, sokan vs...)
Bu tür balıkların hem batıcı hem de zehirli olan dikenleri genelilkle ayak ve bacaklara saplanarak ağrı veren yaralara yol açar. Ağrı 1 saat içinde doruk noktasına ulaşır. Bitkinlik, terleme, kasılmalar, bulantı görülebilir. Yarada varsa dikenler temizlenmeli, bölge yıkanarak sokma bölgesinin üstünden zaman zaman gevşetilen sıkı bir turnike uygulanmalıdır. Diğer sokmalarda olduğu gibi bölgeye antiseptik, ağrı kesici ve antihistamik merhemler sürülmesi yararlıdır.
teşekkürler...

izmir3535
06-03-2011, 10:04
zehirli balıkların temas ettiği bölgeyi sıcak suyla bol bol yıkamak gerekiyor diye duydum, zehirler sıcakta fazla yaşayamayıp etkisiz hale getiriyormuş sıcak su, deneyen birkaç kişi söylemişti

Moshonisi
06-03-2011, 22:40
amonyak yoksa idrar olur sanırım ;):helal:

Eskiden ağlarda bol miktarda çıkardı ağdan ayıklaması problem oluyor.(yaklaşık bir senedir, tekini bile göremedik.) Arada çıkartırken babamı çarpardı. 10-15 dk baya zonklama yapıyor, sonra zaman geçtikçe zonklama azalıyor. Amonyak yoksa, idrar çözümdür. Siz genede dikkatli olun, kişiden kişiye zehirin etkisi farklılık gösteriyor.

KursatKıbrıs
04-10-2011, 21:29
Sokan Balığı çarpması ile ilgili bende bildiklerimi paylaşma gereği duydum arkadaşlar. Soktugu zaman her insandan insana değişen etkisi vardır. Normalde acısı 15 dk gibi kısa bir sürede geçer ve şişme gibi deride bir belirti göstermez. Fakat , bir olta arkadaşımda soktuğu yer hemen şişiyor ve acısı 30 dk, ile 1 saat sürebiliyor. Bu sebepten dolayı yanında amonyak ile balığa gitmeyi sokula sokula öğrendi =) . ayni gün içinde beni 4 defa sokmuşluğu var (dikkatsizlik işde ) son sokulmada kalbimde dahi sizlama ve baş dönmesi hissetmiştim. Bende artık yanımda bir bez ile sokan avına gitmeyi öğrendim =) .

muratdogan
05-10-2011, 19:04
Öncelikle selamlar.

Paylaşımınız ve bize verdiğiniz bilgiler için teşekkürler , emeğinize sağlık.

Biraz şaka yağma zamanı :) :) :)
Bence bu balık daha çok sokak balığı.
Ne kadar pislenerek objektiflerin karşısına geçmiş.
:) :) :) :)
Selamlar Herkese...

ustam18
05-10-2011, 21:13
Değerli dostlar bu balıkla 1990 da Antalya Mezbaha da avlanırken tanışmıştım.sudan çıkardığımda yanımdaki arkadaş sanki elime bomba alacakmışım gibi "ellemeeee onu tutmaaaa" diye bağırmış beni korkutmuştu.ilk anlattığında bende tırsmıştım.ölüsünün bile dikeni tehlikeli oluyormuş.günde 5-6 adet yakalandığı oluyordu.eve götürdüğümde makasla sırt ve yan yüzgeçlerini keser hanıma öyle teslim ederdim. eti çok lezzetlidir.ekmek içi ile kurşunsuz 020 misinalı olta ile yakalamak çok kolaydır.Yanınızda amanyak yoksa bol su içmeniz gerekir.İdrar ın amonyaktan daha iyi bir antiseptik olduğu tarafımdan test edilerek onaylanmıştır.
Rastgele.

Taygun KOCABIYIK
07-10-2011, 18:06
Değerli dostlar bu balıkla 1990 da Antalya Mezbaha da avlanırken tanışmıştım.sudan çıkardığımda yanımdaki arkadaş sanki elime bomba alacakmışım gibi "ellemeeee onu tutmaaaa" diye bağırmış beni korkutmuştu.ilk anlattığında bende tırsmıştım.ölüsünün bile dikeni tehlikeli oluyormuş.günde 5-6 adet yakalandığı oluyordu.eve götürdüğümde makasla sırt ve yan yüzgeçlerini keser hanıma öyle teslim ederdim. eti çok lezzetlidir.ekmek içi ile kurşunsuz 020 misinalı olta ile yakalamak çok kolaydır.Yanınızda amanyak yoksa bol su içmeniz gerekir.İdrar ın amonyaktan daha iyi bir antiseptik olduğu tarafımdan test edilerek onaylanmıştır.
Rastgele.

Yaşanmış, edinilmiş tecrübelere saygımız sonsuzdur :)
Bu bilgi için teşekkürler Hayrettin ustam

xnode
07-10-2011, 20:29
İdrar (üre) amonyakın sulanmış halidir de o yüzden :)

pendikli balıkçı
29-10-2011, 14:48
Benimde bildiğim kadarıyla sokunca yanma yapıyor.Ama zararlı değil.Denizdeki zehirli bir balık soktuğunda unutmayın amonyak veya sıcak su ile müdahale edin soğuk iyi gelmez.